De eerste mensch Ijs- hockey Modesnufjes die kon vliegen Zaterdag 5 December 1936 Vierde blad Baby wordt naar bed gebracht kampioenschap te behalen. Zij moest dit aan Engeland afstaan. Dit neemt niet weg, dat Canada nog altijd aan de spits staat van het ijshockey, ook al omdat dit land over een enorm aantal reserves van internationale klasse beschikt. Geleidelijk aan, zal ook in vele Europeesche landen het aantal ijshockey beoefenaars ongetwijfeld grooter worden, hetgeen aan het spelpeil in die landen ten goede zal komen. Ook te onzent mag een dergelijke ontwikkeling verwacht worden. DE LEVENSROMAN VAN KLIM STRUKOW. Droom wordt werkelijkheid. Vleugels van linnen. Ter dood veroordeeld. Iedere dag brengt haast de een of andere technische vooruitgang, die onze groot ouders nog als een bovenmenschelijk won der beschouwden en zelfs daar waar voor- loopig alleen nog maar mislukte experi menten gedaan worden, openen zich pers pectieven, die de phantasie van Jules Ver nes in den schaduw stellen. Wie geloofde veertig jaar geleden, dat een regelmatig vliegverkeer mogelijk zou zijn? Wie heeft werkelijk gedacht, dat een mensch het zou wagen in de stratosfeer op te stij gen? En nu spreekt men al over snelheden, die men met het luchtverkeer kan berei ken in de stratosfeer, waardoor een reisje naar Amerika beschouwd kan worden als een uitstapje. De tegenwoordige mensch is gewend aan dergelijke berichten en verwondert zich er niet meer over. Een droom die werkelijkheid is geworden! De mensch, die zich net als de vogel in de lucht beweegt, die niet meer aan een groote zware machine gebonden is, zooals tot nu toe, maar met een paar kleine vleugeltjes die aan zijn rug zijn bevestigd! Maar ook hier moet men rabbi Akiba ci- teeren, met zijn oude, telkens weer nieuw bewezen wijsheid. Alles is al eens voorge komen. Ook de mensch met de vleugels. Al in de Middeleeuwen is er iemand ge weest, die iets dergelijks heeft uitgevonden en nog wel in Rusland, het minst ontwik kelde land van Europa! En het komt ons haast voor als een myste rieus verschijnsel, dat die eerste vogel- mensch dezelfde voornaam had als de te genwoordige uitvinder. Hij heette Klim Strukow. Hij leefde in de 16e eeuw, ten tijde van Ivan IV, die de bij naam had van „de Verschrikkelijke", in een dorp, dat 400 K.M. van Moskou verwij derd was. Hij was de zoon van een boer en in zijn vrije tijd was hij een hartstochtelijk vogelvanger. Van zijn prille jeugd af had het probleem van het vliegen hem geïnteresseerd, vaak lag hij uren lang buiten te kijken naar de ooievaars en de wilde eenden, die tegen de herfst naar het Zuiden vlogen. Het viel hem op, dat de ooievaars heel langzaam, met rhythmische bewegingen vlogen en hij kwam op het idéé, dat het mogelijk moest zijn om voor den mensch vleugels te maken, waar- AARDIG NAMIDDAG JAPONNETJE Alles wijst er op, dat de japonnen korter en nau wer worden De kraag, die als een soort vin over de geheele lengte van de mouw loopt, is een nieuw idéé en geeft de breede schouderlijn aan. De aardige metalen gesp der centuur fleurt het eenvoudige japonnetje op. Een voor Europa nog vrij nieu we sport, die nochthans reeds een groote mate van populairi- teit geniet. Waar ligt de baker mat van deze sport Nu Z. D. H. Prins Bernhard Woensdag te Amsterdam de wedstrijd heeft bijgewoond tusschen de Blue-six tegen het Berlijnsche zestal zal zeker ook in ons land de belang stelling voor IJs-hockey toenemen. Onze sportmedewerker schrijft ons daarover. De eene dag sprong hij van een hoogte van twee meter, later van een grootere hoog te en tenslotte van een tien meter hoog huis. Daar de vleugels de valsnelheid verminder den, is hem bij al deze pogingen niets over komen. Kort daarop werd den gouverneur mede gedeeld, dat er in het dorp een mensch leef de, die de vermetelheid had te willen vlie gen. Tenslotte kwam het ter oore van Ivan de Verschrikkelijke. Ivan veroordeelde de „misdadiger" ter dood. Het oordeel werd geveld volgens het feit, dat God de mensch zoodanig gescha pen heeft, dat hij zich loopend over het aardoppervlak kan bewegen. Hij heeft geen recht zich tegen den wil van God te ver zetten, en doet hij dit wel, dan wil hij meer dan de plaatsvervanger van God op aarde, meer dan Ivan zelf. Dan wil hij iets kunnen, wat Ivan niet kan, die volgens de goddelijke en de menschelijke wet de tweede is na den Heer. De tsaar, die niet alleen wreed was, maar ook nieuwsgierig, besloot echter dat Stru kow, voordat hij gedood werd zijn uitvin ding zou vertoonen. Strukow werd naar Moskou gebracht, op een groot plein; een groote menigte verzamelde zich en tenslot te verscheen Ivan de Verschrikkelijke met zijn gevolg. Toen werd hem bevolen te vlie gen. Klim Strukow sprong van een verhooging af en bleef inderdaad eenige tijd in de lucht vliegen, toen stortte hij echter, gepij nigd en verward door de aanwezigheid der toeschouwers en de tsaar, naar beneden en bleef met gebroken beenen liggen. De keizer noemde hem niet alleen een bedrieger, die de menschen misleid had, maar ook de tsaar beleedigd had. Strukow werd weggedragen en zijn vleu gels werden op het bevel van den tsaar verbrand. Heel lang werd zijn naam in Rusland als die van een held vereerd, en er waren diverse legenden aan verbonden. En als in de toekomst de vogelmensch eens een dagelijksch voorkomend verschijn sel zal zijn, dan zal men dankbaar moeten terug denken aan den pionier van deze uit vinding, die voor zijn ideeën ter dood ver oordeeld werd. IN HET TEEKEN DER BLOEMEN Ter afwisseling van het effen tricot brengt de mode ons nu eens gebloemde stof voor lingerie. Men moet toegeven dat dit gebloemde nachtjapon netje alleraardigst is. VOOR DE SNEEUWSPORT Voor dit chique ski-pak is een heel ^voudtge rechts en averechts patroon bestaande uit S steken averechts en i steek rechts toegepast. Muts, zakken en de voorpanden van het j,is] met wafel borduurwerk versierd, dat *eel Lelijk te maken is als men een enkele draad de. rechtsche steken bij elkander genomen worden, Onder de alom populaire wintersporten heeft ijs-hockey zich de laatste jaren een vooraanstaande plaats weten te bemachti gen. Weliswaar trekt deze sport in Europa nog niet zulk een groote publieke belang stelling als b.v. voetbal het wordt trou wens nog lang niet op zoo uitgebreide schaal beoefend doch men kan aanne men, dat het hoogtepunt hier nog lang niet bereikt is. Het spel is uitérmate geschikt om de toeschouwers in spanning te bren gen en te houden, hetgeen een factor is, die er toe zal bijdragen steeds meer belangstel lenden te trekken. Waar het ijsyhockey voor het eerst ge speeld werd, is niet met zekerheid bekend. Men neemt in breeden kring aan, dat de sport haar oorsprong heeft gevonden in Ca nada. Voor wat betreft de tegenwoordige spelwijze is dit zeker het geval en een be wijs daarvoor is, dat ijs-hockey in Canada de nationale sport is en daarover het alge meen reeds lang op een veel hooger peil staat dan in Europa. De veronderstelling js evenwel niet geheel ongemotiveerd, dat jjs-hockey tot op zekere hoogte een voort zetting is van een spel, dat reeds vele eeu wen vroeger werd gespeeld. Vermoedelijk zal men in het kolven, dat hier te lande reeds in de 15e eeuw werd beoefend en dat des winters ook op het ijs werd gespeeld, in welk geval de spelers de schaatsen on derbonden, de voorlooper van het tegen woordige ijs-hockey moeten zien, Het spel was dan ook in vele opzichten identiek aan het moderne ijs-hockey, al waren er natuurlijk ook onderdeelen, die belangrijk van elkander afwijken. Zoo werd kolf ook op het ijs met een ronde bal gespeeld, ter wijl ijs-hockey, zooals bekend, met een plat te gummi-schijf wordt gespeeld. Voorts zal ook de snelheid, waarmede vroeger werd gespeeld, wel aanmerkelijk minder groot zijn geweest dan thans het geval is. Het feit, dat ijs-hockey reeds lang voor dat het in Europa bekend was, in Canada zulk een groote vlucht kon nemen, is niet verwonderlijk te achten. De voornaamste voorwaarde om dit spel mogelijk te maken is toch de aanwezigheid van ijs en die is in Canada in tegenstelling met Europa eiken winter in overvloed beschikbaar. In ons we relddeel verkeerde slechts Zwitserland in een dergelijke gunstige positie en dit land heeft dientengevolge als eerste in Europa de ijs-hockey-sport zien beoefenen, n.1. in de groote wintersportplaatsen, als Davos e.a. De uitvinding van procidé's die het mo gelijk maken kunstijsbanen aan te leggen, schiep voor deze sport in Europa echter groote perspectieven. Hierdoor ontstond de mogelijkheid om ook in streken, die min der rijk met ijs en koude gezegend waren kunstijsbanen op te richten. Uiteraard was dit in verband met de hooge daaaraan ver bonden kosten slechts mogelijk in enkele PRINS BERNHARD, groote steden waar op een voldoende pu blieke belangstelling gerekend kon worden om exploitatie van dergelijke inrichtingen mogelijk te maken. Maar in de steden, waar dergelijke kunst- ijs-banen worden opgericht, heeft ijshockey in slechts enkele jaren dan ook een groote vlucht kunnen nemen. Ook ons land bevindt zich in het gelukkige bezit van zulk een kunstijs-baan n.1. te Amsterdam en evenals in de andere Europeesche landen zal aldaar dezer dagen het ijshockey-seizoen weer ge opend worden. Men zal begrijpen, dat men in Europa deze sport niet direct volkomen onder de knie had. Wel heeft men het in ons Oude Wereld deel op het gebied van het schaatsenrijden zeer ver gebracht, doch voor het spelen van ijshockey dient men zich op een bijzondere wijze op de schaatsen te kunnen bewegen. Behalve het kunnen bereiken van een zeer groote snelheid ijshockey is een der snel ste spelen dient een ijshockeyspeler het plotseling stoppen, zeer snel starten en in alle posities wenden en keeren tot in de perfectie te beheerschen. Daarnaast komt dan nog de techniek van het spel met den „stick" welke zeer vele moeilijkheden biedt. De Canadeezen zijn de leermeesters van de Europeanen geweest. Reeds langen tijd komen jaarlijks Canadeesche ploegen naar Europa om wedstrijden te spelen en de Eu ropeanen hebben daarvan zeer veel ktmnen opsteken. Men kan zelfs zeggen, dat zij alles wat zij op ijshockey-gebied bereikt hebben aan de Canadeezen te danken hebben. Vele Canadeezen zijn gedurende langen tijd in Europa gebleven en hebben in de verschil lende landen hun kennis van het spel ten dienst gesteld van de landelijke of plaatse lijke clubs. Ook te onzent is dit het geval geweest. In de zgn. Nederlandsche ploegen, die wij tot nu toe te Amsterdam aan het werk hebben gezien, speelden vrijwel steeds een of meer Canadeezen mede Europa heeft zich zonder twijfel een goede leerling getoond en vooral de laatste twee of drie jaar is het spelpeil ontzaglijk voor uitgegaan. Dit blijkt wel ten duidelijkste uit de resultaten die de Canadeesche ploegen de laatste jaren in Europa hebben behaald. Wel boekten zij nog bijna voortdurend over winningen, doch de cijfers zijn tegenwoordig heel wat minder sprekend in hun voordeel dan vroeger! Op de laatste Olympische Win terspelen in Duitschland slaagde de Cana deesche ploeg er zelfs niet in het Olympische mee ze deze bewegingen konden nadoen. Hij construeerde vleugels uit gewoon lin nen met houten stangen en begon daarmee zijn pogingen. Zijn vreemdsoortig tijdverdrijf werd spoe dig bekend in het dorp en daar men in dien tijd alles wat nieuw was als werk van den duivel beschouwde, begonnen de bijgeloovige menschen hem uit den weg te gaan. Om aan hun gepraat en aan hun domme angst een eind te maken, deed hij voortaan zijn proefnemingen 's nachts. Vaak probeer de hij de bruikbaarheid van zijn vleugels tot aan het aanbreken van den dag en hij ging heel systematisch te werk. OOK EVEN PROBEEREN

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13