Ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van Mevr, de Boer-Jongkees en den heer P, C. de Boer Zaterdag 12 December 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Groote belangstelling aan den weg Een schat van bloemen Een indrukwekkende plechtigheid Het stoffelijk overschot wordt grafwaarts gedragen Een overzicht van den stoet in de Koningstraat. Een laatste groet aan de overledenen Een afscheidsgroet aan den heer De Boer, mmem de padvinderft Een afscheidswoord, namens het geheele personeel van drukkerij de Boer, werd gesproken door den heer J. Bijlsma Gistermiddag heeft op de Algemeene Be graafplaats te Huisduinen de ter-aarde- bestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van Mevr. M. de Boer- Jongkees en den heer P. C. de Boer, die Maandagavond door zulk een noodlottig ongeval het leven verloren. De belangstelling, die getoond is, zoowel van de zijde van het publiek als van vrien den, kennissen en zakenrelaties, was bui tengewoon groot, iets, wat op ondubbel zinnige wijze demonstreerde, de belang rijke plaats, welke deze twee menschen in de samenleving innamen. den heer De Boer, ook bedekt met bloe men, eveneens gevolgd door een auto met kransen. Zelden zagen wij bij een ter-aar de-bestelling zulk een schat van bloemen'. Op deze 4 auto's volgde het technisch en administratief personeel van het bedrijf en daarachter weder kwam een 17-tal volg auto's, waarin zich de familie, kennissen en intieme zakenrelaties bevonden. Langzaam zet dan, te omstreeks half één, de stoet zich in beweging. Deze gaat langs het kantoor en menigeen heeft het op dit moment moeilijk. Het is wel een zéér droeve dag geworden deze 11de December 1936. Zwaarmoedig huifde de mist over de stad, die ons nog meer deed voelen het smartelijk verlies, dat hier een familie, een bedrijf en tal van corporaties ge troffen heeft. Hoewel het vertrek van Koningstraat 87 op half twaalf vastgesteld was, verzamelden zich reeds geruimen tijd voor dit tijdstip tal van be langstellenden, die samengroepten in den om trek van de woning. Op uitmuntende wijze werd hier de orde en het verkeer gehandhaafd door eenige agenten van politie, onder leiding van hoofdinspecteur Helder. Naarmate het naar half twaalf liep groeide deze belangstelling uit tot waarlijk massale af metingen. Zoowel in de Koningstraat als in de Spoorstraat, Julianapark en op Koningsplein, Polderweg en Timorlaan stond men aan de straatkanten bijeen. En bij zeer velen was het merkbaar, dat dit wachten méér was dan de gewone belangstelling. Samenstelling van den stoet. De samenstelling van den stoet was als volgt: Voorop ging de auto, waarin zich het stoffelijk overschot van Mevr. M. de BoerJongkees bevond, overdekt met tal van bloemstukken en gevolgd door een auto, speciaal voor kransen en bouquetten. Daarop volgde de auto met het stoffelijk overschot van den zoon, welke gereden werd door den particulieren chauffeur van Via de Javastraat, Julianapark, Konings plein, Polderweg en Middenweg gaat het naar de Javastraat, waar voorbij de Vakschool voor Meisjes, gereden wordt. Bij „Huize Parkzicht" aan de Timorlaan, wacht wederom een indrukwekkend moment. Zooals men weet, is de totstand koming van dit gebouw voor een niet ge ring gedeelte te danken aan het energieke werk van Mevr. de BoerJongkees, welk werk men in zeker opzicht de kroon op een welbesteed leven zou kunnen noemen. Aan de linkerflank staan de bewoners van „Parkzicht" opgesteld, rechts het per soneel en bij velen is diepe ontroering merkbaar. Dan gaat het weer verder.den Huisduiner- weg op, waar de mist als de bijna tot realiteit geworden melancholie over de velden waart. Het is hier alles even troosteloos, even droevig. Op het kerkhof. Reeds lang voor elf uur hadden zich zeer velen naar het Kerkhof begeven om daar van hun deelneming blijk te geven. Eenige tiental len auto's stonden op den Huisduinerweg ge parkeerd. Op het Kerkhof was het koud en grauw. Velen wachtten in de rouwkamer de komst van den stoet af, maar de groote massa schaarde zich langs den weg, dien de stoet hier zou passeeren. Zoo ontstond een lange, dichte rij, die zich tot rond de nog ledige groeven voortzette. De politie, onder lei ding van den commissaris, den heer A. J. van der Hoeven, zorgde er op keurige wijze voor, dat alles ordelijk verliep. Het wachten in de December-koude duurde lang. Het was ongeveer half twee toen de eerste auto, die met kransen en bloemen overladen was, de Kerkhoflaan inreed. Langzaam en plechtig kwam de stoet nader, totdat zij onder diepe stilte, het plein voor het Kerkhof bereikt had. De schier eindelooze rij auto's reed nu aan, terwijl het personeel van de Begrafenisvereeniging den bloemenschat naar de graven droeg. Terwijl de heeren eerbiedig het hoofd ont blootten en de vertegenwoordigsters van het Nederlandsche Meisjes Padvindersgilde salu eerden, werden de kisten uit de lijkauto's ge dragen en op de baren gezet. De bloemen van de familieleden der overledenen werden op de met zwart omfloerste kisten gelegd, waarna de familieleden en genoodigden, het personeel van onze zaak en vele anderen zich daarachter schaarden. Langzaam ging het nu naar de plek, waar moeder en zoon naast elkaar de laatste rust plaats zouden vinden. Diep ontroerd lieten de belangstellenden den stoet aan zich voorbij gaan. De wandeling was slechts kort, want de familiegraven van de familie De Boer zijn vooraan op het Kerkhof gelegen. Allen schaarden zich daarna om de beide groeven, de kisten werden neergelaten, waarna de familie bloemen op de graven strooide. Daarna werden de ruim honderd bloemstukken en kransen op de groeven gelegd, zoodat deze onder een schat van bloemen bedolven werden. De bloemenschat. Van de kransen en bloemstukken, die neder- gelegd werden, noemen we die van: Oud-Burgemeester Houwing, N.V. Stoom vaart Mij. „Nederland", Het Algemeen Neder- landsch Persbureau, Raadgevend Kantoor voor Organisatie en Efficiency, Personeel en Leer lingen Vakschool voor Meisjes, den heer De Wilde, Liefdadigheid naar Vermogen, Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies, Federatie van de afd. Den Hel der van de Boekdrukkerspatroons, Marinever- eeniging met Redactie „Marineblad", Marine Rampenfonds, Dorus Rijkersfonds, Directie en Personeel fa. De Jong Co. te Hilversum, den heer Brattinga, fam. Koning, Kantoor en'Tech nisch Personeel der firma, Alg. Ned. Typ. Bond, afd. Den Helder, Verkoopbureau der M.A.G. (dir. H. F. v. d. Meer) Amsterdam, Ge meentebestuur van Den Helder, Wasscherij In- sulinde, Bestuur Vakschool voor Meisjes, Dis trict 15 van het Ned. Padv. Gilde, „De Jutter" (N.P.V.) N.P.G. (Ned. Padv. Genootschap), Bestuur N.P.V., Redactie Comm. Jaarboekje Adelborsten, Mij. tot Nut van het Algemeen, firma Trapman, Schagen, Papierfabriek Van Gelder, N.V. D. B. Centen's Uitgevers Mij., Amsterdam, Comité K.S.K., Bewoners Koning straat, Distr. Leerlingen Comm. Den Helder en Omstreken, Nederlandsche Chemische Veree- niging, Directie „Waterlander" en „Zaanlan- der" Grafische Machinehandel Coster, Helder sche Uitgevers Mij., V.V.V. Helders Belang, Centraal Oranje Comité, N.V. Esona, Ver. van Huisvrouwen, N.V. Zeebad Huisduinen, Depart. Den Helder en Omstreken van Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en voorts ontelbaar vele groote en kleine bloemstukken van familie en kennissen. Intusschen hadden de talrijke aanwezigen zich dicht rond de groeven opgesteld. Onder hen merkten we op: Burgemeester G. Ritmeester en wethouder W. de Boer van het Gemeentebestuur, Vice-Admiraal T. L. Kruys, Commandant der Marine en diens adjudant, luit. ter zee 1ste klasse I, W. Reinierse, C. J. baron van Asbeck, Commandant van het Kon. Instituut van de Marine, oud-Hoofdintendant der Zeemacht J. F. de Hart, vertegenwoordiger van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië en Suriname, den heer L. Bouman, namens de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", den heer P. Hofman, van dezelfde Maatschappij als oud vriend van den heer P. C. de Boer, Dr. W. P. Jorissen namens de redactie van het Chemisch Weekblad en van het Recueil des Travaux Chi- miques des Pays Bas, Dr. W. Emmens namens de redactie van „De Rijkseenheid", Mevrouw Van der Biltv. d. Hurk, echtgenoote van het Tweede Kamerlid Ch. L. van de Bilt, den heer H. de Booy van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, den heer P. J. de Jager, namens het Marine Rampenfonds, den heer Feringa namens het Centraal Genootschap van Kinderherstellings- en Vacantiekolonies en voorts vele andere autoriteiten, plaatselijk zoo wel als landelijk, enkele gemeenteraadsleden van Den Helder, den Burgemeester van Anna Paulowna, vertegenwoordigers en -sters van corporaties en vereenigingen, enz. Afscheidswoord namens het personeel. Eerste spreker was de heer J. B ij 1 s m a, redacteur van de „Heldersche Courant". Het is, Mevrouw en Mijnheer de Boer, zoo zeide hij, met grooten weemoed, dat ik, namens de redactie, het kantoorpersoneel en het tech nisch personeel van de zaak, waaraan U beiden de beste krachten van Uw leven gegeven bebt> een woord van afscheid spreek. Wij kunnen ons nog niet begrijpen, ook nog niet, nu wij staan bij Uw groeve, dat U voor goed van ons bent heengegaan. Uw mede leven, Mevrouw de Boer, met onze persoonlijke omstandigheden, Uw vaak bezielend gebaar, wij zullen het missen en ik ben er diep van overtuigd, dat ik namens allen spreek, als ik hier een woord van innigen dank uit, voor alles wat U ons gegeven hebt in Uw rijk en veel* zijdig leven. Te tragischer is Uw heengaan, nu het samenvalt met dat van Uw eenigen zoon, onzen Directeur. Mijnheer de Boer, Uw eenvoudige omgang met Uw ondergeschikten heeft U de waardee ring van allen gebracht. Wij zullen U missen. Uw helder zakelijk inzicht en Uw beslissingen- Ik leg hier de belofte af, dat wij, Uw perso neel, naar ons beste kunnen, de belangen van de zaak zullen behartigen in Uw geest en in dien van Uw moeder. Wij weten, dat dit heen gaan, dat voor ons een slag was, voor Uw nabestaanden een diepe smart is en wij weten ook, dat menschelijke troost de geslagen wonde niet zal kunnen heelen God sterke hen in deze zware beproeving en géve hun de kracht die te kunnen dragen. Waardeering van pad vin dcrarijjde. De heer v. d. Berg sprak als vertegen-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5