Uit het leven GRIEP? AKKERTJES De techniek van het parachutespringen Carl Maria von Wcber Schagen Nog slechts artillerie-duels De Bilt seint Wereldtocht per kano van SPANJE Viering Huwelijksfeest Prinses Juliana Hilda Bongcrtman keert terug Legerberichten OP 18 DECEMBER 1936 ZAL HET 150 JAAR GELEDEN ZIJN DAT CARL MARIA VON WE BER WERD GEBOREN. Het was op den 18en December van het Jaar 1786 dat een zacht kindergehuil op steeg uit de nederige woning in Eutin na bij Ltibeck, waar Franz Anton von Weber, een krasse vijftiger met zijn achttienjarige vrouw Genoveva van Brenner woonde. Weinig vermoedde de overgelukkige ou ders dat er een tijd zou komen dat de klan ken van het zooeven geboren knaapje, de geheele wereld in verrukking zouden bren gen. De Vader van den later zoo beroemden componist was een begaafd violist. In 1778 was hij directeur geworden van de opera te Lübeck, het volgend jaar werd hij tot hofkapelmeester van het kapel van den prins van Eutin benoemd. Vijf jaar later ging hij naar Weenen, vertrouwde twee zoons van hem toe aan de hoede van Mi- chael Haydn en in 1785 trouwde hij met de jonge Weensche zangeres Genoveva van Brenner. Het jaar daaropvolgend werd Carl Maria von Weber geboren. Al heel vroeg werd de jonge von Weber met het tooneel vertrouwd gemaakt Franz Anton, zijn vader, hoopte hem te zien op groeien als een wonderkind, evenals zijn neef Mozart. Men leerde het kind zingen en de pianotoetsen bespelen, toen het nog maar nauwelijks spreken kon. Het duurde vier jaar tot de kleine kon loopen. In 1798 gaf Michael Haydn hem in Salzburg gratis muziekles. In April bezocht de familie Weenen en verhuisde in de herfst naar München. Hier werd de eerste compositie van het kind uitgegeven, voorzien van een opdracht aan zijn halfbroer Edmund; hier ook zette hij zijn lessen in compo- neeren voort en nam zangles. Kort daarop begon hij met succes in het openbaar te spelen, terwijl zijn vader er voor zorgde dat hij ging schrijven. In 1800 verhuisde de familie naar Frei- burg, waar de toen 14-jarige knaap de ope ra „Het woudmeisje" 'op muziek zette. In 1801 keerde Carl Maria met zijn vader naar Salzburg terug. Nadat hij onder leiding van Abt Vogler zijn muziekstudies had voortgezet, leidde hij nog voor zijn achttiende jaar het ope ra-orkest te Breslau en verhuisde het vol gend jaar naar Stuttgart, waar hij een positie aanvaardde als privé-secretaris van Graf Ludwig, een broer van Frederik, den koning van Wurtemberg. Hij werkte hard en ijverig en bewerkte zijn opera „Het Woudmeisje" die onder de titel Sylvana verscheen. Ten einde dichter in de buurt van zijn vroegeren leeraar Abt. Vogler te zijn, vertrok hij naar Darmstadt waar ook zijn medeleerlingen Meyerbeer en Gans- bacher studeerden. In Januari 1811 vol tooide hij zijn niehwe opera-comique „Abu Hassan". In Februari 1811 ondernam hij een groote artistieke tournee, gedurende welke hij vele invloedrijke vrienden kreeg. Op den 4en Juni werd „Abu Hassan" met veel succes in München opgevoerd. Zijn vader overleed te Mannheim in 1812. In 1813 kwam er een einde aan de zwerftoch ten van Weber door de plotselinge aanbie ding die hem werd gedaan om kapelmees ter in Praag te worden. Hij vervulde deze post tot 1816. Hij componeerde geen nieuwe opera's' maar hij had zijn pianowerken al geschre ven en speelde die met onafgebroken suc ces. Weber verliet Praag op 30 September 1816 en op 21 December d.o.v. benoemde Frederik Augustus, koning van Saxonië hem tot kapelmeester aan de Duitsche Ope ra te Dresden. Nadat Weber het tooncelstuk „Der Frei- schutz" reeds eerder tot Opera had omge werkt begon hij op 2 Juli met de muziek van dit werk. Hij begon met het duet, waar mee de tweede acte aanvangt. Drie jaren zouden er voorbijgaan voordat het stuk werd voltooid. In dien tusschentijd waren de voorstel lingen in het operagebouw te Dresden niet minder succesvol geweest dan die in Praag Nadat hij na tal van moeilijkheden zijn liaison met Margarethe Land had verbro ken, trouwde Weber met de zangeres Ca- rolina Brandt. Zijn nieuwe opera kwam op 13 Mei 1820 gereed Bovendien nam hij op zich om de muziek voor het drama „Preciosa" te com- poneeren, waaraan hij twee maanden later de laatste hand legde, zoodat beide stukken klaar waren voor het tooneel. Er was overeengekomen dat zoowel Pre ciosa als Der Freischütz, dat niet langer met de vroegere titel De bruid v. d. Jager" werd aangeduid, beide in Berlijn zouden worden opgevoerd. Preciosa werd met veel succes in het oude Berlijnsche Operagebouw op 14 Juni 1821 ten tooneele gebracht. Op 18 Juni, den gedenkdag van den Slag bij Waterloo, werd de opening van de niqu- we Schouwburg met de opvoering van CARL. MARIA VON WEBER. „Der Freischütz" ingeluid. Het werd een enorm succes. Webers derde en laatste dramatische meesterwerk was een Engelsche opera die voor het Covent Garden Theater was ge schreven naar een manuscript door Plan- ché bewerkt naar Wieland's „Oberon" Op 23 Januari 1825 begon Weber met het com- poneeren van de muziek. In het huis van Sir George Smart voltooide hij de ouverture kort na zijn aankomst in Maart 1826 en op 12 April werd het werk met bijzonder veel succes opgevoerd. Weber werd dagelijks zwakker van gestel en in weerwil van de teedere zorgen waar mee zijn gastheer Sir Smart en diens fa milie hem omringde, werd hij op den mor gen van den 5en Juni 1826 dood in zijn bed gevonden. Achttien jaar lang rustte het stoffelijk overschot in een tijdelijk graf in de kapel van Moorfield; in 1844 werd het overge bracht naar Dresden en bijgezet in het familiegraf, bij welke gelegenheid Wagner een welsprekende redevoering hield. Naast de drie groote dramatische mees terwerken en de andere reeds genoemde composities, schreef Weber twee sympho- nieën, acht cantates en een groot aantal liederen, orchestrale en pianostukken en tallooze muziek van anderen aard, tesa- men meer dan 250 composities. Webers stijl bereikte in deze drie groo te meesterwerken een hoogte die zijn ver wantschap met de Klassieken en de mo dernen bewijst. Hij beschikte over een scherp en helder denkvermogen, treffender nog was de kracht van zijn nobel karakter waarmee hij de zwakte van zijn gestel overwon. Begiftigd met intellect en een dergelijk karakter, had ieder oogenblik van zijn helaas te kort leven, een dierbare be- teekenis voor de menschheid en het is slechts te betreuren dat zijn muzikale vor ming niet langer in handen van Abt Vog ler bleef. Webers leermeester was een be minnelijke charlatan, wiens zwakheid als leeraar door zijn twee illustere leerlingen in volmaakte onschuld verhaald werd. Mey erbeer wilde beroemd worden door het in luiden van een nieuw tijdperk der opera. Weber bleef de realist. Maar heel de be slistheid van zijn optreden kon de wezen lijke leemten in zijn muzikale opleiding niet herstellen en ofschoon zijn zwakheden niet dadelijk in de opera tot uiting kwamen, zijn er toch oogenblikken geweest waarin zelfs het tooneel ze niet verbloemen kon. Zoo wordt de finale van „Der Freischütz" zoo doorzichtig afgebroken, dat niemand het anders dan als een ietwat oppervlak kig slot van het verhaal beschouwt, of schoon het in werkelijkheid een bijzonder geschikt onderwerp voor muzikale bewer king zou zijn geweest. Aanvallen van weerszijden af geslagen. Radio-Sevilla heeft gisteravond een offi cieel communiqué verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat de opstandelingen aan vallen hunner tegenstanders hebben afge slagen bij Mondragon en Villarcayo. In Somo Siërra voerden de rechtschen een overval uit op Villa Vieja. De rechtsche luchtmacht is actief ge weest aan het front van Avala waar de Bas- kische stellingen herhaaldelijk werden aan gevallen. Het Baskische offensief brokkelt dagelijks meer af. Het weer is mooi gewor den. Uit- Bilbao wordt gemeld: Een communiqué deelt mede, dat de Baskische regeering officieel de religieuze onderwijs-rechten overeenkomstig de katho lieke leer heeft bevestigd. Dit onderwijs zal op alle scholen des lands worden verstrekt overeenkomstig de tradities en gevoelens van het Baskische volk. De gedelegeerde raad van defensie der hoofdstad heeft des middags het volgende communiqué verspreid: Een nieuwe poging der opstandelingen den weg naar La Coruna te bereiken is mislukt na drie heftige veldslagen. Het artillerievuur wordt van weerszijden onon derbroken voortgezet in alle Madriloensche sectoren en duurt reeds 24 uur. Aan het front van Aragon in don sector Lecera is een vijandelijke aanval afgeslagen aan het Asturische front hebben de regeeringstroè- pen, gesteund door de luchtmacht, de hoog ten van Pico de Larca, Canales en Otero, een boerderij en den weg van Olivares be zet. Zij dreven de vijandelijke detachemen ten tot Soto de Regueros terug. Zoo'n zwaar gevoel in Uw hoofd Voelt Ge U loom, als lamgeslagen? Dat is dikwijls het begin van griep, maar zoover behoeft het niet te komen. Neemt dadelijk één of twee "AKKERTJES" en in negen van de tien gevallen wordt de griep-aanval in de kiem gesmoord I "AKKERTJES" zijn echte griep-bestrijders 1 De geneeskrachtige stoffen, waaruit zij zijn samengesteld maken de griepbacillen on schadelijk en werken koorts-verdrijvend. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun zeer snelle pijnstillende werking bijl Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER.CACHETS HOE HET WEL EN NIET Aan parachutespringen wordt tegen woordig bijzonder veel aandacht gewijd. Sovjet-Rusland heeft zooals bekend zelfs een speciale „luchtfan- terie" ingesteld en ook Frankrijk is bezig dit voorbeeld te volgen. De parachute intusschen is en blijft een zeer bruikbaar hulpmiddel wan neer men zich tijdens het vliegen in veiligheid moet stellen. Van een aviatieken medewerker). Parachutesprongen, zooals men ze gere geld in de filmjournaals kan zien, doen de bioscoopbezoekers, dikwijls huiveren. In ademlooze spanning volgt men den sprong in de diepte en wacht op het oogenblik waarop zich tenslotte het valscherm opent en de in een razend tempo begonnen val in een luchtig zweven overgaat. Gezien van het standpunt van den parachutist staan de zaken echter eenigszins anders en het is leerzaam, ja zelfs verrassend te hooren, wat Randy Enslow, een Amerikaan, die tallooze keeren den sprong in de bodem- looze diepte gewaagd heeft, daarover te vertellen heeft. „Als ik ooit eens een zijrups ontmoet", schrijft hij in een Amerikaansch vaktijd schrift, „dan zal ik driemaal vol eerbied voor het diertje buigen. Want tot driemaal toe heeft de zijde van een valscherm mij het leven gered, den eersten keer boven de bergen van Ponssylvaniö, den tweeden keer boven de spoorlijn van Indiana, en de derde maal in een dichten mist in Georgië. In totaal ben ik vijftien keer naar beneden gesprongen, waarvan drie keer in levens gevaar, en men vraagt mij daarom dikwijls welke gewaarwordingen men de eerste paar honderd voet krijgt, voordat het val scherm zich opent, en of de geweldige luchtdruk niet bewusteloos maakt. In den beginne houdt men den adem in totdat de parachute opengaat. Heeft men echter een paar keer gesprongen, dan haalt men adem zooals men altijd doet. Ik heb nog nooit ge boord dat iemand door den buitengewoon sterken luchtdruk bij het neerdalen ook maar het geringste letsel bekwam, alhoewel de snelheid zeer groot is: maximaal 2 mij len per minuut! Het is niet gemakkelijk de gewaarwordingen tijdens een parachute sprong te omschrijven. Terwijl men zich Iaat vallen schijnt de lucht den parachutist te dragen, en dit geeft het gevoel alsof men op een weeke matras terecht komt. Eens op een dag bestuurde ik een vlieg machine, waaruit een collega zijn eersten sprong zou wagen. Terwijl hij den sprong voorbereidde wij waren op 2000 voet hoogte trok hij een buitengewoon plech tig gezicht, maar hij had voldoende moed en sprong. Ik zelf steeg spiraalsgewijze om hoog om hem beter te kunnen gadeslaan. Hij viel en viel, en ik begon mij ernstig on gerust over hem te maken. Eindelijk toen hij nog slechts als een zeer kleine witte stip te zien was, ging het valscherm open en begon mijn vriend langzamer te vallen. Later verklaarde hij dat hij tot zijn groote verwondering niet de geringste vrees ge voeld had en derhalve voor het openen van het scherm tamelijk veel tijd genomen had. De moderne parachutes zijn zorgvuldig samengesteld, ook aan het touwwerk is veel aandacht besteed en het scherm zelf is zorg vuldig gevouwen in een langwerpig of vier kant kflstje verpakt, dat men of op den rug of op de borst bevestigt. Tijdens de vlucht dragen de vliegers het als een soort peluw met zich mede. Het valscherm van den piloot is bovendien van een soort spring veer voorzien, welke de parachute wanneer aan een lijn wordt getrokken snel °Peïï} precies als het bekende duiveltje uit de kinderkamer, dat eensklaps uit zijn doosje tevoorschijn springt. Hoe hooger het springpunt ligt, des te vei liger gaat alles in zijn werk. Dat is de ai- gemeene ervaring van alle parachutisten. Bij springdemonstraties vinden de sprongen dan ook minstens van 600 M. hoogte plaats. De parachutist heeft dan rijkelijk tijd om bij mo gelijke onvoorziene tegenvallers zijn maatre gelen te nemen. Een parachuteveteraan heeft mij meer dan eens gezegd: „Geeft Uw pogin gen om een scherm te openen niet op, ook wanneer het niet schijnt te functionneeren! En werkelijk, ik heb zelf eens een gelegen heid gehad dit te ondervinden. Het gebeurde bij demonstratiespringen boven New-York. Ik sprong van het zweefvlak van een vlieg machine en greep de lijn aan de linkerzijde van mijn gordel. Ik trok, maar het hielp niet. Viermaal moest ik met beide handen trekken alvorens het scherm zich opende. En intusschen was ik 300 M. gevallen. Bij een grooten sprong moet men bij het starten borst en schouderspieren spannen om den eersten schok beter te kunnen opvangen. Ook moet men de tanden op elkaar houden om te voorkomen dat men zich de tong stuk bijt. Aangezien het geopende valscherm ruim 25 M. hoog is, moet de springer er op be dacht zijn dat hij zich op een behoorlijke afstand van het vliegtuig bevindt, alvorens hij aan de lijn trekt. Aan beginnelingen wordt de goede raad gegeven in gedachten tot drie te tellen, want als de parachute al te vroeg opengaat bestaat er kans dat ze aan het zweefvlak van de vliegmachine blijft haken. Dé militaire aviateurs ontvangen aan het begin van hun loopbaan twee parachutes en een mes, dat zij in een specialen tasch aan hun gordel bewaren. Mocht het eerste scherm weigeren, dan snijden ze de touwen door en behelpen zich met de tweede. Bij de monstraties komt het voor, dat met twee, drie, ja zelfs met vier schermen tegelijk naar heneden wordt gesprongen. Men moet er dan echter op bedacht zijn dat men de tou wen uit elkaar houdt. Ieder scherm afzon derlijk moet geopend worden, en men dient er aan te denken dat men niet aan twee tou wen tegelijk mag trekken. Ik héb minstens honderd maal een machine bestuurd, waar uit gesprongen werd. Dat waren altijd ge- noegelijke vluchten en wij haalden ook wel eens kattekwaad uit. Een keer verkleedde mijn vriend Buddy Bushmeijer, zich te Roosevelt Fields ais een witte Paaschhaas met lange ooren. Wij berekenden nauwkeu rig dat hij dicht bij de tribune zou neerstrij ken. Zijn potsierlijk uiterlijk verwekte onder de kinderen niet weinig hilariteit. De plaats van de landing kan men tamelijk nauwkeurig berekenen. Bij groote demonstra ties wordt gewoonlijk een cirkel aangebracht in welks midden de parachutist moet neer komen. Opdat de wind hem niet al te sterk afdrijft, laat hij zich dikwijls tot 300 M. hoogte met gesloten valscherm dalen en onent het eerst wanneer hij zich onmiddel lijk boven de cirkel bevindt. Anderen weer doen het anders, zij springen van de cirkel af, openen het scherm onmiddellijk en ma noeuvreeren dan door aan de touwen te trekken. Op iedere 33 M. bij het dalen kan men het scherm drie meter horizontaal in de gewenschte richting dirigeerën. Bij sterke wind in den rug kan men zich daartegen te weer stellen en aldus de snelheid vermin deren. Momenteel" aldus besluit Enslow zijn artikel, „eisehen slechts de luchtvaart- scholen van leger en vloot van hun leerlin gen, dat deze het gebruik van een valscherm leeren. Spoedig echter zal men deze vaar digheid van allen verwachten die hun be stuurdersbrevet wenschen te behalen. Dit is al even natuurlijk als dat men van een ma troos verwacht dat hij kan zwemmen." Gisterenavond vergaderde de Groote com missie onder voorzitterschap van den heer De Nooij. Het bestuur bracht geen definitieve plan nen naar voren waardoor de besprekingen nogal verwaterden. Aan do lichtcommissie kon slecht f 100.- worden afgestaan. De voorzitter dier com missie achtte dit absoluut onvoldoende. De heer Settels opent nog perspectieven voor een hooger bedrag, doch kon geen vaste toezegging doen. Dé heer De Nooij had in de couranten gelezen over een gemeentelijke subsidie van 1 cent per week en 25 cent per leerling. Mr. Dr. Buiskool zeide dat dit een regeling was voor noodlijdende gemeenten. Na vrij veel heen en weer gepraat, blijkt dat de comm. van plan is de feesten op Donderdag 7 Januari te doen openen met een rede van den burgemeester. Daar na aubade voor het Raadhuis en 's avonds tot 11 uur een bonte avond in de zalen van de Heeren Schenk en Igesz welke avon den gratis toegankelijk zullen zijn en ver zorgd zullen worden door de plaatselijke vereenigingen. Getracht zal worden met verkoop van speldjes en programmas de kasmiddelen nog wat te versterken. Vrijdag zullen dan kinderoptochten worden georganiseerd ter wijl de regeling der avondfeesten zal wor den o\ ergelaten aan de zaalhouders. Kcsl°ten wordt alleen Donderdags en njdags feest te vieren en de Zaterdag met het oog op de beperkte geldmiddelen te laten vervallen. Zoowel de heeren Schoorl als de Raat wijzen op de wenschelijkheid d.e b"rKers de handen in elkaar slaan om de straten te versieren. Het behoeft slechts een weinig inspanning te kosten want de Commissie stelt gratis dennengroen en lampions beschikbaar. 4 ol goede verwachting sloot daarna de voorzitter de vergadering. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige sneeuw of regen, temperatuur om het vriespunt, tot lichte dooi. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 0.5 gr. C. is 33 gr. F, 's-Gravenhage 11 December De K.L.M. deelt mede, dat Hilda Bongertman haar hoofd-stewardess, hedenochtend uit Londen terug zal keeren naar Schiphol en wel in gezelschap van dr. Slotboom, den chef van den geneeskundigen dienst der K.L.M.. De heer Schubach, de passagier, die in het ziekenhuis te Purley wordt verpleegd, maakt het thans ook zeer goed. Een moedig jongmenscht Donderdagmiddag arriveerde te Tand- jong-Priok de 19-jarige Duitsche kanovaar der, Oscar W. Speek, die met een opvouw bare canvasboot, 5/t! meter lang, en 30 kilo gram wegende, 6 Mei 1932 van Ulm (Donau- gebied) naar Australië vertrok. Speek keert met een stoomschip naar de Perzische golf terug, vanwaar hij met zijn canvasboot via de Roode Zee, Griekenland en Gibraltar naar Hamburg gaat. PIRANDELLO NAAR SICILIË OVERGEBRACHT. Het stoffelijk overschot van Luigi Piran- dello is gisterochtend naar Sicilië overge bracht, waar hij in zijn geboortegrond be graven zal worden. MUNCHENER BIERKELDER INGESTORT, Vijf arbeiders vonden de dood. Bij verbouwingswerkzaamheden aan 'n kel der van 'n brouwerij in 't dorp Grafling bij München stortte gistermiddag 't gewelf in. 8 werklieden werden onder het vallend ge steente bedolven. Men slaagde er in twee hunner levend uit de puinhoopen te voor schijn te halen. Vijf werklieden, waaronder een vrouw, werden gedood. De aannemer-opzichter van het werk is gearresteerd. VRIJAF EN DE VLAGGEN UIT. Op den dag van het huwelijk van H.K.K. Prinses Juliana zal door alle onderdeelen van de Kon. Landmacht dienst als op Zondag wor den verricht, behoudens deelname aan het te verrichten militaire eerbetoon, terwijl van de kazerne- en overige daarvoor in aanmerking komende militaire gebouwen de nationale vlag zal worden uitgehangen. WEDER EEN VERBOD VOOR NEVEN BETREKKINGEN. Bij Ministerieele Beschikking is aan militai ren, behoorende tot het beroepspersoneel, ver boden nevenwerkzaamheden te verrichten als agent van een onderneming of bedrijf. Zij, die thans zoodanige werkzaamheden verrichten, mogen loopende zaken tot uiterlijk 1 December 1937 afwikkelen. VRIJE GENEESKUNDIGE BEHANDELING. Vanaf 29 December a.s. zal de geneeskun-, dige Buitendienst worden opgedragen aan den officier van gezondheid der le klasse officier van gezondheid der le kl. H. Lacroix, Javastraat 155 te Den Helder. dat is Voorzichtig zijn! LDit V-vormige veiligheidsadvies, kmoest u op uw voorruit plak- kken, om er steeds aan te ^denken, dat in het ver-^ ^keer „veilig", „vlot" Lun „vlug" vrien.j kden zijn 111 U

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10