Stadsnieuws De strijd om de „Betty Bonn" Predikbeurten Svtipverkouden? Tweede Blad Laatste buslichting luchtpost Apotheken Kerstagenda* Luth, Kerk (Weezenstraat) Kerstmiddag Ned. Ver, van Huisvrouwen. Hubert Cuypers Kerst oratorium. Nieuws van Buurtcomité's. Ke :stbede. Glorine bleekt witter Afscheid van den heer Kersten. „De Toelast". F e ullleton door Friedrich Lindem a n De gemeenteraad van Broek op Langen- d(jk heeft in de zitting van den 23sten De cember benoemd tot Hoofd der O. L. School aldaar, onzen stadgenoot, den heer'j. L. H J •Westenberg, thans onderwijzer aan de Ge meentelijke Opleidingsschool voor H.B.S. en Gymnasium aan den Parallelweg. De laatste buslichting voor de luchtpost heeft plaats morgenochtend 6 uur op het hoofdkantoor. De bijbussen worden dien dae- niet gelicht. Van Donderdagavond tot 2en Kerstdag >s ochtends 8 uur is alléén geopend de Apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat 80 Op 2en Kerstdag zijn alle apotheken, tot zoolang zulks noodig is, geopend; na sluiting wende men zich tot Apoth. W. H. Kingma, Kanaalweg, die dan dienst heeft tot Zondag ochtend 8 uur. Zondagsdienst wordt waarge nomen door Apoth. H. J. Rootlieb, Binnen haven 16. Van Maandag 28 Dec. tot 2 Januari wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door Apoth. F. Smeets-Snel, Weststraat. Kerstwydingsdienst. Rehoboth-kerk (Ooievaarstraat), heden avond 8 uur, Kerst-Wijdingsavond m.m.v. Ger. Evang. Zangkoor (dir. J. Jongkees), den, heer G. Füldner (orgel) en den heer D. Makelaar [(viool). Een korte toespraak wordt gehouden. De toegang is vrij. Kerstklokken. Evenals vorige jaar zullen gedurende den Kersttijd drie bespelingen worden gegeven op het carillon in het Monument van het Ned. Reddingwezen door onzen stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito. Deze bespelingen zullen plaats heb ben hedenmiddag van 4.30 u. tot 5.30 u., en len en 2en Kerstdag van 12.15 u. tot 1.15 u. STEDELIJK MUZIEKCORPS. Dir.: Joh. F. Pala. Beschermheer: Burg. Ritmeester. Ochtendconcert in de muziektent, Juliana- park, van 8.309 uur (1ste Kerstdag). 1. Stille Nacht. Cruber. 2. Dankgebed. Valerius. 3a. Eere zij God. 3b. Ave Maria. F. Schubert. 4. Sweet belle Mahone. 5. Twee oud Nederlandsche Kerstliederen. a. Nu zijt wellkekome Jesu lieve Heer. b. 't Is een dag van vroolyckheydt, Arr. Joh. F. Pala. 6. Ave Verum. Mozart. 7. Einzug der Herrn. Handel. 8. a. Festlich U heiter, O Tannenbaum. b. O Sanctissima. Arr. H. Kling. 9. Schafers Sontagslied. Kreutzer. In het Oudeliedenhuis aan de Kerkgracht zal door Helders Gemengd Koor en den heer L. F. v. Loo Jr. (viool) en mej. A. Remelink (piano) gewijde zang en muziek uitgevoerd worden. Vrijdag, Eerste Kerstdag. Kerstviering Ned." Herv. Zondagsschool, Nieuwe Kerk, Weststraat. Kerstfeestviering met de kleinere leerlingen, leider Dr. H. A. Enklaar. 6 uur. Kerstfeesten Zondagsschool Palmstraat en Middenstraat. Kerstfeest voor de kleinen, aanvang 3u30, zaalopening 3ul5. Kerstfeest voor de grooteren, aanvang 7 u., zaalopening 6u45. 2.30 uur. Kerstfeestviering op het woon wagenkamp, door Zondagschool, geb. Vijzel straat. Huisduinen: 6 uur n.m. Kerstfeest der Zondagschool in de Ned. Herv. Kerk. Callantsoog. Star of Hope, 2.30 u., Kerstfeest Zondags school. Zaterdag, Tweede Kerstdag. Nieuwe Kerk, Weststraat, 6 uur. Kerstfeestviering met de grootere leerlin gen, leider Ds. T. H. J. v. d. Poel, Lichtbeelden. Zondagsschool Evangelisatie Vijzelstraat. Kerstfeestviering: 's middags 3 u. voor de jongste kinderen; 's avonds 7 u. voor de oudere kinderen. Kerstfeestviering Geref. Zondagsschool „Filippus" in de Bethelkerk Julianapark: voor de kleine kinderen 's middags 3 uur; voor de groote kinderen 's avonds 7 uur. 's Avonds 7 uur. Kerstfeestviering met alle kinderen der Zondagsschool. Doopgezinde Kerk. 's-Middags 4 uur Kerstfeestviering met alle kinderen der Zondagsschool. Chr. Geref. Kerk, Steengracht. Zondag, (27 December). Luthersche Kerk Weezenstraat, n.m. 5 uur Kerstzangdienst. Vrijdagochtend, den Eersten Kerstdag, 10.30 uur hoopt Ds. W. J. F. Meiners den Kerst dienst te houden. Het kerkkoor zal eenige nummers ten gehoore brengen. Alle belang stellenden zijn hartelijk welkom. Men zie de advertentie in het nummer van heden. Mevrouw de BoerJongkees herdacht. In de smaakvol versierde zaal van het Militair Tehuis in de Spoorstraat, waren Dins dagmiddag de Huisvrouwen samengekomen voor hun traditioneele Kerstviering. Aan den aanvang herdacht de Vice-Prese. mevr. Postumav. Vloodorp het overlijden van mevr. De BoerJongkees met de vol gende woorden: „Alvorens over te gaan tot onze Kerstvie ring, wil ik uwe aandacht voor een korte wijle bepalen bij het groote verlies, hetwelk onze afdeeling sedert onze vorige bijeenkomst heeft geleden, door het plotseling overlijden van ons medebestuurslid, Mevr. De Boer Jongkees. Voor onze afdeeling is haar heen gaan een verlies, omdat zij verstoken zal zijn van haar knappe leiding: voor het bestuur uwer afdeeling is het tegelijkertijd smartelijk, omdat banden van vriendschap ons met haar verbonden. Veel, heel veel heeft Mevr. De Boer voor onze afdeeling gedaan, van de op richting af heeft zij deel uitgemaakt van ons bestuur, waar haar adviezen zoo zeer op prijs werden gesteld, bekend als zij was met de plaatselijke toestanden. Van deze plaats af breng ik haar, namens het bestuur en de leden, dank voor alles, wat zij belangeloos voor onze afdeeling heeft ge daan. In haar geest willen wij blijven werken. Als een laatste hulde aan haar nagedach tenis verzoek ik U van uw zitplaatsen te wil len oprijzen en gedurende enkele oogenblikken de stilte te bewaren." Het Zusterkoor van het Hospitaal zong voor de Huisvrouwen eenige fraaie Kerstlie deren, onder leiding van Mevr. Postuma, welke door de leden zeer op prijs werden ge steld en die zeer zeker bijdroegen tot de Kerststemming. De middag werd besloten met het voorlezen van een toepasselijk verhaal door de Vice- Presidente. Ten einde op Zondag 3 Januari een goede uitvoering te waarborgen, wordt door „Hel ders Kath. Gemengd Koor", onder leiding van den directeur Leewens druk gerepeteerd. Betreffende de waarde van bovengenoemd werk schrijft, naar aanleiding van de op 16 Dec. 1.1. gegeven uitvoering in het Concert gebouw te Amsterdam, o.m. „De Telegraaf": „Het behoort tot het voornaamste, dat de toondichter gaf. In dit werk excelleeren de eigenschappen, die de beteekenis van den componist bepalen. Cuijpers wenscht niet de tendenzen van actueele richtingen te volgen, wat hij volgt is zijn inspiratie, zijn zin voor een vaak statige, steeds wei-overwogen struc tuur, zijn verlangen naar een begrijpelijke, in een warmen, immer levenden klank, zingende muziek. In dit werk is Cuijpers eminent kenner van het koor en orchest. Hij koestert het kleinste, het meest voor de hand liggende motief en dit steeds in een nauw contact met de sfeer, waarin het oude woord leeft. Dit Kerstverhaal heeft Cuijpers in het teer gekleurde kleed van de muziek gehuld en deze muziek is van een doorzichtigheid, die steeds den zin van het woord eerbiedigt De beide solisten, die ook hier ter plaatse optreden, Mevr. Marie Struyckenvan den Adel en de heer Lucien Louman, mochten bij de uitvoering te Amsterdam reeds gunstig beoordeeld worden. De heer Cuijpers komt zelf begeleiden. De firma Ypma te Alkmaar stelt daarvoor be langeloos een concertvleugel ter beschikking. Betreffende toegangsregelingen raadplege men de in dit blad voorkomende advertentie. Buurtcomité Hoogstraat. Op Maandag 21 Dec. hield het comité eene bijeenkomst in het lokaal „Iréne", Hoogstraat. Vele bewoners gaven blijk van hun belang stelling. Nadat een overzicht was gegeven van de kosten der versiering werd eenstemmig be sloten om na afloop der feesten een perma nent buurtcomité te vormen om de zaken voort te zetten en een contributie te heffen van 10 cent per maand. Nu ook dennegroen wordt gebruikt werden enkele dames bereid gevonden om rozen te maken voor deze ver siering. Besloten werd om in samenwerking met de comité's der Vroonstraten een fleestelijken avond te houden voor de ouders op 28 Dec., in het gebouw van den R.-K. Volksbond, en om op Woensdag 6 Jan. den kinderen een vroolijken midadg aan te bieden. Besloten werd voorts om met eenig feestelijk vertoon, op Zaterdag 2 Jan., des avonds 7 uur, de feestverlichting in werking te stellen. De klokken luiden en de lichtjes branden: 't Is feest in de wereld, in vele landen. De kinderen zingen een lied bij den boom, En de oud'ren buigen deemoedig en vroom. 't Is feest in de wereld: het Kerstkindje kwam: 't Was het kindeke Jezus, uit Davids stam. 't Bracht troost in het leven en kwam voor elkeen: En 't scheen, als het licht, door de duisternis heen. O! menschen, wilt toch dit licht goed verstaan: En zoo als dit kindeke in vrede gaan: Wordt dan de Apostelen voor den vrede: Dit zij een eerste en heilige bede. Kerstmis 1936. S.N.B. „Aanrecht mooi.' Seg Josepne, Hoe dit toch so schoon gewoede T' „Da's 't geheim", zegt Josepne „En 't geheim dat heet G lor ine". Op honderd manieren komt GLORINEvan pas. Het is niet alleen een prachtig bleek middel voor de wasch. Goot- steenen, stoepen, W.C. en steenen vloeren worden gron dig gereinigd en gedesinfec teerd dooreen scheut Glorine in het water. Woensdagmiddag om 3 uur waren in de bestuurskamer der school, Directeur en leera ren, de 3e klas metaalbewerkers en van elke klasse eenige vertegenwoordigers. De heer R. Kasteleijn, voorzitter der school, het eerst het woord voerende, herdacht de oprichting der school in 1907 en de benoe ming der leeraren gedurende de opening der school, toen het Nijverheidsonderwijs nog niet wettig was geregeld. Hij besprak voorts de groote toewijding van den scheidenden leeraar, die de school met 1 Januari 1937 gaat verlaten, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Namens de Vereeniging bood hij hem een door de leerlingen vervaardigde boekenkast aan. De Wethouder van Onderwijs, de heer W. de Boer, sprak namens de Gemeente den scheidenden leeraar op zeer waardeerende wijze toe en sprak zijn dank uit voor de goede zorgen, die hij gedurende bijna 30 jaar voor het Nijverheidsonderwijs te Den Helder had gehad en wenschte hem toe, dat hij nog vele jaren aan de zijde van zijn vrouw van zijn pensioen zou mogen genieten. De Directeur der school, de heer A. Smit, sprak waardeerende woorden voor de goede zorgen door den heer Kersten aan het onder wijs besteed en dankte voor de vriendschap en volle medewerking, die hij 29 jaar lang van hem mocht ondervinden en overhandigde hem namens directeur en leeraren een lees- lamp en aan Mevr. Kersten bloemen. Tenslotte sprak de leerling Jan Hart na- mmens de leerlingen der school. Hij sprak zijn dank uit voor het genoten onderwijs en het voorbeeld van plichtsbetrachting, dat de heer Kersten steeds was geweest. Als blijk van waardeering werd een ruststoel aangebo den en aan mevr. Kersten bloemen. De heer Kersten dankte allen voor de waar deerende woorden tot hem gesproken en de ontvangen cadeaux en gaf de verzekering, dat hij de prettige samenwerking, aan de school ondervonden, nimmer zou vergeten. Onder verwijzing naar een advertentie in dit nummer verzoekt men ons, er de aan dacht op te vestigen, dat hedenavond en ge durende de Kerstdagen in „De Toelast" „The Ramblers", onder leiding van Henk Klaver de dansmuziek verzorgen. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) le Kerstdag, v.m. 10.30 u.,Ds. H.A. Enklaar Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 2e Kerstdag, v.m. 10.30 u., Ds. v. d. Poel Zondag, v.m. 10.30 u., Ds. Enklaar Liturgische Jeugddienst Geref. Kerk. (Julianapark). le Kerstdag, v.m. 10 u., Cand. R. Zijlstra n.m. 5.30 u., Ds. Tollenaar 2e Kerstdag, geen dienst 4 Zondag, v.m. 10 u., Cand. Y. Feenstra n.m. 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). le Kerstdag, v.m. 10 uur, Ds. Meijnen n.m. 5.30 u., Cand. R. Zjjlstra 2e Kerstdag, geen dienst Zondag, v.m. 10 uur, Ds. Tollenaar n.m. 5.30 u., Cand. Feenstra Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). le Kerstdag, v.m. 10 en n.m. 5.30 uur, 2e Kerstdag, v.m. 10 u., Ds. N. v.d. Kraats Zondag, v.m. 10 en n.m. 5.30 uur, Chr. Geref. Kerk (Steengracht). le Kerstdag, v.m. 10 uur en n.m. 5 uur 2e Kerstdag, v.m. 10 uur Zondag, v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Alle diensten door den heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. le Kerstdag, v.m. 10.30 u., Ds. Meiners Zondag, v.m. 10.30 u., Ds. Meiners Maandag, n.m. 8.15 uur, Bijbellezing (in gebouw Weezenstraat 66), Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). le Kerstdag, v.m. 10 uur, Ds. P. J. Smidts Zondag, geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). le Kerstdag, v.m. 10 uur, G. Chr. Dun, van Alkmaar. 2e Kerstdag, v.m. 10 uur, Dr. M. v.d. Yoet, van Haarlem. Zondag, v.m. 10 u., Dr. H. Schokking, van 's-Gravenhage. Afvaardiging van den heer J. Luther Ramp naar Indië Gebouw Middenstraat 117. le Kerstdag, v.m. 6 uur, samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) le Kerstdag, v.m. 6 u., gez. vroegdienst v.m. 10 u., plechtige hoogmis n.m. 6.30 uur, Vespers 2e Kerstdag, v.m. 10 uur, Kerkdienst Zondag, v.m. 10 uur, Kerkdienst Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: le Kerstdag, v.m. 6 uur, Samenkomst v.m. 8 uur, Straatzang v.m. 10.30 uur, Samenkomst n.m. 2.30 uur, Kerstfeest viering Woonwagenkamp n.m. 3 uur, Straatzang n.m. 8 uur, Samenkomst 2e Kerstdag, v.m. 8 uur, Straatzang Zondag, v.m. 10.30 uur, Samenkomst n.m. 4u.,straatzangTuindorp n.m. 8 uur, Samenkomst Leger des Heils. le Kerstdag, v.m. 6 uur, Plechtige Kerstwijding v.m. 10 uur, Heiligingsdienst n.m. 3 uur, Kerst-jeugddemonstratie n.m. 8 uur, Heilsbijeenkomst 2e Kerstdag, n.m. 8 u., Veriossingsmeeting Zondag, v.m. 10 u. Soldateninzegening n.m. 8 u., Sluiting-Kerstfeest Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 2e Kerstdag, v.m. 10.30 uur, dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Dampo in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot 50. Doos 50 ct. Bü Apoth. eo Drogisten. 3 NIPO daar lucht je van opl Crane lachte tegen mij, terwijl hij zijn woorden als een volleerden tooneelspsler non chalant voor zich heen zei. Bij al zijn fantasie, jongensachtigheid en praatlust, was hij een geslepen kerel. Daarom is die onderzoekingsgeschiede nis van Trevor Billy Thompson zoo on aangenaam. Hij zit doorloopend in angst dat zijn kleine gezellige verzekeringszwendel aan het licht zal komen. Daarom alleen is hu naar Gibraltar gekomen en daarom alleen doet h(j Spurling en mij die fantastische aan biedingen. Drie maanden of een half jaar achter de tralies is een vervloekt onaangename gewaar wording. Onze Ouwe is een stommeling, die kon wie weet wat er uit slaan, maar hij is gek, die wil alleen maar zijn proces en anders niets. Maar wacht maar, ik heb dien braven Billy Thompson de duimschoeven aangelegd. Als die ons beschuldigen wil, als die overal rondvertelt, dat wij wat te maken heb ben met de verdwijning van de bemanning van de „Betty Bonn", dan zal ik eens wat an ders vertellen, zoo over vrachtaanduiding en zoo, dat komt wel terecht. En dat kunt g hem rustier oververtellen, als a wi Ik bedankte. Nu ik de geschiedenis zag, zooals Spurling en zooals zijn stuurman mij ze nu verteld hadden, zou ik er wel voor op passen mijn vingers te branden. Alleen één vraag interesseerde mij nog: Ja, vertel eens even, waarom is Spurling eigenlijk zoo gesteld op zijn proces, zooals ge het noemt? Lang keek Crane mij met zijn blauwe oogen onderzoekend aan en antwoordde ernstig: Ook voor hem was het blijkbaar een raadsel. Als ik u eerlijk zeggen mag, dat weet ik zelf ook niet. Het moet op een of andere ma nier verband houden met het meisje, met die Betty Bonn. Vaak praat hij in zichzelf over „vrijgesproken worden" of „eer terug krijgen" enzoovoort. Mij komt het voor, dat hij door dit proces iets bewijzen wil, of klaarheid krij gen over iets, dat hemzelf niet goed duidelijk is. Maar wat dat is...? Crane haalde zijn schouders op en ging staan. Het Bristol parlement beleefde thans groote dagen. Thompson had in deze vier de toehoorders gevonden, die hij noodig had, om zijn woede te koelen en om plannen te beramen. Zij .slurpten zijn sensatie-berichten nog liever, dan de Whisky, die hij offreerde. Bij hen kon hij zijn hart luchten. Bij hen kon hij Trevor ongestraft een zinneloozen idioot noemen. Zij waren de weg tot openbaarheid. En die had hij noodig. Zijn doel dat was voor mij duidelijk was eenvoudig: Hij wilde een gerechtelijk on derzoek inzake de verdwijning der „Betty Bonn"-bemanning vermijden, omdat hij vrees de dat hierdoor op een of andere manier ook zijn verzekeringszwendel aan het licht zou komen. Hij had een poging gedaan bij Trevor, had het laten voorkomen, dat hij zijn schip wilde terughebben. Trevor had hem de bons gegeven. Hij had het met Spurling geprobeerd met een onder- handsch aanbod, als Spurling op zijn wette lijk bergloon geen aanspraak wilde maken. Maar Spurling was verzot op zrjn proces. Maar Thompson behoorde niet tot degenen, die zich verslagen voelen, wanneer twee we gen versperd zijn. Hij zocht nu een derde mo gelijkheid. En deze derde mogelijkheid had hjj gevon den. Hij zag bliksems goed, wat een nederlaag de Rijksadvocaat in de publieke opinie egle- den had. Hij zag bovendien zeer scherp, wat een macht de openbare meening in een klein stadje als Gibraltar heeft. Dus paste hij een oude truc toe: hij maakte zijn privéezaak tot een zaak der openbare meening. Dat wil zeggen, zooiets moet ge kunnen. En Billy Thompson verstond de kunst. Hij had wel eens andere zaakjes bij de had gehad. Dan moest het toch al heel raar loopen, wilde hij de menschen van dit dorp niet onderste boven redeneeren. Daarbij was Billy Thompson voor zichzelf de beste opzweeper. Hij wist maar al te goed hoe de oven heet te maken. Daarbij kwam een goed deel stijfhoofdigheid, pleizier in schandalen en stemmingmaken. Wat hij een maal in zijn hoofd had, dat zette hij door tot het uiterste. Hij wilde Trevor verpletteren, dus moest h(j Spurling tot martelaar eener gewetenlooze justitie maken. lederen dag van elf tot een stond daarom Billy Thompson in de hall van het hotel Bristol en redeneerde. en nu zei die arme slokker van een Kapitein, deze Spurling, tegen me: „beste me neer Thompson, zei hij tegen mij, ge wordt door den hemel gezonden, ge moet mij helpen, ik wordt hier nu al een maand lang in Gi braltar vastgehouden, omdat ik vijftien, of zestien, of hoeveel menschen dan ook, ver moord zou hebben, vijftien of zestien men- gerechtigheid meer op de wereld? Is er dan daarenboven, kijk mij aan, kijk mijn men schen aan, zijn dat massamoordenaars? Deze hardwerkende zeelui die moeizaam iederen cent op zee en in stormgevaar over leggen moeten, menschen, die zelf ieder oogenblik den dood in het gelaat moeten zien, en die zouden Maar of ik al praat, of al smeek en be zweer, ze gelooven me niet. Is er dan geen gerichtigheid meer op de wereld? Is er dan geen plaats meer voor medegevoel bij een En- gelschen Rechter? Ziet deze man dan niet, hoe mijn mannen van dag tot dag bijna van honger omkomen? Wij moeten naar zee. Wij moeten verdienen. Wij moeten leven. Maar men laat ons niet gaan. Beste meneer Thompson, helpt U mij, geef mij een raad: hoe kan ik' dezen Rijksadvocaat bewijzen, hoe kan ik heb duidelijk maken, dat ik niets, maar dan ook werkelijk niets met die heele geschie denis te doen heb? Ach, als ik dat allemaal van te voren ge weten had, dan had ik dit ongelukkige schip, deze „Betty Bonn" naar den duivel laten gaan, in plaats van met mijn menschen mijn ongeluk tegemoet te zeilen. Neen, neen. Maar zeg toch, meneer Thomp son, hoe moet dat nu. Ik ben toch alleen maar in dit zaakje verzeild geraakt, omdat ik iets doe, wat duizend anderen gedaan hebben of gedaan zouden hebben, omdat ik aanspraak maak op mijn bergloon. Maar zou dit misschien den Rijksadvocaat kunnen overtuigenik bedoel, als ik de „Betty Bonn" niet gevonden had, dan moest ik natuurlijk zonder dat geldzou hem dit misschien waarachtig en werkelijk overtui gen, als ik op dat bergloon geen Mijn heeren, ge kunt het gelooven of niet, maar daar zegt me die arme slokker van een kapitein, die zelf nauwelijks een hemd aan zijn lijf heeft, daar zegt me die man tegen mij, hij wil van het hem rechtswegen toeko mende bergloon afstand doen, alleen om in de oogen van een enkeling, van een verblin den rechter weer zuiver en onbelast te kun- ien verschijnen. Mijne heeren, ge weet wat ik den man ge antwoord heb. Uw goede hart had hetzelfde antwoord gegeven. U kunt U niet voorstellen, hoe nadrukkelijk ik hem heb moeten beleedi- gen om hem van deze zelfmoordplannen af te brengen. Gij, kapitein Spurling, heb ik ge- zegt, ge zyt het niet alleen uzelf, ge zijt het 't heele Amerikaansche volk verschuldigd, dat ge uw geld, dat ge uw goed Recht verlangt. En ge zijt het evengoed de Engelschen en in 't bijzondere deze mooie stad Gibraltar ver schuldigd, hen de mogelijkheid te laten, om te bewijzen, dat er nog een rechtvaardig den kenden eu rechtvaardig oordeelende mannen binnen deze muren zijn. Mijn heeren, ik kan het U aanzien: Uw hart verzet zich b(j de gedachte, hoe men den naam Gibraltar in Amerika openlijk zou uitspreken, wanneer zoo'n onrechtvaardigheid geschie den zou Plotseling sprong Kapitein Conway op. Als een kleine Nelson voor den slag van Trafal- gar voelde hij zich. Engeland weet, wat het de wereld ver schuldigd is. Meneer Thompson, zeg het het Amerikaansche volk. wees er van overtuigd wij weten, wat gebeuren moet. Met verhitte hoofden vertrokken de drie Parlementariërs. Thompson knorde tevreden. Nog gedurende twee dagen was de figuur van den betreurden Kapitein het middelpunt der clubdebatten. Na drie dagen stond in de „Gibraltar Chroniole" de eerste, nog een beetje versluierde aanval teger. een hopelijk

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5