Tweede Kamer Alkmaarsche Kaasmarkt EVH He Bilt seint dKTi -O- SPANJE Geen wijzigingen aan de fronten Marktberichten Uit onze Omgeving KOEGRAS ANNA PAÏJLOWNA WIERINGEN CALLANTSOOG Predikbeurten ALGEMEENE VERGADERING VAN DE HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. AFDEELING DEN HELDER. Donderdagavond vergaderde bovenge noemde afdeeling in het café „Prins Hen drik" van den heer Abr. Doorn. Van den voorzitter was bericht ingekomen van ver hindering, terwijl ook de Vice-voorzitter na eenig wachten niet verscheen, zoodat de waarn. secretaris de heer C. J. Maters deze bijeenkomst opende en woorden van wel kom sprak tot den spreker van dezen avond de heer P. M. Bürmann, Secretaris van de Werktuigencommissie Hollands Noorder kwartier, de heer A. Waiboer, lid van het Hoofdbestuur. De notulen geven nog aanleiding tot de opmerking, dat inmiddels de Wethouder van de Bedrijven in Den Helder wel zoo vriendelijk is geweest, eenige bestuursleden te ontvangen, teneinde bezwaren aan te hooren over de watertarieven voor de vee- houdersbedrijven, waarbij toezegging werd gedaan dat deze kwestie nogmaals onder de oogen zal worden gezien. Zeer tot zijn spijt moet het bestuur mede- deelen. dat door een veranderde gebiedsin- deeling de afdeeling den assistent weder is kwijtgeraakt en dat thans dit rayon res sorteert onder het gebied van den assistent Zeeman te Sint-Maartensbrug. De voorzitter heeft over deze zaak een onderhoud gehad met den Bedriifsconsulent. Van de rondvraag maakte de heer J. .T. Kistemaker gebruik om zijn bezwaren te berde fe brengen tegen de door de afdeeling ondersteunde candidatuur -de Veer voor het Hoofdbestuur. De waarnemend serretaris licht de omstandigheden toe. waaronder een bijeenkomst met de afdeelingen Zijpe en Slagen heeft nlaats gehad. De heer S. Eriks die aldaar was afgevaar digd doet mededeelingen over die bijeen komst. De waarnemend secretaris zegt toe dat in voorkomende volgende gevallen bij eenkomsten als deze eerste aan het oordeel van het bestuur en zoo mogelijk aan het oordeel van een ledenvergadering zullen worden onderworpen.- Hierna verkrijgt de heer Bürmann bet woord, die bet nut van wagens op luchtbanden uiteenzet Spr doet mededeeling over de montage van zulke wagens, bandenmaat, besturing, remmen enz. een en ander verduidelijkt met foto's cijfers en teekeningen. Ook roert hij nog even aan de mogelijkheid van toepassing van luchtbanden op graanmaaiers, maai- machines en tractoren. Voorts nog hoe oude auto onderstellingen kunnen worden omge bouwd tot vier- en drie wielige wagens. Besloten wordt dat de afd. zich in verbin ding zal stellen met de plaatselijke smeden vervolgens nader overleg zal plegen met de werktuigencommissie om zoo te komen tot een demonstratie in het a.s. voorjaar. De heer Waiboer doet nog mededeeling over de werkzaamheden van het Hoofdbe stuur. Na dankzegging volgt sluiting. Sinterklaasfeest. De zaal van den heer Slikker was Vrij dagmiddag geheel gevuld, toen de kinderen van School I daar hun Sinterklaasfeest vierden, want behalve de schooljeugd wa ren er ook vele ouders en andere belang stellenden aanwezig om mee te genieten van de vreugde, die den kleinen werd be reid. We merkten o.a. op Burgemeester en mevr. Lovink, den heer en mevr. Keijzer, mevr. Wijdenes Spaans en mevr. Vorstman. De heer Brugman, voorzitter van de Oudercommissie, en de heer Mol, het hoofd der school, spraken een welkomst- en inlei dend woord en toen was het de beurt der kinderen, om eerst hun deel bij te dragen tot de algemeene feestvreugde. Op alleraar digste wijze werden door kinderen van le, 2e en 3e klas een paar stukjes ten toonecle gevoerd, „Do Sneeuwman" en „De baanve ger". Een paar kleine films volgden en dan kwam het hoogtepunt: de komst van St. Ni- colaas, Gejuich,'gezang, tractatie de stem ming was opperbest! Weer ging nu een viertal leerlingen bun schoolkameraadjes en de ouderen verma ken. Zij voerden: „Wie brengt de pan weg" op en er werd van genoten! Nog een paar films, en dan sloeg het klokje van scheiden. Maar dat gebeurde niet voor aan alle kinderen een cadeautje was uitgereikt en zoowel Burgemeester Lo vink, als de heer Mol eenige hartelijke woorden had gericht tot don heer Brugman, die voor de laatste maal als voorzitter van de oudercommissie dit feest meemaakte. BREEZAND. St. Nicolaasfeest. Het jonge volkje van de bewaarschool, die in de openbare school is ondergebracht, en de leerlingen van deze school zelf, vul den met verscheidene ouders de zaal van den heer Borst, waar zij het St. Nicolaas feest vierden. Ook ds. Vorstman was aan wezig. Dapper zingend, werd de Sint afgewacht en toen deze met z'n knecht verscheen, klonk hem een welkomstlied tegemoet, Wat weerden zich daarbij de bewaarschool klantjes; trouwens ook bij de vele andere liedjes, die gezongen worden, waren zij vol vuur en deden voor de grooteren niet on der. Sint werd verwelkomd door het hoofd der school, den heer Van Dijk, en had zelf ook zoo het een en ander te vertellen. 'De kleinen waren een en al oor en hadd m geen oog van den goeden bisschop en z'n zwarten knecht af. Zoodra Sint vertrokken was (hij moest nog andere schoolkinderen bezoeken) wachtte weer nieuwe pret. Er werden films vertoond: een mooie opname van de ope ning van de Staten-Generaal. een van het verlovingsfeest van de Prinses en eenige leuke, speciale kinderfilmpjes. Tusschen een en ander door werd de jeugd onthaald op versnaperingen en al len kregen tenslotte nog een cadeautje mee naar huis. Met recht kon de heer van Dijk dan ook in het slnitingswoord, waarin hij allen dankte, die bet feest mogelijk maak ten en aan het goede verloop er van mee hielpen, gewagen van een mooi, geslaagd feest. VAN EWIJCKSLUIS. Sinterklaasfeest. Op het Sinterklaasfeest, dat de kinderen van de Van Ewijcksluis en Oostpolder Don derdagmiddag vierden, sprak de voorzitter van de St. Nicolaascommissie, de heer-G. Meuleveld, een kort openingswoord. Voor de komst van den Sint zongen de kin deren eenige liedjes en werden zij getrac- teerd op versnaperingen en onthaald op een paar films, die zeer in den smaak vielc». St. Nicolaas, intusschen gearriveerd, sprak de kleinen toe en boeide hen gedurende ge- ruimen tijd met alles wat hij te vertellen had. Het zingen van Sinterklaasversjes en trac tatie wisselden elkaar af en nogmaals wer den een paar aardige films vertoond. Toen kwam de tijd, dat Sint Nicolaas afscheid moest nemen en nadat aan alle kinderen een pakje was uitgereikt, was ook het einde van het feest daar. De heer Meuleveld dankte allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt en ook de heer K. Keuris sprak tot slot een kort woord. Behalve de laatste, behoorde ook Ds. Vorstman tot de belangstellenden, die dit aardige feest meemaakten. St. Nicolaas op de R.K. school. Gistermorgen heeft de grijze bisscho-p uit Spanje met zijn knecht een bezoek gebracht aan de R.K. Henricus school alhier. Te ruim tien uur arriveerde de Sint in gezelschap van Pastoor de Wildt. In de gan#c der school stonden de kinde ren der laagste klassen opgesteld die bij. 't binnentreden van den Sint dadelijk het „Sint Nicolaas is jarig" aanhieven. Na het tweede couplet strooide Piet moppen in de gang, zoodat spoedig allen door elkaar heen krioelden. In de hoogste klassen werd de Sint ook toegezongen, waarna aan de kinderen cadeautjes met versnaperingen werden uitgereikt. Na nog tot eenige kinderen een verma nend, tot andere een goedkeurend woord gesproken te hebben, verliet de Sint onder een .Lang zal hij leven" het lokaal. In het lokaal der laagste klassen werd ook na hot zingen een woord door den Sint gesproken. Hierna werden door mej. Hul zen aan de kinderen de cadeautjes met versnaperingen uitgereikt, waarna allen persoonlijk de Sint, soms met kloppend hart, bedankten. Nog eenige liedjes en het bezoek was weer ten einde. Aan de niet-schoolgaande kinde ren werden door den heer Geerts versna peringen uitgereikt. R.K. Land. en Tuinbouwarbeidersbond. Maandagavond a.s. zal alhier in lokaal Veerdig voor de afd. Wieringen van hoven- genoemden bond de heer Salman uit Haar lem, hoofdbestuurslid, een propagandistische rede houden. Deze vergadering is voor alle Katholieken toegankelijk. Gevonden: Een paar kinderhandschoenen. Verloren: Twee belastingplaatsjes, één glacéhandschoen en een blauw kinder truitje. Inlichtingen bij den gemeentebode. De tooneelvereeniging V.I.O.S. heeft voor haar eerstvolgende uitvoering in studie ge nomen het blijspel in vier bedrijven: ,.De gevolgen van een Leugen", naar 't Duitsch van Rudolf Kneisel. Kerstgave. De Minister van Sociale Zaken heeft goed gekeurd dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozén boven hun steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze kerstgave mag bedragen 25 pet. van een bedrag het welk de betrokkenen over de week van 13 t.m. 19 December a.s. aan uitkeering ont vangen. Voor de in genoemde week in de werkverschaffing geplaatste arbeiders zal een afzonderlijke regeiing worden getroffen Werkverschaffing. Door Z. E. den Min. v. Soc. Zaken is goedgekeurd dat het diepspitten van pl.m. 150 II.A. grond in het Noordel deel van de Wieringermeer in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Nader zal worden bekend ge maakt welke gemeenten in de gelegenheid zullen worden gesteld werklooze arbeiders bij dit werk te plaatsen. De N.V. Ned. Heide-Mij. te Arnhem r.q de N.V. Grond-Mij. te Zwolle zullen met de dagelijksche leiding worden belast. WIELERCLUB WIERINGEN. Gisteravond hield de Wieringer Wieler club in het clublokaal haar maandelijksche vergadering. Te ongeveer kwart voor ne gen surak mevr. de Haan—Bosker het ope ningswoord waarin zij de gehouden wed strijden memoreerde. Door de secretaris, de heer .T. W. J. Cor- nelese werden vervolgens de notulen voor gelezen, die onveranderd werd goedgekeurd Ingekomen was een schrijven van de ren ner P. Kaptein over een eventueel te hou den recordrit van de Haukes tot Den Oever Voorts een schrijven van de heeren Jb. Glim en P. Kaptein, houdende een protest tegen het rijden van Hegeman in een wedstrijd op een baanframe terwijl dit weeks tevoren aan Kaptein verboden was. Verder nog een schrijven van de voet- balvereeniging Succes met dank voor het geboden cadeau bij haar jubileum. Dit laatste werd voor kennisgeving aan genomen. Allereerst werd behandeld het schrijven van Kaptein in verband met de recordrit. Na eenige besprekingen wordt besloten de ze te houden op de Randweg en wel op 10 Januari. Over het protest van Kaptein en Glim wordt, nogal gediscusseerd. Het blijkt 'echter dat de wegfiets van Hegeman defect was, zoodat hij die niet gebruiken kon. Op voorstel van Glim wordt besloten in 't vervolg hierop goede controle uit te oefenen. Door de secretaris werden vervolgens de uitslagen der wedstrijden bekend gemaakt waaraan we ontleenen: Lange afstand wegkampioen. No. 1 Hegeman 15 pt.; 2 Lont 10 pt. 3 Verbiest 6 pt. 4. Kreijger 5 pt. 5 Plooij 5 pt. 6. Deijkes 4 pt. 7. Glim 4 pt. 8. Bakker 3 pt. 9 Meijer 2 pt. 10 Visser 1 pt. Sprint kampioenschap. No. 1 Hegeman, 2 Kreijger 3 Lont, 4. Vis ser. Hieruit blijkt dat Hegeman clubkam pioen is. De presidente vraagt van allo ledpn bij diverse werkies de hulp. Het is niet spor tief dat steeds dezelfde jongens dit moeten doen. Een rooster zal gemaakt worden. Door den heer Cornelese wordt de maand agenda met de te houden wedstrijden be kend gemaakt. OP voorstel van 't bestuur worden twee nieuwe leden toegelaten en wel de heeren Bobeldijk en De Wit beide uit Wieringer- waard. Bij de rondvraag werden nog vele huis houdelijke besprekingen gehouden waarna de presidente de 20 aanwezigen dankte voor hunne aanwezigheid en de vergadering sloot. Filmavond in de N.H. Kerk. Uitgaande van de Ned. Herv. gemeente is ter verlevendiging van het kerkelijk ge meenteleven Donderdag jl. een filmavond ge organiseerd. Door den heer P, M.Legêne, lid van de Broedergemeente' te Zeist, zen ding in Suriname, is een filin over Surina me gedraaid en toegelicht. De avondbijeenkomst wordt geopend met gezang en gebed, waarna in een kort woord door Ds. van Wichen het doel van dezen avond wordt uiteengezet. Spreker heet den heer Legêne en zijn medewerker van harte welkom en hoopt dat zij er in zullen slagen iets te kunnen laten zien hoe in Suriname de zending wordt gedreven en wat zij tot stand heeft gebracht en nog tot stand brengt. De heer Legêne laat ons eerst een film zien over de zending in Suriname in het algemeen, in de meer bewoonde streken. Daarna wordt een film gedraaid van een reis van een zendeling naar het zgn. Doo- denland in de oerwouden van Suriname bij de boschjesmannen. Alles wordt keurig en duidelijk-toegelicht. De moeilijkheden waar mede men heeft te kampen komen duidelijk naar voren. Ten slotte wordt een film ge draaid van de kindertehuizen van het zen dingsgenootschap. Uok in dit opzicht wordt zeer mooi werk verricht. Na nog een opwekkend woord om steun voor de zending te hebben gesproken, dankt de heer Legêne. Ds. van Wichen deelt nog mede, dat, om de menschen in staat te stellen op gemak kelijke wijze ter kerke te kunnen komen, door den Kerkeraad besloten is een bus door de gemeente te laten rijden op Zonda gen waarop kerkdienst gehouden zal wor den. In deze bussen zullen busjes voor vrij willige bijdragen voor het bekostigen van dit plan worden opgehangen. Zondag 13 December a.s zal hiermede een proef geno men worden voor den ochtenddienst. ZONDAG 6 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, vm, 10 uur, Ds. Vorstman. Callantsoog (gewijzigd), geen dienst. Julianadorp (gewijzigd), nam. 7.30 uur, Ds. M. van Wichen. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. B. Nijholt. Middenmeer, 's av. 7 uur Ds. B. Nijholt. Geref- Kerk. Don Oever, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 3 uur. Leesdienst. Hippolytuslioef, voorin. 10 uur, Leesdienst. Nam. 2.30 uur,, Leesdienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur Cand. J. Verhave. Slootdorp, voorm. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Slootdorp, nam. 2 uur. Leesdienst. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Leesdienst. Middenmeer, nam. 3 u., Ds. C. v. d. Vliet. Wieringerwerf, vm..9.30 uur, Leesdienst. Ned. Herv. Evangelisatie. Middenmeer, vm. 9.30 uur, de heer Kicwiet. Wieringerwerf, nam. 2 uur, de heer Kiewiet Slootdorp, nam. 2 uur, Cand. H. v. Vliet. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Looij, van Rotterdam. Nam. 7 uur, de heer Looij, DINSDAG 8 OCTOBER- Ver. van Oud-Gereformeerden. Breezand, nam. 7.30 uur, Ds. Van der Kraats van Den Helder, in de Opcnb. lag. school Cerwacht in g: Stormachtige, later tot matig afnemen de westelijke tot zuidwestelijke wind, tijdelijk opklarend, later weer regen, aanvankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk weer buiig. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 700. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Temperatuur: 4 JA gr. C. is 40 gr. F, Het ontslag aan de gehuwde leerares. Onze kunstenaars. De begrooting aangenomen. Den Haag, 4 December 1936. We zijn heden juist tot de helft van het gansche begrootingswerk gekomen, wat a hoofdstukken van het rijksbudget betre Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd aan het einde van den middag zonder stem ming aanvaard, zoodat nu nog Sociale /.a- ken, Landbouw en Visscherij, Defensie, Ko loniën en Waterstaat op afdoening wachten. Daarvoor resten eigenlijk nog slechts twee weken, als men tenminste niet in de week vóór Kerst vergaderen wil, wat niet de ge woonte is. Daarbij komt, dat intusschen nog ander werk aangevat zal moeten worden, zooals het ontwerp der z.g. Vestigingswet, dat a.s. Dinsdag in de middag-vergadering ter tafel verschijnt. Maar met het huidige tempo van „door- jassen" kan heel wat worden bereikt. Vandaag heeft men de zaken met minister Slotémaker afgehandeld, hoofdzakelijk wat neerkwam op voortzetting van het gister nacht afgebroken debat over de afdeeling Lager Onderwijs. Hierbij heeft men zich voornamelijk nogal warm gemaakt over de gevolgen van het verleden jaar aangenomen amendement-Suring ten aanzien van het ontslag aan de gehuwde onderwijzeres-niet kostwinster, waarvoor de bewindsman van begin af aan weinig enthousiast is geweest en waaromtrent de voorstanders o.a. de heeren Tilanus (C.H.) en Suring (R.K.) klaagden, dat Z.Exc. veel te mild is geweest met zijn bevoegdheid, geen ontslag te geven, als daarvan voor de betrokkenen ernstig nadeel te vreezen is, of als het onderwijs- belang zich daartegen verzet. Natuurlijk leverde het debat nog tal van andore punten op. Ook: een paar .inciden tjes!" Allereerst kreeg de heer ter Laan (S. D.) van verschillende kanten onmalsche cri- tiek op zijn beschuldiging, gisteren geuit, dat minister Marchant onder valschen schijn" gehandeld zou hebben. Dr. Möller (R.K.) b.v. uitte zijn „diep leedwezen" on der de woorden, welke z.i. niet gesproken hadden behooren te worden, wijl men den heer Marchant heeft leeren kennen zoo zei hij als een door en door eerlijk man, die op schitterende wijze zijn voormalige partij heeft gediend. De afgevaardigde zag in deze de waardigheid des Parlements aan getast. Ook mr. Marchant's opvolger als fractie-leider in de Kamer, mr. Joekes, nam do gelegenheid te baat om te getuigen, dat hij de uitlatingen-Ter Laan „beneden den spreker en de Kamer" achtte... Nu iets over het begrootings-debat! Van de opmerkingen der leden mag o.a. nog genoemd worden hetgeen dr. Moller zei van het onderwijs in vaderlandsche geschie denis, hoewel de minister naderhand op al dergelijke beschouwingen maar niet inging. De afgevaardigde wees op het z.i. nog altijd gebrekkige ónderwijs in genoemd opzicht, waardoor men van ons land van vóór den tachtigjarigen oorlog maar heel weinig te weten komt. Ook kruiste hij op geestige wijze mét dominee Kersten (Sj.G.) de degens, aangezien die afgevaardigde, opkomend te gen de kloosterscholen niet kon hebben, dat men daar religieuse beelden bezit, getuige God's woord: Gij zult u geen gesneden gelij kenis maken. Dr. Möller besprak dien „weeldedienst" en gaf een oolijk voorbeeld: Toen te Amsterdam het standbeeld van Thorbecke werd opge richt en er nog een schutting omheen stond, schreef een kwajongen op de planken: „Aan zien doet gedenken". Het voorbeeld werkte aanstekelijk en kort daarop neemt een an dere jongen een stuk krijt, en aangezien hij Katholiek was, schreef hij: „En als aanzien gedenken doet. dan zijn de Paapsche bed den goed!" Waarmee hij zeggen wilde, dat niet de beelden, maar degenen, die zij voorstellen, vereerd worden. Minister Slotemaker de Bruine besprak aanstonds de kwestie van de gehuwde amb tenares, waarvan 438 van de 710 uitstel kregen. Z. F.xc. herinnerde eraan, dat de wet hem groote vrijheid laat om al of niet te ontslaan hij alleen met subjectieve maat staven kon werken. De bewindsman her haalde nog eens, dat de wet hem tot het nemen van zeer pijnlijke maatregelen dwong, maar er waren een groot aantal speciale gevallen. In dit verhand kwam Z.Exc. op tegen allerlei praatjes in ingezonden stuk ken in dagbladen (waarvan een door den heer Zijlstra was opgelezen), als zou het ministerie in deze zaak allerlei malle din gen gewild hebben. De heer K. ter Laan was opgekomen tegen loslating, door de Overheid, van het bewaar school-onderwijs, doch de bewindsman vond dat hier het particulier initiatief best kan worden ingeschakeld. h„rem(°eren, C°0ps (VR) en Westerman belichtten de grondslagen van het lager onderwijs, doch dr. Slotemaker zei, dat al- •ü!ei °Pderzoekingen gaande zijn. Voor ui breiding van het landbouwverlof voelde •o.Exc. niet veel. 3 en slotte nam de bewindsman zijn voor- 5K'- mrV rdiant' n°8 eens in be scherming tegenover don heer Ter Laan dat m in..fle dossiers nooit iets gebleken is van partijdigheid. Bii een artikel betreffende het garantie fonds voor het wereld-jamboree vroegen de een (V'B',) Möl,er en ™anSï om e?.n spoedige oplossing van het bekende pijnbjke conflict, wijl anders geen overheids st ld bZExc br 70j k"nne» worden gï stekt. Z.Exc. beaamde, dat alles goed in orde moet komen, daar men te *maken tige 'ik beh Za<ik Van intern«tionaal pres tige. „Ik heb een zeer krachtige brief go- schreven en ben zoo druk mogelijk bezig r«nrk i0lS *°ed9en* IK zal desnoods niet weifelen voor zeer beslistheid!^re^e'en"' a'dUS de minister met m eTnV v.n d, ming hvanSlelnVaS-de •ZOndor mefir tbcek-aflossingswet^Z der Crisis-hypo- denagemeidbediI! dt>r 1zittlT1.^ ™"t nog wor- Stïïïï, raadhu^°"oornr 'gemeente Rooden doorgedrongen tot pt0, vincie Burgos. Rechtschen schieten uit 0ndet bescherming Finsche staand huis. Havas seint uit Madrid: Volgens het gistermiddag door den verde. digingsraad gepubliceerde communiqué heb' ben zich aan de fronten van Madrid, de Taa» en Guadarrama geen wijzigingen voorge. daan. 0 Aan het front van Santander zijn de re« geeringstroepen, na zich meester te hebben gemaakt van Burena en Mulilla, doorgedron. gen tot het grondgebied van de provincie Burgos. De veiligheidspolitie te Madrid deelt me. de, dat vanuit een huis, dat onder bescber. ming van de Finsche legatie staat, op l Dec, een bom werd geworpen op passeerende mi! litie-mannen. Toen gistermorgen opnieuw een bom vanuit dit huis werd geworpen, waardoor een kind ernstig werd gewond, he- sloten de autoriteiten een huiszoeking te doen. De politiemannen werden echter ont« vangen met geweer- en pistoolschoten en mi. trailleurvuur. Nadat de huiszoeking was verricht, wep. den ruim 400 personen, waarvan de meeste tot de rechtsche partijen behoorden, gear. resteerd. Voorts werd een groote hoeveel, heid materiaal, bestemd voor het vervaardi. gen van bommen, aangetroffen. De Finsche gezant heeft zich onmiddellijk ter beschikking van de veiligheidspolitie gesteld om de noodige inlichtingen te ver- strekken. De aanvoer is afnemend, doch dat is het normale verschijnsel van dezen tijd van het jaar. De hoogste markt was met f 18.een halve gulden lager dan verleden week. De gang leek ons iets beter. Gaven we die voor kaas van prima kwaliteit Vrijdag j.1. aan met tegen de f 16.aan, thans is ze op f 16.te stellen. Dit tikje opleving komt wellicht ten deele voor rekening van de kleinere aanvoer. Anderzijds staat het vermoedelijk ook in verband met het feit, dat het contingent voor Duitschland in eens kan worden ver zonden en niet, zooals anders dikwijls het geval is, wordt verdeeld. Aan de beurs was het lager. Naar taxatie ongeveer een halve gulden. Nu laten zich de prijzen aan markt en beurs moeilijk vergelijken. Men zou wellicht kunnen beredeneeren, dat de onkosten aan' de markt hooger zijn en dat die een heel eind heen opwegen tegen een half centje. Men moet daar bij echter niet uit het oog verliezen, dat de aanvoer aan de markt altijd wordt verkocht, die aan de beurs niet. En waneer men dan aan de beurs af en toe den verkooper hoort zeggen: „En ik breng ze je er ook nog voor thuis", dan wordt het duidelijk, dat het onkostenvoordeel van de beurs weer voor een goed deel wordt te niet gedaan. Aan de beurs waren verschillende tafels onbezet, zoodat de aanvoer daar is gedaald door het wegblijven van fa brieken. ALKMAAR, 4 December. Kaasmarkt. -— Aangevoerd: 34 stapels, zijnde 61.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f IS, boerenkaas, kleine f 17.50 per 50 Kg. Handel matig. ALKMAAR, 4 December. Op de heden gehouden Graanmarkt wit' ren in totaal 634 H.L.'s aangevoerd, waar* van soort en prijzen als volgt: 112 H.L, voortarwe f 6.25—7.75, 3 LI.L. rogge, P«JS niet genoteerd; 50 H.L. gerst f 7.90—8.25? 251 H.L. haver f 7—775; 125 H.L. boonen, w.o.: paarde- f6.75—7, bruine f10—15, troen f22—28. duiven- f8—10.25 witte f 15-^ 24 en tuinboonen f 14—25; 7 H.L. karwip zand f23 86 H.L. erwten, w.o.: kleine groe^ ne f 89.50, groote groene f 25, grauwe f lj> —28 en vale erwten f 1419, alles per 100 Kg. TIandel goed. WINKEL, 3 December. Appelen f412, peren f410, kool 50—™ ct„ aardappelen fl1.30, spruitkool f4—J alles per 100 pond. Bloemkool f 1-1-20' andijvie 50 et. per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 4.Decmber Roode kool f 1—1.60, gele kool fl, Deert- sclie witte kool 80 ct„ drielingen, uien l-«0i uien f 1,40, Aanvoer: 23700 Kg. roode kool, 15100 Kg. gele kool, 7200 Kg. Deensche wit te kool. 800 Kg. uien. ALKMAAR, 4 December. Andijvie fl.SO, appelen f 13, Bloemendaler kool f4, bloemkool I f 11. idem II f 4, boe' ronkool f 2.40, bieten f 1.40, druiven f ","7, 1 -C-4U, nieten f 1.40, druiven 1 gele kool f 1 40, groene kool f 4, kropsla f 1.80. knolselderie f 4.10. peren f 10.50, Pf1 f 4.20. roode kool f 1—2, selderie f l-l0"- 2-40, spruiten f 2.50—7, tomaten f 5.5<H 13, uien f 0.70-1.80, wortelen f 2-5, witlof I f 5.507.50, II f 3—4. BROEK OP LANGENDTJK. 5 December, ten f 1.30—1.40, drielingen f 2— n oe «L30—L50, peen f 0.60—1, groene kool f 0.30—1.30. - Kroten f 0.50-1.40, roode kool f 1-1-"f iW' J 1—1-30, witte kool f 0.80, gele koo l witte kool f 0.80-0.90, bloemk<^ f C-»-8.90, 2e soort f 4.20, nndijvie f 0-'°^ oO. NOOnriór.TTARWOITDE, 5 December. BI aardappelen f 1.60, uien f 1.10—1.30, drielingen f 1.R02.40, grove f 150-1'"' gele nep 5.70.p een f 1—1.20 kleine 50—GOJ* Kroten f 0.80-1.30, roode koo! f 1-1-™ gele kool f l, n. witte kool f 0.80—1, bloc» kool f 5.20, andijvie I 0.50—0.80.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10