De Brabantsche Brief Si. Nicolaas-avond van Dré Marineberichten Engelsche trawler gestrand Kind door vischotter aangevallen l'lvenhout, 30 November 1936. Amico, Het toeval is te curieus, dat ik 't zonder 'n woord, zoo maar kan la ten passeeren! 't Is drie weken gelejen, m'n brief is om zoo te zeg gen nog nie koud, da 'k 't opnam veur den jongen Kunsteneer. 'k Heb oe toen geschreven, hoe „men" 'm verwijt, dat ie, op den dag van nou, nie voortbrengt. „Men" de z.g. critici! En 'k heb toen geschreven aan oe, dat er geenen boer ter weareld vrucht kan voortbrengen op 'nen dorren akker. Terwijl den kunsteneer zijnen akker, 't Menschdom, dor en har is vandaag lijk 'n rots veld; waarop weinig valt te oogsten, want 't zaad schiet daarop geen kiem. Liefdeloosheid en Eigenliefde, Menschen- haat en Egoïsme, zoo schreef ik oe, hebben den akker versteend. D'n „boer" die daarvan vrucht mot. halen, is wel te beklagen. Want, amico, 't is nog altijd lijk geschre ven staat: „een slechte boom draagt slechte vruchten", ('t Zelfde geldt veur den dorren akker toch!) „Plukt men wel druiven van doornen of v.an distels vijgen?" Eigenaardig is, dat deuze zelfde woorden uit de Schrift veurafgegaan worden deur: „Wacht u voor de valsche profeten, die tot u komen in schaapsvacht, maar inwendig roofzuchtige wolven zijn." (Matth. 7, 15). .Ta, 't grijpt alles eigenaardig in mal kaar .1 Want verlejen week, lees ik in oewen krant 't volgende bericht; „Berlijn, 27 November. De Minister van propaganda publiceert thans een verorde ning waarbij de kunstcritiek in haar be- staanden vorm verboden wordt. In de plaats van den kunstcriticus treedt de kunstredacteur, die iedere bespreking van een kunstwerk met zijn vollen naam moet onderteekenen. Het ambt van kunstredacteur wordt af hankelijk gemaakt van een speciale ver gunning, die slechts verleend wordt aan hen, die een werkelijk voldoende vorming hebben genoten. De kunstredacteur moet minstens dertig jaar zijn." Ja, 't grijpt alles eigenaardig in mal kaar...! 't Woord van tweeduizend jaren oud, het woord uit de Schrift; mijnen brief van drie weken gelejen, naar aanleiding van de veule verwijten die den jongen kunsteneer gedaan worden: en deuze Duitsche verorde ning van n' week gelejen, waarover ik en da's nog 't aller-eigenaardigst nog geen woordeke commentaar gelezen heb .1 Terwijl, da's toch nie te loochenen, anders op alle Duitsche slakskes 'n handsvol zout gesmeten wordt! Als ik deus berichtje gelezen had, stak ik m'n pijp op, plaatste m'n klompen op den voet van de plattebuis, om zoo 't een en an der 'ns te overpeinzen! „Als g' op den oogenblik toch niks anders te doen hebt", zee Trui: „och hou dan deu- zen knot sjet 'ns op oew polsen, da'k 'm efkens op kan windelen." En zoo, op 't afloopen van den wollen draad over m'n handen, kwam ik aan wel aan deuzen brief, kan 'k wel zeggen. „Ge kunt 'n voorwerp, laat ik zeggen 'n ko per beeldje, vasthouwen, bekijken en toonen of 't 'n gouwen relekwie is", schreef ik in m'nen brief van 9 November. „Ge kunt 't óók vastpakken of 't stinkt. In beië gevallen is 't toch 't zelfde beeldje! klaar in beië gevallen van „vasthouwen", is sjuust verschil gen'oeg, om 'n ander te doen gelooven, dat 't óf goud, óf rommel is! Dat weet den eersten den besten winkelier al. De manier waarop den dieë 'n flaconneke, 'n jurkske, 'n pak chocla of wat ook aanpakt en toont, die manier is veur den klant meestentijen deurslaggevend om 't ding te koopen of, te verachten. Nieuwe kunstwerken worden vastgepakt als vaatdoeken! En dan weet ge 't wel, amico". Deuze regels, wat slaan ze sjecuur op de leste order van die Duitsche wet: „de kunst redacteur moet minstens dertig jaar zijn. Want,, amico, 't. is belachelijk als ge weet, hoe er op exposities van Kunstschilders, op Premières van tooneelopvocringen, hoe daar dikwijls snotneuzen van 18 en 19 ja- ren worden losgelaten, om de Kunst van 'nen ervaren, levenswijzen, diep-seerjeuzen mensch te gaan beoordeel en. Te gaan „vonnissen" dikwijls! 't Fransche spreekwoord mag dan wel zeg gen: „le journal est un monsieur', vrij ver taald naar mijn ervaringen: „de krant is dikwijls 'nen snotneus", veur 't lezende pu bliek is zoo'n vonnis 't vonnis van de Krant. Als onder 't artikel" in de Kunstrubriek zou staan: „Pietje Jansen, gesjeesd H.B.S. er, 19 jaar, ja dan, dan zou 't publiek Maar dan stuurde de Kunstredaetie's ook geen „journalisten", die nog gewend zijn strafre gels te schrijven En zoo bekeken, ze mogen dan van Duitschland zeggen wat ze w.llen, zoo ne- keken is die leeftijdsbepaling nog zoo gea nie! Als de krant de meeningen mot leien (wat zelfs nog 'n groote vraag is!) best. Maar dan mot zo'n leiding tpch uitgaan van seerjeuze, levenswijze menschen. En nie v Einders! Maar dan zijt g' er nog nie. „Den jongen kunsteneer, die werken mot nit Liefde, in volle, overgegeven Liefde, dieën jongen kunsteneer zit. Pl°eteren om geven van haat! Van jalouzie! Van egoïsme! schreef ik oe De brieven die k er op Eroeg, gaven me gelijk; Teugengesproken is t nie „En meestal", schreef ik: „is cn'|tl<; ,cre^ soortement van (on) geoorloofde tic". Toen: „amico. ge mot 'ns probceren in oew krant te zetten, dat bakker Jansen z n koekskes ongenietbaar en schoenmaker Pietersen z'n schoenen prullig zijn...? Gij meugt zulke „critiek" alleen zeggen van 'n kunstwerk, deur oewen collega geschapen!" De Deutsche wet zegt nou: de kunstcritiek in haar bestaanden vorm wordt verboden". In dit verband hard noodig! Den kunsteneer werkt nie om Pietje Jan sen, aan 'n artikeltje ad 5 cent per regel te helpen, of aan de bewondering van zijn meiske, den kunsteneer werkt veur 5t Rroote publiek, veur al z'n evennaasten, die hij iets te zeggen of te toonen heeft. En; „daar wordt veul te weinig ingezien", schreef ik oe: „dat zulke critiek fout is! Want de beoordeeling hoort ons nageslacht!' Den z.g. criticus heeft dus geen recht, noch reden van bestaan. Den Duitschen wetgever heeft z'n beroep dan ook verbojen! D'n mensch, amico, is veul hardleersch. Hij mot veul, veul ervaring hebben, veul levenswijsheid, om 'nen medemensch te kunnen begrijpen. Hij mot veul, veul zwaren arbeid hebbben verricht, om 'n ander zijnen arbeid te kun nen waardeeren! Als ik in den trein zit en de akkers draaien langs m'n coupé-raamke, dan heb ik rap geschoten, dat er veur arbeid is ge daan, om die onafzienbare vorens zoo recht en gèèf geploegd te krijgen. Wat er gewied, gesappeld is, om zo'n veld patatten zoo schoon, zoo proper, zoo frisch veur den dag te brengen. Wat er geploeterd en gezweeten is, om zo'nen uitgestrekten bietenakker zoo pront en nuttig vol te zetten mee deus zware vruch. En dan kan ik, in dieën trein, die voort snelt deur wildvreemde streken en gewes ten, dan kan ik eerbied hebben veur den boer, wiens taal ik misschien nog nie eens versta! Maarr.op mijn pooten zitten dan ook de korsten eelt van 'n halve eeuw van soortgelijken zwaren landarbeid. Dus ik weet: dieën eelt zit óók in de handen van dieën boer, dien 'k nie ken, die daar zijn land zoo schoon geploegd heeft; die daar zo'n gèèf veld eerpel heeft staan; die daar zo'nen pracht van 'nen bieten akker heeft liggen! Ja, ge mot eigens veul, heel veul zwa ren arbeid hebben verzet, om den dieën van 'n ander te kunnen respecteeren! Ge mot „mensch" geworden zijn, op de harde leerschool van 't lange leven! Ge mot er „wijs" geworden zijn! Dan pas, en geenen tel eerder, hebt ge de gave om 'n ander zijnen arbeid even lief te hebben, als oewen eigen. Kunt ge waardeering hebben veur 'n knap stuk timmerwerk en... veur den timmer man ook! Kunt ge waardeering hebben veur den solieden zakenman! Leert ge zelfs 't sjuuste onderscheid tus- schen 'nen halfgaren generaal en 'nen punctueelen onderofficier. En kunt ge den punctueelen onderofficier even hoog achten als den plichtsgetrouwen overste. Ik wil maar zeggen: mee de wijsheid op gedaan in 't harde leven, zijt ge pas in staat anderen dan alleen oew eigen en 'n paar kameraads te waardeeren! Ja zelfs; om oewen teugenvoeter te begrijpen. Maar daar is veul, heel veul wijsheid, heel veul. „rijpheid" veur noodig. Maar dan ook is 't leven van 'n oordeel zóó ontstaan, ontstaan uit gerijpte wijsheid, dan ook is 't lezen van zo'nen mensch zijn oordeel een genieting, een verfrissching veur oewen geest, 'n teug koel nat veur oew zoekend zielement. Maar er zijn wei nigen zoo! Want uit den louter van 't heete vuur van 't moeilijke leven, uit dieën louter blijft weinig puur goud van wijsheid over! 't Meeste vergaat tot den asch. die ver waait in 't groote luchtruim, 't Meeste ver gaat tot den smoor en don smook, die wegwolkt in 't onendige Niks. Ja, daar is veul, veul noodig, om te oor- deelen; om mee de woorden van de gou wen schaal te wikken en te wegen 't ziele ment van den evennaaste; want t is daar uit. dat z'n kunst opbloeit. Daar is ontzaggelijke wijsheid veur noo dig! En... wijsheid? In deuze weareld van vandaag! „Wijze" weareld, die heur eigen naar den bliksem helpt..! „Wijze" weareld, die alles zonder God o,f kun. „Wijze" weareld.- die den Christus be schouwt als de reus-figuur uit sproken! „Wijze" weareld' van „groote", alleen maar „proote menschen", die... duuzenden, duuzenden guldens neertellen om veur 'n koningssproo te zien voorbijgaan. „Wijze" weareld van hup-roepers, veur jon ge'ns en meiskes die sport bedrijven. „Wijze" weareld, die-* ja, die den zwaren arbeid verleerde. Die 't gemak zoekt. 't Gemak van de critiek, want: 1'Art est difficile, mais la Critique est facile! De kunst is moeilijk, maar de critiek is ge makkelijk! Toen had Trui den bol sajet opgewon den en toen wierd 't tijd veur 't rozen- hoeike en den avondpap. Maar deus gedachten wentelden mee, met 't afwentelen van Trui 'ren knot wol langs m'n polsen, als ik dat bericht had gelezen in oewen krant, dat bericht: „geen kunstcri tiek in Duitschland". D'n mensch heeft weinig noodig om aan 't peinzen te gaan! 't Berichtje was twaalf regels. Deuzen brief wel driehonderd be- ksns Veiil groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t. a. v. DRé. Menschen, die .zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... Sinterklaas-avond, ik ken U nog Van vroeger. Wat ook de tijd verloren deed gaan, Wat ook vergleed in een wiss'lend bestaan, Nog zie ik weer die herinnering aan, Van vroeger!i Een lichtje, dat stil in de kamer brandt, Met schuivende schaduwen langs den wand! In den hoek een portret met zwarte lijst, Een vinger, die strak naar de kamerdeur wijst! Een rits'lend geluid en een wijkende kier, Een bewegende hand en het kinderplezier Van zingende, groote uitbundigheid En een moeder, die lachend haar armen breidt! Danvader! De kamer vol levend licht, En de blijde lach op een kindergezicht. Een kreet van verrassing, een spoortrein, die ging, Een spel met ruiters, een glinster-ding Van kralen, vol levenden schitter-schijn, Die altijd opnieuw weer een wonder zijn! En dan de liedjes met frisch geluid, Met vaders stem boven alles uit! Een troepje, dat zingend naar bed werd gebracht. Een handje, dat tastte heel stil in den nacht, Met een heerlijk gevoel en een zalige pret, Naar een schat, op een stoel voor zijn bedje gezet! Sinterklaas-avond, ik ken U nog Van vroegerD Al zijn er dan jaren voorbijgegaan, Nog steeds ziet me Uwe herinnering aan Met een blik zóó zacht en een blik zóó goed, Die me nu nog in stilte danken doet Voor alles, wat gij me eens geven wou Aan liefde, aan vreugde, aan rijke trouw Van vader,van moeder,van jaren her, En al lijkt Uw verleden zoo ver, zoo ver, Tóch Sinterklaas-avond, ik ken U nog Van vroeger St. Nicolaas 1936. (Nadruk verboden.) KROES. Overplaatsingen. Schipper W. L. Oseridarp van W'schip W'o. naar Nautilus, 1 Dec. Schipper J. C. Breedveld van Nautilus en 4 Jan,'37 afd. Mars. naar W'schip W'oord, 5 December. Sergeant-schrijver P. Wever van kaz. W'o. naar De Ruyter, 11 Jan. 1937. Sergeant-schrijver J. P. F. Broier, van de Mok naar kaz. W'oord, 14 Dec. Sergt.-bottelier R. J. v. d. Veen van Hertog Hendrik naar W'schip W'oord, 9 Jan. '37. Sergeant-bottelier C. Hofman van De Mok naar H. Hendrik, 9 Jan '37. Kwartiermeester J. Burgmeijer van W'o. naar W'schip Vliss., 23 Dec. Korp.-monteur H. Wormsbecher van W's. W'oord naar O.Z.D., 6 Jan. '37 Korp.-schrijver J. N. de Man van Friso naar W'schip Vliss., 7 Dec. Korp.-schrijver H. Brandenburg van W'sch. naar Friso, 7 Dec. Korp.-kok P. Marijs van Hydra naar W'schip Vliss., 7 Dec. Korp.-kok O. Lammerts van W'schip Vliss. naar Hydra, 7 Dec. Korp.-konstabel H. C. v. d. Beek van Hert. Hendrig naar W'schip W'oord, 9 Jan. '37. Korp.-torp.m. A. J. Alderding van Schor pioen naar O.Z.D., 7 Dec. Korp.-schrijver A. L. M. Lobato de Mesquita van Kaz. W'oord naar Schorpioen, 7 Dec. Matroos 2e kl. P. E. Nicolaas Ponder, van O.Z.D. naar W'schip W'oord, 27 Nov. Konstabelsmaat J. E. Nordmann v. Hertog Hendrik naar W'schip W'oord, 9 Jan. '37. Konstabelsmaat J. B. de Wolf van W'schip W'oord naar H Hendrik, 9 Jan. '37. Matroos le kl. L. A. Floresse van D. Aukes naar W'schip Vliss., 7 Dec. De ondervolgende schepelingen, thans ge plaatst a/b Hr. Ms. „Hertog Hendrik" worden op den 9en Januari 1937 (administratief op 1 Januari 1937) overgeplaatst zooals achter ieders naam is vermeld. Lichtmatroos P. J. Bromlewe naar Ws. W.oord. Matrozen 3e kl. naar W.s W.oord: J. Eleveld, H. T. van Baal, T. Besse, R. Hijl- kema, T. de Jeu, J. G. Oosterveen, J. P. F. Oudshoorn, L. Post, J. Schaap, J. Zwaan. Lichtmatrozen: M. B. C. de Boer, H. Jacobs, J. C. van der Loos, J. Ova. Matrozen 3e kl. naar Kaz. W.oord: J. Meijer, A. J. van Ommeren, D. Speijers, H. J. Stroeve, J. D. M. Theunissen, J. van der Waal, P. H. van Wingerden. Matrozen 3e kl. naar Van Speijk: P. van Eek, G. van Grootheest, E. Kamp horst, A. de Koning, J. Leentvaar, J. Roose boom, P. Tufjtel, M. Zilverschoon. Matrozen 3e kl. naar O.Z.D.: W. Buitendijk, J. Eichelsheim, A. C. Gomes, P. van Heiningen, W. Hellema, D. A. C. Hurj- brechts, G. de Jong, N. G. Kok, W. J. Wentzel, W. T. Westerink. Matrozen 3e kl. naar Schorpioen: H. G. Consten, A. Schutten, C. van der Wal, A. M. Bugs, P. Glas, J. J. Lisman, H. Sale- mink, C. Veenman. Matrozen 3e kl. naar De Kooy: S. L. Peeters, J. Smit, M. Baan, A. Franke, J. F. van der Ham, F. X. Wintersberger. Matrozen 3e kl. naar De Mok: J. Jager, W. de Jong, A. de Koning, P. Mon- tagne, W. T. Ringelink, J. W. Schram, T. J. van der Stoop, J. Messing. Matrozen 3e kl. naar W.s Vliss.: L. van Belzen, W. A. Blom, W. van der Cin- gel, W, A. Koppenhol, H. J, Meerman, A. Meesen, W. Scheele, F. van Tatenhove. Bevordering. Stoker der le kl. G. Willems 1 Dec. over gebracht in de kwaliteit van botteliersmaat. Stoker der 3e kl. F. J. Rosier 1 Nov. 1936 stoker der 2e kl. Stokers der 3e kl. G. Poldervaart, J. C. Minderhoud, A. A. Reijgwart, 1 Dec. 1936 stoker der 2e kl. Bevordering in West-Indië. Stoker der j.e kl. D. Los 1 Sept. tot stoker olieman. Marinier der 2e kl. J. Hoekstra 1 Aug. 1936 Mariniers der 3e kl. J. J. Wortman, G. J. Versluis, A van Dyk, J. Demmers, L. Eland, H. Jongman, J. H. Borgmeijer, J. J. de Bever, J. W. M. Dirks 1 Aug. 1926 marinier 2e kl. Met ontslag uit den zeedienst. Matroos der le kl. F. Grijpstra, 10 Dec. '36. Majoor-botteli,er A. Ooms 16 Dec. 1936. Matroos le kl. L de Ridder 10 Dec. 1936. Mariniers der le kl. P. Migchelsen en A. H. Haine 10 Dec. 1936. Tamboer der 2e kl. M. Michels, 10 Dec. '36. Korporaal-telegrafist L. J. Neijenhuis 31 Dec. 1936. Leerl. o.o.vlieger D. van Straten, 1 Dec. '36. Aangenomen in den zeedienst. Marinier der 3e kl. H. J. Lobbe 20 Nov. '36. Mariniers der 3e kl. A. Bil, A. J. v. d. Hout 19 Oct. 1936. Stoker der 3e kl. W. G. Belgers 28 Nov. 1936. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen op den Hen November 1936 per m.s. M. v. St. Aldegonde naar Nederland terug te keeren. Bootsman W. Blaase, G. J. v. Dort; serg.- timmerman J. van Hoek; serg.-bottelier H. J. C. Keulemans; kleermaker C. Buter; schoen maker A. Taal; korpl.-telegr. C. J. Radema ker; marinier le kl. P. C. B. v. Wtjnsberge. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 18 November 1936 per m.s. „Ba- loeran" naar Nederland terug te keeren: Opperschipper J. Boskamp. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 2en December 1936 per m.s. Christiaan Huijgens naar Nederland terug te keeren. Korpls.-machinist P. de Jager, H. Kerse boom ;matr.-telegrafist J. Vos; matroos le kl. J. Lugthart; matroos 2e kl. J. Visser; ma trozen 3e kl. F. A. Snellaars, C. Bosch; mari nier le kl. A. Jansen. Opgave van schepelingen, die zgn aangewe zen om den 9en December 1936 per m.s. Sibajak naar Nederland terug te keeren. Schipper H. Jongen; kwartiermeester W. C. ten Berg; matrozen le kl. T. Berghout, W. van Dufjn, A. W. Knijf, J. Kossen, F. W. N. S. A. Slujjters, J. A. Snelleman, P. J. J. Hetem, A. Moor, H. Sperling, F. J. Bol; ma trozen 2e kl. A. H. Teesink, J. M. Harms; stokers olieman G. K. Prins, L. P. C. Soede; serg.-monteur G. H. v. Gorkum; majoor-schrij ver Th. Westerbeek; mariniers le kl. J. Brand- sma, P. J. Breure, G. v. d. Vliet, A. Sluijmer, B. J. v. Burgel, K. C. B. Weeling, P. D. Dijk sma, H. Geelen, F. J. H. M. v. d. Veer, A. M. Briaire, T. de Gelder, K. Hoppen; marinier 2e kl. G. K. F. Rooding. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 23en December 1936 per m.s. Joh. v. Oldenbarnevelt naar Nederland terug te keeren. Opperschipper G. J. Salemink; majoor-kon- Blijkbaar gekweld door een he- vigen honger. Een typisch voorval heeft zich te Gramsbergen afgespeeld, waar een dochtertje van den landbouwer A. van der Haar, uit de buurtschap Loo- zen, terwijl het zich langs het Al- melosche kanaal naar huis begaf, is aangevallen door een ongeveer een meter groote vischotter. Tot twee maal toe is het dier uit het water op gedoken en heeft het, blijkbaar door hevigen honger gekweld, het meis je aangegrepen, dat zich echter wist los te wringen en door het op een loo- pen te zetten, veilig de ouderlijke woning te bereiken. Men zal nu trachten dezen kwaad- aardigen otter te vangen, daar ge vreesd wordt, dat het dier ook andere kinderen zou kunnen aanvallen. Bemanning wilde aanvankelijk niet van boord gaan. Terschelling. Gisteravond omstreeks ze ven uur is op een van de banken van de Waddenzee, tusschen Vlieland en Terschel ling een Engelsche trawler gestrand. De reddingsboot „Brandaris" van de Nd.- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij voer ter assistentie uit. Doch toen deze het schip had bereikt, wilden de Engelschen nog niet van boord gaan. ondanks het feit, dat er een hevige Noordwester storm stond De sleepboot „Holland" van de firma Doek- sen was inmiddels eveneens uitgevaren en slaagde erin een verbinding tot stand te brengen. De „Brandaris" is naar haar standplaats teruggekeerd. Het schip vlot. Er was een tros in de schroef verward flo ra akt. Omtrent de stranding van den Engel schen stoomtrawler wordt nader gemeld, dat deze reeds gistermiddag drie uur aan den grond is geloopen op de Pannenplaat tusschen Terschelling en Harlingen. Het bleek te zijn de „William Handburv" gemerkt G.Y. 1 322, uit Grimsby, schipper Joseph Ne.well. Er bevonden zich ongeveer tien man aan boord. De stranding is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat een tros in den schroef was verward geraakt waardoor de machines niet op volle kracht konden werken. Te half negen is de „Hol land" erin geslaagd het vaartuig vlot te trekken. Om kwart over elf bereikte de sleep de haven van Terschelling. De traw ler had geen schade opgelooj>en. stabel A. Feenstra; serg.-konstabel A. J. de Beer; serg.-telegrafist C. Verstraten; serg.- torp.-maker G. Timmens; adj. o.o.-machinist J. K. Valkier; serg.-monteur C. den Braber; korp.-ziekenverpl. A. Hofman; tamboers le kl. K. Meulmeester, J. Bergmann; mariniers le kl. W. M. v. Aesch, L. M. Geluk, A. Mudde, H. C. Maan, J. H. Vlaswinkel. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 30enDecember 1936 per m.s. Dempa naar Nederland terug te keeren. korps, telegrafist A. Bauw, T. Kremer; serg.-torp.maker H. W. Baars; majoor-machi nist A. van Zoest; korps, machinist G. J. A. Koningstein, A. J. Verhorst; stokers olieman A. J. Bannink, M. Talens; majoor-zieken- verpl. H. Dirkzwager; korp.-ziekenverpl. P. Goossens; koporaal-kok F. v. d. Linde; serg. d. mariniers Z. Straver. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 13en Januari 1937 per m.s. J. de Wit naar Nederland terug te keeren. Schipper J. de Smit; bootsmans L. C. Keijn, A. J. M. v. d. Vorst, J. G. Rozendal; kwartiermeesters B. Aardwijn, B. Koekoek, J. H. Simonie,; majoor-konstabel T. A. M. Voets; serg.-telegrafist G. Heinekamp; serg.- torp.makers J. Oderkerk, P. W. Bom; adj. o.o.-machinist K. Beukenkamp; sergs.-machi- nisten E. J. J. J. C. Albers, G. J. Balkema, J. Huijssoon, B. P. Luitjes; korps.-konstabel P. T. len Haan, M. van Reems, J. van Tricht, P. J. de Heide, A. M. J. v. Mourik; korps.- telegr. F. A. Collignon, W. Oommen; korps.- torp.maker J. B. Hilker, G. J. v. Suijlekom, E. J. v. d. Markt, J. C. Mosterdjjk; korps.- machinist N. Bakkum, M. v. d. Berge, L. P. A. Elshof. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 20en Januari 1937 per m.s. Slamat naar Nederland terug te keeren. Opperschipper C. Bakker; schipper H. Riks man; majoor-torp.maker P. van Eeten; serg.- machinist H. J. Hekkelman; stokers olieman H. Blazer, H. J. Buurman, R. Cobussen; ma joors-monteur P. Brik, R. Verwer; serg.- zie- kenverpl. J. N. Kuitems; korp.-ziekenverpl. M. Kiene; majoor-schrijver H. van Dijk; korp.- schrijver S. J. Jonker; serg.-hofmeester J. Sinke; korp.-hofmeester D. A. Suiker; serg.- kok C. Rood; korporaals-kok J. v. Baaien, J. C. Cornelissen, F. Nikkel; tamboers le kl. M. F. Hartman, K. Kossen. Opgave van schepelingen, die zijn aangewe zen om den 3en Februari 1937 per m.s. J. P. Coen naar Nederland terug te keeren. Majoor-konstabel E. J. v. d. Brink; serg.- telegrafist W. C. de Wit; korp.-torp.maker L. van Dijk; serg.-monteur J. Schipper; serg.- schrljver W. de Valk. Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" is 4 December des voormiddag te Tunis aange komen. Met het s.s. „Johan de Witt" zijn 2 December naar Oost-Indië vertrokken, met bestemming voor den dienst dldaar, de navolgende hoofd en subalterne officieren der Kon. Marine: kapi tein-luitenant ter zee P. J. M. Gikot, luitenants ter zee der le kl. P. J. G. Huijer en D. Gestel, benevens luitenant ter zee der 2e kl. C. A. J. van Well Groeneveld.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11