Nieuwe aardbeving Nieuw handelsverdrag met Duifschland Cuba wordt Bemanning der „Komsomolterechtgesteld 1 Sianfoc geïsoleerd? Geen Chineesche muur om Amerika DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER in San Salvador Reisbureau WACO fascistisch SPANJE Zwitserland erkent de verovering van Abessinië Buitenlandsch Overzicht Vliegtuig-diefstallen in Frankrijk DONDERDAG Met de Kerstdagen en Nieuwjaar rijden wij naar Dusseldorp-Keulen- Antwerpen Brussel en Parijs De Duitsche eischen om koloniën Duitschland vraagt militaire dokters heldersche courant - KKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 64e JAARG. No. 7885 24 DECEMBER 1936 2000 SLACHTOFFERS? Stefani meldt uit New York dat in den afgeloopen nacht, zich in San Salvador een nieuwe aardbeving heeft voorgedaan, welke «veneens groote schade heeft aangericht en een groot aantal personen het leven heeft gekost, Het aantal slachtoffers zou nu ongeveer 2000 bedragen. De Msb. geeft naar aanleiding van deze aardbeving niet oninteressante bijzonderhe den over de houding van dieren bij aardbe vingen. jTot nog toe zijn de geleerden er niet in geslaagd, om de komst van een aardbeving aan te kondigen. Zeer interessant is echter, dat sommige dieren vaak door hun onrust te kennen geven, dat er een aardbeving op komst is en hun meesters waarschuwen om zich in veligheid te stellen. Bij de jongste aardbeving in Noord-Italië Beeft men geconstateerd dat de honden ge weldig begonnen te blaffen en hals over kop het huis ontvluchtten, enkele oogenblik- ken, voordat de aarde begon te beven. Jaren geleden, toen in Messina een aard- fievingsramp duizenden slachtoffers maakte werd een koopman door zijn hond van een Wissen dood gered. Tegen middernacht be gon het beest te huilen, te blaffen en tegen de deur te krabben. Toen de man opstond om de deur te openen trok de hond hem bij zijn kleeren naar buiten. Nauwelijks in de openlucht, ontstond er Zoo'n geweldige aardbeving, dat de huizen ineenstorten en dat hijzelf ook tegen den grond werd geslingerd. Toen de dageraad aanbrak zag hij rondom zich. heen niets dan puinhoopen. Ook in Japan, waar aardbevingen veelvul dig voorkomen, heeft men dezelfde waarne mingen gedaan. Als zulk een ramp in aan- t'ocht was, werden de paarden zeer_ onrus tig; zü begonnen te stampen en te hinniken en deaen allerlei pogingen om uit hun stal len los te breken. De Japaneezen begrepen deze waarschuwingen en namen aanstonds de noodige veiligheidsmaatregelen. Ook bij de jongste aardbevingsramp in San Salvador hebben de dieren menschen gewaarschuwd en velen hebben daaraan hun leven thans te danken. OOK DE CLEARING GEREGELD. De onderhandelingen, welke sinds eenigen fljd afwisselend te Berlijn en te s-Graven- fiage werden gevoerd met een Duitsche on derhandelingscommissie, hebben geleid tot overeenstemming over de regeling van het üandels- en betalingsverkeer met Duitsch- fand voor het jaar 1937. Het nieuwe clearing-verdrag treedt in de Plaats van het op 5 December 1934 gesloten verdrag, dat op 31 December 1936 afloopt. Het beeft een looptijd van een jaar en het is in hoofdzaak gelijk aan het bestaande verdrag. Het nieuwe handelsverdrag heeft eveneens Gen looptijd van een jaar en treedt in de Plaats van het op 31 December a.s. afloopend "verdrag van 23 December 1935. Ook dit ver drag is in hoofdzaak gelijk aan het dezer dagen afloopende handelsverdrag. Eenige wijzigingen, welke aangebracht werden, hou den verband met de steeds voor het loopen- de verdrag aanvaarde grondslagen. De teksten van de nieuwe verdragen zul len na Kerstmis worden gepubliceerd. draagt inlichtingen aan ons kantoor Kanaal- weg 137, telefoon 773, Den Helder. Het democratisch kabinet moet heengaan. Het lijdt bijna geen twijfel, dat de senaat het afzetten van den president en den vice- president der republiek zal uitspreken, daar 29 der 36 senatoren Kolonel Batista steu nen. De bijeenkomst zal waarschijnlijk den geheelen nacht duren. BATISTA, Militair dictator van-Guba. De politieke leiders Ijpuaen gich reeds b^- zig met de vorming van een nieuw con centratie-kabinet, dat leden der nationalis tische en democratische partijen zal omvat ten. Alle leden van het ministerie-Gomez zullen hun ontslag aanbieden, behalve de secretaris voor de verdediging, Montalvo, en die van justitie, Cartana, die aanhangers van Batista zijn. Gomez heeft tegenover persvertegenwoor digers verklaard, dat hij verwachtte door het congres ten val te zullen worden ge bracht. Hij voegde hieraan toe, zich in het particuliere leven te zullen terugtrekken, doch op Cuba te zullen blijven. In afwij king van hetgeen gemeld werd, zal Gomez niet zich zelf voor den senaat verdedigen, doch heeft senator Guttierez deze verdedi ging op zich genomen. De houding der Ver. Staten. Naar uit Washington wordt gemeld, volgt men aan het ministerie van buitenlandsche zaken de Cubaansche crisis met aandacht. Men vraagt zich af, of het ministerie van buitenlandsche zaken de nieuwe regeering als constitutioneel zou erkennen, zoo Go mez zou worden afgezet. Patterson, de ambassadeur der Vereenig- de Staten op Cuba, heeft president Roose- velt een nota doen toekomen, doch tevens verklaard, dat deze nota slechts een samen vatting van den toestand «op Cuba was. Diepe verontwaardiging in Rus land. Duitschers aan Franco's zijde. De correspondent van de Daily He rald te Gibraltar seinde gisteravond aan zijn blad, dat naar gevreesd wordt de 25 a 3o mannen die de equi page vormden van het Russische stoomschip „Komsomol", dat verle den week door een van de oorlogs bodems van Franco tot zinken is ge bracht, om het leven is gekomen. Eenige opvarenden zijn door de Spaansche opstandelingen terecht gesteld, de overigen zijn verdron ken. Sinds het schip op 15 December ter hoogte van Cartagena in bran denden toestand was gezien, heeft men niets meer omtrent de beman ning vernomen. De „Komsomol" aan zijn lot overgelaten. Generaal Franco heeft niet ont kend, dat het schip door een kruiser der opstandelingen tot zinken ge bracht was. Hij heeft over dit inci dent volkomen het stilzwijgen be waard. Naar de correspondent van de zij de der opstandelingen heeft verno men was de „Komsomol" door den kruiser der opstandelingen „Cana- rias" brandend gelaten. De „Cana- rias" heelt vier leden der beman ning opgepikt. Zij werden later terecht gesteld, de anderen zijn in zee verdronken. De Daily Herald voegt hier aan toe, dat indien dit bericht bevestigd zai worden, het in Rusland de hevigste verontwaardiging zal wekken. Bericht aan Russischen ambas sadeur medegedeeld. Toen het bericht, dat de leden der beman ning van de Komsomol waren terechtgesteld of in zee verdronken, te Londen werd ont vangen, werd het getelefoneerd naar de ambassade der Sovjet Unie. Maisky, de ambassadeur, woonde in het Foreign Office juist een bijeenkomst bij van de sub-commissie der niet-inmengingscom- missie. Een ambtenaar van de ambassade begaf zich direct naar Maisky, wien hij van het bericht in kennis stelde. Verontwaardiging in Rusland. Moskou, 24 December (ANP). Met diepe verontwaardiging spreken de arbeiders van de Sovjet-Unie over het in den grond boren van het Sovjet-Russische motorschip „Kom somol" door de Spaansche opstandelingen. In vele vergaderingen zijn resoluties aange nomen, waarin de regeering wordt verzocht maatregelen te nemen om een einde te ma ken aan de aanvallen op Sovjet-Russische schepen. Versterking bij Villa Verde opgeblazen. Een afdeeling „Dynamitros" heeft hij Villa Verde een versterking in de lucht laten NANKING TROEPEN RUKKEN OP. BEHEERSCHT TSJANG- KAI-SJEK ZIJN SOLDATEN? De regeering van Nanking heeft besloten, uitsluitend de luchtbombardementen op de troepen van Tsjang Hsoe Lia'ng gedurende drie dagen te staken. De regeeringstroepen rukken derhalve, naar de Chineesche pers meldt, langzaam, maar ononderbroken op in de richting van Sian Foe. Volgens berichten uit Sjanghai is te Sian- foe iets bijzonders gaande. De stad zou sinds gisteren volkomen van alle verbindingsmid delen zijn verstoken. Ook wordt gemeld, dat de Duitsche arts, Herbert Wunsh, en de Duitsche adviseur van Tsjang Sjoe Liang, Wilhelm Friese, gewond zijn. De Nanking-regeering verwacht, dat de on derhandelingen over de vrijlating van Sjang Kai Sjek nog verscheidene dagen zullen du ren. De maarschalk en zijn vrouw zullen dan ook, naar men gelooft, niet tijdens de Kerst dagen te Nanking terugkeeren. Volgens geruchten houdt Tsjang-Sjoe- Liang zich gereed voor een vertrek naar het buitenland. Hij zou dan echter eischen, dat zijn veiligheid tot zijn aankomst te Hong kong door Tsjang-Kai-Sjek persoonlijk ge waarborgd zou worden. De regeeringstroepen hebben Weinan aan den spoorweg Toengkwan-Sianfoe ingeno men. Herhaaldelijk vliegen regeeringstoestel- len boven Sianfoe om te voorkomen, dat Tsjang-Sjoe-Liang zich uit de voeten maakt. Is Tsjang-Sjoe-Liang de baas? Insiders beweren, dat Tsjang-Sjoe-Liang reeds lang de groote fout heeft ingezien, wel ke hij maakte door de gevangenneming van Tsjang-Kai-Sjek. Persoonlijk zou hij dan ook zeer gaarne den generalissimus vrij laten, doch het schijnt, dat hij niet genoeg gezag over zijn troepen heeft om tot deze stap over te gaan. Zijn minderen vreezen den straf van Nan king, indien de waardevolle gijzelaar hen is ontvallen en oefenen daarom dwang uit op Sjoe, die daardoor in een zeer onaangename positie is gekomen. vliegen, waarin rechtsche troepen zich ver schanst hadden. Mee,r dan 60 opstandelingen kwamen als gevolg van de ontploffing om het leven. In den sector van het park Lamon Loa (Madrid) werden opstandelingen, die pro beerden aan te vallen, afgeslagen. Geen van beide partijen meldt overigens belangrijk nieuws van de fronten. Er wordt hier en daar verbitterd gevoch ten maar geen der strijdende groepen wist de frontlijn belangrijk te wijzigen. DE DUITSCHERS AAN FRAN CO'S ZIJDE Men ziet ze overal. Sommige dorpen in het gevechtsterrein hebben een geheel Duitsche be zetting. Een correspondent van de Times meldt aan de de N.R.Crt. uit Gibraltar: De Duitsche invloed aan de zijde van ge neraal Franco is groot. Er zijn bijna meer Duitschers dan Spanjaarden aan het front van Madrid Men ziet Duitschers bijna over al in de bases van het front tegen Madrid. Men ziet ze met luchtafweer geschut, kanonnen en vliegtuigen. Te Cadiz zijn vijf divisies Duitsche soldaten met vlieg tuigen en luchtafweergeschut aan wal ge komen, in totaal 10.000 man. Wie door de ruines van Toledo wandelt, hoort meer Duitsch dan Spaansch spreken, Sommige Duitschers dragen Spaansche uni formen, anderen hun eigen, Duitsche, maar zij rijden allen met Duitsche vrachtauto's die het kenteeken van de Duitsche troepen in Spanje: een doodshoofd met gekruiste beenderen op een khaki veld, op den radia tor hebben. Ettelijke dorpen aan het ge vechtsterrein hebben een bezetting die ge heel uit Duitschers bestaat. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat men begon met de vijf divisies Duit schers te verdeelen over het front tegen Ma drid, wat geen succes opleverde, daar de eenheid verbroken werd. Thans geschiedt dat niet meer, sinds een Duitsche generaal te Sevilla resideert, waar hij direct onder generaal Franco staat. Oofe in Salamanca hoort men, in café's zittende, of door de hotels loopende, meer Duitsch dan Spaansch spreken. Einde der pan-Amerikaansche conferentie. In zijn slotrede in de pan-Amerikaansche conferentie verklaarde de Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, dat hij er niet genoeg op kon wijzen, dat de Amerikaansche Staten geen politiek van een continentaal isolement zullen voeren. Zij worden niet gedreven door de luchtspie gelingen van autarkie en kennen het ge vaar hiervan. Zij zien de dwaasheid van het bouwen van een Chineesche muur Minister HULL. rond een wereld-halfrond in een wereld, waarin allen nauw met elkaar verbonden zijn. Het doel is niet het Amerikaansche werelddeel te isoleeren, doch om een eigen weg te gaan naar den vrede en zoo een practisch voorbeeld te geven aan de overige werelddeelen. De vrije volkeren der aarde, verwerpen de theorie dat oorlog onvermij delijk is en de militaire uitrusting doet hen niet meer beven. Zij roepen een halt toe aan hen, die uit lust naar macht den vrede wil verbreken en zij zijn van meening, dat in de toekomst de vrede overal kan worden verzekerd door de ontwikkeling van de openbare meening, die de daden van staats lieden, die militaristische leerstellingen ver kondigen, afkeurt. Bern, 23 December. Het Zwitsersche te- legraaf-agentschap meldt: „Het Zwitsersche gezantschap te Rome heeft opdracht gekre gen, de Italiaansche regeering mede te dee- len, dat de Bondsraad, de Italiaansche sou- vereiniteit over Abessinië erkennende, dit ge bied beschouwd als deel uitmakende van het consulaire bereik, dat direct onder dit gezantschap ressorteert. De Zwitsersche ge zant, Rueger, heeft Ciano vanavond deze mededeeling gedaan", Duitschland handhaaft nog steeds zijn kolo niale eischen en Engeland staat daar even vierkant tegenover. Engeland heeft weinig vertrouwen in de goede bedoelingen van de Duitschers wat betreft hun argumentatie, dat zij hun eisch alleen zouden handhaven om dat zij behoefte hadden aan grondstoffen. 't Is wel aardig om de verschillende spits vondige redeneeringen en de argumentaties van beide landen te volgen. Wij vonden daarover in het Hbl. van gisteravond een interessant artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: De Engelschen, met Amery, den oud-minï- ster van koloniën en dominions voorop, trachten te bewijzen, dat Duitschland de waarde van de vroegere Duitsche koloniën als bron van grondstoffenvoorziening schro melijk overdrijft. De Duitschers antwoorden op dit argument: als deze koloniën inder daad zoo weinig waarde bezitten, waarom zij.t gij er dan zoo happig op? Wij hebben overigens, onze koloniën vóór den oorlog zeer weinig intensief geëxploreerd. De En gelschen zeggen: de koloniale volken, die sedert den vrede van Versailles onder onze souvereiniteit staan, willen van een terug keer van de Duitschers niets weten. De Duitschers antwoorden: maar gij hebt deze volken niet in staat gesteld, zich daarover uit 'te spreken. De Engelschen zeggen: gij kun» voor uw grondstoffen in onze koloniën terecht, zoodat gij geen eigen koloniën noodig hebt. Dr. Schacht antwoordt hierop: Wij wil len slechts grondstoffen koopen met onze eigen munt. En Amery repliceert: Duitsch land heeft in de jaren 1933-35 aan Britsch- Oost-Afrika voor f 1.429.415 aan goederen verkocht en indien het in ruil slechts voor f 1.080.511 grondstoffen en voedingsmidde len in Oost-Afrika heeft gekocht, was dat omdat het het overschot voor andere doel einden wenschte te reserveeren. Amery doelt op Duitschlands bewapening. Zoo redeneert men gezellig langs elkaar heen en uit alles blijkt dat Duitschland zijn eisch handhaaft en dat Engeland er niets voor voelt, ook al zou het daartoe in staat zijn, aan dezen Duitschen eisch te voldoen en dat om de eenvoudig reden, zooals wij In het begin van dit overzicht schreven, omdat het Duitschland niet vertrouwt. De herinne ring aan 1914 is nog te levendig, toen Duitschland de heerschappij van de Britten ter zee wilde breken door het Duitsche ideaal: „Deutschland über alles". En Enge land wil Duitschland niet in staat stellen de kwetsbare Britsche verbindingen te bedrei gen, wanneer het eigen koloniaal bezit zou hebben. Uit Frankrijk komt thans een geluid, dat het koloniale vraagstuk in een andere sfeer stelt, zoo schreef het Hbl. in het hierboven reeds aangehaalde artikel. De Franschen trachten van de koloniale eischen van Duitschland een kostbaar ruilobject te ma ken tot het klaren van de troebele sfeer, die het toekomstige lot van Europa verbergt Het Fransche initiatief is moedig, het reikt hier ten koste van een groot offer Duitsch land de hand der verzoening. Duitschland heeft Frankrijk nog in Maart van dit jaar genoopt, te overwegen of het niet naar de wapenen zou grijpen om Duitschland te dwingen, zijn herhaalde eenzijdige schending van Vredes- en Locarno-verdragen ongedaan te maken. Thans geeft het den Fiihrer te verstaan dat Frankrijk bereid is met hem en de andere belanghebbende mogendheden aan de conferentie-tafel plaats te nemen. Laat ons hopen dat Duitschland, dat zoo als we gisteren vermeldden, teekenen van toenadering geeft, op het Fransche voorstel ingaat en dat er iets goeds uit geboren mag worden. Een circulaire van het ministerie van oor log noodigt de burgergeneesheeren uit zich te doen inschrijven bij derecruteeringsbureaux voor militaire artsen. Vanaf 1 April 1937 zullen verbintenissen kunnen worden aan gegaan. Een poging om opnieuw vlieg tuigen te stelen verijdeld. Beziers, 23 Dec. (A.N.P.): De wacht van de hangars van het vliegveld Saint Pri- vat' heeft een poging om drie particuliere vliegtuigen te stelen, verijdeld. Drie perso nen wilden zich van de toestellen meester maken. Een beweêrde dat hij attaché van het ministerie van luchtvaart was en de bei de anderen verklaarden ingenieurs uit Istres te zijn. Men vermoedt dat de drie personen mede plichtig zijn van de bende, welke de vlieg tuigen van het vliegveld Larzac stal. Toen het drietal zijn poging mislukt zag vertrok het in de richting van Perpignan. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld, waaruit bleek, dat geen enkele inge nieur Istreg-verlaten had.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1