Buitenland De zaak der vrijhandel Binnenland Begrooting van Mollison terecht Een bloeiperiode in Zweden De Komintern, de eenige vijand! Doodstraf op verboden financieele transacties Zesdaagschete Kopenhagen Zesdaagsche te New York Uitvoercertificaten voor visschersvaartuigen Noordholland goedgekeurd Auto te water De vliegtocht van Heymans en Sluyter Budgetaire positie van Indië zwak Gevangenisstraf in plaats van hechtenis Diesel-electrische aandrijving in de scheepvaart Appels naar het Hooge Noorden De „Miss Dorothy" gevonden bij Bredasdorp. Recordpoging mislukt. Jim Mollison is terecht. Hij en zijn Fransche metgezel, zijn gezond en wel teruggevonden vlak bij Wiedrift, een klein plaatsje op een 20-tal k.m! afstand van Bredasdorp. Een Reuter-telegram uit Kaapstad deelde mede, dat men daar nog steeds niet wist, waar Jim Mollison en zijn Fransche metgezel zich bevonden. Men heeft zich telefonisch in verbinding gesteld met een groot aantal politiebureaux hotels, boerderijen e.d. in het gebied waar in hij verdwenen was, dat is tusschen Kaap Agulhas en Kaapstad (Kaap Agulhas ligt O.Z.O. van Kaapstad en is de zuidelijkste punt van Afrika.) Dat informeeren heeft blijkbaar resultaat gehad, want niet lang na bovenstaand te legram kwam dat waarin het terugvinden gemeld werd. Blijkbaar is Mollison, toen hij ettelijke hon derden km. oostelijk van zijn koers lag, ver dwaald geraakt en heeft hij, na de Oceaan bij Kaap Agulhas te hebben gezien, het eer ste het beste goede plekje gekozen, om er een landing te maken. De recordpoging is onder deze omstandig heden natuurlijk volkomen mislukt. Naar uit het zoojuist uitgegeven rapport van den Bond van Zweedsche industri- eelen blijkt, maakt Zweden op het oogen- blik een ongekende economische en indu- strieele bloeiperiode door. De productie is op het oogenblik 30 procent hooger dan in 1929. Het ministerie van so ciale zaken publiceert een overzicht van de werkgelegenheid, waaruit blijkt, dat 70 procent van de werkgevers die 77 procent van het totaal aantal ingeschreven werk nemers in diensth ebben het bedrijfsleven zeer goed of goed noemen. Het aantal steuntrekkende werkloozen is nu ongeveer 50 procent lager dan een jaar geleden. Het totale bedrag aan uitbetaalde loonen is gestegen met 8.2 procent. Uit een onlangs verschenen statistiek van de Vereen. Staalfabrieken blijkt dat de uit voer van ijzererts over de eerste 9 maan den 50 procent hooger was dan verleden jaar en dat de ijzer- en staaluitvoer de hoogste is geweest sedert 10 jaar. Engeland en Amerika achten tijd nog niet gekomen voor formeele onderhandelingen over verlaging der tarieven. Gisterenavond heeft een Lagerhuislid de regeering inlichtingen gevraagd omtrent haar houding ten aanzien van onderhande lingen met de Vereenigde Staten over een verdrag betreffende wederzijdsche verlaging van tarieven. Spr. uitte daarbij zijn mee ning, dat in belanghebbenden kringen In Amerika en Engeland de indruk gewekt was, dat de regeering in het geheel niet verlangend was naar een regeling van dien aard. De secretaris van den overzeeschen handel, Capt. Euan Wallace, verklaarde in zijn antwoord, dat hij in het minst niet aarzelde een geruststellende verzekering af te leggen. „Geen oogenblik kan worden aan genomen.", zoo zeide hij, „dat de regeering onwillig is onderhandelingen aan te knoo- pen met de Vereenigde Staten. Integendeel. Zij is er zeer verlangend naar zulks te doen, wanneer een bevredigende basis voor de onderhandelingen gevonden kan worden. Wij hebben alle redenen te gelooven, dat de regeering der Vereenigde Staten onze mee ning deelt, dat het oogenblik nog niet rijp is voor het openen van formeele onderhan delingen". JAPAN NIET AANGESLOTEN BIJ HET FASCISTISCH BLOK GEEN GEHEIME AFSPRA KEN MET DUITSCHLAND OOK RUSLAND KAN TOE TREDEN TOT HET ANTI- COMMUNISTISCH-VF.RDRAG De Japansche minister van bui- tenlandsche zaken, Arita, heeft, zoo meldt het agentschap Domei, de buitenlandsche journalisten ontvan gen en een openhartig antwoord ge geven op alle hem gestelde vragen betreffende het tusschen Japan en Duitschland tegen de communisti sche internationale gesloten accoord dat, naar de minister opmerkte, in sommige buitenlandsche persorga nen verkeerd wordt opgevat. Arita zette de beteekenis en de draagwijd te van deze overeenkomst uiteen, en weidde hit over Japans betrekkingen tot Engeland Frankrijk, de Ver. Staten, Sovjet-Rusland, China e.a. Het accoord houdt niet in een gemeen- schappelijke inmenging in de binnenland- srhe aangelegenheden van een derde par- tij, en evenmin het zenden van troepen naar het qrondgebied van een derde pai- tij, b.v. naar China of Spanje. Er is dus 9een sprake van, dat Japan troepen naar Catalonie zal zenden, zelfs niet, indien Duitschland daar zou intevenieeren. Ook buitenlandsche filialen onder de loupe. De geweldige krachtinspanning van het Derde Rijk, om zich vrij te maken van het buitenland komt wel sterk tot uiting bij 't laatste decreet, waarbij de doodstraf wordt gesteld op bepaalde finantieele transacties, welke de Staat in haar pogen naar autarkie kunnen schaden. Je Berlijnsche correspondent van het Hdbld. weet mede te deelen dat het onder zoek naar zulke overtredingen nu aan de „Zollfahndungsstelle", welke nog steeds voor minder belangrijke vergrijpen competent bhjft, ontnomen is en is opgedragen aan het meuw-opgerichte „Deviesenverhandlungs- amt dat onder leiding komt te staan van den bekenden S.S.-leider Heidrich. Hij krijgt de beschikking over ambtenaren van de geheime staatspolitie en over specialisten op het gebied van deviezen om met de grootst mogelijke gestrengheid overtredingen op te sporen en ze voor het staatsgerechts- hof te brengen. Naar het heet zal deze nieuwe instantie zich ook gaan interesseeren voor de waar den, die door Duitsche firma's in het bui tenland in den vorm van voorraden en kapi talen bij filialen enz. gedeponeerd zijn. Het is te verwachten, dat men zich spoedig in dit verband tot de betrokken firma's zal wenden met het verzoek de regeering hierover alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Het ligt voorts in de bedoeling van de Duitsche regeering, eenige artikelen der de- viezenwetgeving zoodanig te wijzigen, dat onder de strafbepalingen op het over de grens brengen of in het buitenland bezitten van niet aangegeven kapitaal van Duitsche en in Duitschland wonende buitenlandsche staatsburgers ook zullen vallen de juridische raadgevers, die bij pogingen tot zulke mis drijven de hand in het spel hebben gehad, b.v. door hun cliënten opmerkzaam te ma ken op leemten in de wettelijke bepalingen, die overtredingen vergemakkelijken. De ju ridische adviseurs zullen in soortgelijke ge vallen met tuchthuis gestraft worden. Schip zonder schroefas en tunnel. Woensdagnacht is het nieuwe schip van de Hamburg-Amerikalijn en van de Deutsch- Australische Dampfschiffs Gesellschaft A. G. het 7400 bruto r.e.g. ton groote m.s. Wupper- tal de Merwehaven te Rotterdam binnenge- loopen en heeft ligplaats genomen voor het emplacement der firma Wambersie en Zn. Het schip werd eerder verwacht. Het is echter Dinsdagavond ter hoogte van „Nor- derney „bijgedraaid" om assistentie te ver- leenen aan de „Butt", eveneens een schip van Duitsch maaksel, dat om hulp vroeg. Gistermiddag is de Wuppertal, na in de iMerwehaven geladen te hebben, naar Ant werpen vertrokken, vanwaar het morgen de reis naar Australië zal voortzetten. Toen wij een kijkje aan boord kwamen nemen, was bet ladingswerk nog in' vollen gang. De „Wuppertal" is 152 meter lang, 19 m. breed en heeft een diepgang van 8 meter bij een laadvermogen van 9500 ton. Bijzonder merkwaardig is de Diesel-electrische aan drijving. De machines van dit schip zijn de eerste in hun soort en grootte, welke met draaistroom werken. Voor het opwekken van den stroom zijn 3 door Dieselmotoren aangedreven draai stroom-generatoren bestemd. Door deze on derverdeeling der energie-opwekking is het mogelijk al naar gelang van de benoodigde energie 1, 2 of 3 motoren in bedrijf te nemen en daardoor de snelheid van het schip op bijzondere economische wijze te regelen. De overbrenging der energie van de machines naar den op het achterschip opgestelden proefmotor, die een doorsnede van 41/2 meter heeft, geschiedt door een een voudige electrische leiding. Daardoor zijn schroefas en tunnel overbodig geworden, zoodat de achterste laadruimen ook geheel voor lading gebruikt kunnen worden. In het geheel beschikt het schip over 6 laadruimen. Behalve de beide eigenlijke masten bevinden zich nog 8 laadmasten op het dek met 18 electrische winches. Ieder ruim kan door 4 laadboomen worden be diend, waardoor een snelle belading en los sing mogelijk is. Arita wees er op, dat het accoord voor ziet in de toepassing van strenge maatre gelen om controle uit te oefenen op vreem delingen die het grondgebied van de beide contracteerende partijen betreden, alsmede op eigen onderdanen, in binnen- en buiten land, die zich met communistische actie op houden. Japan is bereid elke derde partij uit te noodigen tot het accoord toe te treden, in dien men zich door 't optredn van de Ko mintern bedreigd gevoelt. Niets echter zou een grooter misverstand zijn, dan te den ken, dat Japan zich bij het fascistische kamp heeft aangesloten. Het tegenovergestelde is echter het ge val. Japan is volkomen en gaame bereid samen te werken met alle democratische landen, tegen het optreden van de Komin tern. Indien de Sovjet-regeering zich tegen de Komintern uitspreektzal de Japansche Vitaminegebrek bij de kinderen in Noord-Zweden. In het noordelijk deel van Zweden heeft met groote voldoening kennis genomen van het besluit der regeering om 120.000 kg. ap pelen uit de zonnige zuidelijke provincies naar het koude Noorden te zenden, teneinde den kinderen aldaar vitamine te verschaf fen. De staat neemt zoowel de kosten van aanschaffing als van vracht voor zijn reke ning. De appelen zullen aan de kinderen worden verstrekt door bemiddeling van de scholen en verschillende gemeentelijke in stellingen. Eenige vrouwenvereenigingen hebben tot dit plan het initiatief genomen en het aan de regeering voorgelegd. Voor vele kinderen zal het waarschijnlijk de eerste maal in hun leven zijn, dat zij een appel proeven. Be halve aan de gezondheid der jeugd in de Noordelijke streken, komt deze appelver zending ook ten goede aan de fruitkweekers in de zuidelijke provincies, waar de oogst dit jaar bijzonder overvloedig was. DE POOLSCH-ROEMEENSCHE TOENA DERING De Poolsche bladen melden, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, Beek, bin nenkort een bezoek zal brengen aan Boe karest, waarna Koning Carol van Roemenië een officieel bezoek zal brengen aan War schau. Pijnenburg-Slaats winnaars. Wals-Grundahl Hansen op twee ronden derde. De zesdaagsche is door het onbetwistbaar sterkste koppel, Pijnenburg-Slaats, gewon nen. Wederom heeft deze combinatie bewe zen een der geduchtste ter wereld te zijn en hoewel het Belgische koppel Billiet-Dekuys- scher onzen landgenooten het vuur na aan de schenen legde, heeft de Nederlandsche combinatie deze overwinning ten volle ver diend. Bij het rijden van de eereronde door het Hollandsche koppel toonde het Kopenhaag- sche publiek haar slechtste zijde. Onze landgenooten, wien de schuld van met opge ven van den Deenschen fayoriet Falck Han sen in de schoenen geschoven wordt, wer den uitgefloten en kregen allerlei minder vleiende uitdrukkingen naar het hoofd ge slingerd, zoodat van een sportief einde, al thans van de zijde van het publiek, niet veel overbleef. In de 145 uren hadden Pijnenburg en Slaats 3257.280 k.m. afgelegd. Steeds meer wordt het duidelijk, dat de Europeesche koppels tenslotte den strijd om de overwinning zullen uitvechten. Immers, slechts één Amerikaansch koppel is tot nu toe in staat gebleken de Europeanen te eve naren en wel Walthour-Crossley. Onze landgenoot Pellenaars heeft tot nu toe een uitstekenden indruk te New York ge maakt, waarbij hij op schitterende wijze geassisteerd wordt door Schoen, zijn kop- pelgenoot van Parijs en Rotterdam. Na 70 uur rijden was de stand in het leidende peleton: 1. Kilian—Vopel 209 pnt., 2. Ignat—Diot, 185 pnt.; 3. Walthour-Crossley, 183 pnt.; 4. Pel- lenaars-Schoen, 167 pnt.; 5. Letourneur- Guimbretière 129 pnt. RIJDT WALS MET GUIMBRETIERE? Kopenhagen, 3 Dec. (A.N.P.). Wals en Guimbretiere zouden een overeenkomst met elkaar gesloten hebben om in de twee eerst volgende jaren samen een koppel te vor men. Naar bekend rijdt Wals te Kopenhagen in de zesdaagsche en neemt Guimbretiere aan die van New York deel. Telegrafisch zouden heide renners tot overeenstemming zijn gekomen. regeering gaarne de Sovjet-regeering tot het accoord zien toetreden. Inzake het voor stel van een gezamenlijk Chineesch-Ja- pansch bolwerk tegen de Komintern, merk te Arita op, dat zulk een voorstel aan China is gedaan Op een vraag waarom hij geen overeen komst tegen het fascisme is aangegaan, antwoordde Arita, dat de Komintern een internationale organisatie is, welke haar meeningen aan anderen tracht op te drin gen, terwijl het fascisme niet internationaal is en tot zich zelf beperkt blijft. Arita zeide van meening te zijn, dat de betrekkingen van Japan en Sovjet-Rusland door het ac coord met Duitschland niet slechter waren geworden. Indien Sovjet-Rusland de overeenkomst ten volle en naar waarheid begrijpt, zal de Sovjet regeering, zoo vertrouwt Arita, de nieuwe viascherij-overeenkomst met Japan willen teekenen en de regeling van hot grensvraagstuk verhaasten. Anders zouden de Japansch-Russische betrekkingen ver troebeld worden door de tegenspraak met zich zelf welke de Sovjet-regeering aan den dag legt. Arita legde er den nadruk op, dat er ach ter het Japansch-Duïtsche accoord geen geheime afspraken zitten en dat het geen verandering beteekent van Japans buiten landsche politiek, vooral niet van de tra- ditioneele politiek van vriendschap met Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Sov jet-Rusland, e.a. Integendeel, Japan zal er naar streven die vriendschap nog te versterken. Het meest zeide Arita te betreuren, dat in sommige buitenlandsche kringen de mee ning heeft post gevat, dat Japan zich bij het fascistische blok heeft aangesloten en zich te weer stelt tegen de democratische landen. Dit denkbeeld is echter een volko men'misvatting, temeer, daar Japan in alle opzichten bereid is, en zich gelukkig prijst, met deze landen samen te werken» NIEUWE WERELD-HOOGTERECORDS. Een driemotorig Italiaansch watervliegtuig met Alfa-Romeo motoren uitgerust heeft nabij Triest twee nieuwe wereld- hoogte records met nuttigen last gevestigd. Bemand met drie personen en een nuttigen last van 2000 kg. bereikte het toestel een hoogte van 7831 m. bemand met 2 personen en een nut tigen last van 5000 kg. bereikte het een hoqgte van 6717 meter. De vorige records waren 7507 en 6220 meter en werden behaald door een Franschman en een Amerikaan. De kleinfcustvisscherij in gevaar. Het tweede kamerlid Drop heeft aan den minister van Landbouw en visscherij de volgende schriftelijke vragen gericht. 1 Is het den Minister bekend, dat de af kondiging van het besluit van 8 Juli 1936 no. 21. waarbij aan het verleenen van uit voercertificaten voor visschersvaartuigen de voorwaarde wordt verbonden, dat deze vaartuigen slechts mogen worden uitgerust met netten, waarvan de maaswijdte mins tens 7.5 cm. bedraagt vehalve voor de vis scherij op sprot en makreel, in de kringen van belanghebbenden groote ongerustheid heeft gewekt? 2 Is het waar, dat Nederland het eenige land is dat een zoover gaanden maatregel voor de visscherij heeft genomen is het naar het oordeel van den Minister niet juister zoodanige maatregel tegen overbe- vissching van de Noordzee alleen te nemen indien vaststaat, dat andere landen als Engeland, Frankrijk en België daartoe me de bereid zijn, en heeft internationaal over leg over deze aangelegenheid plaats gehad? 3 Moet de minister niet erkennen dat voor al de kleinkustvisscherij bij de uitvoering van het bedoelde besluit groote moeilijk heden zal ondervinden? 4 Wil de minister overwegen alsnog in- werktreding van het besluit tot een ilade- ren datum uit tes tellen en in elk geval voor de kustvisscherij met kleine schepen te bepalen, dat met een uitrusting met net ten van een maaswijdte van hoogtens 6 cm. kan worden volstaan? De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gisteren, 11a een zitting van drie da gen, de provinciale begrooting, sluitende in ontvangsten en uitgaven op f 50.305.100 goed gekeurd met 44 tegen 10 stemmen. De com munisten en de N.S.B.-fractie stemden tegen. Ten behoeve van Provinciale ziekenhuizen en bedrijven werd besloten tot het aangaan van eenige geldleningen tot een totaal be drag van f 3.304.050. De belastingheffing voor 1937'38 bleef on gewijzigd, nl. 20 opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen en 20 opcenten op de vermogens- en inkomstenbelasting. Een bedrag van f 250.000 werd onttrokken aan het fonds tot gedeeltelijke reserveering van batige saldi ten behoeve van den gewo nen dienst. Aan de gemeente Amsterdam werd een bij drage verleend van f 250.000 ten behoeve van den bouw van een dubbele Schutsluis in het Nieuwe Meer voor schepen tot 2000 ton, onder voorwaarde, dat het Rijk een gelijke bijdrage verleent. De toezegging van deze provinciale bijdrage was reeds in 1922 ge daan. Inzittende gered. Vannacht is op de Weesperzijde ter hoogte van de Cinetone een auto-ongeluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgeloopen. De bestuur der van een vrachtauto, die uit Diemen kwam en in de richting van de stad reed, zag van de tegenovergestelde zijde een per sonen auto aankomen, die vrijwel zigzag over den weg reed. Tot zijn groote schrik reed de wagen plotseling van den hoogen kant af, sloeg over den kop en kwam in den smallen sloot naast den weg terecht. Geluk kig had de bestuurder niet den anderen kant gekozen. Dan zou hij in de breede Keulsche vaart terecht zijn gekomen. De man was zeer van streek en ging onmiddel lijk op weg naar Amsterdam. De politie, de brandweer en een wagen van den G.G. en G.D. waren spoedig ter plaatse aanwezig Vermoed werd n.1. dat zich nog iemand in het verongelukte vehikel bevond. Dit bleek echter niet het geval te zijn, zoodat een kwartier later zoowel de brandweer als de G.G. en G.D. weer inrukten. Het toestel in onweersstorm licht beschadigd. De sportvliegers Heijmans en Sluijter heb ben gisteren een onfortuinlijken dag gehad. Zij stegen om 6.13 uur pl. t. van het vlieg veld van Basra op, om hun tocht te ver volgen, doch geraakten kort na het ver trek in een hevigen onweersstorm, zoodat zij genoodzaakt waren naar hun punt van uitgang terug te keeren. Om 7.24 uur was men weer te Basra terug. Het bleek toen, dat de bekleeding aan de onderzijde van den romp van het vliegtuig scheuren ver toonde, zoodat het tweetal gedwongen was te Basra te blijven om de schade te her stellen. Heden hopen de aviateurs een nieuwe etappe af te leggen. Uiterste soberheid blijft geboden. Het „Bat. Nieuwsblad" publiceert een rond schrijven van de regeering aan de hoofden der departementen ter inleiding van de be handeling der begrooting voor 1937. In dit rondschrijven constateert de regeering, dat, voor zoover thans kan worden nagegaan, de ontwikkeling van de begrootingspositie voor 1937 in wezen niet veel gunstiger is dan tijdens de indiening van de hoofdbe- grooting bij den Volksraad. De regeering concludeert dat de budgetaire positie nog zeer zwak is, zoodat ook bij het samenstellen van de begrooting voor 1938 uiterste soberheid geboden is. De Gouverneur-Generaal is in ver band hiermede van oordeel, dat op het terrein der civiele departemen ten, van uitbreiding der overheidsbe moeienis, terugkeer op vroeger door gevoerde bezuinigingen en versobe ringen, en van herstel van ingekrom pen formaties, in het algemeen geen sprake zal mogen zijn. Wegens ruimtegebrek in het huis van bewaring. Het Hdbld. schrijft: Het nijpende gebrek aan ruimte in de hui zen van bewaring, dat ook hier in A'dam sterk gevoeld wordt, heeft tot drastische maatregelen geleid. Dit ondervonden eenige mannen, die Maandag i.1. naar het gerechts gebouw aan de Prinsengracht waren gediri geerd, teneinde een niet-principale hechtenis- straf uit te zitten. Zij vernamen daar, dat zij naar Scheveningen zouden worden getrans porteerd, waar het vonnis als gevangenis straf zou worden voltrokken. De negen mannen werden per celwagen en trein naar de z.g. cellenbarak te Scheve ningen vervoerd, waar zij als gevangenen af zonderlijk werden opgesloten. Ook kregen zij, alsof het hier gevangenisstraf gold, de eerste twee dagen water en brood. Inderdaad, zoo bleek ons te bevoegder plaatse, is deze ongeveer zeshonderd cellen tellende instel ling, bij ministerieele beschikking aangewe zen tot executie van hechtenisstraffen. Eén van de negen, een jeugdige voddenkoopman, kwam gisterochtend zijn ervaringen mede- deelen: - „Wij hadden allemaal", zoo vertelde hij, „een veroordeeling tot een hoete subsidiair een paar dagen hechtenisstraf. Ik zelf moest voor twee overtredingen van de gemeente lijke verordeningen vijftig gulden boete be talen of zestien dagen zitten. Het geld kon ik niet missen, dus besloot ik de hechtenis straf uit te zitten. Hoe groot was onze te leurstelling, toen wij naar Scheveningen werden gebracht en als misdadigers in een eenzame cel werden opgesloten. Wij kre gen twee Klagen lang droog brood en wa ter, waarvan ik niets gebruikt heb. Zoodra ik er was heb ik een expresse- brief naar huis geschreven. Mijn moeder heeft toen wat kleeren naar de Bank van leening gebracht. Zoo kon zij het geld naar Scheveningen brengen en mij vrij maken. De anderen zitten er nog, die kunnen hee- lemaal niets betalen. Is het nu wel in den haak, dat hechtenisstraf zoo maar veran derd wordt in cellulaire gevangenisstraf? Tot zoover de jeugdige voddenkoopman. Of het in de haak is? De minister heeft de Scheveningsche barak nu eenmaal aange wezen voor het uitzetten van hechtenis straffen. Het hier geschetste geval moge ter waarschuwing dienen van hen, die er over denken de hun opgelegde boeten niet betalen. Zij kopen het risico een gedwon gen reis naar Scheveningen te maken met alle onaangename gevolgen van dien. SLEEPSCHIP GEZONKEN. In den vorigen nacht is op de Wester- schelde, ten oosten van Hansweert, een Belgisch sleepschip gezonken. Het sleep- schip „Vreedenburgh", schipper L. Pau wels, was op weg van de Ruhr naar Gent met 460 ton cokes. Het schip werd getrok ken door de sleepboot „Bastiaan". Naar verluidt moet het schip in aanraking zijn gekomen met een uitstaande ankerketting van een voor anker liggende zeeboot. De „Vreedenburgh" is toen door midden gebro ken en vrijwel onmiddellijk gezonken. De opvarenden, t.w. de schipper, diens vrouw en een kindje van zeven maanden, konden zich aan boord van de begeleidende sleep boot in veiligheid stellen. Ter plaatse waar de „Vreedenburgh" gezonken is, staat zeer veel water, zoodat bergen vermoedelijk niet mogelijk zal zijn. De sleepboot „Btastiaan" is te Hansweert binnengeloopen. COMMISSIENOTEERING VOOR BOTER. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, vastgesteld op f 0.68 per kg. DEENSCHE BOTERNOTEERING. De officieele Deensche boternoteering is gisteren vastgesteld op 209 kronen is 84 ct. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale, 6 December tot en met 12 December 1936 consumptie- melk regeeringscontract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overrnelk regeeringsminimumprijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andero dan taxemelk 2,50 cent. ARITA

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3