Iets over de Texelsche bollenteelt COURANT Visscherij Marineberichten x zj> Het schapenpotje. Predikbeurten» Vrijdag le Kerstdag Zaterdag (2e Kerstdag) Zondag 27 December. De kruiser „Java" naar Nederland» Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Licht op voor alle voertuigen ATELIER voor LICHTBAKKEN HENK MEBIUS Laan 31 'k Hoop, dat ik er in zal mogen slagen, een artikel over deze teelt te schrijven, dat ook niet-vakgenooten zal interesseeren en U niet na 't lezen van enkele regels zult zeggen: „O, over die bol lenteelt, dat lees ik toch niet", want wij mogen niet ver geten, dat de bol- lenkweekerij voor onze Gemeente van niet te onderschat ten belang is. Misschien vindt U 't wel de moeite waard te ver nemen, hoe wij hier, op ons mooie eiland, waar wij de natuur, ook voor onze narcissen, zoo in ons voordeel heb parlev[iet Nzn. ben, zijn begonnen. Omstreeks 1885 vestigde zich, uit Winkel, te Den Burg, notaris Dikkers, die naast zijn gezin, ook bloembollen medenam naar Texel, deze plantte hg hier uit. De heer W. F. Schuhmaker, die bij genoem den notaris op kantoor was, begon in 1888 het voorbeeld van zijn patroon na te volgen en voor eigen rekening bollen te telen. In dat zelfde jaar begonnen ook Gebr. Kalis hun kweekerij te Den Burg. Wanneer ik een moment bij deze personen stil sta, en deze nu reeds bejaarde pioniers een woord van hulde breng, voor al 't geen wij kweekers van hen hebben geleerd, zal niemand mg dit kwalijk nemen. Trouwens, wij herinneren ons nog allen den dag van 15 April 1933, waarop onze voor zitter van 't H.B.G., de heer W. F. Schuh maker, zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van onze afd. Texel en als lid van het Hoofd bestuur (dit laatste zetelende te Haarlem), vierde, 't Feit, dat hij onze afd. van de op richting in 1908, beginnende met 26 leden, wist op te voeren tot 140, zegt in deze al voldoende. Wanneer ik nog even memoreer, dat de heer C. Eelman, Pijpersdijk, die van 1913 tot 1934 penningmeester was van H.B.G., ook ons, jonge kweekers, steeds met raad en daad bij stond, zult U 't mij wel niet euvel duiden, dat 'k verder liever geen namen meer noem, wat niet wil zeggen, dat wij ook van vele anderen geen goeds zouden kunnen zeggen. 'k Verzuimde nog U te vermelden, dat H.B.G. beteekent: Holandsch Bloembollen kweekers Genootschap, dus een vereeniging, die uitsluitend uit kweekers bestaat en zich dus hoofdzakelijk bepaalt tot de belangen van die groep. In 1931 werd hier ook een afdeeling opge richt van de Alg. ver. v. Bloembollen-Cultuur. Natuurlijk zult U zeggen; en U vertelt ons eerst zooveel goeds van jullie H.B.G. en nu ga je toch weer versnipperen, iets wat heden ten dage al te veel gebeurt. Doch verontrust U niet, lezers, de zaak zit n.1. zoo: Wanneer je geen lid bent van de Alg. Ver. v. Bloemb.-Cult., mag je de beurs te Haarlem niet bezoeken en verschillende kweekers hier wilden toch dit imposante Krelage-huis met hun aanwezigheid vereeren, omdat zij er voor deel in zagen, in persoonlijk contact met hun afnemers te komen. 't Werken van deze twee vereenigingen is hier dan ook m. i. ideaal. Zij werken n.1. naast en niet tegen elkaar. Wij heb ben zelfs kweekers, die bestuursfuncties in beide vereenigingen bekleeden. Er is echter sinds 1933 wel verandering ge komen in de verhouding der kweekers onder ling. Dit is natuurlijk zeer betreurenswaard en heeft zelfs tot gevolg, dat ook buiten de plaatsen, waar uitsluitend vakbelangen worden besproken, verschillende kweekers eikaars meening niet respecteeren. Deze jammerlijke verdeeldheid, die heden ten dage, ik moet dit tot mijn groote spijt erkennen, nog bestaat, vindt zijn oorzaak in de maatregelen, die de regeering meent ons te moeten opleggen, om ons vak voor alge- heelen ondergang te behoeden, 't Lijkt mij juister, in dit praatje dit teere punt niet verder te bespreken, daar zulks weer onnoodig hartstochten zou opwekken. Alleen voor den niet-ingewijde dit: De voorstanders van de regeeringsmaat- regelen (of van een gedeelte van deze), den ken, dat zij zonder teeltbeheersching en prijs regeling resultaten zouden boeken, die nog belangrijk minder zouden zijn dan heden het geval is. De tegenstanders zeggen: Met deze maat regelen graaft men z'n eigen graf, want nu krijg je teeltuitbreiding in 't buitenland, met de noodige gevolgen van dien, sluiting der grenzen, enz. Zooals u zult bemerken een diepgaand ver schil, wat, de practijk heeft het bewezen, zeer moeilijk te overbruggen is. 'k Bemerk, dat we, zonder het te willen, temidden der slechte vakuitkomsten zijn ge raakt, want dat de laatste jaren van de bloem bollenkweekers groote financieele offers heb ben gevraagd, is U natuurlijk allen bekend. 't Lijkt mij echter minder noodzakelijk en ook voor U minder aangenaam hier lang over uit te weiden en wij willen de toekomst, met U even bespreken. S Hoe ziet die er voor 1937 uit. MJ. zonder dat dingen gebeuren, die wij op 't oogenblik niet kunnen voor zien, tamelyk goed. Waarom zult U vragen? Ten eerste, de devaluatie heeft ons een ge makkelijker afzetgebied bezorgd. Ten tweede, Engeland onze grootste bollen- afnemer zou in 't voorjaar 1936, zijn invoer rechten op narcissen belangrijk verhoogen. Dat is toen niet gebeurd, men zou 't uitstellen tot December 1936 en wat zien wij op 't oogenblik tot onze groote vreugde? Dat belangrijke En- gelsche vereenigingen, die dit voorjaar deze verhooging sterk bepleitten, thans bij haar regeering er op aan dringen toch vooral niet tot verhooging over te gaan. Dat wij deze vereen, een buitengewoon succes toewenschen, behoeft wel geen betoog. Ten derde, Amerika zou Dec. 1936, de in voer van narcissen vrij laten, doch enkele maanden na deze toezegging kwam 't bericht dat alle ingevoerde narcissen, in Amerika aan gekomen, een warmwaterbehandeling moesten ondergaan, 't geen voor ons practisch gelijk stond met een invoerverbod. Verleden week heeft echter een conferentie plaats gehad in Amerika waar ook onze beroemde bollen- dokter, prof. van Slogteren met nog 2 andere vooraanstaande bollenmenschen aanwezig wa ren. Volgens de berichten in de bladen heb ben zij alle gelegenheid gekregen hun be zwaren te uiten en de heeren dachten wel iets te hebben bereikt, natuurlijk, moeten we wel voorzichtig zijn met hieruit conclusies te trek ken, doch, dat na vanaf 1927 practisch ge sloten te zijn geweest voor onze narcissen, thans dus 10 jaar later, Amerika, deze stap pen doet, zegt ons toch wel iets. Laten wij U nu iets vertellen (maar heel in 't kort, want 'k bemerk dat 'k te veel plaats ruimte in beslag zou nemen) over de ziekte bestrijding. Onze narcissen die om hun kwaliteiten de voorkeur hebben boven die uit de eigenlijke bollenstreek, worden geregeld gecontroleerd door de ver. de Narcis, die den heer J. v. Leeuwen hier in 1933 aanstelde. Dat hij een prima ziekzoeker is, is ons bekend, doch ook, dat hij wat betreft 't aaitjesziek (de meest gevreesde narcissenziekte) hier gelukkig nooit veel resultaat kon boeken. Anders is 't echter met de narcisvlieg die hier tamelijk veel voorkomt. Of dit nu zijn oorzaak vindt in 't vroeger nogal achteloos wegwerpen der slechte narcissen, waarin toch de vliegen hun eitjes leggen en waar 's voor- jaars de narcisvlieg zich uit ontwikkeld of dat ons klimaat zich zoo goed voor dit onge dierte leent, weet ik niet. Wel weet ik, dat wij kweekers allen inzien het groote belang van energiek dit kwaad te bestrijden en dat dit in de naaste toekomst tot goede resultaten zal leiden, staat voor mij vast. Zelfs is momenteel al veel verbetering ingetreden. Aardig is mis schien even te vermelden, dat hier door de ver schillende warmwaterinstallaties in 1936 pl.m. 8000 H.L. narcissen een behandeling, waar door de made wordt gedood, hebben onder gaan. Dat dit met financieele offers gepaard gaat behoeft geen betoog. Wij telen op 't oogenblik op Texel pl.m. 50.000 R.R. narcissen waarvan: pl.m. 30.000 R.R. db. Sion, pl.m. 10.000 R.R. Golde Spur, pl.m. 10.000 R.R. andere narcissen. Dit zijn de soorten, die practisch alleen maar te Texel goed geteeld kunnen worden. Ik taxeer de hoeveelheid crocus enz. op pl.m. 17.000 R.R.D.i. dus te zamen pl.m. 67.000 R.R. met bloembollen beteelde opper vlakte, en klein 100 H.A. (R.R. 14 M2.). Dat deze oppervlakte voor een Gem. als Texel groot pl.m. 18.000 H.A. iets zou kunnen beteekenen, komt U onwaarschijnlijk voor, doch wellicht krijg ik misschien later nog eens gelegenheid U hieromtrent verder in te lichten. Van harte hopende, dat dit vele handen werk gevende, mooie vak, een beteren tijd tegemoet zal mogen gaan, eindig ik. JOH. PARLEVLIET Nz. BURGERLIJKE STAND van 19 t/m 23 Dec. 1936. OVERLEDEN: C A. Smit, 10 jaar; W. J. Bakker, 70 jaar; GEVONDEN: 1 damesfiets, 1 paar kinder wanten, 1 vulpotlood, 1 rijwielplaatje, 1 hee renhorloge. Met de uitbetaling van de gelden van het z.g. „Schapenpotje" is gisteren een aanvang gemaakt. Uitbetaald wordt 1.20 per schaap voor een speciaal schapenbedrijf en 0.90 voor een schaap van een gemengd bedrijf. Men schat het bedrag, dat op Texel zal worden uitbetaald op ongeveer 28.000. Het programma voor de Kerstdagen in Pens Bioscoopzaal. Op den Eersten Kerstdag wordt des mid- te vier en des avonds te acht uur de film „De Ellendigen" vertoond, bewerkt naar den beroemden roman „Les Miserables", van Victor Hugo,- op den Tweeden Kerstdag wordt daar een tooneeluitvoering gegeven dcor „Texelsch Klein Tooneel", het gezelschap, dat c/3 PQ Q pq SC PQ O brengt U niet alleen het binnen- en buiten- landsch nieuws vol ledig, doch brengt U het snelst het nieuws van Uw eigen omgeving Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 o., Ds. Visser. Kerstcoll. v. d. Diaconie. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. Waal, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft. Extra coll. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm. Z u i d-E i e r 1 a n d, n.m. 4 u., Kerstfeestvie ring met de Zondagsschool. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte. De Koog, n.m. 5 u., Kerstfeestviering v. d. Zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Dr. Vis. Oosterend, n.m. 7 u., Kerstfeest Sendags- school. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 19 u., Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. n.m. 4 u., Kerstfeest. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 5 u., Kerstfeest v. d. Zon dagsschool. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. n.m. 4 u., Kerstfeestviering Zondagsschool. Waal, n.m. 5 u., Kerstfeestviering Zondags school. Den Hoorn, n.m. 7 u., Kerstfeestviering Zondagsschool. De Cocksdorp, n.m. 7.30 u., Kerstwijd.- avond. Koorzang. Oudeschild, n.m. 5 u., Kerstfeestviering. Coll. v. Noodlijd. kerken en personen. De Koog, v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. D'e n Burg, n.m. 5 u., Kerstfeest v. d. Zon dagsschool. Oosterend, v.m. 10 u., Dr. Vis. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u., Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10.30 u., Ds. E. C. Kok. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. Maandcoll. Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen. De Cocksdorp, n.m. 7 u., Ds. Salm. Oudeschild, 's av. 7.30 u., Ds. Scholte. De Koog, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 u., Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. n.m. 3 u., Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u., Cand. Wouda. n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. E. C. Kok. n.m. 2.45 u., Ds. E. C. Kok. reeds verschillende goede uitvoeringen gaf. Opgevoerd wordt het blijspel „De nieuwe typiste", door O. Heersman. Deze uitvoering wordt met bal besloten. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond wordt nogmaals de film „De Ellendigen" gegeven. Hooge haringprgzen. Voor het eerst sedert langen tijd is er weer een Engelsch drifter aan den afslag te IJmui- den geweest. Daar dit vaartuig het eenige was op dien dag, dat haring aanvoerde, waren de haring- prijzen zeer hoog, waarvan natuurlijk door den Engelschman werd geprofiteerd. Er werd dan ook een besomming gemaakt van 3040. Maar op latere dagen werden door de loggers ook weer hooge besommingen ge maakt, zelfs was er één, die boven het bedrag van den Engelschman uitging. Zoo had een Scheveningsche logger Woens dag een opbrengst van 3420 en een andere 2610, weer een andere 3330. De resultaten zijn dus zeer gunstig en gezien deze uitkom steen, zullen lang niet alle loggers de visscherij op haring gaan stopzetten, hoewel men met de feestdagen natuurlijk graag thuis zal zijn. Ook andere vischpryzen hoog. Tarbot deed ten hoogste 2.05, tong liep tot 1.55 per kilo. De scholprijzen waren flink aan den hoogen kant, terwijl schelvisch en kabeljauw een hoogen prijs toonden. Het Dagblad voor IJmuiden meldt zelfs, dat de prijzen van de frjnvisch nu driemaal zoo hoog zijn als verleden jaar om dezen tijd van het jaar. Sardyn en tooters onder de kust. Vanuit IJmuiden wordt bericht, dat er tegenwoordig nogal vangst is van sardijn en tooters vlak onder de kust. Men brengt dit in verband met te verwach ten winterweer, dat dan van strengen aard zou zijn. Dat zullen we dan maar afwachten. Komt deze veronderstelling uit, dan hebben de voor spellers goed gezien, en komt het niet uit, deze prgs -eel uit en, ge- de per de dit welnu, dan heeft men deze voorspelling gauw ^Voorde kustvisschers brengt intuschen visch nog wel een centje op. Hoog za - niet zijn, want men zit met groote:hoeveel^ heden thans spoedig verlegen, omda voer van deze vischsoorten niet groo zooals we onlangs chreven, België nie diend is van deze vischsoort, omdat daar vloedige vangsten zgn en er daar_a.es P gezet wordt om te exporteeren naar r Prijzen levende garnalen Aan den afslag te Amsterdam waren prijzen teruggeloopen tot 1-50 lit van 15 kilo. Dat is dus een gemiddelde, waartegen handel geen bezwaar kan hebben om product aan den man te brengen. Voorziening in de haringbehoefte Evenzeer als Duitschland en Polen zich on afhankelijk willen maken, zoo is er thans een krachtige strooming in België gaande, die hetzelfde voor dat land ten doel heeft Daarover is thans in een der havenplaatsen een lezing gehouden, waarin reeders en vis- schers op het hart werd gebonden om het in deze richting te leiden, door schepen daarvoor uit te rusten en zich in het vak te bekwamen, Het leidt geen twijfel of men zal tenslotte daarin slagen en ook dat men de ervaring der Hollanders daarvoaor zal inroepen, zooals men dat ook in Duitschland heeft gedaan en zooals men thans nog druk bezig is de Polen geheel op de hoogte te brengen van dit bedrijf. We mogen dat uit onzen gezichtshoek be treuren, maar we zullen er rekening mee dienen te houden. Andere exportgebieden moeten opgezocht worden. Daarom is het gelukkig, dat Rusland zulk een goede afnemer is geworden, en wan neer deze zendingen goed voldoen (waaraan wel niet getwijfeld kan worden) dan ligt daar een terrein braak van grooten omvang. Maar ook andere, verder afgelegen landen komen misschien hiervoor in aanmerking. Amerika is ook reeds een goede afnemer en nu daar de financieele toestand opklaart, kan daar ook wellicht ruimer afzet worden ge- den. Dat mag gehoopt worden, want hoe meer landen zich op de haringvisscherij gaan toe leggen, des te meer gedrang er op de wereld markt zal ontstaan. Gelukkig beschikken we over een eeuwen lange ervaring van het haring-bedrijf, die maar niet zoo spoedig door een ieder is aan te lee- ren, want er komt, evenals bg het rooken der visch, zooiets bij als „feeling", die het product kan maken tot een bijzondere delica tesse. Dit blijft onze voorsprong op de wereld markt en zal niet zoo gauw door de nieuw- optredende producenten kunnen worden ge ëvenaard. Maar alles dient gepeild te worden en onze maatregelen moeten nu reeds worden geno men, willen we inderdaad geen terrein ver liezen. Garnalenvisscherij. Van de Engelsche kust wordt bericht, dat te Soqthport, waar men«zich bezig houdt met het inmaken, met over voldoende garnalen altijd had beschikt, om voor deze conservee ring genoeg grondstof te hebben. Plotseling waren echter de garnalen daar zoo goed als verdwenen, zoodat men, om de inmakerij evengoed te doen plaats hebben, er veel gar nalen vanuit Holland moesten worden inge voerd. Nu echter zijn er weer voldoende gar nalen en hoewel men zich afvraagt, waarheen de garnalen plotseling waren gegaan en van waar ze nu weer gekomen zijn, verheugt men zich over dezen terugkeer. Naar aanleiding hiervan is de vraag mis schien gewettigd of de pieterman, die zich nauwelijks meer laat zien, al sinds jaren, ook niet tijdelijk elders zijn verblijf heeft gekozen, totdat het hem lust (of dat hij gedreven wordt) weer naar deze streken te trekken. Ook in jongen staat komt de pieterman in gering aantal aan onze kust voor, want vis- schers verklaren, dat zij bijna nooit een klein pietermannetje onder de puf aantreffen. Soerabaja, 23 Dec. (Aneta alg. dienst.) De Kruiser „Java" moet voor 20 April 1937 in Nederland zijn. Als commandant is aangewezen Kapitein-Luitenant ter zee J. J. A. van Staveren. Bij K. B. van 22 Dec. 1936 is tydelyk be noemd tot leerares aan de Ryks H.B.S. te Den Helder: mej. J. M. L. Bijvoet, te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van Staat, Minister van Defensi a.i., is de Luite nant ter Zee der 2e kl. Kon. Mar. Res H Eekhof den llen Januari 1937 geplaatst bil den Onderzeedienst te Willemsoord. OVERPLAATSING. Schipper J. Labrujere van Z 7 naar Schor pioen, 28 Dec. 1936. Sergt-torpedomaker P. J. w. Neugebauer Majoors machinist F. A. Boerman en A. j. Smith van Z 7 naar Schorpioen, 28 Dec 1936 ari»™* 2 8 Schorpioen! v«n Z 7 naar KooijLar dlBtCyterM}wanBU193e7n de torpedomaker P C BrL v, rpl mach.nist G. Boomstra J Tu, KorPIs' van Z 7 naar m£' J- Mors Jan. ISjfnLfSrS S-'ï „1936 e" Korpl. schrijver D. ^t. Onkenhout', Korpl. Wintertijd. Zon Hoogwater Laagwater op: ond.: 8.12 15.50 8.12 15.51 8.12 15.52 8.12 15.53 8.12 15.54 Jan. 1937 u 1 8.11 15.56 10.15 22.05 2 2 8.10 15.58 10.50 22.35 Dec. Z 27 M 28 D 29 W 30 D 31 6.10 18.45 12.25 7.10 19.35 1.00 13.20 8.05 20.15 8.50 20.55 9.35 21.25 1-55 14.05 2.45 14,45 3.30 15.20 4.10 15.55 4.45 16.30 Donderdag 24 Decuur Vrijdag 25 Dec. 16.19 uur 25 Dec. Zaterdag 26 Dec. Zondag 27 i i 16.19 uur 16.20 uur hofmeester M. J. Keijzer, Korpl. kok A. Elias van Z 7 naar Schorpioen, 28 Dec. 1936. Kwartiemeester A van der Linden van Z 8 naar Schorpioen, 28 Dec. 1936. Korpl. konstabel J. J. van der Laan, korpl, telegrafist L. H. Noor van Z 8 naar Schor pioen, 28 Dec. 1936 en 4 Jan. 1937. naar afd, Mars. R/d. aanb. M.V.2. Korpl torpedomaker P. Stam, korpls. mach, J Bink' G. Planting, P. J- Smit, korpl. schrijver K. F. Rottschafer, korpl. hofmeester J. Beek, korpl. kok G. van Jaarsveld van Z 8 naar Schorpioen, 28 Dec. 1936. Lichtmatrozen J. F. van Beek, S. van der Heide van Wachtschip Vlissingen, bevolen overplaatsing naar Hr. Ms „Hertog Hendrik" op 9 Januari 1937 ingetrokken. Matroos le kl. A. Bokkers van Wachtschip Vlissingen naar Friso, 29 Dec. 1936. Matroos le klas P. C. Versteeg van Hertog Hendrik, 9 Jan. 1937 naar Wachtschip Wil lemsoord en O.Z.D., 1 Febr. 1937 Matroos le kl. H. Wasser van Wachtschip Willemsoord naar v. Speijk, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. M. L. de Gorter van de Mok naar de Kooij, 1 Febr. 1937. Matroos P. Goedbloed, van Friso naa* Wachtschip Vlissingen, 1 Febr. 1937. Marinier le kl. J. C. Schulp van Wachtschip Willemsoord naar M. K. Willemsoord, 1 Febr. 1937. Marinier le kl. E. L. Vreden van Kaz. Am sterdam naar O.Z.D., 1 Febr. 1937. Matroos le kl. G. P. Kommer van Div, mijnenv. naar Schorpioen, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. J. H. Jongste van Instituut naar Wachtschip Willemsoord, 1 Febr. 1937. Marinier le kl. M. C. v. Zweden van Hydra, naar Wachtschip Vlissingen, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. G. Brokaar van Kaz. Amster dam naar Wachtschip Vlissingen, 1 Febr. '37, Marinier le kl. A. J. Heil van M.K.W. Am» sterdam naar de Kooij, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. A. Haksteen van de Kooij naar Wachtschip Willemsoord, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. G. N. v. Beekhoven van v. Brakel naar Wachtschip Willemsoord, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. J. Koole van Div. mijnenv, naar Schorpioen, 1 Febr. 1937. Marinier le kl. F. G. v. Dooren van de Kooij naar Kaz. Willemsoord, 1 Febr. 1937. ao Marinier le kl. J. Postma van Kaz. Am» sterdam naar O.Z.D., 1 Febr. 1937. Matroos 2e kl. J. Euser, van Kaz. Amsterdam; naar de Ruyter, 11 Jan. 1937. Matroos le kl. C. A. Valkhof van Wacht» schip naar de Ruyter, 11 Jan. 1937. Marinier 2e kl. P. Verdam, marinier 3e kl. P. T. Ceelen van Wachtschip Willemsoord, bevolen overplaatsing op 11 Jan. 1937 naar Hr. Ms. de Ruyter ingetrokken. Marinier le kl. A. C. den Held, van Wacht» schip Willemsoord naar afd. Mars. Rotterdam, 19 Dec. 1937. Matroos le kl. A. Grollé van Instituut naatf Wachtschip Willemsoord, 9 Jan. 1937. Matroos 2e kl. M. Beerens van Wachtschip Vlissingen naar D. Aukes, 9 Jan. 1937. Matroos 2e. kl. A. van Driel van Wacht» schip Vlissingen naar D. Aukes, 9 Jan. 1937, Matroos le kl. L. H. den Boer van Wacht» schip Willemsoord naar Instituut, 9 Jan. 1937, Matroos le kl. A. J. Hoek van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Amsterdam. 9 Jan. '37. Matroos 2e kl. G. van der Meer van d0 Mok naar H. Hendrik, 9 Jan. 1937. Marinier le kl. T. de Puit van Kaz. Willems» oord naar H. Hendrik, 9 Jan. 1937. Marinier le kl. H. Hazelhof van Schorpioen naar H. Hendrik, 9 Jan. 1937. Marinier le kl. H. J. Bosma van H. Hendrik naar Wachtschip Willemsoord, 9 Jan. 1937. Marinier le kl. K. Vermeulen van Hertog Hendrik naar Kaz. Willemsoord, 9 Jan. 1937. De ondervolgende schepelingen worden den 28en December 1936 overgeplaatst van Hr. Ms. „Z 7" naar Hr. Ms. „Schorpioen": Matrozen le kl. P. A. de Buck, P. J. van Lier, J. W. Beumer, A. van Tol (en 9 Jan. 1937 naar Wachtschip Willemsoord) stoker» olieman G. J. Spijkerman, Stokers le kL A. J. Lere, J. T. Raijman, stokers 3e kl. J« de Man, H. van der Tas, Matrozen le kl. H. A. Donk, C. M. Baas, J. van Tricht, Kon» stabelsmaat H. J. Engelaar, stoker-olieman C. H. Petri, stokers le kl. G. Lenghenkel, J< A. Mulder, stoker 2e kl. P. van de Kreeke, stoker 3e kl. J. Mazereeuw, Marinier le kl, J. Jong. De ondervolgende schepelingen worden den 28en December 1936 overgeplaatst van Hr, Ms. „Schorpioen": Matrozen le kl. H. G. Bergsmans, J. Bosse» k?' C' .Fri->er (en 9 Jan. 1937 naar Wacht» schip Willemsoord), matroos 2e kl. H. Goode, stoker-olieman A. Rijkers, stokers le kl. H. Kremer. P. Wijtzes, stoker 3e kl. A. C. den isêger, matrozen le kl. H. W. Bontenbal, A. u H. J. Rutten, H. Ruben, stoker-olieman L- p. A. Korndorffer, stoker le kl. H. P. Jansen, stoker le kl. W. Kuijt, stoker 2e kl. H. M. Tuurenhout, marinier le kl. A. H. Claassen,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8