Land- en tuinbouw En de depreciatie van den gulden Zuiderzeefonds Tusschen tandwielen ver morzeld Defensie van Ned.-Indië RM* „De Ruijter" naar Indië een overzicht van de be langrijkste maatregelen die door onze- regeering zijn genomen in verband met het loslaten van den gouden standaard. landbouwbeleid. beteekent de devaluatie een voordeel voor den landbouw? zal de depreciatie van den gulden tot prijsstij ging in den landbouw lei den?. zal de depreciatie van den gulden leiden tot op heffing van crisismaat regelen? devaluatie en vaste las ten, pacht en hypotheek. Slipgevaar voor auto's Wijziging van de dienst plichtwet Mislukte noodlanding van militair vliegtuig 473ste STAATSLOTERIJ Ontleend is aan het antwoord der regeering op het voorloopig verslag over de begrootingen van Landbouw en Visscherij: Het loslaten van den gouden standaard en de depreciatie van den gulden hebben tengevolge, dat in grijpende veranderingen in de ra mingen zullen moeten worden aan gebracht. In dit verband geeft de minister een overzicht van de be langrijkste maatregelen, welke door hem zijn genomen. Ter verdediging van zijn beleid wijst de (minister er in de eerste plaats op, dat een bewindsman, bij de behartiging van de hem toevertrouwde speciale belangen nimmer het algemeen belang uit het oog mag verlie zen. Voorts is als een kenmerk van juist re- geeringsbeleid aan te merken, dat bij maat regelen ten behoeve van een deel van ons nationaal bedrijfsleven, niet op den voor grond dient te staan, of de te nemen maat regelen den beoefenaren daarvan persoonlijk welgevallig zullen zijn, doch of het in stand houden van dat deel van het bedrijfsleven daardoor bevorderd zal worden. Dit stand punt, hetwelk ook ten aanzien van het land bouwbeleid heeft voorgezeten, heeft er on getwijfeld toe geleid, dat, teneinde het land en tuinbouwbedrijf in stand te kunnen hou den, verscheidene regelingen zijn getroffen, welke aan den boer de bevoegdheid om zijn bedrijf naar zijn persoonlijken wensch in te richten, voor een deel hebben ontnomen. Dat hierdoor een beleid te weinig voor de boeren zou zijn gevoerd, is een meening, die slechts kan ontstaan bij hen, die de wijdere doelstelling van de getroffen maatregelen juit het oog verliezen. Inderdaad ïs de opbrengst van tal van land- en tuinbouwbedrijven nog niet voldoende. De minister verklaart, dat zoowel door prijsregelend optreden, waar zulks noodig blijft, als door het ge ven van doeltreffende voorlichting aan de land- en tuinbouwbedrijven zal worden betracht ook het berei ken van het secundaire doel van de landbouwcrisismaatregelen, het loo- nend maken van de productie, na derbij te brengen. De minister meent zich te moeten aan sluiten bij de leden, die van oordeel zijn, dat Van de depreciatie voor den landbuow in zijn geheel geen groote voordeelen te ver- Wachten zijn, indien deze niet gepaard gaat met een ruimer handelsverkeer. Een Ingesteld onderzoek wijst uit, dat bij een muntdepreciatie van 20 pet. de verhoo ging van de productiekosten voor het ak kerbouwbedrijf, tengevolge van het duurder Worden van kunstmest e.d., slechts 3 4 pet. beloopt. Bij de veehouderijbedrijven en de gemengde bedrijven is de stijging, ver oorzaakt door den duurderen aankoop van Voedergranen, uiteraard aanzienlijker. Deze is gelegen tusschen 8 en 15 procent Of een belangrijk deel van het crisisappa- raat zou kunnen verdwijnen, indien de gul den kon worden gekoppeld aan het pond, valt naar de meening van den minister te betwijfelen. Hoewel van een liquidatie der landbouw crisismaatregelen nog geen sprake kan zijn, Zal toch, waar mogelijk, naar opheffing de zer maatregelen moeten worden gestreefd. De regeering wijdt bijzondere aandacht aan de gevolgen van het prijsgeven v®n den gouden standaard, voor zoover zij de Vaste lasten betreffen. Ten aanzien van de hypotheken hoopt de minister, dat de feiten zich zoo zullen ont wikkelen, dat ontwerpen van wet tot ver mindering van den druk der hypotheek schulden niet zullen behoeven te worden ingediend. - t Het zou, naar de minister meent, niet van goed beleid getuigen, indien de wetgever b j dalende markt bepalingen zou vaststellen met de betrekking tot de rente van loopen- de credieten. EEN NIEUWE landbouw- ultv OER WET. Een nieuw ontwerp van landbouwintvoer- Ivet verkeert in zoodanig st£dju™ bereiding, dat het eerlang het departemen zal kunnen verlaten» Versterking van den buitenlandschen voorlichtingsdienst wordt ook door den mi nister van zeer groot belang geacht, in ver band waarmede een tweetal landbouwkun dige ingenieurs in opleiding zijn genomen. NIEUWE ORGANEN. Wanneer, zooals de minister uiteenzet, dat het geval is, het toepassen van teelt- regelingen in den land- €n tuinbouw voor- loopig niet kan worden gemist, dan rijst de vraag, welke instantie met de uitvoering daarvan imoet worden belast. Het komt den minister voor, dat deze taak moet worden opgedragen aan organen, te vormen uit de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, die beter gefundeerd zijn in de uit het vrije bedrijfsleven opgekomen vereenigingen dan de uit den aard der zaak vluchtige getim merten der crisisorganisaties. Voor deze bedrijfsorganen in den land- en tuinbouw ziet de minister ook nog anderen arbeid weggelegd. Zij zullen tevens kunnen worden ingeschakeld bij de bevordering van den uitvoer. Bij den scherpen strijd, dien de expor teurs van tal van landen op de verkleinde wereldmarkt voeren, is het van het groot ste belang, dat Nederland een product van de beste hoedanigheid kan aanbieden. De zooeven bedoelde bedrijfsorganen vinden hier een vruchtbaar arbeidsveld. Ook op nog andere wijze kunnen de ge noemde bedrijfsorganen den uitvoer van land- en tuinbouwproducten bevorderen, In vele landen zijn ter bescherming van den nationalen land- en tuinbouw, maatregelen genomen die tot strekking hebben den be oefenaren van deze bedrijven een bepaalde prijs te verzekeren. Bij onzen uitvoer moet daarmede rekening worden gehouden. Ex porteert Nederland tegen lagere prijzen dan in het land waarheen wordt geëxoor- teerd gewenscht wordt geacht, dan derft het Nederlandsch nationaal inkomen niet alleen noodeloos inkomsten, maar loopen wij bovendien het ernstige gevaar, dat het land waarheen wordt geëxporteerd, uit vrees voor dumping onzen uitvoer gaat belemmeren, zoo niet afsnijden. De sterk ontwikkelde organisaties in den land- en tuinbouw bieden een mogelijkheid de bedrijfsorganen op de juiste wijze sa men te stellen. Aan de belangen van in dustrie en middenstand zal daarbij ook moeten worden gedacht. Voorts zal aan de overheid als hoedster van het algemeen be lang op afdoende wijze de gelegenheid moeten worden gegeven om te waken te gen onjuiste beslissingen. De organen zul len vermoedelijk meer in aantal moeten zijn. De taak der teeltregeling zal uit den aard der zaak meer gewestelijk moeten worden bekeken, terwijl de exportkant meer een nationaal karakter moet hebben. Ook op dit laatste gebied zal vermoedelijk met een bedrijfsorgaan niet kunnen wor den volstaan. De minister ontveinst zich geen oogen- blik, dat bij een uitwerken van deze plan nen nog ernstige moeilijkheden zullen moe ten worden overwonnen. Al deze moeilijkheden ontslaan intusschen den minister niet van de plicht voor de ontwikkeling van den land- en tuinbouw de richting te wijzen, welke hij de juiste acht. Vandaar, dat aan zijn departement wordt gewerkt aan een uitwerking van de hier ontwikkelde algemeene gedachten, om tot concrete voorstellen te komen. Vermoe delijk zullen deze beteekenen een wijziging van de landbouw-crisiswet, welke voorloo pig de draagster kan worden der bedrijfs organen, die aanvankelijk geheel op den crisisarbeid ingesteld, straks ook nog een taak zullen blijken te hebben, wanneer meer gestabiliseerde verhoudingen zijn in getreden. LANDBOUW-CRISISFONDS De minister heeft reeds een onderzoek doen instellen naar de productiekosten van de verschillende landbouwproducten Zoodra over voldoende vaststaande gegevens kan worden beschikt, zal hij gaarne nagaan of de richtprijs voor peulvruchten gewij zigd behoort te worden. Ten aanzien van de rundveeprij- zen moge worden opgemerkt, dat deze, vergeleken met dezelfde peri ode van het vorige jaar, een zeer gunstig beeld vertoonen. Sedert het midden van dezen zo mer heeft de minister bij voortdu ring maatregelen genomen om de varkensprijzen te doen stij gen. Te dien einde zijn sedert begin Juli ongeveer 60.000 varkens boven het zoutergewicht uit de markt genomen. Voor het jaar 1937 is een verdergaande inkrimping van het aantal biggen in voorbereiding. Door de contingenteering van den var- kensinvoer in Engeland en de vrijwel ge- heele afsluiting van de 'overige markten voor varkens, is 't niet mogelijk om de be moeiingen met den baconexport te staken. Hoewel de minister van meening, is, dat de melkprijs ondanks de verschillende re- geeringsmaatregelen aan den lagen kant is, wil het hem toch niet voorkomen, dat het noodzakelijk zou zijn, een richtprijs van 6 cent te bereiken. Hij acht het juister te trachten aan de hand van de bestaande maatregelen en de voorhanden zijnde mid delen den totalen melkprijs op te voeren, zonder zich daarbij te binden aan een be paalden richtprijs. De minister kan zich niet vereenigen met de opmerking, door sommige leden gemaakt dat de export van boter naar Enge land slechts is te beschouwen als een soort reclame, en in elk geval beperkt dient te worden. Integendeel, hij moet er op wij zen, dat deze boterexport op het oogenblik de eenige mogelijkheid biedt om deze zui- velproductie in stand te houden. Beschik baarstelling van deze boter tegen lageren prijs in het binnenland zou consequenties medebrengen niet alleen ten aanzien van den melkprijs, maar ook ten aanzien van het gebruik van andere vetten, die slechts in het uiterste geval aanvaardbaar zouden zijn. Bij den minister bestaan geen voorne mens de m a r g a r i n e-p r o d u c tie verder belangrijk te beperken. Hij meent, dat dit noch in het belang van de landbouwers, noch in het belang van ons internationaal handelsverkeer zou zijn en strijdig met de belangen van Nederlandsch-Indië. De minister is voornemens, in de consump- tie-melkregeling, zeer groote vereenvoudigin gen aan te brengen. Het huidige stelsel van melkdistributie heeft niet zijn instemming. De wenschelijkheid van verhooging der minimumprijzen voor de gewassen van den tuinbouw bij den verkoop op de veilingen wordt bestudeerd. Hieromtrent werd opnieuw om advies verzocht aan de betrokken instan ties. Zonder op dit advies te willen vooruit- loopen, moge reeds nu worden opgemerkt, dat een verhooging der minimumprijzen tot een zoodanig peil, dat aan de tuinders on middellijk bij verkoop voldoende inkomsten zouden worden gewaarborgd, niet wel mo gelijk is. BESTUDEERING VAN DE MUG GENPLAAG, DIE DEZEN ZO MER OP DEN AFSLUITDIJK HEERSCHTE. Bij de drooglegging van den Noord oostelijken polder zal voortvarend heid worden betracht. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van het -Zuiderzeefonds deelt de minister van waterstaat mede, dat zijn ambt genoot van sociale zaken een commissie heeft ingesteld onder voorzitterschap van den directeur-generaal van de volksgezondheid ter bestudeering van de muggenplaag, welke in den afgeloopen zomer langs den Afsluit dijk en op enkele andere punten aan de IJsselmeerkust heerschte. Aan deze commis sie is opgedragen maatregelen ter bestrijding te overwegen. Het komt den minister van waterstaat voor, dat allereerst het advies van deze commissie zal moeten worden afge wacht. Noordoostelijke polder. De minister, erkentelijk voor de door vele leden geuite waardeering, geeft gaarne de verzekering, dat bij de werken tot droogma king van den Noordoostelijken polder de noodige voortvarendheid zal worden betracht. Naar het zich laat aanzien kan in den aanvang van het komende jaar de aanbeste ding van belangrijke werken voor den dijksbouw tegemoet worden gezien. Daar het aantal arbeiders, dat in 1937 bij deze inpol dering te werk gesteld zal worden, afhanke lijk is van de werkwijze van de aannemers, kan een nauwkeurige opgaaf daarvan thans niet verstrekt worden. Intusschen kan veilig worden aangenomen, dat zeker 2500 man rechtstreeks werkzaam zullen kunnen zijn- Het ligt in *s ministers bedoeling voor steenleveringen ten behoeve van den noord oostelijken polder de voorwaarde te stellen, dat het vervoer voor ten minste 75 pet. moet geschieden met Nederlandsche parti culiere schepen, waarmede naar zijn mee ning in voldoende mate met de belangen van de schippers dezer vaartuigen rekening wordt gehouden. Zuiderzeesteunwet. Medegedeeld kan worden, dat thans op 2482 aanvragen om tegemoetkoming wegens waardevermindering is beschikt. Ofschoon nog enkele aanvragen inkomen, kan wel worden aangenomen dat de toepassing van dit steunmiddel vrijwel geëindigd is. In dien voor verlate indiening goede gronden aanwezig zijn, wordt een aanvrage ook thans nog in behandeling genomen. Op 1 November 1936 waren nog 64 aanvragen in behandeling. Vreeselijk ongeluk in een water molen. De 70-jarige arbeider H. Hamstra, in dienst bij de n.V. Ennemaborg te Midwolda (Old- ambt) is gisteren gegrepen door de tandwie wielen van den watermolen, waardoor hij een gruwelijken dood vond. Omstreeks half tien gisterenmorgen be merkten omwonenden, dat de molen in het veen bleef draaien, ondanks het feit, dat het peil reeds was bereikt. Bij het onderzoek dat werd ingesteld, vond men in den kop van den molen enkele aan flarden gescheur de kleedingstukken en toen men nader keek, kwam men tot de vreeselijke ontdekking, dat zich het totaal verminkte lijk van den ouden man tusschen de tandwielen bevond. Het ongeluk moet kort na kwart over acht zijn geschied, daar het horloge van den on gelukkige op dit uur was blijven stilstaan. Een oliespuit werd gevonden in de nabijheid van het slachtoffer, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat H. den in beweging zijnden molen heeft willen smeren en daarbij met de kleeren in de wielen is geraakt. Het slachtoffer stond in zijn woonplaats als zeer op pass-, rd bektnd. Gisteravond verkeerden door ijzelvorming verscheidene wegen in een slipgevaarlijken toestand. In den vooravond slipten op den rijksweg tusschen Haagsche Schouw en Oegstgeest enkele auto's zoodanig, dat zij dwars over den weg op elkander inreden, waarbij aan beide zijden nog verscheidene auto's in den' kluwen verstrikt geraakten. Persoonlijke ongelukken zijn daar niet voorgevallen, doch waar in dezen tijd van het jaar de wegen meermalen onverwacht in een dergelijken toestand verkeeren moge het bovenstaande gelden als een speciale waarschuwing. OOK DE REGEERING WENSCHT EEN SNELLER TEMPO VAN DE VERSTERKING VAN DE ZEE- MACHT IN DE INDISCHE WATE. REN. Aan de Memorie van Antwoord in zake de defensiebegrooting wordt het volgende ontleend: Het heeft den minister verbaasd dat het wetsontwerp betreffende de defensie-uitga ven voor Indië door zijn dusgenaamde be perkte strekking ernstige teleurstelling heeft gewekt bij vele leden die daarmede blijkbaar de „ontsteltenis en ontstemming" in Nederlandsch-Indië waarvan zij gewaag den deelden. Dat voorshands alleen gelden worden aan gevraagd voor een deel van het vlootma- terieel beteekent allerminst een inperking van het vlootplan doch beoogt slechts een uitspraak van den begrootingswetgever, te verkrijgen over de schepen en vliegtuigen, die in 1937 od stapel zullen worden gezet of aangeschaft. Ook de regeering wenscht een sneller tempo van de versterking van de zeemacht in de Indische wateren, maar zij moet re kening houden met hetgeen op grond van personeele en financieele factoren uitvoer baar is en het is niet redelijk van haar te eischen, dat een belangrijke achterstand, ontstaan omdat in de voorafgaande jaren voor den aanbouw weinig of geen fondsen konden worden beschikbaar gesteld en de omstandigheden dit destijds niet onvermij delijk maakten, in een handomdraai moet worden ingehaald. De vraag, hoe de regeering denkt te voorzien in het personeelstekort bij de Kon- Marine, kan worden beantwoord door te wijzen op het op volle kracht werken van alle opleidingen, terwijl bovendien op 1 Mei 1937 een extra klasse van 100 jonge lieden de opleiding voor matroos te Vlissin- gen zal aanvangen. De minister stelt er prijs op te verklaren dat de regeering een open oog heeft voor de belangen van de Nederlandsche vlieg tuigindustrie en bereid blijft deze te be vorderen en te behartigen zooveel in haar vermogen ligt, Zoo is dan ook beslist, dat de verdere dorniers hier te lande in licentie worden gebouwd, terwijl een bestelling van 20 lestoestellenKoolhoven, bestemd voor het leger in Ned. Indië mede in Nederland is geplaatst. De uitlating van den heer Van Duyl, dat de leiding van het Indische leger, in groo te meerderheid aan de zijde der N.S.B. zou staan, is in strijd met de waarheid. Vergrooting lichtingsterkte en verlenging van den eersten oefentijd. Alle lichamelijk geschikten in het legerver- band opgenomen. Het in de troonrede in uitzicht gestelde ontwerp van wet tot wijziging van de dienst plichtwet, behelst enkele voorzieningen tot uitbreiding van de vredessterkte bij de zee macht door middel van verlenging van den eersten oefeningstijd van de daaraan toege wezen dienstplichtigen en tot vermeerdering van het getal herhalingsoefeningen bij land en zeemacht. De vraae hoever met de uitbreiding van het contingent en met de verlenging van den eersten oefentijd zal gegaan moeten worden, zal zoowel afhangen van de finan cieele mogelijkheden als van de militaire eischen, die gesteld dienen te worden. Hoewel kan worden ingestemd met de wenschelijkheid om ook hen, die niet in het legerverband worden opgenomen, aan oefe ningen te doen deelnemen, verliest deze ge dachte veel van hare beteekenis, indien de thans in voorbereiding zijnde voorzieningen, later tot wet zullen worden verheven. Immers is dan te voorzien, dat alle licha melijk geschikten in het legerverband zul len worden ojigenomen. Voorts deelt de minister mede, dat hij in stemt met de opvatting van de leden die meenen. dat er in dezen tijd redenen aan wezig zijn om ten aanzien van de defensie een greotere geheimhouding te betrachten dan vroeger Luchtverdediging. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend door den minister van waterstaat, in samenwerking met de hoofden der ande re erbij betrokken departementen strekkende tot het in het leven roepen van een onder het departement van waterstaat ressortee- rend iichaam, waarin zullen worden samen gebracht vertegenwoordigers van alle aan schaffende rijks- en particuliere diensten op luchtvaartgebied, vertegenwoordigers van de Nederlandsche vliegtuigindustrie en de rijksstudiedienst voor de luchtvaart. Ook is de regeling in vergevorderden staat van voorbereiding, volgens welke bij mobili satie al dadelijk zal kunnen worden beschikt over reeds ten deele als militair vlieger ge schikt personeel, dat dus, na een korte aan vullende opleiding, als verhooging van het aantzd reserve-vliegers zal beschikbaar ko men voor het uitbreiden van vliegdiensten en voor het aanvullen van tijdelijke en blij vende verliezen. BAKFIETS DOOR AUTO AANGEREDEN. IJmuiden. Op den rijksweg te Sant poort is gisteravond een te Beverwijk wo nende lompenkoopmane terwijl hij op een bakfiets gezeten, huiswaarts keerde, door een hem achtervolgende auto aangereden. De man werd gegrepen en tegen den grond geslingerd waardoor hij een hersen schudding en een gecompliceerde been breuk bekwam en zwaar aan het hoofd ge wond werd. Nadat de eerste hulp verleend was, is hij naar het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. Geen persoonlijke ongelukken. Lekkerkerk. Gistermiddag omstreeks half een moest een militair vliegtuig, bestuurd door den leerling-vlieger luitenant J. L. J. Swartj es wegens een defect aan den motor een noodlanding maken. De bestuurder trachtte het toestel veilig aan den grond te zetten, doch wegens de glad heid van het terrein slaagde hij hierin niet en kwam hij tegen een boom terecht, waar door een der vleugels afbrak. De bestuurder, luitenant Swartjes en zijn mede-inzittende, de mecanicien, sergeant G. A. van Heere, kwamen er zonder letsel af. Het toestel, een verkenner vaji het type Fokker C 1, werd zwaar beschadigd. Het zal ter plaatse gedemonteerd en naar Soesterberg overgebracht worden. Op het einde van Januari. Naar in de memorie van antwoord op de defensiebegrooting wordt meegedeeld, zal de kruiser „De Ruyter medio Januari naar Indie vertrekken. AANBESTEDINGSNIEUWS. Naar wij vernemen zal binnenkort door de Nederlandsche Spoorwegen voor reke ning van de Provincie Noordholland te Utrecht in het openbaar worden aanbe steed het bestek no 1546 H.S. wegens het vervaardigen, leveren, verven en opstellen van een stalen bovenbouw voor enkel spoor in den spoorweg ZaandamEnkhuizen bij K.M. 48.990, in verband met een door de Provincie Noordholland aan te leggen weg, nabij het station Enkhuizen. De kosten worden geraamd op 19.600. (Niet officieel) 2de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 7 December 1936 Hooge Prijzen 20.000.— 12733 5.000.— 10849 1.500.— 1484 1.000.— 5700 6084 6662 400.— 12957 15787 18384 18654 9(Vi99Q9 701S 100_ 1763 4595 15185 16097 18534 18653 20833 Prijzen van 30. 1 44 75 133 192 195 213 232 240 250 254 258 260 278 306 311 346 349 434 435 448 452 463 488 500 517 567 577 645 729 750 822 864 875 910 1015 1019 1021 1031 1092 1093 1104 1175 1188 1317 1344 1354 1360 1369 1378 1409 1452 1469 1470 1498 1551 1675 1692 1732 1804 1828 1867 1836 1941 1967 1979 1994 2001 2019 2035 2041 2050 2062 2066 2077 2101 2155 2160 2252 2253 2376 2425 2442 2529 2578 2632 2640 2642 2662 2680 2701 2740 2771 2792 2797 2821. 2827 2864 2919 2928 2929 2937 3007 3066 3070 3105 3109 3180 3192 3242 3275 3305 3323 3361 3370 3405 3428 3451 3514 3558 3613 3620 3642 3647 3859 3673 3710 3714 3742 3765 3800 3858 3881 3892 3925 3946 3985 3992 3993 4038 4078 4085 4086 4091 4110 4130 4179 4183 4189 4190 4244 4250 4279 4284 4286 4306 4366 4399 4404 4417 4439 4447 4534 4586 4591 4679 4737 4773 4791 4803 4805 4837 4873 4890 4899 4903 4917 4921 4990 5006 5016 5127 5215 5241 5280 5288 5301 5310 5373 5412 5430 5488 5496 5535 5645 5661 5664 5734 5842 5856 5879 5910 5933 5939 5954 5956 5970 5972 5985 5991 6011 6014 6025 6034 6037 6061 6095 6096 6125 6168 6171 6178 6221 6231 6267 6332 6346 6358 6388 6417 6419 6443 6452 6481 6483 6488 6501 6523 6548 6613 6633 6648 6689 6721 6748 6764 6776 6783 6797 6805 6806 6833 6873 6885 6889 6991 6942 6950 6957 6959 6991 6996 7012 7018 7040 7130 7155 7156 7254 7277 7320 732a 7343 7345 7401 7428 7484 7605 7642 7658 7671 7772 7810 7858 7863 7864 7936 79a7 7987 8005 8103 8114 8117 8140 8158 8185 8232 8248 8317 8330 8335 8343 8398 6415 8465 8501 8537 8566 8651 8671 8676 871-. 8738 8744 8757 8859 8865 8896 8941 895a 8959 8971 9002 9034 9055 9069 9127 92oS 9274 9346 9354 9363 9429 9475 9514 9528 9545 9618 9624 9652 9653 9663 9738 9745 9783 9800 9846 9899 9909 9910 9917 9923 9971 9979 10001 10034 10055 10072 10076 J0134 10196 10224 10225 10291 10332 10379 1^391 10437 10449 10482 10486 10516 10548 10570 10588 106U 10612 10626 10641 10646 10690 10704 10709 10.-0 10733 10740 10885 10891 10903 11035 11081 11127 11136 11164 11249 11250 11252 11335 1 366 113P8 11374 11395 11415 11416 11459 11490 11504 11505 11543 11588 11615 11668 11706 11729 11740 11753 11781 11806 11809 11818 11844 11879 11837 11920 11958 11959 11983 12007 12014 12073 12073 12080 12089 12093 12105 12184 12229 12237 1221 1°339 12376 12405 12459 12580 12583 12589 12625 «630 12642 12667 12671 12739 12744 12749 12842 12888 12889 12913 12926 12929 12964 12977 12983 3008 13042 13070 13075 13139 13157 13231 13285 13427 13436 13521 13530 13629 13671 13686 13716 13733 13742 13769 13770 13772 13803 13836 13858 13884 13900 13925 13931 13932 13935 13959 139o9 14199 14249 14281 14317 14379 14402 14404 14544 14628 14635 14671 14703 14711 14759 14763 14800 14819 14821 14882 14891 14980 15019 15029 15041 15062 15064 15067 15069 15214 15244 15250 15258 15274 15315 15333 15342 15346 15349 15361 15378 15381 15426 15428 15440 15478 15502 15512 15527 15588 15593 15643 15693 15709 15712 15735 15793 15801 15821 15829 15866 15954 15956 15975 16011 16056 16060 16078 16093 16114 16163 16184 16187 16229 16352 16358 16392 16488 16492 16525 16565 16567 16583 16624 16648 16677 16714 16728 16876 16882 16913 16917 16919 16924 16995 17021 17030 17158 17169 17182 17237 17256 17281 17293 17319 17370 17381 17391 17421 17440 17466 17473 17476 17478 17498 17546 17565 17595 17597 17607 17613 17635 17643 17726 17754 17916 17922 17939 17946 17963 17989 18069 18074 18095 18212 18297 18330 18361 18370 18372 18385 18416 18441 18445 18452 18454 18472 18512 18585 18589 18598 18624 18628 13663 18706 18718 18723 18724 18806 18863 18887 18935 19030 19065 19070 19095 19108 19110 19122 19166 19192 19207 19213 19256 19334 19399 19470 19481 19496 19517 19518 19520 19551 19564 19586 19593 19618 19647 19675 19679 19731 19745 19772 19774 19777 19788 19794 19878 19945 19949 19976 20035 20075 20085 20092 20109 20224 20227 20235 20303 20308 20315 20353 20358 20439 20477 20487 20517 20577 20699 20706 20712 20759 20813 20838 20840 20856 20860 20891 20914 20924 20950 20954 20963 20984 20992

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7