dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Tsjang Kai Sjek weer in vrijheid? Strijd om den Maarschalk Critiek op ex-Koning Uitspraak tc Chur Krachtige redevoering van Eden Verdragen moeten worden nagekomen Bnitenlandsch Overzicht Reisbureau WACO dinsdag 15 DECEMBER 1936 Germaansch christendom De Spaansche burgeroorlog Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp-Keulen- Antwerpen Brussel en Parijs HELDERSCHE COURANT UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H G DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 64e JAARG. No. 7877 SIAN FOE UIT DE LUCHT GE BOMBARDEERD. JAPAN NEEMT MAATREGELEN. Mogen wij de laatste, nog zeer vage, be lichten gelooven, dan zijn de bordjes in China verhangen en bevindt Tsjang-Kai- Sjek zich in vrijheid, terwijl zijn tegenstan der Tsjang-Sjoe-liang thans gevangen zou Worden gehouden. Dit zou er op kunnen wijzen, dat zich een contra-revolutie heeft voorgedaan, hetgeen gezien de groote populariteit, welke Tsjang- Kai-sjek geniet, zeer goed denbaar is. Volgens latere berichten zou deze contra revolutie staan onder leiding van Yang Hoe Tsjen, den uitvoerder der pacificatie van Sjensi. Yang Hoe Tsjen zou Tsjang Shoe liang hebben overgehaald Tsjang Kai sjek onder zijn hoede te plaatsen. Vervolgens zou hij zijn aanhankelijkheid aan de regeering van Nanking bekend hebben gemaakt en zou den strijd hebben aangebonden met zijn troe pen tegen die der opstandelingen. Negen re- geeringsvliegtuigen hebben een vlucht ge maakt boven Sianfoe om den troepen van Yang Hoe Tsjen hulp te verleenen. Maarschalk Tsjang-Kai-sjek zou reeds per Vliegtuig op weg naar Nanking zijn. In Shanghai heeft men het opzienbarende nieuws van de invrijheidstelling van China's dictator met groote reserve ontvangen. Men verheelt zich daar niet dat allerlei tenden- cieuze berichten worden gelanceerd, welke later elke grond van waarheid blijken te missen. Intusschen is de hoop op een goede afloop Sveer herleeft. Het schijnt, dat de chef van den generalen staf van Tsjang-Kai-sjek, Tsjen-Ta-soen, de hand aan zichzelf heeft geslagen. De autoriteiten te Shanghai houden even wel staande, dat Tsjen Ta Sjoen gedood is, toen de muiters de lijfwacht van Tsjang-Kai- sjek overvielen. In welingelichte Chineesche kringen te Pe king wordt verklaard, dat de hoofdrol in den opstand tegen Tsjang-Kai-sjek gespeeld werd door den chef van de geheime kanse larij van Tsjang-Hsoe-Liang, Li Tien Tsin. Deze werd in 1927 gearresteerd onder ver denking, betrekkingen onderhouden te heb ben met het toenmalige Sovjet Russische ge zantschap te Peking en voorts voor de Kom intern te hebben gewerkt. Op bevel van Tsjang Hsoe Liang, den zoon van den beroemden maarschalk Tsjang Tso Lin en bevelhebber van de Chineesche Noord-Oostelijke armee, werd hij toentertijd ,op vrije voeten gesteld. Sedert dien heeft Li Tien Tsin steeds zeer nauw met Tsjang Hsoe Liang samengewerkt. Op meesterlijke wijze verstond hij het, zijn communistische neigingen te verbergen, tot dat het steeds verder oprukken van de Chi neesche roode legerscharen, die in Noord- China opereerden, een gunstige combinatie schiep tot verwezenlijking van zijn commu nistische plannen. Hij trad met de leiders van de roode ar meeën in contact en slaagde tenslotte zelfs er in, Tsjang Hsoe Liang op de basis van een gemeenschappelijke anti-Japansche politiek tot samenwerking met de rooden te bewegen. Luchtaanval der regeer in gstroe- pen. .Volgens een radio-bericht uit Tai Yoenn, de Hoofdstad van de provincie Sjansi, hebben de troepen van de centrale regeering Toeng Kwan aan den Loengha-spoorweg bezet. Gistermiddag kwam het tot kleine gevech ten met de strijdkrachten van Tsjang Hsoe Liang, die westelijk van Toeng Kwan wor den samengetrokken. De gouverneur van Kansoe, de voornaam ste medewerker van Tsjang Hsoe Liang, is in Sian Foe aangekomen met belangrijke ver- Sterkingen. De Nankingtroepen gaan voort zich te concentreeren in het noorden van Honan en volgens berichten uit Chineesche bron zouden zij aarzelen, de opstandige troe pen aan te vallen uit vrees, het leven van Tsjang Kai sjek in gevaar te brengen. Vliegers uit Nanking hebben een vlucht boven Sian Foe gemaakt, waar zij belang rijke luchtafweer gezien hebben. Uit Tientsin wordt vernomen, dat de woora voerder van de Japansche strijdkrachten in Noord-China heeft verklaard, dat deze den toestand in Sjansi van zeer nabij zullen blij ven volgen. Welingelichte kringen ramen, dat Tsjang Hsoe Liang beschikt over vijftig duizend ttan, zonder rekening te houden met ae communistische versterkingen. Deze troepen zouden evenwel over onvoldoende bewape ning beschikken. Volgens de laatste alhier binnengekomen berichten zijn bombardementsvliegtuigen van de centrale regeering begonnen, f°e met bommen te bestrooien, Het spoor wegstation van Sian Foe zou reeds in vlam- sto,ci!rt Volgens 'betrouwbare berichten hebben omvangrijke afdeelingen van "de armee Van Tsjang Hsoe Liang geweigerd, nog langer aan de muiterij deel te nemen. Tusschen troepenafdeelingen van Liang zou het reeds tot bloedige botsingen zijn ge komen. Japan neemt maatregelen. De Japansche minister van marine, Na- gano, heeft vice-admiraal Hasegawa, den commandant van het derde eskader, dat in de Chineesche wateren ligt, opdracht gege ven, maatregelen te treffen, ter bescherming van het leven en den eigendom der Japan ners in China in verband met de mogelijk heid, dat het optreden van Tsjang Hsoe Liang geheel China in een toestand .van verwarring zou kunnen brengen. De extremistische elementen onder de „Duitsche christenen" hebben een „Bond voor Germaansch christendom" gesticht onder leiding van Hossenfelder, oud-bis schop van Berlijn. De bond, welks opvattingen die van dr. Arthus Dinter naderen, beweert het Chris tendom te zuiveren van de Joodsche ele menten: het oude testament en de zonde- leer. De officieele kerken van Mecklenburg en Thüringen hebben zich bij deze nieuwe be weging aangesloten. De predikanten der Protestantsche belij- deniskerk bestrijden echter de leer. Zij staan op het standpunt, dat „Germaansch Christendom" geen Christendom meer is. ABESSINIë THANS GEHEEL BEZET. In den Italiaanschen Senaat heeft Musso- lini in een korte rede bekend gemaakt, dat alle gebieden van het „Italiaansche keizer rijk" thans volledig bezet zijn. De senaat bood Mussolini een eeredegen aan. De zitting van den Senaat was geheel gewijd aan de viering van de stichting van het „Italiaansche keizerrijk". MUNITIE IN BELGIë IN BESLAG GENOMEN. De politie heeft een vrachtwagen in be slag genomen, welke uit Brussel kwam en 11 kisten vervoerde, die elk 5.000 patronen bevatten. - Nader wordt gemeld, dat de in beslag ge nomen vrachtauto, behalve de genoemde pa tronen, ook mitrailleurs en machinegeweren vervoerde. Er zijn vijf personen in arrest ge steld. „Hij zocht zijn geluk op een wijze onvereenigbaar met de Christelijke beginselen van het huwelijk Radiopreek van den Aartsbisschop van Canterbury, De aartsbisschop van Canterbury (Anglicaan) heeft, naar één der Londensche bladen schrijft, Zondag avond tijdens de radiogodsdienstoe fening een merkwaardige rede ge wijd aan den afgetreden koning Ed- ward VIII, welke rede mogelijk de openbare beschouwingen, die door het stille heengaan in de duisternis van den nacht van den ex-vorst voorloopig afgesloten waren, weer zal openen. Na gewezen te hebben op de tragische sfeer, welke de hoofdfiguur van de snel op eenvolgende gebeurtenissen omringde en op de coincidentie, dat 248 jaar geleden, ook op 11 December, koning JAcob II White hall ontvlood, vervolgde de aartsbisschop: „Zelden of nooit is er een Britsche sou- verein op den troon gekomen, met grooter natuurlijke gaven voor zijn koningschap bedeeld. Zelden of nooit heeft men een souverein met geestdriftiger loyaliteit be groet. Van God had hij een Verheven en heilig pand ontvangen. Doch, geheel vrijwillig, is hij afgetreden, heeft hij het pand terugge geven. Met een karakteristieke vrijmoedig heid heeft hij ons de beweegreden van die daad meegedeeld. Het was een smachten naar persoonlijk geluk. Het moet vreemd en droevig heeten, dat hij om zulk een beweegreden, hoe sterken drang ze ook uitoefende op zijn hart, zoo hooge verwachtingen heeft teleurgesteld en zulk een groot pand heeft prijsgegeven. Maar, nog vreemder en droevi ger is het, dat hij zijn geluk moest zoeken op een wijze, onvereenigbaar met de Christelijke beginselen van het huwelijk en in een gezelschaps kring, welker levensopvattingen en levenswijzen vreemd zijn aan de beste gevoelens en tradities van zijn volk. Laten zij, die tot dien kring be- hooren, beseffen dat zij thans de af keuring te dragen hebben van de na tie, die koning Edward lief had. Ik heb geaarzeld, deze woorden te spre ken. Doch ik voelde mij om wille van de oprechtheid en de waarheid gedrongen, ze te spreken. De aartsbisschop zegt dan, dat deze, woor den niet de laatste kunnen zijn en herin nert aan *s ex-konings charme en bewonde renswaardige gaven; de op hem gebouwde hoopvolle verwachtingen; zijn zorg voor de armen en lijdenden, de werkloozen; zijn dienst bij de defensie in het eigen land en overzee. Bij de herinnering aan al deze dingen welt de kreet den aartsbisschop uit het hart: „Hoe jammer! O, hoe jammer! Aan de eindelooze barmhartigheid en de be scherming van God bevelen wij hem thans aan, waar hij ook moge zijn". Tenslotte brengt hij eerbiedige hulde aan de koningin-moeder voor haar waardige houding in de voorbije uren en betuigt hij groote erkentelijkheid aan den premier Baldwin, die met grooten moed den hee- len last op zich zelf alleen geladen heeft. Aan den nieuwen koning brengt hij ten laatste dezen lof: „Hij heeft hooge opvat tingen van het leven van zijn plicht en hij zal die opvattingen toepassen met rus tige vastberadenheid'. FRANKFURTER TOT ACHTTIEN JAAR GEVANGENISSTRAF VER OORDEELD. Het Kantonnale gerecht van Graubünden heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen David Frankfurter, verdacht van moord op Wilhelm Gustloff, den leider van de groep-Zwitserland der Duitsche Na- tionaal-socialistische Partij, DAVID FRANKFURTER. Frankfurter is veroordeeld tot 18 jaar ge vangenisstraf met aftrek van acht maanden preventieve hechtenis, hij verliest de bur gerlijke eererechten voor het leven, het verblijf in Zwitserland wordt hem voor zijn leven ontzegd. Hij is in beginsel ver oordeeld tot vergoeding van alle door zijn misdaad veroorzaakte schade en tot beta ling van de proceskosten. ENGELAND BEREID TOT HARTE LIJKE SAMENWERKING MET DUITSCHLAND. INTEGRITEIT VAN SPANJE IS VOOR ENGELAND VAN GROOT BELANG. Te Bradford heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, gisteren een groote redevoering uitgesproken over de buitenlandsche politiek. Er moet een grens zijn aan de eenzijdige verdragsopzeggingen, aldus verklaarde Eden, en verder: het is een overweging van groot belang voor Groot-Brittannië, dat de integri teit van Spanje en zijn bezittingen gehand haafd wordt. Deze beide punten, die den kern van zijn redevoering vormden, bracht Eden met grooten nadruk naar voren. Wat het eerstgenoemde punt betreft zei- de Eden o.m.: Groot-Brittannië wenscht op vreedzamen voet te leven, ja zelfs op har- telijken voet, met hen, die in hun eigen landen de gevaarlijke leer naleven de we reld te willen verdeelen tusschen linksche en rechtsche dictaturen, of die een van deze beide doctrines aanhangen. Onze betrek kingen met de andere naties worden geleid door haar bereidheid den vrede met haar naburen in stand te houden en de voor de handhaving van den vrede uitgewerkte verdragen in acht te nemen. Het inachtne- men van verdragen en de bereidheid toe vlucht te nemen tot vrije onderhandelingen in geval van oneenigheid vormen tezamen de eenige werkelijke basis van het interna tionale geweten. De verdragen zijn op zichzelve niet sacrosanct, zij kunnen verbe terd worden, maar de nakoming MINISTER EDEN. van plechtige verplichtingen moet eenigszins een heilig karakter dra gen. Er moet een grens zijn aan de eenzijdige opzeggingen van verdra gen, of wel wij zouden op het punt aanlanden, dat geweld en geweld al leen de uitsluitende arbiter moet zijn van de internationale betrek kingen en dat geen enkel verdrag het papier waard zal zijn, waarop het is geschreven. Wanneer Europa bestrooid moet worden met vodjes papier kan niemand de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. „Ik herhaal dus, dat onze internationale betrekkingen niet geleid worden door de vormen der re geeringen; maar door de wijze .waarop deze regeeringen haar verplichtingen in acht nemen". Eden zei verder, dat zijn te Leamington afgelegde verklaring en de toezegging, die Delbos onlangs heeft gedaan (betreffende steunverleening in geval van een niet-uit- gelokten aanval red.) slechts een beves tiging beteekende van vroeger aangegane verplichtingen en niet in bedekten vorm een exclusief bondgenootschap aankondigden of een politiek bolwerk suggereerden. Wij wenschen een hartelijke sa menwerking met Duitschland, niet alleen in een westelijk pact, maar voor de Europeesche aangelegenhe den in het algemeen. De gedachte aan omsingeling van Duitschland is zoo verre van ons, dat wij samenwer king van dat land met andere naties op prijs stellen, samenwerking op economisch, financieel en politiek gebied. Wij wenschen geen blocks en geen barrières in Europa. Indien de vitale belangen van Engeland in zekere duidelijk aanwijsbare streken wortelen, dan is het toch geïnteres seerd bij den vrede in de geheele wereld. Indien wij de wereld een duurzamen vrede willen verschaffen, moet er een einde komen aan bepaalde politieke strekkingen in deze wereld, waar een te groot deel der rijkdom men voor de bewapening wordt gebruikt. Wij verlangen over den geheele wereld de omstandigheden zoo te zien, dat het levens peil verhoogd zou kunnen worden. Indien een duurzame regeling van de moeilijkheden der wereld tot stand zou kunnen komen, waarbij een accoord over de bewapeningen in ieder geval zou moeten zijn inbegrepen, zouden wij gaarne onze steun geven, maar en dit is van het grootste belang men kan niet verwachten, dat Engeland anderen zal helpen op economisch en financieel gebied, als het resultaat van die hulp een vergroo ting der bewapening is. Ten aanzien van de Spaansche kwestie aeide Eden, dat de tragedie in dat land een ernstige internationale ongerustheid baart, omdat de landen noch den letter, noch den geest der niet-inmengingsovereenkomst res pecteeren. Dit verklaart het nieuwe Fransch- Engelsche initiatief. Onze belangrijkste zorg van het oogenblik aldus minister Eden is, dat wij moeten bewerken, dat het conflict binnen zoo eng mogelijke grenzen wordt gehouden, in de hoop, dat spoedig een oplos sing zal zijn gevonden. Dit standpunt wordt ingegeven door de groote belangstelling, die wij hebben voor de handhaving van de integriteit van Spanje en de Spaansche bezittingen. Ik behoef nau welijks te zeggen, dat het voor ons een over weging van het grootste gewicht is, dat die integriteit van geen enkele zijde bedreigd wordt, wanneer Spanje de bestaande moei lijkheden te boven zal zijn gekomen. DUITSCHLAND ACHTER HET FRANSCH—BRITSCHE INITI ATIEF. De belangstelling voor Spanje is al aardig aan het tanen. Nu het eind van den strijd nog niet te zien is en er van het strijdtoo- neel weinig nieuws te vermelden valt, gaat de belangstelling uit naar andere gebeurte nissen van den dag. De mensch vergeet licht en als het leed hemzelf niet treft, dan gaat hij er gemakkelijk aan voorbij. Want het drama in Spanje is nog niet voltrokken, ie- deren dag nog komen er berichten, die de afschuwelijkheid van den burgeroorlog in het licht stellen en ook als straks de strijd, voor welke partij dan ook, beslist is, zullen er jaren overheen gaan voor den normalen toestand weer hersteld is en nimmer te her stellen zijn de kunstschatten, die door deze dwaasheid verloren zijn gegaan en de menschenlevens die door dezen oorlog ge- ëischt werden. Nog steeds wordt melding gemaakt van luchtbombardementen op de hoofdstad en de vernieling gaat dus nog rustig voort. De linksche of regeeringstroepen zijn overigens door de betrekkelijke rust die er aan de fronten heerscht, in de gelegenheid hun po sitie te versterken, zoodat de tegenstand bij hernieuwing van den aanval sterker zal kun nen zijn. Naar het D.N.B. meldt, heeft Duitschland zich bereid verklaart, mede te werken aan het Fransch-Britsche initiatief tot bijlegging van het conflict in Spanje. De Duitsche regeering beweert, evenals de Britsche en Fransche regeering, genegen te zijn zoo snel mogelijk maatregelen te tref fen om den vrede en orde in Spanje te her stellen en in het bizonder om een overslaan van den brand op de rest van Europa te voorkomen. De Duitsche regeering is bereid alle maatregelen te steunen die ten doel zul len hebben hieraan mede te werken. Dit klinkt bemoedigend en al was tot nog toe de practijk in strijd met de theorie, we willen toch alle hoop koesteren dat het Duitschland ernst is met zijn verklaring. Wat de voorstellen der Fransche en Brit sche regeering betreft, wijst de Duitsche regeering er op, dat zij zich steeds heeft voorgesteld de maatregelen inzake de niet- inmenging in den Spaanschen burgeroorlog uit te breiden en van den beginne af, zoo ook in haar nota van 27 Augustus voorstel len heeft gedaan om het vertrek van vrij willigers naar Spanje te verhinderen. Zij heeft het zeer betreurd, dat de andere re geeringen er niet toe hebben kunnen be sluiten aan dit voorstel haar steun te ver leenen. We kunnen niet nalaten hier toch nog even bij aan te teekenen, dat het Duitsch land is geweest, dat ook de niet-inmenging niet gehandhaafd heeft en door levering van levend en dood oorlogsmateriaal, den toe stand in Spanje verscherpt heeft. Maar en fin, Duitschland belooft beterschap en wij wachten nu maar af in hoeverre het die be lofte na zal komen. De gedachte aan een gemeenschappelijke bemiddelingsactie van de betrokken mo gendheden in den Spaanschen burgeroor log, verdient volgens de Duitsche regeering alle sympathie. Men zal moeten toegeven, het klinkt hoopvol. NIEUWE ZUIDPOOLEXPEDITIE. De „Discovery" opnieuw uitgerust. Het beroemde expeditieschip van Amundr sen, de Discovery", waarmede d-e poolrei ziger 34 jaar geleden de Zuidpool bereikte, wordt op het oogenblik voor een nieuwe zuidpoolexpeditie uitgerust. In het begin '37 zal het schip met 34 Britsche onderzoekers naar de Zuidelijke ijszee vertrekken. ONTPLOFFING OP EEN RUSSISCHE MARINEWERF. Zeven personen gedood. Uit Odessa wordt gemeld, dat op de ma rinewerf „Nikolajef" een ernstige ontplof fing zich heeft voorgedaan, waarbij zeven personen werden gedood en verscheidene zwaar gewond. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor Kanaal- weg 137, telefoon 773, Den Helder.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1