tsss. tcs Texel Uitslag aanbesteding* Visscherij Uit het politierapport Cemeenteraad van Texel* Julianadorp s 3 8 cu 5 8 5 De haven van Nieuwediep. Stoomvaartberichten Tijdschriften en Weekbladen kif mee acbtetieetdett Uitslag der openbare aanbesteding d.d. 8 Dec. 1936, perceel no. 16, voor: Het vervangen van een oude houten beschoeiing door een ijzeren beschoeiing achter verf- en glasmagazijn, geschutmakerij en artilleriewerkplaats, woonhuis off. van politie, van de sloepenhelling, etc. en daarmee in verband staande werken. Matl. zonder Matl. met Namen J. W. de Jong en A. J. Waterlander te Sneek en Oudehaske «■*,■■•■11* J. de Vries, Den Helder J. W. de Jong en A. J. Waterlander te Sneek en Oudehaske (2e aanbieding) Fa. H. Broersma te Harlingen J. de Vries, Den Helder (2e aanbieding) W. en H. Visser Wzn., Lemmer I. C. Kooyman te Harlingen N. V. C. Kastelein'Zn.'s, Aann. bedrijf., Dordrecht koper toevoeging koper toevoeging Opmerkingen 35.240.— 35.680.— 35.300.— 35.924.— 300.minder voor teeren op Rijksw. 400.als boven 36.375.— 36.380.— 37.830.— 40.300.— 36.500.— 38.660.— 44.650.— 37.727.— 37.600.— 38.700.— Van Splunder's Aann. en Handel Maatsch., Ridderkerk B. Boerema en Th. Raske te Bussum N.V. Aann. bedr. v.h. v. Dongen en van Hoven te Dordrecht N.V. Visser en Smit's Aann. Mij. te Papen- drecht38.999. N.V. Aann. bedr. v.h. P. A. van Wijnen te Dordrecht Van Splunder's aann. en Hand. Mg'., Ridder kerk (2e aanbieding) 37.360.450.als boven 37.221.200.als boven 38.824.— 3,50 p.Sd. 45.465.— 38.327.— 38.200.300.als boven 38.900.— 39.720.— 39.421.— 39.200.— Otto Linzel te Soestdijk g J. K. Simon te Schiedam Ant. Borst te Bakkum Holl. Beton Mij. N.V., Den Haag P. de Pater te Waddinxveen N.V. Aann. bedr. P. A. v. Wijnen, Dordrecht (2e aanbieding)1 P. Volker F.Hzn., Sliedrecht 39.800.— 40.965.— 39.990.— 39.152.— 40.500.— 43.782.— 39.900.— 39.975.— 41.765.— 40.100.— 41.400.— 44.577.— 48.209.— Indien teeren op de fabr. 700.meer Teeren op de R. W. 300.minder 40.644.— 41.430.- Teeren aan de fabr. 750.meer 47.585.— 42.585.— Holl. Aan. bedr. Zanen Verstoep te 's-Graven- hage41.600. Kraayeveld's Aann. Mij. N.V. en A. Hofman Pzn. te Heemstede43.400.— Mg. t. Aann. v. Heiwerken N.V., Rotterdam 43.480. Van Splunder's Aann. Mij., Ridderkerk (3e aanbieding)43.600. 48.400.— 44.400.— 44.415.— Joh. Verhagen te Breda N.V. Aann. bedr. „Waterwerken" te Amster dam A. Kraayeveld Pzn. te Zwijndrecht A. Kraayeveld Pzn. te Zwijndrecht R. Holman Zn., Alkmaar P. Parel Jz. te Sliedrecht Jb. Kingma te Middenmeer A. v. d. Wouw te Den Helder J. Roomeyer te Den Helder G. v. d. Wal te Den Helder K. Venema te Den Helder G. H. Geus te Den Helder R. Noppert en G. Oord te Den Helder 44.400.— 45.000.— Teeren op het werk 300.minder Teeren op walsw. 700.meer 46.000.— 48.760.— 43.460 46.800.— 47.100.— 49.944,— 51.300.— 51.350.— 53.500.— 54.600.— 55.000.— 56.900.— 49.576.— 44.060.— 47.800.— 50.824.— biljet ongeldig de methode van bewaring der visch uitstekend is, öf de vervoercapaciteit van dien aard is, dat de visch in goeden staat aankomt. Beide is mogelijk, zoowel door de koeltech niek als door het vervoer met koelwagens; ter wijl we dan nu nog kunnen uitschakelen het vervoer per vliegtuig, hetwelk echter voor de toekomst niet zal kunnen worden gemist. Zooals telkens wordt gewaarschuwd niet in het territoriaal gebied van de Fransche kust te gaan visschen, zoo herhaaldelijk loopen, vooral Belgische visschers telkens procesverbaal op en in boete en in beslagneming. Ondanks de waarschuwingen riskeeren de visschers helaas telkens deze betrapping. Lang heeft men een oogje dicht gedaan, maar nu schijnt het geduld ten einde. Mochten er ook Hollandsche visschers op deze kust verdwalen, laten ze dan vooral zich niet laten verleiden om het net uit te werpen, want de snelle kustwachters zitten ze weldra op de hielen. Typisch is een advertentie te lezen in het Visscherijblad voor Ostende, waarin verre kijkers worden" aangeboden, waarmee het mogelijk is de kustwachters op verren afstand al te zien aankomen. Dat is Vlaamsche humor! Eenige cijfers. Het aantal reizen, dat de IJmuider trawl- vloot in November van dit jaar heeft ge maakt was 186 tegen verleden jaar Novem ber 167. De besomming was dit jaar 459.799,61 tegen verleden jaar 387.581,49. Het gemiddelde was in November van dit jaar 2423,65 tegen verleden jaar 2320,84. Dit jaar een aanmerkelijk hooger resultaat dus. De loggers, die een kleiner aantal reizen maakten, hadden in November van dit jaar een reisgemiddelde van 705,53 tegen ver leden jaar 552,65. Dat is dus een zeer groote verbetering, hetgeen het bedrijf in hooge mate ten goede komt. Het aantal motorkustvaartuigen is zeer in aantal toegenomen en het totaalbedrag de zer vaartuigen schijnt dan ook elk jaar toe te nemen. Dit jaar November werd door deze vaar tuigen aangebracht voor een bedrag van 59.510,30 tegen verleden jaar 23.307,98. Dat is dus een buitengewoon groot ver schil. Maar dit jaar namen vanuit IJmuiden (of liever' kwamen te IJmuiden markten) deel 659 kustvaartuigen, tegen verleden jaar 466 vaartuigen. Dat scheelt er dus bijna tweehonderd. Vermoedelijk is deze uitbreiding eensdeels toe te schrijven aan het grooter aantal mo- torbotters, die verleden j aar nog op het IJselmeer mochten visschen, maar daaraan dit jaar niet mochten deelnemen, omdat hun motorkracht te groot was. Bovendien zijn er ook verschillende vaar tuigen, die aan de garnalenvisscherij te IJmuiden deelnemen, die er misschien ook verleden jaar niet in zoo'n groot aantal waren. De geheele omzet aan het Staatsvisscherg- bedrijf was in November f 154.235,23 tegen verleden jaar 786.758,23. Dat is dus min der dan verleden jaar. Over de afgeloopen elf maanden was de omzet 5.587.694,69 tegen verleden jaar 5.610.705,50. Men blijft zoodoende nog ten achter bij verleden jaar. De prijzen. De tongprijs liep Maandag te IJmuiden tot ten hoogste 1.15 per kilo en bleef zich dus goed handhaven bij verleden week. De scholprijzen waren buitengewoon hoog. Groote schol b.v. van 21,tot 34, middel schol van 20,tot 27,en kleine schol van 8.50 tot 21,terwijl de zet- schol van 26,tot 31,geld, alles per 50 kilo. Vermoedelijk zal het ruwe weer der laat ste dagen hiervan wel oorzaak zijn. Nu het weer opgeknapt en er meer visscherij zal ko men, is er wel wat teruggang der prijzen te verwachten. In de Memorie van Antwoord verklaart de Minister van Landbouw en Visscherij, dat de toestand van de visscherij, zoowel zee- als zoetwatervisscherij, te wenschen overlaat. Veel wordt er overigens niet in gezegd. Van belang achten we het, dat (maar dat is weer het zwakke punt) er zooveel mogelijk reke ning gehouden zal worden met de visscherg- belangen bij de handelsverdragen. We hadden graag een krachtiger woord gezien, hoewel „zooveel mogelijk" ook wel een krachtig woord kan zgn, waarop we dan maar zullen hopen. Er kan niet worden toegegeven, dat er nog te veel buitenlandsche visch wordt ingevoerd. De handel zal dit niet onderstreepen, want herhaaldelijk klinkt uit dien hoek den wensch om meer visch uit het buitenland. Men weet, deze kwestie raakt het vraag stuk van den aanvoer. En in deze kan men hopen, dat reeder en handelaar elkaar vol doende zullen weten te vinden en elkaar zul len weten te verstaan. De haringafzet heeft de grootste aandacht van den Minister. Hier is het geluid o.i krach tiger en we hopen daarvan ruim succes, want het komt ook het andere deel der visscherij ten goede. Hoe meer loggers zich onledig houden met de haringvisscherg, hoe grooter kans voor de treilvisschers om een bestaan te verkrjjgen. Van het centrale verkoopkantoor voor gar nalen heeft de Minister goede verwachting voor het garnalenvisschersbedrijf. Voor verschillende visschers mag dat het geval zijn, maar er schijnen nog heel wat din gen aan te kleven, die tot nog toe verhinde ren, dat meerdere visschers hiervan zullen kunnen profiteeren. Bevrediging over alle kanten is er dan ook nog lang niet. Niet alleen bij de visschers, maar ook bij den handel. Men behoeft, wat dit betreft, de verschil lende uitlatingen maar te lezen in het orgaan van den Ned. Bond van Kleinhandelaren. Leest men daarentegen correspondentie uit Urk aan de N.R.Cft. omtrent de uitkomsten van de garnalenvisschers bij IJmuiden, dan zou men zoo oppervlakkig zeggen, dat het de garnalenvisschers goed gaat. Besommingen vanaf 150.tot 180. ondanks het minder gunstige weer van ver- ledeh week, zijn nog niet verwerpelijk. De Noordzeevisschers moesten het verleden week met minder doen. Dezen hadden, visschende tusschen IJmuiden en Schevenin- gen van 50.— tot 65.— per vaartuig; de groote motorschepen, visschende tusschen Texel en Terschelling besomden tot ten hoog ste 150.—. Elk vaartuig kan in zekere mate, afhan kelijk van een uitvaartvergunning wel deelnemen aan de treilvisscherij maar niet aan de garnalenvangst. Voor de laatste vis scherij moet er een basis aanwezig zijn, waaraan men dan het recht ontleent om ook thans deze visscherij uit te oefenen. En daarin schuilt nu de bron van veel wre vel en misnoegen, terwijl over hetgeen in de M. v. A. staat, dat door het instellen van het verkoopkantoor de financieele band tusschen visschers en handelaars is verbraken, vaak wel anders wordt gedacht. Dat dit niet de bedoeling van het verkoopkantoor is, is zeker. Maar er schijnen nog mazen te zijn, waardoor men weet heen te kruipen. Doch daarvoor is de Minister moeilijk aansprakelijk te stellen, hoewel het gewenscht zou zijn, dat er scher pere maatregelen in dat opzicht zouden zgn te nemen. Maar er zijn ook verschillende garnalen visschers, die met de regeling zeer goed te vreden zijn. We noemden onlangs de gar nalenvisschers te Katwijk en hoorden ook zoo'n zelfde geluid van de visschers uit Zand- voort, die nu meer geregeld verzekerd van inkomsten zijn dan vroeger,zoodat zij con tent zijn. Zoo hebben ook hier weer de dingen twee kanten. Te Huil, waar men steeds doorgaat nieuwe trawlers te bouwen en in de vaart te brengen, heeft men tot dusverre weinig financieel re sultaat gehad. Wel waren de vangsten ruim, maar de besommingen vielen tegen. Toch blijft men nog doorgaan met moderne schepen op stapel te zetten. Dat de vangsten niet loonend zijn, zit 'm ook daar wel, in te weinig afzet. Daaruit is dus te concludeeren, dat nieuwbouw ook met omzichtigheid moet worden betracht. Is er geen loonend emplooi voor, dan faalt dit ondernemen. Men zegt soms hier ook, dat het productie apparaat moet worden uitgebreid. En dan na tuurlijk met de modernste schepen, maar we wezen daarop ook vroeger dat zal alleen kunnen wanneer men dat met groote omzichtigheid doet; en dat wel om dezelfde redenen als bovengenoemd. We bepleitten indertijd aanbouw van enkele, groote trawlers, die de rondvisscherij zouden hebben uit te oefenen om aan de vraag naar deze vischsoort te voldoen. Maar dan dient er ook de samenwerking tusschen reeder en handel te zijn, die eenige waarborg van renta biliteit geeft. Is dat niet het geval, dan zien we meer voordeel nog in de uitbreiding van de kust- visscherijvloot, omdat de exploitatie daarvan geringer in onkosten is. Met kleinere schepen kan in een familie- of kleingroepsverband worden gevaren, terwijl andere onkosten, van administratie etc., laag gehouden kunnen worden. Geregelde aanvoer van goede versche visch, die door de kustvisscherij kan worden ver zorgd, zal vermoedelijk steeds wel goeden aftrek vinden, vooral als men er in kan slagen het vischgebruik in ons land uit te breiden. Voorloopig hebben we nog niet te rekenen op veel uitbreiding van onzen vischexport en zal daarom meer aandacht aan de binnenland- schen afzet moeten worden geschonken. Het voorbeeld van Huil stemt wel tot nadenken en het voorbeeld van de motor- kotters ten onzent stemt eveneens tot na denken, en het komt ons logisch voor te meenen, dat onze visscherij het voorloopig moet zoeken in de uitbreiding van de kust- vloot. Dat men het dit deel van de visscherij thans zoo moeilijk maakt, is daarom te betreuren. Belastering. Door een bewoonster van de Klaas Duit straat werd klacht gedaan, dat zij door een persoon wordt belasterd. De recherche stelt een onderzoek in. Poging tot inbraak. In den afgeloopen nacht hebben onbevoeg den getracht zich toegang te verschaffen tot een perceel aan den Parallelweg. De recher che stelt een onderzoek in. Aanrijding. Door een bewoonster van de Van Galen straat werd aangifte gedaan dat zij, per rij wiel rijdende op derf Parallelweg, werd aan gereden door een haar passeerende auto, waar door haar mantel werd beschadigd. Een onder zoek wordt ingesteld. Schoorsteenbrandje. Maandagmiddag werd aan het Hoofdbureau van Politie kennis gegeven dat er een schoor steenbrand was in een perceel aan de Zuid straat. Bij onderzoek bleek dat eenig roet in den schoorsteen aan het smeulen was en dat de oorzaak te wijten is aan de gebrekkige in richting van den schoorsteen. Door de politie is de smeulende substantie verwijderd. Vernieling. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat van de school aan de Schoolstraat eenige ruiten zgn vernield. Een onderozek wordt ingesteld. Inbraak. Door een bewoner van den Parallelweg werd Maandag aangifte gedaan, dat Zondagm.i c b j.1. uit zijn woning een bedrag aan ge ontvreemd. De recherche stelt een onder zoek in. Pas toch op. Door een bewoner van de Torenstraat werd aangifte gedaan, dat uit een ongesloten schuur, staande op zijn erf, van twee rijwie en de kap van de electrische lantaarn en een belastingmerk zijn ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. RECTIFICATIE. Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor Diaken van de Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend, werd o.a. tot diaken ge kozen de heer D. Brans Az., en niet D. Bruin Az., zooals per abuis werd vermeld. Vergadering van den Raad der gemeente Texel, op Vrgdag 11 December 1936, des na middags te twee uur, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Goedkeuring begrooting van- en subsidie verlening aan het Algemeen Armbestuur voor 1937. Vaststelling gemeente-begrooting voor 1937. Heffing opcenten op de gemeentefondsbe lasting. Idem op de personeele belasting. Aankoop grond. DE FEESTEN OP 7 EN 8 JANUARI. Men verzoekt er ons de aandacht op te wil len vestigen, dat ter gelegenheid van de komende feestelijkheden op 7 en 8 Januari 1937 een wedstrjjd in gevelversiering wordt gehouden, waarvoor de geldprijzen worden be schikbaar gesteld. Tevens zal, zooals bekend, op 8 Januari een groote humoristische op tocht worden gehouden, waaraan groeps gewijze of individueel kan worden deelgeno men, hetzij mét of zonder voertuigen. De be doeling is, dat komische uitbeeldingen worden gegeven of caricaturen voorgesteld, welke in geen géval beleedigend voor personen of instanties mogen zijn. Voor iedere rubriek worden behoorlijke geldprijzen uitgeloofd. Voorts wordt een lampionoptocht gehouden op 7 Januari en zullen de daarvoor beschik baar gestelde prijzen in hoofdzaak worden gegeven voor eigen ontwerpen, die door originaliteit uitmunten. Buurtcommissies of zij, die willen deelnemen aan de gevelversiering en gebruik willen makenmaken van dennengroen, worden beleefd verzocht zich ten spoedigste op te geven bij den heer A. W. Goedhart, Wilhelminalaan, ten einde de kosten zooveel mogelijk te beperken. Oosterend. Ds. J. J. Buskes, predikant bg de Geref. Kerk H.V. te Amsterdam Zuid, daarvoor te Oosterend, heeft voor zijn beroep naar Rot terdam bedankt. Den Hoorn VERGADERING IJSCLUB „DE GEUL". Maandagavond werd een ledenvergadering gehouden van de IJsclub „De Geul" in „Loods- mans "Welvaren" te Den Hoorn. De voorzitter, de heer Riteco, betuigde bg de opening zijn ingenomenheid met de goede opkomst, waarin spr. een bewijs zag van de groote belangstel ling in de IJsclub. Hierna las de secrtaris, de heer D. C. Drij ver, het jaarverslag voor. De penningmeester, de heer K. S. Lap, gaf daarna het financieel verslag. De financieele toestand van de club is niet rooskleurig, jaar op jaar was er te kort, welk bedrag thans is aangegroeid tot 66.65. Tot aanvulling van de kas wil men nu trach ten een verloting op touw te zetten. Voor dit doel zijn door de ingezetenen reeds tal van aardige prijzen toegezegd. Bij de bestuursver kiezing, die volgde, werden de heeren D. C. Drijver, secretaris en K. S. Lap, penning meester, herkozen. Hierna kwam aan de orde verpachting van de ijstent. De heer A. A. Lap werd pachter voor de zomermaanden voor een bedrag van 20 tot 25 gulden. De heer Nobel pachtte de tent opnieuw voor den ijstijd, en wel voor 5 gulden voor den eersten dag,'dat het ijs bereden wordt en vervolgens 75 cent per dag. Bij de rondvraag werden de plannen voor het aanvragen voor het houden van een verloting besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank voor de opkomst. ACTIE TEGEN SAMENVOEGING KAASFABRIEKEN. Naar wjj vernemen is men voornemens te Den Hoorn een actie te voeren voor het be houd van de kaasfabriek „De Onderneming" aldaar. Er zouden n.1. plannen bestaan tot samenvoeging dezer fabriek met „De Een dracht", waartegen te Den Hoorn door ver schillende personen bezwaren bestaan daar men gaarne de fabriek te Den Hoorn wil be houden. UITSLAG VERLOTING C.J.M.V. „VOLG MIJ". E CU 6 265 14 384 787 42 o in» u, 3 6 746 7 288 8 121 9 372 10 723 0' d 0 0 5 ,3 f 3 11 63 16 462 12 742 17 156 13 654 18 847 14 958 1.9 826 15 878 20 625 Burgerlijke Stand van Den Helder van 8 December. BEVALLEN: J. K. C. Stad—van der Vlis, 2.( J. J. M. Meerbeek—Floothuls, d. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Nederlandsch m.s. „Hydra". Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix van St. Aldegonde 8 Dec. te A'dam. Tabian, t„ 7 Dec. v. Port Soedan. Tarakan, u„ 8 Dec. te Port Said. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Berenice, pass. 7 Dec. Ouessant. Merope, 8 Dec. te A'dam. Nereus, 7 Dec. te Brunsbuttelkoog. Odysseus, 8 Dec. te A'dam. Pluto, 8 Dec. te A'dam. Simon Bolivar, t„ 8 Dec. te A'dam verwacht, Stella, 7 Dec. te Hamburg. Titus, 7 Dec. v. Burriana. Trajanus, 8 Dec. te A'dam. Holland—Amerika Lijn. Breedijk, 5 Dec. v. Galveston. Lochgoil, 5 Dec. v. Kingston (Ja.). Silver JavaPacific LQn. Saparoea, 8 Dec. v. Calcutta. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., 8 Dec. te Marseille. Tapanoeli, u., pass. 8 Dec. Dover. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alphacca, u., 7 Dec. te Montevideo. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, 7 Dec. v. Osaka. Clytoneus, 7 Dec. te Batavia. Euryades, t., 6 Dec. v. Marseille. Mennon, 6 Dec. te Singapore. Patroclus, 7 Dec. v. Aden. Emzetco Lijn, Jonge Anthony, pass. 7 Dec. Gibraltar. Jonge Elisabeth, 7 Dec. v. Londen. HollandAfrika Lijn. Bloemfontein, u., pass. 5 Dec. Ouessant. Boschfontein, t., pass. 7 Dec. Ouessant, (Verb.) HollandAustralië Lijn. Meliskerk, 7 Dec. v. Hamburg. HollandOost-Azië Lgn. Gaasterkerk, 8 Dec. te R'dam. „Buitensport", 1 Dec. 1936. N.V. Uitg. Be drijf „De Spieghel", Prinsengracht 856, Am sterdam. Inhoud van dit nummer: Per Ski van Nice naar Chamonix! door A. den Doolaard. In het toverland van Arachne door A. v. d. Straaten. Iets over etiquette en kleeding in de watersport door J. H. Coolhaas. Kampeerkaarten Nederlandsche Centrale door G. van der Weyde Jr. Instrumentenvlucht door M. L. J. Rosman. Snelheid van Dier en Mensch door C. W. C. Van Zwerven en Lezen door L. M. Schwarz. Waar wij wo nen door J. v. d. S. Officieele A.N.K.V, Mededeelingen. Haagsche Kanovereeniging „De Windhappers". Inhoud van den twee den jaargang. Algem. Nederlandsche Kam- peer-Vereeniging. Het Decemberno. van Nillmijmeringen, huis orgaan N.V. Levensverzekeringmij. Nillmij. van 1859, bevat o.m.: Inflatie; Foto; Heeft de vrouw een levens verzekering noodig; Indische Rubriek; Malle gevallen; Ieder „zijn" plaats; Stemmen uit de praktijk; Van onzen Troubadour. Het November-nummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen het November-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, ge wijd aan natuurstudie, heemschut, geologie, folklore etc. onder leiding van A. V. Fey. De inhoud is actueel in dezen zin, dat vele medewerkers de late herfst als onderwerp voor hun bijdrage kozen. K. Zwart stond een zonbeschenen vensterbank met witte cycla men af: „Als de bloemen buiten sterven..." J. G. van Lohe Bosch vertelt van grijze nevel- dagen waarop hij eenzaam over zijn geliefde Veluwsche heide zwerft, maar ook van dagen vol rumoer, als hij toeschouwend gast is van het jachtgezelschap, dat bosch en beemd doet daveren. Simon de Waard beschrijft een No vemberdag op De Beer. Het is een echt „vo gelartikel", rijkelijk geïllustreerd met foto's van den schrijver en teekeningen van Anton van den Oord. F. Koster vervolgt zijn be schouwing over de maatregelen die er op het gebied van natuurbescherming zijn getroffen en die welke nog steeds op zich laten wach ten. „In den Haag schiet men echter niet op men zit als het ware in de oude strikken ge vangen!" Drs. Fop. I. Brouwer beschrijft een wandeling door de Vosbergen, een geliefkoosd plekje bg Groningen en houdt zich in 't bij zonder bezig met de paddenstoelen die daar! overvloedig en in ongekende pracht voorko men. Drie Utrechtsche biologen exploreerden op Schokland. Dr. J. H. Schuurmans Stek hoven geeft verslag van hun bevindingen. iv, sbergen, één der .auteurs van het vo gelboek „Zien is kennen!", levert een uitvoe rig en gedegen artikel over de watersnip, ter- wgl P. van der Lgn aan het woord komt over «Glettsjcrkrassen en gletsjersteenen." GerJi» ekelberg begint een serie artikelen over onze planten in sage en historie. Het eerste stuk is gewijd aan „de aristocraten onder de kruiden de orchideeën. Eveneens folkloris tisch georiënteerd is „Fluitende meisjes, kraaiende hennen en haneneieren" door H. Meertens. Ten slotte vallen nog te noemen Kremer's studie over „het rijk der Angelen" en de rubrieken gewijd aan sterrenhemel, foto- grafie tuinieren en kamerplanten. Een vijftig" tal illustraties verlevendigen het geheel op cï6 bekende wijze.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6