Kruiswoordraadsel Klein voetbalprogramma voor a«s» Zondag» K.N.V.B. N.H.V.B. Geen Kerstvoetbal, en Heider-Succes, Alcmaria-'t Gooi Tijdschriften en Weekbladen Op het oogenblik, dat wy dit overzicht schrijven, is er nog steeds niets bekend van voetbalwedstrijden, die op den 2en Kerstdag gespeeld worden. Aangenomen mag dus wel worden, dat men voor zoo ver het ons district betreft, verstoken zal zün van Kerstvoetbal. De wedstrijden, die wij hieronder be spreken, zijn dan ook alle te spelen op a.s. Zondag, 27 December! AFDEELING L Eerste klasse. Alleen DFCCW is vastgesteld, welke wedstrijd de thuisclub, die nota bene in staat was Ajax de eerste nederlaag toe te dienen, goede perspectieven biedt. Tweede klasse A. Hier vinden we HerculesOSV op het pro gramma staan, waarvan het resultaat sterk aan een gelijk spel doet denken. Zeeburgia en WFC spelen op het terrein van eerstgenoemde hun achtalligen wedstrijd, die door de thuisclub beslist gewonnen moet worden om niet verder bij Hilversum en Velox achterop te geraken. Tweede klasse B. Van de twee wedstrijden, die voor deze af- deeling te spelen zijn, vinden we Alcmaria 't Gooi den belangrijksten. Het kon n.1. wel eens gebeuren, dat de thuisclub plotseling den vorm van het begin dezer competitie terugvond en, overigens geheel bij verrassing, 't Gooi zou slaan, danzijn de withemden nog slechts 2 punten op deze Hilversummers en als EDO van Spartaan wint, 3 punten op de Haarlemmers ten achter. Dan zou er nog een behoorlijke kans voor de Alcmarianen in zitten! Maaréérst van 't Gooi winnen en dét zal den withemden niet zoo glad zitten. Toch achten we de mogelijkheid niet heele- maal uitgesloten en we zouden, terwille van de spanning alleen al, wenschen, dat de Kaas stedelingen met een overwinning uit de bus kwamen. Zooals wij al terloops aantippen, speelt EDO tegen De Spartaan. Veel indruk heeft de Haarlemsche ploeg niet op ons gemaakt en als zij wint, zal het met klein verschil zijn. Derde klasse A. HelderSucces. De al eerder vastgestelde en wegens ter rein-afkeuring niet doorgegane wedstrijd HelderSucces, is opnieuw vastgesteld. Laat ons hopen, dat hij ditmaal doorgang zal kun nen vinden. Wij herinneren aan hetgeen wij de vorige maal al over deze ontmoeting zei den en wijzen nog eens op de typische ge lijkwaardigheid van de ploegen: Helder Succes 10 10 4 33—26 2 21—23 10 10 Het aantal behaalde winstpunten is dus precies gelijk, terwijl de doelcijfers duidelijk demonstreeren, dat de Helder-voorhoede pro ductiever is dan die van Succes, welke laatste zich echter op een iets sterkere verdediging mag beroepen. Na veel spanning kon het wel eens een gelijk spel worden. Van belang voor de bezetting van de bovenste plaats is de wedstrijd ZaandijkKinheim. Zoo als men weet, staan de ex-tweede klassers 2 punten op de blauwhemden voor en als zij winnen, kunnen zij dus den kampioenswimpel wel voor den dag halen. Zoover is het even wel nog niet en wij voor ons geven de thuis club wel een kansje op een kleine overwin ning. De interesse voor deze afdeeling zou er danig mee toenemen! AssendelftPurmersteyn brengt de twee laagst geplaatste ploegen tegenover elkaar. Dat zal een slechte wedstrijd worden met de thuisclub als vermoedelijke winnaar. Vierde klasse A. Alleen de inhaalwedstrijd Nieuwe Niedorp Schagen prijkt op het programma, die 13 De cember niet door kon gaan. We zijn geneigd een overwinning voor Nieuwe Niedorp te voorspellen, al heeft deze burenstrijd wel eens meer verrassingen opgeleverd. De prestaties van N. Niedorp tegen Oudkarspel, hoewel daar verloren werd, hebben ons toch heel wat meer ontzag ingeooezemd dan het verweer van Schagen tegen Strandvogels. Reserve tweede klasse. HRC IIAjax III is hier de groote wed strijd, tusschen de nummers 2 en 1 Nog Zon dag j.1. hebben de Ajacieden getoond er weer heelemaal in te ztjn, zoodat we een zeer zwa- ren wedstrijd voor de rood jakken voorzien. We vreezen zelfs, dat het op een kleine neder laag voor hen zal uitdraaien. Vastgesteld is ook nog KFC IIDWV n. Reserve derde klasse A. Sterk favoriet gaat HRC's derde elftal naar Coen's geboortestad, waar Hollandia II partij moet worden gegeven. Als de roodjes dan ook deze partij winnen, staan zij precies ge lijk met Helder II. Zij zullen dus wel zooveel energie aan den dag leggen, dat de punten mee naar Den Helder komen. Dan zal vrij zeker Helder IIHRC III de beslissing moe ten brengen. Alkmaarsche Boys II gaan bij KFC III op bezoek, terwijl Alcmaria III als gastvrouw zal fungeeren voor WFC III. AFDEELING n. Geen eerste klasse wedstrijden. AFDEELING Hl. Eerste klasse. AGOW speelt op eigen veld tegen NEC, en zal zich niet door haar tegenstander mo gen laten verrassen. Wij gelooven wel, dat de blauwen hun derde plaats wat steviger zullen stellen. Wageningen zal wel van het bijzonder te leurstellende Enschede winnen. Tenslotte gaat Heracles bij ZAC op bezoek en zal na een uiterste krachtsinspanning met kleine cijfers winnen. AFDEELING IV. Eerste klasse. Voor deze afdeeling is een vrij volledig pro gramma samengesteld. Roermond, dat 2 wed strijden minder gespeeld heeft dan b.v. PSV komt in het veld tegen de kampioen NAC en kan dus nu eens aantoonen of het haar ernst is een gooi naar den kampioenstitel te doen. Daar NAC op eigen terrein speelt, heeft zij een beste kans om den opmarsch van Massy c.s. te stuiten. BW, na de onverwachte nederlagen van de drie boven haar geplaatsten weer danig in the running, gaat een lastigen wedstrijd in Maastricht tegen MVV tegemoet. Best mo gelijk, dat de Bosschenaren voor de veran dering weer eens „uitgeschakeld" worden. JulianaPSV wordt 2den Kerstdag ge speeld. Nu komt de leidende positie der Eind- hovenaren wel degelijk in gevaar. Juliana thuis valt heusch niet mee en als de PSV-ers deze lastige klip met succes omzeilen, kunnen we spreken van een kranig herstel van hun ploeg. AFDEELING V. Eerste klasse. In het Noorden zet men spoed achter de voetbalzaken, daar wederom een volledig pro gramma is samengesteld. Als alles doorgaat, zullen 5 van de 10 clubs Zondag reeds 13 wedstrijden hebben en dus raakt de Noorde lijke competitie al aardig op haar eind. Achilles achten we in staat om op eigen veld van Leeuwarden te winnen, hetgeen dan voorloopig het afstaan van de fatale plaats zou beteekenen. Want we mogen wel aan nemen, dat GVAV op het veld van Friesland zal winnen. Be-Quick krijgt in Sneek een lastigen te genstander, maar zal tenslotte toch zege vieren. Het dorp Hoogezand zal op z'n kop staan vanwege de eerste klasse-derby, die daar plaats zal vinden. Veendam tenslotte zal haar fraaie tweede plaats wel weten te be houden door een overwinning op Velocitas, dat bij haar op bezoek komt. Eerste klasse A. Bergen 1 is vrij, ZFC 4 en OSV 3 beide spe len. Het ziet er naar uit of ze beide weer zullen winnen.. ZFC 4 moet naar CSV, dat Zondag nog zoo overtuigend door Bergen werd geklopt. Indien de Zaankanters hun tegenpartij niet onderschatten, zullen ze hun fraaie positie ongetwijfeld weten te hand haven. OSV 3 gaat naar het zwakke Vrone. Het zou al een heele vrrassing zijn, indien St. Pancras een gelijk spel zou kunnen bemach tigen om van winnen maar niet eens te spre ken. Beemster ontvangt Alcmaria 4. We voor zien hier een kleine B.-zege. WFC 4ZVV 3 biedt voor de bezoekers de beste kansen, mede op grond van hun zeer eervol resultaat tegen ZFC 4, waarvan slechts met 21 werd ver loren. Eerste klasse C. Hollandia 3 krijgt gelegenheid haar kansen te verbeteren in een thuiswedstrijd tegen MFC 2. Berkhout kan het het bezoekende Twisk lastig maken. De club van Teer heeft echter de beste kansen. Andijk 2Hoogkarspel is een dubbeltje op zijn kant. Tweede klasse D. Wat ons verwondert is, dat Zeemacht maar steeds vrij is. Op die manier krijgen we een zeer onregelmatig verloop van de competitie. Z. is nu al drie wedstrijden bij de mesete an dere achter. Dat wordt nu nog erger, want de competitieleider heeft wederom geen wed strijd voor de Zeelieden vastgesteld. In dit ge val de vrije Kerstdagen is dit nog te rechtvaardigen, maar 13 en 20 Dec. hadden ze toch wel kunnen spelen. Voor Zondag a.s. zijn twee wedstrijden vast gesteld n.1. SchoorlHRC 4 en Wieringer- waardHeld. Boys. We moeten de Racers niet geheel kansloos achten op hun visite aan Schoorl, hoezeer de Schoorlmenschen thuis ook van leer kunnen trekken. Een S.-overwinning moet nog wel als het normale resultaat worden beschouwd, een groote verrassing mag men het niet noemen als HRC eens gelijk zou weten te spelen. Held. Boys is den laatsten tijd aardig op gekalefaterd en de tijd ligt ver achter ons, dat de Boys zich op eigen veld met 10—2 lie ten afslachten door Wieringerwaard. We heb ben dan ook een idee, dat W. Zondag een pit tige tegenstander zal ontvangen, de zich niet meer een, twee, drie laat overmeesteren. Noch- thans achten we de ploeg van Hazeloop in staat te winnen, al zien we het niet met groot verschil geschieden. Tweede klasse D. DTS 2 gaat op visite bij Koedijk I, waar de Langedijkers niet veel kans zullen krijgen. Alk. Boys 4 ontvangt MEVO, terwijl Aker sloot bij Alcmaria 5 op bezoek gaat. Tweede klasse E. Schagen 2 krijgt gelegenheid om de eerste plaats in te nemen, daar Sporters vrij is. De Schagers ontvangen Zondag Oudendijk 1, waarvan zeker gewonnen kan worden, als het maar even beter wil vlotten dan tegen Hol landia 4. Naar we hoorden, had Hollandia 4 diverse oude paarden van stal gehaald en zoo doende een sterker elftal dan gewoonlijk. Hem ontvangt Sijpekarspel. De uitslag heeft geen invloed. De strijd om het kampioenschap gaat uitsluitend tusschen Sporters en Scha gen 2. Tweede klasse F. Zondag kan Watervogels 2 probeeren zich te herstellen van de op eigen terrein geleden 72 nederlaag tegen Succes 2. Of dat geluk ken zal, vooral nu op Wieringen wordt ge speeld, moeten we betwijfelen. S. 2 zou door te winnen de hoop van de Vogels definitief kun nen wegnemen en zichzelf van een gevaarlijken mededinger kunnen ontdoen. De andere con current, HRC 5, zal nog wel een tijdje blijven dreigen. Deze gaat naar Helder 4 (10 uur) en nu moge er door de lagere Helder-eftallen een merkwaardige golf van herstel zijn gevaren sedert een paar weken, we kunnen ons niet voorstellen, dat Racing op het Helderveld zou sneuvelen. BKC 2 heeft de beste papieren tegen Helder 5 (2 uur). OudeschildTexel 2 zal een feilen strijd worden, waarbij wij met de beste wil geen overwinnaar kunnen aanwijzen (2 uur). Derde klasse E. Dirkshorn gaat een kwade pijp rooken. De visite, die ze om 12 uur brengt aan Schoorl 2, vinden we lang geen peuleschil. Ursem gaat naar Bergen 2 (2 uur). De Berger club zou met een gelijk spel al heel goed werk gedaan hebben, 't Is maar de vraag of Ursem zich dat laat welgevallen. Alkmaar 3 ontvangt MEVO 2, terwijl Egm. Boys 2 bezoek krijgt van Vrone 2. VCLAartswoud is een halve derby en daarom slechter te voorspellen dan aan de hand van het groote ranglijstverschil zou wor den verwacht. Niettemin houden we het op VCL. And. Boys is vrij, terwijl MOC naar MFC 3 moet. Derde klasse D. Er vindt een spannende partij plaats om 12.30 in Den Helder, n.1. Atlas 2Cocksdorp. We hebben den indruk dat Cocksdorp groot gevaar loopt de eerste nederlaag van dit sei zoen op te loopen. Atlas 2 zou hierdoor nog wel niet de leiding nemen, omdat ze een achterstand in wedstrijden heeft, maar haar verliespuntenaantal zou beneden dat van de Cocksdorp komen. Helder 6Succes 3 (12 uur) zien we op een Wieringer overwinning uitdraaien. JVC 2 achten we na de laatste goede resultaten niet kansloos tegen het bezoekende HRC 6 (2 uur). Vierde klasse F. DTS 3 krijgt bezoek van CSV 3 (12 uur). Vierde Klasse G. Watervogels 3 ontvangt het tweede elftal ngL iicu van Tex. Boys (12.30) waarvan ze ongetwij feld zal winnen. Vierde Klasse H. Dit afdeelinkje is er na de onverwachte derlagen van Petten 2 en Callantsoog teressanter op geworden. We voorzien 2 bijv. niet zonder meer van een opgei g_ winstkans nu Oudesluis op bezoek komt Oudesluizers hebben Callantsoog geklopt het zou ons daarom niet verwonderen int P. 2 gedwongen zal worden met een geliJK sp genoegen te nemen. Verliezen zien we ni direct, want we zijn er van overtuigd, dat Pettemers na de Dirkshorner ervaring dub oei hard zullen aanpakken. Dirkshorn 2 krijgt Wieringerwaard 2 bezoek. De roodbroeken hebben niet veel ka in onze oogen. Schagen 3—Succes 4 (12 uur) geeft bcna- gen de beste kansen op de beide puntjes, ne- in- Junioren A. Helder a ontvangt ZFC a, dat onderaan staat (12 uur). Uit hoofde van dien zijn de wit jakken verplicht om te winnen. OSV a zal raad weten met het bezoekende Zaandijk a. Adspiranten. In afd. K gaat DTS a naar Alcmaria (11.15), waartegen zij niet kansloos is. In afd. M wordt alleen Alkmaar bKoedijk gespeeld. De Koedijkers kunnen weer twee punten vergaren. In afd. O is VCL a vrij. In afd. R wordt om 12.30 op Wieringen Succes aSchagen a gespeeld. De bezoekers hebben de beste kans. In afd. S versterkt Helder c haar leidende positie ten koste van Succes b (11.30). JVC a kan van HRC c thuis winnen (12.30), maar dan zal er ook goed gespeeld moeten worden. Atlas a—Helder d (10 uur) kan spannen. We zien A. aan het langste eind trekken. Adsp. T. Na het uitstekende figuur dat Oudesluis a tegen Callantsoog a sloeg zien we niet in hoe Schagen b de bezoekende Oudeslui. zers zou kunnen weerstaan (10 uur). Helder 5 zal niet opgewassen zijn tegen Callantsoog a dat om 10 uur naar de Spoortlaan komt. Oplossingen vorige week. Horizontaal: Jan van Gent, Aver, Cider, Neder, Noga, Treden, Men, Jij, Eden, N. S., Overal, Veda, Friso, Arend, Amor, Normen, Alt, L. S., Uiig, Annaal, Iers, Slons, Diets, Mbei, e.k., Ets, Sec, Kraak, N.O. Verticaal. Jantje van Leiden, Averij, Nede, Vrede van Munster, N. C. Gin, Edom, Negen, Trans portrisico, Rede, Nerf, Nara, Oder, Lima, Eros, Solo, Dein, Nias, Galm, Are, Loos, Eik, Neen, Sta, S. A. In het kruiswoordraadsel waren bijna geen fouten gemaakt. De kleine vergissing, die er in de opgave geslopen was, hadden de meeste puzzelaars zelf al goedgemaakt. Friso is een voornaam, die in de geslachtslijst van het Huis Oranje, nog al dikwijls voorkomt. Het woord „aver" is thans geheel ver anderd, maar het leeft in 'n heel bekende uit drukking voort: „iemand van haver tot gort kennen". Vroeger luidde die „iemand van aver tot aver kennen", dus van z'n voorouders af. Toen echter dit woord begon te verdwij nen, maakte de volksmond er onze tegenwoor dige zegswijze van. Het schapen-puzzeltje was toch niet zoo eenvoudig als de meesten wel dachten! Dat getuige de ettelijke foutieve oplossingen, 100, 98, 96, 108, ja wat getallen waren er niet als uitkomst. Een puzzelaar was zelfs zoo spits vondig, om er lammeren bij te halen, en die voor 'n half schaap te rekenen. De heer IJ. S. maakte een gedicht, waar in hij z'n oplossing (de goede!) motiveerde: Aan het einde was 12 schapen zijn getal. Daarvoor had hij er 2 X (12+ %)=25 al, Voor zijn tweede verkoop was geschied Was 't aantal schapen 2 X (25+ 51 subiet. Toen hij dus naar de markt toe toog Hield hij 2 X (51 103 schapen in 't oog. Langs algebraiïschen weg is de oplossing nog veel vlugger te vinden: stellen we het aantal schapen op x, dan krijgen we: de eerste kooper krijgt x de tweede kooper krijgt Y* x V* de derde kooper krijgt x Het restant bedraagt dus xen dat is gelijk aan 12. Het aantal schapen is dus 108. De prijs van 2.50 won deze week. Mej. R. KALIS, Sluisdijkstraat 76. Heel wat lezers hebben ons gevraagd: wan neer krijgen we eens een fijn cijferraadsel Wel, deze week introduceeren we er een. Het is een puzzle, die zich buitengewoon leent tot het vullen van regenachtige achternamidda gen, en we hopen van harte, dat dit soort raadsels bij u in den smaak zal vallen. Loga- rithmetafels of iets dergelijks zijn er abso luut niet bij noodig. Maar omdat voor velen van onze lezers, de tijd, dat ze hun rug tegen de schoolbanken drukten, al in een grijs ver leden ligt, laten we eerst een korte toelich ting voorafgaan, gevolgd door een goeden raad, die niet duur is. Toelichting. 1. Met een reeks wordt bedoeld een rij ge tallen, die met 't zelfde verschil opklimmen of afdalen, (bijv. 13, 15, 17, 19 etc. of 7, 6 5 4 etc.). 2. Een tweevoud is een even getal. 3. Als een getal door 3 deelbaar is, dan is ook de som der cijfers door 3 deelbaar (b.v. 312 is door 3 deelbaar, want 3 l_|_2 6) 4. Als men bij een 11-voud de som der cijfers op de oneven plaatsen neemt (aan den rechterkant beginnen!) en daarvan de som van de cijfers op de even plaatsen aftrekt moet het verschil 0 of 11 zijn. 5. Een kwadraat ontstaat door een getal met zichzelf te vermenigvuldigen (b.v. 8 X 8 64). 6. Vermenigvuldigt men dit kwadraat nog eens met het oorspronkelijke getal, dan heeft men een derde macht. (8x8x8). 7. Een symmetrisch getal verandert niet Sv.m92n62h9f Van aCht6ren -ren leest heeft een zonnig spoor! en u Correspondentie. «chVeJ',52 b«. wikkelen?. P aar3ter van te ont- Horizontaal. 1. 3e macht 6. 3e macht. 12. 3e macht 14. reeks 15. 33-voud 16. 4e macht 18. kwadraat 19. 10-voud en 11-voud 20. 11-voud 22. 29-voud 23. kwadraat 24. reeks (omgekeerde van 40 hor.) 26. veelvoud van vert. 20 27 even getal 28. kwadraat 29. als vert. 5 31. als vert. 17 32. kwadraat van vert. 30. 33! ondeelbaar getal of verschil in de reeks van hor. 1. 34. 10-voud 36. de helft van 30 vert. 38. als hor. 26 40. reeks omgekeerde van 24 hor. 45. 7-voud 46. 17 vert. plus 41 vert. 48. reeks. 49. 29-voud 50. als hor. 18 52. kwadraat 53. 6-voud en 11-voud 54. omgekeerde van 12 hor. 56. 3e macht 57. 3e macht. 58. omgekeerde van hor. 1 Verticaal. 1. reeks 2. 6-voud 3. 100-voud 4. kwadraat 5. ondeelbaar getal •6. wortel uit 41 vert. 7. ondeelbaar getal 8. 23-voud 9. 19-voud 10. symetrisch getal 11. reeks 13. 4e macht 16. 3e macht 17. 11-voud 20. 6-voud 21. een 2-voud van een kwadraat 24. 30 000 plus hor. 15 25. 17 maal hor. 15 28. 3e macht 30. 10-voud 33. 3e macht 35. 11-voud 37. 3e macht 39. 41. 42. 43. 44. 45. 47. 49. 51. 53. 55. 56. 23-voud kwadraat kwadraat van vert. 41 3-voud kwadraat 89 maal hor. 22 2-voud en 9-voud reeks 23-voud 5-voud 31-voud 11-voud Tevens laten we nog een tweetal kleine puzzle's volgen, waarbij men uit de letters van het visite-kaartje het beroep van den eigenaar vinden kan. Alle letters moeten ge bruikt worden. A. T. BREITER RANSDORP IR. U. BOUK DUINWEG WATERINGEN Onder de goede oplossers zal een doos Unit- post worden verloot. Ons Nederland. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitg. Mij. N.V. Amsterdam (Heerengracht 390). (Off. orgaan van de V.V.V.'s in Neder land). Ook dit December-nummer munt weer uit door zijn waarlijk uitstekende verzorging van ekst en illustraties. Wij vermelden speciaal het artikel, hetwelk vertelt over de opleiding van employé's op buitenlandsche reisbureaux en wat zij moeten weten van ons land. Voorts de bijdrage „Folklore en vreemdelingenver- eer en tenslotte het vele vereenigingsnieuws en de foto's, waarbij er zijn, die opvallend fraai zijn. Het Kerstnummer van het maandblad „Horeoaf", off. orgaan van den Ned. Bond van werkgevers in hotels, restaurants, café's en aanverwante bedrijven, Aronskelkweg 70, Den Haag. Een aardig nummer, vlot uitgevoerd, met a van goedgekozen verhalen, en tusschen den tekst vroolijke illustraties. Ook de typografi sche verzorging luistert naar hooge eischen. Contact, maandblad voor de Nederlandsche jeugd, December-nummer. Uitg. Dallaan 8, Baarn. Uit den inhoud van dit nummer noemen n' pC^.a've de vaste rubrieken, de schets e Parijsche Luchtvaarttentoonstelling", ver volgens „Dr. Visser en de Karakorum" en enslotte het leerzame „Bobtechniek en Bob- rennen",

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 16