Texel's Eigen Stoomboot Onderneming» de Heldersche Courant Visscherij Woensdag 23 December 1936 Heldersche Courant I W. H. Lap, president-commissaris T.E.S. O. Nationaal huldeblijk De a. s. Feestelijkheden» Opbrengst speldjesverkoop» Hoe Oudeschild feest zal vieren» Vischafslag Begin van brand. Texels Eigen Stoomboot Onderneming, in het dagelijksche leven Teso genoemd, is on getwijfeld voor vele van de lezers van dit blad geen onbekende en de oudere onder hen, zullen zich waarschijnlijk de felle strijd her inneren, die deze maatschappij heeft moeten voeren om de plaats te veroveren, die ze nu inneemt in het verkeer tusschen Texel en Den Helder. - Voor de Texelaars is de herinnering aan dien strijd een lichtpunt in het leven van hen, die actief aan dien strijd dee'-amen, waarbij aan een machtigen tegensta een neder- i laag werd bezorgd, die geen twijfel liet, wie in het vervolg meester zou zijn van het ter rein en iedere strijder draagt heden ten dage de herinnering daaraan nog als een eereteeken in het diepst van zijn hart, dat met liefde door hem wordt verzorgd en dat hij als een kost bare erfenis denkt na te lateji aan zijn na geslacht. Met gloed vertelt hij aan zijn kinderen van het élan, waarmede men onder aanvoering van dokter Wagemaker zich schaarde onder de voorstanders van een betere verbinding tusschen Texel en Den Helder, die van den toenmaligen exploitant meenden te mogen eischen, dat in de plaats van de voor den dienst in gebruik zijnde stoomschepen „Ada van Holland en „Kampioen", andere, beter zeewaardige en op comfort ingerichte sche pen in de plaats zouden komen. En vooral gold deze eisch ten opzichte van de „Kampioen", op welk schip men zich niet meer veilig ge voelde en waarvan men er niet gerust op was, wat met dit schip zou gebeuren, indien het onverhoeds zou worden overvallen door zeer slecht weer. En verontwaardiging klinkt dan in de stem van den verteller als hij zegt, dat deze alles zins billijke eischen botweg van de hand wer den gewezen, doch met onverholen trots ge waagt hij dan van het koene besluit, dat de Texelaars namen, om zelf een stoomboot onderneming in het leven te roepen, hetwelk dan ook in 1907 met groot enthousiasme ge schiedde, waarmede de geschiedenis van Teso aanvangt. Het aandeelenkapitaal gesplitst in aandee- len van 25 gulden en onderaandeelen van 5 gulden vond voor een groot deel gretig plaat sing bij Texelaars uit eiken stand. Bij de sta tuten werd bepaald, dat van het in de onder neming gestoken kapitaal noodt een hooger dividend dan zes ten honderd mocht worden uitgekeerd terwijl het stemrecht zoodanig werd ingericht, dat een aandeelhouder van vijf gulden evengoed een stem zou hebben op te houden vergaderingen als zij die één of meer aandeelen van vijf en twintig gulden in hun bezit hadden. Hier werd dus ingevoerd het enkelvoudige stemrecht met de zeer vooruitstrevende be paling, dat in dit opzicht zelfs onderaandee len zouden gelden als aandeelen. Waar dus iedere aandeelhouder op deze wijze zeer actief kon deelnemen aan het be sturen van de maatschappij, ligt het voor den hand, dat al heel spoedig het geheele eiland meeleefde met al hetgeen 'de Teso wedervoer. Had men zich bij de oprichting, benevens een betere verbinding met den vasten wal ook voorgesteld, dat de finantieele resultaten behoorlijk zouden zijn, het bleek echter dat men ten opzichte van het laatste wel wat optimistisch was geweest, daar er, zij het dan ook dat bizondere omstandigheden daarvan de oorzaak waren, de eerste twaalf jaren geen dividend kon worden uitgekeerd. De betere verbinding, die tot stand was gebracht, was echter van dien aard, dat de aandeelhou ders niet klaagden over het uitblijven van divi dend, doch dat daarentegen een kern ont stond van ihensohen, die onverzettelijk ble ven aansturen op het succes, dat men zioh van de zaak had voorgesteld. Het keerpunt voor de onderneming kwam dan ook in 1918, toen voor het eerst een be scheiden dividend kon worden uitgekeerd, ter- wijl in de daarop volgende jaren, steeds vrij groote winsten konden worden geboekt. Begonnen met het s.s. „Dageraad" met een capaciteit van 350 passagiers, bleek in 1926, dat dit schip voor het vervoer te klein was, werd opdracht gegeven tot de bouw van het s.s. „Marsdiep" met een capaciteit van 600 passagiers. Was men toen van oordeel, dat in het ver volg de beide stoomschepen „Dageraad" en „Marsdiep", het te verwachten vervoer, ook in de toekomst ruimschoots zouden kunnen opnemen, toch bleek in 1933 reeds, dat de stroom van vreemdelingen naar het aan na tuurschoon zoo rijke eiland Texel, zoo groot werd, dat het gebiedende eisch werd een nog grooter stoomschip aan te schaffen en als gevolg daarvan viel dan ook het besluit, de „Dokter Wagemaker" te laten bouwen, een schip dat er op berekend is 1000 passagiers te vervoeren en dat tevens ingericht is voor het vervoer van een tamelijk groot aantal auto mobielen. De finantieele toestand van de onderne ming werd zoo langzamerhand zeer sterk, zoodat het kweeken van grootere reserves niet verder als noodzakelijk behoefde te wor den beschouwd, waarmede de gelegenheid ge boden werd om ook andere voorzieningen te treffen, die geacht kunnen worden te zijn in het belang van iedere Texelaar niet alleen, doch mede in het belang van hen, die Texel in het vervolg uit zouden kiezen als hun vacan- tieoord. Hiertoe moet worden gerekend het verstrek ken van subsidies aan autobusdiensten, aan leggen van fietspaden, teren van wegen, enz., terwijl de V.V.V. op groote steun steeds kan rekenen. Doch tevens werden maatregelen in het leven geroepen die men elders tevergeefs zal zoeken, daar besloten werd om aan leerlingen, die een onderwijsinrichting aan den vasten wal wenschen te bezoeken, gratis vervoer aan te bieden, van welk voorrecht dagelijks een zestigtal kinderen gebruik maakt. Ziekenvervoer en bezoek aan zieken die verpleegd worden in ziekenhuizen aan den vasten wal, geschied, zij het onder weinig bezwarende voorwaarden, vrij van betaling. Extra booten voor vervoer van zieken varen tegen betaling van een kleine vergoe ding aan de bemanning, voor de bij- nacht en ontij den van hen gevorderde diensten. Uit een en ander blijkt wel, dat Teso voor Texel van zeer groot belang is en het is daarom ook niet te verwonderen, dat iedere Texelaar Teso een goed hart toedraagt, wel begrijpende, dat het belang van de onder neming onverbrekelijk verbonden is met zijn eigen belang. Dit medevoelen van allen met hetgeen Teso wedervaart is voor het bestuur een groote moreele steun, om de taak, die op hare schou ders rust, met blijdschap te volvoeren, en zij acht de waardeering van haar werk door ge heel Texel, een loon, in waarde verre uitgaan de boven een bezoldiging, die men haast zou willen aanbieden in klinkende munt. Waar de winsten tamelijk groot zijn, ligt het natuurlijk voor de hand, dat de tarieven relatief iets aan den hoogen kant zijn, waar door ieder, die de reis over het Marsdiep maakt, iets te veel betaalt, doch de Texelaars zijn nuchter en helder genoeg om te begrij pen, dat ze door het betalen van deze kleine premie een verzekering hebben loopen tegen velerlei gebeurlijkheden, die het tienvoudige waard is van hetgeen men daar voor be taalt. Resumeerende treffen wij hier dus een par ticuliere maatschappij aan, die naast de zorg voor een matig dividend voor hare aandeel houders, het als haar grootste plicht be schouwt,werkzaam té zijn in het belang van alle Texelaars, een volksgemeenschap, die dat zeer goed aanvoelt, met het gevolg, dat Teso gedragen wordt door de sympathie van die gemeenschap, tot heil van allen. Texel, 19 December 1936. W. H. LAP. Voorzitter van de Raad van Com missarissen van Texels Eigen Stoomboot Onderneming. De Waal. VERHURING BIJ INSCHRIJVING. Voor de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk te De Waal, werden dezer dagen bjj inschrij ving te huur aangeboden, drie boerderijen, waarvan één nog moet worden gebouwd. De verhuring zou ingaan 20 Maart a.s. Naar wjj vernemen, was voor de Diaconie plaats hoogste inschrijver, den tegenwoordi- gen huurder, de heer Jb. Zuidewind Dz. Voor de Kerkeplaats was de heer De Visser (ook nu de huurder) de hoogste inschrijver, terwijl ook voor de nog te bouwen plaats, de heer De Visser de hoogste inschrijver was. ONDERHANDSCHE VERHURINGEN. De boerderij „De Bunders", eigendom van den Polder Walenburg, en gelegen in polder Eierland, is onderhands opnieuw verhuurd aan den bewoner den heer Brak, met een ver hooging van 80 gulden op de geheele pachtsom. De boerderij „De Arend", gelegen in polder Waalenburg is eveneens opnieuw ingehuurd door den huidigen bewoner den heer P. v. Lente, terwijl de heer J. Witt, die de boerderij van de heeren J. en P. Eelman in Waalenburg in huur had, deze ook weer heeft gehuurd. Tot Kerkvogd (Ned. Herv. Gemeente) alhier, is benoemd de heer P. J. Kooger. De collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft alhier 10 gulden opgebracht. Den Burg. Het Bestuur van „de Oranje Ver." deelt ons nog het volgende mede: De op 7 Januari a.s. te houden wydings- dienst zal door Ds. Visser en Ds. Vis geza menlijk worden geleid. O.a. zullen hun mede werking verleenen kerkkoor en Texelsch fanfarecorps, welk laatste gewijde muziek ten gehoore zal brengen. Een uitvoerig pro gramma zal worden verstrekt. De voorbereiding voor versiering van stra ten en pleinen is in vollen gang, terwijl voor gevelversiering groote belangstelling bestaat, waaraan de uit te loven prijzen van f 10. f 7.50, f 5.en f 2.50 wel niet vreemd zullen zijn. Bovendien zal, indien' zooveel mogelijk iedere gevel wordt versierd, een schitterend geheel met de straatversiering worden ver kregen. Dennengroen is er momenteel nog in overvloed, doch waar ook vraag is naar spar rengroen, stelt de Alg. Texelsche Oranjever. het op prijs, indien zij na de Kerstdagen de beschikking kan krijgen over de gebruikte kerstboomen. Ook aan de optochten dient nog een woord gewijd. De kinderen kunnen allen meedoen aan de wedstrpd in versierde bogen, staven of andere voorwerpen en aan de 's avoods te houden lampionoptocht. Gedurende de Kerst- vacantie hebben zij tijd te over iets moois te maken. Voor de optocht 's morgens zijn 15 prijzen beschikbaar en voor de lampionoptocht 9, eventueel nog te vrrmeerderen. Dat de groote optocht op 8 Januari is uit gebreid tot humoristische en allegorische rubriek, heeft algemeen instemming gevonden en de verwachtingen draromtrent zijn hoog gespannen. Hiervoor zijn behoorlijke beld- prijzen beschikbaar, zoodat het alleszins de moeite lornt iets bijzonders te maken. Indien ieder zijn beste beentje voorzet, wordt het een bijzonder feest. Duo Wi-jo, Op den Tweeden Kerstdag zal het duo voor de tweede maal optreden in Eelmans Dancing thans met een geheel nieuw revue. The Rambling serenaners zullen hun medewerking verleenen, zoodat evenals de vorige avond deze weer een succes belooft te wordeu en het aan belangstelling stellig niet zal ontbreken. Oudeschild. Naar wjj vernemen heeft de verkoop van speldjes, ten bate van de N.- en Z.-Holl. Redding-Mij. voor aanschaffing van een nieuwe reddingboot, die naar Prins Bernhard genoemd zal worden, alhier f 8.40 opgebracht. Vanavond vergaderde in het R. K. Volksge bouw, alhier, in een algemeene vergadering het plaatselijk Oranjecomité. De voorzitter, de heer Dokkum, opende om pl.m. kwart voor 8 deze bijeenkomst, en ging na een korte inleiding over tot mededeeling van de voorloopige plan nen die door de commissie waren opgemaakt. De dagindeeling, vi»arbij het hoofdzakelijk op den avond aankomt, was dan als volgt be paald: Aangevangen wordt des morgens met klok gelui, waarna om half 10 een feestelijken rond gang met de kinderen der Koningin Wilhelmi- na-Bewaarschool gemaakt wordt, waaraan een kleine tractatie is verbonden. Om 10 uur vindt dan hetzelfde plaats voor de kinderen der O.L. School, die in het feestgebouw, de voormalige „Zeven Provinciën", zal eindigen waar ze op een kleinigheid worden getracteerd en waar gezongen zal worden. Het vermelde begrip „kleine" bij de tractaties houdt verband met de financiën die beschikbaar zullen zijn. Vervol gens wordt aan een ieder die geen eigen radio-toestel of aansluiting op de radio-distri butie heeft, in de „Zeven Provinciën" de ge legenheid geboden te luisteren naar de uit zending die vanuit Den Haag wordt gegeven. Natuurlijk zijn toestelbezitters, die er prijs op stellen de uitzending in het feestgebouw te volgen, van harte welkom. Het programma wordt na afloop der uitzen ding tot 7 uur onderbroken, waarna, behoudens goed weer, een muzikale wandeling, waarvoor toezegging van medewerking door een muziek corps van Den Burg is verkregen, worden ge maakt, die om pl.m. 7.45 u. bij het feestgebouw zal eindigen, waarna om pl.m. 8 u. met het eigenlijke feest zal worden aangevangen. Hiervoor is nog geen definitief plan vastge steld, doch de commissie heeft de volgende feestagenda voorgesteld, waarvan dus wijzi gingen en volgorde voorbehouden zijn: 1. Opening. 2. Gemeenschappelijke zang van „Wij leven vrij, wij leven blij" 3. De „Stem des Volks" zal een 8-tal liede ren ten gehoore brengen. 4. Een causerie: „Bruilofsgedachten", een herinnering aan vroeger gevierde volksfeesten. 5. Samenzang van bekende oude liedjes, waarbij eventueel een gelegenheidslied wordt gezongen, waarvoor iemand z'n medewerking reeds heeft toegezegd. 6. Pauze. 7. Opvoering van: De Twee Koningskinde ren, bestaande uit een 10 12-tal tableaux, naar episoden uit het leven der Prinses. Een speaker zal een verklarende tekst uitspreken. Voorts deelt de heer Dokkum mede, dat door de commissie is besloten géén bal te organi- seeren, doch de danslustigen in de gelegen heid te stellen tijdens den avond een dansje te maken. Voor zoover men er nog niet aan gedacht heeft de viering en/of illuminatie van z'n woon huis en omgeving ter hand te nemen, wekt de OMDAT DE HELDERSCHE COURANT ACTUEEL IS IN HAAL BERICHTGEVING. Zü ontvangt haar meuws uit de beste bronnen en heeft de beschikking over de Telex-machine, waaruit ook de groote bladen hun n.euws ontvangen. nF HFTDERSCHE COURANT DE BERICHTGEVING VAN TEXEL VERZORGT. ZOOALS GEEN ANDER DAGBLAD DAT KAN DOEN. Zij heeft goede corres pondenten op alle dorpen van Texel, die het nieuws dagelijks, tot op het verschijningsuur van de krant, doorgeven. OMDAT DE HELDERSCHE COURANT DUIDELIJKE OVER ZICHTEN GEEFT van de gebeurtenissen in binnen- en buitenland. OMDAT DE HELDERSCHE COURANT GOEDE OPVOED KUNDIGE ARTIKELEN GEEFT, van een bekwaam mede werker, aan wien men opvoedkundige adviezen gratis kan vragen. OMDAT DE HELDERSCHE COURANT ZORGT VOOR LICHTE ONTSPANNINGSLECTUUR en voor populair-weten- schappelijke artikelen. OMDAT DE HELDERSCHE COURANT WEKELIJKS EEN GEHEELE MODE-PAGINA BRENGT, met goedkoope patronen voor haar lezeressen. OMDAT DE HELDERSCHE COURANT EEN STERKE BAND LEGT TUSSCHEN UW KINDEREN EN DE KRANT, door een eigen hoekje, met raadsels en verhaaltjes en de wekelijksche verloting van een goed jongens- of meisjes boek of een familietaart. OMDAT DE HELDERSCHE COURANT HET GOEDKOOPSTE DAGBLAD IN DEN KOP VAN NOORD-HOLLAND IS. Abonnement per kwartaal 1.90 Abonnement per week O.IS heer Dokkum de aanwezigen op dit alsnog te doen op plaatsen waar de commissie niet in voorziet. Aan de omgeving van de haven en de „Zeven Provinciën" zal door de commissie de meeste aandacht worden besteed. Van T.E.S.O. is bereids medewerking ver kregen inzake illuminatie en versiering, in het bijzonder van het T.E.S.O.-gebouw, ei) van de voorziening van vlaggetjes. Gedurende den avond zal verzocht worden de schijnwerper van de boot op den versierden molen te richten, waardoor een fraai effect verkregen zal wor den. Voorts bestaan er plannen om de coupure op de haven van een eerepoort te voorzien. Dit waren de mededeelingen van de voorloo pige plannen die de commissie had te doen. De heer Kaan stelt op de vraag om mede werking, een auto beschikbaar om het groen van de Dennen te halen. Vervolgens vraagt hij de toevoeging van een humorist aan het pro gramma. De voorzitter antwoordt, dat hij be twijfelt of die wel vrij zullen zijn en dan komt meteen het financieele bezwaar naar voren. De heer Dijker oppert het plan alle visschers uit te noodigen de vlag te hijschen, waaraan de noodige aandacht zal worden besteed. De kwestie: bal of geen bal, komt hierna ter sprake en na eenige discussies wordt besloten het te laten zooals door de commissie is vast gesteld. Verscheidene aanwezigen zegden hun medewerking toe, waarna de voorzitter de ver gadering onder dankzegging sloot. Naar men ons meedeelt, ligt het in de be doeling van het Zuivelbureau te Den Haag begin Februari een cursus in het Eigen Gebouw te beleggen, teneinde voorlichting te verleenen bij het bereiden van gerechten van melk- en zuivelproducten. Als Ieerares zal mej. Piet van het Zuivelbureau fungeeren. De cursus die Don derdagsmiddags gehouden zal worden is toe gankelijk voor alle belangstellende' dames boven de 20 jaar, tegen betaling van 10 c«t per les_ In het geheel worden 4 lessen gegeven De deelneemsters kunnen zich vóór Vrijdag a.s. opgeven in het Eigen Gebouw, alhier. 46\ariaffe2gahalen'iVft^ër6kg^uS k" wulken 21-/ 29.30 per 100 kg Eierland Gistermiddag omstreeks half vier nntof h een begin van brand in de wonint h door het bejaarde echtpaar W ewoond kachel te hard werd i,. Doordat de omheen staand kleerenrek 'v^m* spoedig aan de omgeving v,„ dle zlch len. Van schrik konden de m6de te Jee" niets uitvoeren. Gelukkig menschen moment de heer J qni r aeerde °P dit die de ongewone gloed hl dTk?" 0udeschild, en onmiddellijk te hulp snelde n" °pmerkte' daat optreden was nf h f' 00r ziJn kor- M-M b,p™, hoe» van de kamer. Mcl1 tot den Uitkomsten Urkervloot. Verleden week is, ook voor de Urker vloot; slecht geweest. Sommigen hebben slechts één dag kunnen visschen, waardoor de besom mingen niet toereikend waren. De gelukkigste kwam niet hooger dan 100. Er waren echter korders, die de visch had den bewaard, zelfs tot veertien dagen toe. Goed geijst, bleek deze visch nog zeer vol waardig te zijn, zoodat, door de hooge prij zen wegens den geringen aanvoer, deze kor ders nog tot 250.konden besommen. Het bijzondere ervan is wel, dat het is ge bleken, dat, om dezen tijd van het jaar, bij goede verzorging, het mogelijk is, de visch zóó houdbaar te maken, dat de kwaliteit nog zeer goed is. De Urker garnalenvisschers, die te IJmui- den visschen, hadden nog een goede week, dank zij de voortdurend goede prijzen. De trawlervloot. Het aantal trawlers, dat in de vaart is, blijft tamelijk stationnair en beweegt zich in de buurt van de 80. Op 18 December waren het er 78, n.1. 47 Noordzee- en 31 kustbooten. Hooge vischprijzen. Ook Dinsdag waren de vischprijzen weer flink aan den hoogen kant. Voor tong werd ten hoogste 1.70 per kilo besteed, terwijl voor tarbot deze prijs liep tot 1.80. Schol, in de verschillende soorten maakte ook rui men prijs. De besommingen der schepen waren dan ook zeer bevredigend. Enkele loggers kwamen ver boven 1000, hetgeen den laatsten tijd een meer gewoon verschijnsel wordt. Evenals met de kusttrawlers gaat het met de treillogers sinds een paar maanden ook heel goed. Slechte uitkomsten van het gar- nalen bed rijf te Stellendam. Aan de N. R. Crt. wordt uit Stellendam bericht, dat in de afgeloopen week door de v oot nog geen 4000 kilo consumptiegarnalen zijn aangebracht, tegen 14 cent per kilo. Aan ce drogerijen werd zóó weinig afgeleverd, dat et niet de moeite haast waard was om af te rekenen. De visschers hadden zich dus op het der week tevreden te stellen met de op- rengst der consumptiegarnalen en regee- nngesteun, tezamen voor een zeilvaartuig •70 en voor de hulpmotor 1/3 meer. Elk lid der bemanning ontvangt hiervan 1/5. en dergelijke toestand houdt geen mensch hoe goedwillend ook tenslotte uit. >n t men dat in Den Haag meer tot a'0*1 "te doordringen-!

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10