Kaukasië DRINK THEE «at* ALTIJD VAN D.E MAAR.. Zichzelf betaling verschaft Onschuldig Binnenland De bevolking voelt zich allerminst Russen Tuinbouwteeltregeling 1937 veroordeeld De werkloosheid in Nederland Inbrekers te Delft gearresteerd Dinsdag 15 December 1936 Tweede blad DOUWE EGBERTS THEE - ANN01755 Eensgezind in hun baat tegen Rusland. Overtreding luchtbeschermingswet Telefoonverbindingen in den Indischen archipel Mishandeling tijdens voetbalwedstrijd Vierde haringcontract met Rusland Moord te Goes FS' OOK D.E. KOFFIE IS HET FIJNSTE VAN DE PLANTAGES TEHERAN. In December. HET is vooral voor een reizend jour nalist wel eens nuttig in moeilijk heden te komen. Hij krijgt daardoor gelegenheid nieuwe zijden van het zoo veel zijdige leven te leeren kennen en loopt min der gevaar te blijven hangen aan het uiter lijk der dingen. Het afwikkelen van zulke moeilijkheden kost echter tijd en in het im mer trage oosten, waar het leven voor een Europeaan vol voetangels en klemmen ligt, zelfs zeer veel tijd en over dien tijd beschik ik niet. Ik zal dus vermoedelijk gedwongen zijn mijn belangen aan een ander toe te vertrouwen en zonder mijn motorfiets en zijspan verder te trekken. Op dit oogenblik ben ik bezig te trachten te weten te komen, wie dan toch eigenlijk de werkelijke bezitter ia van de garage, waar ik mijn eigendom meer dan een jaar geleden in heb onderge bracht. De man van wien ik huurde en dien ik immer voor den bezitter heb gehouden, is niet meer te vinden en de Iransche hoofd officier, die plotseling als bezitter is opge doken, weigert tot nu toe „schriftelijk" zich als bezitter kenbaar te maken en een nauwkeurig omschreven vordering te stel len. In een Europeesch land zou de zaak na tuurlijk eenvoudig zijn. Bij het kadaster zou men inlichtingen in kunnen winnen, doch in Iran bestaat geen kadaster, geen grond boek. Dit is thans in de maak, maar daar mede ben ik op dit oogenblik niet geholpen. Betreffende mijn ouden Tsjechischen reis makker, den kameraad van drie werelddee- len, heb ik eindelijk met vrij groote zeker heid vernomen, dat hij zich ergens in de Turkmeensche steppen ten oosten van de Kaspische Zee bevindt,, niet ver van de Rus sische grens, waar hij werkzaam moet zijn bij een fabrieksbouw. Ook hij heeft vermoe delijk het gerucht gehoord, dat ik in Afrika het leven had gelaten en heeft verder met mij niet meer gerekend. Een reis naar hem te ondernemen is in dezen tijd, nu de noor delijke bergen van Iran reeds met sneeuw bedekt zijn, zeer bezwaarlijk. De sneeuw begint (hoe vreemd dit klin ken moge) hier in het Morgenland reeds we der haar invloed te doen gelden op het le ven. De post uit Europa komt vaak ongere geld en met veel vertraging aan. De oor zaak daarvan ligt evenwel niet in Iran, maar in Rusland. Brieven uit Europa ma ken namelijk den weg door Rusland tot aan Bakoe, de haven aan de Kaspische Zee, van waar ze met een Russisch passagiersschip worden verzonden naar de Iransche haven Pachlevi, vroeger Enzeli geheeten, en van daar geschiedt het transport per automobiel naar Teheran. De Russische schepen op de Kaspische Zee maken een allerellendigsten indruk. Ook de passagiersschepen zijn oude kasten, die in elk ander land reeds lang bui ten dienst zouden zijn gesteld. Heel dikwijls hapert het hier dan ook met het verkeer. In Rusland zelf is nu reeds in verschillende streken sneeuw gevallen en de treinen on dervinden daar vaak vertragingen niet van uren, maar van vele dagen. Hierbij komt dan, dat op Russisch gebied, in Kaukasië, nu en dan nog wel eens een trein door roo- vers wordt aangehouden, want het roover- onwezen behoort in Kaukausië nog niet tot het verleden, al Is het minder geworden dan vroeger, wat nog te danken is in de eer ste plaats aan de oude czarenregeering. De ze had ook te kampen met rooverbenden, soms ter sterkte van duizenden koppen, Maar bij het uitbreken van den wereldoor log had ze een geniaal denkbeeld. Ze riep bijvoorbeeld in Dagestan (noord-oost Kauka sië), de roovers op dienst te nemen in het leger. Ze zouden dan „officieel" hun bedrijf voort kunnen zetten in streken, waar veel meer te rooven viel dan in Kaukasië. Dui zenden hebben zich door dit denkbeeld laten verlokken, zijn weggetrokken en nim mer teruggekeerd. Een Nederlandsche spreekwijze omschrijft zoo'n geval kort en krachtig met de woor den: „Zijn ze niet zalig, dan zijn ze ten minste uit de voeten." De oude Russische regeering hield zulke roovergeschiedenissen zooveel mogelijk ge heim, daar ze een slechten indruk hadden kunnen verwekken betreffende de werkelijke toestanden in Rusland en de huidige com munistische Russische Regeering doet pre cies hetzelfde. In den tijd, dat ik in het oude Rusland van voor de revolutie vertoefde, hoorde men wel eens over de Kaukasische roovergeschie denissen fluisteren, doch de pers zweeg er over, de Russische pers omdat vermelding van zulke geschiedenissen verboden was, de buitenlandsche pers omdat ze er niets van ■wist. Nu de Duitsche minister dr. Schacht plot seling een bezoek heeft gebracht aan Tur kije en Iran, de twee landen, welke aan dit Russische gebied grenzen, verdient Kau kasië weder meer de internationale aan dacht, te meer, daar dit land vroeger voor een groot deel Iransch en Turksch bezit was en ten minste de bevolking daar dit nog niet vergeten heeft, ware het alleen reeds om den godsdienst. Voor het allergrootste deel gevoelt de bevolking zich allerminst Russen. Deze vormen er een zeer kleine, van buitenaf ingebrachte minderheid. De ande ren noemen zich of zijn ook Turken, Perzen, Georgiërs of Armeniërs. Meer dan een half dozijn talen wordt er gesproken: Turksch, Iransch (Pharsi), Armeensch, Georgisch, Russisch en eenige andere talen van bijzon dere stammen en zooals zoo dikwijls in het oosten loopen er de begrippen nationaliteit, onderdaanschap en godsdienst op de zonder lingste wijze door elkander. En ook aan gods diensten ontbreekt het niet. Er zijn Rus- sisch-orthodoxen, Armeenschorthodoxen, Georgisch-orthodoxen, eenige, maar zeer wei nige Roomsch-katholieken en twee soorten Mohamedanen, Sjiieten en Sunnieten. Kleine secten laten we dan nog buiten bespreking. De huidige Russische regeering heeft er, zoo wordt beweerd den godsdienst „uitge roeid", maar de werkelijkheid is anders. Tal- looze kerken en moskeeën zijn er verbrand, afgebroken of voor andere doeleinden ont eigend, doch dit heeft niets veranderd in de geesten der menschen en het allerminst bij de Mohamedanen. Dezen hebben eigenlijk geen moskee noodig. Voorgeschreven is hun het bidden, niet de moskeegang en bidden kunnen ze overal, thuis, op den akker, in hun werkplaats, langs den weg en een be middelaar, een priester, hebben ze hierbij niet noodig. De Islam kent geen priesters, alleen „voorgangers" (bij het gebed in ge meenschap) en „schriftgeleerden". Deze godsdienst is dus, om het zoo uit te drukken, voor een anti-godsdienstige regeering „on vatbaar". Men kan toch niet met een gloei end ijzer de overtuiging uit een menschen- Een katoorbediende ontvreemdt een door hemzelf ontworpen kaartsysteem. Een 30-jarige kantoorbediende had zich gister voor de Vierde kamer der Arr. Recht bank te verantwoorden omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van kaarten uit een kaartsysteem, toebe- hoorende aan de firma bij wie hij in dienst was als afdeeling-chef. De firma houdt zich bezig met het ver zorgen en uitgeven van adresboeken, gid sen etc. Verdachte zeide van meening te zijn, dat hij zoowel op het systeem als op de kaar ten het volste recht had. Het was niet slechts zijn idee geweest om een geheel nieu wen gids voor goederenvervoer uit te ge ven, doch ook de gegevens verzamelde hij zelf. Hij verrichtte dit werk na kantooruren. De directeur der N. V. vertelde dat verd. een systeem had ontworpen voor een gids voor goederenvervoer. Nadat verschillende zaken advertenties hadden toegezegd, be sloot getuige tot de uitgave over te gaan. Verd. had toen om een extra belooning of salarisverhooging gevraagd. In verband hier mede had verd. zich met het hoofdkantoor te Parijs in verbinding gesteld. Een bepaalde afspraak was echter niet met verd. gemaakt en de afdeelingchef be gon alvast met zijn werk. Na eenigen tijd wilde verd. zekerheid hebben. Weer schreef getuige naar Parijs en weer werd verd. met vage beloften afgescheept. „Het was onze bedoeling" aldus getuige om hem een flink bedrag uit te keeren. Het idee was zeer goed en getuigde van ini tiatief". Verdachte weigerde echter zijn werk af te maken en kreeg toen onmiddellijk ont- slag. „Wanneer u de gegevens voor den gids noodig hebt, moet u ze maar bij mij komen halen", had verdachte geroepen. „Het werk was tot de P. klaar, maar het was niet zoo gemakkelijk af te maken „ver klaarde de getuige voorts. Verd. had n.1. ge weigerd de kaarten met de gegevens af te staan aan zijn firma. Hij gaf zelf een transportgids uit en gaf de fiima nieuwe, hlanco kaarten terug. De Officier van Justitie Mr. van Dulle- man, eischte wegens verduistering van de kaarten een geldboete van f 50.- Mr. P. van 't Hoff Stolk pleitte vrijspraak, subs. drong hij aan op clementie. Vonnis 23 December. DOOR AUTOBUS GEGREPEN. Gisterenmorgen reed op den weg van En schede naar Losser een dienstbus van lijn E, toen de voorband sprong. Op dat moment paseerde 'n zekere Dijkstra uit Overdinkel, die door de bus werd gegrepen. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is hopeloos. ziel wegbranden. En het eenige gevolg van de geloofsvervolging is geweest, dat de Mo hamedanen in Kaukasië vromer zijn dan ooit. Het is begrijpelijk dat deze vrome Mi- hamedanen op Russisch gebied heimwee ge voelen naar de aangrenzende Mohamedaan- sche landen, naar Turkije of naar Iran, al naar ze Sunniet of Sjiiet zijn, want het is dit verschil, dat in hun hart hun nationaliteit bepaalt. De taal speelt daarbij een veel ge ringere rol. De bewoners van het vroegere Iransche, thans Russische gebied Azerbeidz jan bijvoorbeeld, spreken, met uitzondering van enkele dorpen, Turksch. Vraagt men de zen menschen wat ze van nationaliteit zijn, dan antwoorden ze: „Iraniërs", daar ze zich, evenals de verpletterende meerderheid der bewoners van het Iransche rijk tot den Sjiïetischen Islam bekennen, in tegendeel van de Turken, die behooren tot Sunnietische Mohamedanen. Deze menschen in Russisch Azerbeidzjan zijn dus naar hun taal Turken, naar hun godsdienst en overtuiging Iraniërs en vol gens hun paspoort Russen. Maar tot welken godsdienst de Kau- kasiërs ook behooren, tot welke nationaliteit ze zich ook aangetrokken gevoelen, in één ding zijn ze eensgezind: in hun haat tegen de Russen. Dit was reeds zoo gedurende de regeering der czaren en is onder het hui dige bewind nog erger geworden. De czarenregeering liet hun ten minste de vrijheid van godsdienst; onder de huidige Russische regeering hebben ze van geloofs vervolging te lijden. In Iran ken ik vele naar hier gevluchte Kaukasiërs, zoowel Christelijke Georgiërs als Mohamedaansche Kaukasiërs, die men ge woonlijk Tartaren noemt en zij hopen nog steeds op een beteren tijd, dat zij terug kun nen keeren naar hun bevrijd vaderland. Er bestaat zelfs nog een in het buitenland gevestigd comité, gevormd uit Kaukasiërs van Georgië, van Azerbeidzjan en van Noord-Kaukasië, dat geschriften uitgeeft in verschillende talen om hun rechten te be pleiten voor de beschaafde menschheid, maar de beschaafde menschheid heeft thans iets anders te doen dan te luisteren naar de stemmen van een onderdrukt volk ergens in een uithoek van de wereld. J. K. BREDERODE. pleiters voor M. optredend, enkele zwakke punten uit het aanvankelijke onderzoek hadden opgediept, terwijl zij verklaarden geen onderhoud of contact met van T. te hebben gehad, bepaalde de Hooge Raad de uitspraak op Maandag 11 Januari a.s. Hooge boeten opgelegd. Afwijking ten aanzien van de druiventeelt. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ten aanzien van de teelt van warmoezerijgewas- pen in druivenkassen alsnog, ter tegemoet koming aan geuite bezwaren, besloten is, de bepaling, „dat in kassen, serres en wa renhuizen, waarin druivenboomen staan, de teelt van warmoezerijgewassen beperkt dient te blijven tot een enkele teelt, en een product per jaar", niet van toepassing te doen zijn op kassen, serres en warenhuizen: a. waarvan de druivenboomen ter ver nieuwing zijn afgezaagd en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste en het tweede schot ontstaat, b. waarin nieuwe druivenboomen zijn ge plant, en de teelt plaats vindt in de jaren, waarin het eerste tot en met het vierde schot ontstaat. Ben oud zedenmisdrijf voor den Hoogen Raad. Amsterdam. In hooger beroep op een vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, werd op 24 October 1933 zekere O. M., land bouwhandelsagent te Haarlemmermeer, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld, ter zake het plegen van onzedelijke handelingen met meisjes van 10—15 jaar. Hoewel de man pertinent was blijven ontkennen en hij ten aanzien van enkele beschuldigingen moest worden vrijgesproken, werd althans voor één der feiten zijn schuld aangenomen, dat op 9 December 1930 des namiddags tus- schen 2 en 3 uur in een leegstaand huis te Amsterdam zou zijn gepleegd met een tien jarig meisje. Nadat evenwel het vonnis in kracht van gewijsde was gegaan en een aanvankelijk verzoek om revisie door den Hoogen Raad was afgewezen, is in deze zaak een novum gekomen door een alibi, dat M„ die inmid dels al eenige jaren achter slot en grendel zit, zou kunnen aantoonen. Op 9 December 1930 namelijk zou M. tusschen 2 en 3 uur een onderhoud hebben gehad over een kunstmeststrooier, welken M. aan T. wilde verkoopen, en dat onderhoud zou te Rijn- saterswoude zijn geschied, toen M. van de Bodegravensche markt huiswaarts keerde. Dit alibi was, zooals het lid van den Hoo gen Raad Prof. Taverne, als rapporteur in deze zaak optredend, verklaarde, te voren nimmer in het geding gebracht. Het kwam eerst bij de 2e revisieaanvraag te berde. De bewuste landbouwer was evenwel, mede op grond van aanteekeningen in zijn zak boekje, hoe langer hoe meer positief ge worden in zijn herinnering, dat inderdaad op dat uur M. zoodanig onderhoud met hem, van T. op den 9den December 1930 te Rijn- saterswoude had plaats gehad. De heele zaak draait nu om dat alibi. De advocaat-generaal, Mr. Berger, zeide geen reden te hebben om aan de goede trouw van v. T. te twijfelen. Een nader onderzoek achtte spr. daarom noodig naar de vraag, of van T. zich niet kan hebben vergist, voor wat de opgave van dag en uur betreft, en hij concludeerde dan ook daar toe. Nadat Mrs. V. J. A. en J. H. M. Nijgh, als De autoriteiten te Londen gaven toestem ming tot de opening van de telefoonver binding Londen-Singapore, via Kwala Lum pur, Bandoeng en Amsterdam. In den loop van de maand Januari wordt de opening verwacht van den interinsulai- ren telefoondienst Palembang-Java, waarbij waarschijnlijk Benkoelen zal worden aan gesloten. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 30 November 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen was 531.300 Hieronder begrepen 74.200 land arbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot met November geen gegevens aan gaande de werkloosheid ontvangen wor den. Van de 457.100 verzekerden, niet behoo- rende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos. In de week 23 tot en met 30 November 1936 29.5%, in de vorige verslagweek (9 tot en met 14 November 1936) 29.0%; in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30.4 in de overeenkomstige verslagweek van 1934 27.0% Bij 1058 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 November 1936 in totaal 431.052 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 407.409 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 414.540 werkloos, onder wie 396.582 mannen. Met de arrestatie van vier inbrekers heeft de politie te Delft, in samenwerking met de Rotterdamsche politie, een goede vangst ge daan. Kort geleden werd ingebroken in het kan toor van de Vereenigde Blikfabrieken te Delft. Er was gepoogd de brandkast te for- ceeren, met behulp van een brandkast- schroef. een apparaat, dat tot nog toe slechts enkele malen in Rotterdam en om geving bjj inbraken was gebruikt. De Rotterdamsche politie ging daarom de gangen na van een aantal personen, dat met zulk een apparaat had gewerkt. Donderdag j.1. werd, tezamen met de po litie te Delft, een huiszoeking verricht bij den 46-jarigen D. te Rotterdam, van be roep bankwerker-monteur. D. wilde de po litie te lijf. doch kon spoedig worden over meesterd. Bij deze huiszoeking werd de bewuste brandkastschroef en kisten vol inbrekerswerktuigen in beslag genomen. D. werd gearresteerd. Later werden nog in arrest gesteld de 41- jarige broer van D., de 33-jarige van O. te Rotterdam en de 41jarige L. uit 's-Graven- hage. Het viertal werd op transport naar Delft gesteld en werd gisteren ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. De politierechter te Leeuwarden behandel de gisteren een zevental zaken in verband met overtreding der luchtbeschermingswet door licht te laten branden in de woonkamer, dat door niet afgeschermde ramen naar bui ten straalde of een zaklantaarn te gebruiken, die helder wit licht uitstraalde, of licht te laten branden in een graanmaalderij. Twee verdachten werden vrijgesproken. Drie landarbeiders werden veroordeeld tot 30 gulden boete of 15 dagen hechtenis, een predikant te Waaxens tot 75 gulden of 25 dagen hechtenis en een rijwielhandelaar tot 10 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Na afloop van den Zondag op het Mau- rits-terrein te Lutterade gespeelden voetbal wedstrijd Maurits-Kolonia heeft de majoor der rijksveldwacht te Geleen proces-verbaal opgemaakt tegen den keeper W. van „Kolo- nia" wegens mishandeling van den speler Reiners van „Maurits", door deze opzettelijk terwijl hij op den grond lag, een trap in de linkerliesstreek te geven, waardoor hij bloe dend gewond werd. De wedstrijd had een ruw verloop en na afloop nam het publiek een dreigende hou ding aan. De politie wist wanordelijkheden te voor komen. De reedersvereeniging voor de Nederland sche haring visscherij heeft gisteren een vierde haringcontract met Rusland afge sloten. Het betreft ditmaal een kwantum van 13.000 Schotsche tonnen. De totale hoeveelheid der export naar Rusland voor het seizoen 1936 is hiermede opgeloopen tot 91.800 Schotsche tonnen, zoodat de 100.000 in het zicht komen. Zondagavond tien uur is in een café te Goes de ongeveer 22-jarige N. Mieras uit 's-Gravenpolder door den eveneens 22-ja- rigen J. M. uit Nieuwdorp na een woorden wisseling met een dolk in den buik gesto ken. Beide personen verkeerden onder in vloed van sterken drank. De getroffene overleed na enkele minu ten. De dader, die per fiets de vlucht nam, is den vorigen nacht te Nieuwdorp door de politie van Goes en de burgemeester van Goes en 's-Heer Arendskerke van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af. M.-is in het politiebureau te Goes in gesloten. Het lijk is in beslag genomen, t

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5