Stadsnieuws r De strijd om de „Betty Bonn" k i Predikbeurten Zaterdag 5 December 1936 Tweede Bla d Onze Nationale Collecte op Dinsdag 8 Dec- a,s. Hr, Ms. „De Ruyter". De ondertrouw van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. St. Nicolaas. WIJ KOOPEN Feestavond Zeevaart- schoolvereeniging. door Friedrich L I n d e m a n Het Comité „Den Helder" tot het aanbieden van een Nationaal geschenk ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoog beid Prinses Juliana met Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld; bestaat uit de volgende dames en heeren- J. A. Lijdsman, Hoofdgracht 76; A. J. Lee- wens, Prins Hendriklaan 17; S. Makelaar Molenstraat 44; H. Bakker, Singel 96; Mevr M. C. Wessel—van Niel, Boerhaavestraat 25," M. A. Kolster Sr., Hoofdgracht 56; F. I. Weth- mar, Singel 133; Mr. A. H. van Ravesteyn, javastraat 90; P. van Dalen, Kanaalweg 48- A. Kuiler, Kanaalweg 87; R. N. van Os, Bin nenhaven 13; P. H. L. Maas, Dijkstraat 8- Mevr. G. H. Teune—van der Vijgh, Spoorgracht 6; F, B. Zeilstra, Buitenhaven 26; P. van der Veer, Rijksweg 21, Julianadorp; K. Hoornsman, School weg 1, Julianadorp; Mevr. T. Swaters— Heeroma, Langevliet 64, Julianadorp; K. Bou- ma, Havenplein 16; Dr. A. E. Loen, Duinweg 22; G. J. Eijlders, Koningstraat 24; A. Kramer, parallelweg 40; S. de Bock, Weststraat 2; N. B.' V. d. Vring, Kerkgracht 13; A. Smit, Loods- gracht 63; Mej. J. L. Niemeyer, Middenweg 209; Mevr. M. P. F. van Vliet—Wickel, Hoog straat 20; H. Schenkius, Kanaalweg 27; Mevr. G. M. v. d. HoevenPosthuma, Javastraat 137; J. Middendorp, Buitenhaven 24; Mevr. M. dé Boer—Jongkees, Koningstraat 87; P. A. Smits, Janzenstraat 4; W. de Boer, Loodsgracht 70; H. C. M. Nijpels, Javastraat 92; A. Uithol, Piet Heinstraat 26; Dr. P. Feenstra Kuiper, Hoofd gracht 74; W. Biersteker, Prins Hendriklaan 5; J. de Jong, Prins Hendriklaan 9; L. Bandsma, Singel 28; Mevr. G. R. Vroom—Hemmes, Plantsoenstraat 11; Mevr. M. J. Thorbecke Jünger, Weststraat 16; S. Coltof, Kanaalweg 156; M. M. Polak, Javastraat 102; J. van Dok, Basstraat 6; A. IJ. Kuiper, Kanaalweg 17; Joh. Bakker, Loodsgracht 48; A. M. Engelmann, Plantsoenstraat 5; J. W. J. Schreuder, Helden der Zeeplein 3; M. H. Klerk, Singel 38; Mevr. A. G. Kegge—Kalkman, Hoogstraat 63; Mevr. D. VeenNoot, Spoorstraat 70; K. Hoogerduyn, Dijkstraat 59; S. Jaring, Dijkstraat 66; W. Kingma, Kanaalweg 65; L. F. van Loo, Ka naalweg 63; J. van Zwijndrecht, Zuidstraat 60; C. Ran, Goversstraat 56; P. C, van Diest, Bui tenhaven 23; C. Taylor, Weststraat 47; Mr. A. J. Veldman, Kanaalweg 12; C. Bot, Binnen haven 14; W. Velthuys, Kanaalweg 91; Mevr. C. Goos—Dekker, Binnenhaven 44; Mevr. A. Geervlietde Wit, Jan in 't Veltstraat 81; Mevr. J. Stoffer, Parallelweg 46; Jb. Metzelaar, Breestraat 74; H. R. Ritsma, Kanaalweg 24; G. Dekker, Balistraat 50; D. Kruk, Koekoek straat 9; C. de Boer, Bothastraat 1, K. W. F. M. Doorman, Havenplein 3a; J. Ten Cate, Javastraat 116; M. J. C. Klaassen, Havenplein 15; W. F. Huivenaar, Fazantenstraat 67; H. G. Möller, Soembastraat 22; G. Harjer, Reiger straat 12; M. van Offenbeek, a.b. Hr. Ms. „Schorpioen"; J. van der Meulen, Dahliastraat 64; H. J. Schakel, a.b. Hr. Ms. „Wachtschip Willemsoord"; Ds. H. A. Enklaar, Dijkstraat EEN WAARDEVOLLE TIP. Denkt er aan, dat een cadeau van blijven de waarde altijd het meest wordt gewaar deerd. Zoekt U iets in onderstaande artikelen, dan weet U bij voorbaat, bij Jac. de Boer, Keizerstraat 113, volkomen naar genoegen te zullen slagen. Fotolijstjes eenige duizenden in alle soorten. Foto-albums zéér groote collectie Camera's Keuze uit honderden. Foto-artikelen alle bekende gebruiks artikelen. En wilt U een behoorlijke wandversiering, bekijkt dan eens mijn collectie landschaps foto's. Deze foto's zijn door hun voorname, rustige tint, een sieraad van elk beschaafd interieur. (Adv.) 10; Ds. F. W. J. van der Poel, Weststraat 58; Ds- M. van Wichen, Julianadorp; Ds. F. Tol lenaar, Julianapark 14; Ds. J. Mejjnen, Bin nenhaven 15; Ds. W. J. F. Meiners, Weezen- straat 70; Ds. P. J. Smidts, Kerkgracht 58; Pastoor Th. Moleman, Langestraat 76; Pastoor A. Koopman, Kerkgracht 63; Pastoor K. A. H. van Veen, Jan in 't Veltstraat 92; D. J. van Buuren, Kanaalweg 77; M. A, Grunwald, Kanaalweg 75. Daar niet alle genoodigden den avond van de stichting van bovengenoemd Comité konden tegenwoordig zijn, werd niet ieder hunner in den directen arbeid opgenomen, maar er bleven nog zoovelen, dat onze stad in heel kleine wijken kon worden verdeeld, die dan huis aan huis door een belangrijk deel van bovenge noemde dames en heeren, of hun plaatsvervan gers, zullen worden bewerkt. De Eere-Voorzit- ter van het Comité, onze Burgemeester, neemt, zooals wij reeds berichtten, persoonlijk deel aan dezen arbeid. En zoo zullen dan op Dinsdag 8 December a.s. een paar honderd collectanten en collec- trices, 's morgens om 9 uur, in de voorzaal van „Casino" samenkomen. Ieder hunner wordt, in ploegen van drie, door middel van loting zijn wijk aangewezen en dan gaat het er op los! Des avonds om 7.30 u. volgt, eveneens in de voorzaal van „Casino", aan den Kanaalweg, de réunie der collectanten, nu met hunne bussen tot den boorde gevuld. Ieder hunner zal zelf zijn vergaarde gelden mogen aftellen, waarna zij aan den Penningmeester, den heer A. M. Engel mann, ter afzending zullen worden afgedragen. En nu is dus het woord op Dinsdagmorgen a.s. aan onze stadgenooten. Wij twijfelen niet, of ook deze collecte zal toonen, dat de burgerij van Den Helder mede leeft met dit blijde gebeuren in ons Vorsten huis, dat zij de beteekenis dezer hooge echt verbintenis begreep, dat zij bovenal ook groote waarde hecht aan de gelegenheid, hier geboden, uiting te geven aan onze Volkseenheid, waar van ons Vorstenhuis door een historie van eeuwen zoo'n schitterend symbool is. Namens het Comité W. de Boer. P. A. Smits. H. C.- M. Nijpels. A. M. Engelmann, Plantsoenstr. 5, Penningmeester. Voor hen, die op Dinsdag a.s. niet thuis te bereiken zijn, wordt door den Penningmeester, Notaris A. M. Engelmann, gelegenheid ge geven, tijdens zijn kantooruren, ten zijnen bureele hun bijdrage te storten. Bij het laatst gehouden examen te 's-Graven- hage slaagde voor 2e Stuurman groote vaart de heer C. Cupido. Benoemd tot leeraar in de solozang aan de Muziekschool „Focke" te Amsterdam, de heer Gerhard Meijer, alhier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 7 Dec. tot 14 Dec. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Gisteren niet binnengekomen. De commandant van Hr. Ms. „De Ruyter", kolonel A. C. van de Sande Lacoste, kon zijn oorspronkelijk plan om gisterenmorgen met den kruiser de haven van Nieuwediep binnen te loopen, wegens de sterke windkracht niet ten uitvoer brengen. Zoodoende bleef de krui ser op de reede liggen, ging 's middags zelfs nog naar zee, zoodat vele dames en kinderen een vergeefsche wandeling naar de haven maakten. Als de weersomstandigheden het toelieten zou de kruiser hedenmorgen de haven binnen- loopen, en wel te omstreeks 11 uur. Feestelijkheden hier ter plaatse. Naar ons ter oore komt, koestert men hier ter stede het voornemen om op 19 December a.s., ter gelegenheid van den ondertrouw van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern hard, een feestelijke bijeenkomst te organi- seeren. Het schijnt in de bedoeling te liggen deze bijeenkomst in Casino te houden, waar o.m. de burgemeester het woord zal voeren. Medewerking zouden verleenen het Stafmu ziekkorps en verschillende plaatselijke vereeni- gingen. Wij hopen dezer dagen bijzinderheden te kunnen vermelden, daar de definitieve samenstelling van het programma nog moet plaats hebben. Feestavond van de Chr. Oranje Vereeniging. Naar wij vernemen, geeft de Christelijke Oranjevereeniging alhier op Maandag 21 dezer een feestavond ter gelegenheid van de aan- teekening van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard op 19 dezer. Daar de 19e op Zaterdag valt, heeft men er van af gezien om het feest op den avond van dien zelfden dag te houden, doch men heeft er wel voor gezorgd om de datum van het feest zoo dicht mogelijk bij die waarop de ondertrouw plaats heeft, te houden. Op het programma staat o.m. het optreden van den heer v. d. Ro- vaart uit Utreoht, terwijl na de pauze een zangspel met declamatie, „Het Bruidspaar" getiteld, opgevoerd zal worden, Sinterklaasfeest, dus 6 Dec. valt juist op Zondag. Dat is een reden om in het nieuwe badpaviljoen te Huisduinen een prettigen mid dag en avond voor te bereiden. In hoogst eigen persoon komt Sint en zijn knecht in het paviljoen op bezoek, hij wil eens naar het dansen kijken, als hem dat goed bevalt, dan worden er waarschijnlijk verrassingen uitgedeeld, al was het alleen VERPLEEGSTER KON VOETEN NIET OP DEN GROND ZETTEN. Nu bevrijd van rheuxnatische pijn. Het volgende schrijft ons Zr. M. F. te W.: „Ik begon Kruschen Salts te nemen na een hevige aanval van rheumatisehe pijn in beide knieën. Het was zoo erg dat ik drie weken lang zelfs mijn voeten niet op den grond kon zetten, en 's nachts was de pijn bijna niet te verdragen. Mijn knieën kraakten van stijf heid, en ook mijn humeur werd beneden peil. Ik begon met Kruschen Salts en hield vol. Het eerste, wat ik opmerkte was verbetering, tot dat tenslotte mijn rheumatisehe pijnen geheel verdwenen, en mijn knieën weer soepel wer den. Ik ben een vrouw van 50 en moet mijn kost verdienen met verplegen in een gesticht, en ik doe nu zonder eenige moeite precies hetzelfde werk als vrouwen half zoo oud als ik. U kunt dus trots zijn op de voordeelen van Kruschen Salts." De voortreffelijke eigenschappen van Kru schen Salts, die het ontleent aan de zes mine rale zouten, welke het bevat, kunnen niet ge noeg herhaald worden. Deze zouten sporen Uw afvoerorganen aan tot betere, meer intensieve werking. Het gevolg hiervan is, dat de afval stoffen weer snel en geregeld uit het lichaam worden verwijderd, zoodat er geen ophooping kan ontstaan van schadelijke stoffen, o.a. van het urinezuur, dat in vele gevallen de rheuma tisehe pijnen veroorzaakt. Hierdoor wordt Uw bloed gezuiverd en Uw rheumatisehe pijnen zullen geleidelijk verminderen om tenslotte geheel te verdwijnen, Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar b;j alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam, voorkomt. ,(Adv.) oud goud en zilver tegen de hoogste waarde Fa. Beemsterboer. maar om de goede stemming er in te hou den. Kinderen mogen onder geleide meekomen, doch alleen in de middaguren. Siem Spruit's band zorgt, zoowel in den middag als 's avonds voor gezellige dans muziek. Het paviljoen staat dus op a.s. Zon dag in het teeken van Sinterklaas, waar voor de ruime zalen en vriendelijke omgeving alle gelegenheid bieden. CARILLONBESPELING. Heden van 4 tot 5 u. zullen op het Carillon wederom St. Nicolaasliederen ten gehoore wor den gebracht. Het is sinds eenige jaren gewoonte gewor den, dat we bij de andere plaatselijke school- vereenigingen, die in het winterseizoen regel matig uitvoeringen geven, ook Z.V.S.V., de Zeevaartschoolvereeniging, aantreffen. En waarom zou men niet dit reeds lang ge leden gegeven voorbeeld volgen? Tenslotte is er niets tegen, maar alles vóór, dat men 't dagelijksch menu van schiemannen en goneometrie op gepaste wijze afwisselt met een fuif, waaraan men nog verscheidene maan den de prettigste herinneringen kan bewaren. Het was eerst te kwart voor negen, dat de praeses der vereeniging, de heer F. Breebaart, een kort woord van welkom sprak, in het bijzonder tot burgemeester Ritmeester, direc teur J. Middendorp en de leeraren met hunne dames. Het is hierna de heer Middendorp, die op het podium verschijnt en welke de hoop uit sprak, dat dit feest van Z.V.S.V. zal slagen, iets waaraan hij niet twijfelt. Er is, aldus de heer M., reden om optimis tisch te zijn: herhaaldelijk blijkt, met name den laatsten tijd, dat diverse reederijen weer meerdere schepen in de vaart brengen, zoodat men mag gaan hopen, dat andere tijden aan het aanbreken zijn. Na den wensch uitgesproken te hebben, dat het de leerlingen der zeevaartschool, zoowel zij, die thans nog studeeren als diegenen, welke reeds eenigen tijd geleden vertrokken, goed moge gaan, besluit hij zijn korte toe spraak. Hiermede was men teglijk aan het einde van het officieele gedeelte van den avond ge komen en werd aangevangen met de afwerking van het uit niet minder dan 21 nummers be staande program. Hors d'oeuvre varié. Nu moet men weten, dat er tusschen de uitvoeringen onzer Middelbare scholen en die van de Zeevaartschool een essentieel verschil bestaat. Geven de eerste goeddeels steeds een tooneelstuk, eventueel afgewisseld door enkele entr'actes, de zeevaarders blijken er een andere meening op na te houden. Men gaat uit van het standpunt: geef iets anders. Breng wat origineels en laat de menschen lachen enrhythmisch zwelgen. In een 21-tal nummers heeft men deze prin cipes trachten te verwezenlijken en inderdaad gelukte het verscheidene malen werkelijk, met iets goeds voor den dag te komen. Gezien het lijvig program, waren daar uit den aard der zaak naast de reeds genoemde ups de niet te vermijden 'downs. Aangevangen werd met het optreden van een 6-tal 'plaatsgenooten, die zich reeds eenigen tijd geleden in band-vorm onder den niet onverdienstelijk klinken naam van „The Six Rhythm Swingers". Genoemde „Swingers" brengen jazz, en bijna uitsluitend hot Ameri- «MCCISTE PCTC PORTRET ATELIER JAC.DE DCER Zondag 6 December 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatJ Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Tot een val en opstanding van velen". (Luc. 2:34). Doopsbediening, Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. (Voorbereiding H. Avondmaal) 's Avonds 5.30u.,Cand.D. C.van Lonkhuyzen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Cand.D.C. v. Lonkhuyzen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen (Voorbereiding H. Avondmaal) Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uun, Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uurs Leesdienst. Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Dr. A. H. Edelkoort van Amsterdam. 's Avonds zes uur, Ds. M. G. Blauw, van Haarlem. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76), 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christug) Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. cain, zoodat de liefhebbers van dit genre hun harten konden ophalen. Een aardige band, die zoowel in de soli als in ensemble iets pres teerde. Behalve dat deze jazz boeide, moeten wij een woord van waardeering voor het werkelijk smaakvol uitgevoerde tooneel laten hooren. Met eenige palmen, een verdienstelijk decor en andere hulpmiddelen, had men van het ge heel iets weten te maken, evenals van de Casinozaal zelve, die met groen, guirlandes en ballonnen een feestelijken aanblik bood. De Rythm Swingers traden eenige malen op, en herhaaldelijk werd men beloond met een daverend applaus. Alzoo: succes! De dansmuziek werd verzorgd door een al bekend geworden band hier ter stede, de reeds eerder gerecenseerde „Blue Ramblers" uit Haarlem. Dit uitgebreide gezelschap, be staande uit een 12-tal musici, heeft ook gis teravond gezorgd, dat er op dit (eigenlijk het meest importante!) deel van den avond niets viel aan te merken. Men speelt met Schwung, en herhaaldeijk bleek overduidelijk, dat deze menschen met pleizier spelen. Er zelf genoe- F e ulHeton 15); Hij zag er hulpeloos en belachelijk uit, zoo- als hij daar met kleine schuifelende pasjes op ons toe kwam, met zijn krommen rug, zijn Verwarde grijze haarbos en zijn achterdoch tige oogopslag. Trevor wees hem zwijgend een stoel. Spurling kwakte er op neer, als 't ware Om zoo snel mogelijk een vast steunpunt te hebben in dit gevaarlijk vaarwater. Baarbij zat hij op het uiterste puntje van den stoel, de muts in zijn hand, bereid om fhot een grooten sprong, ieder oogenblik te kunnen verdwijnen. Hij maakte hier zoo'n geheel anderen in druk dan aan boord in de hem vertrouwde omgeving. Hij had niets meer van het ge heimzinnige, van een raadselachtigen achter grond by zich, hü leek meer op een schich- 'tigen boer. Ook Trevor voelde dat. Hij sprak zacht, tegemoetkomend, zonder eenige scherpte in zün stem. Hij wilde het den andere gemakke- hjk maken, hem op zijn gemak zetten. Besniettemin ging de „ruggespraa l&nger hoe meer op een „verhoor" lijken. Spurling bleef verstokt. Zijn antwoorden waren kort en knorrig. Men kon het duidelijk aan hem bemerken, dat hij met het voornemen gekomen was, zich niet te laten uithooren, niet meer te zeggen, dan noodig was. Onwaarheid wilde hij echter ook niet spreken. En dit was een moeilijk punt voor hem. Zijn grauwe smerige baard trilde van innerlijke opwinding. Trevor begon het gesprek bijna vriend schappelijk. Het werd alleen moeilijker, dezen vriendelijken toon vast te houden. Komt ge alleen? Ja. Is uw stuurman verhinderd? Hü wil niet. Waarom? Hij kan niets meer zeggen, dan in het Protocol staat. Maar daarom had hij toch wel kunnen komen. Het is een gek. Wat beteekent dat? Hebt gij het hem verboden Verboden niet. U«^i' Maar toch zooiets. -MijVi ♦-iTü-' Mm. Mensch, begrijp dan toch eindelijk uw toestand eens! Ge maakt uzelf steeds straf baarder. Gij verhindert persoonlijk de voort gang van het onderzoek. De stuurman verhindert het Hoedat? Hij fantaseert. Maar hij is toch de eenige, buiten de twee anderen, die wat vertellen kan. Wat h(j weet, heeft hij gezegd. Wat hij meer vertelt, zuigt hij uit zijn duim. Ik heb het U al eens meer gezegd, het schijnt, dat gij meer weet dan de stuurman. Gü weet toch wel, dat uw mededeelin- gen verschillende tegenstrijdigheden bevat ten. Ik zou er geen een weten. Dat geval met de theekopjes. Dat is opgelost. Men heeft geprobeerd uit de briksboom der „Betty Bonn' het registernummer weg te krabbelen. Daar weet ik niets van. Gij hebt bij de havenautoriteiten de na tionaliteit der „Betty Bonn" als Oostenrijksch opgegeven. Neen. Zoo staat het in het Protokol en ook in de scheepsberichten der „Gibraltar Chroni- cle". Dan heeft de beambte zich vergist. Hoe kunt ge dat bewijzen? Ik ken de „Betty Bonn". Ja, volgens de havenpolitie van New- York hebben beide schepen vóór hun laatste reis naast elkaar aan de kade gelegen, loodzwaar drukten. Laten zij in eigen om geving de gelegenheid aangrijpen, enkele de zer kleuters te verassen met een kleinigheid. Het behoeft niet veel te zijn: een kinderhand is gauw gevuld. Ja. Kendet gij den kapitein der „Betty Bonn"? Ja, Glover. Waart ge met hem bevriend? Neen. Nu hield ik het niet langer uit. Ik wilde een einde maken aan dit eeuwige heen en weerspreken. Bovendien brandde de vraag mij op de tong: Kent gij de vrouw? Als door een dolk in den rug gestoken, sprong Spurling overeind. Zijn kleine, drie hoekige oogen fonkelden mij tegen. Ik kon het niet zien: had mijn vraag hem in verwarring gebracht en wat ging in hem om? Hij had mij als buitenstaander deze vraag kunnen verbieden. Maar hij antwoord de. Een geheel andere klank was in zijn stem. Hij sprak de woorden langgerekt: De vrouw... Daarna weer afgehakt: Neen. Nu kwam Trevor ertussche»! Hoe weet gij welke vrouw deze heer be doelt Zijn waterige oogen vlogen van den een naar den andere. Achter zijn grauwen haardos ging het geweldig te keer. Blijkbaar zocht hij uitstel. Welke vrouw...? Trevor liet niet los: Waarvan gij zooeven ontkend hebt haar te kennen. Als ik goed zag, stonden de zweetdruppels op het voorhoofd van den kapitein. Hij trok zijn woorden weer: De vrouw op de „Betty Bonn"? Ja. Spurling wreef met de hand over zijn ge zicht, alsof hg iets moest wegvegen, een spin- nerag of een droombeeld. ...de vrouw... Een rilling liep hem over het lijf. Aanstonds echter waren zgn oogen ook weer hard. Hij had het gevonden. In de haven hoort ge toch alles. Wat hebt ge gehoord? Dat er een vrouw was. Die gij kende? Neen. Er was niets meer uit hem te krijgen. Steeds deze kort afgebroken zinnen, die ons als dolk steken in de ooren klonken. Het was om razend te worden, 't Liefst had men dezen kerel, deze ziellooze massa op de pijnbank gelegd om tenminste een mensche- lijken kreet uit hem te persen. De Rijksadvocaat hield zich met de grootste inspanning rustig. Steeds probeerde hij het opnieuw. Het was een kwelling het te moeten aanhooren. Tevergeefsch. Hij maakte er een eind aan: Toen de kapitein echter door de deur ver dwenen was brak Trevor los. Hij smeet de papieren op de schrijftafel als een krankzin nige door elkaar. Hij sprong op en schreeuwde: En toch is hij het. Toch is hij het! Bij mij echter werd de spanning op een andere manier opgelost. Ook ik was nu daar waar Trevor begonnen was. Ik was er nu van overtuigd, dat het geheim van de „Betty Bonn" hetzelfde was, dat de kapitein met zich omdroeg. Ik zat voor het schrijfbureau, in gedachten verzonken, hoorde niets van wat Trevor tegen mg zei, en teekende gedachtenloos met een blauw potlood op een stuk papier steeds weer dezelfde letters van monogram: „B.B." De laatste dagen van het jaar gingen voor. bg zonder dat er iets bijzonder gebeurde. Ik genoot het leventje van nietsdoen in dezen milden Winter. Gibraltar was niettegenstaandealles een klein paradijs voor mij. Alle mogelijkheden waren voor mij bereik baar, al mgn wenschen werden vervuld. Ik had vrienden en kameraden. En zoo men mgn omgang met Nancy Trevor mij vroeger wel eens kwalijk genomen had, ook zg werd nu met open armen ontvangen, ja men zei mij openlijk, dat men door de betooverde vriende lijkheid van het meisje, getroffen was. Wij speelden gezamenlijk tennis, zeilden in de baai, baadden in de zee. XWordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5