Roofmoord Binnenland in de hoofdstad Tolmuren moeten worden opgeheven Slippende auto te water geraakt Uitkomsten visscherij Een „particuliere kennis" van de prinses Koloniale Bank N* V+ De functie van prins Bernhard Personenauto gekraakt De Füglen gebroken Een ongemakkelijke gevangene De tocht van Heymans en Sluyter DINSDAG 8 DECEMBER rt EEN 61-JARIGE VROUW VER MOORD OP HAAR BED GE VONDEN, NADAT DE POLITIE DOOR DE BUREN GEWAAR SCHUWD WAS. In het benedenhuis Groote Bickerstraat 77 B te Amsterdam woonde sedert een zes tal maanden de 61-jarige juffrouw van Tee- seling. Ze woonde daar alleen en ontving .weinig bezoek. Woensdagmiddag hadden de buren haar voor het laatst gezien, zoodat zij zich onge rust begonnen te maken of haar wellicht iets overkomen was. Zaterdagmorgen waarschuwden zij de politie. Deze ging de woning aan de ach terzijde binnen vond daar een chaos. In de kamers was alles over hoop gehaald en in de alcoof lag de vrouw dood op haar bed, verborgen onder allerlei voorwerpen. Bij een nader onderzoek bleek al spoedig dat de vrouw op gewelddadige wijze van het leven was beroofd. Vermoedelijk met een hamer zijn haar de herse nen ingeslagen en daarna is het ont zielde lichaam op het bed gelegd. Zij had haar gewone dagelijksche klee- ren aan. De dader of daders hebben, nadat de vrouw om het leven is gebracht vermoedelijk gezocht naar geld. Of zij dat gevonden hebben kon nog niet worden vastgesteld. Wel heeft de politie eenig gereedschap gevonden als 'n hamer en een zaag. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen ter na der onderzoek. Het stoffelijk overschot is Zaterdagmiddag naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Ondanks een nauwkeurig politie onderzoek nog geen licht in de- gruwelijke moordzaak. Den geheelen middag en ook in den avond heeft de politie het onderzoek naar den da der of de daders van den gruwelijken moord met kracht voortgezet. Er zijn daarbij o.a. enkele familieleden ge hoord, die bijzonderheden hebben verteid over de levenswijze van de vermoorde. Al len schetsten haar als een zonderlinge vrouw, die vrijwel met niemand omging en alleen genegenheid had voor haar huisdie ren, een hond en een kat. die zij op bijna ziekelijke wijze vertroetelde. Ongeveer zes maanden geleden was zij naar de woning in de Groote Bickerstraat verhuisd, waar zij geheel alleen haar intrek had genomen, na daarvoor jaren achtereen in de Langestraat te hebben gewoond. Ofschoon uit het feit, dat de vrouw, behal ve haar verdiensten van twee werkhuizen, waar zij enkele keeren per week halve da gen werkte, nog zes gulden steun per week genoot, afgeleid zou kunnen worden, dat er geen geld in huis was, wint het vermoeden veld, dat er een klein spaarpotje is geweest. Er bestaat hiervoor te meer reden, omdat zij zich nog wel eens tegenover anderen heeft uitgelaten, dat zij niet geheel onbe middeld was. Het kan deze uitlating zijn ge weest, die de nog onbekende dader of de daders tot hun misdrijf hebben gebracht. Enkele personen, tegen wie vage vermoe dens bestonden, zijn reeds gehoord, doch het alibi, dat zij konden opgeven, was van dien aard, dat aangenomen mag worden, dat zij niet bij dezen roofmoord op eenigerlei wijze zijn betrokken. Zondagmorgen hebben de commissaris van politie, de heer H. Voordewind en de inspec teur de heer J. van den Berg, opnieuw een bezoek gebracht aan het benedenhuis van het perceel, waarin de moord geschiedde. De beide politiemannen hebben den in de wo ning aangerichten chaos zoo goed mogelijk geïnventariseerd, in de hoop hierdoor een of meer aanwijzingen te vinden, welke van be- teekenis zouden kunnen zijn voor de ontdek king van den dader of de daders. Succes beeft dit onderzoek tot dusver niet opgele verd. Het perceel had den geheelen dag de be langstelling van het publiek. Meermalen vormden zich groepje, die onder elkander de gelijken roofmoord bespraken Zondag zijn nog een aantal personen ge hoord, met wie het slachtoffer zou hebben verkeerd. Zij konden echter geen inlichtin gen verstrekken, welke tot de ontdekking yan dader of daders zouden kunnen leiden. Geen persoonlijke ongelukken Zaterdagmiddag kwam te Amsterdam een tramwagen van lijn 14 uit de Groen van Prinstererstraat den Haarlemmerweg oprij den, toen uit de richting Haarlem een per sonenauto, afkomstig uit den Haag en be stuurd door den eigenaar, naderde. De autorijder was op het plotseling verschij nen van de tram niet bedacht en remde sterk, met het gevolg, dat de wagen slipte en pardoes in de Haarlemmervaart terecht kwam. Van de vier inzittenden konden drie zich zelf redden, de vierde, een kind, werd uit den wagen gehaald door twee toegeschoten personen, die zich gekleed te water bega ven. Het viertal werd in een nabijgelegen cafe van droge kleeren voorzien, waarna zij op eigen gelegenheid naar den Haag zijn teruggekeerd. De geneeskundige dienst, die was uitge rukt behoefde geen hulp te verieeneu. De kustvisscherij en de vissche rij in het IJsselmeer in Octo- ber 1936 Betere uitkomsten dan in dezelfde maand van het vorge jaar. 's- Gravenhage 5 December De afdee- ling visscherijen van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrek king hebben op de maand October 1935. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten werd de visscherij min der druk uitgeoefend dan in October 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer waren beter, die in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in Oc tober van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee 3.404.630 (2.799.752) kg. en f 108.607.- (f 67.400.-) In het IJsselmeer 169.380 (174.432) kg. en f 85.183.- (f 71.157.-) In het IJsselmeer leverde de aalvissche- rij met kuil- en kornetten geen groote vangsten meer op. Met aallijnen konden nog bevredigende vangsten worden ge maakt. Over het algemeen waren de vangsten langs den Afsluitdijk niet slecht, doch langs de Friesche kust werd weinig gevangen. Met staande botnetten werden over het algemeen geen loonende vangsten gemaakt. Verder werd wat baars, blei, snoekbaars, voorn en winde gevangen. In de Wadden zee en het niet-afgeslo ten gedeelte van de Zuiderzee werd met de kommen nog weinig haring gevangen, daarentegen af en toe flink spiering. De botvisscherij verliep ongunstig, even als de aalvisscherij. De visscherij op garnalen welke gekookt werden afgeleverd, werd door een 30-tal vaartuigen uitgeoefend. Er werd om beurten gevischt, terwijl de aan voer beperkt was. Garnalen voor de Amsterdamsche markt konden ook slechts beperkt worden aange voerd. De visscherij op garnalen voor de drogerij verliep vrij gunstig. Van de oester- perceelen werden ruim 9.000 kg. oesters en van de mosselperceelen 1400 balen mos selen afgevischt. Op de natuurbanken werd hoofdzakelijk voor den export naar Enge land gevischt. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door twaalf Wie- ringer motorvischers voortgezet. De wul- kenvisscherij verliep tamelijk gunstig, ter wijl de visscherij op alikruiken zich beperk te tot het rapen langs de zeedijken. In de Lauwerzee verliep de garnalenvis- scherij zeer gunstig. De vangsten waren zeer groot, terwijl er iets meer vraag was naar garnalen voor de consumptie. De visscherij met aalfuiken gaf bevredigende uitkomsten. Brutale poging tot oplichting te Rotterdam. Zaterdagmorgen heeft een, naar schatting dertig tot vijfendertig jarige vrouw, die zei- de tot de particuliere kennissen van prin ses Juliana te. behooren, een brutale poging gedaan de juwelierszaak, het huis van St. Eloy, op de Blaak te Rotterdam, op te lich ten. Omstreeks elf uur vervoegde zich een dame in c'en winkel, die zich jvr. L. van Ilardenhroek noemde. Zij wilde, zoo zeide zij, een ring met briljanten hebben, welke zij aan prinses Juliana ten geschenke wilde geven. Dc directeur van de zaak,die haar persoonlijk te woord stond, zeide wel bereid te zijn het sieraad, ter waarde van f 400. mede te geven, mits de dame zich wilde legitimeeren. De dame kon dit echter niet uoch deelde mede tijdelijk te. verblijven ten huize van den douarière Valk aan den 's Gravendijkwal. Zij verliet den winkel, keerde daarna ongeveer tien minuten later terug met een brief, onderteekend door den burgemeester van Rotterdam, waarin werd medegedeeld, dat de houdster van dezen brief zonder bezwaar het kleinood kon wor den medegegeven. De juwelier vertrouwde de zaak echter nog niet geheel, waarop de dame zeide, dat de koop dan niet doorging en zij den win kel verliet. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de dame aan den 's Gnr. endijkvval niet bekend is. Afschrijving van de helft van 't kapitaal. Naar wij vernemen hebben directie en commis'sarissen van de Koloniale bank N.V. besloten, om binnen korten tijd een buiten gewone algemecne vergadeering van aan deelhouders bijeen te roepen, waarin zal worden voorgesteld, om op het kapitaal 50 pet. af te schrijven. Een communiqué hierover is spoedig te verwachten. Nader vernemen wij nog, dat de bedrijfs resultaten van 1936 geen uitkeering van eenig dividend zullen toelaten. DR. L. HEYERMANS EERVOL ONTSLAG. Onder de hoofdambtenaren van de ge meente Amsterdam, die wegens het berei ken van den 60-jarigen leeftijd worden voorgedragen voor een eervol ontslag, be hoort ook de bekende Dr. L. Heyermans, directeur van den gemeentelijken genees kundigen en gezondheidsdienst, met ingang van 1 Januari 1937, Bij de Koninklijke weermacht. 's-Gravenhage, 5 December. Teneinde tegenstrijdige berichten over de benoeming van Prins Bernhard bij de diverse onder- deelen van de koninklijke weermacht recht te zetten, kan worden medegedeeld, dat de pi ni3 'hij v.ci. enkel wapen, troep of ander iegerdeel in het bijzonder is ingedeeld doch dat hem vermoedelijk door H. M. de Ko ningin de bevoegdheid gegeven zal worden tot het dragen van die uniformen en aan zijn rang verbonden onderscheidingsteeke nen, waartoe aanleiding zal zijn. In dit verband kan worden gemeld, dat het thans wel vast staat, dat de prins op den huwelijksdag de blauwe huzaren-uni form zal dragen, waarbij de bijzonderheid van belang is, dat ook wijlen de prins van Lippe-Biesterfeld zijn vader, cavallerie-of- ficier geweest is. De beeëediging van Prins Bernhard. 's-Gravenhage. Naar wij vernemen wordt ligt het in de bedoeling de beëediging van prins Bernhard in zijn rang bij de konin klijke weermacht op nader te bepalen da tum te doen geschieden bij een garnizoens parade onder leiding van den gouverneur der residentie. Wandelsabel voor den prins. Naar wij vernemen heeft de commandant van het veldleger namens het veldleger aan prins Bernhard een speciaal bij de fa. van Wielik te Den Haag te vervaardigen wandelsabel aangeboden en is dit geschenk door den prins aanvaard. Nog een geschenk. De officieren van de cavallerie zullen aan prins Bernhard bij zijn intrede in de weer macht als kapitein (ritmeester) een cavai- lerie-sabel aanbieden. Verklaring van dr. Colijn tegen over een correspondent van een Parijsch blad. Parijs. In correspondentie te Amster dam schrijft P. G. Martin in het Parijsche blad de Temps, dat hij door den minister president dr. Colijn is ontvangen. Dr. Colijn had als zijn oordeel te kennen gegeven dat geen werkelijke monetaire stabilisatie mogelijk is, zoolang geen ware demobilisatie op douanegebied heeft plaats gevonden. Nederland, dat de laagste douaneta rieven ter wereld heeft, is bereid tot op heffing der contingenten voor alle landen, die het wederkeerige vöordeelen verzekeren In dit opzicht wees dr. Colijn op het groote belang van verdragen, zooals van Ouchy. dat met België en Luxemburg ge sloten is. Het verdrag van Ouchy is welis waar gestrand op de tegenkanting van Engeland, dat 'n strikte toepassing wenscht van de clausule van „meestbegunstigde natie," doch, door een te enge opvatting van deze clausule prijs te geven, door den geest van Ouchy te doen herleven, en door het sluiten van billaterale handelsverdragen tusschen bepaalde landen, openstaande voor andere landen te bevorderen zou men de kwestie der internationale ontspanning op economisch gebied zonder twijfel op het terrein der practische verwezenlijking brengen. Men zou er in elk geval gemak kelijker komen dan door zijn hoop te ves tigen op hypothetische wereldconferenties. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag wilde de bestuurder van een personenauto, de heer S. uit Delft, met zijn wagen op den Rijswijkscheweg, ter hoogte van de Slachthuiskade te Den Haag, de Ilijswijksche tram aan de linkerzijde in halen. Op dat oogenblik kwam uit defegenover- gestelde richting een vrachtauto aanrijden, welke niet voldoende kon uitwijken, met 't gevolg, dat de personenwagen tusschen tram en vrachtauto bekneld raakte en totaal werd vernield. De vrachtauto werd aan den linkerkant ingedrukt, terwijl ook het voorbalcon van den tramwagen ernstige schade bekwam. Wonderlijk genoeg kreeg geen van de be trokken personen eenig letsel. Het tramverkeer ondervond tengevolge van de botsing eenige stagnatie. Benghasi. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn thans Europa genaderd. Gister ochtend om 6.40 uur pl.t. verlieten zij de Egyptische hoofdstad, om koers te zetten naar Solum, waar de eerste tusschenlanding werd uitgevoerd. Om 10.50 uur vertrokken zij naar Anceab. Hier stegen zij na een kort oponthoud om 11.15 uur weer op naar het eindpunt van de étappe,, de in het n.w. van Lybic gelegen havenplaats Benghasi, waar onze landgenooten des middags om half drie vlot zijn geland. De- vliegers hadden gister mooi weer. Heden wordt de tocht voortgezet. HARTVERLAMMING TIJDENS HET ZWEMMEN. Zaterdagochtend waren de leerlingen van de H.B.S. aan den Bergsingel te Rotterdam onder leiding van een gymnastiekleeraar in de overdekte zweminrichting te Ilillegers- berg aan het zwemmen. Een hunner, de 15-jarige zoon van den heer J. B. J. Ratté, wethouder van onderwijs te Rotterdam, heeft tijdens het zwemmen een hartverlam ming gekregen, hij zakte in de diepte en hoewel hij spoedig op den wal werd ge bracht, kon slechts den dood worden gecon stateerd. De bemanning behouden in Vlis- singen binnengehaald. Vlisingen. Gisteravond is de Deensche driemastschoener „Füglen", welke op de Spijkerplaats in de Westerschelde omhoog gevaren was, door den golfslag gebroken. De zeven opvarenden konden zich aan boord van de sleepboot „Goliath uit V lis- singen, welke met de berging belast was en steeds in de nabijheid vertoefde, in veilig heid stellen. Zij zijn behouden in Vlissingen binnengebracht. De „Füglen" moet als verloren worden beschouwd. MOTORONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagavond is op de Boulevard te Zeist een ernstig ongeval voorgevallen. De 23-ja- rige tandtechniker B., wonende te Naarden, die op de motor rechts van den weg reed. is door onbekende oorzaak achter tegen een voor hem rechts van den weg rijdenden wiel rijder opgereden, tengevolge waarvan B. over den kop sloeg en de wielrijder met een smak op den weg werd geslingerd. B. moest in ern- stigen toestand per politieziekenauto naar het ziekenhuis te Zeist worden vervoerd, al waar hij een uur na aankomst aan de ge volgen is overleden. De wielrijder bekwam een hoofdwonde en moest eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht. B. was nog slechts kort gehuwd. HET MOTORSCHIP CORDILLEiiA ONKLAAR IN DE HAVEN VAN IJMUIDEN Zondagmiddag is het 12000 ton metende m.s. Cordillera van de „Hapag", dat IJmui- den was binnengeloopen om passagiers en vrachtgoed voor de west in te schepen, bij het vertrek onklaar geraakt door den hevi- gen N.W. wind, was het groote vaartuig aan lager wal geraakt. Met behulp van bureau Weismuller, w.o. de pas in IJmuiden gestationeerde „Oceaan" werd de Cordillera weer vrijgemaakt. Met een uur vertraging zette het vaartuig daar op de reis voort. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 30 November—5 December is door de Nederlandsche bank in totaal een bbedrag van omstreeks Rijksmark 1.200.000 van de op het treuhaanderkonto Niederlande uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afge rekende volgordenummer was 33603. Het totale bedrag van de op het treuhaan derkonto Niederlande uitstaande vorderin gen, die nog niet tot uitbetaling zijn geko men, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 3,4 millioen. DE ROYALIST MAURRAS BE ZORGT DEN FRANSCHEN AU TORITEITEN VEEL LAST. PARIJS, 4 December 1936 (V.P.B.): Voor een gevangene is het beslist niet pret- tig, voor langeren tijd achter tralies te zit ten. Er zijn echter gevallen, waarin deze vorm van strafvoltrekking zoo mogelijk nog pijnlijker voor den staat is zoo bijvoor beeld bij monsieur Charles Maurras, den di recteur van het royalistische dagblad „Ac- tion Frangaise", die wegens aansporing tot een aanslag op Leon Blum tot een gevan genisstraf veroordeeld werd. De autoriteiten bemerken thans, dat het hun even ongemak kelijk als duur te staan komt, om dezen gevangene achter slot en grendel te hou den. Nimmer had de staat het voor moge lijk gehouden, dat het personeel van de be roemde Santé-gevangenis voor een gevangene zou moeten worden uitgebreid en toch zal dit thans geschieden. De directeur van de gevangenis vraagt een met verschillende vreemde talen op de hoogte zijnden secre taris en een detectieve ter bewaking van Maurras, anders kan hij het niet met hem klaar spelen. Sinds Maurras namelijk in de Santé zit, moet de directeur het grootste gedeelte van den dag met de ontcijfering van ontelbare brieven, die dezen royalist van zijn bewonde raars en aanhangers ontvangt, doorbrengen. En het verschrikkelijke daarbij is, dat hij deze brieven niet lezen kan, wijl zij in alle mogelijke en onmogelijke talen geschreven zijn. Vele vrienden van Maurras correspon- deeren met hem in het Latijn, het Spaansch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch en eenigen van hem drijven het zoover, Grieksche en Provencaalsche brieven te zenden. Hoe kan de arme directeur nu vaststellen, of in deze brieven over het weer of over een complot tot ontvoering geschreven wordt? En bovendien staat de telefoon den gehee len dag niet stil. Honderden menschen vra gen naar de gezondheid van den illusteren gevangene en tientallen lieden komen dage lijks in het gevangenisbureau met bloemstuk ken, boeken, delicatessen en andere geschen ken. Bovendien wenschen talrijke jonge vrienden en aanhangers den partijleider te bezoeken. Geen wonder dus, dat de directeur er nerveus onder wordt en den autoriteiten om hulp smeekt. Deze komen echter thans, nu het te laat is, tot de overtuiging, dat het goedkooper en gemakkelijker geweest zou zijn, monsiuer Maurras tot een hooge boete te veroordeelen, inplaats van hem gastvrij heid in de Santé te verleenen. (Nadruk verboden.) HILVERSUM I. O rgelbespel i ngen Omroeporkest AVRO Engelsch Europeesch concert AVRO Nieuwsberichten A.N.P. Grar»jofoonmuziek Lichte Muze Kovacs Lajos AVRO Aeolanorkest AVRO Renova-orkest AVRO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding AVRO Dansmuziek AVRO-dansorkest AVRO-dansorkest Lezingen Causerie over Prins Bernhard AVRO „De" Route AVRO Orkest-concerten. Orgelconcert AVRO Solisten-concerten Omroeporkest met tenorsolist AVRO Pianospel AVRO Voor de jeugd Kinderuurtje AVRO Diversen Wenken voor de Huis houding AVRO Knipcursus AVRO Radio-kinderkoorz AVRO Kinderkoorzang AVRO ■v a Ja O O 8.00 10.15 10.30 11.30 10.00 1100 b# <3 •O ■O 5.30 1.15 12.30 1.45 4.00 5.00 3.00 4.30 •a a t- 7.50 11.00 10.30 11.30 7.05 11.10 7.30 9.05 10.00 9.30 HILVERSUM H. Orkest Concerten KRO-orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-melodisten KRO-melodisten KRO-icabaret Godsdienstige Uitz. Heilige Mis KRO Dansmuziek KRO-boys Lezingen Wat deze tijd leert KRO Sport. Sporthalfuurtje KRO Diversen Vrouwenuurtje KRO Mode-cursus KRO Esperanto-cursus KRO •o bil <v 2 ■O O 12.15 1.20 8.15 1.00 9.45 4.05 10.30 11.30 5.00 6.00 8.30 2.00 3.05 •3 a O <1 8.30 9.50 10.35 8.00 10.30 8.10 11.45 9.20 11.15 7.15 7.35 6.40

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2