Grondverbetering in de W ieringermeer De N ij en rode-zaak De inbraak in de villa van H.M. de Koningin Incident in de rechtzaal Lakeman's Bank wintert De kop van Pieter Elberfeldt De gepensionneerden van den Kom HolL Lloyd NIEUWE WERKOBJECTEN MET GROOT NUTTIG EFFECT. Gisteren meldden wij reeds, dat tusschen het ministerie van Sociale Zaken en de directie van de Wieringermeerpolder een overeenstemming was tot stand gekomen ten aanzien van het doen uitvoeren in werk verschaffing van verschillende grondver beteringsobjecten. We hebben ons naar aanleiding van dit bericht gewend tot de directie van den Wie ringermeerpolder te Alkmaar, waar men op de meest welwillende wijze bereid was ons de gewenschte inlichtingen te ver schaffen. VOORGESCHIEDENIS. Tot op heden bestond de hoofdarbeid, die door de te werk gestelde werkloozen in de Wieringermeerpolder kon worden verricht uit draineering van het terrein. Het werk vlotte betrekkelijk vlug met het gevolg, dat de directie van de Wieringer meerpolder genoodzaakt was de arbeid in werkverschaffing stop te zetten. Welis waar was men er nog niet mee gereed, men wenschte het werk echter te reser veeren voor andere arbeiders. De kwestie ïs namelijk, dal men in de Wieringermeer des zomers ge regeld een aantal oogstarbeiders noodig heeft, waarvoor alleen in aanmerking kunnen komen werk lieden, die gewend zijn dit soort ar beid te verrichten. Vaklieden dus. Deze menschen moesten echter nog ver weg worden gehaald, uit Brabant, Fries land en Groningen. De duur van deze oogst- arbeid was echter niet langer dan circa 4 a 6 weken. Gedurende dien tijd moeten de tewerkgestelden zorgen voor onderdak en huisvesting, met het gevolg, dat, na aftrek van de reiskosten slechts een betrekkelijk klein bedrag overbleef, wat ze mee naar huis konden nemen. Begrijpelijkerwijze was onder deze omstandigheden de liefhebberij niet groot. Men had ip de Wieringermeer groote moeite het benoodigde personeel bijeen te krijgen en men heeft daarin voor zien door de draineerarbeid te reserveeren voor de oogstarbeiders. Op die wijze was het mogelijk deze menschen 2 k ZVz maand aan het werk te houden, waardoor werd bereikt, dat men geen moeite had de benoo digde werklieden naar de Wieringermeer te trekken. Het gevolg was echter ook, dat de werk verschaffing moest worden stopgezet. Want buiten de draineerarbeid was practisch ge sproken weinig meer te doen. Men mag wel aannemen, dat de stoot tot het vinden van nieuwe werkverschaffingsobjecten in de eerste plaats is uitgegaan van de omliggende gemeenten, waar hier en daar de werkloosheid betrekken lijk groote afmetingen had aange nomen. Vermoedelijk hebben deze zich gewend tot het ministerie van Sociale Zaken, dat toen in overleg is getreden met de directie van de Wieringermeerpolder, die, zooals te begrijpen is, haar volle medewer king verleende. GRONDVERBETERING IN HET ALGEMEEN. Bij het zoeken naar nieuw werkverschaf fingsobjecten is in de eerste plaats gedacht aan grondverbetering. Dit lag feitelijk voor de hand. Iedere boer streeft altijd naar dit doel en de directie van de Wieringermeer polder, die feitelijk grondeigenaar op groote schaal is, mocht dus ook haar aandacht hieraan wijden. Bovendien waren de werkzaamheden ter verkrijging van het land nu eenmaal af- geloopen. „Iedere boer werkt altijd zoolang aan zijn grond, tot hij de kleilaag boven heeft", is de ervaring, die men in het algemeen op doet. En zoo wilde de directie diezelfde kant uit. De mogelijkheid om iets in deze richting te bereiken, werd zeer vergemakkelijkt door de merkwaardige wijze, waarop niet alleen de polder zelf, maar ook de bodemgesteldheid in kaart is gebracht. Gedurende het onderhoud, dat we had den, werd geregeld gebruik gemaakt van een kaart, die ons reeds onmiddellijk was op gevallen, doordat ze als bezaaid was met vierkante blokjes. Ieder dezer blokjes bleek een grafische voorstelling te zijn, die nauw keurig aangaf de samenstelling van den grond op de aangegeven plaats tot op een diepte van 1^4 M. Door middel van hori zontale of verticale arceering, door stippen of door een ruimte geheel wit te laten of zwart te maken, kon met één oogopslag wor den vastgesteld of ergens een dikkere of dunnere kleilaag zat al of niet bedekt met een dikkere of dunnere laag zand, veen, za vel, enz. In totaal waren er we hebben ze niet nageteld! circa 20.000 blok jes. Zoodat met recht kan worden ge zegd, dat de kennis van den bodem van den Wieringermeerpolder vol maakt kan worden genoemd. Trou wens, zoo deelde men ons mede, een dergelijke kaart was wellicht eenig in de wereld. En net ligt voor de Kand, 'dat met behulp daarvan het bepalen van de plaatsen, waar een eventueele grondverbetering kan wor den voorgenomen, zeer belangrijk werd ver gemakkelijkt. DE TOTALE OMVANG VAN HET WERK. Omtrent den totalen omvang van het werk kon men ons nog geen definitieve ge gevens verschaffen. De bedoeling schijnt te zijn voorloopig de werkzaamheden te doen aanvangen over een uitgestrektheid van on geveer 150 H.A. Op onze vraag met hoeveel te werk gestelden viel te rekenen, werd ons medegedeeld, dat ook dit nog niet nauwkeu rig omlijnd was. Men kon ons dus slechts op de hoogte stellen van vermoedens. In ie der geval zijn de cijfers nog voor verande ring vatbaar. Men rekende echter met 100 ad 120 arbeiders gedurende een jaar. Deze 150 H.A. maken niet alle grond uit, die voor verbetering in aanmerking kan ko men. Er is meer. Voorloopig meent men het er echter bij te moeten laten. Of het werk later zal kunnen worden voortgezet was een kwestie, waarover men zich niet kon uitla ten. Onmogelijk is het niet. Zoo zal o.a. moe ten blijken hoe de kleigrond is, die naar bo ven komt. Het komt soms voor, dat zure klei wordt gevonden, wanneer ze door een zandlaag bedekt is geweest. Intusschen staat voorloopig nog niet vast, waar voor den vollen omvang met het werk een begin zal worden gemaakt. Slechts ten aanzien van de twee volgende gebieden is zulks, het geval. GEBIEDEN, WAAR MET HET WERK EEN AANVANG ZAL WORDEN GEMAAKT. A. Als eerste gebied is aangewezen een ter rein langs den Wieringermeerdijk, gelegen bij Aartswoud en ter groote van ongeveer 21/a H.A. Dit terrein bestaat uit veen en is op het oogenblik ongeschikt voor cultuur. De bedoeling is, dat daarop een zandlaag zal worden gebracht ter dikte van 16 c.M. Wordt hierdoor eenerzijds ten aanzien van het kavel veen een nuttig effect bereikt, an derzijds zal het zand worden aangevoerd van in de nabijheid gelegen zandkavels, waardoor aldaar de klei boven komt, zoodat ook daar een voordeel wordt verkregen. B. In de tweede plaats komt in aanmer king het Westelijk deel van den polder ten Zuiden van het Amstelmeer. De uitgestrekt heid hiervan bedraagt circa 40 H.A. Er bevinden zich hier verschillende kavels met een zandlaag van 60 ad 70 c.M. De be doeling is door zoogenaamd diep-spitten de zich onder dit zand bevindende klei naar boven te brengen en het zand onder de klei te werken. Verdere plaatsen staan nog niet vast. Wel zullen slechts gebieden in aanmerking komen, die in eigen exploitatie zijn. LEIDING. Het werk zal staan onder leiding van 'de Nederlandsche Heide-Maatschappij of van de Grondontginnings en «verbeteringsmaat schappij. Tot zoover de mededeelingen, die we ont vingen. We mogen slechts hopen, dat de re sultaten volle bevrediging geven. Want dan zal men hier de beschikking hebben over een werkobject, dat nog gedurende langen tijd voor mepigeen arbeid zal kunnen opleveren. En het groote voordeel van dit werk in het bijzonder zal dan zijn, dat er van kan worden gezegd, dat het inderdaad een nuttig effect sorteert. Iets, wat jammer genoeg van veel objecten, die wel eens worden aanbevolen, niet kan worden gezegd. „Ploert, ik krijg je wel!" Gisteren zette het Gerechtshof weder de behandeling van de Onnes-zaak voort. Het woord is thans aan den verdediger, mr. Kappeyne van de Coppello, die een brief van de Ned. Handelmaatschappij overlegt, waarin zij verklaart, een brochure volgens welke zij door den heer Onnes zou zijn op gelicht, niet te kennen. Over een incorrecte houding van O., aldus .verklaart de Handel maatschappij, heeft zij nooit te klagen ge had. Voor verdachte Onnes gelegenheid krijgt tot het uitspreken van zijn laatste woord, schorst de president de behandeling van de Onneszaak om de zaak-Koning te ver volgen. Incident. Onnes verlaat de verdachtenbank om zijn plaats aan Koning af te staan. Plotse ling keert verd. Onnes zich om en roept: „Mag dat nu zoomaar. Koning zegt tegen me: „Ploert, ik krijg je wel". Mr. Muller Massis: „Een beleediging in de rechtszaal. Het Hof kan zelf constatee- ren..." Koning valt woedend uit: „En wat moet ik hooren van die schoften daar, van dien man, die zich met geheimen wapenhandel bezig houdt.. Mr. Muller Massis (verbaasd): Bedoelt u mij? Koning: „Neen, dien ander. Mr. Kappeyne (lachend): O., mij! De President kalmeert de partijen en Koning gaat na zijn onzinnige beschuldi ging rustig zitten... Dan wordt de behandeling van de zaak Koning voortgezet. Eerst is het woord aan den procureurgeneraal, Mr. J. Versteeg, die persisteert bij zijn eisch tot veroordeeling van Koning tot acht maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Het woord voor repliek is aan den ver dediger, mr. Kokoskv. die zegt dat allerlei menschen zijn gedagvaard, die kwaad van Koning spraken. Er kwamen zelfs twee Duitsche „slam pampers", om over Koning verklaringen af te leggen in een assurantiezaak. Mr. Muller Massis protesteert en ook de President acht het woord „slampampers" niet toelaatbaar. Koning is door het slijk gesleurd en mijn taak is de feiten zooveel mogelijk recht te zetten. Mr. Muller Masis heeft me verweten, dat ik vroeger anders over de Onnes-zaak dacht. Ik zou hem dat in een privé-gesprek gezegd hebben. Doch hij zal nooit kunnen ontkennen, dat ik steeds heilig overtuigd was van de schuld van Onnes. Die over tuiging heb ik nog: Onnes wist van het complot alles af. Koning heeft nog het laatste woord: „Ik bied u mijn excuses aan, wanneer ik niet altijd de goede vormen in acht heb geno men". Het Hof gaat hierop in raadkamer. Na heropening bepaalt de president de uit spraak op 18 Dec., te half twee. Onnes' laatste woord. Dan krijgt de verdachte Onnes van Nijen- rode gelegenheid tot het uitspreken van een laatste woord. Verd. richt zich vooral tegen hetgeen Mr. Kokosky, optredende als verdediger van Ko-" ning, heeft aangevoerd in z'n pleidooi, verd. gaat hierbij in op vele bijzonderheden en z.i. onjuiste verklaringen van Koning: er was geen buffetjuffrouw in Parkzicht, zoo als K. beweert, er is tegen mij verd. nooit een brochure verschenen. Ik retour neer, aldus Onnes, het woord „lafheid" dat Mr. Kokosky tegen mij heeft gebezigd. Vervolgens deelde verd. het een en an der mede uit zijn verleden. Hij zegt o.a. dat hij gedurende den oorlog de officieuse .ver trouwensman en bemiddelaar tusschen den toenmaligen minister van marine Z.Exc. Rambonnet en admiraal v. Holtzendorff, den opvolger van Terpitz, was. Mijnenvel den werden dusdanig verlegd, dat de Ne derlandsche visschers met minder levens gevaar hun arbeid konden verrichten. De Duitsche industrie leverde aan de Nederland sche regeering onderdeelen voor aanbouw van duikbooten. Drie maanden voor den onbeperkten duikbootenoorlog aanving, kreeg verd. Onnes hierover een tip van de Duitsche regeering, welk bericht hij officieus aan de Nederlandsche mocht doorgeven. Mijn werk 'in het belaiig van Nederland zoo vervolgt de heer Onnes bracht mij op de Engelsche zwarte lijst, waardoor ik een paar millioen gulden verloor. Uitvoerig behandelt verd. dan nog het be lang, dat Koning bij den diefstal had: hij kon de goederen in het buitenland gemak kelijk verkoopen.. „U, meneer de Proc. Gen., eischt, zoo eindigde verd. Onnes tegen mij een ver oordeeling van 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van 12 maanden preventief en uwe woorden kleeden dezen eisch in een gewaad waaruit voor de buitenwereld cle mentie en zachtheid straalt. Doch ik heb dien eisch gevoeld als een dolksteek. Ik heb nooit medelijden gewild, ik heb nooit me delijden gevraagd, alleen recht. „Ik ben onschuldig". Dit door u gewenschte vonnis zou voor mij het ergste zijn, dat mij kan worden aan gedaan, want ondanks de duizenden die weten dat ik onschuldig ben en waarvan ik dagelijks de tallooze bewijzen ontvang, zou ik rondloopen als een paria. Alles dat ik na mijn vrijlating zonder een dag vacan- tie of rust weer heb opgebouwd, zou worden vernietigd." „Neen, mijnheer de procureur-generaal", roept verd. uit, „dan een zoo lang mogelijke gevangenisstraf waaruit God misschien zoo barmhartig is mij te verlossen. Maar terug in het leven op deze wijze is geen clemen tie het is het wreedste dat mij kan over komen. Ik eindig met wat ik steeds heb gezegd, steeds heb herhaald, steeds zal her halen: ik heb onschuldig geleden, ik ben onschuldig. Zeer ontroerd besluit verd. hier mede zijn verdediging. De president stelt nog enkele vragen aan den verdachte, waarna de uitspraak wordt bepaald op Vrijdag 18 Dec., te half twee. Ook Duitschland werd tijdens de jongste storm door oveVstroomingen geteisterd. Hierboven een boerderij in het Neder-Elbegebied bij Hechthausen diep onder water, Acht verdachten staan voor de Zutphensche rechtbank terecht. Voor de Zutphensche rechtbank hadden zich gisterochtend achtereenvolgens acht mannen te verantwoorden, die betrokken waren bij den diefstal met braak in de villa van H.M. de Koningin aan de Waldeck Pyr- montlaan, hoek Looscheweg te Apeldoorn, in de maand October gepleegd. Er bleek voor deze zaak groote belang stelling te bestaan. Op het podium waar de rechtbank zetelt, stonden de gestolen voor werpen, als gold het een boedelveiling, ten toongesteld. Het eerst verschijnt W. J. F. B., monteur te Apeldoorn. Hem was ten laste gelegd, twee bronzen paarden te hebben weggenomen. Verdachte bekent. De getuige Jhr. van Suchtelen van de Haare, verklaarde dat de voorwerpen in de villa hadden gestaan en dat zij het eigendom waren van H.M. de Koningin. De verdediger Mr. Stolk, vroeg of het den getuige bekend was, dat de villa open stond en reeds lang open had gestaan. Get. wist niet, hoe de villa-deur open was gekomen. De verd. bevestigde, dat de villa open stond. De Officier van Justitie, die het feit bewe zen achtte, meende dat de villa door de in brekers geopend was. Inbraak in een leeg staande villa vond de officier een ernstig feit en hij eischte een jaar gevangenisstraf. Tegen W. R. P., bakker te Apeldoorn, anderhalf jaar geëischt, tegen E. van D„ arbeider te Apeldoorn, twee jaar, tegen H. van der M., grondwerker te Apeldoorn, an derhalf jaar, tegen A. van V., die nog nooit veroordeeld was, tien maanden gevangenis straf, tegen H. B„ chauffeur te Apeldoorn, een jaar gevangenisstraf en tegen W. W„ steenhouwer te Apeldoorn, wegens heling, acht maanden. Daarenboven eischte de Officier tegen J. W„ eveneens steenhouwer te Apeldoorn, die zich ook wegens heling moest verantwoor den, zes maanden gevangenisstraf. Tenslotte had M. van W„ arbeider te Apeldoorn, zich te verantwoorden. Hij had verschillende gestolen voorwerpen in bewa ring genomen. Voor hem luidde de eisch vijf maanden. De verdediger vroeg voor dezen verd. on middellijk invrijheidstelling, daar deze man de dupe van zijn goedheid was geworden. Hij had nl. de goederen opgeslagen, zonder te weten dat deze van diefstal afkomstig waren. Later, toen hij hoorde dat de goede ren gestolen waren, heeft hij onmiddellijk aangifte bij de politie gedaan. De rechtbank willigde het verzoek van den verdediger in en stelde den man on middellijk in vrijheid. De verdedigers Mr. Stolk en mr. Roobol hebben voor de overige verdachten clemen tie bepleit. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. BEDRIJFSONGEVAL IN EEN MACHINE. FABRIEK. Arbeider bekneld geraakt, In een fabriek voor stoom- en andere werk» tuigen aan de Groote Bickerstraat te Amster. dam, is gistermorgen een 46-jarige arbeider door een drijfriem gegrepen en bekneld ge- Ofschoon "de machine onmiddellijk werd stilgezet, bleek, dat een der armen van het slachtoffer op verscheidene plaatsen gebro ken was. De gewonde is in het Binnen-Gast» huis opgenomen. Ontbinding en liquidatie, In "de gistermorgen te Enkhuizen gehouden buitengewone vergadering van aandeelhou ders van Wed. S. Lakenman en Zn.'s Bank is met algemeene stemmen besloten tot ont binding en geleidelijke liquidatie der N.V. Aan de directie der bank is in overeenstem» ming met de voorstellen der crediteurencom» missie Haspels opdracht verleend een ao» coord aan crediteuren aan. te bieden. Een amendement-Haspels om de bevoegd» heid der directie tot wijzigen van het ac- coord zoodanig te beperken, dat wijziging alleen kan plaats vinden in overleg met de commissie Haspels, werd aangenomen. Tot liquidateur werd benoemd Mr. A. vas der Deure te Bennekom, met dagelijkschen bijstand van den heer J. Aarents te Enkhui zen. Tot leden van de commissie van toezicht, welke inzake belangrijke schulden heeft ta beslissen, zijn benoemd de heeren J. C. Has pels te Enkhuizen, W. Lub Jzn. te Amster dam en J. J. Sluis te Enkhuizen. Houtsnede Gaat een merkwaardigheid vans Oud-Batavia verdwijnen? In het afdeelingsverslag van de Batavia- sche gemeentebegrooting voor het jaar 1937! is ondermeer de vraag gesteld of er uitzicht bestaat dat van regeeringswege wordt over gegaan tot het opruimen van den „kop van Pieter Elberfeldt". (De kop van Pieter Elberfeldt is een van de merkwaardigheden van oud-Batavia. De kop staat op een vrij onooglijk muurtje. In een onderschrift staat vermeld dat hier het stoffelijk overschot rust van Pieter Elber feldt, een landverrader, volgens velen een vermeend landverrader, en dat het verbo den is op dien grond te bouwen of te plan ten. Het muurtje met den kop, voor velen een ergernis, voor anderen een merkwaar digheid van oud-Batavia, staat aan het begin' van de Jakatraweg in de onmiddellijke na bijheid van de oude Portugeesche kerk). Het college van B. en W. heeft zich be» reid verklaard dit desgewenscht aan de re geering te verzoeken. De Sint Nicolaas-verrassing Gistermorgen is op het kantoor van dert Koninklijken Hollandschen Lloyd aan de ostelijke handelskade de uitbetaling be gonnen van een gedeelte van het tegoed hebben gepensionneerden van den K. H, L, p vf^c6 uitbetaling geschiedde door de B. n..JVL.A.t>. als voorschot op het tegoed der gf pensionneerden als concurrenten-crediteu ren in den boedel van den K. H.L. en moet beschouwd worden als de St. Nicolaas ver rassing, waarover de minister in de Kamer heeft gesproken. nvü0t bcdrag' dat wordt uitbetaald, komt °T£?e" met vier maanden pensioen. Daar der gepensienneerden steun ontvan- Yan ™aatschaPPelijksteun te Amster- w1 de heer J- F. van Muylwijk na» icon,i„ comité uit de negen samenwer- K tt T °bganisaties van het personeel der v„ru: ,.z met maatschappelijk steun in het gesteld om te voorkomen, dat 1 R0'veerde bedrag geheel of voor een 7on L - te aan maatschappelijk steun n, worden gegeven. De belangheb- eren 'n zeer behoeftige om- St Mg n' zoodat in dit geval van de Wijven aaS verrass^nS weinig zou over- af^aar. wiJ vernemen, heeft maatschappelijk s eun toegezegd, dat in de „crisis-commis- ïend Van-- instelling de zaak op welwil- zien,° W1ize Z£d worden onder de oogen ge"

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8