Onze zuivel-export naar Duitschland De kerkstrijd in Duitschland r,rge„^ïo.h„1"omtr*"t Miioro Oe Bilt seint Arrondissements rechtbank te Almkaar Marktberichten Uit onze Omgeving ANV.4 PAULOWNA WIERINOÉN Predikbeurten Duitschland vraagt militaire dokters JULIANADORP BOOMPLANTDAG AAN DE KORTEVLIET. Gisteravond vergaderden de bewoners van de Kortevlict in de Christelijke School al daar met de bedoeling om tijdens het Vor stelijk Huwelijk een hoomplantdag te orga- niseeren. Deze bedoeling zal nu werkelijk heid worden en zal op 5 Januari a.s. aan de Kortevliet, langs de Westzijde een rij hoo rnen geplant worden. Het Bestuur van den Polder „Het Koegras" gaf hiervoor reeds zijn toestemming. De kinderen die aldaar woonachtig zijn komen eerst aan de beurt, voor de aldaar schoolgaanden en daar niet woonachtig zijn is er voor zoover er boomen beschikbaar zijn gelegenheid om tegen een kleine vergoeding van een kwartje een boom te planten. Door het gekozen be stuur, bestaande uit de heeren C. van Bo degraven, voorzitter, G. W. Sevenhuisen -retaris en D. de Graaf Jz., penningmees ter zal een en ander verder uitgewerkt wor de terwijl er voor dien dag nog een keer vergaderd zal worden. Kijkmiddag van de Dameskrans „Tabitha". Hier op ons dorp bestaat een kleine groep van dames, die terwijl zij zoo wekelijks een gezellige bijeenkomst hebben, daaraan het nuttige weten te verbinden, en zoodoende in den loop van een jaar een collectie allerhan de soorten kleedingstukken bij elkander krijgen, waarvan hier gerust eens melding gemaakt mag worden. Deze kleeding dan, wordt op een middag voor Kerstmis voor be langstellenden te kijk gelegd, en daarna in diverse pakjes bezorgd in die gezinnen, waar dat noodig is. Gisterenmiddag dan had deze kijkmiddag weer plaats in bun gewone ver gaderlokaal, het bovenzaaltje in de Ned.- Herv. Kerk. We zeiden het reeds, de collec tie was zeer uitgebreid en alleszins de moeite waard om bekeken te worden. Toch meen den wij uit het gesprek te hebben moeten op maken, dat er niet veel belangstelling voor was. Dat is jammer, want dit werk, waar van wij hiervoor reeds de bedoeling neer schreven, is toch zeker wel een van de mooi ste gestes die men in dezen tegenwoordigen tijd kan aantreffen. Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat. er en nu juist met Kerstmis weer velen door „Tabitha" gelukkig ge maakt zijn. Kerstuitvoering Hervormd Kerk koor. Onder leiding van haar directeur, den heer Joh. F. Asma, gaf het Hervormd Kerkkoor Woensdagavond een Kerstuitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier. Welwillende mede werking werd verleend door mej. Ans Riek- wel, sopraan, mevr. M. C. Gunthert—Breet, alt en mej. Cor Kokelaar, orgel. Het ope ningswoord werd gesproken door ds. M. van Wichen, en werd toen het uit li diverse nummers bestaande programma afgewerkt door het koor, duo, sopraan en alt, solo-so praan, dubbel kwartet, solo-alt. De uitvoe ring van een en ander was zeer goed te noe men, en de aanwezigen hebben dan ook de zen avond zeker geen spijt gehad dat zij naar de kerk gegaan waren om de zang van het koor, dat vele malen zijn medewerking verleend bij de gewone godsdienstoefeningen, te beluisteren. Door ds. M. van Wichen werd daarna met gebed en een slotwoord geëin digd. Bond van Boerinnen en a. Plat telandsvrouwen. Voor de Woensdagavond gehouden verga dering van de afd. van den Bond voor Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen had het bestuur zich veel moeite getroost, om door een passende aankleeding de sfeer voor deze Kerstbijeenkomst te verhoogen. Mevr. Keijzer heette alle dames hartelijk welkom en wijdde eenige woorden aan de Kerstfeestviering. Voorts deelde zij mede, dat de opbrengst van de verloting, waarvoor de prijzen door de leden zelt geschonken waren, afgedragen zal worden aan het Oranje-comité, ten bate van de armen. De zuivel-kookcursus zal a.s. Maandag alleen 's avonds half zeven gehouden worden. Voor de handwerktentoonstelling in Februari werden als jury-leden aangewezen de da mes Van Balen Blanken, Van der Waal en Borst-Tijsen. Eenige dames zongen na deze mededee- lingen onder leiding van mevr. Baken- .van der Waal: „Ons is een kindeke geboren" Mevr. Waiboer-van Elteren hield een goed voorbereide inleiding ovei het boek: Jörn Uhl van Gustav Frenssen en wees daarin o.a. op de overeenstemming tusschen de plaats van handeling (Sleeswijk-Holstein) en onzen eigen polder, zoowel wat vrucht baarheid als bewoners aangaat. Ook deelde zij iets over den schrijver mede en eindig de met het lezen van het Kerstverhaal uit dit boek. Gezamenlijk werd het „Stille nacht, hei lige nacht" gezongen, waarna het traditio- neele kopje thee gedronken werd met als extra-tractatie cake, door mevr. Kaan-Wilken gebakken. Bij de verloting, die aanleiding tot veel hilariteit gaf, won mej. P. Rezeltnan den hoofdprijs, een opgemaakten schotel vleesch- waren, geschonken door mevr. C. Kaan. Mevr. Liefhebber-Speets dankte namens de leden, het bestuur voor het vele werk voor deze bijeenkomst, waarna sluiting volgde. Voor het accordeon licvend publiek is 2e Kerstdag in het café Slikker veel te genie ten De heer Willigenberg demonstreert daar zijn vaardigheid ap een vijfrijer behalve po pulaire nummers zullen ook ouvertures en operagedeelten ter gehoore worden gebracht VACANTIE VERLENGD. B. en W. hebben de vacantie der openbare scholen met één dag verlengd, zoodat de lessen niet, zooals aan de kinderen is mee gedeeld, Maandag 4, maar Dinsdag 5 Jan. aanvangen. BILJARTEN. Bij den heer Slikker speelde van de hiljart- verceniging „Anna Paulowna", groep 2 tegen groep 3. Van groep 2 wonnen de heeren: P. Govers 20 van P. Alkemade 18, Gr. Phi- lipsen 21 en N. Jonker 59. H. Cornelissen 54 van C. Philipsen 20, N. Jonker 54, Gr. Philipsen 26 en P. Alkemade 33. Jn. Blaauboer 25 van C. Philipsen 45. R. Rezelman 22 van P. Alkemade 36,en N. Jonker' 48. Van groep 3 wonnen de heeren: Gr. Philipsen 32 van R. Rezelman 13 en Jn. Blaauboer 21; Cor Philipsen 50 van P. Govers 17 en R. Rezelman 13. N. Jonker 60 van Jn. Blaauboer 24. P. Alkemade 40 van Jn. Blaauboer 19. Groep 2 won dus met 10 tegen 6 van groep 3. PREDIK3EURTEN. Herv. Gemeente. 25 Dec., 10 uur, Ds. Vorstman. 7 uur Kerstfeest. 27 Dec., geen dienst. Geref. Kerk. 25 Dec., 10 uur en 2.30 uur, Cand. J. Verhave 20. Dec., 2.30 uur, Kerstfeest. 27 Dec., 10 uur en 2.30 u.. Cand. J. Verhave Evangelisatie Breezand. 25 Dec., 10 uur, de heer Boon. 26 Dec., voorm. 10 uur, de heer Boon. 5 uur Kerstfeest. 27 Dec., 10 uur en 3.30 uur, de heer Boon. BREEZAND. MUTATIE BIJ HET ONDERWIJS In de komende vacature, door huwelijk van mej. E. J. Willemse, is met ingang van 1 April 1937 benoemd aan de school met den Bijbel, Mej. E. T. Dekker, thans in gelijke functie te Oosterzee (Fr.), die deze benoe ming aannam. De heer F. C. Geus, onderwijzer aan de school der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs (School met den Bijbel), werd met in gang van 1 April 1937 benoemd tot onder wijzer aan de Dr. A. Kuyperschool te Maas sluis. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Mej. H. Beikes van Vlagt - wedde, mej. E. Hollstein uit Duitschland; P. Schermer van Alkmaar; J. v. d. Werken van St. Maarten; Th. H. Ruijsenaars uit Engeland; Ch. Hoogmoed van Alkmaar; mej. C. H. Dwarswaard van Haarlem. Vertrokken: G. M. Stapel-Zon naar Den Helder; T. Krul-Elzinga naar Den Helder; H. Weststrate en gez. naar Weiringen; S. Tijsen anar Zijpe. Mej. M. Petter n. Den Haag; J. Glim naar Zijpe; J. van Zandwijk naar Den Helder, II. A. M. Ruijsenaars naar Heemstede; A. G. van Zandwijk naar Hilversum; P. Balk en echtgenoote naar Zwaag; N. Blok en echt- genoote naar Wieringen, P. P. Oetelmans naar Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marinus Pieter z. v. A. Paarde- kooper en M. Ootjers; Petrus Antonius, z.v. J. A. Rosloot en J. V. Punt; Tiny d. v. F. Koning en S. Spruit. Getrouwd: Th. G. Krul en T. Elzinga; C. •T. de Schipper en C. Bos; P. Balk en M. A. Visser; Overleden: Wed. T. Francis-Klinkert, oud 76 j.; Wed. A. Ilartog-Koole, oud 57 jaar. POLITIE Gevonden: grijze handschoen, sleuteltje, broodzaag, kinderportemonnaie. Verloren: motorhandschoen, een zak meel Kerstfeest te Westerland. Dinsdagavond 22 December werd met de kinderen van de Zondagsschool het Kerst feest gevierd in de Ned. Hery. Kerk. Ge opend werd met het zingen van Psalm 24 vers 1 en 2, gebed en een welkomstwoord door den leider der Zondagsschool, de heer P. Stigter. Door Mej. de Boer, leidster der Zondagsschool, werd de Kerstgeschiedenis verteld, alsook de Kerstvertelling, getiteld „Hanna's Kerstfeest". Ter afwisseling wer den Kerstliederen gezongen, zoowel dooi de kinderen als gemeenschappelijk, terwijl ook de kinderen werden getracteord. Nadat de heer P. Stigter dank gebracht had aan allen die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen avond, ontvingen, de kinderen hun cadeautjes en werd dit Kerst feest met dank aan God gesloten en na het zingen van Gezang 180 1 verlieten allen het door de mooie Kerstboom verlichte Kerkgebouw. Kerstfeest. Het Kerstfeest, uitgaande van de verschil lende Zondagsscholen, zal worden gehou den: le Kerstdag te Hippolytushocf in de Herv. Kerk. om half zeven; 2e Kerstdag te Oosterland in de Herv. Kerk, om 7 uur; Zondag 26 Dec. te Westerland in de Herv. Kerk om half zeven. Griep heerscht alom. Het aantal zieken in onze gemeente is de laatste dagen zeer groot. Naar het schijnt, wordt het aantal steeds grooter. Er is bijna geen huisgezin, waar geen griep heerscht. Op de scholen zijn do klassen ook zeer ge dund. Het ware te wenschen, dat er eenige vorst kwam, omdat het natte weer van den laatsten tijd er zeker geen goed aan zal doen. Politie. Gevonden: oen belastingplaatje in étui en een blauwe ceintuur. Inl. bij de gemeente- bode. Doopsgezinde Gemeente. Kcrkdipnst Zaterdag 26 Dec., voorm. 10 uur. Voorganger Ds. v. Calcar v. Beverwijk- KERSTFEEST IN CINEMA DE HAAN. Uitgaande van de vrouwenclub van de Coöperatie „De Tijdgeest" werd j.1. Woens dagmiddag een kerstfeest gegeven in Cine ma de Haan. Ruim 600 personen bijna allen kinderen waren hier aanwezig. Aan belang stelling ontbrak het dus niet. De presidente van de Vrouwenclub Sprak de aanwezigen toe. In het bijzonder werd welkom gcheeten de bedrijfsleider van de Coöperatie, den heer Korver en een dele gatie van de Vrouwenclub uit Winkel. Woorden van dank werden gericht tot de directie van Cinema de Haan en de ga ragehouder C. de Haan dat voor geschikte vergoeding de bioscoop werd afgestaan en dat voor geringe vergoeding de autobussen ter beschikking waren gesteld. Tot allen die medewerkten werden woor den van dank gericht. Na vertooning van een teekenfilm kwam Jan Klaasen met de poppenkast. Opgevoerd werd „Hoe de zieke Koning door Jan Klaa sen genezen werd,,. Hierna volgde pauze, bij welke gelegenheid de aanwezigen werden getracteerd op chocolade melk en verspape- ringen.. Ook werd nog een 5 cents verloting ge houden. De kosten konden nog niet geheel gedragen worden door de nog jeugdige club Deze is pas 5 Nov. j.1. opgericht. Na de pauze werd de sprookjesfilm „Ta feltje dekje, Ezeltje strekje en Knuppel uit de zak" vertoond. Zoo alles bij elkander was het voor de kinderen een mooie middag. Bij de opening sprak de presidente ook nog enkele woorden als propaganda voor de Coöperatie. Bij het verlaten van de zaal kregen allen nog een reep chocolade mede naar huis. Vischafslag Den Oever. 22 December aangevoerd: 644 K.G. spiering f0.21—f0.17 per K.G.; V2 tal haring f 13.80 per tal; 1878 K.G. wulken f 18.80—f22.70 per 100 K.G. 23 December aangevoerd: 600 pond bot f 0.18—f 0.27% per pond, 1548 K.G. wulken f 18.90— f 23.10 per 1Ö0 K.G.; 705 K.G. spiering f 0.21—f 0.27 per K.G., V2 tal haring f 12.35 per tal. Verbouwing zaak. Het uiterlijk van de aan de Hofstraat staande manufacturenzaak van Mw. G. Lont- Wit, heeft een groote verandering onder gaan. De niet bepaald groote étalagcramen zijn vervangen door groote, terwijl het aan gebrachte portiek een veel betere kijk op de étalages geeft. Ook van binnen is door ver bouwing de winkelruimte in belangrijke ma te toegenomen. Het timmerwerk is verricht door den heer D. Bakker, terwijl het verf- werk is verricht door de fa. Kraak. LAARZENVERGOEDING. Do laarzenvergoeding zal voortaan slechts worden verstrekt in die gevallen waarin het gebruik daarvan in verband' met het werk strikt noodzakelijk is. BURGERLIJKE STAND 18 tot en met 23 December 1936. Geboren: Froukje, d. v. P. Vogelzang en Tr. Schipper; Ondertrouwd. G. Hoekstra en G. Duursma LANDBQUWVF.RSLAG 1936. Blijkens het Landbouw-vcrplag 1936 be draagt de oppervlakte dézer gemeente 2517.90 H.A. (W'méer niet inbegrepen). Hier van is bouwland 670 H.A. Blijvend grasland 1490 H.A. Tuingrond 30.30 H.A. Bosch 7 H.A. Dijken en Bermen 152.30 H.A. Riet en Biezenland 12.80 H.A. Kwelders, Schorren etc. 10 H.A. Vergraven grond, moeras etc. strand en water, 30 H.A. Onbelastbare eigen (lommen 22.50 II.A. en Erven van gebouwen en z. 50 H.A. Verbouwd werd 484 H.A. graan, waaronder 149 H.A. wintertarwe, 165 H.A. zomergerst en 150 H.A. haver. Do. opbrengst per H.A. was van deze granen resp. 45, 45 en 75 hl. Van rogge werd 20 H.A. verbouwd, de op brengst was 28 hl. per H.A. Met boonen en erwten werd 65 H.A. be- teeld. Met karwijzaad 4 H.A. (opbr. 40 hl. per TLA.), met aardappelen 25 H.A. (opbr. 350 hl. per H.A.), met mangelwortels en voe derbieten 60 H.A., met roode klaver 15 H.A. (opbr. 7500 K.G. p. H.A.), met lucerne 2 H.A. (opbr. le snede 7500 K.G. per H.A., 2e snede 5000 K.G. per H.A.). De opbrengst van het hooiland le snede per H.A. was 5000 K.G. VRIJDAG 25 DECEMBER, (le Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman .Tulianadorp, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen Huisduinen, nam. 6 uur Kerstfeest. Ilippolytushoef, nam. 6.30 uur, Kerstfeest. Slootdorp, voorm 10 uur. Ds. B. Nijholt. Geref. Kerk. Den Oever, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 3 uur. Cand, J. v. Eerden. Hinpolvtushoef, voorm. 10 uur, Cand. J. van Eerden. Nam. 2.30 uur, Leesdienst. Slootdorp, voorm. 9 uur, Ds. C. v. d. Vliet. Nam. 2 uur Cand. W. Fijn van Draat. Middenmeer, voorm. 9 uur, Cand. W. Fijn van Draat. Nam. 2 uur. Ds v. d. Vliet. Wieringerwerf. voorm. 9.30 uur, Leesdienst. Nam. 5 uur. Cand Srhaafsma. v. Hoorn. Ned. Herv. Evangelisatie. Middenmeer. vm. 9.30 uur Cand H.v. Vliet Slootdorp. nam. 2 uur, Cand. II. v. Vliet. Wieringerwerf. nam. 2 uur. de heer Kiewiet Evangelisatie. Hinpolvtushoef, voorm. 10 uur, de heer L. Brasser. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer Kiewiet Nam. 5 uur Kerstfeest. The- Star of Hope Mission. .Tulianadorp. voorm. 10 uur, de heer Looij. van Rotterdam. 's Avonds 6 uur Kerstfeest. Callanfsoog. nam. 3 uur. de heer Bok, van Den Helder! Kerstfeest. ZATERDAG 26 DECEMBER. (2e Kerstdag). Ned. Herv. Gemeente. Juliana'dorp. nam. 7 uur. Kerstfeest. Hippolytushoef, vm. 10.30 uur. Ds. v. Beek Onsterlariri. nam, 7 uur Kerstfeest. Middenmeer, nam. 7 uur. Kerstfeest. Geref. Kerk. Den Oever, geen dienst. Hinnolvhtshoef, voorm. 10 uur, Cand. J. v. Eerden. Evangelisatie. Hinpolvtushoef, voorm. 10 uur, de heer Kiewiet. Nam. 5 uur Kerstfeest. ZONDAG 27 DECEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulownju geen dienst. Callantsoog, nam. 7 uur, Kerstfeest. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 6.30 uur, Kerstfeest. Geref. Kerk. Dep Oever, voorm. 10 uur. Cand. v. Eerden. Nam. 3 uur Leesdienst. Hinpoly.tushoef, voorm. 10 uur Leesdienst. Nam. 2.30 uur Cand. J v. Eerden. Slootdorp. voorm. 9 uur. Ds. v. d. Vliet. Nam. 2 uur, Cand. v. d. Wielen. Middenmeer, voorm. 9 uur, Cand. v. d. Wielen. Nam. 2 uur. Ds. C. v. Vliet. Wieringerwerf nani. 5 u. Cand. v. d. Wielen Ned. Herv. Evangelisatie. Middenmeer, vm. 9.30 uur. de heer Kiewiet Sloojdorp, nam. 2 uur de heer Kiewiet. W.werf, voorm. 9.30 uur Cand. II. v. Vliet. Evangelisatie. Den Oever. nam. è.BO uur, Cand. v. Vliet. Breezand, voorm, 10 uur en nam. 3.30 uur de heer Boon. The Star of Hope Mission. Jullnnadnrp, voorm. 10 uur en nam. 7 uur, de heer Iooil, van Rotterdam. Oud. Geref. Gemeente. Breezand, Dinsdagavond half acht, Ds. v. d. Kraats, van Den Helder, in o 1. s. 2. Onze Oosterburen hebben onze zuivelproducten nog steeds noo- diq Meer armslag t.a.v. het Puitsche afzetgebied wensche- lijk. In het Off. orgaan van de Alg. Ned. Zui- velb. vinden wij een beschouwing over onze zuivele.xport naar Duitschland, waaraan wij het volgende ontleenen: Sinds jaar en dag zien wij met bezoigo- heid uit naar een kentering ten goede in onzen zuivelexport naar Duitschland. Dnn- gend behoefte is er aan meer armslag t.a.v. het Duitsche afzetgebied en het blijkt in den laatsten tijd steeds duidelijker, dat niette genstaande allerlei bezwaren en moeilijkhe den, Duitschland voor onzen zuivelexport ook voor de toekomst van de grootste, zoo niet van beslissende beteekenis moet worden beschouwd. Flet is te voorzien, dat zonder een spoedige terugkeer naar een meer normalen omvang van onzen afzet naar Duitschland. het zuivelbedrijf hier te lande een verdere ontwrich ting tegemoet gaat. In dit verband zijn de toestanden ten on zent toch zeker niet gunstiger dan in De nemarken, waar men er nu al ruim twee jaren op uit is zijn zuivelbelangen in Duitschland, het koste wat wil, uit te brei den, vooral met het doel om maar te voor komen, dat zijn positie op de Engelsche markt overbelast zou worden. En met deze PQlitiek boekt Denemarken zoowel uit een oogpunt van prijzen als met het oog op de Britsche handelspolitiek zeer bevredigende resultaten. Wij daarentegen moeten riu al twee jaren, noodgedwongen vanwege het geringe en slinkende betalingscontingcnt pre cies het tegenovergestelde doen en ver zwakken daardoor èn onze markt in Enge land, èn geven onze grootste concurrenten in Duitschland de gelegenheid om onze po sitie op een voor de hand liggende markt, waar men onze producten altijd uitstekend gewaardeerd heeft, te ondermijnen. De zienswijze, dat Duitschland voor zijn zuivelproducten het buitenland steeds minder noodig heeft, gaat thans niet meer op. Eenige jaren was er reden om dat te vreezen, en ook nog in 1933 stond bij het afsluiten van verdragen met het buitenland van Duitschen kant het streven naar zelfgenoegzaamheid voorop. Sindsdien staat autarkie bij de Duitsche invoerpolitiek, voor wat onze producten betreft, niet meer voorop. Wel het gebrek aan devie zen, hetgeen echter niet heeft kun nen beletten dat m.i. de Duitsche boterinvoer sinds 1933 gestadig en niet onbelangrijk is toegenomen, on danks de sindsdien in het algemeen gestegen prijzen. Andere landen heben daarvan geprofiteerd, terwijl men met onze zuivelproducten nog niet eens op het minimum, hetwelk in 1933/ 34 van den export was overgebleven, is blij ven staan, doch daarop nog belangrijk is gekoit.. Met het gevolg dat in Duitschland onze zuivelproducten meer en meer achter aan raken en door landen met een althans voor den zuivel actiever clearingpolitiek zoowel voor de boter als voor de kaas, steeds meer ter zijde worden gedrukt. Onverschrokken taal van domi nee Niemöller. De bekende dominee Niemöller, een der meest vooraanstaande figuren in de Protes- tantsche belijdeniskerk, die een felle tegen stander is van het moderne heidendom, dat door de officieele Duitsche regocringsperso- nen wordt gesteund en bevorderd, heeft in de Jezus-Christus-kerk in Berlijn-Dalhcim een predikatie gehouden, die oen scherpe aanklacht is tegen de begunstiging van de anti-christelijke beweging in Duitschland. •.Op den laatsten partijdag te Neurenberg aldus de dominee, heeft men het wachtwoord' uitgegeven, dat de Christelijke eeuw ten einde was en dat een nieuw tijdperk zou zijn aangebroken. Vooraanstaande persoonlijkheden onder scheiden zich in het openbare leven, zoo ver volgde de redenaar, juist daardoor, dat zij het Christelijk geloof door een mythe tracli- ten te verdringen. Men mag zich er niet mee troosten, dat het Christendom in Duitschland op een oude traditie berust, want practisch zijn van dit christelijk verleden van ons volk nog slechts enkele poovere resten overgebleven. ,I"..een ''jd, waarin Christus verachtelijk wordt gemaakt en gelasterd wordt, heeft de tgeeevniereen!n °m blij hart Kerst" In openbare redevoeringen, in de pers radio, in de scholen is van een werkelijke en echt christelijke kerststemming niets meer te bespeuren; overal stoot men op een orakel achtigen heidenschen grondtoon". De besluiten van de oud-Pruisische belii den.skerk, die in de afgeloopen week n Brcslau een synode hield ziin tot „V niet bekend gemaakt. Dominee Niemöller verwachting* Zwakke tot matige Noordwest lelijke tot Zuidwestelijke wind, neve- ji<r tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk om het vries* punt, later iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering, Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN; 8 UUR: 777. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4 gr. C. is 40 gr. F. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 22 December. TWEE SNUITERS DIE TIET NIET EENS. KONDEN WORDEN VOOR WELK KEEL, GAT HET VERBORGEN SPIJ9WETVET BESTEMD WAS. In de slagerij van den jeugdigen slagers* patroon Arie M. te Den Helder, verscheen, op 17 Juni de aldaar gestationneerde crisis* spijsvetwet-controleur Marsman, snuffelde met zijn getrainde hondenneus de slagerij rond en ontdekte weldra in een kast een hoeveelheid crisisspijsvet, dat niet behoor* lijk de kenmerken vertoonde, door de wet vereischt. Hij nam dit buiten de wet ge stelde spijsvet in beslag, fabriceerde een keurig proces-verbaal, met gevolg dat de slager tot f 20 boete of 10 dagen werd ver oordeeld. Van dit vonnis werd geappelleerd en beden maakte de slager de rechtbank deelgenoot van zijn bezwaren, bewerende dat bedoelde spijsvet niet diende tot gebruik voor eventueele afnemers, doch voor zijn eigen huishoudelijk brandmiddel. Een toe lichting, die echter blijkbaar de officier steenkoud liet, aangezien bevestiging van het vonnis werd gevorderd. gegaan* kunnen worden aan- HELDERSCHE ETERVEILING. 23 Dec. Aangevoerd: 11190 kipeieren: 52—54 Kg. f2.90—3, 55-57 Kg f3—3.60, 58—60 Ka. 3.30 -4, 61-63 Kg. f 3.20—4.30, 64—67 Kg. f 4— 4.80, 212 eendeieren f 3—3.50, per 100 stuks, SCHAGEN, 24 December. 4 geldekoeien (magere) f 106—135, 5 kalf* koeien f 130—150, 21 nuchtere kalveren f6 —12. 8 vette schapen f 29.50, 143 overhouders f 1218, 10 varkens f magere) f 15—19, 83 biggen f8—12, 50 konijnen f 0.50—2, 53 kip- poli 40—80 ct., eenden 40—70 ct., haantjes f 0.25—1. AMSTERDAM, 23 December. Ter veemarkt waren heden aangevoerdj 167 vette kalveren, le kw. 62—70 ct., 2e kw. •)6—60 ct., 3e kw. 4654 ct per Kg. levend gewicht; 59 nuchtere kalveren f 7—10.50 per stuk, 133 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. 5051 ct.. zware var kens 4849 ct., vette varkens 4849 ct. per Kg. slachtgewicht, Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kalveren korte aan* voer, handel gedrukt, hooge prijzen, nuchte- re kalveren korte aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Varkens zeer korte aan voer, handel zeer stug en prijzen als Maandag. ALKMAAR, 23 Derembcr. Andijvie f 0.70-2.80, appelen f 8.50-13, bloemkool I f 5g, boerenkool 0.80—1-80, gele kool f 1, groene kool f 13, kropsla ,or7G'50,.k.nolself,RriQ f 2—3.60, peren f 9— 1-0, 6rei f 1.504.30, peterselie f 2.60—4.60, ronde, kool f l2. selderie f 1.56—3.60, spi- ?rZ1L sP"iiten f 2.505.50. tomaten JT uipn f 1-3.20. wortelen f2-5, witlof I f58, witlof II f 2.50—3.50. WARMENHUIZEN. 23 December. Roode kool f 1—1.90, gele kool f 1, Deen* sche witte kool 80—90 ct., uien 80 ct. Aan voer; 16800 Kg. roode kool, 19600 Kg. gele o 16100 Kg. D. witte kool, 500 Kg. uien* NOORDSCHARWOUDE, 24 December. B! aardappelen 2.24,u ien 1—1.30, drielin* Ren 2—2.70. grove 1.16-1.40, peen 1.20—1.40, kleine peen 60 ct., kroten 0.90—1.10. roode 0 80—1~ *ele k°o1 1,—D- witt0 k Broek op LANGENDIJK, 24 December, eigenheimers 2.50, uien 1—1.20, drielin* Ren 2.60—2.70, grove 1—1.30, peen 1.46—1.50, ivr°,oA roode kool 11.60, afw* „•ui l K'!onne k°ol 2.—, gele kool 1.—B- witte kool 0.80-1, bloemkool 4.16-4.40, 2e soort 1..50 andijvie 70 ct. Doenscho boternoteering. Kopenhagen, 23 Der. - De officieele Deen* ipai e°'ernoteoring is heden vastgesteld cP 180 kronen is 72 ct. per Kg. Boternoteering. s-Gravenhage, 23 Dec. Do commissie no eering voor Nederlandsche boter is lie* den vastgesteld op f 0.62 per Kg.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10