Stadsnieuws iiegel Uaande ervarinq dan lieqell aoed! De strijd om de „Betty Bonn" Texel Weet U Waar gaan we heen Dinsdag 8 December 1936 Tweede Blad Hubert Cuijpers Kerstoratorium door Helders R.K. Gemengd Koor. Het aanstaand Marine concert Möttlingeravond. Ned. Chr. Vrouwenbond. St. Nicolaas op de R.K. Jongensschool Burgerlijke Stand van Den Helder Ernstig auto-ongeluk bij Schoorldam Mevrouw De Boer-Jongkees en de heer P. C. de Boer verdronken Feestelijkheden K. S. K. afgelast» llit het politierapport dat wij ons gaarne belasten met alle voor komende behangerij werkzaamheden, waarvoor wij U gratis en zonder verplichting inlichtingen geven? Licht op voor alle voertuigen qeUdl KINDERVOEDING F e ullleton door Friedrich Ljndem a n (Dir. A. J. Leewens.) Naar wjj vernemen zal op Zondag 3 Ja nuari '37 bovengenoemd oratorium in het gebouw van den Volksbond aan de Molen gracht door Held. R.K. Gemengd Koor wor den uitgevoerd. Dit Kerstoratorium, hetwelk is opgedra gen aan de Kon. Chr. Oratorium Vereeniging te Amsterdam, is samengesteld door Dr. W. G. Harrenstein en door den bekenden en ge- vierden componist Hubert Cuypers getoonzet voor sopraan- en bariton-solo, gemengd- en zelfstandig vrouwen- mannenkoor. De illustra tieve muziek bij de declamatie benevens de be geleiding van het geheel aan den vleugel zal de componist persoonlijk komen verzorgen Als solisten zijn geëngageerd: Mevrouw Jlarie Struycken-van den Adel uit Voorburg (sopraan) en de heer Lucien Louman uit Haarlem (bariton), welke beiden èn de be staande solopartijen èn de declamatie ten deele (ook het koor declameert) zullen weergeven. De samenstelling van dit bijzonder orato rium, alsmede toegangsregelingen zullen na der onder plaatselijk nieuws en per adverten tie in dit blad worden bekend gemaakt. Als solo-cellist: Eduard Biele. Het Comité der Marine Concerten is er in geslaagd te engageeren voor het a.s. Marineconcert op 16 December de Parijsche solo-cellist Eduard Biele. De heer Biele is leerling van Isterdeal, solo cellist van het Residentie-orkest, hij besloot zijn studiën bij Gerard Hehting te Parijn, den trouwen bezoekers der Concerten welbekend (hij speelde met de kapel het concert van Haydn). De heer Biele was solo-cellist van het Stectelijk-orekst te Parijs. In Holland is hij reeds opgetreden als solo cellist voor de Volks-universiteit radio-uit zendingen AVRO en VPRO, waar hij speelde drie solo suites van Bach, eveneens als solist te Arnhem-Utrecht en in het Kurhaus te Scheveningen, waarvan zeer gunstige cri- tieken o.a. met het Concert van Haydn-Saint- Saens en Leonardus Leo. Op dezen concertavond twee pracht werken, hetgeen de trouwe bezoekers zeker zal ver heugen. Men houde dus dezen avond, Woens dag 16 Dec., vrij! In ons nr. van gisteren vermeldden wij abusievelijk dat de Möttlinger-avond, waar Ds. Sillevis Smit, van Haarlem, hoopt te spreken, gehouden zou worden in het Evangelisatiege bouw Palmstraat, dit moet zijn, zooals men uit de advertentie begrepen heeft, Evangeli satiegebouw Vijzelstraat. De samenkomst begint om 8.15 u., de toe gang is vrij. Men verzoekt ons te herinneren aan de openbare vergadering van den Ned. Chr. Vrouwenbond op morgen, Woensdagavond 8.15 u., in het Chr. Militair Tehuis, aan den Kanaalweg. De heer A. L. v. Hulzer, van Utrecht, hoopt daar te spreken over het onderwerp: „Fanta- siën rondom het Kerstkind". Laat het crisis zijn; laat in zijn vaderland de revolutie woeden, St. Nicolaas laat zich door dat alles niet uit zijn doen brengen. Hij heeft nog wel voor heeter vuren gestaan. Of ze hem allemaal wel verwacht hadden dezen keer? Ach, kinderen begrijpen den Sint op dat punt beter dan de groote menschen. Zoomin ze er over denken dat vader en moeder hen in den steek zouden laten, zoo min verwachten ze, dat Sint hen zou over slaan. En tegen dat kinderlijk vertrouwen is de Sint juist niet bestand, ziet U. Hij was er dus, de geheimzinnige persoon lijkheid. Wie is hij Vanwaar komt hij Sint is Sint; en op 5 December is hij present. Dat is het eenig antwoord. Hij deelt zijn speelgoed en spreekt zijn vermaningen, en Piet zwaait de roe en strooit zijn lekkers. Wat een eerbiedige inge togenheid daalt er over de klasse, als het belletje in de gang rinkelend zijn komst aan kondigt! Hoe stijgt de spanning, als het stooten van zijn staf op den vloer hoorbaar wordt. Dèn een boem van Piet op de deur en met hoffelijk gebaar laat „de Bovenmeester" den heiligen man binnen en noodigt hem uit uit den zetel in te nemen, die midden voor de klas is klaargezet. Heel schuchtertjes klinken de eerste toonen van het liedje, dat de Juf frouw inzet. Sommigen vergeten alles, zoo druk hebben ze het met kijken; anderen voe len een brok in de keel. O, dan is elk gezichtje een studie waard! Dan begrijpt men, dat de Sint zal blijven, door alle tijden. Hij kan rus tig de stormen over zijn mijter laten gaan, want zulke liefde roest niet. Natuurlijk had de goede Bisschop nog wel wat anders meegebracht dan zijn reusachtig boek „der kennis van goed en kwaad". Veel moois en veel lekkers. Maar behalve dat nog iets heel bijzonders voor de jongens van III tot en met VII. Een meneer! Ja, en nog wel een professor! Professor Melorini. Kent u dien niet Nou, dat is jammer. In een andere gedaante is deze heer bij vele Helderschen welbekend en is de gedachte aan zijn persoon verbonden met die aan de behagelijke sfeer van 'n gezel lig zitje met al wat daar zoo bij te pas komt. Maar in zijn professorale gedaante steekt hij daar nog ver boven uit, hoor. Werkelijk, „dat moet je meemaken", zou z'n kameraadje Gré, dat hem trouw vergezelt, zeggen. Ja, die Gré zou je op 't eerste gezicht voor een groote pop aanzien; maar als ze begint te praten en te lachen, als ze guitig haar oogen draait of zeer nadrukkelijk knipoogjes aan 't publiek geeft, dan zie je wel anders. Een handige, ge vatte meid voor haar jaren, die zelfs Jan Klaassen met z'n Katrijn glansrijk slaat. Ja, die Prof. Melorini kon er wat mee! Hij liet de jongens in een ommezientje zelf van een ei twee heerlijke coeoskransen bakken, alleen maar met behulp van den Chineeschen tooverstok. En... och als ik het ook allemaal wou ver tellen, dan zou ik te veel ruimte noodig heb ben. „Dat moet je meemaken". Met dankbare hartjes, vervuld van nieuw enthousiasme voor den goeden Sint, gingen de jongens huistoe. „Dank u, Sint Nicolaasje!" 7 December 1936. BEVALLEN: A. PrinsVan Keulen, d.; J. HolmesBoëseken, d.; M. E. A. Tukker Cuijle, z.; M. KramerUrmann, d. OVERLEDEN: A. Hubregtsen (m) 54 j.; J. C. Valkhoff (m) 74 j.; J. van der Velde (m) 65 j. Gisterenavond, om ongeveer half zeven, heeft een droevig auto-ongeluk plaats gehad bij Schoorldam, waarbij mevr. M. De Boer Jongkees en de heer P. C. de Boer het leven lieten. Mevrouw en de heer De Boer waren op weg van een zakenreis van Amsterdam naar Den Helder. De heer De Boer bestuurde de Lincoln. Midden in de gemeente Schoorldam, stond rechts van den weg een vrachtauto geparkeerd, die door den heer De Boer gepasseerd moest worden. Doordat de weg glad was, door de ijzel, is de wagen waarschijnlijk een weinig van het wegdek gegleden en heeft den vracht auto licht geraakt, met gevolg, dat de Lincoln over het wegdek weggleed en in het N. H. Kanaal terecht kwam. Een tweetal schuiten voeren op dat moment juist voorbij de plaats van het ongeluk en meerden oogenblikkelijk aan den kant. Door een van hen werd een anker aan een lier, onder den bumper van de auto gebracht en werd deze hiermee boven water getrokken. Dit was het werk van een oogenblik, zoodat de heer en mevr. De Boer hoogstwaarschijnlijk toen nog in leven zijn geweest. Het ongeluk wilde ech ter, dat de lijn brak en de auto opnieuw te water stortte. Inmiddels was de 80 tons motorboot van de firma Van Koningsbruggen uit Den Helder ter plaatse verschenen. Deze motorboot heeft een hefvermogen van vier ton en slaagde er binnen het kwar tier in de auto op het droge te brengen. Hoewel dr. Van Heesteren uit Warmenhui- zen het ongeval had onder deze gemeente plaats onmiddellijk pogingen in het werk stelde de levensgeesten weer op te wekken, mocht hij hierin niet slagen; hij kon slechts den dood van de beide slachtoffers consta- teeren. Per auto werden de lijken van de ongeluk- kigen naar Den Helder vervoerd. Mevr. de BoerJongkees was dezen zomer 69 jaar geworden. De heer De Boer had de vorige maand den leeftijd van 45 jaar bereikt. De K. S. K.-Commissie bericht, dat in ver band met het doodelijk ongeval van Mevr. de BoerJongkees en den heer P. C. de Boer de plannen tot het organiseeren van een buiten gewonen feestavond in het „Rialto-theater" worden uitgesteld. Gevaarlijke honden. Door een bewoner van de Goversdwars- straat werd aangifte gedaan, dat hij, in de Basstraat loopende, door een hond in zijn been is gebeten. Door een bewoner van de Emmastraat werd aangifte gedaan dat twee van zijn kippen, loopende op een land aan den Midden weg, door een hond zijn doodgebeten. Autobotsing. Zaterdag werd telefonisch kennisgegeven dat een aanrijding had plaats gehad op het kruispunt van wegen Zuidstraat-Binnen haven-Nieuwe Brugsteeg en Ankerpark tus- schen twee luxe auto's. Het bleek, dat de bestuurder van de eene personenauto geen voorrang had verleend aan de andere, waar door de laatste auto in het midden werd aan gereden, tengevolge waarvan treeplank en portier werden beschadigd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Nog een verkeersongeluk. Door een bewoner van den Ruijghweg werd kennisgegeven, dat op den hoek Ruijghweg- Sluisdijkstraat een aanrijding had plaats ge had tusschen een vrachtwagen en een voet ganger met een rijwiel aan zijn hand, waarbij laatstgenoemde werd verwond. Het bleek, dat bedoelde voetganger, zonder om te kijken, plotseling den rijweg overstak, waardoor hij werd aangereden en een bloedende hoofd wonde bekwam, welke door een ter plaatse aanwezigen geneesheer werd verbonden, waarna hij naar zijn woning werd gebracht. Opnieuwde zwijntjesjagers. Door een bewoner van de Stakman Bosse- straat werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, hetwelk hij onbeheerd op de Molengracht had doen verblijven. Door een bewoner van Oude Sluis werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, hetwelk hij onbeheerd op den Kanaal- weg voor een café had doen verblijven. BEKENDMAKING. De Commissaris- van Politie te Apeldoorn geeft belanghebbenden in overweging, al vorens in relatie te treden met het „Alge meen Publicitietis Kantoor" Polhoutweg 39 te Apeldoorn, zich tot hem om inlichtingen te wenden. GEEN WINDHOOS. Het is thans vrijwel zeker, dat de varkens- loods bij Akenbuurt Woensdag niet door een windhoos, doch door den bliksem in vernield. Door het onweder is dien nacht ook een schoorsteen afgeslagen van de woning van den heer T. Koorn te de Westen. AAN DEN EENDRACHTSDIJK WORDT HARD GEWERKT. Aan den Eendrachtsdijk zijn thans voor re kening van de eigenaars ongeveer 40 werk lieden te werk gesteld Bij de diakenverkiezingen, die Zondag door de leden van de Doopsgezinde gemeente Burg- Waal en Oosterend, des ^morgens te Waal en Oosterend en des avonds te Den Burg zijn ge houden, zijn de volgende heeren als zoodanig gekozen: Voor Den Burg: Jac. Bakker Adrz., voor De Waal D. Bruin Az. en voor Oosterend Joh. Roeper Johz. EEN GESLAAGDE PROEF. Naar wij vernemen is de proef met verbouw van roode kool, op verschillende plaatsen op Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u„ alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam, van 35 u. Dinsdag 8 December: Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat, 8.15 u, Möttlinger-avond. Woensdag 9 December: Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8.15 U< Ned. Chr. Vrouwenbond. Casino, 8 u. Feestvergadering S.D.A.P. Alg. Mïl. Tehuis, 8 u. Feestavond Joodschp Sociëteit. Dinsdag 8 Dec. 16-15 uur Texel genomen, o.a. te De Waal en De Wes ten uitstekend geslaagd; de opbrengst op enkele perceelen was 50000 kg per ha. Deze proef zou uitgaan van een bouwersvereeni- ging uit de koolstreken, met oog op wissel bouw. EEN NOODLOTTIGE KLAP. Na afloop van het bal op St. Nieolaasavond, liep bij een grap, een kappersbediende te Den Burg een klap op, die voor hem nood- lotitge gevolgen dreigt te hebben. Zijn bril werd daarbij stukgeslagen en zijn oog zoo ernstig geblesseerd, dat operatief ingrijpen te Den Helder Zondag noodzakelijk bleek te zijn. Men vreest voor het behoud van het oog. MARKTOVERZICHT. De marktaanvoer was Maandag onbeteeke- nend, er werd een negental kalveren verhan deld, voor nuchtere kalveren betaalde men on geveer 10.voor fokkalveren ongeveer 16.—. Verder wat biggen, waarvoor gemiddeld 10.per stuk werd betaald, en 3 rammen. De duurste ram werd verkocht voor 40. Varkens op de boerderij worden iets duurder, betaald wordt ongeveer 21 cent per pond. Wolhandel was er op de markt niet. Aan de eierenveiling waren de prijzen gelijk aan die van vorige week. TEXEL, 7 December 1936. 9 kalveren 1016; 16 biggen 912; 3 rammen 2540. Aangevoerd: 31.000 eieren. 58/62 kg 4.85—5.20; 62/64 kg 5.10—5.30; 66/70 kg 5.30—5.70; 50/56 kg 3.30—4.60, alles per 100 stuks. 17) Wat mij betreft, ik heb nooit echt geloofd aan dezen merkwaardigen meneer Trevor met zijn broodmes, bromde Kapitein Conway en klemde zijn oogglas vaster in het oog. Zoo n kerel behoort tegen den muur gezet te worden of op de Fidschi-eilanden. Trouwens ik ben vanmorgen dezen kapi tein tegengekomen, dezen kapitein Spurling van de „Frisco". Buitengewoon beleefd mensch, ik begrijp niet goed, hoe men op zoo'n ge dachte kan komen. Zooveel menschenkennis mag men toch wel bij een jurist, een Rijks advocaat, verwachten. Daarom hoort hij hier ook niet thuis. Daarom is hij ook eigenlijk een beleediging, een slag in 't gezicht. Boycotten moest men dezen man. Een aanklacht tegen hem indienen bij den Minister van Justitie. Gibraltar is een eere-zaak, Gibraltar is de sleutel der Engel- sche wereldmacht. Gibraltar mag zulke on- Welvoegelijkheden niet dulden. Gibraltar is de toets voor werkelijke kennis. En wanneer Londen dat niet inziet, dan moeten wij inwoners, onze stem verheffen... En dus verhief Jimmie Bolston opnieuw zijn stem in het „Bristol-parlement". De drie anderen zaten erbij, knikten en bewonderden hem: toch een duivelskerel, die Bolston, zoo als die steeds zijn woorden bij elkaar wist te zoeken. Maar gelijk had hij. Zeker, hij had gelijk. Toetssteen der beschaving. Wij. Het was een ideaal parlement, en indien er te dien trjde een partij was: de partij der anti-trevortisten. En Jimmie Bolston was haar profeet. Maar iets had zelfs Jimmie Bolston zich in zijn stoutste droomen niet kunnen denken. Het werd een der grootste momenten uit zijn leven, toen hij het zijn vrienden kon toonen, zelfs grooter, dan dat de Koningin persoonlijk van haar ziekbed zou zijn opgestaan en brj hem afgestapt. Het gebeurde den lOen Januari, 's mid dags 12 uur 35. Ik zat thans niet op mijn gewone plaats. Het was me te heet. De zon brandde door het groote raam. Het was net alsof er onweer op komst was. Ik had mij op een koele plek in de hal teruggetrokken en schreef een paar kleine artikelen voor mijn dagbladen. Niets bijzonders, alleen maar zoo iets, dat men schrijft om den tijd te dooden. In het midden van de Hall onder de on rechte palmen zaten de vier „Bristol-parle- mentariërs" en zwegen. Men was het er over eens, dat in de zaak Trevor geen enkel nieuw gezichtspunt was naar voren gekomen. Dan daarbij het loome van den dag, de ongewone hitte voor den tijd van het jaar. Men soesde maar zoo'n beetje voor zich heen. Plotseling kwamen van de straat twee hee ren binnen, twee vreemdelingen. Zij hadden best uit hetzelfde warenhuis afgeleverd kun nen zijn: dezelfde hoekige, gladgeschoren ge zichten, dezelfde grijze overjassen, dezelfde hoeden, dezelfde pijpen tusschen de tanden, misschien stamden die van denzelfden tand arts. Geen bijzonder voorname lui. Beslist geen Engelschen. Bolston stond niet eens op. Dat kon zijn bureau wel af. Links alstublieft. Verder bemoeide hij er zich niet mee. Amerikanen. Hiermede richtte hij zich weer tot de zwijg zame parlementszitting. Hij kon zich toch ook niet met eiken tweedaagschen gast be moeien. De Amerikanen verdwenen een oogenblik achter de glasdeur, waarop het woord „office" geëtst was. Even later bracht de boy hen naar boven, naar hun kamers. Dit was alle maal heelemaal niet opwindend. Maar nu vloog de deur van het bureau open en een halfgrijze krullekop kwam om den hoek kijken: Myria Picton, boekhoudster van het Hotel, een dame tusschen oud en jong, met twee papieren manchetten over de onder armen en een bril met stalen randen op haar neus. Myria Picton keek eerst zoekend door de Hall, toen kakelde zij als een opgejaagde hoen: Mr. Bolston. Mr. Bolston! Wat is er? Mr. Bolston. Vlug! Vlug! Bolston stond op en bromde: Heaven Myrra... Zij was altijd zoo opgewonden bij alles wat er voorviel, maar zij was flink en goedkoop, daarom zag hij veel door de vingers. t Nu was zij niet alleen druk, zij was heele maal uit haar gewone doen. Haar oogen puil den bijna over haar bril heen. Zij vergat alle vormen, pakte Mr. Bolston bij zijn arm en sleepte hem in het bureau. Het Bristol-parlement lachte, maakte op merkingen en toespelingen, elk naar zijn eigen temperament. Gek mensch! Hysterische.., Dan ineens vlogen alle hoofden met een ruk naar boven. Mijne Heeren! .Timmie Bolston stond in de deuropening. Vuurrood gezicht. Buiten adem. Heesch van ontroering. Sleepte het omvangrijke boek der gasten met zich mee. Mijne Heeren. Mijne Heeren! Ge hebt er geen idee van. De bom gaat barsten! Mijne Heeren! hier! hier! Gelijkertijd had hij het boek op tafel gewor pen. Twee whiskyglazen vielen aan scherven. Mensch. Bolston! Laat liggen, laat liggen! Hier! Zijn handen beefden, toen hij de bladen om sloeg. Zijn lorgnet viel tweemaal van zijn neus. Dat wond hem nog meer op. Hij stot terde steeds weer hetzelfde: Mijne heeren... mijne heeren... de bom... Eindelijk wees hij met bevenden vinger op een bladzijde. Waar is het nu...? Hier: Cornhill... Branker... Perreira... Mor- lay... Halt, daar. Lees! Drie hoofden bogen zich over Jimmy Bol- stons arm. Hijzelf stond met zijn vinger op de bladzijde, waardig, triomfantelijk. Hij wist, wat zij nu te zien kregen. William Thompson, reeder, New-York. Ber- nard Winchester, scheepsmakelaar, New- York. Zijn ze dat? vroeg Cecil Palmer fluisterend en wees met zijn duim over zijn schouder naar boven. Jimmie Bolston knikte geheimzining. Ja, die heeren. Zag toch direct dat het Amerikanen waren. De reeder en de make laar van de „Betty Bonn". Heaven and heil! Velt het geweer! stormloop op Trevor, uitte Cenway zich op militaire wijze, Bolster, voor allemaal nog één whisky voor den lunch, maar dit was toch werkelijk een reden om een uitzondering te maken. Daarbij is een nieuw glas nog steeds een reden om te blijven zitten. En blijven wilden zij alle drie, moesten toch hooren, wat er ge beurde, voelden zich als toeschouwers bij een wereldschadaal. Uit New-York gekomen. Begrijp eens goed; uit New York! Alleen omdat zoo'n koppige Britsche Rechter met alle geweld zijn kop tegen den muur te pletter wilde loopen. Een oogenblik voelden zij zelfs een soort sympathie voor Trevor, voor deze koppigheid. Ja, vastbesloten en mannelijk. Bij God, Bri tons never will be slaves! Maar schande bleef het. En er moest iets gebeuren. Vooreerst gebeurde er niets. Het duurae zelfs nog een tweede buitensporige whisky, die Bolston zelf nu offreerde. De duivel mag weten, wat die twee daar boven zoo lang uitvoeren, knorde Mac Can- nister. Zullen hun beste pakken aantrekken, brj zoo'n voornaam lijk, spotte Conway. Maar toen de beide Amerikanen eindelijk de trap afkwamen, hadden zij dezelfde waren huisuitrusting nog steeds aan, de jassen, de hoeden, de pijpen en de tanden. In het par lement speelde men „overleg-pauze", gingen verveeld in hun stoelen liggen en deed onver schillig. Daarbij liepen hun de rillingen van verwachting en spanning over den rug. Bolston was de gelukkige, die op de beide Amerikanen toestormen kon, geheel de han denwrijvende waard. Hij vreog naar dit en dat en naar alles wat hem per slot van reke ning geheel niet interesseerde. De beide Amerikanen stoorden zich echter in t geheel niet aan hem, liepen door de hall en gingen op mijn lievelingsplaats zitten. iWordt vervolgd,J

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5