Mevrouw Simpson De Paus ongesteld Een tienling De meest besproken vrouw dezer dagen Per Zeppelin naar Tokio Het verongelukte Duitsche vliegtuig geboren Stakingen in Amerika Een nieuwe veldtocht in Abessinië Een drietalt dat de wereld nog wat mistroostig aanziet De belangstelling van de geheele Engelsche bevolking, en van de buitenwereld niet minder gaat dezer dagen uit naar Mevr. Simpson, wier naam in een adem wordt genoemd met Ko ning Edward van Engeland, in verband met diens trouwplan nen. (Bijzondere correspondentie.) Mevrouw Wallis Warfield Simp son is de vriendin van een koning. Sinds de openbaarmaking van de ge negenheid die Koning Edward VIII van Engeland voor haar koestert, komt een stroom van foto's in de dag- en weekbladen der wereldpers los; foto's van Mevr. Simpson alleen, maar ook van haar in gezelschap van den Koning. Foto's van het jacht Mahlin in de Middellandsche Zee la ten zijn beeltenis zien samen met geleden de Londensche kringen der bohé miens op stormachtige wijze veroverde. Walis was 'bijzonder geestig, bezat veel ondernemingsgeest, zij waagde het op een of andere partij om het haar van den grootsten staatsman in de war te maken en zorgde er voor, dat zij het allemaal aardig vonden. Het duurde nietl ang of zij behoor de tot die kringen in het Londensche ge zelschapsleven, waarvan de toenmalige Pins van Wales den aangebeden ziel was. De vriendschap tusschen den Prins en Me vrouw Simpson bestaat al drie jaar lang. In Augstus 1934 bevonden zij zich in het Biarritz café en de Prins vond het zoo pret tig om de Rumba met haar te dansen, dat hij de vliegmachine, die uit Marseille geko men was om hem naar Parijs te brengen, eenvoudig terugstuurde. Verleden jaar wa ren de heer en mevrouw Simpson regelma tige week-end gasten op het Fort Belvedere op 27 Mijl afstand van Londen, waar de Prins zijn intiemste vrienden placht te ont- vanen. Mevr. Simpson houdt van jazz en van tango. Ook de Prins houdt daarvan. Zij houdt, wat meer verwondering wekt, ook veel van tuinieren. De Prins raadpleeg de haar vele malen, over zijn planten. Ten slotte: Mevrouw Simpson houdt van den Prins, de Prins houdt van haar, terwijl de heer Simpson er meer de voorkeur aan gaf om er op uit te trekken om paard te rijden. In den zomer van het vorig jaar maakte de toenmalige Prins deel uit van een partij op het jacht van den Hertog van West minster, de „Cutty Sark". Hij werd begeleid door mevrouw Simpson, die op haar beurt in gezelschap van haar tante, mevrouw Bu- chanan Merryman uit Washington was. Sa men gingen zij naar Biarritz in het seizoen, naar Kitzbühel in Australië om er de win tersporten te beoefenen. In Biarritz gebeur de het dat de Prins in een schoonheidssa lon twee volle uren moest wachten tot het haar van Mevrouw Simpson gedroogd was. In Cannes verzocht hij haar om gastvrouw te willen zijn op een cocktail-partij, die hij ter eere van een aantal diplomaten en pro minenten aanbood. Hij verraste de elegante society-wereld van het vasteland door in 'n costuum te evrsohijnen dat in goede har monie aansloot bij het hare; verscheen zij op de golflinks in een gele sweater, dan droeg de Prins een das van dezelfde kleur, kwam zij op den dansvloer in een donker rood avondtoilet, dan sierde een donkerroo- de anjelier het knoopsgat van de smoking van den Prins. Sedert de troonsbestijging van Koning Edward zijn de tongen losgekomen. De heer en mevrouw Simpson stonden op het bal- con van St. James om de proclamatie van de troonsbestijging te hooren; zij waren er zoo dicht bij als mogelijk was. Hun huis in Londen werd dikwijls door den Koning be zocht. Men is er aan gewend geraakt me vrouw Simpson in de Koninklijke Loge in de opera te zien. De tweede auto en chauf feur van het paleis staan ter beschikking van mevrouw Simpson. Zij en haar echtge noot waren gasten tijdens het intieme di ner dat de Koning Kolonel Lindbergh en zijn vrouw aanbood met andere hoogwaar- digheidsbekleeders, als de Minister-Presi dent en Mevr. Stanley Baldwin, Lord en La dy Mountbatten, Alfred Duff Cooper en La dy Diana Cooper. Dezen zomer gaf de Koning weer een di ner van intiemen aard in York Huis in het St. James Palace. De hof-circulaire bevat te de namen van den Hertog en de Herto gin van York, den eersten Lord van de Ad miraliteit en Lady Maud Hoare, den heer c-n mevrouw Winston Churchill, Lord en Lady Willington en van mevrouw Simpson. De houding van de Londensche dagbladen zweefde tusschen eerbied tegenover den troon en de triomf der couranten-primeurs Het Britsohe nieuws-weekblad „Cavalcade" publiceerde een vijf-kolömbreed portret van mevrouw Simpson dezen zomer de eerste keer dat haar foto gepubliceerd werd. De critiek bleef achterwege. Hierdoor aangemoedigd bracht de Eve- ning Standard een simpel berichtje, waar in werd aangekondigd dat Mej. Elsie de Wolfe Mendle, die over de binnenhuis-in richting van Mevrouw Simpson's woning gaat, aangenomen was om de kamers van het buitenverblijf van den Koning te ver nieuwen. Nog altijd geen critiek. In wer kelijkheid hebben de Koning en mevrouw Simpson niets gedaan om de dagbladen het stilzwijgen op te leggen. Onlangs gaf de Koning een fototoestel van een foto-redacteur dat hem door een ijverig particulier detective van het Hof was afgenomen, zelf terug met de toestem ming er bij om net zooveel kieken te ma ken als hij zelf wilde, waarvan de bewus te krantenman dan ook een goed gebruik maakte. Intusschen breidden de praatjes te Londen zich uit. De Koning schijnt een bijzondere ijver aan den dag te leggen voor de genoegens van de Londensche nachtclubs, die hem zoo kennen uit den tijd toen hij nog Prins van Wales was. Het moet nu meer dan eens gebeurd zijn dat de Koning met een heel gezelschap een groote nachtclub binnenkwam, waar hem en de zijnen de beste tafel in het midden van de danszaal werd gegeven; enkele oogenblikken later kwam er een ander ge zelschap binnen, dat naast zijn tafel plaats nam en waarbij zich mevrouw Simpson bevond! Wanneer dan even later iemand uit het gevolg van den Koning het tweede gezel schap vraagt of het ervoor gevoelt om zich bij de anderen aan te sluiten, is daar na tuurlijk geen enkel bezwaar tegen. Wie zou dat niet willen? Het vergroote gezel schap slijt den avond in groote gezelllig- heid met pretmaken en dansen. Het Engelsche volk, dat de draagkracht van het werk van den Engelschen Koning kent en de eischen die daaraan worden gesteld, oordeelt niet te hard over de wijze waarop de Koning zijn vrije uren door brengt. Ten slotte vergeet men niet dat Koning Edward een van de meest populai re vorsten is die het Britsche Rijk ooit kende. daartegen. De zuster van Pius XI heeft hem gistermorgen een bezoek gebracht. Toestand iets slechter. Berichten van hedennacht melden dat de verbetering in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus zich niet heeft gehandhaafd DE HERTOG VAN AOSTE TE BERLIJN. De hertog van Aoste, die generaal der Italiaansche luchtmacht is, is gisterenmid dag te Berlijn aangekomen. Hij zal eenige dagen te Berlijn vertoeven. Generaal Goering heeft hem uitgenoodigd de Duitsche vliegvelden te bezichtigen. Wordt zij de opvolgster van Sonja Henie? De Engelsche kunstrijd ster Cecilia Colledge, die bij de laatste Olym pische winterspelen de zilveren medaille won, wordt als de ineest vooraanstaande opvolg ster van de voormalige ijskoningin Sonja He nie, genoemd die, zoo als bekend, zich van de deelname om het we reldkampioenschapheef t teruggetrokken. Reeds thans plaatsen besproken voor reis naar de Olympische Spelen in 1940. Kort na de Olympische spelen, welke dit jaar te Berlijn werden gehouden, kwam een Berlijnsch zakenman naar de Zeppelin-ree- derij om voor zich en zijn vrouw twee plaat sen te bespreken voor een reis per lucht schip naar de Olympische Spelen, welke in 1940 te Tokio worden gehouden. Inmiddels heeft reeds een tiental andere personen zijn voorbeeld gevolgd, ofschoon het momenteel nog in het geheel niet zeker is, of een luchtschip in 1940 een reis naar Tokio zal ondernemen. Dat men elders echter ook reeds een der gelijke mogelijkheid overwogen heeft, be wijst een schrijven van een der grootste Zweedsche reisbureaux, dat Zaterdag bij de Duitsche Zeppelin-reederij te Berlijn bin nenkwam. Dit bureau heeft het plan opge vat voor bezoek aan de Olympische Spelen in Japan gezelschapsreizen te organiseeren. Ook de details van een dergelijke reis zijn reeds onder de loupe genomen: Men heeft het plan geopperd een directe reis van Duitschland naar Tokio te onder nemen, met een verblijf van veertien dagen in de Japansche hoofdstad, waarna de te rugreis wordt aanvaard. Het luchtschip kan dan gebruikt worden als hotel voor de reizigers, het liefst met ontbijt en diner inbegrepen .terwijl het af en toe korte tochten boven Tokio zou kun nen maken. De lijken geborgen. Een Zaterdagmorgen vertrokken reddings ploeg, heeft de romp onderzocht van het Duitsche vliegtuig, dat Donderdag in het gebergte is verongelukt. Het toestel was gekenmerkt met D. A. S. I. H. Men vond binnenin de lijken van vier Duitschers en twee Spanjaarden. Be halve het logboek, trof men in het vlieg tuig Spaansche brochures aan, mutsen van leden van de Spaansche Phalanx en foto's van generaal Franco. Chineesche boerin brengt tien kinderen ter wereld. Volgens den correspondent te Peiping van de „Nichinichi Shumbun" heeft de vrouw van een bij Kalgan wonende boer op 16 November j.1. het leven geschonken aan tien kinderen, t.w. negen jongens en een meisje. Het meisje en vijf jongens zijn den dag na de bevalling gestorven, maar de ande re vier en de moeder maken het goed. Optocht van stakende zeelieden te San Francisco. Ongeveer 25.000 stakende zeelieden zijn in optocht door de straten van San Francisco getrokken. In totaal 25.000 stakers. Volgens een schatting van het Ameri- kaansch departement van arbeid, zijn op 't oogenblik, met inbegrip van de zeelieden staking aan de Westkust, 50.000 arbeiders in de Vereenigde Staten in staking. SOCIALISTEN IN DANZIG GEARRESTEERD. De politieke politie heeft verscheidene so cialisten gearresteerd, o.m. afgevaardigde Weber, den hoofdredacteur van de Volks- stimme. Er worden nog meer arrestaties verwacht, daar Forster onlangs een krach tige actie tegen de oppositie heeft aangekon digd. MAAR THANS VAN EEN VREEDZAAM KARAKTER. DE INBOORLINGEN WORDT HET CHRIS TELIJK GELOOF GEBRACHT. Nadat thans Monsignor Giovanni Emilio Castellani, aartsbisschop van Rhodos en pauselijk inspecteur van ItaliaanschOost- Afrika, van zijn eerste bezoek aan het nieuwe Afrikaansche imperium is terugge keerd en aan de Congregatio Propaganda Fide een uitvoerig verslag over de situatie in Abessinië heeft voorgelegd, zal in het Vaticaan een omvangrijk veldtochtsplan voor de converteering van het nieuwe Ita liaansche gebied worden uitgewerkt en een groot aantal strijders voor het geloof staan reeds gereed, om naar Afrika af te reizen en het missiewerk in Ethiopië te beginnen. Zooals men zich herinneren zal, gaf de Heilige Stoel bij het uitbreken van het Oost- Afrikaansche conflict aan alle in Abessinië werkzame katholieke missionarissen het bevel, hun posten te verlaten en naar Italië te vertrekken. Thans keeren de geestelijken onder bescherming van de Italiaansche tri colore in een aanzienlijk grooter aantal naar hun oud arbeidsveld terug. Reeds in Augustus had de Heilige Vader monsignor Gaudenzio Barlassina tot supe rieur-generaal van de „Consolata"-missie in Addis Abeba benoemd. Deze dappere geeste lijke had reeds sinds 1913 in Kaffa als apo stolisch prefect gewerkt en ondanks voort durend dreigende gevaren onder de wilde inboorlingen het katholieke geloof verbreid. Thans zijn de apostolische vicariaten van Erythrea en Galla aan de capucijner-orde overgedragen. In het Vicariaat van Erythrea zal reeds binnen zeer korten tijd een groote groep Piemontezer capucijners onder leiding van monsignor Luigi Marioni, den nieuwbenoem- den vicarus van Erythrea, aankomen en het werk beginnen. In het vicariaat van deze kolonie bestaan reeds negen missiehuizen, n.1. te Asmara, Massaoea, Adi Kaje, Adi Oegri, Sjaren, Sjinda, Mehelab, Saganeiti en te Barentoe onder de wilde Coenama-negers. Het vicariaat Galla stond tot het begin van den Oost-Afrikaanschen oorlog onder de hoede van Fransche, Spaansche en Mal tezer capucijners. Thans zullen echter Ita liaansche capucijners hun plaats innemen. Tot pro-vicarus van Addis-Abeba is pater Modesto de Valgrana benoemd. Zijn compe tentie strekt zich uit over het meest vrucht bare en rijke gebied van het geheele impe rium, namelijk Djimma en het gebied van de groote meeren, in het oosten tot de stad Dolo en in het Zuiden tot de Blauwe Nijl. Dit vicariaat beschikt over talrijke missie huizen te Addis Abeba, Harrar, Dire, Daoea, Dagaima, Gambo, Doggo en andere plaatsen, die door 29 capucijners en 9 inlandsche geestelijken worden geleid. Reeds dezer dagen reist het eerste conti- gent ter versterking van de Oost-Afrikaan- sche strijders voor het geloof af. Het bestaat uit 28. capucijners, die door den paus in audiëntie ontvangen werden en zijn zegen kregen. die van Mevr. Simpson; wij zien Z. M. wanneer hij met het Ameri- kaansche meisje aan het roeien is, of wel wanneer hij in de havens met haar gearmd loopt te wandelen. In tusschen viert de lust tot praatjes maken hoogtij; mevrouw Simpson trekt er zich niets van aan. Sinds Koning Edward het hof maakte aan Lily Langtry, heeft Londen geen enkel feit meegemaakt, dat zoo gereede aanleiding tot babbelen opleverde. Mevrouw Ernest Simpson, geboren Bessie Wallis Warfield, is 38 jaar oud, geestig, be weeglijk, donker en slank en is er bekend om, dat zij goed gekleed gaat. Men beweert, dat zij veel lijkt op Miriam Hopkins, waar van zij dan de „brunette-editie" is. Zij be handelt den Koning met lieftallige oneerbie digheid en noemt hem „Davey" in plaats van het gebruikelijke „Sire". Men herinnert zich de jonge Wallis, zooals zij wordt ge noemd in Baltimore als een levenslustig meisje. Toen zij 22 jaar was, deed zij een be hoorlijke partij met Winfield Spencer Jr. van de Marine, die thans commandant is. Na hun huwelijk verhuisden de Spencers naar het zonnige Pasedena in Californië, zulks op last van het Gouvernement. Enkele jaren later keerde mevrouw Spencer naar het Oosten terug en wist een scheiding van den jongen luitenant uitgesproken te krijgen. Oorzaak: te groote verschillen in geaardheid. Twee jaar later trouwde de jonge geschei den vrouw met Ernest Simpson, een Cana- deesche scheepsmakelaar. Hij vertrok spoe dig naar Londen en introduceerde zijn vrouw daar in de hoogste kringen der socie ty. Het duurde maar heel kort of liet jonge mevrouwtje was zeer populair. Zij was zeer eloquent en bezat de gave om opinies uit hoeken of van andere menschen spoedig tot de hare te maken; een enorme vitaliteit en een opvallende bekoring, zelfs \ooi ren meest drogen man dien zij ontmoette, ;en- merkte haar. Zij was de vrouw, die tien jaar De gezondheidstoestand van Z. H. de Paus geeft aanleiding tot eenige ongerustheid De geestelijke oefeningen, welke gedurende n week werden gehouden en welke door Zij ne Heiligheid werden bijgewoond, zijn zon der zijn tegenwoordigheid gesloten. In te genstelling met andere jaren werden deze oefeningen in de particuliere kapel van den Paus gehouden, teneinde te voorkomen, dat hij zich te veel moest bewegen. Zaterdagochtend na de laatste preek las kardinaal' Pacelli een boodschap van Zijne Heiligheid voor, waarin werd gezegd, dat hij tot zijn spijt niet tegenwoordig had kunnen zijn bij de sluiting van de geeste lijke oefeningen ten gevolge van een onge steldheid. De Paus verleende zijn zegen aan alle aanwezigen. Dr. Aminta Milani blijft voortdurend bij den Paus en de audiënties welke Zaterdag zouden plaats hebben zijn uitgesteld tot vandaag. Men vreest evenwel dat deze ook heden weer zullen worden uitgesteld. Geen reden tot ernstige bezorgd heid. De door den Paus te verleenen audiënties zijn tot nader order uitgesteld. Hoewel de Paus het bed houdt heeft hij de loopende zaken behandeld. Sinds twee dagen had Professor Aminto Milani een verhooging van den bloeddruk waargeno men en daarom den IJ. Vader een lichte hoeveelheid bloed onttrokken. Men heeft besloten geen bulletins over den gezondheidstoestand van den Paus te publiceeren daar men van meening is dat de toestand van den hoogen patiënt op het oogenblik geen reden geeft tot ernstige bezorgdheid. De gezondheidstoestand van Pius XI was gisteren beter. De Paus heeft een rustige nacht doorgebracht. Zijn dokter verblijft voortdurend in zijn kamer. Te acht uur gistermorgen heeft prof. Aminta Milani den zieke onderzocht. De Paus gaf toen den wensch te kennen op te staan om de Mis bij te wonen maar Milani verzette zich

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9