Stadsnieuws Gemeenteraad De strijd om de „Betty Bonn" Hef voorloopig programma der Oranjefeesten. ASTO OOK UW TAXI? Waar gaan we heen Maandag 14 December 1936 Heldersche Courant Tweede Blad Heldersche Padvinders herdenken den heer P* C de Boer* Wintervacantie Plaatselijk Oranje Comité Schaakclub „Schaakmat"* F e uilleton door Friedrich L i n d e m a n TELEF. 6 36 Licht op voor alle voertuigen Burgerlijke Stand van Den Helder Onze stadgenoot Jb. Nieuwkamp behaal de op de Nat. Pluimveetentoonstelling te Aar- landerveen op 4 en 5 Dec. 1.1. met 2 Nos. zw. javakrielen twee le prijzen, benevens 5 eere- prijzen, waaronder 1 eereprijs als mooiste No. afd. Krielen, Den 9en Dec. 1936 slaagde te Batavia bij liet aldaar gehouden examen voor lsten stuurman onze oud-stadgenoot de heer M. J. de Lange, stuurman bij de K. P. M. Korte toespraak van den heer P. J. N. van Doorne. Zaterdagmiddag heeft in het Padvinders- troephuis aan het Dijkje een korte plech tigheid plaatsgevonden. Zooals men weet is de heer P. C. de Boer geruimen tijd voorzitter van de Hel dersche afdeeling geweest en het bestuur wilde in een bijeenkomst, ten overstaan der leden, het werk van den op zulk een noodlottige wijze om het leven gekomen voorzitter herdenken. In het troephuis waren aanwezig behalve de welpen, verkenners en voortrekkers, ook de leiders der andere plaatselijke groepen, benevens het bestuur der afdeeling. In de groote zaal was men bijeen, de zaal, gedecoreerd met de welbekende doeken en de tropheeën aan de muren. Het was alles als vanouds en toch was er niet die stemming, die wij hier anders gewend zijn. Om half drie treden de jongens aan. Ze vul len de geheele zaal. Dan gaat de vlag halfstok, er wordt saluut gemaakt en een padvinder zegt de 10 wet ten op. Hierna treedt hopman Metselaar naar voren, die in enkele woorden de reden van dit samenkomen mededeelt en den heer P. J. N. van Doorne, den vice-voorzitter van de afdeeling, het woord geeft. De heer van Doorne. De heer van Doorne vangt zijn toespraak aan met een verklaring van de functie van den heer P. C. de Boer in de internationale broederschap der padvinders. De plaatselijke groepen worden gecontroleerd door een aparte instantie en hiervan was de overledene voor zitter. Voor deze toezichthoudende functie zijn, aldus spr., twee factoren van essentieel be lang: kennis en liefde. En beide bezat de heer De Boer in hooge mate. De samenwerking van de bestuursleden met den voormaligen voorzitter wordt geprezen. Deze was al dien tijd bijzonder aangenaam en als illustratie hiervan deelt de heer van Doorne mede, dat het nimmer voorkwam dat in de bestuurs vergaderingen gestemd behoefde te worden: het onderling overleg alleen bleek steeds vol doende. Het is slechts enkele dagen geleden, dat men nog ten huize van den heer De Boer bijeengekomen was ter bespreking van eenige zaken, de groepen 1 en 2 betreffende. Had men zich toen kunnen voorstellen dat dit de laatste maal geweest was! Dit plotseling verscheiden, aldus gaat spr. verder, doet ons wederom gedenken het feit hoe broos, hoe zeer vergankelijk dit leven is. Het leven, dat is een taak met vele, vele ver plichtingen en die ons steeds weer herinnerd worden door de padvindersbelofte. Wij allen hebben in dit leven een taak. De één een groote, de andere een kleinere. Hoe deze evenwel ook moge zijn, men zal geoordeeld worden naar de wijze, waarop men deze taak ten uitvoer bracht. Spr. is er van overtuigd, dat de heer De Boer deze taak op de juiste wijze ver vulde. De heer van Doorne besluit zijn gevoel volle woorden met het verzoeken om een oogenblik stilte. Het is tenslotte de heer Klapmeyer, secre taris van de groep, die deze korte bijeenkomst besluit met er op te wijzen, dat de heer De Boer inderdaad een goed padvinder was, en spr. den heer van Doorne dankt voor zijn tref fende woorden. Het Reisbureau Wm. H. Müller Co. te Amsterdam stelt de bewoners van Den Helder in de gelegenheid hier ter plaatse alle inlich tingen te verkrijgen betreffende een reis naar een of andere wintersportplaats. Nadere in lichtingen zult u vinden in de annonce, welke in dit nummer voorkomt. Ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Ber- nard roept bovengenoemd Comité zangers en zangeressen op tot het uitvoeren en zingen van eenige Oud-Hollandsche Volksliederen (in een bewerking van Feike Asma) en het zoo juist gecompagneerde: „Huwelijksfeestlied" van onzen stadgenoot en muziekleeraar Tj. Joh. Dito. Men zie de advertentie in de Heldersche Courant van 1.1. Zaterdag. Simultaanavond. Onze bekende Heldersche schaker, de heer K. Geus, zal Dinsdagavond voor de Schaakclub „Schaakmat" een simultaan seance houden in het gebouw van de C.J.M. V. in de Spoor straat. Zij, die hun krachten in deze seance met den heer Geus willen meten, gelieven zich vóór Maandagavond 8 uur op te geven bij den secretaris der club, den heer P. N. Kelder, Nieuwstraat 74. Wij twijfelen er niet aan of vele schaakliefhebbers zullen deze ge legenheid, om met den heer Geus een lans te breken, niet laten voorbijgaan. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in onze courant van Zaterdag j.1. Wijziging Verordening, regelende de belooning van de plaatsvervangende hoofden van scholen in Den Helder. B. en W. schrijven aan den Raad: Volgens de in Uw vergadering van 11 April 1933 vastgestelde verordening, regelende de belooning van de plaatsvervangende hoofden van scholen in deze gemeente, wordt aan den onderwijzer of de onderwijzeres die door de daartoe bevoegde macht is aangewezen als plaatsvervangend hoofd van een openbare of bijzondere school voor gewoon-, uitgebreid- of buitengewoon lager onderwijs, een belooning toegekend voor het vervangen van het hoofd der school bij diens afwezigheid. Eén dezer dagen is ons gebleken, dat, zooals de verorde ning thans luidt, de toe te kennen belooning in den pensioensgrondslag van betrokkene moet worden opgenomen. Daar het per jaar uit te keeren bedrag zeer wisselend is, omdat het afhankelijk is van de waarneming gedu rende een aantal schooltijden, geeft de vast stelling van dit gedeelte van den pensioens grondslag tot niet onbelangrijke administra tieve moeilijkheden aanleiding. Het personeel zelf heeft van de opneming van de belooning in den pensioensgrondslag veelal weinig of geen voordeelen. Wel moet dat personeel Thompson maakte hem open en las: Nu, kijk eens aan. Hg wist al, dat wi) komen zouden. Winch, ge kunt toch om 7 uur Winch knorde alleen maar, zooals altjjd. Het kon net zoo goed ja of neen beteekenen. Thompson nam het voor ja. Hij had trouwens ook niets anders verwacht. Hij wendde zich tot mij: Ga maar eens mee, jonge man, dan kunt ge misschien nog iets leeren van den ouden Billy Thompson. Hoewel deze toon mij ergerde, beloofde ik het toch. Het was reeds donker, toen wij opweg gin gen. Internationaal Bar, Wall Road, had Spur- thig als plaats van ontmoeting opgegeven. Zal wel zoo'n spelonk zijn, bromde Thomson. Het was echter een van deze kleine Spaan- sche gelegenheden, die er hopeloos burgerlijk en nuchter uitzien. Door een houtenkralengordijn, dat er echter zoo iets van een Oostersche sfeer met geislias en opiumkitten, doet vermoeden, betraden wii ®en koele ruimte: vier wanden, de onderste he*ft bedekt met baksteenen en de bovenste helft met spiegels: de bodem bedekt met zwar te en witte rietmatten. Zooiets als een aquarium. Een paar bonte lampions die van de zoldering afhingen en afschuwelijke zoetige papieren bloemen boven de toonbank was het eenig opbeurende in deze kroeg en moest wellicht er den internationalen toon aangeven. Achterin bij de toonbank zaten een paar halfdronken matrozen van een oor logsschip op hooge krukken. Maar zelfs die durfden eigenlijk niet luidruchtig zijn in deze koude ongemoedelijke ruimte. Ik keek juist naar mijn beeld, dat honderd voudig door de spiegels weerkaatst werd, toen ik Thompson met zijn geweldige stem al hoor de roepen: Hallo, Spurling, hoe gaat 't? Op hem afging en hem de hand schudde als een oude bekende. Waarachtig, daar zat hij aan een smerig tafeltje in een blauwe overjas, met .zijn smoe zelig boord, met zijn verwarden baard, als een dagschuwe uil. Hier in deze omgeving had hg niets meer van het verbetene, wat hij bij Trevor, of van het griezelige, wat hij aan boord gehad had. Misschien was het ook de doordringende, alles opzij schuivende manier van Thomson, die dit onderdrukte. Zoo zaten we dan met z'n vieren om de witte steenen tafel, op harde gzeren stoeien, die zoo wrak waren, dat men elk oogenbliit dacht tegen den grond te zullen slaan, als men zich verroerde. Winchester had „Hallo, Spur ling!" geknord en zweeg. Mij had de Kapitein met een wantrouwen den blik begroet. Thompson sprrak. De vieze Spaansche waard, die van achter zijn toon bank gekropen kwam, hield ons op zijn bevel Ge zijt mijn gasten vier glazen Ver- mouth en een schaal ftiet olijven gebracht. Thompson dronk eerst, at toen vier van de natuurlijk van het op te nemen bedrag pen sioensbijdragen betalen. In verband met één en ander is daarom vanwege den Pensioenraad in overweging ge geven de bovenaangehaalde verordening zoo danig te wijzigen, dat daarin wordt bepaald, dat de belooning „bij wijze van tijdelijke toe lage" wordt verleend. Wij kunnen ons met een zoodanige oplossing volkomen vereenigen en wij geven daarom in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Den Helder; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Besluit: vast te stellen de volgende: VERORDENING tot wijziging der verordening, regelende de belooning van de plaatsvervangende hoofden van scholen in de gemeente Den Helder. Artikel 1. In regel 9 van bovenaf worden in artikel 1 achter het woord „wordt" ingevoegd de woor den „bij wijze van tijdelijke toelage". Artikel 2. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1933. Onbewoonbaar verklaring van woningen. De Inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage heeft de woningen Vijzelstraat nos. 79, 81, 83 en 85 aangewezen als zgnde woningen, welke ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbeterin gen, welke in redelijken staat staan tot de waarde der woningen, alsnog in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht. B. en W. stellen voor deze woningen onbe woonbaar te verklaren. Het comité verwacht nog vele gulle gaven! Een Helder-Racing-kamp ter stjjving van de kas. Belangrijke medewerking van Gemeentebestuur en Marine. Met spoed nadert thans de dag, waarnaar geheel Oranje-gezind Nederland uitziet: de dag, waarop Prinses Juliana en Prins Bern- hard in het huwelijk verbonden zullen worden. Vóór deze nationale hoogtijdagen evenwel, is daar de dag van de aanteekening van het huwelijk en ook deze zal men zoowel in het geheele land als in Den Helder gaan herden ken. Hieronder kunnen wij thans een globaal overzicht laten volgen van de diverse feeste lijkheden, die men op deze dagen hoopt te houden, doch wij vestigen er de aandacht op, dat het niet onmogelijk is, dat zich in dit pro gramma nog wijzigingen voordoen. Een zekere mate van voorbehoud is hier alzoo geboden. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik er op te wijzen, dat het Centraal Oranje-Comité, dat zich in de achter ons liggende weken op zulk een buitengewoon actieve wijze aan al deze, zoowel tijd als liefde, vergende werkzaamheden heeft ge wijd, bij zijn arbeid de meest hartelijke medewerking mocht ondervinden van ge meentelijke en marine-zijde. Een woord van waardeering, ook van onzen kant, is hier dan ook zeker op zijn plaats. Doch er is nóg iets: het is namelijk ge bleken, dat bij het inzamelen der gelden, deze niet zóó rijkelijk vloeiden als het comité zich dat wel voorgesteld had. Om het maar onver bloemd te zeggen: het viel tegen en dit spijt deze instantie ten zeerste. Temeer, daar bleek, dat het bijdragen aan buurtcomité's wél met milde hand geschiedde. Er zal dezer dagen nog een beroep op de burgerij gedaan worden en deze krijgt de gelegenheid alsnog in haar portemon- naie te tasten voor deze toch ongetwijfeld eervolle taak. Men rekent er op, dat deze maal geen teleurstelling zal worden. Ten slotte is het een eerezaak voor de oude Oranjeveste, die Den Helder heet, dat zij op waardige wijze het komende Oranje feest zal kunnen vieren. Een „Helder"„Racing" kamp. Eveneens ter stijving der geldmiddelen heeft men besloten op den tweeden Kerst dag des middags een voetbalwedstrijd te organiseeren tusschen onze beide plaatse lijke favorieten „Helder" en „Racing". Er zal worden gevochten om een herinnerings- voorwerp en men verwacht, dat onze stad zal uitloopen om deze klassieke worsteling te aanschouwen. Wij twijfelen hieraan niet Zaterdag, 19 December a.s. de dag, waarop aangeteekend wordt. Op dezen dag zullen door onzen stads- beiaardier diverse carillonbespelingen gegeven worden op het Helden der Zeemonument. De concerten worden gegeven zoowel 's morgens, 's middags als 's avonds. Des avonds maakt de Stafmuziek een rond gang door de stad, welke ontbonden wordt bij het Casino op den Kanaalweg, alwaar dien avond een feestelijke bijeenkomst gehouden zal worden. De Staf zal hier concerteeren, met medewerking van „Helders Mannenkoor", het welk versterkt is met het „Christelijk Mannen koor" en het „R.K. Kerkkoor". Het vocale programma wordt begeleid door het „Stedelijk Muziekcorps", en staat onder leiding van den heer Leewens. Waarschijnlijk zal dien avond ook een con ferencier aanwezig zijn. De bijeenkomst is toe gankelijk voor de leden der beide Oranjever- eenigingen met dame en voorts voor overige belangstellenden. Het Huwelijksfeest. Vóórdat de eigenlijke feestdagen aangebro- *ak ^5Pr0ntj H Ur *"°eder 'l du&er ,ed* 101 re> Natuurhistorisch Museum. Elke weekt Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Maandag H December. Casino, 8 u. Generale repetitie Off. Tooneel- vereeniging „De reis naar Turkije". (Toegang marineschepelingen Gebouw Hoogstraat 65, 8 u. Psychometri sche séance. Dinsdag 15 December. Café Centraal, 8 u. Openbare Propagada- vergadering der Intern. Ver. Bellamy. Maandag 14 Dec16.15 uur van 12 December 1936. ONDERTROUWD: H. J. van Dok en G. J« Ebben. BEVALLEN: A. Boekeide Vries, d. OVERLEDEN: H. Versteeg (m.), 35 jaar. ken zijn, hoopt men in de verschillende kerkge bouwen nog wijdingsdiensten te hóuden- Dinsdag 5 Januari. Op dezen dag zal des avonds een rondgang van de Staf door de stad gemaakt worden. Woensdag 6 Januari. Deze dag vangt aan met een reveille van padvinders en Oranjegarde. Op de scholen zal een kinderfeest gegeven worden. Vervolgens: een défilé en zanghulde voor het Raadhuis door de schooljeugd met muziekbe geleiding. Eenige duizenden schoolkinderen zullen hieraan deelnemen. Een rondgang der jury ter beoordeeling door de versierde straten, eventueel wijdingsdiensten en bezichtiging der straten door comité en autoriteiten (met muziek). Donderdag 7 Januari. Rondgang door de stad van 3 muziek corpsen (opmarcheerend uit 3 verschillende stadsgedeelten), Carillonbespelingen, lui den der klokken, saluutschoten der Marine op het oogenblik der plechtigheid. Aanbieding huldeblijk aan het Gemeen- tebestuur door het Centraal Oranje Comité. Zanguitvoering door een aantal versterkte zangvereenigingen. Tocht van ouden van dagen per auto door de versierde straten, besloten met een gezellig samenzijn. Massale fakkeloptocht van een groot aantal vereenigingen met een vaandelhulde aan het hoofd der gemeente voor het Stad huis. Daarna rondgang door de stad. Vrijdag 8 Januari. Reveille door de herauten te paard, carillon bespelingen en vermoedelijk een parade. Kin dervoorstelling in de 3 bioscopen, gratis aan geboden door den heer Van Twisk. O.a. zal ver toond worden de film der trouwplechtigheid. Tocht naar Julianadorp en Huisduinen door het .comité, autoriteiten en „mederijders" (per auto) ter aanbieding van een huldeblijk. Muzikale rondgang door de plaatselijke mu ziekcorpsen. Bijeenkomst van autoriteiten en genoodigden in Casino, ter besluit van de feestelijkheden. grijsgroene vruchten op een tandenstoker ge spietst. Daar kauwde hij op en redeneerde. Af en toe spuwde hij een pit uit. Ik wist niet goed, of hij de onsmakelijke manier van doen niet met opzet deed om het pgnlijke van de geschiedenis, dat nu toch be slist komen moest, de kracht een beetje te ontnemen. Of zou hij het hachelijke van de situatie niet eens begrijpen? Ik voelde het en ook Spurling scheen niet op zijn gemak. Een hand had hij in een zak van zijn overpjas. Met de andere hield hij krampachtig zijn pijp vast. Waarschijnlijk had deze hana nerveus heen en weer bewogen, als hij ze had laten gaan, hulpeloos en angstig was zijn blik. Ik kon mij zijn bedrukte stemming niet anders verklaren dan: een slecht geweten. Hij zei bijna geen woord. Zijn stem was heesch. Thompson had de laatste olijfpit uitge spuwd. Nu rukte hij energiek zijn stoel bij de tafel, leunde met beide armen breeduit op het blad en ging direct op zijn doel af: Nu, Spurling, eindelijk eens geluk gehad, hé? Beroerde zaak, niet? Alle man van boord Spurling verroerde geen vin bij deze woor den. Hij zakte een beetje dieper in elkaar, alle spieren gespannen. Als men hem aange- stooten had, was hij beslist als een houten pop omgevallen. Zijn oogen hield hij strak op zijn glas gericht. Thompson was in zijn element. Maar daar niet van. Gij hebt de „Betty" binnengebracht. Ge eischt bergloon. Goed. Alles puik in orde. Maar nu bemoeit zich eensklaps die ellendige paragravenschender, die Trevor, zich er mee. Ge weet ook wel waarom. Beroerde geschiedenis voor u. Kan ik aanvoelen. Zou zelf niet weten, hoe ik eruit moest komen. Heb daar lang over nagedacht, dat kan ik u wel vertellen. Moet goed luisteren, hoe ik het me nu verder voor stel. Gij gaat gemoedelijk naar dezen... dezen Trevor, ge neemt uw hoed in uw hand en zegt: „Zeer geachte meneer, ik weet bliksems goed, wat gij van mij denkt, van de „Betty Bonn" en zoo. Zeker, dat zaakje is misschien ook niet heelemaal pluis, en ik kan me inden ken, hoe ge op dergelijke gedachten komt. Maar ik zal u bewijzen, dat ik niets, maar hoegenaamd dan ook niets, met die heele ge schiedenis te doen heb. Vergoed mij mijn kos ten, en ik, John Spurling, ziek volkomen af van de uitbetaling van het bergloon. Punt. Dan zal hij natuurlijk eerst een minuut of vijf geslagen zijn, dan zal het hem langzamer hand zoo'n beetje voor 't hoofd gaan scheme ren: hebt ge uw neus toch misschien niet er gens ingestoken, dat per slot van rekening een leelijk tintje voor u zal kunnen krijgen? Dan zal hij zich wel bezinnen en antwoorden: Goed, beste Spurling, ik ziè nu in, dat ik mij vergist heb. Gij zijt een man van eer. Het onderzoek wordt opgeheven. Dat zal hg zeggen. En als hg dat niet inziet, dan garan deer ik u, dat morgen alle anderen het inzien, dat heel Gibraltar het inziet, en dat ik toch het ergste voor hem. Ons zal het een zorg zijn. Wij hebben wat wg willen. Ik: mjjn schip. En gij: uw onschuld en het geld. Dan koopt gij u zoo'n klein gezellig huisje met een stukje land, verbouwt uw kool en laat de anderen zich doodwerken op zee. Wat het geld betreft, dat komt vanzelfsprekend in orde. Daar heb ben wij geen' paragrafen- en wetten ver draaiers voor noodig. Dat gaat onder Ameri kanen op handslag en woord van eer. Nu, Spurling? Wat denkt ge ervan? De kapitein had zich niet verroerd. Hij zei maar één woord, scherp als de kreet van een vogel: Neel Thompson begreep het niet goed. Hoe? Wat? Neen? Man, Spurling, wat beteekent dat? Deze bleef onbeweeglijk zitten, zijn hoofd diep tusschen zijn schouders gedrukt. Weer klonk zijn scherpe stem: Het gerecht zal oordeelen! Thompson geraakte totaal overstuur. Dat was nu het allerlaatste, wat hij had kunnen verwachten: deze Spurling snakte naar het Gerecht. Of...? plotseling viel hem wat in. Listig lachend trok hij zijn wenkbrauwen om hoog. Oude schurk. Is het zoo bedoeld, maar mij vangt ge niet met zoo'n truc. En opnieuw begon hg haast broederlijk: Gerecht?, nu, nu Spurling, met het Ge recht wil niemand toch graag'wat te doen hebben. Deze speurneuzen hebben zoo'n on- aaangename gewoonte... ge zijt daar nooit zeker van uw zaak... Voor den eersten keer kwam er eenige be weging in den kapitein. Met een ruk hief hij zijn gezicht op: stekend waren zijn woorden: Ik behoef voor het Gerecht niet bang te zijn. Dit antwoord bracht Thompson tot razernij Hij werd grof: Kletspraat! onzin! wat beteekent dat? Wij weten allebei toch zeer goed wat er aan de hand is. Opnieuw draaide de kapitein zijn vogelkop met een ruk om: Gij weet niets! Thompson werd bloedrood van woede en schreeuwde: Een piraat zijt ge! Gij! Dat weet ik! een moordhaai, dat zeg ik u dan! Nu gebeurde iets, wat geen van ons ver wacht had, wat niemand van voor mogelijk gehouden had. Tusschen de smalle, bloede- looze, eeuwig samengeknepen lippen van

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7