Wetsontwerp De achtergronden Binnenland Ruwe'ijkszwendelaar voor hef Hof „Wij bouwen de wereld van morgen" inzake goudclausule Het gladde wegdek van den opstand in China Verbetering van het gezondheidspeil in de komende jaren Door wielrijdster aangereden Jongen van het dak gevallen 1 ZATERDAG 19 DECEMBER. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is gister ingediend een wetsontwerp, houdende maatrege len tot nietigverklaring van goud clausules in bepaalde overeenkom sten. Wordt dit ontwerp wet, dan zullen nietig zijn goudclausules, voorko mende in binnenlandsche overeen komsten van geldleening of van ves tiging van altijddurende renten, van verhuring of verpachting, of tot vestiging van een zakelijk recht op onroerend goed, welke voor 27 Sep tember 1936 zijn aangegaan. Het ontwerp bevat in artikel 1 een tweetal definities: In de eerste plaats van hetgeen in den zin van het ontwerp onder „goudclausules'' is te verstaan en vervolgens welke overeen komsten als „binnenlandsche" overeenkom sten moeten worden aangemerkt. De definitie van goudclausule is zeer ruim gesteld, zoodat op het terrein, waarover de werking van het ontwerp zich uitstrekt niet alleen zuivere goud- of goudwaardeclau- sules worden getroffen doch alle clausules, welke de strekking hebben den schulduischer geheel of ten deele te vrijwaren tegen depre ciatie van den gulden. Hieronder vallen derhalve, naast de in verschillenden vorm voorkomende waardegarantieclausules, ook clausules, waarbij is bepaald, dat in geval van depreciatie van de munt het contract van rechtswege ontbonden zal zijn. Onder binnenlandsche overeenkomsten .verstaat het ontwerp: Overeenkomsten, waarbij de door den schuldenaar aangegane verplichting is uit gedrukt, of mede is uitgedrukt in Neder- landsche courant of is uitgedrukt in goud, voorzoover vóór 26 September 1936 de nako ming dier verplichting uitsluitend in Ne derland moest plaats vinden. Voorts wordt in artikel 4 bepaald, dat de wet niet van toepassing zal zijn op de ter beurze van Amsterdam in de prijscourant van de vereeniging van den effectenhan del genoteerde geldleeningen. Tenslotte verleent artikel 6 aan de wet te rugwerkende kracht tot en met 26 September 1936. Chauffeur en slachtoffer. wielrijder het Gisteren, in het vroege morgenuur zijn te Amsterdam twee ongevallen gebeurd, welke beide te wijten zijn aah het gladde wegdek en waarvan een chauffeur en een wielrijder het slachtoffer zijn geworden. De chauffeur bestuurde een blokbandtaxi welke te onge veer kwart voor één in de van Baerlestraat reed. Ongeveer te hoogte van perceel 71 slipte de wagen, tengevolge waarvan hij eerst een lantaarnpaal omverreed en daar na tegen een boom botste. Door de botsing vloog een stuk metaal van den wagen af, dat een ruit van een nabijgelegen perceel vernielde, waarna het in de kamer daar achter terechtkwam. De chauffeur, die een paar ribben had gekneusd, is met een taxi naar huis gebracht. Een wielrijder kwam tegen achten op het Kwakersplein te slip pen. Hij viel zoo ernstig dat hij een onder beenfractuur opliep en in het Wilhelmina- gasthuis moest worden opgenomen. Drie jaar geeischt. Een 47-jarige man, die door de politie te Zeist „een aartsoplichter" wordt genoemd stond gister voor het Gerechtshof terecht. Huwelijkszwendel was hem ten laste ge legd. De rechtbank te Utrecht had hem op 1 September j.1. tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens oplichting, van welk vonnis hij in hooger beroep ging. „Waarom bent u in beroep gegaan?" vroeg de president Mr. Joh. M. Jolles. „Drie jaar is wel veel, ik voel me heele- maal niet schuldig". De eerste getuige is een dienstbode. Verd. had bij de kennismaking een valschen naam opgegeven. Hij had vertelde hij een goede be trekking bij de Gerofabrieken. Zijn leven was echter duur: hij had een maagkwaal en prof. Lameris te Utrecht behandelde hem Een dure geschiedenis...De juffrouw kreeg medelijden en had hem van haar spaargeld ruim f 230.- gegeven. Hij had haar beloofd te zullen trouwen, maar daar was natuurlijk niets van ge komen. Verdachte gaf een andere lezing van het geval. Hij had wel een anderen naam op gegeven, maar zoo werd hij dikwijls ge noemd. Pres.: „Weet u hoe de politie u noemt? Een aartsoplichter. U gaf u ook uit voor fabrikant. Ja, zegt verdachte, maar dat is de waar heid Ik maakte stempels en matrijzen. De president las vervolgens eenige brie ven voor, waaruit blijkt welke geraffineer de middelen verd. gebruikte om het meisje te bewegen hem geld te sturen. ,,'t Is voor een doel, Je geneest je eigen man" schreef hij o.a. Het volgende slachtoffer, een jong meisje is er op dezelfde wijze ingevlogen. Verd. was toon nog getrouwd, doch dit had ver dachte niet weerhouden zich met het meisje te verloven. Hij had een ring gekocht en liet zelfs kaartjes drukken... ,,'t Was niet erg fraai" vond verdachte zelf, maar die geschiedenis is al zeven jaar geleden en ik had dringend geld noodig. Verdachte had zich in die dagen met een mooien Eranschen naam getooid. „Als je die kaartjes ziet lijkt het wel een adellijk huwelijk" merkte de president op. De Procureur-generaal Mr. Dr. D. Rei- lingh, somde in zijn requisitoir nog enkele slachtoffers van dezen huwelijkszwendelaar op. Verdachte is een buitengewoon gevaar lijk man. Een onafzienbare stoet van vrou wen heeft hij ongelukkig gemaakt. Spr. requireerde bevestiging van het von nis der rechtbank (een gevangenisstraf van drie jaar) De verdediger mr. L. Franken- huis was van meening, dat „liefde blind is" en dat de vrouwen niet door de verhalen van verd. waren bewogen geld af te geven, doch door hun liefde voor hem. Het Hof zal 31 Dec. arrest wijzen. Slachtoffer aan bekomen verwon, dingen overleden. De 62-jarige P. Smitz werd gisteravond op zijn wandeling op den Aalsterweg nabij Eikenburg te Eindhoven door een onbekend gebleven wielrijdster aangereden. Hij kwam zoodanig te vallen, dat hij het hotel moest worden binnengedragen. Een aldaar ontboden geneesheer bracht den man naar zijn woning te Aalst, waar hij gisterochtend vroeg is overleden. De politie onderzoekt de zaak. ARBEIDSONGEVAL AAN DE DRAAD- EN KABELFABRIEK. Arbeider door drijfriem gegrepen In de Hollandsche draad- en kabelfabriek aan den overkant van het IJ is gistermorgen te ruim 8 uur een 40-jarige arbeider door een drijfriem gegrepen. De man werd, voor de machine tot stilstand was gebracht, eenige meters omhoog getrokken, waarna hij op den vloer viel. De G.G. en G. D. heeft hem naar het Wil- helmina-gasthuis vervoerd, waar hij met 'n schedel basisfractuur en een hoofdwonde is opgenomen. Toestand hopeloos. Gisterochtend om half negen wilde de 15- jarige G. Ponders een bal halen, welke op het dak van de R.K. school aan de Para dijslaan te Alphen a. d. Rijn was terecht ge komen. De jongen klom daarvoor over het hek van de nog gesloten school en vervol gens langs een regenpijp omhoog. Toen hij weer van het 12 meter liooge dak wilde af dalen, brak een gedeelte van de goot, met het noodlottig gevolg, dat de jongen van de ze hoogte omlaag stortte en op de betegelde speelplaats van de school terecht kwam. Met een schedelbasisfractuur en eenige ge broken ribben werd hij naar het St. Elisa- beth Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. EEN INTERESSANTE PRIJSVRAAG. WASHINGTON, Dec. 1936. Het comité van de groote we reldtentoonstelling, die in 1939 te New-York onder het motto: „Wij bouwen de wereld van morgen", gehouden wordt, heeft zoo juist onder de architecten van de ge- heele wereld een prijsvraag uit geschreven, om een zooveel mo gelijk in overeenstemming met den titel zijnde bouwstijl te vin den. „Wij bouwen de wereld van morgen". Onder dezen naam zal de grootste tentoonstelling gehouden worden, die de wereld ooit aan schouwd heeft. Zij vindt plaats in het jaar 1939 te New York. Dezer dagen deelde de president van de tentoonstelling, Grover A. Whalen, mede, dat voor deze onderneming een som van 125 millioen dollar is uitgetrok ken. De tentoonstellingsgebouwen zullen verrij zen op de enorme Flushingsche Weide, tus schen Flushing en Astoria. Deze geweldige ruimte biedt plaats aan een half millioen be zoekers. De twaalf verschillende afdeelingen van de tentoonstelling zullen gelegen zijn om een 150 meter hoogen toren, van waar uit met zich door middel van roltrappen naar de verschillende secties „voeding", „klee ding", „woning", „ontspanning", „hygiëne', „industrie", „kunst', „opvoeding", „sociale zorg", enz..kan laten brengen. De luchthaven North Beach wordt aanzien lijk vergroot, want men neemt aan, dat er in het jaar 1939 reeds een regelmatig lucht verkeer tusschen Europa en Amerika zal be staan. Een eigen spoorbaan leidt naar het tentoonstellingsterrein en bovendien legt men een parkeerplaats voor 30.000 automobie len aan. Reeds thans heeft men de voorbe reidingen getroffen om 160.000 menschen per uur naar de tentoonstellingsgebouwen te kunnen transporteeren. Natuurlijk zal ook een amusementscentrum niet ontbreken. Een enorm amphitheater, waar drama's en opera's zullen worden op gevoerd, wordt gebouwd. Slechts over de architectuur is men het niet eens kunnen worden, daar men een hy permoderne bouwstijl wenscht, die reeds symbolisch de wereld van morgen ken schetst. Daarom heeft het comité nu een prijsvraag uitgeschreven, waarmee het zich tot alle architecten van de wereld heeft ge wend. Architecten en bouwkundige inge nieurs met de meest mogelijke fantasie zul len trachten dit probleem op de origineel ste wijze op te lossen. (v. p. b.) SLECHTS EEN MILITAIRE MUITERIJ? DE MACHT VAN DE CHINEESCHE COMMUNIS TEN. Sjanghai, December 1936. De val van Tsjiang Kai-sjek was, tenmin ste voor wat het politieke gedeelte betreft, te voorspellen. Reeds in Juli van dit jaar, toen de generaals van de zuidelijke provin cies zich tegen de vrijwel pro-Japansche politiek van Tsjiang Kai-sjek keerden en het op een oogenblik bijna scheen, alsof de zui delijke legers, die reeds naar Nanking op rukten den zetel van de Centrale Regeering zouden veroveren, was het duidelijk dat Tsjiang Kai-sjek's politiek min of meer schipbreuk geleden had. Indertijd gelukte het den Chineeschen dictator nog, den storm op het laatste oogenblik te bezweren, deels door de generaals van het zuidelijk leger om te koopen (een probaat middel in Chi na), deels door nogmaals te belooven, dat hij nu eindelijk in verzet zou komen tegen de Japansche expansiepolitiek. Tsiang Kai-sjek heeft, en ook dat was te voorspellen, zijn belofte niet ten volle ge houden. Hij kon zulks ook niet, want hij is reeds lang een gevangene van zijn eigen concepties, hij is om zoo te zeggen aan han den en voeten gebonden; slechts de Japan ners hebben het hem in de laatste jaren mogelijk gemaakt, zijn dictatoriaal regime in het land te handhaven. De huidige opstand van generaal Tsjang Sjoe-liang. den zoon van maarschalk Tsjang Tso-lin, is heel wat meer dan een militaire muiterij. En het zou hoogst oppervlakkig zijn, dezen opstand aan communistisch gestook toe te schrijven, zon der de kern van de zaak te onderzoeken. Het communisme in China. Men moet zich namelijk afvragen, hoe het komt, dat het communisme in China en zulks reeds sinds jaren zoo'n groote poli tieke beteekenis heeft. Men moet zich af vragen, hoe het mogelijk is, dat men in China sinds 1931 reusachtige gebieden vindt, die in den meest waren zin van het woord Chineesche sovjet-republieken vormen. Het is heel gemakkelijk, daarachter slechts het werk van de agenten van Moskou te zien, maar zooals bekend zijn zelfs de meest han dige communistische agenten machteloos, waar geen geschikte bodem aanwezig is. In China is deze bodem echter aanwezig en wel in hoofdzaak dank zij de pro-Japan sche nolitiek van Tsjiane Kai-sjek. De be langrijkste leuze, die de Chineesche commu nisten verspreiden, luidt namelijk: China iden Chineezen! Weg met het Japansche imperialisme! Kan men zich onder de hui dige omstandigheden een beter parool voor stellen? En de Chineesche communisten handelen niet slechts in woorden, zij doen het ook in daden, want de zelfstandige Chi neesche sovjet-republieken hebben reeds in 1931 formeel den oorlog aan Japan verklaard Dientengevolge heeft Tsjiang Kai-sjek zich sinds dien tijd bij de bestrijding van het com munisme ook van Japansche troepen be diend. En juist dit feit heeft de nationalis tische Chineezen, die werkelijk niet pro- communistisch zijn, in de handen van de extreme linksche groepen gedreven. Wat in China gepredikt wordt, is een nationalistisch communisme en daar de tendentie van deze beweging anti-Japansch is, stroomen haar steeds nieuwe scharen aanhangers toe. Vanzelfsprekend heeft het afsluiten van het Duitsch-Japansche verdrag den tegen stand tegen Tsjiang Kai-sjek nog aanzienlijk versterkt. De Chineesche nationalisten intc- resseeren zich natuurlijk slechts voor den verdragspartner Japan en men wist sinds lang, dat tusschen Tsjiang Kai-sjek, die in den zomer verschilende malen in Tokio was, en den Japanschen generalen staf overeen komsten waren gesloten over een meer energieke bestrijding van 't Chineesche com munisme. Dat wild dus met andere woorden zeggen, dat de Japanners met toestemming van de Centrale Regeering nog tienduizen den soldaten naar China kunnen zenden om daar onder het voorwendsel van de be strijding van het communisme verdere provincies te bezetten. En dat deze provin cies, ook indien het communisme geheel ver nietigd zou zijn, door de Japanners verlaten zouden worden, gelooft in China niemand meer. Eer nationalisme dan communisme. Het is, indien men de gebeurtenissen in hun geheel overziet, niet van zeer veel be lang, hoe de huidige muiterij zal afloopen: of men Tsjiang Kai-sjek verdere gevangen houdt, of men hem doodt of dat men hem dwingt, zijn politiek radicaal te veranderen. Onverschillig, of Tsjiang Kai-sjek verder aan de macht blijft, hoewel zulks onwaar schijnlijk is, daar na deze gevangenschap deze nimbus voorgoed verloren is gegaan, onverschillig ook, of en hoe de machtsver houdingen zich thans in China verschuiven, beslissend is slechts een ding: eerst dan zal de rust in China weerkeeren, indien men besluit, een nationalistische politiek te voe ren, wier eerste doel het is, den vreemden veroveraar uit het land te jagen. Slechts daarna zou het mogelijk zijn, alle aandacht te besteden aan een algemeen herstel in het binnenland. Het is mogelijk, dat China in den strijd tegen Japan ten onder gaat. Zeker gaat het land ten gronde, indien het dezen strijd niet durft te aanvaarden. Dat steeds grootore be volkingslagen dezen strijd thnns wenschen is de diepere zin van de huidige omwente ling, die met het communisme slechts wei nig, met het nationalisme echter zooveel te meer uitstaande heeft, - (v.p.b.) Slot van de beschouwingen van de Volkenbondscommissie. (V) door MARTINE WITTOP KONING. Aan het slot van het hoofdstuk, d^ ,dfle Commissie, door den Volkenbond 11 g voor de bestudeering van het „_7nrffi. probleem, heeft gewijd aan den g - heidstoestand der schoolgaande J o vindt men de volgende conclusie: „Leerplicht is in de beschaafde wereld algemeen aanvaard. Men geeft toe, d t van leerlingen, hetzij geestelijk of üc lijk, niet in staat zijn om van deze m gemeen erkende maatschappelijke weid ten volle te genieten. Ligt het dan niet de hand. dat die kinderen, om met s^ces het onderwijs te volgen, h®'er m worden toegerust lichamelijk en 8e®s," lijk door een voeding die geheel aan ae gestelde eischen voldoet?" Door een zekere methode in de voeding aan te brengen, kan men n.1. naar de proe ven uitwijzen, toename van lengtegroei ei gewicht, van spierkracht, van levendigheid ook op geestelijk gebied verkrijgen. Twee van zulke proeven worden m net rapport beschreven; beide werden in Enge land genomen. In het eerste geval werd gedurende het tijdperk 1913—1933 de voeding in een school (internaat) gecontroleerd. Van 192019~9 heeft men daar de gebruikelijke voeding zoodanig gewijzigd, dat er meer melk werd verstrekt, de margarine werd vervangen door boter en het gebruik van brood werd verminderd. Als gevolg van die veranderin gen werd de groei van elfjarige jongens gebracht van 138,8 c.M. op 140,5 c.M., die van 15-jarige jongens van 159,7 c.M. op 162,5 c.M. Evenredig daarmee was ook de gewichtstoename, terwijl bovendien nog twee merkwaardige resultaten werden ge boekt: een sterke achteruitgang van „frac turen" (b.v. arm. en beenbreuken) bij het vallen en een vermindering van rheuma- tischeaandoeningen. In de tweede proef gold het de toevoeging gedurende een jaar van melk en eenige andere „beschermende stoffen" (groente, vruchten) aan de tot dusverre gebruike lijke voeding op een bekende Engelsche kostschool. De dagelijksche toevoeging van L. melk aan een voeding, die als normaal werd beschouwd, heeft bij jongens van 611 jaar een groei van 6.7 c.M. tot resultaat gehad en een gewichtstoename van ruim 3 K.G., terwijl bij jongens in precies de zelfde condities, die echter geen toelage van V2 L. melk per dag ontvingen, de groei slechts 4.7 c.M. bedroeg en de ge wichtstoename 1%'K.G. Tevens heeft men opgemerkt, dat er veel minder ziektegevallen voorkwamen bij de melkbedeelde jongens, speciaal wat betreft aandoeningen van neus- en keelholte; ook Binnen 8 me ter van auto bus-halten is stilstaan met auto's en andere voer tuigen verbo den, evenals op bruggen, voor uitritten, binnen 8 me ter van straat hoeken of op hinderlijke wijze voor het verkeer. neiging tot wintervoeten verminderde en r trad verbetering op in den toestand van 1 huid. Tenslotte werd geconstateerd, dat de ze kinderen bewegelijker en luidruchtiger waren wat al of niet gewenscht kan zijn, maar wat toch in elk geval bewijst, dat het zenuwstelsel zoo goed als anderq lichaamsdeelen geprofiteerd had van deq aanzettonden invloed der extra toegediende! melk. Burnet en Avkroyd hebben hiernaast dq resultaten gepubliceerd van andere dergelijk ke ondervindingen met de toevoeging van melk aan het diëet van schoolkinderen en men mag uit dit alles met gerustheid dg gevolgtrekking maken, dat gebruik van melk tot een dagelijksche gewoonte op. gevoerd aanmerkelijk het gemiddelde vani groei, lichaamsgewicht, kracht, activiteit en algemeenen lichamelijkcn toestand zou ver» hoogen. Bovendien zouden de veelvuldig voorko. mende beenderbreuken, die in bepaaldg streken vooral in industrie-middelpunten tot de sociale vraagstukken behooren, voor een groot deel vermeden kunnen wor. den door de verstrekking van melk en an. dere „beschermende" voedingsmiddelen gq durende het tijdperk van tien beendergroei, d.w.z. gedurende den leerplichtigen leeftijd. De feiten en cijfers, neergelegd in het rap. port van de Volkenbondscommissie, spreken ook voor de Nederlandsche vrouw en moe. der een duidelijke taal, die in steeds bree. der kring blijkt te worden verstaan. Ook maatregelen buiten het huisgezin om schoolvoeding, melkverstrekking op school klinken ons Nederlanders niet meer vreemd in de ooren. Laten we hopen, dat niet enkel terwille van het school, kind van thans, maar als gevolg daarvan terwille van het algemeene gezondheidspeil in komende jaren deze maatregelen zicli hoe langer hoe meer mogen plaatsen in het! brandpunt der belangstelling van hen, diei in dezen tot handelen bevoegd zijn. HILVERSUM H Orkestconcerten. VARA-Grootorkest VARA Haydn-kwartet VARA VARA-orkest VARA VARA-orkest VARA Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Dansmuziek De Ramblers VARA Lezingen Filmpraatje VARA Literaire causerie VARA Uit Filmland VARA Kerstfeestviering in 't gezin VPRO Orgelbespelingen Orgelspel VARA Orgelspel VARA Sport, Schaakles VARA Diversen Blokfluitenensemble VARA Westfriesche uitzen ding VARA Radio-tooneel met muziek VARa T3 bi G <D có ■o A T3 O O a 10.20 2.15 5.00 10.15 8.03 10.00 8.00 4.05 8.15 12.00 10.05 11.30 10.00 3.30 2.00 5.40 6.30 7.30 6.00 11.05 3.15 3.05 7.00 8.45 HILVERSUM I Orkest Concerten KRO-orkest Slawa-orkest KRO KRO-orkest KRO-orkest Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze KRO-Melodisten KRO-Melodisten' Godsdienstige Uitz. Godsdienstig halfuur KRO Overpeinzing KRO Lezingen Journalistiek Week overzicht KRO Katholieke RVU Actueele Aetherflitsen KRO Declamatie KRO Voor de jeugd Jeugdhalfuur KRO Kinderuur KRO Voor katholieke pad vinders KRO Sport Sportrevue KRO •o G 8.00 10.00 bJO o •O •O 4.45 11.30 4 05 5.30 12.15 2.30 2.10 3.05 5.45 •3 fl O <1 8.45 10.00 10.50 8.00 10.30 6.45 8.30 9.35 11.13 8.10 6.20 7.15 7.35 9.45 10.35

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2