Stadsnieuws k Visscherij De strijd om de „Betty Bonn" Het overlijden van Mevr. en den heer De Boer. Waar gaan we heen Woensdag 9 December 1936 Tweede Blad Onze zaak Vrijdag gesloten. In verband met het overlijden van Mevr. de Boer-Jongkees en den heer P. C. de Boer, zal onze zaak Vrijdag, den dag van de ter-aarde-bestelling, gesloten zijn. Om half twaalf zal het stoffelijk overschot van moeder en zoon uit het woonhuis, Koningstr. 87 worden uitgedragen en op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen worden ter-aarde- besteld. De Heldersche Courant zal dien dag, na afloop van de droeve plechtigheid, om onge veer 3 uur worden rondbe- zorgd. Er is rouw Vertrokken personen. Advertenties voor het nummer van Zaterdag. Wij deelen onzen adverteerders mede, dat in verband met de ter-aarde-bestelling van den heer en mevrouw de Boer, onze loketten Vrijdag voor het aannemen van advertenties gesloten zullen zijn. Onze colporteurs zullen tot 's mor gens 10 uur en des middags na 3 uur, voor zoover hun dat mogelijk is, de adverteerders bezoeken, terwijl men voorts in onze bus zijn annonces kan deponeeren. De Nationale Collecte was een groot succes* fCT Licht op voor alle voertuigen Feuilleton Zy namen hun hoeden en gingen weg zon der een woord te spreken. Het is ons gebleken, dat het even onver wachte als tragische heengaan van onze presidente-commissaris, Mevr. M. de Boer Jongkees en van onzen directeur, den heer P. C. de Boer diepen indruk in onze stad en ver daarbuiten heeft gemaakt. Stonden reeds op dien noodlottigen Maan dagavond tientallen menschen tot laat voor ons kantoor om nadere bijzonderheden over het ongeval te vernemen en sprak de gedrukte stemming onder hen een duidelijke taal, intus- schen rinkelde op ons kantoor onophoudelijk de telefoon van menschen die van hun deel neming blijk gaven. De aanvrage op de telefooncentrale naar onze nummers 50 en 412 waren zoo veelvuldig, dat de centralist assistentie moest laten komen. Den volgenden dag kwamen nog velen op kantoor en moesten wij ook toen herhaalde malen door de telefoon het ontzettende onge luk bevestigen. In „Casino" kwamen gisterenmorgen 9 uur de dames en heeren bijeen, die zouden collec teeren voor het nationaal huldeblijk, aan te bieden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard bij Hun huwelijk. Bij ontstentenis van den voorzitter, wethouder W. de Boer, nam de burgemeester, de heer G. Ritmeester, het woord en verzocht den aanwezigen zich van hun zetels te verheffen. In enkele treffende bewoordingen huldigde de burgemeester de nagedachtenis van Mevrouw De BoerJong kees, die hij schilderde als een ijverig lid van het bestuur en als een vrouw, die in het plaat selijk maatschappelijk leven een zeer vooraan staande plaats innam. Voorts wijdde hij eenige warme woorden aan wijlen den heer De Boer, dien hij schetste als een uitstekend zaken- en vereenigingsman. De woorden werden in diepe stilte aan gehoord. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, Afdeeling Den Helder, schrijft ons: De Afd. Den Helder van het Centr. Genoot schap voor Kinderherstellings- en -vacantie kolonies mag niet nalaten bij het verscheiden van haar op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen Vice-Presidente, Mevrouw M. de Boer—Jongkees, uiting te geven aan haar deernis met dit treurig gebeuren. De vereeni- ging verliest in haar een zeer toegewijde me dewerkster in de behartiging van de belangen van het zwakke kind. Bijna van de oprichting af heeft zij in dit werk een zeer belangrijk aandeel gehad. En de wyze, waarop zij zich daaraan gaf, is het best te typeeren met: ,.'t was af!" Zij is voor enkele jaren ook nog als lid van het H.B. in dj algemeene leiding werkzaam geweest en bleef daarna nog in nauw contact met dit H.B., nadat zij regle mentair tot aftreden genoopt was. Haar aandenken zal lang bij allen, die met haar in nadere aanraking kwamen, zeker ook bij de ouders en kinderen, die mede door haar arbeid hun leven zagen verhelderen, in dank bare herinnering blijven. Namens het bestuur van de Afd. Den Helder, C. G., De secretaris, T. VAN HEUSDEN. Een onzer abonné's schrijft ons: Er is rouw en verslagenheid in Holland's noordpunt. Ontsteltenis en schrik bracht de mare door Den Helder. Nu is er droefheid en ziele-smart. Twee levens, waarvan nog zooveel verwacht kon worden, in den greep van het noodlot, in den greep van den onverbiddelijken dood! En zij, die achterbleven, kunnen het verlies nog niet ten volle beseffen, daarvoor was de schrik te hevig, de tijd te kort. Toch, allengs gaat de ontroering van hart tot hart, van huis tot huis, als een stille bode, die zachtjes met onzichtbare vleugelen zijn droeve taak vervult. De goede daden teekenen zich af, blijven in de herinnering, vele, vele jaren lang. Moge dit zoo zijn en moge dit gezegd wor den van deze beide levens, door het noodlot achterhaald. Waartoe dan nu nog vele woorden, als de daden blijven getuigen? Hier is zwijgen, welsprekend. Zoo zij het. Wij ontvingen voorts tal van schriftelijke en telegrafische betuigingen van deelneming, van meer persoonlijken aard. Dezer dagen waait op Huize „Parkzicht" de vlag halfstok. J. M. M. Tendijck, R.K., naar Tilburg, Zomerstraat 52 A. J. Mulder, R.K., koopman, naar 's-Graven- hage, Groeneweg 64. W. J. Welsing, R.K., dienstbode, naar 's-Gravenhage, Groeneweg 64. J. P. van der Zwaan,-geen, naar Castricum, Oosterstraat. G. van der ZwaanVisscher, geen, zonder, naar Castricum, Oosterstraat. J. DijksterhuisLaffra en dochter, geen, naar Groningen, Starkenberghstraat 129. M. de Jong— van der Linden, N.H., en kin deren, geen, naar Alphen aan den Rijn, Bloemhofstraat 21. E. H. Snijder, controleur „De Nederlander 1870", en gezin, N.H., naar Voorburg, Van Sevenberghestraat 49. T. W. M. VolkersKleijn, N.H., naar Schie- broek, Iepenlaan 67, bij C. J. Cohart. J. C. Sturk, R.K., electricien, naar Haarlem, Hunzestraat 22. E. van DrielSijtsma, naar Leeuwarden, Florabuurt 14. C. Bronmeijer, muzikant, en gezin, N.H., naar Middelburg, Vlissingschestr. 65 K. J. Slieker, varensgezel Rott. Lloyd, en gezin, N.H., naar 's-Gravenhage, Bloemfonteinstraat 165. Een netto opbrengst van 1.345,49! Zoo is dan gisteren hier ter stede de Nationale Collecte gehouden en tot een groot suces uitgegroeid. Met een warm enthousiasme waren des morgens om on geveer half tien de ongeveer 150 dames en heeren, die zich bereid verklaard had den om daadwerkelijk aan deze collecte mede te werken, naar buiten, het slechte weer in, getrokken en kwamen zij des namiddags om half vier voldaan en even enthousiast in Casino terug. Hun werken is op schitterende wijze beloond, want toen 's avonds balans opgemaakt werd, bleek dat men een bedrag van niet minder dan netto... 1.345,49 bijeen gebracht had. Dit houdt een groot compliment in voor hen, die dit bedrag ophaalden zoowel als voor allen, die hun gave offerden. Om thans chronologisch te werk te gaan, beginnen we met de bijeenkomst, die des morgens te 9 uur in de voorzaal van Casino plaats had. daar toch kwamen de dames en heeren collectanten bijeen, om de afspraak gestand te doen, die zij in het Raadhuis ge maakt hadden. Bij ontstentenis van den voor zitter, wethouder W. de Boer, nam de burge meester, de heer G. Ritmeester, de leiding op zich. Zooals elders in dit blad in een afzonder lijk berichtje vermeld, huldigde hij op eer biedige wijze de nagedachtenis van Mevrouw M. de BoerJongkees en van den heer P. C. de Boer. Daarna deed hij eenige mededeelingen be treffende de collecte. Van te voren waren 75 „wijken" klaargemaakt, die zoo samengesteld waren, dat alle collectanten tusschen de 120 en 140 huizen te bewerken hadden. Zij kregen allen een bus mede, die een nummer droeg, dat overeenstemde met de wijk, die door de(n) drager (draagster) geloopen werd. Deze werk wijze bleek zeer practisch te zijn en heeft dan ook uitstekend voldaan. Vervolgens werd er om de wijken eerlijk geloot en daarna ging ieder, gesierd door een Oranje-band om den arm, en met enthousiasme, dat heerlijk aandeed, naar de voor hem (haar) bestemde wijk. Onder hen, die met het busje' en den Oranje-armband de straat op gingen, be vonden zich de burgemeester en mevrouw Ritmeester, die samen een wijk voor hun rekening namen. Zonder uitzondering waren alle collectan ten en collectrices best te spreken over hun ervaringen langs den weg. Vrijwel de geheele gemeente deed mee. Er mag hier b.v. met voldoening ge constateerd worden, dat vrijwel de ge heel e burgerij de collecte gesteund heeft Daar waren enkele grootere gaven, vele middelmatige, maar het grootst in aantal waren de kleine bijdragen, geofferd door de minst kapitaalkrachtigen. Uit alle lagen van de bevolking kwamen de dubbeltjes, kwartjes en guldens binnen en de busjes begonnen in den loop van den dag dan ook zwaar te worden. Het volgende voorval is een aardige illus tratie van de geest, die er onder de eenvou dige menschen heerschte. In een niet nader te noemen wijk verscheen op het bellen van den collectant een oud moedertje aan de deur, die haar gave allang klaar had liggen, Zij kwam tenminste met... 2 pakjes thee aan de deur en zij vroeg den collectant of hij die mee wilde nemen en ze wilde opsturen aan de Prinses en Prins Bernhard als haar huwe lijkscadeau... De collectant moest het vrouwtje teleurstellen, maar het voorval frappeert door de warme gezindheid van deze eenvoudige vrouw jegens het Prinselijk Paar. De collecte verliep in een vlot tempo, zoodat allen om half vier, het des morgens door den burgemeester gewijzigde tijdstip van „verza melen", in de Casino-foyer weer bijeen waren. Ieder zette zich aan een tafeltje en telde zijn (haar) ontvangsten uit, waarna enkele bestuursleden deze natelden en op een lijst boekten. Snel werd daarna een optelsommetje gemaakt en zoo kon de burgemeester in zijn slotwoord, een voorloopig bedrag mededeelen, dat zoo'n indruk maakte, dat allen hard be gonnen te applaudiseeren. De heer Ritmeester dankte de dames en heeren hartelijk voor het belangrijke werk, dat zij dezen dag gepresteerd hadden en hoogst voldaan ging het gezelschap even later uiteen. Intusschen hadden Huisduinen en Juliana- dorp nog niet afgerekend, want de betrokke nen wisten niets van het veranderde tijdstip van samenkomst. Des avonds verschenen deze afgevaardigden echter prompt aan de zaak van den heer H. C. M. Nypels, secretaris van het bestuur en toen wisten we weldra wat we gaarne weten wilden: de netto ontvangst. Met een gevoel van begrijpelijke voldoening kon de heer Nypels ons het volgende staatje overleg gen: In totaal opgehaald, met inbegrip van Huisduinen en Julianadorp 1.347,16 Joodsche Sociëteit 5, Totale onkosten 1.352,16 6.67 Netto ontvangst 1.345,49 Dit was dus het meer dan schitterende resultaat van deze Nationale collecte in Den Helder. Een woord van groote waardeering aan allen, die aan dit prachtige resultaat meegewerkt hebben, is hier zeker op zijn plaats. Onze stad zal waardig deelnemen aan het huwelijksgeschenk, dat het Neder- landsche Volk H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard straks zal aanbieden! Vermelden we nog, dat de heer Polak van Casino gratis zijn zaalruimte beschikbaar had gesteld, waarvoor het comité zeer erkentelijk was. Restitutie Teeltheffing Aardappelen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de ingevolge art. 6, lid 2, sub a t/m. der Crisis-Aardappelbeschikking 1936, in te dienen aanvragen om restitutie der geheele of gedeeltelijke teeltheffing voor aard appelen, oogst 1936, voor zoover deze në. 12 December a.s. mochten worden ontvangen, niet meer in behandeling zullen worden ge nomen. (adv.) Natuurhistorisch Museum. Elke weekt Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam, van 35 u. Woensdag 9 December: Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8.15 u, Ned. Chr. Vrouwenbond. Casino, 8 u. Feestvergadering S.D.A.P. Alg. Mil. Tehuis, 8 u. Feestavond Joodsche Sociëteit. PORTRET ATELIER JAC.bt BOER Woensdag 9 Dec. 16.15 uur Nogmaals de maaswijdte. Blijkens een mededeeling in het Visscherij- blad voor Ostende is de Internationale Raad voor de Noordzeevisscherij, die te Lon den is bijeeh geweest om te komen tot over eenstemming omtrent de maatregelen tot be houd van den vischstand in de Noordzee, met haar besprekingen niet tot een definitief be sluit gekomen, omdat de Fransche afgevaar digden verschillende voorstellen niet konden goedkèuren. Nu zijn de verdere besprekingen uitgesteld tot het laatst van Januari in het volgende jaar. Middelerwijl heeft Holland reeds zijn bepa ling van de maaswijdte van 7% cm inge voerd, zoodat er bij onzen kustvisscher het wrange smaakje niet is weggenomen, omdat de visschers van België en Frankrijk vrijelijk met hun nauwmaziger netten rustig de ton getjes kunnen opvisschen, die door de maas van het Hollandsche net hebben weten te ont snappen en dus op hun eigen markten kun nen brengep, terwijl deze soort visch mis schien anders voor export had kunnen dienen, De Belgen gaan nog geregeld door met aanbouw van nieuwe trawlers. Met groot vertoon naar buiten wordt elke stapelloop officieel verricht, zoodat er dus daar lang zamerhand bij. het publiek groote belangstel ling voor het vischbedrijf begint te ontstaan. Men droomt er zelfs van, dat Ostende een maal de grootste visschershaven van Europa zal worden.- Nu heeft dat nog wel even geduld, maar feit is toch, -dat men zich voor de visch- voorziening geheel tracht onafhankelijk te maken van den buitenlandschen vischinvoer. Dat men daarin al ten deele is geslaagd, merken onze exporteurs al aan den lijve. En wanneer die het merken, ligt het voor de hand, dat er dadelijk den terugslag van wordt gevoeld bij de eigenlijke visscherij. Dit te constg-teeren, sluit tevens in zich, dat onze export zich meer zal hebben te richten naar andere gebieden. Voor onze haring is men daarmee de laatste twee jaren voor een deel in geslaagd. Maar voor onze versche visch hebben we nog geen ander terrein kun nen aanboren. Men had gedacht in Tsecho- Slowakije een goed exportgebied gevonden te hebben, maar dat is weer afgesprongen en is de boel weer gecontingenteerd. Rusland een groot gebied, met nog schier onbeperkte mogelijkheden ja, maar hoe zal men daar voor onze versche visch slagen? Officieele verbinding missen we, zoodat zuiver particulier initiatief dit zal moe ten bewerken. We weten echter, dat er zooiets is als semi- officieele medewerking, die al heel wat heeft bereikt, maar de aanpak moet toch uitgaan van den particulier. Maar zoo goed als voor de pekelharing veel is tot stand gekomen, zoo goed kan het ook bereikt worden met de versche visch, mits door Friedrich Lindem a n Jimmy Bolston bleef verlegen lachend bij de trap staan. Plotseling schreeuwde Thompson, de ree der, met een verschrikkelijk harde stem, alsof hij thuis was. Waar is de Consul? Gewoon: „de Consul" alsof er in Gibraltar Waar één Consul was. Maar Bolston greep de gelegenheid aan, sprong te voorschijn en bleef gedienstig ac ter de ruggen der beide Amerikanen staan. Komt de Consul dadelijk? Ja. Zeg hem: Mr. Thompson en Mr. Win chester wachten al een half uur. Jimmie Bolston boog onderdanig bij eze Woorden. Hij wist niet goed of hij zich kwaad moest maken over dezen toon en zijn waar digheid bewaren of... Maar hij besloot de draden in handen te houden en den Consul te laten halen. Een boy snelde de deur uit. In de hall was het stil geworden. Door het hreede venster kwamen de geluiden v straat. Tusschenbeide stak een Spaansche jongen zijn gezicht door het raam en z°n<= heesche melodie. Maar direct trokken zij hunne neuzen weer terug, zoodra zij de ang stige stilte binnen bemerkten. De rust was onaangenaam, tastbaar en geladen. Het Bris- tol-parlement waagde het niet zich te ver roeren, durfde niet met hun stoelen kraken, ken, hun glazen niet neerzetten op het mar meren blad, alleen om geen enkel teeken vna leven der anderen te verzuimen. Maar ook van dien kant kwam geen enkel geluid. De beide Amerikanen zaten en zwegen. Zij schenen te slapen. Alleen de zoetige tabaks lucht, die in la\ge slierten door de palmen slingerde, bewees, dat zij nog wakker waren. Ik zelf zat in mijn hoekje, boog mrj over mijn papier en lachte in mijzelf. Ook toen na een oogenblik de Consul bin nengestormd kwam, de beide heeren begroette en met hen in de leerzaal verdween, veran derde er eigenlijk niets. Jimmie Bolston en zijn vrienden waren ver over hun tijd. De whisky verschraalde in de glazen. Maar zij konden nog geen afscheid nemen. Zij hadden nog steeds het overtuigend gevoel, dat er binnenkort iets buitengewoons gebeuren zou. Maar er gebeurde niets, hoege naamd niets. Na ongeveer een half uur ging de deur van de leeszaal weer open. De drie kwamen er gezamenlijk uit. Men hoorde een paar on benullige zinnen. De Consul nam afscheid en ging weg. De Amerikanen nestelden zich opnieuw in hun stoelen en soesden verder. Wederom kronkel den de slierten rook om de palmen. Dit was te veel, of liever gezegd, te weinig voor de drie Bristol-parlementariërs. Zij stonden op, zwijgend, en gingen met hangen de koppen weg. Jimmie Bolston speet het van harte, dat hy hun niets beters had kunnen laten zien. Het kwam hem als een nadeel voor den roep van zijn hotel voor. Maar hij kon niet meer doen dan berustend de schouders ophalen. De Amerikanen waren suffers. Maar de Amerikanen waren geen suffers. Alleen zij wisten te wachten. Dat was alles. Zij hadden misschien geen goede manieen. Ja, het waren slecht opgevoede menschen. Dat kon men al zien aan de wijze, waarop zij in hun stoelen lagen. Misschien wisten zij ook niet, wat zij de bloem van Gibraltar ver schuldigd waren. Zij hadden waarschijnlijk tot op heden niet eens geweten, wat Gibraltar eigenlijk wel was. Alleen een naam op de kaart en een nood haven voor hun schepen, maar iets anders schenen zij zeer goed te weten; en daar ging het om, zg wisten, wat zij wilden. Zij hadden slechts een doel voor oogen en dat wilden zij bereiken, 't kwam er niet op aan hoe, met list, met de ellebogen of met geld. Zij wonden zich er niet over op. Deze „Betty Bonn" geschiedenis was voor hen een zaak, zoogoed als alle anderen, die zij op de beurs te New-York deden. Ik peuterde nog zoo'n beetje aan mijn arti kel, zonder goed erby te zijn. Van tijd tot tijd keek ik eens tusschen de palmen door naar de beide anderen daar aan den overkant. Maar het beeld bleef onveranderd. Ik zag den breeden rug van Thompson en het smalle profiel van Winchester. Een fijne blauw-witte damp van tabaksrook hing boven hun hoof den. Zoo bleef het ruim een uur. Om drie uur kwam de Consul terug. Thompson draaide zijn hoofd naar links en vroeg: Wanneer? Spring nam een stoel, ging zitten en zei: Om vijf uur. Thomson knorde: AU right. Daarna bleef het beeld tusschen de palm- boomen weer hetzelfde, alleen met dit ver schil dat nu ook een tweede gezicht en pro fiel te zien was: de Consul. Het veranderde niet gedurende de twee uur. Alleen werd de tabakswalm een beetje dichter en rook an ders. De Consul rookte Spaansche sigaretten. Af en toe sloop Bolston in de buurt rond, wierp een schuwen blik naar de groep aan het venster en verdween weer geruischloos ach ter zijn bureaudeur. Het gaf iets spookachtigs, deze stilte, deze starre palmbladeren, deze onbeweeglijke rookslierten, dit sprakelooze heen en weer sluipen van Bolston. Mij maakte dit wachten nerveus, deze zwijgende zekerheid, die den tyd had, omdat toch alles gaat, zooals men het zich voorge nomen heeft. Dan daarbij de vraag: wat is het, dat men zich voorgenomen heeft? Ik was nu eenmaal op noodlottige wyze in deze zaak betrokken, zoodat het my niet onver schillig laten kon, wat deze Amerikanen met Trevor voor hadden. De drie gestalten onder den palmboom za ten onbeweeglijk. Liefst had ik hen met pa pierkogels bekogeld, alleen maar om hen uit hun onaangenaam aandoende rust te halen. Zeker, ik had natuurlgk eenvoudig kunnen opstaan en weggaan, maar in den grond van mpn ziel was ik per slot van rekening nog meer gespannen dan de drie van het Bristol- parlement, omdat ik meer wist, omdat ik de figuren beter kende, die hier op dit ongewone tooneel ageerden en omdat het per slot van rekening toch ook om Nancy ging. Mijn eigen koppigheid om te büjven maakte ik goed, door mijn plicht om myn artikel voor de dagbladen te moeten afkrijgen. Daarmee schoot ik niet op. Ik keek elk oogenblik op de klok. 4 uur 40. Winchester stopte een nieuwe PÖP- 4 uur 45. De drie maakten nog steeds geen aanstalten. 4 uur 50. Waren zij per slot van rekening dan toch nog ingeslapen? 4 uur 55. De Consul ging staan. Well. Meer zei hij niet. Ook de beide anderen gingen staan. Well. Nu stelde ik ook geen belang meer in mijn artikel. Vlugger, dan behoorlijk was, rende ik naar het raam. Daar gingen de drie op een ri), alsof zij niets met elkaar te maken hadden. Uitge zwermd in een verdedigingslinie, dacht ik. De aanval begon. Toen bogen zy den hoek van de Mainstreet om. Arme Trevor! Ik wist niet, wat de Ame rikanen van hem wilden, maar ik kreeg zoo'n gevoel als hij zich verzet, heffen zij eenvoudig hun armen op en boksen hem tegen den grond. Trevor was er de man niet naar om met dit soort reeders, met deze soort havenarbei ders, om te gaan. Lang bleef ik aan het venster staan en staarde naar buiten in de zon. Ik zag niets, van wat er buiten gebeurde. Ik moest regelmatig denken aan de scene, die zich daar op kamer drie, in het koele gerechtsgebouw nu aan 't afspelen was. Ik moest er daarom zoo sterk aan denken, om dat ik geen flauw idee had, wat er gebeurde. Kwamen die twee als getuigen? Waarom dan deze kostbare reis over den oceaan? Per slot van rekening waren zy er toch bij geïnteres seerd, dat de schuldige of de onschuldigen ge vonden werden. Dan waren zij vrijgesteld van de betaling van het bergloon. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5