Stadsnieuws Werkelijk g e n De strijd om de „Betty Bonn" VAN HOUTENS CACAO Vrijdag 4 December 1936 Waar gaan we heen Hcldcrsche Courant Tweede Blad De versiering tijdens de Feestweek, Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies* Autobelasting-taxatie. Licht op voor alle voertuigen De Heldersche brandweer gemotoriseerd De Nationale Collecte op 8 December a*s* in onze stad* Sint Nicolaas bij de jeugd* behoeit niet duur te zijn. Reeds voor luttel bedrag geniet U van een heerlijke F e ullleton door Friedrich Lindem a n Aan het Instituut „Mercurius", Loods- gracht 72, slaagde voor het diploma Machine- schrijven: Piet Christiani, leerling van boven- genoemd Instituut. Naar wij vernemen zijn bij de Contact- Commissie in totaal 647 dennen door de buurtcomité's aangevraagd. Wij teekenen hierbij aan, dat vele comité's op andere wijze in hun dennen-behoefte voorzien hebben. Afdeeling Den Helder. De penningmeester van bovengenoemde vereeniging heeft in grooten dank ontvangen een afdracht na een feestavond van het plaatselijk politiecorps, ten bedrage van 22.25. Wat zal de Sint nog voor ons in petto heb ben? 'k Noem u nog even het adres van de penningmeesteresse: mej. E. S, Held, Singel 53. Postrekening 125.726. In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particulier vele moei lijkheden voor; te hooge aangifte kost hem onnoodig hooge belasting, te lage aangifte wordt gestraft met boete en bovendien komt er thans, als gevolg van de monetaire maat regelen der Regeering, nog deze moeilijkheid bij, dat de prijzen van de wagens onzeker zijn geworden, hetgeen de taxatie voor een niet- deskundige nog lastiger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, laat de A.N.W.B. voor zijn leden in vele plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de ervaring geleerd heeft, practisch door de be lastingautoriteiten aanvaard wordt. A.N.W.B.- leden kunnen, na voorafgaande aanmelding, tegen betaling van een geringe taxatie-ver goeding, daar hun wagen laten taxeeren. Taxatiekosten ad 2.50 per wagen uitslui tend op zitdagen te voldoen aan den expert. Voorafgaande aanmelding is noodzakelijk. Adres: Parkstraat 1820, Den Haag. Bovenbedoelde zitdag zal o.m. gehouden worden te Den Helder op Dinsdag 15 Dec. 1936, Café-Rest. „De Toelast", Spoorstraat.' EEN WAARDEVOLLE TIP. Denkt er aan, dat een cadeau van blijven de waarde altijd het meest wordt gewaar deerd. Zoekt U iets in onderstaande artikelen, dan weet U bij voorbaat, bij Jac. de Boer, Keizerstraat 113, volkomen naar genoegen te zullen slagen. Fotolijstjes eenige duizenden in alle soorten. Foto-albums zéér groote collectie Camera's Keuze uit honderden. Foto-artikelen alle bekende gebruiks artikelen. En wilt U een behoorlijke wandversiering, bekijkt dan eens mijn collectie landschaps foto's. Deze foto's zijn door hun voorname, rustige tint, een sieraad van elk beschaafd interieur. (Adv.) Vrijdag 4 Dec. 16.17 uur Een demonstratie met de nieuwe spuiten. Reeds geruimen tijd is ons gemeente bestuur bezig om het gemeentelijke brand weerwezen te verbeteren. Het was met onze brandweer inderdaad droevig ge steld en eigenlijk hebben we altijd ge parasiteerd op de Marine, die met haar prachtig materiaal dikwijls daadwerke lijke hulp heeft verleend. We denken in dit verband nog eens aan den gewel digen brand, die het vorige jaar het mooie pand van de firma van Willigen aan de Weststraat vernielde. Tot de plannen ter verbetering van de brandweer behoorde o.m. de aanschaffing van nieuw materiaal. Zoo wferd indertijd besloten om een moderne brandspuit aan te schaffen, waardoor een eind zou komen aan den achter lijken toestand, waarin ons brandweermate riaal zich bevond. Dinsdag j.1. zijn twee nieuwe spuiten, geleverd door de firma Bikkers te Rot terdam, hier ter stede aangekomen en hebben de daarvoor bestemde ruimte in het Hoofdbureau van Politie ingenomen. De Woensdag d.a.v. werd benut om deze gereed te maken voor de eerste proef, welke den volgendeij dag, dus gisteren, gehouden werd. Des morgens reden de spuiten, stralend in hun nieuwheid, naar het einde van den Singel, waar de groote opgesteld werd op de kruising van Singel en Koningsweg en de kleine aan den waterkant daartegenover. De nu vol gende proeven slaagden uitstekend. Elke spuit heeft een vermogen van 4 tot 8 stralen, die alle beproefd werden. Bij deze gelegenheid werd het water uit den Singel opgezogen. Ver volgens werd een proef genomen met de kleine spuit, die het water nu van de water leiding betrok. Dit kan geschieden door een omzetting van koppelingen, waardoor de waterdruk van de ongeveer 3 V2 atmosfeer, die er op de waterleiding staat, omgezet wordt in een druk van ongeveer 10 atmosfeer. Het water werd gespoten in de richting van het Rusthuis, waarbij bleek, dat dit gebouw gemakkelijk bestreken kon worden. De demonstraties trokken veel belang stelling. Tot de aanwezigen behoorden o.m. burgemeester Ritmeester, de wethouders van der Vaart en Smits, opperbrandmeester A. Dokter, de directeur van de Gemeente reiniging, de heer P. H. L. Maas, de directeur van de Gasfabriek, de heer J. N. E. Teune, de commissaris van politie, de heer A. J. v. d. Hoeven, de heer J. Visser, hoofdopzichter van gemeentewerken en de heer J. Schipper, inspecteur van politie. Over de belangrijke aanwinsten van onze brandweer kan nog het volgende medegedeeld worden. De groote spuit, een Oldsmobile, kan zich verplaatsen met 80 tot 90 K.M. per uur, hetgeen een respectabele snelheid voor zoo'n zwaren wagen beteekent. De motor is zoo geconstrueerd, dat deze door een transmissie tevens kan dienen voor het opzuigen en stuwen van het water. De kleine spuit heeft een motor, die uitsluitend bestemd is voor het opzuigen en stuwen van het water. Daaruit volgt dus, dat deze spuit steeds ge trokken moet worden. De groote is nu zoo ingericht, dat de kleine er snel achter gekop peld kan worden. De capaciteit van de spuiten is vrijwel gelijk, zooals gezegd tusschen de 4 Zooals door de vriendelijke redactie in deze courant reeds met een enkel woord is vermeld, werd op 27 November j.1., op uitnoodiging van onzen Burgemeester, ten Stadhuize een ver gadering gehouden van een honderdtal stadge- nooten ter voorbereiding der Nationale Col lecte, ook hier ter stede te houden ter inzame ling van de bijdrage der Heldersche burgerij in het Nationale geschenk, ons hooge Prinselijk Echtpaar bij Hun vorstelijk huwelijk aan te bieden op 7 Januari a.s. De vergaderden, gevoelende, dat onze stad b(j deze heugelijke gebeurtenis niet mag achter blijven bjj haar zusteren in de betuiging harer aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis, in de warme uiting harer blijde instemming met dit hooge gebeuren, van zoo wijde beteekenis voor Vorstenhuis en Volk beiden, besloten zelf de handen aan den ploeg te slaan, zelf van huis tot huis te collecteeren, voor deze beteekenisvolle gelegenheid dezen arbeid niet af te schuiven naar anderen, maar zelf van woning tot woning, in buitenwijk en binnenstad, in hoofdstraat en nederige buurt een gave te vragen voor dit Nationale doel, waarbij heel ons Volk de ge legenheid heeft zich één gezin te voelen. En zoo zal dan op 8 Decemberdus op Dinsdag a.s., de groote collecte in onze stad ge houden worden, waarbij aller gaven zullen wor den gevraagd en verzameld door Burgemeester en Middenstander, door Militair en Burger, door vrouwen en mannen, van elke gezindte, om te symboliseeren onze Volkseenheid, om op te wekken tot aller deelname. Heldersche burgers, wij weten, dat het zelfde enthousiasme, sprekende uit dezen op zet, mede blijken zal uit de grootte Uwer gave, voor elk naar zijn kunnen! In het blad van morgen geven wij U de namen van heel ons Comité, nu verder vol staande met een hartelijke opwekking tot aller enthousiaste medewerking, opdat ook van ons Den Helder blijke, hoe juist het, onder blijde instemming, begreep de diepe be teekenis van deze Vorstelijke echtverbintenis, hoe ook voor onze burgerij het Oranjehuis symbool is onzer Volkseenheid.. Namens het Comité: W. de Boer. P. A. Smits. H. C. M. Nijpels. A M. Engelmann, Plantsoenstraat 5, Penningm. Voor hen, die den dag der collecte niet thuis mochten zijn, is de penningmeester zoo welwillend, de gelegenheid op zijn kantoor uren open te stellen, hun bijdragen op zijn bureau in ontvangst te nemen. en 8 stralen. De bedoeling is, dat de kleine hoofdzakelijk gebruikt zal worden voor bran den in het landelijk gedeelte van de gemeente, maar het spreekt vanzelf, dat zij ook dienst kan doen, als dat in de stad gewenscht is. De bediening per spuit is 6 7 man. Tot de uit rusting behooren o.m. 2 uitschuifbare ladders, terwijl deze in de toekomst uitgebreid zal worden met gasmaskers, springzeilen, etc. Naar wij vernemen, zijn de betrokken auto riteiten zeer tevreden met deze aanwinsten, die aan alle daaraan te stellen eischen vol doen. Het komt er nu nog op aan, om de be diening zoo spoedig mogelijk te instrueeren. Daarmede is men intusschen druk bezig en het zal dezer dagen nog wel eens voorkomen, dat men de nieuwe brandspuiten uit ziet ruk ken. Voor de bediening worden politieagenten opgeleid. Hopen wij slechts, dat de nieuwe spuiten niet veel dienst hoeven te doen...... Bij de kinderen van de Fröbelschool aan de Laan. Juffrouw Gré had voor een klas van zestig kleintjes te zorgen en voor drie W.C.'s, die permanent bezet waren. „Juffrouw, mag ik nou?" „Nog even wachten, Jantje." „Juuuufff, wat zegt u van me mooie jurk." „Schattig, hoor, Cootje." „In de bank, hoor, Jaapje." „Ga nou zitten, jongens." „Juf, ik heb een kikker in me schoen ge kregen." „Leuk, zeg." „Juf, ik moet zóó noodig. Mag ik nou." „Ja, hoor, nog even wachten." „Jongens, nu komt Sint Nicolaas gauw, nog even stil." „Jufff, hij knijpt me." „Pas op, Pietje, anders, nou je weet wel..." En buiten het leslokaal stonden de moeders, een heele gang vol, in bijna even groote span ning als het grut van anderhalve el, in een lokaal van de Fröbelschool aan de Laan. De directrice had het druk met het beant woorden van alle vragen en ze kon die moeders maar niet in het speciaal voor hen gereser veerde schoollokaal krijgen, om daar te wach ten tot het feest begon. Ze waren bang, de moeders, dat ze iets van het feest zouden moeten missen of dat ze achteraan kwamen te staan. Ja, de kleintjes zijn net als hun moeders, ze staan graag in de voorste rij. Zoo zijn de kleine menschen ende groote. Toen kwam daar door die rij van moeders de oudste klas aangemarcheerd, twee aan twee en al zingend: „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan", stapten ze het speel lokaal binnen, dat voor het feest van Sint Nicolaas, met vlaggen-slingers was versierd. En toen ze eenmaal stonden, netjes op de rij, met hun kakelende snoetjes vol verhalen, toen ging „de juffrouw" voor de klas staan. En nu opgelet, jongens en meisjes, ik hoor de Sint al. 't Was muisstil. De moeders die nu ook in het versierde lokaal een plaatsje hadden gekregen waren jaloers op de juffrouw, die honderd mondjes, met één woord, met één blik, stil kon krijgen. De spanning stond op al die gezichtjes. „Hoordaar komt Sint Nicolaas." Bons, bons, doet de staf op de houten gang- grond, alle oogen kijken nieuwsgierig naar de gangdeur. „Oooooooo, dag Sint Nicolaas." „Sint Niklaasje kom maar binnen met je knecht, „Want we zitten allemaal even recht." De kinderen zingen het met mond en ge baren en de heilige Sint schrijdt langzaam langs de rijen, vriendelijk buigend en wuivend. Piet, met z'n zwarte snoet, loopt er achter en doet ondeugend tegen een paar kleintjes, die niet bang voor hem zijn. „Hij komt die goede beste Sint", zingen de kinderen, en „M'n hartje klopt" en „Ik droom van Sinterklaas." Sinterklaas is er echt tevreden over. „Ik wist niet dat de kindertjes zoo aardig konden zing, mevrouw Krijnesa." Ja, ik had wel gehoord dat ze zoet waren, hier, behalve... Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Vrijdag k December. Casino, 8 u. Feestavond Zeevaartschool- vereeniging. N. H. Kerk, Julianadorp, 8 u. Zendingsfilm over Suriname. Zaterdag 5 December. Casino, 8 u. Soirée Dansinstituut „Modern"a Zondag 6 December. Casino, 8 u. The Melody makers. ja, dat is niet prettig, maar er zijn een paar stoute kinderen. Die moeten maar eens bij me komen. 't Waren, Annie, Roeli, Piet en Jaapje. Ze stonden daar met bevende hartjes en ontken den stellig alle beschuldigingen, die de Sint uit zijn boek voorlas. „Plaag jij moeder wel eens?" „En steek jij je tong wel eens tegen de juf frouw uit." De hoofdjes schudden heftig van neen, de tongetjes waren als vastgevroren. Nou, vooruit, als je beterschap belooft, mag Piet je wat geven. De hoofdjes knikten opge lucht van ja. En tweemaal vlugger dan ze ge komen waren verdwenen ze weer naar hun plaatsje. Toen marcheerden de grooten af en kwamen de heele kleintjes, hummels die zoo onder je handen door liepen. Ze kwamen keurig aan gestapt en de juffrouw liet ze maar direct zingen. Er waren er, die onder het zingen familiaar hun hand naar Zwarte Piet opstaken, als naar een goeie kennis en toen het versje uit was, kwamen ongevraagd vertrouwelijke mededee- lingen. „Sinteklaas, ik heb me brood opgepeet." „Ik heb wat in m'n schoen gehad." Ik ook, ik ook." Sint Nicolaas ging stil rond bij al de klein tjes. Sprak hier een vriendelijk woord, gaf daar een hand, legde dan weer zijn hand op de krullebol van zoo'n dreumes met vraag- oogen. En toen gingen ze allemaal weer weg, net jes, in de rij, om plaats te maken voor de kin deren uit de hoogste klas, de peuters van vijf, die een spelletje op zouden voeren. Met witte mutsen van vloei, voorzien van een groote oranjestrik en een bloem op hun borst, stapten ze binnen, natuurlijk zingend. Sint Nicolaas werd er stil van en de moeders, die hadden oogen als theeschoteltjes. „Ach wat snoezig. Wat schattig", zoo uitten ze hun dankbare bewondering. 't Was een lief spelletje, het heette: „Ik ben de koning van het land." Het werd met gratie gespeeld en vooral de kleine koning maakte zulke vorstelijke buigingen en stapte zoo par mantig, dat hij ineens het hart van al die moeders veroverd had. En toen kwamen de kinderen uit de klas van juffrouw Snoek en daar mochten de moe ders ook nog bij blijven en toen ze daarna, na nog eenige leuke spelletjes, naar huis gingen, hebben de kinderen het feest met de juffrou wen en met Sint Nicolaas voortgezet, tot ze een arm vol lekkers en speelgoed hadden en opgetogen naar huis gingen om te vertellen en te droomen van het groote feest. De middag, die maanden van voorbereiding 14) Hij sprak erover als over een Kerstge schenk en raakte werkelijk bijna begeesterd. Dat had ik toch niet van hem kunnen denken. Moet toch een buitengewoon knap man zijn. Fijne neus hebben. Goed jurist. Zal hier naam maken. Let op, die zit binnenkort weer in Londen ergens als een buitengewoon hooggeplaatste. Per slot kan hij er plezier van beleven dat hij hier in Gibraltar ge komen is. Wij zijn hier om zoo te zeggen, studietereinen voor Londen. Uit Gibraltar haalt Londen de knapste koppen. En zoo ging het verder, de barometer scheen voor Trevor ineens op schoon weer te staan. Wat ik zeggen wil, ik hoorde zooeven den Amerikaanschen Consul Wat was dat, daalde de naald weer? Neen, ze stond vast. De vondst op de i,Betty Bonn" de de fantasie der provincialen te Gibraltar reeds te veel in beweging gezet. Er waren ook zulke prettige griezelige din gen om heen te fantaseeren, en dat liet men zich zoomaar niet afnemen, zeker niet brj e aanstaande vervelende feestdagen van plum Pudding en punch. Het entermes bleef troef £n Trevor de gevierde man. Ik zelf vierde het Kerstfeest in Algeciras bij een bekende koopmansfamilie, die ik door Nancy had leeren kennen. Ik was zeer na drukkelijk en hartelijk uitgenoodigd. Ze had den mij een werkelijke Kerstboom beloofd, die door een stoomschip uit het vaderland zou worden aangevoerd. Maar dit alles was toch geen reden voor mij geweest, als ook niet Nancy van de partij was. Zoo leefden wij een paar vredige dagen ge zamenlijk in de stilte en de voornaamheid van een Duitsch-Spaansche woning. Niet tegenstaande de Zuidelijke omgeving, niette- genstaand de ongewoon warme winter, kreeg de feestavond toch nog iets van den glans en de betoovering van dit specifiek noordelijk feest. W(j deden geheimzinnig, wij verrasten el kaar met geïmproviseerde geschenken, wij zongen bij de stille vlammen der kaarsen onze oude kerstliederen, en zelfs Nancy leerde voor mijn genoegen de woorden van het „Stille Nacht Nancy kon sinds dien gedenkwaardigen avond in de Alameda tegenover mij aan warmte gewonnen, aan stille vrouwelijkheid, die mij gelukkig maakte. Nog nooit was tusschen ons ook maar een enkel woord gewisseld, dat onze verhouding duidelijker had kunnen zeggen. Wij waren vrienden, kameraden, echte goede kameraden. En ik kon mij niet voorstellen, dat er ooit een dag zou komen, waarop ik Nancy verlie zen zou. Ik wil het eerlijk toegeven, ik had tegenover mijn kranten al een beetje gezwen deld en de beteekenis der „Betty Bonn"- affaire meer opgeblazen, dan strikt nood zakelijk was, allen om de noodzakelijkheid van mgn verblijf te Gibraltar te kunnen aan- toonen en om niet al te spoedig een nieuwe opdracht te krjjgen. Op dien kerstavond in Algeciras wilden wij zeker geen enkele gedachte over afscheid bij ons laten opkomen. Wij waren jong en elkaar zeer genegen. Wij zaten in schommelstoelen in de patio van het in moorschen stijl gebouwde huis. Voor spoot een springbron haar zilveren straal uit een blauw steenen bekken en vulde de voorplaats met een licht melancholisch .ge- ruisch. Tusschen de steenen vloerbedekking drong de wortel van een slanke palm door, die zijn bladerenkroon zacht en donker boven het dak welfde en tegen den met zilveren sterren be zaaide donkeren nachthemel afstak. Onze stemmen klonken gedempt en wij voelden beiden, dat achter onze woorden die pere kracht zat, dan de letterlijke beteeke nis ervan. Ik had ontzettend veel uitnoodigingen voor Kerstmis, begon Nancy. Geen wonder, na de verrassing, die uw vader de goede burgers van Gibraltar bereid heeft. Ja, men heeft zich zelfs plotseling om hem bekommerd. Maar hij heeft alle uitnoo digingen afgeslagen. Hij heeft mij ook weg gestuurd. Hij wilde alleen blijven met zijn „Betty Bonn". ...om ongestoord zijn feest der fantasie te kunnen vieren... Ik ben zoo dikwijls bang, dat zijn fan tasie hem nu ook weer zal bedriegen, Dat geloof ik niet. Integendeel: deze messen-geschiedenis heeft mij toch ook iets anders doen denken. Dus heb ge nog hoop voor ons? Ik ben ervan overtuigd, dat uw positie in Gibraltar nu voor goed gevestigd is. In Gibraltaren onze terugkeer naar Londen Londen Ik zweeg. Ik wilde dit uur niet, door twij fel te zaaien, bederven. Ik kan werkelijk niet voorstellen, dat dit geval der „Betty Bonn" Trevors terugroeping naar Londen zou kun nen beteekenen. Ik kon het alleen maar wenschen. Alleen ter wille van Nancy al. De asch van mijn cigaret viel als een kleine roode meteoor naar beneden. Een vallende ster vervult onze wen schen, zegt men, zou ook deze Nu klonk Nancy's stem door de zachte kla tering der fontein en door het donker: Weet ge, Fred, waarom ik alleen al naar Londen terug zou willen? Ik kon haar gezicht niet zien, maar be merkte, dat zij door haar tranen heen lachte. Omdat gij ons dan zou kunnen opzoeken. Ik nam haar hand. Wij spraken verder niet. Wij wisten beiden, wat achter haar scherts verborgen zat. Nancy had volkomen gelijk. Ik, wereldreizi ger van beroep, zou waarschijnlijk nooit meer in Gibraltar terechtkomen. Zij, dochter van den Rijksadvocaat J. J. Trevor, zou waar schijnlijk Gibraltar nooit verlaten. Dus zou den wij binnen enkele dagen, hoogstens en kele weken, afscheid moeten nemen, voor al tijd, als niet... ja, als niet... Wij spraken verder geen woord. Misschien zouden wij elkaar kussen, met drooge lippen kussen. Onze harten zouden van pijn krim pen. Maar een woord? Neen, zonder woorden zou den wij het dragen, wat gedragen moest wor denals nietja, als niet Men had ons verzocht, tot na Nieuwjaar te blijven. Het lokte ons ook wel aan, deze dag waarop het jaar afscheid neemt in de stilte van dit huis te verdrommen. Maar wjj verzetten er ons tegen. Nancy verklaarde, dat zij haar vader niet langer alleen wilde laten, en ik deed het voorkomen dat ik mijn dagbladen uitvoerig berygiten moest omtrent de ontwikkeling der „Betty Bonn"-zaak. Op 27 December des namiddags gingen wij per boot terug naar Gibraltar. In het hotel, reeds in de hall, kwam Jimmie Bolston op mij afstormen. Hij zag er uit, als of hij al dien tijd achter de deur gestaan had om mij op te wachten. Geheimzinnig lachend reikte hij mij een brief. Een bode van het gerecht. Hij legde sterk den nadruk op „gerecht". Van Trevor dus. Er stond slechts één zin. Hedenmiddag om 5 uur komt Sperling. Hedenmiddag om 5 uur? Ik keek naar de klok. Dat wou dus zeggen: direct, over een half uur. Zonder van kleeding te verwisselen ging ik naar het Grechtsgebouw. Daar zat ik dan weer voor het breede schrijfbureau in de schemerige ruimte. Trevors oogen hadden een ondeelbaar oogenblik geglansd van werkelijke vreugde, toen hij mij zag. Hij deelde mij mede, dat hij kapitein en stuurman van de „Frisco" ver zocht had hier te komen voor een rugge spraak. Ik vroeg, hij antwoordde, ik beweer de, hij sprak weer tegen. Ik was opnieuw ge- interesseerd. Een bode meldde: Kapitein Spurling. En de stuurman? Nee? Merkwaardig. Trevor verzocht hem te laten binnenkomen. Er werd geklopt. De deur ging open en Kapitein Spurling kwam schuchter en linksch binnen. Hjj had zich aangekleed voor een be zoek aan den vasten wal. Een blauwe jas, die de duivel weet hoe lang reeds in een zeemanskist gelegen had. Zelfs had hij een boord aangedaan. .(Wordt vervolgd^

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5