Buitenlandsche Binnenland Ongehoorzaamheid van een militair Buitenland Gemeentelijke kas in een sigarenkistje De Nijenrode-zaak Prins Bernhard verlaat de Ned* Handel Mij* Jesse Owens als prof Eeuwige vrede is een fabel Rapport van Britsche parlementsleden Trotsky mag naar Mexico Mijoontploffing in Br.-Indië politiek van Polen Op de staart van een kat getrapt Een nieuw onderzoek gelast Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren een interlocutoir arrest gewezen, in de strafzaken tegen de heeren Onnes van Nijenrode en Koning, die in hooger beroep terecht hadden gestaan, resp. ver dacht van oplichting van een verzekerings maatschappij tot een bedrag van f 72000.- en medeplichtigheid daaraan. Het hof was van oordeel, dat het onder zoek in de zaak niet volledig was geweest en stelde de stukken in handen van den rechter-commissaris om op verschillende punten een nieuw onderzoek te doen in stellen. Er zal o.a. worden onderzocht, wat de ware heteekenis en de bedoeling is van de in 1932 tusschen Koning en On nes gewisselde brieven. Ook zal de betee- kenis van den brief van Groeneveld aan Onnes nauwkeuriger dienen te worden na gegaan, evenals de heteekenis van de klad jes, die ten huize van Witbraad achter den spiegel zijn gevonden, en die bedoeld wa ren om naar Onnes te worden gestuurd om hem te bewegen de beloofde som uit te be talen. In de zaak tegen Koning, zoowel als in die tegen Onnes van Nijenrode werd het zelfde interlocutoir arrest gewezen. Zooals men zich zal herinneren, beweert Koning dat de briefwisseling over de schil derijen tusschen hem en Onnes gecamou fleerd was en slechts betrekking had op afspraken in verband met de in elkaar ge zette inbraak op het kasteel Nijenrode. On nes houdt echter vol. dat de briefwisseling tusschen hem en Koning wel degelijk be trekking had op een handel in of een be leening van schilderijen. De verdachte Koning was ter zitting aan wezig. De verdachte Onnes was echter niet verschenen om de uitspraak aan te hooren. Beklaagde weigerde aan bevelen van een luitenant te gehoorza men, omdat deze in burger was gekleed en vroeg legitimatie. Het Hoog-militair gerechtshof, gepresi deerd door Mr. E. Jellinghaus,- behandelde gisterenochtend in hooger beroep de zaak tegen den 21-jarigen gewoon-dienstplichtige huzaar G.L.H. van het 2e regiment huzaren gedetineerd bij de krijgsschool te Amers foort, die door den krijgsraad te 's-Herto- genbosch is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens opzettelijke onge hoorzaamheid tegen een meerdere. Zooals reeds is gemeld, werd dezen be klaagde op zekeren dag, toen hij nabij de Merwedebrug te Utrecht in een auto had plaats genomen, door een passeerende eerste luitenant, die niet de militaire uniform droeg, gelast, die auto te verlaten, aan welk bevel H. voldeed De luitenant, die .vermoed de, dat beklaagde het verbod voor militairen om onderweg auto's aan te roepen, had overtreden gelastte hem daarna om in de houding te gaan staan, waarop H. zeide. „Kunt u bewijzen, dat u mijn meerdere bent", Getuige in deze zaak was de eerste-luite- nant van de genietroepen te Utrecht C. Schep, terwijl Mr. G. W. Bannier uit den Haag den beklaagde als raadsman terzijde stond. Mr. Jellinghaus ondervroeg den beklaagde naar de toedracht der zaak waarop deze zei- de, de auto niet te hebben aangeroepen, daar deze op de brug voor hem wachtte, oni dat hij te voren een afspraak had gemaakt, dat hij op dat uur mee kon rijden tot Amersfoort. Op een vraag van de president antwoord de verdachte dat hij zich den naam van den chauffeur niet kon herinneren. Toen hij in de auto plaats genomen had, werd den chauffeur door een burger gelast om te stoppen, waarop de burger vroeg of H. gevraagd had te mogen mederuden. Het antwoord luidde kortweg „neen". Verdachte zeide geen gevolg te hebben gegeven aan het bevel om zijn naam op te geven en hij vooraf vorderde, dat de man, die zich als luitenant voorstelde, zijn papieren zou toonen. De president merkte op, dat beklaagde volgens de militaire voorschriften had moeten gehoorzamen. Er staat nergens, dat een meerdere zich tegenover een min dere eerst moet legitimeeren. Generaal van Munnekrede, lid van het hof wees er beklaagde op, dat hij wel gevolg gaf aan het bevel tot uitstappen maar weiger achtig bleef. H. zeide uit beleefdheid te zijn uitgestapt. Vindt u het niet zonderling, dat een ge woon burger zou weten dat u een krijgs- tuchtelijk vergrijp pleegt en u daarop at tent zou maken of meent u, dat de mili taire voorschriften aan ieder burger be kend zijn? Beklaagde zeide dat hij niet de zekerheid had met een meerdere te doen te hebben en zich hiervan wilde vergewissen. De president wees er op dat een mili tair die weigert aan een bevel hem door een meerdere gegeven, ook al is deze niet in uniform gekleed dit op eigen risico doet. Uit het verhoor van den getuige, bleek dat deze den indruk had dat beklaagde de auto wel heeft aangeroepen want, alvo rens in te stappen had er eenige discussie tusschen den chauffeur en de inzittenden plaats. Getuige heeft zich onmiddellijk in zijn hoedanigheid bekend gemaakt, doch na de sommatie om in de houding te gaan staan is beklaagde met uitgespreide beenen blijven staan. Getuige heeft de hulp van de politie ingeroepen om H. te arresteeren. requisitoir. De advocaat-fiscaal Mr. L. B. J. Vermeu len, wees op de berichten welke door een deel van de pers omtrent deze zaak waren gepubliceerd, welke wal noch kant raken. Hier is de vraag of de getuige, omdat hij nu niet in uniform was, maar had moeten toezien, dat een ondergeschikte een krijgs- tuchtelijk vergrijp pleegde. In dat geval wa re hij zelf schuldig geweest omdat de aan schrijvingen van den minister van defensie te dezer zake zeer positief zijn. De luitenant kon hier volstaan met zich als zoodanig bekend te maken, zonder meer en beklaagde had aan diens bevelen te gehoorza men zonder verder naar legitimatie te vragen. Uitdrukkelijk wees spr. er op dat de meening, dat ook de burgerpolitie bij aanhouding ver plicht is zich te legitimeeren door een penning te vertoonen, blijkens arrest van den Hoogen Raad niet steunt op de wet, al wordt om prac- tische redenen aan een politiebe ambte een zoodanige penning ver strekt. Beklaagde wist heel goed met een meerde re te dóen te hebben. Hij is in een jaar tijd reeds zestien maal krijgstuchtelijk gestraft en spr. achtte, ge zien de ernst van het gepleegde feit, het vonnis van den krijgsraad terecht gewezen, zoodat hij bevestiging vroeg. Pleidooi. Mr.. Bannier, zeide dat inderdaad door de pers zonderlinge berichten over deze zaak waren verspreid. De vraag is nu, mocht getuige verlangen dat de beklaagde zonder meer aan zijn bevelen gevolg zou geven. Deze vroeg om legitimatie, hetgeen op zich zelf genomen toch niet vernederend is. In de vergadering van de militair rechte Iijke vereeniging is ook op de wenscheli.jk- heid van een legitimatiebewijs voor mili tairen in burger gewezen. Het kan inder daad voorkomen dat zoodanig bewijs noo- dig is. Pleiter geloofde niet dat er bij be klaagde opzet aanwezig was om de gege ven bevelen niet op te volgen en hij con cludeerde tot vrijspraak subs, het opleg gen van een mildere straf. Het Hof zal later uitspraak doen. Afscheid van directie en perso neel Bode J. K. Beaux door H. M. de Koningin onderschei den. Na van September af ten hoofdkantore van de Nederlandsche Handel Maatschap pij te zijn voorgelicht over den economi- schen toestand van ons land en van Ne- derlandsch-Indië is Z.D.H. Prins Bernhard, in verband met de op til zijnde dagen van ondertrouw en huwelijk, gisterenmorgen in een yergadcring van de directie der maat schappij toegesproken door den president, den heer Mr. D. Crena de Jongh. Na deze toespraak heeft de Prins zijn dank betuigd voor hetgeen de Ned. Handel Mij. te zijnen aanzien heeft gedaan om in de korst moge lijken tijd het gestelde doel te verwezelijken. Na vervolgens met de directie den lunch te hebben gebruikt, heeft zijne Doorfuchtige Hoogheid afscheid genomen van het perso neel, dat zich daartoe in de koffiekamer had verzameld. Als geschenk *wertf?dèfi Prins een van een fraaie houtsoort vervaardigde tabaks doos met zilveren versiering aangeboden. Zijne Doorluchtige Hoogheid deelde mede dat H. M. de Koningin de eere-tnedaille in zilver, verbonden aan de huisorde van Oran je Nassau, verleend heeft aan den bode J. K. Beaux, als dankbetuiging voor de diens ten welke de heer Beaux den Prins gedu rende zijn verblijf bij de Nederlandsche Handel Mij., heeft bewezen. HUWELIJKSGESCHENKEN VOOR PRINSES EN PRINS. Batavia. De vereeniging van inbeemsche ambtenaren bij het Indische binnenlandschr bestuur zendt 23 December met de „Joha van Oldenbarneveldt" twee huwelijksgc schenken voor het prinselijk paar, welke door tusschenkomst van den heer Soejono zullen worden aangeboden. Voor prinses Juliana zal dit geschenk be staan uit een ceintuur van gouden schakels met een gesp met briljanten versierd, welke ceintuur de band tusschen Nederland en Indië symboliseert. Voor Prins Bernhard is bestemd een rij zweep „akar bahar" (een bijzonder soort, zwart-gekleurde wortel) met een gouden knop, als een symbool van drijfkracht. Van schrik brandend petroleum- toestel laten vallen. Feilen binnenbrand met moeite ge- bluscht. Mejuffrouw van Veen, die het bovenhuis Nieuwe Looiersstraat 74 te Amsterdam be woont, had gistermiddag een petroleum kachel gevuld en aangestoken. Zij droeg hem naar de achterkamer van de eerste verdieping. Op dat oogenblik, dat zij de brandende kachel zou neerzetten, trapte zij op den staart van de kat. Zij schrok daar dermate van, dat zij het brandende toestel uit haar handen liet vallen. De petroleum, welke uit de kachel vloeide vatte onmiddel lijk vlam en zette de omgeving in brand. De vlammen baanden zich een weg door een houten trapafscheiding naar de zolderverdie ping. Toen de inmiddels gealarmeerde brand weer voorreed, sloegen de vlammen uit de zolderverdieping. Met drie stralen op een motorspuit werd de brand bestreden. De achterkamer van de eerste verdieping en de zolderverdieping, waar eenige slaapkamer tjes waren, brandden geheel uit. De bene denburen kregen waterschade. Jesse Owens, meervoudig kampioen, zal 26 December a.s. zijn professional debuut ma ken, zoo luidt een mededeeling van zijn manager ,Marty Forkins. Owens zal n.1. starten tijdens het Cubaan- sche internationale sportcarnaval. Hij zal de 100 meter tegen het horloge loopen tijdens de pauze van een voetbalmatch tusschen Cuba en een team van de Miami-universiteit. INDISCHE CHINEEZEN EN DE MUITERIJ VAN SIANFOE. De Chineesche gemeente te Soerabaja ver zond een telegram aan Tsjang Hsoe Lian, waarbij men hem herinnerde aan het testa ment van zijn vader Tsjang Tso-lin. Bovendien wordt in dit telegram de on middellijke vrijlating van TsjangKai-sjek geëischt. Kastekorten komen bii de ge- meente Amsterdam geregeld voor. De betrokkenen mogen aanzuiveren en... maken daarna weer promotie. Gisteren had zich wegens fraude voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden den 32-jarigen adjunct-commies J. van M Hem was ten laste gelegd, dat hij als ad junct-commies ter gemeente-secretarie te Amsterdam, belast met de afdeeling open bare gezondheid en het ziekenhuiswezen, meer in het bijzonder met de administratie ve behandeling en de inning van de gerech telijk in te vorderen verpleeggelden, opzet telijk een bedrag van f 5080.64 heeft ver duisterd. Als eerste getuige hoorde de rechtbank inspecteur Posthuma, die eenige formeele verklaringen betreffende het door h-em ge leide onderzoek aflegt. De heer J. VValch, chef van de compta bele afdeeling, zeide dat hij reeds geruimen tijd assistentie voor de controle had ge vraagd. Half Augustus kwam die en direct is toen op de afdeeling van verd. een on derzoek ingesteld. Officier Mr. de Blecourt: van 19271934 is heelemaal niet gecontroleerd. Dat lijkt me toch verre van juist. Getuige zegt dat bij de afdeeling openbare gezondheid en ziekenhuiswezen, een kas sier was, door B. en W. aangewezen tot de inning van de gelden. Daarnaast had deze verdachte de gerechtelijk in tp vorderen ver pleeggelden te incasseeren. Hiertegen heeft de afd.-chef bezwaar gemaakt. Er is toen een rapport uitgebracht, dat ook concludeer de. dat het onjuist was, dezen verdachte zoowel de administratie als de inning der gelden op te dragen. Toen Is aan verdachte de functie van de inning der gelden ont nomen. De kas, die verd. nog onder zich moest hebben, is toen niet gecontroleerd. De accountant J. A. Mennes, heiast met controle van de afdeeling openbare gezond heid en ziekenhuiswezen, waar verdachte werkzaam was. verklaarde op een vraag van den president, dat pas in 1934 een eer ste rapport door getuige is uitgebracht over verdachte. Pas twee jaar later kwam uit, dat verd. had geknoeid. Er was, naar get. bleek, ruim f 5000 te kort. Verdachte: „Dat kan wel uitkomen, dat bedrag zal wel kloppen." President (tot getuige): Op uw advies is verd. iri 1934 ontheven van het houden van de kas. Was het oogenblik er toen niet geweest om te controleeren? Getuige Schoenmaker, kassier van de afd. openbare gezondheid verklaarde, dat z.i. de controle had moeten geschieden door de afd. Financiën. Getuige heeft een van zijn superieuren er wel opgewezen, dat verd. nog steeds een kas onder zich had. Do superieur, voor het hekje geroepen, zeide op een vraag van den president, dat hij wel vaak op overdragen van de kas had aangedrongen, doch steeds was zijn administratie nog niet bij. Het geld werd in een sigarenkistje bewaard. Officier: Wist u dat? Ja, getuige had er wel eens van gehoord. Mr. Bakhuys Roozeboom, chef van de afd. openbare gezondheid, deed eenige mededee- lingen over de invordering van de gelden bij zijn afdeeling. Naar zijn meening res sorteerde de controle van verd.'s kas niet onder hem. Dat was het werk van den ac countant. Pres.: De accountant vond dat u het moest doen. Aan de gemeente moet maar eens theorie over de controle worden gegeven. Verdachte: Meneer Bakhuys beheerde voor ik daar mee belast werd, de kas. Toen hij deze kas aan mij overdroeg was er f 900 te kort. Dat is toen door hem aangezuiverd. Bij het verhoor van verd. deelde deze me de, dat hij sinds 1930 werkzaam was als adjunct-commies. Hij was belast met de in ning van de gerechtelijk in te vorderen ver pleeggelden. Verd. gaf toe ruim f 5000 niet te hebben afgedragen, 't Is een martelge schiedenis geweest, ik ben met kleine be dragen begonnen en controle was er niet, bekende verdachte. Er zijn herhaaldelijk zoo vervolgt verd. bij de gemeente kastekorten voorgeko men. Den betrokkenen wordt dan gelegen heid gegeven tot aanzuiveren, Nog onlangs is dat "eheurd en de man in kwestie heeft pas promotie gemaakt. Requisitoir. De Officier van Justitie. Mr. de Blecourt, achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen. De administratie liet zeer veel te wenschen over. Het geld, dat met veel moeite van de menschen was losgekregen, werd nooit ge controleerd. De accountants en de comnta- bele ambtenaren schuiven de controleplicht op elkaar en... er gebeurt niets. Knus wordt bet geld bewaard in het siga renkistje. Spr. herinnerde aan vroegere ge vallen van fraude bij de gemeente, o.a. bij het marktwezen, waar het krioelde van con- Iroleerende ambtenaren en., waar niet ge controleerd werd. Spr. rerjuireerde tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediging. Mr. H. A. Didericb voerde verschillende verzachtende omstandigheden aan; de rui terlijke bekentenis, de slechte controle, de bedoeling om alles aan te zuiveren. PI. drong met klem aan op een lage straf, zoodat hij in .staat zal zijn in Augustus van het volgende iaar zijn examen voor middel baar staathuishoudkunde te doen. Uitspraak 30 December. Redevoering van Mussohni tt Littoria. Mussolini heeft te Littoria een rede ring uitgesproken, welke hij als K sloot: „In mijn te Avelino uitgesproken redevoe ring was het zaak te weten of onze ie 'e ningen zouden worden vereffend. Alle - n kaansche rekeningen werden tot de laatste centime betaald. Andere rekeningen en an dere kwesties bestaan nog. MUSSOLINI. Maar gij kunt met zekerheid gelooven, dat zij langs normalen weg zullen worden geregeld, zooals wij allen het wenschen om dat, indien wij fascisten de karakterlooze fabel van den eeuwigen vrede, die nimmer bestond en nooit zal kunnen bestaan van ons hebben afgezet, wij een zoo langdurig mogelijke periode van vrede wenschen. Tenslotte zeide Mussolini vrouwen van Minturno steekt den olijftak omhoog, gij weet, waarmede wij hem zullen begeleiden" Dit laatste was een zinspeling op een passage uit Mussolini's redevoering te Bologna, toen hij sprak van een woud van bajonetten en den olijftak. in het vervolg van zijn redevoering heeft Mussolini o.m. nog gesproken over de ver overing van Abessiniö in den tijd van zeven maanden en de pacificatie van dit land, welke in nauwelijks drie maanden tot stand was gebracht. 115.000 arbeiders wer ken aan den aanleg der groote rijkswegen, zoo zeide hij, en deze zullen in staat stelleA onmiddellijk het Rijk zijn waarde te doen afwerpen. Na tenslotte gewezen te hebben op hetgeen in sociaal opzicht tot stand was gebracht, zeide Mussolini: „Wij hebben niels van wie ook te leeren integendeel, wij hebben iets aan de heele wereld te onder wijzen. OVER DEN SPAANSCHEN BURGERKRIJG. Donderdag is te Londen het rapport ge publiceerd, dat is opgesteld door zes Brit sche parlementsleden, die de vorige maand een bezoek aan Spanje hebben gebracht, om er de middelen te bestudeeren tot huma niseering van den burgeroorlog en eventu- eele schendingen der niet-inmengingsover- eenkomst te constateeren. Na er allereerst aan te hebben herinnerd, dat de missie op geen enkele wijze de be doeling had de Britsche regeering te verte genwoordigen, constateert het document met name, dat voor het geheele door de regeering gecontroleerde gebied, verschil lende elementen vereenigd zijn door hun gemeenschappelijkcn haat jegens het fas cisme. In het document worden de effectieven van het leger van Franco vóór Madrid "e- sehat op 20.000 k 25.000 man. De regeering kan daartegenover stellen 80.000 a 200.000 man, terwijl Franco reeds van het begin af de beschikking had over Ilaliaansche en Duitsche vliegtuigen kan de regeering zich pas sedert kort tanks en -vliegtuigen verschaffen, welke naar men zegt uit Rusland afkomstig zijn. Men schat het aantal burgers en mili tairen, die te Madrid worden gevangen ge houden op 14.000. K n ge Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron dS zijn nd6n verdachte Personen ge- „Jl°rt V.°0r h,,n vprtrek hebben de Britsche volksvertegenwoordigers het „vrij duidelhke' bewijs gekregen, dat met gifgasseneev,1de bommen worden gebruikt. Smulde reSfs SO^oVlfpaansche6Irinderen°'irfIFrank' Verbod om aan politiek te doen. landsehe^zakeu^meft^TVnn 'lirmor|- oogenblik in NnonvnL n-.die 0,1 het machtiging verleend -"ï |ft' nfficippl begeven, op voomJ '1 naar Moxiro <p dit het land zal S evenwel, dat hij zich in de politiek mengt. indien llij 3ten vreest, dat 150 personen zijn omgekomen. tip Europeesche bedrijfsleider en onga, veer 150 inboorlingen zijn, naar men Ka, looft om het leven gekomen bij een mijn, gasontploffing, welke zich voordeed V Asansol is een stad van 26.000 inwoner? in Bengalen). DE STAATSSCHULD DER VEREE^IGDq STATEN STIJGT NOG STEEDS. Naar uit het laatste bulletin van he^ Amërikaansche ministerie van financien hi kt heeft de staatsschuld der Vereenigde staten op 15 December j.1. wederom hot bedrag van 34 milliard dollar overschra, dDÏt bedrag is het hoogste sedert de i„ Juni j.1. aan de oud-strijders gedane bo, nus-uitkeering. OP FRANKRIJK GEORIëNTEERD. GOEDE BETREKKINGEN MET RUSLAND. MINDER OPTIMIS- s TISCH TEN AANZIEN VAN DUITSCHLAND. Gisterochtend heeft de Poolsche Minister Beek in de senaatscommissie van buiten* landsehe zaken een uiteenzetting gegeven van de Poolsche buitenlandsche politiek. Hij zeide om te beginnen, dat Polen zijn buitenlandsche politiek niet heeft gewijzigd, maar toch het terrein van zijn contacten en belangen heeft uitgebreid. Met een zinspeling op de betrekkingen met Rusland zeide Beek: Het door ons te zamen met Sovjet-Rusland verrichte werk gaat voort weldadige vruchten af te wer* pen, zonder schokken of misverstanden van eenige heteekenis. Minister BECK. Vervolgens de betrekkingen met Duitschland besprekende stelde Beek vast, dat een zekere nervositeit zich meedeelde aan de openbare meening aan beide zijden der grens maar, aldus voegde hij er aan toe, dat verandert geenszins mijn innige overtuiging, dat een grootmoedige beslissing om op vriendschappelijke wijze onze betrekkingen met Duitsch land te regelen haar volledige waar de behoudt. Vervolgens de bondgenootschappen valt Polen besprekende,zeide Beek, „Onze de* fensieve loyaliteit jegens de belangen van derden blijken positieve factoren in het spel der Europeesche krachten. In dit verband noemde spr. in de eerstel plaats de tusschen de opperste militaire lei ders van Frankrijk en Polen gewisselde be* zoeken, zoomede de aan maarschalk Smigly, Rydz in Frankrijk bereide ontvangst. In deze atmosfeer ontwikkelt ons contact met Frankrijk, onzen vriend en bondgenoot zich op steeds bevredi gender wijze en naar ik hoop, zal het volledig tot uitdrukking komen bij, in de toekomst, in Europa te sluiten verdragen. Na gewezen te hebben op het bezoek' vafl den lloemeenschen minister-president Anto* nesco en generaal Samsonovici aan War* schau, deelde Bock mede te Boekarest dezs besprekingen te zullen voortzetten. Polen en het nieuwe Locarnö. Ten aanzien van de kwestie van een nieuw Locarno verklaarde Beek, dat „een toekom stige overeenkomst alle positieve waarden der oude overeenkomsten moet behouden met vermijding van hun fouten". Polen heeft de vrij ernstige voorbehouden en aanzien van den band tusschen het oude verdrag van Locarno en den Volkenbond ge* formuieerd. eir> °Pz'chte van Dantzig zal de houding van Polen eenvoudig en onveranderlijk zijn. mj gebied zal geen enkele wijziging mogelijk zijn. De Poolsch-Dantzigsche onderhandelingen hebben ten doel: de rcc^ten en belangen der Polen t® i !g doen gelden nopens de nieuws °c den Senaat genomen maatregelen. .Tmii moeilijkheden uit den weg te gaan, -Ike zich hebben voorgedaan tusschen den vertegenwoordiger van den Volkenbond en den Senaat.. M "e zaken van Dantzig zijn moeilijk en daï waren ze al eeuwen lang. Niettemin, aldus besloot Reek, hen '\a'? ovpriiiigd, dat het wederzijdsch belang ')nf 'n staat zal stellen gemeonschappcUl^ eoelijke levensvormen te vinden op onzefl giooten handelsweg.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2