dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Typhonen teisteren de Philippijnen Groote activiteit 54 plaatsen verwoest op Fort Belvedère Buüenlandsch Overziclü Japan zet de duim schroeven aan Een geheimzinnig vliegtuig naar Frankrijk Reisbureau WACO UITGAVE. NV. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 64e JAARG. No. 7873 Duizenden do oden .De voortrazende wervelstorm^^kenmerkt Bankdirecteuren die zelf geld gingen maken De Engelsche crisis Het conflict rondom den Engelschen troon Staat van beleg te Tsingtao Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp-Keulenj Antwerpen Brussel en Parijs Meer dan 300 dooden te Adana Offensief van het Vatikaan HE LDERSCHE COURANT Een geweldige ramp heeft de Philippijnen getroffen. Opgezweept door een hevige ty phoon, is het water tot 10 Meter boven het normale peil gestegen, waardoor de dijken braken en het water met donderend geweld zich in de dalen stortte, boerderijen, stadjes en dorpen vernielend en verwoestend. Zóó plotseling kwam de ramp, dat de men- schen zich niet meer in het gebergte in vei ligheid konden stellen, zoodat vrijwel allen omkwamen. Uit het overstroomingsgebied Ma nilla aangekomen legerofficieren melden, dat de rivier Cagayan dui zenden dooden naar zee heeft mede- gesleept. Duizenden personen worden nog vermist. Men vreest dat cholera en dysenterie zullen uitbreken. Deze ramp wordt de grootste in de geschie denis der Philippijnen genoemd. Niet min der dan 54 steden staan geheel onder water. De hulpverleening. De regeering laat door vliegtuigen de over stroomde gebieden afzoeken. Laag scheren de metalen vogels over het kolkende en hef tig bewogen water op zoek naar menschelijke wezens. Hier en daar scholen vrijwel uitgehonger de overledenen tezamen, die verlangend uit zien naar hulp en gretig de levensmiddelen en medicijnen in ontvangst nemen, welke de vliegtuigen laten vallen. Ook worden met koortsachtige haast Roode Kruis-colonnes ge vormd om straks de dalen binnen te dringen teneinde de zoo hoog noodige hulp te verlee- nen. HUIZEN DRAAIEN OM HUN AS, SCHEPEN VLIEGEN DOOR DE LUCHT. De typhoon heeft dit keer weer een van die gebieden der Philippijnen geteisterd, die over het algemeen genomen 't vaakst door de stormen van den Stillen Oceaan worden getroffen. Er gaat geen jaar voorbij, zonder dat uit deze breedten van zware storm vloeden melding wordt gemaakt, storm vloeden, die op de kusten van den Pacific en ook de eilandengroepen onnoemelijke el lende teweeg brengen, duizenden menschen een verschrikkelijk einde bereiden en aan zienlijke financieele verliezen veroorzaken. Oorzaak van dit alles zijn de wervelstormen cyclonen, die voornamelijk in den herfsttijd over den Grooten Oceaan trekken en dezen tot zeer ver onder de oppervlakte beroeren. Eerst sinds het oogenblik waarop de mete orologische wetenschap op grond van on telbare waarnemingen van zeevaarders de eigenschappen dier cyclonen heeft vastge steld, kan men zicli eenigszins tijdig veiligheid brengen. De Tornado's van Noord-Amerika doen in hevigheid en verwoestende kracht niet onder voor de wervel stormen der tropische gebieden, de cyclonen en typhonen. Terwijl de doorsnede van een cycloon soms drie duizend meter bedraagt, over treft de vernietigende werking van de Tornado's zelden een radius van meer dan 500 K.M. Van de welhaast ongelooflijke hevigheid der wervel stormen kan de Europeaan zich bij na geen voorstelling vormen. Zij is het meest fantastische, wat denk baar is en de verwoestingen, de schade aan lijf en goed, die de Tor nado's, cyclonen en typhonen op hun tocht aanrichten, zijn niet min der dan verschrikkelijk. Men zou zelfs kunnen gelooven, dat een horde, met bovennaturlijke krach ten begaafde waanzinnigen haar dolste ideeën verwezenlijkt had. De oorzaak is dat het vernietigende ge weid van den wervelstorm geen ge volg is van den luchtdruk, zooals bij de typhoon, maar van een giganti sche zuigwerking. zich door een tengevolge van de - Je luchtrotaties ontstaan vacuun. t zich lucht in de omgeving met geweld tot acn trekt. Daardoor werpt de Tornado, in tegen •telling met de typhoon, de huiz en de in die huizen, aanwezige over-druk aan lucht, rukt ze uit elkaar en brengt ze zelfs in zekeren zin tot explosie. De ven sters, de wanden vliegen naar buiten en bedekken de straten met puin, en dit be moeilijkt het reddingswerk bij dergelijke rampen aanzienlijk. De daken worden naar boven gedrukt, los gerukt van hun veran kering en dikwijls ver weg geslingerd. Wanneer de wervelstorm een huis treft en er een aangrijpingspunt vindt, draait hij het om zijn as, waardoor het van zijn fun damenten wordt losgerukt. En twintig se conden later staat het huis soms precies om gekeerd in de straat. Het is duidelijk, dat dergelijke huizen niet vergeleken mogen worden met wolkenkrabbers of de gewone hooge stadshuizen, die wij kennen. In den regel zijn het gebouwen van een tot twee verdiepingen, zooals die b.v. in de kleine ste den in het midden van de Vereenigde Sta ten zeer veel voorkomen. Maar geen enkel gebouw, dat binnen het bereik van den storm stond, ontspringt den dans. Het is zelfs voorgekomen, dat booten een paar honderd meter werden weggeslingerd en dan verpletterd werden teruggevonden. Overal waar de typhoon het vaste land passeert, pleegt hij, ook op het land, alles wat niet onwrikbaar vast zit, los te rukken. De lichte Chineesche huizen zijn voor den storm al even min een hindernis als de uit gestrekte wouden, die dikwijls over grooten afstand weggemaaid worden. Storm en re gen lossen de specie van de muren der hui zen op, firmaborden vallen omlaag, glas versplinterd, hout kraakt. Ergens anders neemt de storm het dak van een auto mee, en tenslotte wordt het verwoestingswerk door den regen voltooid. Dergelijke catastrofen zijn, blijkens uit Manila ontvangen berichten ook thans weer in het noordelijk deel van de Philippijnen voorgekomen. Even plotseling als de typhoon begonnen is, is hij ten einde Wanneer hij zijn hoog tepunt bereikt heeft nemen de windstooten in kracht af, de regen vermindert en houdt spoedig geheel op. Even plotseling kalmee- ren ook de opgejaagde stroomen. Opzienbarende arrestaties te Yokohama. Het D.N.B. seint uit Tokio: Vijf leden van een internationale valsch- muntersbende zijn te Yokohama onder op zienbarende omstandigheden gearresteerd. Tot deze bende behoorden twee vroegere Ja- pansche bankdirecteuren, die tevoren ook functies in het hofministerie hadden be kleed. Bovendien werden een bij de Fran- sche ambassade te Tokio aangestelde advo caat benevens twee Deensche onderdanen ge arresteerd. Volgens Domei staan de arrestanten in verbinding met leidende persoonlijkheden van de bankwereld in China. Naar Domei verder meldt, bevindt zich de centrale der bende te Shanghai. Het onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat ook Amerikaansche, Fransche en Russische emi granten, behalve de reeds gearresteerde De nen en Japanners, aan de valschmunterij hebben deelgenomen. Domei meldt tenslotte nog, dat de machi nes voor de vervaardiging van hlijkbaar 15.000.000 Chineesche dollars der Chineesche centrale bank door de bende waren aangge- schaft. Den geheelen avond zijn gisteren belang rijke besprekingen gehouden op Fort Bel vedère. Baldwin had zich daarheen begeven na- dringend door den Koning te zijn ontboden. Ook de hertogen van York en Kent wa ren aanwezig. De conferentie duurde vier volle uren. De hertogen van York en van Kent heb ben, evenals mr. Baldwin, met den koning gedineerd. Ook andere vooraanstaande personen zouden gisteravond aan de besprekingen hebben deelgenomen. Men meent in meestal goed ingelichte kringen dat de gehouden bespreking van groote beteekenis is geweest en tot een de finitief besluit heeft geleid. Algemeen verwacht men heden een beslissing van de crisis, hoewel van officieele zijde het meest vol maakte stilzwijgen wordt bewaard. Nieuwe vragen van Attlee in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Attlee gistermid dag gevraagd of de regeering nog soms iets kon toevoegen aan de gisteren door den premier afgelegde verklaring? Minister Simon antwoordde dat de pre mier spr. had verzocht zijn leedwezen uit te spreken dat hij niet bij de zitting tegen woordig kon zijn om zelf vragen in ver band met de crisis te beantwoorden. Op het oogenblik kon spr. echter niets nieuws mee deel en. Attlee vroeg daarop, kan de minister dan misschien zeggen wanneer het Huis een nadere verklaring tegemoet mag zien? Simon: Ook dat is op het oogenblik on mogelijk te zeggen. In de dominions. Savage de premier van Nieuw-Zeeland heeft de leider der oppositiepartijen ver zocht om naar Wellington te komen ten einde de constitutioneele crisis met hem te bespreken. De Australische premier. Lyons heeft gis teren verklaard, dat wanneer geen defini tieve inlichtingen te Canberra ontvangen werden het parlement Woensdag en van dag tot dag vardaagd zou worden. Lyons voegde hieraan toe, dat hij het parlement uit voorzorg bijeengeroepen had, opdat al le afgevaardigden te Canberra zouden zijn teneinde de noodige wetten in zoo kort mogelijken tijd af te doen. Een geheimzinnig vliegtuig. Van Croydon is een vliegtuig met drie passagiers naar Frankrijk vertrokken, waarvan de namen der passgiers streng geheim worden gehouden. Het is niet, zoo- Is algemeen verwacht scheen te worden naar C.annes doorgevlogen maar op het gewone vliegveld van Marseille geland. Er waren maatregelen getroffen dat de drie passagiers het terrein onbemerkt hebben kunnen verlaten. Sommige berichten zeggen, dat deze pas sagiers onmiddellijk na de landing in snel le vaart per auto naar Marseille zijn ge reden. De Evening News wist in zijn laat ste editie van gisteravond te melden, dat Hieronder: Een foto van Koning Edward en mrs. Simpson die dit jaar tijdens een vacantie- reis in de Karntnerstrasze te Weenen ge nomen werd. NOG GEEN OPLOSSING, AL IS ER EENIGE ONTSPANNING. PRO EN CONTRA DEN KONING Het conflict in Engeland dat rondom den troon ontstaan is, door de huwelijksplannen van koning Edward, heeft nog steeds geen oplossing gevonden. Men volgt de ontwikke ling met spanning en vooral onze lezeressen zijn uiterst benieuwd wat de koning zal be sluiten. Zal hij den wil van de regeering trotseeren en mrs. Simpson huwen of zal hij zich buigen voor de traditie en zijn liefde verloochenen? Al leeft de wereld met de gebeurtenissen in Engeland mee, het Engelsche volk zelf staat onder hoogspanning en wacht met on geduld op de beslissing van den koning. De sympathiën zijn sterk verdeeld. Er is een heel groote groep die achter de regeering staat cn tegen het huwelijk van den koning is, omdat men de verhouding beschouwt als in strijd met de hooge waardigheid van het koninklijke ambt. Men ziet graag tegen zijn koning op en weet zijn goede eigenschap pen op hoogen prijs te stellen. Het is daar om zoo'n diepe teleurstelling voor het groot ste deel van het volk, dat het zijn koning door deze verhouding van het voetstuk zag vallen. In de oogen der Engelschen was ko ning Edward immers nog altijd, Prince Charming. Het Engelsche volk duldt geen huwelijk dat het land geen koningin, maar de koning slechts een echtge noot® schenkt. Dit beschouwt men als het verlagen van den huwelijks band en dat is in strijd met de tra ditie van het Engelsche volk. Maar tegenover dien grooten stroom, die fel gekant is tegen het huwelijk van koning Edward met mrs. Simpson, staat een groep jonge conservatieven die aan den kant van den koning staan en het initiatief van Chur- chill, om het voor den koning op te nemen, hartelijk hebben toegejuicht. Zij zijn de groep die met de bestaande traditie willen breken en naast hen staan de velen, die uit sympathie voor den koning zijn zijde geko zen hebben. Men voelt, deze moreele en intellectueel® conflicten, kunnen tot onaangename gevol gen voor Engeland leiden. De Nw. Rott. Crt. schreef gisterenavond in een hoofdartikel wat mogelijk is in dit con flict. Het blad zegt dan: De Koning houdt aan zijn plan van een huwelijk vast; zij het ook als morganatisch huwelijk. De regeering aanvaardt dit niet en treedt of. Er ontstaat een onoplosbare par- le mentaire crisis, die zich voortplant naar de parlementen van de andere deelen van het Rijk, of die parlementen eveneens, als de regeering van Baldwin, in conflict met den Koning brengt. De Koning doet een beroep op het volk, gesteund door getrouwen, „mo dern gezinden en eerzuchtigen. Verder zullen wij het geval maar niet ontwikkelen. Of wol dit: De Koning besluit het huwelijk door te zetten, maar doet, met of zonder verbittering tegenover de regeering, afstand van den troon. Nu echter krijgt hij een aan hang in het volk Er ontstaat een, zeer sterk sociaal en geestelijk getinte partij van Ed- wardisten, die scheuring veroorzaakt in alle partijen. Zooals Spanje zijn Carlisten heeft, zooals Engeland waarlijk nog zijn aanhan gers der Stuarts bezit, zoo zou Engeland dan een nieuwe legitimistische beweging krijgen, die gevaarlijk zou zijn omdat revo lutionaire, maar nu nog politiek vrij onscha- delijke»bewegingen gelijk die van Mosiey, ervan zouden profiteeren. Men schijnt ech ter op het gezond verstand en den goeden wil van den Koning te mogen rekenen, om dit te voorkomen. de drie inzittenden ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken waren maar dit werd door dit ministerie catego risch tegengesproken. Mevr. Simpson be klaagt zich in de villa Lou Vlieï nog im mer over de hinderlijke waakzaamheden der verslaggevers. Het gerucht liep ook gisteravond dat mevrouw Simpson naar Rome zal gaan om haar intrek te nemen in de villa van Lord Berkeley. Dit prach tige verblijf ligt op een der schilderachtig ste plaatsen van Rome. Lady Berkeley een Amerikaansche, is een vriendin van mevr. Simpson. Nog meer Japansche mariniers gedebarkeerd. De toestand te Tsingtao in de provincie Sjangtoeng, waar de Chineesche autoritei ten den staat van beleg hebben afgekondigd, nadat de Japansche mariniers de stad wa ren binnengetrokken, is nog verscherpt aan gezien van tien Japansche oorlogsschepen nog 000 man troepen aan land zijn gezet, die trachtten het gemeentelijk waterreser voir te bezetten. Dit was echter bijna geheel omgeven door het stedelijke verdedigings corps, en toen aan den buitenkant van de stad nog 3000 man Sjantoeng troepen aan kwamen, trokken de Japanners terug. De burgemeester van Tsingtao, admiraal Sjen-Koeng-lieh, heeft medegedeeld, dat de Japanners hem een nieuwe reeks van 12 eischen hadden voorgelegd, welke het ge meentebestuur als onredelijk en fantastisch heeft verworpen. Bij het afkondigen van den staat van beleg, heeft de burgemeester troepen gedirigeerd naar strategische pun ten rondom de stad. Vanuit Dairen en de Zuid-Chineesche wateren zijn nog meer Ja pansche oorlogsschepen naar Tsingtao on derweg. Een vaartuig heeft het an ker uitgeworpen recht tegenover het raad huis. In antwoord op de maatregelen van verzet der gemeentelijke autoriteiten zijn 36.000 arbeiders van onder Japansch beheer staande fabrieken uitgesloten. Regeling getroffen. Chinee sche autoriteiten zouden Japan, sche eischen hebben aanvaard. Uit Tsingtao wordt gemeld, dat het Chi- neesch-Japansche incident geregeld is. De Chineesche autoriteiten zouden de Japansche eischen o.m. ten aanzien van de sluiting van het Kwomintang-bureau, hebben aanvaard. De Japansche marine-soldaten zijn met de evacuatie begonnen. De Japansche katoenfa- brieken staan gereed het werk te hervatten. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor Kanaal- weg 137, telefoon 773, Den Helder. Tengevolge van de ontzettende overstroomingen. Ankara (Turkije): Het aantal slachtoffers van de overstrooming te Adana is thans gestegen tot 300 doo den, eenige duizenden gewonden en omstreeks 50.000 dakloozen. Een. duizendtal huizen is vernield, terwijl tevens groote schade is aange richt aan de katoen- en sinaasappel plantages. De spoorwegen hebben eveneens ernstig geleden, zoodat het verkeer zeer ongeregeld is. Tegen bolsjewisme, nieuw-heiden- dom en ongodsdienstigheid. Weenen: Naar verluidt bereidt het Vatikaan een offensief voor tegen het bolsje wisme, het nieuw-heidendom en alle vormen van ongodsdienstigheid. De Romeinsche cor respondent van de „Reichspost" meent te we ten, dat de paus, op initiatief van kardinaal Pacelli, aan alle nuntiaturen heeft verzocht aan het Vatikaan een rapport te zenden over de toepassing in hun gebied van de richtlijnen, vervat in de encycliek „Quadra- gesimo anno" over de sociale rechtvaardig heid. Wanneer deze rapporten zullen zijn ont vangen, zou het Vatikaan aan alle katho lieken van de geheele wereld instructie ge ven inzake de organisatie van de systemati sche bestrijding van het materialisme, het communisme, het nieuw-heidendom en de religieuse onverschilligheid. Er zou hier sprake zijn van een uitgebreide actie welke georganiseerd wordt volgens Amerikaansche methoden, welke kardinaal Pacelli ter plaat se heeft bestudeerd. DE AUTOMOBIELPRODUCTIE IN AMERIKA. Washington: Volgens het bureau voor de statistiek van het ministerie van handel, bedroeg de automobiel-productie in 1935 meer dan het dubbele van die van 1933, waardoor de werkgelegenheid aanzienlijk werd verruimd. BELGISCH VLIEGTUIG ZOEK. Een Belgisch vliegtuig, van de Sabena, dat uit Brazzaville (Fransch equatoriaal Afrika) op weg was naar Brussel en tegen een uur gistermiddag te Oran verwacht werd, is niet aangekomen en men heeft er ook niets meer van gehoord. In de provincie Oran heerscht een noodweer. De wind heeft er de kracht van een orkaan.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1