Onwrikbaar besluit van Baldwin DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Morganatisch huwelijk uitgesloten Duitsch vliegtuig neergestort Hitier tegen de R.K. Kerk Steun van Frankrijk Toezegging van de Kamer De staatscrisis in Engeland Buifenlandsch Overzicht Reisbureau WACO ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 De Russische wereld revolutie Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp-Keulen- Antwerpen Brussel en Parijs I heldersche courant UITGAVE. N.V. drukkerij en uitgeverij V/H C. de boer jr„ koningstraat 78, den helder. telefoon 50 en 412. postgirorekening 16066 64e jaarg. No. 7870 MEVROUW SIMPSON NAAR FRANKRIJK VERTROKKEN. DOMINIONS STEUNEN BALDWIN LONDEN Minister-President Baldwin heeft in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van den la- bour-afgevaardigde Attlee verklaard dat de regeering niet bereid was, speciale wetgevende maatregelen te nemen om het voorgenomen hu welijk van den koning te vergemak kelijken. In parlementaire kringen is men volgens Havas van meening, dat de oppositie, die Baldwin tegen het huwelijk des konings heeft ont ketend, den troons-afstand van den koning vrijwel onvermijdelijk maakt. Over deze historische Lagerhuiszitting schrijft de N. R. Crt. o.a. Het Lagerhuis is bij menschenheugenis niet zoo vol geweest op een Vrijdag als gis teren en na afdoening van de routine za ken en enkele vragen was het weer Chur- chill, die het onderwerp van het oogenblik te berde bracht door zijn vraag van gister te herhalen, of Baldwin nu de verzekering wilde ën kon geven dat geen onherstelbare dingen zouden gebeuren? Nadat de eerste minister aanvankelijk antwoordde dat hij nu nog niets aan zijn woorden van gister kon toevoegen kwam hij na een korte afwezigheid daarop later terug en legde met heldere stem maar zicht baar ontroerd de volgende verklaring af: Met het oog op verscheidene aanbevelin gen en uitlatingen in de pers nopens de mogelijkheid van het huwelijk des Konings is het toch beter dan ik eenige punteu rechtzet. In sommige kringen wordt reeds de meening verkondigd dat het misschien toch mogelijk zou zijn dat de Koning met de dame zijner keuze zou trouwen zonder dat deze daardoor koningin zou behoeven te worden. Deze meening is ook in een paar bladen geuit en ik wensch onmiddellijk te verklaren dat dezén opvatting geen steek houdt. Het in sommige staten van het vas- teland ontwikkeld-instituut van een z.g. morganatisch huwelijk is in de Engelsche wet onbekend. Er is slechts één weg om al deze bij de wet geregelde en tot in bijzon derheden voorziene gevolgen op te heffen, n.1. door speciale wetgeving. Een gemummel van „hoor, hoor, ging even door de vergadering, waarop Baldwin met stemverheffing maar uiterst langzaam liet volgen: Maar deze regeering is niet van plan om aan speciale wetgeving voor dit doel haar medewerking te verleenen. Zij doet dit uit eigen overtuiging, maar mede omdat de zaak van het huwelijk des Konings ook een aange legenheid is die het geheele Britsche wereldrijk aangaat. Het is een zaak van algemeen belang voor het 6e- meenebest van naties waaruit het Rijk is opgebouwd en de regeering heeft van de regeeringen der voor naamste dominions reeds de verze kering erlangd dat ook zij hun toe stemming aan de indiening van een speciale wet zouden onthouden. Ik heb het ten slotte nuttig geacht om deze voorloopige verklaring reeds af te leg gen voor dat de zitting van heden opgehe ven wordt, en mijn eenige bedoeling hierbij ls geweest om verdere misverstanden van de ware positie zoowel in de pers als onder het publiek te voorkomen. Baldwin ging zitten, het was hem aan te ?ien, wat het uitspreken dezer woorden, die wi feiten toch neerkwamen op het toegeven dat er een „constitutioneele crisis bestaat, hem hadden gekost. Het geheele Huis voelde oiet den premier mee en majoor Attlee "taakte zich op gedistinggeerde wijze tot tolk van aller gevoelens toen hij onmiddellijk °Pstond en kalm en waardig sprak. ..Ik acht het ongewenscht om na deze ver klaring van den eersten minister thans g verdere vragen te stellen. Wij zullen alles Wat de premier gezegd heeft in de mees ernstige overweging nemen. De speaker sloot hierop de zitting een Paar minuten voor vier uur, maar in de bies bleef het nog eenigen tijd druk van na pratende leden, waarin de ernst, en niets dan ernst op het gelaat geschreven stond. Het „constitutioneele conflict", dat er gis teren officieel althans nog niet was, was nu geboren. Mevrouw Simpson te Versailles Het bericht, dat mevrouw Simpson per boot te Dieppe is aangekomen, is juist ge bleken; het wordt van officieele zijde be vestigd. Er wordt bijgevoegd, dat zij naar Parijs is vertrokken voor een bezoek aan eenige vrienden. Uit de verdere berichten blijkt, dat mevrouw Simpson na haar aan komst in Frankrijk, zich per auto naar Rouen heeft begeven, waar zij den nacht heeft doorgebracht. Zij was vergezeld van een secretaris, een lijfwacht en den chauf feur, die de auto bestuurde. Even na den middag vertrok het kleine gezelschap weer, om te Evreux haastig de lunch te gebruiken. Mevrouw Simpson telefoneerde hier met Londen. Laat op den middag werd Versail les, het einddoel van den tocht, bereikt, waar mevrouw Simpson haar intrek heeft genomen in de villa Trianon van Lady Mandl, gelegen bij het park van Versailles. Demonstraties voor den Koning. In den laten avond trokken een driehon derdtal jongemannen en vrouwen door Hy- depark naar de poorten van het Bucking- ham paleis, waar zij het volkslied zongen en riepen: „Wij willen Koning Edward, doch ook Baldwin". De demonstranten wer den door eenige politieagenten met zachte hand van het paleis verwijderd. De aartsbisschop van Canterbury heeft een beroep gedaan op allen, tot wier plicht het behoort tot het volk te spreken, om zich te onthouden van een bespreking van den buitengewoon moeilijken delicaten toestand totdat de beslissingen bekend zijn gemaakt. De voorzitter van het Trade Union con- gress, Bevin, verklaarde, dat naar de mee ning van het congres de supprematie van het parlement gehandhaafd moet blijven, hoe moeilijk ook de kwestie mocht zijn. Wil Churchill den Koning helpen? De geruchten, volgens welke Churchill een nieuw kabinet zou vormen en aldus het constitutioneele geschil zou regelen tus- schen kabinet en vorst worden in Engel sche politieke kringen als weing gefundeerd beschouwd. Een zoodanig kabinet zou trouwens geen 25 stemmen in het Lagerhuis achter zich hebben. Men veronderstelt, dat deze geruchten hun oorsprong vinden in de sympathie die Churchill voor den Ko ning gevoelt. TEGEN EEN BERGTOP GEVLO GEN EN IN EEN RAVIJN TE RECHT GEKOMEN. GEEN ENKEL INZITTENDE TERUG GEVONDEN. Het plaatselijke blad „Petit Dau- phinois" meldt, dat gisteren tegen den middag een groot Duitsch vlieg tuig bij Grand Bornand is gevallen. Nadat het tegen den grond was gesla gen, gleed het in een ravijn. Sneeuw maakte het onmogelijk, het toestel te bereiken. Op de plaats waar het vliegtuig het eerst den grond had geraakt, heeft men in het Spaansch gestelde vlugschriften gevonden, die eindigden met de leuze: „Leve Span je." Vermoedt wordt, dat de inzittenden met het toestel in den afgrond ge sleurd zijn Nader meldt men ons dat het Duitsche vliegtuig, dat in boven-Savoye neergestort is, aan de Lufthansa behoort. Het is een groot transportvliegtuig, dat 20 plaatsen had. Tegen den middag geraakte het vlieg tuig in een sneeuwstorm. Een jonge man, die zich in een bergchalet bevond, zag hoe het toestel trachtte den berg te passeeren, vervolgens tegen den top botste en langs de rotshelling het ravijn ingleed. Het toe stel werd totaal verwrongen en men heeft geen enkele inzittende teruggevonden. Men veronderstelt, dat de bemanning bestond uit een bestuurder, een marconist en een mecanicien. Bevestigd wordt het vinden van de vlugschriften, die behalve het reeds gemelde opschrift, vijf pijlen vertoonden. Een aantal papieren, die gevonden zijn in de overblijfselen van het neergestorte Duitsche vliegtuig, doen veronderstellen, dat het toestel uit Lissabon kwam en zich via Genève naar Stutgart begaf. REORGANISATIE VAN DE JAPANSCHE VLOOT. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat met ingang van 1 Januari a.s. de vloot zal worden gereorganiseerd. De gecombineerde vloot zal bestaan uit twee escaders het eerste escader omvat drie slagschepen, de „Mutsu" en „Nagato", elk metende 32.720 ton, en de „Hiuga", me tende 29.990 ton. Het tweede escader zal be staan uit twee slagschepen, een escadrille torpedojagers, een escadrille onderzeeërs en een eenheid der luchtmacht. Een derde escader zal als gewoonlijk ge- statiopneerd blijven in de Chineesche wate ren. ZAL MOSKOU DE KOMINTERN AFZWEREN? Rusland, men weet het, streeft nog altijd naar het ideaal van een wereldrevolutie en alle vredesbetuigingen van Litwinof ten spijt, gelooft men niet veel van den ernsti- gen wil van de communisten, den vrede te bevorderen. De verwezenlijking van het ideaal dezer wereldrevolutie is grooten- deels opgedragen aan de Komintern, de organisatie die in het politieke leven van tal van staten zit te wroe ten. Winston Churchill, de bekende Engelsche staatsman, heeft nu in een artikel in de „Evening Standard", een beroep gedaan om met de Komintern te breken. Wanneer het dus inderdaad ernst in Moskou is, om den vrede te bevorderen kan het moeilijk dit beroep afwijzen, omdat het duister gewroet van de Komintern al verscheidene malen aanleiding is geweest, dat Moskou in con flict kwam met het buitenland. Het Hbl. vap gisterenavond wijdt een hoofdartikel aan het Japansch-Duitsche ver drag tot bestrijding van het communisme en de houding van Moskou tegenover de Kom intern. De Japansche regeering ié geschrok ken van de echo's, die de openbaarmaking van de Duitsch-Japansche overeenkomst ter bestrijding van het communisme in de hoofdsteden heeft gewekt, schrijft het blad. Arita, de Japansche minister van buiten- landsche zaken, heeft zich beijverd, nadruk kelijk te verklaren, dat het Japansch-Duitsch accoord geen dekmantel is voor geheime politieke afspraken met Duitschland en dat het uitsluitend en alleen gericht is tegen de Komintern. Indien deze verklaring in overeenstem ming is met de waarheid, en zoolang uit feiten en verschijnselen niet voldonde het tegendeel blijkt, bestaat er geen aanleiding, aan de goede trouw der Japansche regeering te twijfelen, plaatst zij de Sowjetregeering voor een dilemma. Dit dilemma bestaat hierin, dat de Sowjetregeering aan de Kom intern gastvrijheid verleent op Russisch grondgebied, maar de verantwoordelijkheid voor haar gedragingen tegenover met Sow- jet.-Rusland bevriende mogendheden afwijst. Duitschland en Japan hebben Moskou voor een zeer moeilijke keus gesteld, waar bij feitelijk de heele wereld belang heeft. En dat heeft op zichzelf een goeden kant, zegt het blad terecht. De Sowj et-regeering heeft totnogtoe wat haar verhouding tot de Komintern betreft eep dualistische en onwaarachtige politiek gevoerd. Zij heeft tegen beter weten in de wereld trachten wijs te maken, dat zij geen contact had met, geen invloed had op, en geen verantwoordelijkheid droeg voor de Komintern. Wij hebben er hierboven al op gewezen, dat Churchill nu een beroep op Moskou gedaan heeft en we zullen nu afwachten welke houding deze regeering inneemt en of zij inderdaad zoo onschuldig is aan het wer ken van de Komintern, als zij voorgeeft. Als dat waarlijk het geval zou zijn, zou het voor Moskou al heel gemakkelijk zijn de Komin tern af te zweren. Strijd in beslissend stadium. Betreffende den toestand in Duitschland weet de Msb. te melden, in de laatste da gen berichten te hebben ontvangen, welke er op wijzen, dat de spanningen op kerke lijk gebied in het Derde Rijk aanzienlijk zijn toegenomen. Zij schijnen het vermoe den te bevestigen dat de verschillende ver zoeningspogingen zijn mislukt en dat de nationaal-socialistische strijd tegen de Ka tholieke Kerk in een beslissend stadium is getreden. Steeds nog heeft de Kerk gehoopt op het tot stand komen van een in het rijksconcor daat voorziene overeenkomst inzake de ka tholieke jeugdorganisaties en door deze ver- Gistermiddag zijn in de Fransche Kamer de interpellaties betreffende de buitenland- sche politiek aan de orde gekomen. In deze zitting wees Delbos na een hefti- gen aanval van den communist Gabriel Peri op het beleid van de regeering ten aanzien van de Spaansche kwestie, er op wijzende hoe de moeilijkheden in Europa zich opsta pelen. De verdragsschendingen en de ineen- schrompeling van den Volkenbond hebben geleid tot toestanden, die reeds een prikkel tot oorlog vormt Deze pogingen, aldus Delbos, zijn er op ge richt, de brand in Spanje in het belang van geheel Spanje te beperken en te blusschen Een politiek van koelbloedigheid sluit geen standvastigheid uit. Frankrijk is sterk ge noeg om zijn belangen en zijn rechten te verdedigen. De regeering en het geheele land, zoo vervolgde Delbos. zijn in vriendschap ver bonden, met Engeland, een vriendschap die een hoeksteen vormt voor den Europee- schen vrede. Aangezien het gaat om een Nieuw Locarno, voeg ik er, evenals de En gelsche minister van buitenlandsche zaken aan toe, dat wij niets liever wenschen dan Duitschland te zien toe treden tot dit net van waarborgen op denzelfden grondslag en met dezelf de verzekeringen. In afwachting is het beste pand voor onze veiligheid, ik herhaal het, de werkelijkheid, de doelmatigheid en de nauwe aanha ling van de FranschBritsche vriendschap. Dit pand wordt vertolkt door de samenwerking, 't vertrouwen en de volharding, waaruit onze overeen stemming ten aanzien van de ver schillende problemen, die gesteld worden in een gemeenschappelijke zorg voor de verdediging van den vrede en voor het standhouden te genover de gevaren, die ons zouden kunnen bedreigen." Alle strijdkrachten van Frank rijk te land, ter zee en in de lucht, zullen onmiddellijk ongevraagd ge bruikt worden voor de verdediging van Groot-Brittannie ingeval van een niet-uitgelokten aanval. De verschillen, die tusschen onze opvat tingen bestaan, zijn geringer geworden, aldus spr. Frankrijk en Belgie zijn het eens omtrent de toepassing van het Locar- nopact. Wij hebben Duitschland uitgenoo- digd tot dit veiligheidspact toe te treden. Delbos wees vervolgens op den weerklank die de rede van Roosevelt overal ter we reld had gevonden, en verklaarde, dat de democratie de hoop der wereld blijft. Spr. zeide vervolgens zich te verheugen over de vriendschap tusschen Frankrijk en de Kleine Entente, waarmede Frankrijk het handelsverkeer wil ontwikkelen om de politieke banden te versterken. Dezelfde gevoelens van vriendschap bestaan ten aan zien van de Sovjet-Unie. die evenals Frank rijk verknocht is aan den vrede. Delbos richtte vervolgens woorden van vriend schap tot Polen. Hun, die spreken van een vermeend isolement van Frankrijk, kan ik aldus spr. antwoorden, dat wij met trots de balans kunnen opmaken van de ons vriend schappelijke gezinde volkeren. Vervolgens verklaarde spr. dat Frankrijk trouw blijft aan den Volkenbond. De over bewapening voert de Volken naar ruinee- ring en oorlog. Daarom arbeidt Frankrijk aan de ontwapening, zonder zijn veiligheid uit het oog te verliezen. De woorden van Roosevelt waren, in dit opzicht een troost. Over enkele dagen zullen wij te Geneve onze voorstellen verdedigen tot voorkomen van oorlog en tot ontwapening. Tot alle landen zal een uitnoodiging gericht worden voor een beperkt plan tot ontwapening. Hoezeer wij ook aan den Volkenbond ge hecht zijn, aldus vervolgde Delbos, wij zul len niettemin blijven arbeiden voor toenade ring met de landen, die er geen deel van uitmaken. Spr. gaf in dit verband uiting aan zijn verlangen naar toenadering tot Italië. Ten opzichte van Duitschland zeide hij: Niets zou voor den vrede meer noodzakelijk zijn dan een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, die elkaar op het slagveld hebben leeren achten. Een zoodanig bond genootschap is mogelijk met het beginsel van niet-inmenging in binnenlandsche aan gelegenheden. De minister verklaarde vervol gens, dat een ideologische kruis tocht het gevaar medebrengt, dat de oorlog in Spanje ontaardt in een Europeeschen oorlog. Onder le vendig applaus van allen afgevaar digden met uitzondering van de communisten zeide Delbos, dat een ontzaglijke meerderheid in het land de politiek der regeering heeft goed gekeurd. Ik heb, aldus Delbos, nim mer mijn gevoelens van sympathie voor de Spaansche republiek ver heeld, doch wanneer men de ver antwoordelijkheid voor vrede en oorlog draagt, zet men gevoelsover wegingen terzijde. Wij hebben niet gewild, dat de burger oorlog in Spanje naar Europa overslaat, en wij willen het ook thans niet. Na de rede van Delbos, die door de af gevaardigden links langdurig werd toege juicht. werd de zitting geschorst. wachting haar houding laten bepalen. Thans heeft zij zekerheid en de toekomst ziet er somber uit. De definitieve beslissing ten aanzien van het Duitsche jeugdvraagstuk, dat sinds het afsluiten van het rijksconcordaat in 1933 aan de orde was, is gevallen. Het rijkska binet heeft, zooals gemeld, in zijn zitting van 1 December j.1. een „wet inzake de Hit- lerjeugd" aangenomen, waarin bepaald wordt, dat de geheele Duitsche jeugd in de Hitler-jeugd moet worden georganiseerd. Iedere hoop, dat de katholieke jeugd verenigingen in den een of anderen vorm naast of binnen de staatsorganisatie nog verder zouden kunnen blijven bestaan, wordt door paragraaf 2 van de wet totaal vernietigd. Deze paragraaf luidt: „De ge heele Duitsche jeugd moet, buiten ouder huis en school, in de Hitier jeugd lichame lijk. geestelijk en zedelijk in den geest van het nationaal-socialisme tot den dienst van volk en volksgemeenschap worden opge voed." Daarmede wordt den katholieken jeugd verenigingen iedere levensmogelijkheid ontnomen. Aangezien in dit artikel boven dien de dragers der opvoeding uitdrukke lijk worden genoemd, kan het ook aldus worden geïnterpreteerd, dat de Kerk ieder opvoedingsrecht ontzegd wordt. PRESIDENT SVINHUFVUD van Finland, die over eenigen dagen 75 jaar wordt. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor Kanaal- weg 137, telefoon 773, Den Helder.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1