<^en Zonnig Boefy VERKADE ALBUM Prins Bernhard China ontwaakt Voetbalwedstrijd Tweede Kamer Waar Wij Wónen« Nieuwe coDSumptiemelk- regeling bezoekt de kunstijsbaan Zesdaagsche te Kopenhagen Vrijheidsbond en weermacht Engeland-Hongarijë 6*2 Minister Slotemaker de Bruine aan het woord. Misschien toch een wettelijke spelling-regeling? De Bijbel op de lager school. Den Haag, 2 December '36. Ook bij het Onderwijs-debat van dit jaar .vormde de vermaarde spellingskwestie een 'der hoofdschotels der discussie, ofschoon de felheid van den strijd door het ingrijpen van minister Slotemaker kennelijk verslapte. Maar er gaan nog allerlei verwijten over en weer, en van beide kanten krijgt Z. Exc. op zijn brood, dat hij de zaken veel te veel op lossè schroeven laat rusten. Tegenstanders der nieuwe regeling vragen om een wette lijke voorziening, en de voorstanders klagen, dat de voorschriften-Marchant halverwege zijn ingetrokken, waardoor de verwarring nog grooter zou zijn geworden dan eerst. Dr. Slotemaker de Bruine had zich heden In de Kamer te verantwoorden over zijn beleid in deze (en natuurlijk mede ten aan zien van de andere aan hem toevertrouwde belangen), maar dat hij erin geslaagd is, meer bevrediging aan een der of beide par tijen te brengen kan moeilijk worden ge tuigd. Hij begon met erop te wijzen, dat ons volk reeds sinds het begin der negentiende eeuw een spelling-kwestie kent, en dat de moeilijkheid schuilt in het feit, dat wij allen een taal willen, die groeit en niet verstart. Nu betwistte Z. Exc., dat de onzekerheid thans grooter zou zijn dan vóór 18 Juli, toen de regeling-Marchant werd gewijzigd. Nu was gevraagd om een wette lijke regeling van de spelling-mate rie, doch dr. Slotemaker zag niet in, hoe dat mogelijk zou zijn, want hoe kan de Kamer zich b.v. over de ge slachten van woorden uitspreken? Dat Z. Exc. niet precies begrepen had, wat merf in deze bedoelde, bleek later uit de repliek van den heer Tilanus (C.H.), die uiteenzette, dat z.i. wettelijke bepalingen noodig zijn, die twee dingen aangeven: Zeker heid, dat de officieel aanvaarde spel ling op alle, ook gesubsidieerde bij zondere scholen wordt onderwezen, en: een wettelijke taai-adviseur. Dat denkbeeld scheen den minister niet verwerpelijk, althans, hij ver klaarde, over deze methode ernstig te zullen nadenken. Zoodat de kans op verwezenlijking daarvan niet geheel onmogelijk is! Intusschen verklaarde hij ter zake van de spelling „een zekere onbelijndheid" niet te kunnen missen, als men zich met verande ringen bezig houdt. Men moet zwenken tus- schen slaafsch-gebonden en bandeloos-wille- keurig. Dr. Slotemaker besprak vervolgens de kwestie van het Bijbelonderwijs op de open bare, lagere school. Bijbelsche geschiedenis achtte hij iets heel anders dan vaderland- sche dito of aardrijkskunde en gezien de veelheid der meening'en kon de minister niets anders doen dan er bij de kerken op aan te dringen, dat zij meer gebruik moeten maken van de gelegenheid om Bijbellessen ,op de lagere scholen, te geven. De door mr. Coops gevraagde bescherming van den architectentitel kon Z. Exc. voor- Loopig nog niet toezeggen, hij wordt momen teel te veel door belangrijker zaken bezig gehouden. De minister was verheugd, dat de Staatscommissie inzake de onderwijs-con- centratie tot resultaten is gekomen en de minister hoopte, de aangelegenheid nog te kunnen regelen. Bij de replieken kwam dr. Möller (B.K.), die zoo geestig en boeiend weet te spreken, zijn inzichten ten aanzien van de spelling kwestie nog eens verduidelijken. Men weet, hi| steund indertijd minister Marchant vol komen, en nog staat hij op hetzelfde stand punt van weleer. Hij betwistte, dat de pro nominale aanduiding bij Marchant tot zoo groote moeilijkheden zou leiden. Schreef Gezelle niet van „het" meisje met „zijn" teil en even later weer „haar?"... De ijzeren wet der analogie beheerscht de taal, aldus de deskundige spreker, die o.a. wees op de Fransche en Engelsche taal, die de pronominale moeilijkheden niet kennen, maar strekt dat tot schade van de taalrijk dom? En in dit verband maakte hij een tot vroolijkheid aanleiding gevend grapje: Een Hollander, genaamd Abel, kwam in En geland, en daar sprak men den naam na tuurlijk dadelijk als „Ebel" uit. De man dacht: weet je«wat, ik schrijf men naam maar, zooals men hem uitspreekt, en wat gebeurde? Men noemde hem toen „Iebel". De man wijzigde zijn naam wederom, en toen werd hij „Aibei" genoemd. En bij aan passing ook daarbij klonk hem weer „Ebel" tegemoet. Toen gaf hij het maar op! Mo raal: de spelling is ondergeschikt. De tripliek des ministers was aanstonds een recht-zetten, wat de heer Ter Laan in tweede instantie gezegd had over minister Marchant, die, als „een der slechste onder- wijs-ministers, optredend onder valschen schijn, alleen terzake van de spelling iets goeds had gedaan. Z.Ex. was verontwaar digd om de beschuldiging van optreden on der valschen schijn (de ander bedoelde het Katholiek worden van den ex-bewindsman) en kwam eveneens op tegen de bewering, dat mr. Marchant zich een vijand van het openbare onderwijs zou hebben getoond. Dr. Moller kreeg aangaande de spelling nog te hooren, dat Gezelle en Vondel zich vrijheden veroorloofden, maar dan toch eerst nadat zij zich zelf aan regel en tucht onderworpen hadden! De afd. Hooger Onderwijs bracht wederom een reeks sprekers naar voren. Vooral de kwestie van het Tandheelkundig Instituut te Utrecht werd druk besproken, door de le den De Vries-Bruins, en Wijnkoop De libera te dr. Vos was het volkomen met zijn s. d. collega eens, dat het Tandheelkundig Insti tuut niet meer voldoet, en hij pleitte voor inschakeling van de universiteit. Deze zaak, verklaarde de minister, wordt nauwkeurig onderzocht. Alle kanten worden bekeken aldus de bewindsman, de zaak wordt zeker niet in de doofpot gestopt. ooi een splitsing der opleidings-mogelijkheid Voelde Z.Ex. niets, en hij hoopte, dat zij Voorkomen zal kunnen worden. Het nieuwe Verkade-Album „Waar wij wonen" door Dr. Jac. P. Thijssó is een zonnig boek - en als album volkomen nieuw, omdat het niet een bepaalde streek, maar het hééle land beschrijft. Het bevat 27 ge kleurde platen van groot formaat. Hoe komt U in het bezit van dit prachtwerk? Het album (zonder platen) koopt U voor 75 ets. bij Uw winkelier. De platen verkrijgt U door bons te sparen, verpakt bij Verkade's artikelen. - Al zoudt U nog nooit hebben verzameld, begint er nu mee! Dit album is een boek yan blijvende waardel PLATEN-BONS BIJ VERKADE'S KOEK, BESCHUIT, BISCUIT, CHOCOLADE, WAXINE De afdeeling werd z.h.s. aanvaard. Van het begin der zitting moet nog wor den vermeld, dat de van gister-avond res tende begrooting van het Werkloozen-sub- sidiefonds (gewijzigd in dien zin, dat het woord „rentedragende" bij voorschotten aan behoefte gemeenten vervalt. (Gelijk Exc. Oud had aangekondigd) zonder stemming werd aangenomen, met de stem des heeren Wijnkoop tegen. ONDERSCHEID TUSSCHEN IN- DUSTRIE- EN CONSUMPTIEMEL KERS ZAL VERVALLEN. Ook het prijsverschil zal gedeel telijk worden opgeheven. Naar het Hdbld. verneemt, is het de be doeling van Regeeringscommissaris Louwes, om niet alleen voor het z.g. „wettelijk ge bied" omvattende de omgeving der groo te consumptiecentra in het Westen des lands de minimum-détailprijzen voor consump tie-melk in te trekken, maar bovendien, om voor de z.g. half-wettélijke géhiedëh a ll e bepalingen ten aanzien der productie van, handel in en verkoop van consumptiemelk op te heffen (dus: distribuanten-erkenningen en minimum-détailprijzen). Verder is het de bedoeling van den Regee ringscommissaris om voor het Westelijke wettelijke gebied het onderscheid tusschen industrie (inclusief zelfkazers) en consump tiemelkers te doen vervallen en aan allen één zelfden prijs te garandeeren. Aangezien de productie grooter is dan de consumptie, zal dit voor de veehouders, die tot dusver erkend consumptiemelker waren, een nadeel beteekenen, te meer omdat het de bedoelinc van den Regeeringscommissaris is, om bin nen zekeren tijd óók het verschil 'in prijs te doen verdwijnen. Tenslotte is het de bedoeling, om de uit voering der consumptiemelkregelinin het Westen allengs geheel te doen loopen over de organisaties der veehouders, ook de be taling. De boerenprijs zal dan worden vast gesteld door deze organisaties in overleg met den handel, met de regeering als arbiter. Gisterenavond heeft Z.D.H. Prins Bern hard een bezoek gebracht aan de kunstijs baan, waar hij den wedstrijd van de Blue Six tegen het Berlijnsche zestal heeft bij gewoond. Voor de microfoon -heette de heer Van Zalinge Z.D.H. welkom, hetm dankend voor de belangstelling voor deze in Nederland nog zoo jonge sport. Voorts begroette hij de vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur. van Amsterdam. Hierna begaf Prins Bernhard zich op het ijs, waar de beide teams aan Z.D.H. wer den voorgesteld. Alle spelers drukte hij de hand. liet spel werd door den Prins, die zelf te Lauscanne de ijshockeysport heeft beoefend met intense belangstelling gevolgd. Hij zei- de, niet te begrijpeti, dat onze jongens na slechts twee jaar oefenen zulk een spelpeil hadden bereikt. De scheidsrechters vond de Prins buitengewoon fair. SPORTVLIEGERS HEVMANS EN SLUYTER TE BASRA. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn thans op hun retourvlucht naar Nederland tot Basra gevorderd. Dinsdagavond om half zeven pl.t. taxiede het toestel over het vliegveld van Jodhpoer om in noordelijke richting te verdwijnen. Eerst ging het naar Karatsji en na een korte rust steeg het toestel om 11.10 uur weer op, om koers te zetten naar Gwadar, waar we derom een tusschenlanding werd uitgevoerd. Om 14.45 uur draaiden de motoren weer, waarna om 16.05 uur het eindpunt van deze étappe, Djsak werd bereikt. Gedurende dezen tocht was het mooi, zonnig weer. Gisteren daarentegen was de lucht be wolkt en regende het voortdurend. Om 5.50 uur gingen de aviateurs on weg. Zij deden eerst Lingeh aan, vanwaar zij om 9.25 uur naar Boeshir startten. Na een kort opont houd aldaar koos het tweetal om 12.43 uur weer het luchtruim om vervolgens om 14.25 uur te Basra neer te strijken, Pijnenburg—Slaats hebben de leiding. In dezen nacht en ook In de middaguren van Woensdag domineerden behalve Billiet en Dekuysscher vooral Pijnenburg en Slaats en het was wel merkwaardig, dat Falck Hansep en Christensen tenslotte het tempo der voortdurende jachten niet meer konden bijhouden en met vele ronden achterstand in de baan kwamen te liggen. Ook het punten- aantal, in de sprints gewonnen, tusschen de Denen en PijnenburgSlaats was tot slechts een minimum gereduceerd. Woensdagavond 8 uur luidde de stand van den wedstrijd: 1. PijnenburgSlaats 318 punten. 2. BillietDekuysscher 244 punten. Een klein-materieel-vloot ligt in ons bereik. - Stalin-Wijnkoop en Hitler-Mussert. Op een gisterenavond in den Haag ge houden vergadering van de afd. Den Haag der Liberale Staatspartij, voerden het woord Generaal Schuurman en Kapt. ter Zee Cos- ter, die beiden de stand onzer weermidde len te land en ter zee onder de loupe na men. Zij achten zoowel leger als vloot nog on voldoende en drongen op snelle versterking aan, daar ons defensie-apparaat te lang is gebaseerd geweest op den Volkerenbond. Kapitein ter Zee Coster wees speciaal op de verschillende gevaren, die ons koloniaal bezit den laatsten tijd bedreigen en geloof de niet, dat wij bij een aanval spoedig hulp zullen krijgen. Spreker achtte vervanging van de Suma- tra en Java noodig en voorts aanbouw van 4 jagers en 8 onderzeebooten. Spr. waarschuwde tegen verder uitstel en ook tegen verdere staatscommissies. Een zoogenaamde klein-materiaal-vloot ligt vol komen in ons bereik. Mr. W. C. Wendelaar heeft ten slotte ge wezen op de versterking der defensiemid delen overal om ons heen. Dit beteekent een gevaar. Er is thans ook nog een bin- nenlandsch gevaar met het oog op het fas cistisch blok, dat zich aan het vormen is, Er is een aantal Nederlanders, die reeds nu hun hart verpand hebben aan het fascis me. Zij zullen zich bij een aanval op Ne derland niet in de eerste plaats Nederlan der gevoelen, maar fascist of nationaal-so- cialist. Wijnkoop en Mussert zijn niet bij zonder gevaarlijk. Zij worden dit als zij worden Stalin-Wijnkoop en Hitler-Mussert. Spr. constateerde dat in dezen tijd van na tionale opleving er vrijwel geen voorstan ders van nationale ontwapening meer zijn Nu iedereen gevoelt dat er een sterker be wapening noodig is, is het oogenblik gun stig, en drale de regeering niet langer. An ders komt men ook te laat voor de lichting 1938. WILLY DEN OUDEN EN ANNIE TIMMERMANS NAAR SCANDINAVIë. De Rotterdamsche zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans zullen in de eerste helft van Januari naar Scandinavië gaan om daar deel te nemen aan enkele wedstrijden. Zoo ligt het in de bedoeling in Denemarken te starten op wedstrijden wel ke te Kopenhagen en Aarhus worden gehou den, terwijl in Noorwegen Oslo op het pro gramma staat. De data staan nog niet definitief vast, daar deze o.m. nauw verband houden met de komst van de beide Deensche zwemsters naar Nederland. WIELRIJDER TE AMSTERDAM AANGEREDEN. Gisterenavond is een wielrijder van mid delbaren leeftijd in de Bilderdijkstraat bij de Jacob van Lennepkade, doordat hij een verkeersfout maakte, van achteren door een personenauto aangereden. Hij viel op den radiator en sloeg daarna tegen den grond. Door den geneeskundige dienst is de man, die een rib gebroken bleek te hebben, naar het Wilhelmina Gasthuis en vervolgens naar zijn woning vervoerd. Verzet tegen Japansche aanma tiging. De agressieve houding die de ge schiedenis der jongste jaren ons van de zijde van Japan toonde, heeft geleid tot een zeer gespan nen verhouding tusschen, China en Japan. De betrekkingen tusschen China en Japan zijn heden ten dage van zeer gespannen aard; zij hebben een beslissende hoogte be reikt. Men spreekt zelfs al ernstig van de mogelijkheid van een gewapend conflict. Wang Ching-Wei, de voormalige minister president en Dr. Wang, destijds minister van buitenlandsche zaken in de Chineesche Re publiek, hebben zich onlangs in dien zin uit gelaten, dat China trots al zijn bereidwillig heid tot overleg, in een voortbestaan van de agressieve houding van Japan, geen andere mogelijkheid meer zou overblijven dan de oorlog. Een groot Japansch dagblad in Sjang hai stelt vast: De anti-.Tapansche beweging heeft zich door geheel China een weg ge baand. Aan het „Vereenigde Anti-Japansche Front" nemen alle politieke organisaties deel. Men vindt onder hen het „Volksfront" en het „Nationale Front", beiden hebben een gemeenschappelijk doel: Japan te bestrijden. De Kwomintang'en de Communistische Par tij zijn twee zware boomen in het woud der anti-Japansche beweging. Een groote overwinning der En- gelschenDrake scoort drie maal. Londen De belangrijke landenwed- st rij d tuschen Engeland en Hongarije, gistermiddag op het Arsenal-veld te Londen gespeeld, is geëindigd in een 6—2 overwin ning voor de Engelschen, cijfers, welke wel heel duidelijk aantoonen, dat de superrio- teit van het Engelsche voetbal, mits thuis- spelend, over continentale vertegenwoordi gende elftallen, momenteel nog heel groot is. De 36.000 toeschouwers, hebben tijdens talrijke perioden kunnen genieten van fraai voetbal. Wij hebben den indruk gekregen dat men in Engeland dit Hongaarsche spel als het beste van het vasteland van Europa beschouwde. Inderdaad dient te worden ge zegd, dat de Hongaren uitnemend voetbal hebben laten zien. Zij pasten zich uitstekend aan, aan het vrij modderige veld en den zwaren bal. Hun samenspel was somwijlen perfect. De groote nederlaag van Hongarije moet echter in de eerste plaats gezocht wor den in het feit, dat de halflinie van Enge land beslist sterker was dan die van Hon garije Drake de Engelsche midvoor heeft drie doelpunten kunnen maken en als men dan bedenkt, dat de spil van Hongarije Dr. Sarosy niet als stopper heeft gefungeerd, zal het duidelijk zijn, dat de Hongaarsche officals achteraf betreurden, niet een ande re tactiek te hebben gevolgd. Wat de prestaties betrof de Hongaar sche doel verdediger, Szabo, heeft schitte rend werk verricht. Young, de Engelsche spil, vertolkte een prachtige defensieve partij. In de voorhoede waren Crooks en Brook, reps. rechts- en linksbuiten, alsmede Drake de gevaarlijke spelers. Over het spelverloop. Engeland trapte af on dadelijk werd het een mooie, snelle wedstrijd. De Hongaren waren het .eerst gevaarlijk en tot tweemaal toe lost Cseh een schot op den Engelschen doelverdediger, doch de laatste die in in ternationaal voetbal debuteerde, bleek niet zooveel moeite hiermede te hebben. Reeds spoedig bleek, dat het sterkste deel van de Engelsche voorhoede werd gevormd door den rechter-vleugel BrooksBowden met Drake als zeer gevaarlijke middenvoor. De Hongaren toonden aan, dat zij het samen spel in alle opzichten beheerschten en aan gezien de halflinie alles op den aanval zette, moest het Engelsche achtertrio alle krachten inspannen, doelpunten te voor komen. Doch het doelpunt kwam, zooals zoo vaak in een wedstrijd geschied is, juist aan dien kant, waar men het het minst verwachtte. 25 minuten waren er gespeeld, toen Drake schitterend passeerde naar Brooks, en de laatste schoot van dichtbij onhoud baar in. Dadelijk na den aftrap echter viel de gelijkmaker. Cseh was het, die individu eel den bal vrijmaakte en keurig inschoot. Engeland werd toen iets sterker in het veld en 10 minuten voor de rust was het Drake, die met een afgemeten schot Szabo geen kans gaf. En enkele seconden voor half time was het wederom Drake, die den stand tot 31 had opgevoerd. In de tweede helft begonnen "de Hongaren vol moed met en kele goede aanvallen en na 4 minuten slaagden zij er in door Vince den achter stand te verkleinen (3—2). Doch de vreugde van de Hongaarsche kolonie was slechts van korten duur, want reeds twee minuten later was het 4—2 ge worden. De rechtshalf Britton nam een vrije schop, de Hongaarsche spelers vorm den een muur voor het doel, doch hoog schoot de Engelsche speler in, onhoudbaar voor Szabo. Engeland bleef nu sterker en 20 minuten na de hervatting werd de over winning definitief bezegeld met een vijfde doelpunt, afkomstig van Drake. Wat bijzonder opviel, was het feit, dat 't tempo, ondanks het zware veld en den zwaren bal, tot het einde zeer snel bleef. Vier minuten voor tijd maakte Carter er 62 van. Zoo werd het een zware neder laag voor de Hongaren, cijfers, die wellicht wat geflatteerd voor Engeland mochten worden genoemd, maar die niettemin we derom hebben aangetoond, hoe moeilijk het is voor een continentale ploeg een behoor lijk resultaat in Engeland tegen Engeland te bereiken. De oorzaak van deze beweging is de po litiek van Japan, een politiek van brutaal geweld en van onafgebroken bedreiging. Zij nam haar meest acuten vorm aan op 18 Sep tember 1931 met den greep naar Mandsjoe- rije. De verwachtingen die Japan omtrent de economische rijkdommen van dit gebied had gesteld, zijn overdreven gebleken; bovendien heeft het aan het overbevolkte Japan, dat hoe langer hoe minder weet wat het met zijn jaarlijksch bevolkingsoverschot van 800.000 menschen beginnen moet, allerminst een emigratie-land met bestaansmogelijkhe den te bieden. Dientengevolge en ook wel omdat de verovering v. Mandsjoerije Japan veel minder moeite heeft gekost dan het ver wacht had, wil het land zich verder uitbrei den. Het heeft Jehol bij zijn rijk gevoegd en probeert sinds een jaar al om de vijf Noor delijke provincies van China te veroveren en onder zijn heerschappij te brengen. Het ziet er niet naar uit dat Japan van plan is Noord-China zelf te regeeren, veeleer ligt het in de bedoeling, dat gedeelte als een nuttige bron te beschouwen voor de leve ring van ruwe grondstoffen en voedings middelen, die Japan voor zijn maatschap pelijke instandhouding zoo noodig heeft. Bovendien wordt dit gebied met zijn 129 millioen inwoners als uitstekend afzetge bied voor de Japansche export beschouwd, terwijl het ten slotte nog een nuttige ope ratie-basis kanvormen in een eventueelen oorlog met de Sovjet-Unie. Het spreekt van zelf dat China de imperialistische politiek van Japan niet kan dulden, te meer waar dit land regelmatig pogingen in het werk stelde om de Chineesche eenheid te onder mijnen, nu eens door sabotage der Chi neesche douane-diensten, dan weer door 't bevorderen van de opium-smokkelhandel De jongste manipulaties van Japan om de bestaande tegenstellingen tusschen Canton en Nanking uit te buiten, zijn volmaakt mislukt. Het is niet gelukt het Zuiden en het Noor den van China in een burgeroorlog te ver wikkelen, daarentegen blijft het gevaar van de Japansche smokkelpolitiek bestaan. Het begon er al mee dat de Japansche militai ren in Oost-Hopei den Chineeschen dou ane-ambtenaren verboden om op de groote muur te patrouilleeren, vervolgens met ze te verbieden om wapens te dragen om er ten slotte voor te zorgen dat de machine geweren van de Chineesche douane-schepen verdwenen. Sedert dien stort zich vanuit Oos>t-Hopei regelmatig een stroom van Japansche goederen over China uit. Door deze maatschappelijke handeling hoopt Ja pan de grondpijlers der Chineesche staats financiën, de invoerrechten, te ondermij nen en daardoor het weerstandsvermogen van Nanking indirect te breken. Bovendien wordt daardoor ook de buiten landsche handel met China en zijn buiten landsche crediteuren getroffen, waaronder in de eerste plaats de Britsche belangen. Het ziet er alleszins naar uit dat een der gelijke trouwelooze politiek nog meer dan een openlijke geweldpleging de haat van alle klassen der Chineesche bevolking jegens Japan aanwakkert. De derde wezenlijke bedreiging van Chi na bestaat in de Japansche smokkelhandel Do zucht naar opium openbaart zich in China als-een zoo gevaarlijk euvel, dat de regeering in Nanking den strijd daartegen met man en macht begonnen is in het ver trouwen dat. alleen een krachtdadige door voering van dien strijd de wederopbouw van het Chineesche Rijk bevorderen kan. Aan de hand van deze feiten zal niemand zich meer verwonderen over de uitbreiding van de algeheele anti-Japansche beweging in China. Stellig zijn er in China altijd nog een groot aantal van nationaal-onverschilligen, maar desondanks ontluikt een allengs ster ker en zelfbewuster voelend Nieuw-China. Een oorlog tusschen Japan en China zou voor beide landen een groot ongeluk betee kenen. Hij zou ongetwijfeld ten gunste van Japan beslecht worden, maar dit land zou die overwinning wel eens ten koste van een faillissement moeten behalen. De onverwach te tegenstand die het 19e legercorps destijds in Sjanghai leverde heeft Japan getoond dat de troepen van het nieuwe China de kunst van het oorlogvoeren verstaan. De afge richte 400.000 man waarover de Tsiang-Kaï- Sjek de beschikking heeft, mogen stellig niet verwaarloosd worden. Wel zou Japan in geval van oorlog China kunnen blokkeeren en de havens bezetten, maar om China zonder meer 'in te nemen', zou in ieder geval niet gelukken. Daar te genover staat dat de politieke en maatschap pelijke heropbouw van China nog niet hecht genoeg is en het nationale bewustzijn nog niet genoegzaam in alle lagen der bevol king is doorgedrongen, om aan een groo- een oorlogsstorm weerstand te kunnen bie den. De ervaring heeft reeds dikwijls bewezen dat het tusschen landen, ondanks verbitter de vijandschap, toch tot een goede verstand houding en vriendschap komen kan. De eerste aanwijzing in die richting van de zij de van Japan om tot diplomatieke onder handelingen te geraken, was een vriend schappelijke verklaring van Hirota op 22 Januari 1935. Een tweede stap in die rich ting werd een jaar later, op 21 Januari 1936 gedaan door de aanbieding der Drie Punten, die volgens den opzet van Hirota tot een algeheele herziening van Chineesch- •Tapansche betrekkingen leiden moest. Chi na, dat steeds trachtte althans de schijn van normale betrekkingen met Japan te be waren, heeft tot nog toe, omdat het zich nog niet sterk genoeg voelde, directe onder handelingen altijd vermeden. In Maart 1936 kwam het tot een eerste onderhandeling tus schen Arita, den huidigen minister van bui tenlandsche zaken van Japan, die toen ge zant in Nanking was en den minister van buitenlandsche zaken in China. Het duurde vier dagen. Tegenwoordig heeft het de schijn alsof de betrekkingen tusschen Tokio en Nanking een nieuwe crisis doormaken. Tokio heeft de wensch van Nanking om de autonomie der Noordelijkep rovinciën te steunen en de sa menwerking ter vernietiging van het com munisme te bevorderen afgewezen. Intus schen is het vuurtje dat in Sui-IIuyan ont stoken werd, opgelaaid. Japan hoopt dit vuur regelmatig onder controle te kunnen houden en meer dan Nanking voor een „fait accompli" stellen, wil Japan niet. Of Japan's plannen zich ditmaal net -zoo ge makkelijk zullen ontwikkelen, als dat vroe ger ging, is een andere vraag. China staat er aan het einde 1936 heel anders voor, dan vijf jaar geleden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3