Het verkeer eischt opnieuw zijn tol Inbraken te Rotterdam Tegen de fram opgereden Hevige autobotsing op den Haarlemmerweg Aufo in de Zuid-Willems vaart gereden Botsing van zes auto's Exp'osie aan boord van binnenvaartuig De thee-restrictie De viering van het vorstelijk huwelijk Uitslaande brand in Den Haag De debacle bij Lakeman's bank te Enkhuizen Wielrijdster door auto aange reden en ernstig gewond Een rechercheur met geduld Het verloofde paar naar Indië DINSDAG 1 DECEMBER. Automobilist, die doorreed, na korte jacht achterhaald. Hilversum: Op den Laarderweg is Zondagavond om half twaalf een wielrijdster, mej. S. uit Hilversum, die rechts van den weg reed, door een achter haar rijdende auto aangereden, waarna de bestuurder van den wagen doorreed. De wielrijdster, die door de voorzijde van den auto tegen den grond werd geworpen, liep zeer zware kwetsuren op aan beenen en hoofd. Zij is per ziekenauto naar het diaconessenhuis alhier vervoerd. Haar toestand is ernstig. Onmiddellijk na het ongeluk waarschuw den omstanders een juist passeerenden taxi chauffeur, die de auto achterna reed. Door hem te snijden, kon hij den automobilist, zekeren T. de W., uit Hilversum, na eenige kilometers dwingen, te stoppen. De man had de lichten van zijn wagen gedoofd. Hij is door de politie, die weldra ter plaatse was, naar het bureau overgebracht. Verpleegster ernstig gewond. Op den hoek van de Apollolaan en de Beet- hovenstraat, te Amsterdam, is gistermorgen omstreeks half twaalf een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. De verpleegster mej. de V. reed op haar motorfiets in de Apollolaan in de richting .van de Apollo-hal. Bij de Beethovenstraat zag zij de tram, een motor en bijwagen van lijn 24, die uit rich ting van den Stadionweg kwam niet., met het gevolg dat zij in volle vaart tegen den bij wagen botste. Zij werd op straat geslingerd en is door de G. G. en G. D. met een schedel- basisfractuur naar het Wilhelmina-Gasthuis gebracht. Den trambestuurder treft geen schuld. Zware materieele schade. Amsterdam: Zaterdagmorgen te on geveer half twaalf is de Haarlemmerweg na bij het kruithuis het tooneel geweest van een hevige botsing tusschen twee auto's, welke als door een wonder geen persoonlijke onge lukken tengevolge heeft gehad. Toen de besturder van een uit de richting Amsterdam komende personenauto een links bij den weg liggend erf wilde oprijden en daartoe zijn richtingwijzer uitstak, reed dicht achter hem een tweede personenauto, die op zijn beurt door een derde personenauto ge volgd werd. De bestuurder van den tweeden auto remde, teneinde den chauffeur van den voor hem rijdenden wagen gelegenheid te geven het erf op te zwenken. De bestuurder van den derden auto, die in de meening ver keerde, dat er slechts één wagen voor hem was, wilde deze passeeren, waarbij hij vól gas gaf. Juist was hij terzijde van den twee den auto, toen de voorste wagen naar links afzwenkte, met het gevolg, dat de bestuurder .van den passeerenden wagen met een vaart van 75 kilometer op den voorsten auto in reed. De klap van de botsing, die tot in verren omtrek hoorbaar was, was zoo hevig, dat het stuur van den aanrijdenden wagen in twee stukken brak. Als door een wonder bleef de bestuurder, hoewel zijn wagen vrij wel in puin gereden was, ongedeerd, ter wijl dit ook het geval bleek te zijn met den chauffeur van den aangereden auto, die door de botsing langs een betonnen paaltje, dat nog even geraakt werd gedeeltelijk op de trambaan werd geschoven, eveneens behoor lijk gehavend. Eenigen tijd na het ongeval was een in specteur van politie van het bureau Admi raal de Ruyterweg voor het onderzoek ter plaatse. Het schijnt wel vast te staan, dat de bestuurder van den auto, die de botsing veroorzaakt heeft, niet voldoende heeft opge let. De vernielde wagens zijn weggesleept. De bestuurder verdronken. Veghel. Zaterdagavond laat bemerkte een schipper, die met zijn schip door de Zuid-Willemsvaart voer, ter hoogte van de Heeswijksche brug, dat hij op een voorwerp stootte. Bij onderzoek bleek, dat een auto in het water lag. Na korten tijd was het voertuig op den wal gebracht. In den wagen vond men het stoffelijk overschot van den bestuurder, den 28-jari- gen reiziger J. Knaapen uit Tilburg. Het is waarschijnlijk dat deze in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half twee ter plaatse het water is ingereden, daar zijn horloge op dat uur was blijven staan. De wagen was geheel onder water geraakt zoodat Zaterdag niets van het ongeval is ge merkt. Het lijk van het slachtoffer is naar Til burg overgebracht. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond zijn op den Rijksstraatweg nabij de Houtlaan te Wassenaar, zes auto's met elkaar in botsing gekomen. Uit de richting Den Haag kwam een groo- te zeswielige vrachtwagen, bestuurd door E. uit Amsterdam. Deze werd achteropgere den door een bestelauto van P. uit Rotter dam, op het oogenblik, dat de zeswieler een langs den weg staande defecte auto van R. uit Amsterdam passeerde. Uit de richting Leiden naderde een perso nenauto, bestuurd door van M. uit Leiden en deze kwam in botsing met de bestelauto, die dor den schok den zcswieligen vracht wagen een fikschen duw gaf, waarvan ook de langs den weg staande defecte auto de na- deelige gevolgen ondervond. Vlak achter de personenauto reed een ex peditie-auto van „Het Volk", bestuurd door L. uit Amsterdam, welke tegen zijn voorrij der, die plotseling zijn snelheid verloor, botste. Een uit de richting Den Haag komen de personeauto, bestuurd door C. uit Amster dam, kwam 't halve dazijn botsende auto's volkmaken, door tegen de reeds aangerichte ravage te rijden. Alle auto's werden beschadigd. Vier moes ten er worden weggesleept, de twee overige konden op eigen kracht haar weg vervolgen. Wonder boven wonder kregen de acht per sonen, die in de diverse wagens zaten, geen van allen eenig letsel. TIEN BERUCHTE PERSONEN GEARRESTEERD EEN GROOT GEDEELTE VAN HET GESTOLE- NE IS ACHTERHAAID EN IN BESLAG GENOMEN De centrale recherche te Rotter dam is er in geslaagd een geheele reeks van zeer brutale te Rotterdam gepleegde inbraken op te helderen. Vast staat, dat de hoofdpersonen, de gebr. van O. en J. H. tezamen en in vereeniging ten minste vijftien inbraken hebben gepleegd, dat de beruchte inbreker P. hen tenminste een keer daarbij heeft geholpen en dat ook de beruchte W: S. en L., die al meermalen wegens inbraak zijn veroordeeld, tenminste een keer as sistentie hebben verleend. Deze zes personen zijn door de po litie gearresteerd en wegens inbraak of medeplichtigheid in het huis van bewaring opgesloten. Zij heb ben allen een bekentenis afgelegd. Nadat men de inbrekers had ge snapt, heeft de centrale recherche nog meer ontdekt. Zij is gaan speu ren naar de de buit en dit had tot resultaat, dat nog vier personen onder wie een vrouw, werden aan gehouden wegens heling.Ook deze vier personen hebben een bekente nis afgelegd. Een groot gedeelte van het gesto- lene is achterhaald en in beslag genomen. Vele der gestolen gouden en zilveren voorwerpen waren reeds versmolten. Een partij zilver van ongeveer 30 kg. werd eveneens in beslag genomen. De inbraken zijn allen gepleegd in den vacantietijd en steeds bij families, die uitstedig waren. Bovendien is gebleken dat de gebr. van O. zich in Mei 1935 heb ben schuldig gemaakt aan een over val op een schipper, die in het Zijl te Rotterdam, nadat hij in een café aan den Hang kennis met hen had gemaakt, door hen werd neergesla gen en beroofd van een portefeuille Een rechercheur met geduld. Omtrent de aanhouding van deze be ruchte inbrekersbende vinden we in de N. R. Ct. noe de volgende bijzonderheden: Een rechercheur van de centrale recher che had al geruimen tijd achter de drie hoofdverdachten aangezeten, omdat, zooals wij reeds schreven, deze mannen steeds weer in de buurt waren gezien, waar even later een inbraak gepleegd bleek te zijn, maar telkens bij het „schaduwen" was hij het spoor bijster geworden, omdat, naar later is uitgekomen de achtervolgde man nen zeer snel in het voor de inbraak be stemde pand konden verdwijnen, aange zien hun handlanger reeds eerder als kwa- sie-glazenwasscher zich toegang had ver schaft en op het afgesproken uur achter de straatdeur klaar stond, om deze voor zijn makkers te openen. De rechercheur, die uit den aard der zaak op vrij grooten af stand moest volgen, teneinde niet te wor den ongemerkt, raakte hen hierdoor steeds weer kwijt, al bleek later dat de inbrekers meermalen als het ware door het oog van een naald zijn gekropen. Maar één keer had de rechercheur wel succes; dat was ook den laatst en keer, dat de inbrekers aan den slag zijn geweest, omdat het succes van den rechercheur leidde tot hun arrestatie. Hierover verne men wij nog de volgende bijzonderheden, waaruit duidelijk blijkt, met welk een taaie volharding de desbetreffende recher cheur zijn werk heeft weten door te zet ten. Op een mooien zomerdag dan wandelde hij met zijn vrouw, toen hij opeens twee van de verdachten tegen kwam. Hij .liet zijn vrouw verder alleen wandelen en hij zette de mannen na, natuurlijk weer op grooten afstand. Deze achtervolging leidde hem naar de Avenue Concordia, waar de mannen, zooals gewoonlijk, opeens spoor loos verdwenen bleken te zijn. Maar dit maal wist de rechercheur met groote stel ligheid in welk blok panden de mannen zich moesten bevinden en hij belde ter stond een politiebureau op, om assisten tie. Hierop is een groot aantal agenten uitgerukt en het blok werd afgezet. Men wachtte één uur, men wachtte twee uren, drie uren, maar de inbrekers hadden gee» haast en er werd niets verdachts ge speurd. Misschien ook hadden de inbre kers de politie opgemerkt en hielden zij zich daarom heel rustig in de woning ver borgen. De posten waren betrokken om één uur in den middag. Later op den dag zijn de agenten afgelost maar toen om tien uur des avonds nóg niets verdachts was be speurd, besloot men de bewaking maar op te heffen. Het kon immers best zijn, dat de rechercheur zich had vergist. Maar de rechercheur gaf het niet op. Straatdeur voor straatdeur heeft hij af gewerkt, steeds zijn oor te luisteren leg gend. Eindelijk hoorde hij zacht praten in een woning waarin geen licht brandde. Het bleek de woning van mr. Thomas te zijn. Deze woning komt aan de achterzijde uit op een parallelstraat, waartoe een deurtje in de achterschutting toegang geeft. De rechercheur vermoedde, dat, als de men- schen, die hij gehoord had inderdaad de inbrekers waren, deze het pand wel aan de achterzijde zouden verlaten. Dus ging hij naar de andere straat, waar hij zich stijf tegen de schutting drukte, met het vaste voornemen de mannen bij hun kraag te grijpen op het moment waarop zij uit de deur te voorschijn zouden komen. Het werd elf uur, twaalf uur, één uur en nog stond de rechercheur op wacht. Toen hoorde hij plotseling praten in het tuintje. Nog dichter drukte hij zich tegen de schutting aan, teneinde toch vooral niet ontijdig te wor den opgemerkt. Juist op dat moment kwamen twee lieden de straat ingewandeld, die blijkbaar in het huis naast de schutting woonden. Zij bleken het nogal verdacht te vinden, dat er een man zoo muisstil tegen de schutting stond en zij bleven vol argwaan naar hem kijken. In- lusschen was een van de mannen in den tuin tegen de schutting opgeklommen, om te zien, of het terrein veilig was. Den re chercheur vlak onder hem, kon hij niet zien, maar wel zag hij de twee liëden, die als ge fascineerd naar de schutting keken, hetgeen hem natuurlijk verdacht voorkwam. Intusschen zag de rechercheur opeens in de straat een man loopen, die tot het com plot behoorde en hij besloot zijn wachtpost maar te verlaten en dezen man, die kenne lijk op uitkijk was gestuurd aan te houden. Hij wandelde dus zoon onopvallend moge lijk in de richting van dien man. Juist kwa men twee fietsagenten op hun ronde door de straat gereden en toen was de zaak spoe dig tot een goed einde gebracht. De eene agent ging aan de zijde van de Avenue Con cordia op post staan, de tweede hield de achterzijde in het oog en de rechercheur re kende in een zijstraat den uitkijk in, met wien hij naar het dichtstbijzijnd politiebu reau ging, om tegelijk daar assistentie te ha len. Opnieuw werd het blok panden omsin geld en daar men eenmaal wist. in welk pand de inbrekers zaten, was het aanhouden van de beide mannen, die zich nog steeds in het huis bevonden nog maar betrekkelijk een kleinigheid. Deze aanhouding heeft, naar wij reeds hebben meegedeeld geleid tot de arrestatie van nog meer verdachten, de opheldering van ten minste vijftien inbraken, plus een diefstal met geweldpleging en de opsporing van een groot gedeelte van den buit. Schippersknecht gewond. Groote onvoorzichtheid van een schippersknecht was de oorzaak van een lichte explosie, gevolgd door een brandje, welke Zondagmiddag ont stond op het binnenvaartuig „Credo" liggende in het Noordhollandsch- kanaal tegenover den Adelaarsweg. Voor in de roef van het schip reinigde de schippersknecht eenige kleedingsstukken met benzine, ter wijl in hetzelfde vertrek een kachel brandde. Door de benzinedampen, die zich ontwikkelden ontstond plotseling een ontploffing waarbij de kleeding- stukken in brand vlogen. Ook de meubelen in de roef moes ten het ontgelden. Aan boord van een in den omtrek liggen de klipperaak werd de exploisie gehoord. De bemanning stelde de brandweer van een en ander op de hoogte, die spoedig ter plaatse verscheen. Met rookmaskers gingen eenige brandweermannen het geheel in rook staande vertrek binnen. Daar het niet mogelijk was te spuiten, werden eenige emmers water op het vuur geworpen. De omstandigheid, dat de wanden van ijzer waren, voorkwam, dat de brand ernstige gevolgen aannam. De schippersknecht liep vrij ernstige won den aan gelaat en handen op en is, na door brandweerlieden te zijn verbonden, verder onder geneeskundige behandeling gesteld. Het percentage op 17H gehand haafd. Amsterdam Naar de vereeniging voor de theecultuur in Nedcrlondsch-Indië te Amsterdam mededeelt, heeft het Internati onal Tea Comittee aan de regeeringen van Nederlandsch Indië, Britsch-Indië en Cey- lon voorgesteld het restrictie-percentage (beperking van don aanplant) voor de pe riode, looponde van 1 April 1937 tot en met 31 Maart 1938 op 17'A procent te handha ven, Aneta seint uit Bandoeng: Aan de officieele instanties zal medewer king worden verzocht voor de beweging, die beoogt het jonggehuwde vorstelijk paar uit te noodigen voor een reis naar Ned. Indië. Het ligt in de bedoeling dat voor dit doel een buitenhuis zal worden aangeboden nabij Nagrek, om tot v ei blij f van de Prinses en den Prins te dienen. Een tentoonstelling „Oud-Den Haag". Er heeft zich te Den Haag een comité ge vormd, dat voornemens is van 30 December tot en met 10 Januari op het Alexanderveld een tentoonstelling „Oud-Den Haag te orga- niseeren. Deze tentoonstelling zal een opper vlakte hebben van 3300 vierkante meter. De ingang tot het terrein komt tegenover de ge bouwen van de politie. De groote expositie hal zal het Lange Voorhout uit vorige eeu wen voorstellen. Tusschen de dubbele rij ge- pavoisseerde boomen zullen geplaatst wor den verschillende Oud-Hollandsche markt- kraampjes in hun bonte afwisseling, terwijl langs vier wanden van de hal, geveltjes in oud-Hollandschen stijl opgetrokken, zicht baar zullen zijn. Links op den voorgrond bevindt zich een imitatie van de klooster kerk, terwijl op den achtergrond het paleis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder zicht baar is. Concierge-woning van de Haag- sche Schoolvereeniging uitge brand. 's-G ravenhage: Gistermiddag om streeks een uur is brand uitgebroken in het gebouw der Haagsche schoolvereeniging aan de Nassaulaan 26. Het schoolgebouw staat eenigszins van den weg af en is omgeven door 'n grooten tuin In het aangrenzende perceel is gevestigd de legatie van Argentinië. De chauffeur van den Argentijnschen gezant bemerkte op een ge geven oogenblik, dat aan de achterzijde van het gebouw der schoolvereeniging de vlam men uitsloegen en waarschuwde onmiddel lijk de politie-brandweer. Toen deze ter plaatse aankwam, sloegen de vlammen reeds het dak uit en wees alles er op, dat de brand van ernstigen omvang was. Met twee stralen van een der motorspuiten tastte de brand weer het vuur aan, terwijl nog een derde straal als reserve werd uitgelegd, doch niet in dienst behoefde te worden gesteld. Na korten tijd was niet alleen het gevaar voor uitbreiding geweken, doch begonnen de vlammen reeds merkbaar af te nemen. En na een half uur spuiten kon men zeggen, dat e brandweer het vuur meester was. typ brand is ontstaan - en is ook be- nerkt gebleven - tot de woning van den conciërge der Haagsche Schoolvereemging, den heer Buma. Het schoolgebouw zelve is „nhosèhadigd als men tenminste eenige vva, terschade in de gymnastiekzaal buiten be schouwing laat. Aan de achterzijde van het schoo 1 gebouw zijn eenige verdiepingen voor rfe woning van den heer Buma ingericht. Deze is gedegen boven de gymnastiekzaal. De familie Buma was omstreeks 12 uur uitge- craïn doch met het plan weer spoedig terug fe komen. Niemand was toen in het school gebouw aanwezig. In den korten tijd, dat de familie uit was is de brand ontstaan en wel in de voorkamer op de eerste verdieping vua deDaarCstond^ennkleine kachel te branden en nu schijnt - tijdens de afwezigheid der hewoners een vonk uit de kachel te zijn. gevallen op een kleedje of op het vloerzeil tprpcht te zijn gekomen. l)e vlammen moeten zich met groote snelheid hebben uit gebreid, zoodat binnen enkele minuten de geheele kamer in lichte laaie stond. Ook het daarachter gelegen vertrek werd aangetast en vervolgens greep het vuur steeds verder om zich heen en sloeg door het plafond en ook langs het trappenhuis naar de tweede étage Enkele oogenblikkcn zijn de vlammen zelfs door het dak geslagen. Inmiddels was de brandweer ter plaatse en toen was het betrekkelijk spoedig afgeloopen. De beide étages van den heer Buma zijn volkomen uitgebrand.. Van hun meubilair is vrijwel niets gered. Ook de plafonds zijn ernstig be schadigd en geen ruit is er heel gebleven. Toen de brandweer nog aan het nablus- schen was en de verkoolde meubelen uit de ramen in den tuin wierp, kwam de familie Buma thuis. Men kan zich de ontsteltenis van deze menschen voorstellen, toen zij de ruine zagen, welke van hun woning, die zij een uur of anderhalf uur geleden in volko men orde hadden verlaten, was overgebleven. Ook zij konden echter geen nader licht werpen op de oorzaak van den biand. Het meest waarschijnlijke is dat inderdaad een vonk uit de kachel is gevallen en brand heeft gesticht. H In raadkamer van de arrondissements rechtbank te Alkmaar kwam Zaterdag een 50-tal crediteuren van de N.V. wed. S. La- keman en Zn. gevestigd te Enkhuizen bijeen om te beraadslagen over het verzoek van de directie tot verleening van definitieve surseance van betaling. Namens bewindvoerders bracht mr. C. J. de Lange rapport uit, waaruit bleek dat de bank voornemens is een ondershandsch ac- coord aan te bieden. Bewindvoerders acht ten het daarom in het belang van de cre diteuren om het verzoek in te willigen en wel voor den tijd van zes maanden. Uit het rapport bleek dat de bewindvoerders op 31 October voor crediteuren aanwezig achtten 47 V2 pet., doch hierbij was geen rekening gehouden met de kosten van liquidatie en de loonen van bewindvoerders. Niemand der crediteuren verklaarde zich tegen inwilli ging van het verzoek. Nadat de rechtbank zich had beraden, deelde de president in openbare zitting mede dat de definitieve surseance van betaling voor den tijd van zes maanden was verleend en wel van 27 Augustus 1936 af. HILVERSUM H. Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Omroeporkest AVRO Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze De Octophonikers AVRO Dansmuziek AVRO Dansorkest AVRO Dansorkest Godsdienstige Ultz. Morgenwijding AVRO Solistenconcerten. Piano recital AVRO Voor de jeugd Kinderhalfuur AVRO Sport. Bridgeles AVRO Diversen Keukenpraatje AVRO Knipcursus AVRO Radio Kinderkoor AVRO Engelsche les AVRO Liefdadigheidsoproep Leger des Heils AVRO Bonte Dinsdagavond- trein AVRO •o n ai *-> XJ O o 8.00 10.30 11.30 12.00 10.00 11.00 SP ■o 2.00 5.30 4.00 5.00 3.00 4.30 ■O a o 8.00 11.00 10.00 11.30 7.05 11.10 10.20 7.30 8.10 8.20 HILVERSUM L Orkest Concerten KRO-Orkest Ochtend. bc cd ■o s 3 12.15 Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten KRO-Melodisten 8.00 IJ.00 4.05 5,00 Dansmuziek KRO-Boys KRO-Boys Godsdienstige Uitz. Godsdienstig halfuur KRO 11.30 Solisten-concerten Orkest en guitaar- recital KRO Lezingen Causerie over R.K. Blindenbond KRO Een Indië-vlucht vroeger en nu KRO Sport Sporthalfuur KRO Diversen Vrouwenuur KRO Modecursus KRO Esperanto cursus KRO 2.00 3.05 ■6 a o 8.00 10.30 11.40 9.50 10.45 11.20 8.10 7.15 0.35 7.35 6.40

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2