VAN HOUTEN J DANSEN „De Toelast" ABDIJSIROOP Gemeenteraad Jiet&tmi* Overzichtvan de verdediging van Ned, Oost-Indië» Waar gaan we heen De pluimveetentoon stelling door burgemeester Ritmeester geopend» in BAND Dick de Leeuw ZATERDAG-en ZONDAGAVOND TOT 2 UUR NA 12 UUR GEEN TOEGANG Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's versièrkle Voorstel tot aanschaffing van materiaal voor de brandweer. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Licht op voor alle voertuigen DE MCCI3IEECIC De beteekenis van het ei. Gistermiddag te ruim 4 uur heeft in het Militair Tehuis aan de Spoorstraat de burgemeester onzer gemeente, de heer G. Ritmeester, de Pluim veetentoonstelling, welke in Musis Sacrum gearrangeerd is, voor geopend verklaard. H\j deed dat in aanwezigheid van vele autoriteiten, die zich bereid verklaard hadden het Eere comité zitting te nemen, o.m. van overste J. H. C. Bentz van den Berg, garnizoens commandant en wethouder W. de Boer. De heer G. J. H. Verstegen, voorzitter van de organiseerende vereeniging, die het ope ningswoord uitsprak, noemde het een groote eer, dat door velen uit den beteren stand en door autoriteiten zooveel steun is verleend aan deze tentoonstelling. Die steun, moreel en finantieel, is noodig, want het zou niet doen lijk zijn een tentoonstelling in dezen tijd te organiseeren, als men dien steun moest ont beren. „Den nieuwen burgemeester" introducee- rende, zeide de heer Verstegen o.m.: Hij is de derde, die een tentoonstelling van ons gaat openen. Spreker hoopt van den heer Rit meester denzelfden steun en medewerking te mogen ondervinden als van de heeren Hou wing en Driessen het geval geweest is. Burgemeester Ritmeester voert het woord. De burgemeester, hierna het woord verkrij gend, begon met op de groote beteekenis van de eierenproductie te wijzen. In 1909 kwa men in Nederland 115 millioen eieren op de markt, in 1920 114 millioen en in 1935 werd het enorme getal van 1.024.000.000 bereikt. Wjj hebben die eieren allemaal opgegeten, maar wat een gekakel zou het zijn, als die eieren eens kippetjes geworden waren, merkte de magistraat en passant op! Maken we een plaatselijke vergelijking, dan zien we, dat in 1935 in Arnhem 123 millioen eieren verhan deld werden, in Roermond 204 millioen en in Den Helder 1.33Ó.000 stuks. Op 'de 4 Mei 1933 geopende Heldersche eierenveiling wer den de volgende hoeveelheden verhandeld: 1933 824.694 stuks, die verkocht werden voor 24.321.94. 1934 1.197.347 stuks, die verkocht werden voor 34.050.63. 1935 1.310.363 (waarvan 1.294.031 kippeneieren en 16.332 eendeneieren), die opbrachten 35.413.70. Dat zijn cijfers, die spreken en die duidelijk de beteekenis van de eierenveiling eens aan het licht stellen. In eenige geestige bewoordingen zeide spr. vervolgens het een en ander over het ei. Hg herinnerde aan het ei van Columbus en aan de kip van Van Zanten, naar het populaire liedje van den Hollandschen kleinkunstenaar Louis Davids. Een kip heeft ook taalgevoel, aldus ver volgde de burgemeester, althans de haan. De Hollandsche haan kraait Kukleku en de Fran- sche haan roept: Cocorico! ZIJ LAG IEDEREN NACHT WAKKER DOOR HEVIGE RHEUMATISCHE PIJN. Zij slaapt nu als een roos. Indien U hevig lijdt aan rheumatische pij nen, dan weet U hoe akelig slapelooze nachten zijn, nachten, waarin U woelt en draait en maar niet tot rust kimt komen door de pijn. Hier is een vroeger slachtoffer aan het woord, dat het geheim van een weldage rust ontdekte. „Jarenlang leed ik erg aan rheumatische pijnen. Ik kon er 's nachts bijna niet van sla pen, zelfs al was mijn rheumatiek heel gering. Urenlang lag ik iederen nacht wakker. Van allee had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lang Kruschen Salts had genomen. Toen sliep ik heerlijk en ik doe het nog steeds. Ik zou het wel aan iedereen willen schrijven, zoo dankbaar ben ik." Mevr. E. G. te W. Rheumatische pijnen worden veroorzaakt door te groote ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, waardoor Uw organisme sterk wordt verontreinigd met schadelijke stoffen, o.a. met het gevaarlijke urinezuur, dat in zeer vele gevallen de oorzaak is van pijnlijke rheu matische verschijnselen, omdat het zich vast zet in spieren en gewrichten. In Kruschen Salts bevinden zich zes minerale zouten, die lever, nieren en ingewanden tot geregelde en krachtiger werking aansporen, de afvalstoffen worden hierdoor sneller verwijderd en zuiver bloed zal weer uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pijnen zullen verminderen totdat zjj geheel hebben opgehouden. Daardoor wordt ook uw geheele lichaamsgesteldheid beter, U geniet wederom van een gezonde nachtrust en bent in staat om bergen te verzetten. Koopt vandaag nog een flacon. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Vervolgens blijkt, dat de spreker de ten toonstelling reeds gezien heeft, want hij uit zich in zeer waardeerende woorden over op stelling en ingezonden dieren. Het toeval wil, dat dit de 13e tentoonstelling van de pluim- veevereeniging is, maar de leden moeten zich niet ongerust maken over dit getal, dat in ons land als ongeluksgetal te boek staat, maar in andere landen juist als een geluks getal geldt. Trouwens al zou het finantieele resultaat nu eens niet heelemaal aan de ver wachtingen beantwoorden, de uitwerking in anderen zin (denk aan de eierenveiling) zal dusdanig zijn, dat deze tentoonstelling onge twijfeld haar nuttig effect zal sorteeren. Hier is in weinige dagen zeer goed werk gedaan, aldus eindigde de heer Ritmeester, en dat werk verdient beloond te worden door een groote opkomst van bezoekers. Ik hoop, dat het succes zóó groot zal zijn, dat de Pluim- veevereeniging nog jaren en jaren zal kun nen blijven doorwerken. Nadat het applaus, dat na deze vriendelijke woorden geklonken had, verstorven was, ging het gezelschap op weg naar Musis Sacrum, waar de tentoonstelling, waarover wij onze lezers al voldoende meenen ingelicht te heb ben, in oogenschouw genomen werd. Herinneren wij er nog aan, dat de ten toonstelling heden tot vanavond 11 uur en morgen van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds voor het publiek geopend is. Lezing van den heer Kempees voor den Bond van Nationaal Herstel. Gisteravond sprak de heer Kempees uit Den Haag voor de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Nationaal Herstel in de beneden zaal van het „Kegelhuis" over het onderwerp: „De verdediging van Ned. Oost-Indië". Behalve de leden van genoemden bond, waren o.m. uitgenoodigd alle officieren en onderofficieren van Zee- en Landmacht. Aanwezig was o.m. de garnizoenscommandant, luit.-kolonel J. H. C. Bentz v. d. Berg. Nadat het huisorkest van het Kegelhuis het Wilhelmus gespeeld had, dat door alle aan wezigen staande meegezongen werd, nam de heer A. Uithol, voorzitter van de plaatselijke afdeeling van Nationaal Herstel, het woord. Hij begon, met eenige gevoelvolle woorden hulde te brengen aan de nagedachtenis van Mevrouw M. de BoerJongkees en van den heer P. C. de Boer, met wier plotseling ver scheiden twee belangrijke figuren uit het plaatselijk leven heengegaan zijn. Mevrouw de Boer heeft veel leed onder haar medemenschen verzacht en voor een ieder stond zij klaar. De heer De Boer was een man, die sterk nationaal dacht. Spreker verzocht de aanwezigen zich gedurende enkele oogenblikken van hun zetels te verheffen om de nagedachtenis van mevrouw en den heer De Boer te huldigen. Vervolgens besprak de heer Uithol in het kort het standpunt, dat Nat. Herstel tegenover de N.S.B. inneemt. Er is een onoverbrugbare kloof tusschen die beide, welke is gelegen in het leidersbeginsel, dat laatstgenoemde er op na houdt. Nat. Herstel acht dit beginsel in strijd met de nationale historische traditie en den plicht tegenover het Oranjehuis. Wij wil len zijn „van alle vreemde smetten vrij"; wij zijn geen aanhangwagen van de N.S.B. Ten aanzien van het Bondsgebouw aan het Julianapark deelde spr. mede, dat dit thans in liquidatie is en dat voortaan het adjectief „marine" in den naam van dit gebouw niet meer gebezigd zal worden. Nationaal Herstel verheugt zich over het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard. De band tusschen het Oranjehuis en ons volk zal er door verstevigd worden en het huwelijk zal zijn tot zegen voor het Nederlandsche volk. Spr. herinnerde er aan, hoe mede dank zij de krachtige propa ganda van Nationaal Herstel, veel ten gunste is veranderd ten aanzien van het nationaal gevoelen en de nationale gedachte. Daarna leidde hij den spreker met een kort woord in. Rede van den heer Kempees. De heer Kempees begon met te wijzen op de spanning, die er bestaat tusschen Japan, de Vereenigde Staten en Engeland, welke ge makkelijk leiden kan tot een botsing in den Pacific. Zou het onverhoopt daartoe komen, dan ligt ons Indië in het stormcentrumHet leger, dat wij momenteel op de been houden voor het handhaven van de inwendige rust, zou dan onze neutraliteit moeten handhaven. Onze weermacht moet dan van dien aard zijn, dat zij voor de oorlogvoerenden een belangrijk punt van overweging moet uitmaken of één van hen, of beiden er wel toe zullen overgaan om onze neutraliteit te schenden. De hoofdtaak van de defensie in Indië is opgedragen aan de maritieme macht; die te land vormt een ondersteunenden factor, een basis, waarop de zeemacht zich kan terug trekken. Voorts is de landmacht daar om ge wichtige punten, die voor de oorlogvoerenden zeer aantrekkelijk zijn, te kunnen vasthouden. Uitvoerig ging de heer Kempees vervolgens in op de doelstelling van onze regeering, zoo als die is neergelegd in haar verklaring van 1927. In de eerste plaats wordt daarin gezegd, heeft onze weermacht een politioneele taak. Spreker vraagt zich af, of die taak ter zee wel voldoende volbracht kan worden. Hij denkt hier aan den last, die de Japansche visschers ons veroorzaken en in wier verblijf in de In dische wateren hij een strategische verken- kenning van maritiem-militair karakter ziet. De Japansche visschers worden helaas wellicht te weinig gesnapt! De landmachtonderdeelen, die buiten Java gelegen zijn, hebben alleen een politioneele taak; zij zijn onderverdeeld in mobile colon nes, die niet uitgerust zijn om te kunnen optreden tegen een militairen vijand. Dat zijn de veldbataljons op Balikpapan en Tarakan daarentegen wél. Wat de landmacht op Java betreft, deze telt 2 divisies, samengesteld uit infanterie, artillerie en, ter vervanging van cavallerie, wielrijders, welke divisies spreker te zwak vindt. Spr. ging de disloquatie der onderdeelen na en gaf als totale troepen sterkte 30.000 man op. Als men nu weet, dat er in Indië 60.000.000 zielen wonen, dan is er dus op elke 2000 zielen één soldaat. Overigens is dit wel een compliment voor de Nederland sche bestuursinrichting en voor de vervulling van onze bestuurstaak in Indië. Sprekende over het handhaven van onze neutraliteit tegen een eventueelen aanvaller of tegenover twee oorlogvoerende naties, die het terrein van den strijd in Oost-Indië zouden kunnen zoeken, merkte de heer Kempees op, dat dit afhangt van de politiek, die de regee ring t.o.v. die partij (en) zal voeren. De taak van leger en vloot is gelegen in de strikte handhaving van die neutraliteit van ons ge heele gebied tot aan de uiterste grenzen. Ech ter, onze weermacht is niet voldoende om die neutraliteit op elk stukje te kunnen hand haven, zij zal niet kunnen verhinderen, dat die tegenpartij op een gegeven moment b.v. rust zoekt in een of andere baai. Daarmede is aangetoond het groote gevaar, dat Nederland loopt om in een oorlog betrokken te worden en wellicht aan die zijde komt, waar het niet graag wil zijn. Strikte handhaving brengt dan ook met zich mee, dat onze vloot het geheele gebied van onzen Archipel kan beheerschen en dat is, zooals de heer Kempees demonstreerde, niet mogelijk met 2 kruisers, 8 jagers en 18 onder zeebooten. Nu is er wel een derde kruiser bij gekomen, maar ook dat is niet voldoende; feitelijk moest er nog een divisie jagers bij komen. Nu wordt de zeemacht aangevuld met 2 jagers en 2 onderzeebooten. Maar er is ook geen reserve voor de kruisers! Conclusie: de marinekrachten zijn beneden het minimum; met drie-vierde van het minimum kunnen we niet tevreden zijn. Komende tot de luchtmacht in Indië, her innerde spreker aan den strijd, die er bestaat tusschen kruiser en vliegtuig. Zooals men weet, zijn de marine-autoriteiten unaniem van meening, dat de kruisers niet vervangen moe ten worden door een luchtmacht. Afgezien van deze strijdvraag, waaromtrent b.v. gep. vice- admiraal Jager een geheel ander standpunt inneemt, toonde de spreker aan, dat de kan sen van dit gedeelte onzer weermacht tegen over een overeenkomstig onderdeel van een eventueele tegenpartij heel wat gunstiger staan. Spr. toonde aan, dat een tegenpartij niet meer dan één 'moederschip, met een capa citeit van ongeveer 80 vliegtuigen, voor een strijd in dit gedeelte van de wereld zou kun nen afzonderen. Van de Ned. luchtmacht mag verwacht worden, dat zij tegen die partij op gewassen zal zijn, als de helft van onze machines voor dezen strijd gecentraliseerd kunnen 'worden, hetgeen spr. zeker verwacht. De heer Kempees sprak vervolgens nog over de gevechtskracht van het Ned. Ind. leger. Dat leger bestaat voor negen-tiende uit inheemschen, de Europeesche kern bestaat uit ongeveer 3000 man. Wat de gevechtskracht betreft, zijn we dus hoofdzakelijk aangewezen op de soldateske eigenschappen van de Indi sche troepen. Het is duidelijk, dat veel van het gedrag der aanvoerders afhangt. Tenslotte wees de heer Kempees er met nadruk op, welk een eminent belang het is, voor Nederland zoowel als voor Ned.-Indië, als zij één blijven. Spr. weet, als hij dit zegt, dat hij dét deel van de Indische bevolking aan zijn zijde heeft, dat weet, wat het Nederlandsche volksbestuur voor Indië. beteekent. Ned.-Indië is qua kolonie een voorbeeld voor de wereld, een zegen voor ons land en voor de 30 ver schillende volkeren, die er woonachtig zijn. Moge dit zoo blijven, ook als ons „auteurs recht" gehandhaafd zal moeten worden. Moge de Koninklijke Marine zich bewust zjjn van de grootsche taak in deze, welke alleen vervuld kan worden, als zij liefde heeft voor dat schoone gebied rond den equator. Leert dat land liefhebben, dén zult gij het eerst recht willen verdedigen. Na de pauze werden door den spreker vragen, die schriftelijk ingediend waren, be antwoord. Wat de aanwerving betreft, tegen woordig melden zich de jongens uit alle stan den voor de weermacht aan en het gehalte van de manschappen, zoowel bij de marine als bij de Ind. landmacht, is er beter op geworden. In Indië is alleen het Europeesche gedeelte van de bevolking op een bepaalden leeftijd militieplichtig. Het reserveleger telt ongeveer 10.000 man. Communistische propaganda in het Indische leger heeft in 1933 een einde gevonden. Een mindere kan in het Indische leger niet den officiersrang bereiken, wel den rang van onderluitenant. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatb*®f zjjn op borst en keel denken, het nu eenmaal hun lot is 's te moeten hoesten, kuchen, hyge benauwd en vol op de borst te zgn. Indien Gij tot diegenen behoort, P["beert dan eens de nieuwe ve"térKte J!„„ Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Keeos na enkele lepels bemerkt Ge dat dit ml del U zal kunnen helpen. De slijm, die U op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los. de hoestbuien mor den zeldzamer en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischJoos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De Piesten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwin- ger, maken de nieuwe verstèrkte Abdij siroop tot ,,'s werelds béste Hoest-siroop Verlaagde prijeen75 ct., f 1.25, f 2-, f 3.50 p. flacon Er z(jn ettelijke volbloed Inlandsche officie ren in het Ned. Ind. leger; zij zijn van Indi schen adel en uitermate geschikt voor het aanvoeren van de Inlandsche troepen. Nadat de heer Kempees in het kort de vragenstellers had tevreden gesteld, dankte de heer Uithol hem hartelijk voor de actueele lezing, die hij gehouden had. Een hartelijk applaus bewees, dat de aanwezigen het ge sprokene naar waarde hadden weten te schatten. Vervolgens legde de heer Uithol de laatste hand aan deze vergadering, die te ongeveer kwart voor elf geëindigd was. Vervolgagenda voor de vergadering van van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 22 December 1936. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het besluit van 10 November j.1. tot het ver huren van een gedeelte grond aan P. de Groot. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van de vijfjaarlijksche strafvervolging ex art 198 der Gemeentewet. (Voorgesteld wordt deze stukken 'voor ken nisgeving aan te nemen). Adres van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis- en Res tauranthouders en Slijters, houdende verzoek om tijdens de feesten, welke worden gevierd in verband met het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernard alle belemmeringen ten aanzien van de koffiehuis- bedrijven, als tapverboden, sluitingsuren en dergelijke op te heffen. (Voorgesteld wordt om, voor zooveel deze aangelegenheid behoort tot 's Raadscompeten- tie, het verzoek af te wijzen). Onderwijs. Voorstel betreffende het verbouwen en ver huren van de woning van het hoofd van school 2 te Huisduinen. Saneering oude stadsdeelen. Voorstel om Burgemeester en Wethouders een crediet te verleenen om de saneering van oude stadsdeelen te kunnen voorbereiden. Brandweer. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot den aankoop van materialen voor de brandweer. Betonpad. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de erstelling van het betonpad naar het strand te Huisduinen. Rijwielpad Donkere Duinen. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor het treffen van voorzieningen ten be hoeve van het rijwielpad nabij de Donkere Duinen. Onderwijs. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan mejuffrouw M. Magnin als leerares aan de Hoogere Handelsschool, te rekenen met ingang van 19 December 1936» B« voorstel van B. en W. is bij den Raad destijds de reorganisatie van de brandweer en de verbouwing van het hoofdbureau van politie aanhangig ge maakt. De centrale met bovenwoning is thans gereed en in gebruik genomen, de auto mobielbrandspuit en de kleine motorspuit zijn thans door den leverancier, de firma Bikker, te Rotterdam, geleverd en naTe proeving goedgekeurd en overgenomen. De radio-oproep van het personeel is thans ook opgeleverd en functionneert goed, zoo dat kan worden aangenomen, dat de brand- op dit punt in orde is brandspuit en de klrin^mot'*1" automobiel- kleine motorspuit werden be- Natuurhistorisch Museum. - Elke week; Woensdag nam. van 3-5 u. en van 8-i0 u. en Zaterdag nam. van 3—6 u., alsmede 0p den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. Zaterdag 19 December. Musis Bacrum, v.m. 10 u. tot nam. 11 M. Pluimveetentoonstelling. Casino, Su. Feestavond Oranjevereenigin. gen. Zaterdag 20 December. Musis Sacrum, v.m. 10 u. tot nam. 10 u. Pluimveetentoonstelling. Nieuwe Kerk, 8 u. - Wjjdingsdienst Vrijz, Chr. Jeugdclub en Herv. Kerkkoor. Casino, 's middags en 's avonds. Dansband „The Grasshoppers". Maandag 21 December. Casino, 8 u. Bijeenkomst Chr. Oranjever» eeniging. Wintertijd. Zon Dec. op: ond.: Hoogwater Laagwater 2 20 8.09 15.47 11.00 22.50 5.05 16.50 M 21 8.10 15.47 11.50 23.45 5.50 17.35 p 22 8.10 15.47 12.55 6.35 18.30 W 23 8.11 15.48 0.55 14.05 7.40 19,40 D 24 8.11 15.48 2.20 15.15 8.50 21.10 V 25 8.11 15.49 3.40 16.45 10.05 22.30 Z 26 8.11 15.49 5.00 17.50 11.15 23.50 Zaterdag 19 Dec Zondag 20 16.16 16.17 C~ PORTRET ATELIEP C~ JAC.Dt BOEP groot op 6.800.en hebben, inclusief omzet belasting en 600 meter vlasslang en 30 stel storzkoppelingen, bedragen 6.587.10. Het blijkt evenwel, dat daarmede niet kan worden volstaan. Het wil B. en W. noodzakelijk voorkomen, dat de beschikking wordt verkregen over een automobieldraailadder met handbeweging, een z.g. Magirus-ladder. Blijkens verkregen inlich tingen kan deze geleverd worden voor den prijs van 5.750.4 omzetbelasting =3 5.980.—. Ook hiermede kan echter nog niet worden volstaan, het ontbreekt brandweer en poli tig ten eenen male aan de noodige gereedschap pen, instrumenten en middelen om vlug en krachtig te kunnen ingrijpen. Dit eischt drin gend voorziening. Ten slotte hebben B. en W. maatregelen ge troffen om alle auto's, die in de brandweer garage worden ondergebracht, alsmede alle aan de gemeente toebehoorende rijwielen door den agent-mecanicien te doen herstellen, hetgeen zeker ook in het financieel belang van de ge meente is. B. en W. stellen voor een bedrag van 876.56 daarvoor beschikbaar te willen stellen, De afschrijving der auto's meenen zij, dat in 10 jaar zal dienen te geschieden, die van het gereedschap in 5 jaren, zoodat voor aflossing jaarlijks beschikbaar dient te worden gesteld; 10 van 5.980.j- 3.583. 9.563.of rond 9.600.960.— 20 van 876.56 of rond 880.— 176.— welke bedragen te zijner tijd in eene leening zullen dienen te worden opgenomen, voor rente berekend tegen 4 is bovendien het eerste jaar aan 420.benoodigd. B. en W. verzoeken den Raad machtiging tot aankoop te willen verstrekken. B. en W. stellen voor per 19 Dec. 1936, de datum waarop mej. M. Magnin in het huwelijk treedt, eervol ontslag te verleenen als leerares in de lichamelijke oefening aan de Hoogere Handelsschool, alhier. Dagen van vriendschap en genegenheid, die zich uiten in het geven van geschenken. Niet alleen in kleine zilveren geschenken, maar vooral ooi in onze ringen, hangers broches, enz., enz., vindt U fraaie Kerstgeschenken geschenken van blijvende waarde te kust en te keur Geschenken, die getuigen zijn van fijnen smaak, maken hei geven tot een genot. Uw Kerstdagen tot een feest van geluk en vreugde. •JUWELIER-HORLOGER-DFN HELDER

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6