Vragen van abonné's 'T HOEKJE OUDERS - *re"k Kinderspeelgoed* Fantasie gaat boven mechanisch spelen. De opvoeding van het kind begint met den dag der geboorte* Borgen geeft zorgen* VOOR DE ntr.'. i Keuze van niet te onderschatten belang door Mevr. G. C. MeyerSchwencke. De kinderen krygen by verjaardagen en andere gelegenheden dikwijls speelgoed, waar meermalen groote bedragen voor worden uit gegeven, doch dat niet altijd met overleg gekocht wordt. Men maakt zich hier dikwijls zoo gemakkelijk af met de gedachte, dat een kinderhand gauw gevuld is en tevens, dat kinderen blij zijn, als ze iets nieuws krijgen. De speelgoedindustrie fabriceert echter zoo'n menigte speelgoed, waar kinderen inder daad iets aan hebben, waar ze meer door leeren denken en tevens een zekere vaardig heid door verkrijgen en dat inderdaad ontwik kelend werkt. Het is vaak een gewoonte van moeders en tantes om datgene te koopen, dat „veel" lijkt, alsof dit de bedoeling van het geen, waarmede een kind zich inderdaad moet bezig weten te houden. Opvallend is echter, dat dergelijk speelgoed, tot teleurstelling der geefsters vaak op zijde gelegd word en de be langstelling het meest eenvoudige ding geldt, dat de fantasie van het kind aan het werk brengt. Men vindt zoo'n kind ondankbaar, doch vergeet, dat men zelf de schuldige is. Niets ontwikkelt het kind zóó, als juist zijn spel, waarbij het in een eigen wereldje leeirt zijn fantasie den vrijen loop kan laten. Uren lang zijn sommige kinderen bezig met bouw- doozen en tooveren de meest ingewikkelde ontwerpen van kasteelen, huisjes e.a. Leg kaarten worden met weinig stukjes begon nen om vervolgens steeds uitgebreider en in gewikkelder te worden en hierdoor het denk vermogen te scherpen. Vergeten we tevens niet de Meccano's, de verschilende doozen met blokjes en pennen, waarmede treinen, wa gens en nog veel meer dingen in elkander ge maakt worden. Hoe leerrijk is tevens een doos met gekleurde plasicino, waarmede, ze allerlei kleine gebruiksartikelen, vruchten, dieren en wat al niet kunnen boetseeren. Ze leeren hun gevoel voor kleur en lijn en vorm ontwikkélen en nemen tevens de modellen, die zij als voorbeeld nemen, beter in zich op, gaan langzamerhand over tot eigen ontwerpen. Al het speelgoed, dat wij noemden en dat nog aangevuld kan worden door veel meer, leert de kinderen dingen vervaardigen, die ontleend zijn aan hetgeen zij waarnemen, aan het leven rondom hen. De kinderlijke fantasie, die in den aanvang nog ietwat onzeker is, heeft een weinig steun noodig en daarom zal begonnen worden met het volgen van voorbeelden, doch al spoedig worden eerst kleine variaties in de uitvoering aangebracht om ten slotte met eigen ontwer pen verrassende resultaten te bereiken. De scheppende geest van het kind, zijn drang naar bezig zijn, zijn liefde voor het spel, waardoor hij geheel in beslag genomen wordt, leiden hem en hebben vooral op ner veuze naturen een goede werking. Dergelijke kinderen zijn, wanneer zij zich met hun ge dachten moeten concentreeren, veel minder onrustig. Het mechanisch voortbewegende speelgoed verliest spoedig veel van zijn bekoring, be halve de trein, doch ook hier wordt de ver beelding van het kind in werking gebracht. Alle mogelijke dingen, die ermede in verband staan, worden tot een grootsch geheel uitge bouwd, als tunnels, seinhuizen, wissels en dik wijls nog veel meer. Urenlang zijn zij intens bezig en worden het niet moe telkens weer nieuwe situaties te bedenken. Zooals wij reeds zeiden, worden kinderen over het algemeen mechanisch speelgoed als auto's, bootjes, e.d. gauw moe en willen veel liever het inwendige mechanisme leeren ken nen, om te weten, hoe het er uitziet en waar door het zich voortbeweegt. Vele volwassenen zijn van meening, dat dit laatste uit verniel zucht geschiedt, hetgeen echter veel meer aan zucht naar weten der dingen is toe te schrij ven. Men heeft tijden gehad, dat de weelderige levensstijl zich afspiegelde op de fabricatie van het speelgoed en vooral vorstenkinderen het meest kostbare kregen, dat men zich denken kan. Lodewyk van Beieren had kasten vol van met de hand gedreven zilveren soldaten, ter wijl Lodewijk XTV als dauphin een groot leger van uiterst fijn bewerkte soldaten kreeg, die zich mechanisch voortbewogen. De toekomstige veldheer had niets anders te doen, dan met een enkele handbeweging zijn legers voort te doen schreden en toe te zien, waardoor het speelgoed spoedig alle be koring voor hem verloren had. Gelukkig leven wyj thans in een tijd, dat de ouders er niet meer aan denken om solda ten voor hun kinderen te koopen, noch iets wat ermede in verband staat, om op deze wyze wellicht gedachten te voeden, die reeds voor velen noodlottig geweest zijn. De keuze van het speelgoed, dat Inderdaad geschikt is voor kinderen is overgroot en kan zich aan ieders beurs aanpassen. Steeds zal datgene gekocht moeten worden, dat zich aan den aard van het kind aanpast en niet als geschenk zoo bijzonder voldoet. Ook van speelgoed kan en moet een op voedende kracht uitgaan, en hiermede moeten volwassenen rekening houden in het belang van het kind. De slepen der avondjaponnen, welke door dames in de 14e en 15e eeuw gedragen wer den, waren vaak 5 M. lang* Op het spreekuur van een bekenden kinder arts vervoegde zich een moeder, die om raad kwam vragen bij de opvoeding van haar een jarig kind. Zij vertelde hem, dat het nu reeds een kleine tyran was, die steeds in de handen wilde zijn en op de meest inspannende wijze tot kalmte gebracht moest worden. Hij had een eigen wil, hij wilde niet eten als het zijn tijd was en sloeg met handen en voeten als iets niet naar zijn zin was. „Ja, het is het oude liedje", zei de medicus, ernstig het hoofd schuddende, „het was beter geweest, Indien U mi) een jaar geleden advies gevraagd had!" Hij vertelde de jonge moeder op rustige wijze, hoe de opvoeding van een kind reeds op den dag van zijn geboorte moet beginnen, wil men althans voorkomen, dat hij het heele gezin tyranniseert. De kleine verwende wereld burgers verstaan het maar al te goed hun moeder den ganschen dag in beslag te nemen en zelfs geen nachtrust te gunnen. Wordt de zuigeling van den eersten dag af met vaste hand opgevoerd, dan zal hij zich aanpassen aan dit plan. De indeeling hiervan moet uiterst precies uitgevoerd worden met voeding op gezette tijden en minstens acht uren nachtrust. Voe dingsstoornissen komen bij regelmatige voe ding veel minder voor, dan wanneer het kind gevoed wordt zoodra hij zich maar even meldt. Ongetwijfeld zijn er vele jonge, onervaren moeders, die den sterk uitgesproken wil van haar eerste baby niet de baas zijn, voorname lijk door gevoelsoverwegingen. Wat te doen indien de kleine den ganschen nacht schreit? Niet alleen, dat de ouders hierdoor onvoldoende nachtrust krijgen, doch het kind zelf heeft evenzeer slaap als voeding noodig om te ge dijen. Een gezonde zuigeling, die van zijn geboorte af zijn vijf maaltijden krijgt, zal 's nachts niet door honger wakker worden. Moeders over schatten vaak den wil van haar kleine en geven te gauw toe. Hoe zou het in kinderziekenhuizen e.d. moeten gaan, indien de verpleegsters zich enkel door hun gevoel lieten leiden; dit zou niet alleen weinig in het belang der kinderen zijn, doch zou bergen werk met zich voeren. Wanneer moeders doorzetten en haar overi gens gezonde baby eens eenige nachten laten huilen, desnoods in een andere kamer zetten met zijn bedje, dan zal hij al spoedig begrijpen dat het hem niet helpt. Krijgt een kind onvoldoende of eenzijdige voeding, dan zal hij door huilen zijn misnoe gen te kennen geven, doch tevens wijst het wekelijksch gewicht dit aan door weinig of geen vooruitgang. In dergelijke gevallen is medisch advies gewenscht evenals bij voedings stoornissen. Wordt het kind 's nachts wakker dan zal iedere moeder zich eerst overtuigen of het niet nat is, doch dank zy de moderne, practi- sche zuigelingenkleeding is dit euvel in min der dan geen tijd verholpen. Men moet echter niet beginnen te spreken tegen de kleine of het uit zijn bedje halen, doch hem heel rustig helpen, op zijn andere zijde leggen en weer goed toedekken, daarna slaapt hij meestal weer spoedig in. Het beste middel om onrust te voorkomen is te zorgen, dat baby dagelijks in de buitenlucht komt, ook in het koude jaar getijde, natuurlijk goed warm, maar niet te zwaar toegedekt. Vrees voor kouvatten be hoeft men niet te koesteren, ten overvloede worden een paar kruikjes in den wagen ge legd. Waar het opaan komt is voor namelijk orde en regel bij de opvoeding van jonge kin deren. Gevoel moet zich door verstand laten leiden. Men zegt wel eens, dat schulden geen zacht hoofdkussen zijn. Een eigenaardige uitdrukking, die echter veel waars bevat, en met recht behooren de menschen, die altijd in geldverlegenheid zijn en bij familie of ken nissen trachten te leenen, tot de minst aan gename persoonlijkheden. „Gij zult niet borgen", is een gebed, dat ongetwijfeld nog veel te weinig nabetrach ting vindt. Vanzelfsprekend kan het iedereen wel eens overkomen, dat hjj of zij in geldver legenheid geraakt, of althans op een gegeven oogenblik niet over de noodige contanten be schikt om iets te betalen. Zooiets mag ech ter niet uitgroeien tot een chronische kwaal en evenmin mag het een sport worden. Er ztjn inderdaad menschen, die niet anders doen dan borgen, die levensmiddelen „op de pof" koopen, kleeren en alles wat verder noodig is op afbetaling of in huurkoop heb ben. In den grond verkeerd is het bijvoorbeeld om te gaan trouwen, indien niet de noodige middelen aanwezig zijn voor de inrichting der hulshouding. Vrienden of famileleden hebben zich zoo keurig ingericht, dat de jonggehuwden daar niet voor onder willen doen en op afbetaling de meubels koopen. Is het te verwonderen, indien dan de zorgen reeds van het begin af hun intrede doen? Kan men door onvoorziene uitgaven zijn verplichtingen niet nakomen, dan loopt men tevens nog de kans, dat alles weggehaald wordt, en men is èn de meubels en het reeds betaalde geld kwyt! Veel verstandiger is het om zich heel een voudig in te richten en langzaam andere din gen aan te schaffen, dan om een mooie doch niet betaalde inboedel te hebben. Het is zoo'n heerlijk, rustig gevoel, indien men de tering naar de nering weet te zetten! Eerst overleggen en dan uitgeven indien het mogelijk is, hetgeen niet alleen geldt voor groote, doch ook voor kleine dingen. Welke huisvrouw moet er tegenwoordig niet overleggen en passen en meten om uit te komen? Ook het leenen van geld van anderen geeft zorgen, alhoewel men op een gegeven oogen blik geholpen kan zyn, valt het toch niet mede, om het stipt op ttjd terug te betalen, want immers, er doen zich in ieder huisge zin onvoorziene uitgaven voor. Men kan alleen aan den drukkenden zor- genlast ontkomen, indien men niet meer koopt, dan men zich veroorlooven kan. Zor gen maken den mensch neerslachtig, doen alle levensblijheid verloren gaan, en deze hebben wij zoo hard noodig om onder alle omstandigheden het hoofd boven water te houden. „Hoedt u voor borgen. 't Brengt noodzakelijke zorgen!" Doordrongen van de waarheid dezer enkele regels kunnen alle huisvrouwen zich wach ten om het leven noodeloos moeilijker te maken. De verzoeking* Een gast zou mee-eten en moeder had Bobbie, die nogal loslippig was, een kwartje gegeven, onder voorwaarde, dat hij niet zou spreken. Alles ging goed, tot de pudding kwam. 't Was Bobbie's lievelingspudding en zijn vreugde was te groot om te zwijgen. Hij haalde het kwartje uit zijn zak, stak het zijn moeder toe en zei: Hier is je kwartje terug, moeder, ik wou toch maar liever wat zeggen. Zondag. Kerrysoep. Ragaut van konijn. Doperwten Aardappelen. Compote. Maandag. Karbonade. Koolballetjes. Aardappelpuree. Watergruwel. Dinsdag. Contrefilet. Spruitjes Aardappelen. Berliner Bollen. Woensdag. Klapstuk. Hutspot. Gebraden appelen. Donderdag. Biefstuk. Roode kool Aardappelen. Kleine puddinkjes met jamsaus. Vrijdag. Gebakken lever. Appelmoes Aardappelpuree. Rijst met caramelsaus. Zaterdag. Snijboonen en witte boonen. Rookworst. Ananas-surprise. Berliner Bollen. 300 gram bloem, 3 eiéren, 75 gram boter, 50 gram suiker, 25 gram gist, 1 2 dL. lauwe melk, zout en eenige lepels jam, b.v. abrikozen. We maken een dik beslag van de bloem, waarin we in het midden een kuiltje maken! en doen de gist erin, die opgelost is in een deel van de lauwe melk. We voegen een voor een de eieren erbij, doch houden een eiwit achter, verder de weekgemaakte boter, zout en de rest van de melk, en kneden met de handen het deeg, tot we een soepelen bal hebben, die van de pan en handen loslaat. We laten het deeg 141i4 uur rijzen en kneden het nogmaals goed op een bloembestoven plank, waarna we het op ong. cm dikte uitrollen en met een niet te wijd glas cirkels van steken, ongeveer 36 stuks, dus 18 bollen In de helft van deze cirkels maken we nu een kuiltje, doen hierin wat jam, bestrijken den omtrek ong. 1 cm breed met eiwit, dat los geklopt is, en leggen er een ongevulde deeglap op, drukken de kan ten stevig aan en laten de bollen zoo nog een M uur op het bakblik rijzen (met een vochti- gen doel» bedekken) We maken slaolie heet in een ijzeren panne tje, bakken de bollen hierin 3 4 tegelijk gaar, hetgeen ong. 10 min. duurt. Van tjjd tot tijd keeren we ze om, daarna uitscheppen, uit laten lekken op grauw papier, en als ze afgekoeld zijn met poedersuiker bestrooien. Kleine puddinkjes met jamsaus. 2 eieren, het gewicht hiervan aan boter, bloem en lichte basterdsuiker, 1 dessertlepel gehakte sucade, geraspte citroenschil, 2 thee lepels sago, aardbeien of frambozenjam. We kloppen de boter en de suiker zoolang, tot we een roomachtige massa hebben ver kregen, waarbij een voor een de eieren gevoegd worden en daarna bedekt met papier, ie s boterhampapier, en in een platte pan o braadslee met kokend water geplaatst. Na ong. 40 min. zijn de puddinkjes gereed, worden op een platte schaal geserveerd en overgoten met de saus, die gemaakt is van eenige lepels jam, een weinig heet water en twee theelepels sago. Rijst met caramelsaus. 150 gram rijst, water, zout. 6 dL. melk, 50 gram suiker, 100 gram suiker, 25 gram cus- tardpoeder (1 volle eetlepel). We koken de rijst op de gebruikelijke wijze met 3X zooveel water en zout, wanneer wij hooikist of kranten gebruiken 2 X zooveel waterfVoor de saus zetten we de melk op met 50 gram suiker, als deze kookt binden we deze saus met custardpoeder. We branden de ove rige 100 gram tot caramel. We doen de suiker hiertoe in een ijzeren pannetje, omdat we bij email de kans hebben, dat het afsplintert, en laten ze al roerende tot een niet te bruine massa branden. Zien we, dat de suiker gaat schuimen, dan kan men rekenen, dat de cara mel goed is en nemen dan vervolgens de pan van het vuur, waarna we lepelsgewyze de custard erdoorheen roeren. Alles nog éven doorkoken en warm bij de rijst opdienen. Ananassurprise. 1 blikje ananas, een halve liter melk, twee eieren, 40 gram custardpoeder, (vanille) 100 gram suiker. De ananas wordt op een zeef gelegd om het overtollige vocht te laten wegvloeien. (Dit kan met citroensap voor een puddingsausje ge bruikt worden). Daarna wordt de ananas aan kleine stukjes gesneden. Vervolgens brengen we 4 dL. melk aan den kook en lossen hierin de helft van de suiker op. De melk en de eier dooiers worden geklopt en met de custardpoe der vermengd, hierbij wordt de kokende melk gevoegd, waarna alles teruggaat in de pan om nog even door te koken, waarbij wy vooral, met een houten lepel blijven roeren. In een vuurvast schoteltje wordt de vla gedaan, hier op komt de fijngesneden ananas en vervolgens het eiwit, dat met de rest van de suiker zeer stijf geklopt wordt. Het schoteltje wordt nu een half uur of drie kwartier in een niet te warmen oven geplaatst om het eiwitschuim croquant en heel lichtbruin te krijgen. Warm of koud opdienen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik het beste wollen gekleurde jumpers kan wasschen, zoodat de kleuren niet flets worden en de wol soepel blijft? Antwoord: Gebruik voor het wasschen van wollen jumpers nooit heet water, doch ook geen geheel koud water. Maak een Lux-sop, door in een hoeveelheid water, iets warmer dan zomertemperatuur, de benoodigde hoeveelheid Lux te strooien. (Verhoudnig 1 eetlepel op 1 liter water). Klop hiervan een sop. Maak de jumper even nat in water van dezelfde temperatuur als het waschwater geven de kleuren erg af, voeg dan een scheut azijn aan het water toe (I eierdopje op 2 liter water). Breng de jumper in het sop, na er zooveel mogelijk water uit te hebben ge- knepen. Houd de jumper altijd zoo vast, dat deze niet kan rekken, d.w.z. met beide handen; niet in het sop op- en neerhalen* Pers het sop er flink door; hals en manchet ten extra nazien. Naspoelen in water van dezelfde temperatuur als het waschwater, totdat alle zeepdeelen verwijderd zijn. Moch ten de kleuren gedurende het wasschen af geven, wasch dan zoo vlug mogelijk en voeg aan het laatste spoelwater azijn toe. Leg de jumper in z'n oorspronkelijken vorm neer op een drogen doek, rol hem hierin en pers met de handen zooveel mogelijk vocht uit het kleedingstuk in den doek. Daarna legt men de jumper plat in den oorspronkelyken vorm te drogen. Een goede manier om snel te drogen, is een doek te leggen over twee drooglatten of boven op het droogrekja en op dezen doek de jumper neer te leggen, liefst op een tochtige plaats. Laat een wollen jumper nooit in de zon drogen; witte wol wordt geel en kleuren verschieten. Ook drogen bij de kachel is verkeerd, daar de wol dan stug en had wordt. Aan den verkeerden kant luchtig strijken, wanneer geheel droog, met een matig warm ijzer. Omgekeerde wereld. Die heer nodigt de mensen pas tot zit ten uit, als het onderhoud met hem is afge lopen. Hoe zo? Hij is president van de rechtbank. OUDERS KERSTFEEST EN KINDEREN. Er zijn in de maand December twee belang rijke data voor de jeugd en... dientengevolge ook voor de ouders! Daar is allereerst het Sint-Nicolaasfeest. Hoe men ook moge denken over de viering van dit feest, als vasstaand feit, mag m.i. aangenomen worden, dat in de weken voor dezen heugelijken kinderdag de hartjes van alle kleuters kloppen en die van de grooteren vervuld zijn van het verlangen naar lang begeerde dingen of van het genot, anderen te kunnen verrassen! Sint-Nicolaas is echter een feest in hoofdzaak voor de jeugd, al zullen vele grooteren het niet gaarne mis sen. Hoe geheel anders is het daarentegen ge steld met het Kerstfeest! Zeker, de viering van dit feest zal wel niet overal geschieden en stellig niet in gelyken geest, maar anderzijds mogen wjj gerust aan nemen, dat straks, wanneer overal de Kerst klokken luiden, Kerstboomen ontstoken wor den en Kerstliederen klinken, weinigen niet voor een oogenblik onaer de bekoring komen welke van dit feest uitgaat. Sint-Nicolaas is het feest van den goed- moedigen spot, vroolijke situaties in huis en op straat, van uitbundige vroolijkheid over te beurt gevallen fopperijtjes, terwijl Kerstfeest den ernst van het leven voor oogen stelt. Ik zou het misschien beter zoo kunnen zeggen; Sint-Nicolaasfeest schenkt vroolijkheid aan jong en oud en bij de laatsten de blijdschap van anderen gelukkig gemaakt te hebben; Kerstfeest wekt innerlijke blijdschap, gepaard aan stil denken. Kerstfeest overbrugt verre afstanden en dwingt den mensch een wijle te denken aan het Wonder van het Christendom aan het tekort aan Christenzin bij on en de taak, welke ieder van ons heeft ten T zichte van de wereld en het leven der mensch- m den meest uitgebreiden zin Wanneer wij Kerstfeest als zoodanig zien dan zal er, afgezien van onderlinge verscS' Ïn moX,Vni éfae ^rjg waarden. erlangen «aar geiteljjke Men begrijpt, dat door dit eestelde verlangen naar stoffelijke dintl u* het behoort te blyven en nog mtder gevoed^ worden. Men hoede er zich V g ed mag feest een Sint-Nicolaasfeest f*™*" volhangen van den K^.*iü maken! Het dat verscheidene opvoeders jaar in jaar uit voortblyven gaan op deze wijze, maar dat neemt niet weg, dat het opwekken en voeden van het verlangen naar stoffelijke dingen by het kind lijnrecht in strijd is met de idee van het Kerstfeest. Erger nog! Het zou me niets verwonderen wanneer op Kerstfeest 1937 aan de jeugd z.g. oorlogsspeelgoed gegeven zal worden, Wat blyft er dan over van de stemming welke een lied wekt als „Vrede op aarde"! Ik geef toe, dat er thans op de wereld heel wat aan 't veranderen is, dat er in de mensch- heid groote veranderingen plaats grijpen, ge lijk staande met onvaderlandslievendheid, maar laat ons onze zinnen bewaren, laten wjj toch bewust blyven, dat het hoogste gebod in dit eene vervuld ligt: Hebt uwen naaste lief gelijk uzelven!' In de afgeloopen week had ik met ver schillende ouders over het bovenstaande een langdurig gesprek gehad. Niettegenstaande hun ver uiteenloopende opvattingen over het Christendom, waren zij het, voor wat betreft het door mjj hierboven reeds genoemde, vol komen met my eens. Kerstfeest blyve een feest van geestelijke verdieping. Maar zal men vragen: Bent u dan tegen eiken vorm van geschenken-geven? Neen! Ik zou het bijvoorbeeld in het geheel niet ver keerd vinden, als men de kinderen op dit feest hun passende boeken geeft, planten, wand- teksten en dergelijke dingen. My'n bezwaar geldt voornamelijk het geven van die geschen ken en cadeaux, welke bij het kind het ver langen naar materieele waarden opwekken. Het is in vele gevallen reeds zoo geworden, dat een Kerstfeest, waarop dergelijke gescheo» ken niet gegeven worden, in de oogen d** jeugd geen Kerstfeest meer is! D4t moets» wij tegengaan! Niet de materieele dingen, niet de bevrediging van het verlangen naar stoffelijke dingen» doch het trachten te geven van geestelijke waarden, het opwekken van het verlangen naar geestelijke goederen moeten naar mijn stellige overtuiging bij de Kerstviering naar voren gebracht worden.. Op welke wijze men dit doet of meent te moeten doen, laat ik hief buiten beschouwing. Ieder kerkgenootschap hebbe daarin zyn eigen overtuiging!

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14