D*~ keëediging van Prins Bernhard Geschenk voor de Prinses Jeugdige oplichtster Diefstal van balen veevoer Zijn zwager bestolen Doodelijk ongeluk te Waardenburg Ponderdag 24 December 1936 Derde blad een militair schouwspel van bijzonderen aard. Beveiliging der onbewaakte overwegen 473ste STAATSLOTERIJ I Alle onderdeelen der Nederland- sche weermacht vertegenwoor digd. Ue plechtige eedsaflegging als officier door Z.D.H. Prins Bernhard, welke gisterochtend op het Malieveld bij een groote garnizoens parade heeft plaats gehad, is geworden tot een indrukwekkende intrede van den a.s. prins-Gemaal van onze Prinses Juliana in de Nederlandsche weermacht en tot een mili tair schouwspel van bijzonderen aard dat in vele jaren niet in den lande heeft plaats gehad. Duizenden en duizenden hadden zich langs den weg geschaard, welke de Koninklijke Familie van het Paleis naar het Malieveld zou volgen, en in de omgeving van het Ma lieveld was de belangstelling zoo mogelijk nog grooter. Het uitgestrekte veld was geheel gereser veerd voor de militairen. Aan de zijde van den Leidschenstraatweg waren eenige plan kieren aangebracht voor genoodigden, niet ingedeelde officieren en corporaties, Deelnemende troepen. Alle onderdeelen der Nederlandsche weer macht waren vertegenwoordigd. De troepen waren reeds in den loop van den vorigen dag in de residentie aangekomen en door de zorgen van den garnizoenscommandant in de verschillende kazernes en kampen onder gebracht Aan de garnizoensparade werd deelgeno men door een compagnie der koloniale re serve, een afdeeling marinetroepen, samen- g- teld uit één compagnie mariniers en één agnie matrozen met de marine-kapel, s geformeerde bataljons uit de regimen- grenadiers en jagers en het 4e regiment infanterie en de Koninklijke Militaire kapel, het geheel vereenigd tot een regiment. De troepen stonden in carré opgesteld: de jagers, het 4e regiment infanterie, de huza ren en de symbolen aan de zijde van de Boorlaan, de marinetroepen, de koloniale reserve, de grenadiers, en de beide muziek corpsen aan de zijde van de Koningskade, terwijl aan den kant van het Haagsche Bosch de veldartillerie, de muziek der hu zaren, de pantserwagens, motordienst en het tweede gedeelte der huzaren was opgesteld. Een breede kring van de hoogste militaire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwo ning dezer plechtigheid genoodigd. De minis ter van defensie a.i., dr. H. Colijn, kwam, .vergezeld van zijn beide adjudanten, kapi tein Tielens en luit.-ter zee der le klasse Post Uiterweer, omstreeks 11 uur op het Ma lieveld. Toen de minister op het veld ver scheen, werden de eere-signalen gegeven, terwijl de troepen het geweer presenteerden. De garnizoenscommandant van 's Graven- hage begroette minister Colijn aan het be gin van het Malieveld. Voorts waren genoodigd de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. de Graeff, de .voorzitter van de beide Kamers, der Staten- Generaal, de vice-president van den Raad van State, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de luitenant-generaal Reijn- ders, chef van den generalen staf, de vice- admiraal Schreuders en nog tal van andere autoriteiten. Ook uit de kringen der hofhouding was de belangstelling zeer groot, terwijl ook tal van gepensionneerde opper-officieren, zoowel van het Nederlandsche leger als van het Kon. Ned. Indische leger en vlag-officieren der zeemacht aanwezig waren. Ook de militaire attache's van buitenland sche legaties waren bij deze plechtigheid genoodigd. Bij de tent in het bosch. Omstreeks 11 uur arriveerde de hofauto, waarin Prins Bernhard gezeten was, bij het paviljoen van de Witte Sociëteit in het Haagsche Bosch. De prins werd ontvangen door den gou verneur der residentie, en commandant van het veldleger, luit.-generaal Jhr. W. Roëll en voor de eerste maal zagen wij den toe- komstigen Prinsgemaal der Nederlanden in den uniform van het Nederlandsche leger. De Prins zag er rijzig en martiaal uit in het veldtenue van ritmeester der huzaren, met lange veldgrijze jas en den hoogen zwarten kolbak. Kort voor 11 uur werden de paarden voorgeleid. Snel en behendig steeg Prins Bernhard in den stijgbeugel en zette hij zich in het zadel. De andere heeren stegen eveneens te paard en even lieten de ruiters hun paarden rondstappen, alvorens Prins Bernhard ter linkerzijde van generaal Röell en gevolgd door zijn secretaris en de andere officieren het hek uitreed en zich langs de paden van het Haagsche Bosch naar het Malieveld begaf. Het vertrek van de Koningin. Precies kwart voor elf kwam aan het pa leis een calèche voor, waarin H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Aschwin Plaatsnamen. De Koningin was gekleed in een petit gris bontmantel. Ter linkerzijde van haar had de Prinses plaatsgenomen, gekleed in lichten roodbruinen bontmantel. Tegenover haar zat Prins Aschwin, die eei zwarte jas met bontkraag en hoogen hoea De Prins komt op het Malieveld. Om kwart over elf kondigde het gejuich uit de richting van het Haagsche Bosch, dat zich snel voortplantte, aan, dat Prins Bern hard en Generaal Röell in het zicht kwamen. Enkele oogenblikken later v Darade- gouverneur der Residentie, die als parade commandant optrad, op het MaheveM, gczeld van den Prins en Zijn gev 4 Luide werd Prins Bernhard tocgc mcht teen hij de vaandels, de troepen en de ge noodigden begroette. De 1 rin recht te paard, vast m het zadel. PRINS BERNHARD. De aankomst van de Koningin. Na enkele minuten kondigt gejubel uit de verte, ditmaal van de zijde van de Bosch- brug, aan dat H.M: de Koningin in aantocht is. De manschappen en officieren nemen de houding aan, presenteeren de geweren en sabels, de vaandels en standaarden groeten, bij de marine wordt de Parademarsch van tamboers en pijpers gespeeld, het eere-sig- naal weerklinkt en H.M. de Koningin maakt haar entrée op het veld. Bij den ingang wordt H.M. verwelkomt door den gouverneur der residentie bij wien Prins Bernhard zich gevoegd heeft. Na de inspectie stellen de weermachts symbolen zich op en verzoekt de parade commandant H.M. tot de plechtige eedsaf legging te mogen overgaan. De gouverneur der residentie, vice-admi- raad Kruijs en generaal-majoor tit. de Jonge van der Halen van het Ind. leger stellen zich voor de eedsaflegging op. Na enkele commando's wordt het desbe treffende Koninklijke besluit eerst door ge neraal de Jonge van der Halen, dan door vice-admiraal Kruijs en tenslotte door den luitenant-generaal Jhr. W. Röell, in zijn hoedanigheid van commandant van het veldleger, voorgelezen, terwijl de Koninklij ke Militaire Kapel zacht het „Wilhelmus" speelt. Dan is het plechtige moment, waarop Zijne Doorluchtige Hoogheid de eedsformule voor den commandant van het veldleger voor de drie benoemingen moet afleggen, aangebroken. Met luider stemme las de commandant van het veldleger de eedsformule voor. Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht; zoo waarlijk helpe mij God Almach tig. Duidelijk verstaanbaar over het geheele veld, althans voor hen, die onder den wind stonden, zegt Z. D. H. de woorden na. De Prins is thans kapitein en ritmeester bij het Kon. Nederl. Indische leger, tit., lui tenant ter zee der le klasse en kapitein bij de Koninklijke Marine ala suite en kapitein en ritmeester la suite van de Koninklij ke landmacht. Na deze ceremonie heeft generaal Röell met toestemming van H. M. enkele woorden tot den nieuwen officier gericht. Als de gouverneur der residentie is uit gesproken, neemt de generaal zijn plaats voor het défilé in en stelt de Prins zich op terzijde van de Koningin. Het défilé. Onder commando van den gouverneur der residentie heeft vervolgens het défilé plaats Het wordt geopend door de Marinekapel uit Den Helder, waarachter de koloniale re serve stram marcheert. Dan volgen de ma riniers. die in front marcheeren. De brigade grenadiers en jagers marcheeren onder de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel voorbij. Na het defileeren van het bataljon grenadiers doet het jachthoorncorps, opge steld bij de Kon. Militaire Kapel, een fan fare hooren, als het ware de nadering der jagers aankondigende, waarna de grena- 'diersmarsch wordt hervat. De bereden wapens cavalerie en veld-artil- lerie trekken in draf voorbij. Na de huzaren en voor de veldartillerie kwamen de pant serwagens, die nog nooit aan een parade op het Malieveld hebben deelgenomen. Ten besluite hiervan werd een frontgalop uitgevoerd, die blijkens langdurig applaus groot succes had. Dit militaire schouwspel, dat precies een uur geduurd heeft, zal zonder twijfel bij allen, die het voorrecht hadden, ervan ge tuige te zijn, een diepen indruk achterlaten. Vertrek van de Koningin. Te half een verliet de kleine stoet van hofrijtuigen, in het voorste waarvan H. M. de Koningin. H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. prins Aschwin gezeten waren, het Malieveld. Défilé der troepen voor Prins Bernhard. Voor het koninklijk paleis aan het Noord einde stond een groote menigte te wachten op den terugkeer van de Koninklijke fami lie. Te ruim half een klonk uit de Ileul- straat gejuich op en even later verscheen de door ruiters omgeven open caleche. Onder gejuich van het publiek, dat zich het wachten gekort had met het zingen van vaderlandsche liederen, betraden Koningin en Prinses met de dames en heeren van het gevolg het paleis. Fm opnieuw werd er gewacht, nu op Prins Bernhard en de defileerende troepen. Viel het wachten de menigte niet lang, Prinses Juliana kon blijkbaar nauwelijks het oogen- blik verbeiden van de komst van den Prins, want eenige malen kwam zij voor het raam van den linkervleugel, vanwaar zij in de richting van de Heulstraat kon zien, kijkend of er nog niets in aantocht was Telkens op nieuw werd zij door het publiek toegejuicht. Te kwart voor een klonk eindelijk in de Heulstraat de muziek van de Koninklijke Marinekapel. Deze stelde zich aan het einde van deze straat terzijde van den weg op, en onmiddellijk achter hen kwam een groepje ruiters aangaloppeeren. Vooraan reed Prins Bernhard naast den gouverneur der residentie, luit.-generaal {löell. Lachend keek Prins Bernhard even naar boven en salueerde groetend naar de beide ramen ter linkerzijde, waarachter nu de Koningin en Prinses Juliana met Prinses Armgard zichtbaar waren, terwijl een dei- ramen van den rechterzijvleugel was opge schoven om Prins Aschwin gelegenheid te geven eenige filmopnamen van dezen stand plaats uit te maken. Maar weldra zat Prins Bernhard weer stram en militair te paard. Want van links kwamen de eerste troe pen voor het défilé aangemarcheerd, voor afgegaan door de Kon. Marinekapel, die het Lippe-Detimoldlied speelde. Zij werd gevolgd door de troepen van de koloniale reserve in hun donkeren uniform en kepi met witte pluim. Hierachter marcheerden de mari niers, gevolgd door eenige detachementen matrozen. Op deze afvaardiging van onze zeemacht volgde de ruiterij, eenige huzarenescadrons, voorafgegaan door klaroenblazers, gevolgd door de kapel, die voorbijtrok onder het spe len van „O schitt'rende kleuren van Neder lands vlag". Een batterij veldartillerie en een peloton pantserwagens besloot het bereden gedeelte van het défilé. Prins Bernhard en generaal Röell met de overige officieren van het gevolg reden het voorplein van het paleis op en stegen van de paarden, die door oppassers werden weg geleid. Te voet, staande met den rug naar het Paleis, zag de Prins de overige infante- rie-troepen voorbijtrekken, de in Den Haag in garnizoen liggende grenadiers en jagers. Het was ruim 1 uur toen de laatste troe pen voorbij waren getrokken en Prins Bern hard met de hem begeleidende officieren het Paleis binnenging. Bandoeng 23 Dec. (Aneta kerndienst) De „Ibis" die Zaterdag naar Holland ver trekt, zal het huwelijksgeschenk voor Prin ses Juliana en Prins Bernhard van den bond van vereenigingen van Huisvrouwen meenemen. Dit geschenk zal in Holland worden aangeboden door mevrouw Koster, echtgenoote van den vorige legercomman dant. In de, bij dit geschenk behoorende, vruch- schaal, zullen Indische vruchten worden meegegeven als Doekoes Sawo's, Mangga's, Ramboetans. enz. enz. HUWELIJKSGESCHENK DER GEZA MENLIJKE NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS. In een Dinsdag ten stadhuize- van Am sterdam gehouden vergadering van eerele den van het comité tot aanbieding van een huwelijksgeschenk van burgemeesters van Nederlandsche gemeenten aan H.K.H. Prin ses Juliana onder leiding van mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Lei den, werd met algemeene stemmen besloten als huwelijksgeschenk aan te bieden de zil veren candelabres voor de eetzaal van het Paleis te Soestdijk. Deze candelabres zullen voorzien worden van een inscriptie. Niet alleen is van hare Koninklijke Hoogheid zelve de wensch uitgegaan bovengenoemd ge schenk van de Nederlandsche burgemeesters te willen aanvaarden, doch tevens is geheel voldaan aan den opzet van het afzonderlijk geschenk der burgemeesters dar de cande labres een onderdeel vormen van het nati onaal cadeau en daarnaast toch weer als afzonderlijk geschenk van een geheel eigen karakter zijn te beschouwen. Hilversum 23 Dec. Deze maand ontving de politie van Hilversum herhaalde lijk klachten van winkeliers, dat zij waren opgelicht door een meisje. Men kon slechts een vaag signalement van haar geven. Het meisje gaf voor bekende adressen een brief je met bestellingen af en beweerde bij een der klanten in betrekking te zijn. Zij nam steeds enkele van de bestelde artikelen mee. Wanneer echter de winkelier aan het op gegeven adres de waren liet bezorgen, bleek men daar van niets te weten. Doordat de klachten bleven aanhouden, ging de poli tie er toe over in een circulaire de winke liers te waarschuwen en een signalement van het meisje te verspreiden. Gisteravond is men er na een telefonische waarschuwing in geslaagd het meisje te arresteeren. Het was de 14-jarige F. S. uit Baarn. Met de ar restatie waren echter aan de moeilijkheden geen einde gekomen. Hët kind kwam tot driemaal toe met een geheel vlot, leugen achtig en telkens anders luidend verhaal, waardoor de politie van Amsterdam, Soest en Baarn vannacht aan 't werk moest wor den gezet om naar de waarheid van de ver halen te informeeren. Zelfs werd een huis zoeking verricht bij een vrouw in Soest, die gearresteerd werd. Het bleek echter, dat zij niets met het meisje had uit te staan. Het kind heeft ook in andere plaatsen talrijke winkeliers opgelicht. De gestolen goederen zijn nog niet teruggevonden. Het meisje verklaart, ze te hebben wegge worpen, maar de politie hecht aan deze be wering niet veel waarde. zoek bleek, dat de daders binnen waren ge komen door een achterdeur, waarvan ze blijkbaar een sleutel hadden gehad. De recherche arresteerde den eigenaar van de drukkerij, den zwager van den eige naar der goederen. Aanvankelijk ontkende hij., doch voor den rechtercommissaris leg de hij een bekentenis af. Hij had een sleutel van de achterdeur gegeven aan twee man nen, die de goederen in den nacht van Za terdag op Zondag zouden weghalen. In totaal roofden zij voor een bedrag van f 5000.- aan stoffen. De drukker kreeg voor zijn in lichtingen en het uitleenen van den sleutel f 100. Gisteren stond de man terecht voor de vierde kamer der arrondissementsrechtbank Hij herhaalde zijn bekentenis, het plan was volgens zijn verklaringen niet van hem uitgegaan. De officier van justitie mr. de Muinck Keizer vorderde wegens medeplichtigheid aan diefstal een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. R. Kokosky pleitte cle mentie. Tegen twee personen, verdacht van heling zij hadden de gestolen goederen vervoerd vorderde het Ö.M. resp. een jaar en acht maanden gevangenisstraf. Als verdedigers traden op mr. J. Frankel en mr. J. Doets. Vonnis 6 Januari. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Vleugel beschadigd. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor drie is een militair vliegtuig van het type D-17, genummerd 205, door een defect in de olie leiding gedwongen geweest een noodlanding te maken onder Giessendam. Het vliegtuig, dat werd bestuurd door den sergeant-vlieger Hakkenberg van Gaasbeek, een K.L.M.-vlie- ger, die zijn militairen dienst vervult, kwam terecht in een drassig weiland, waar liet met den rechtervleugel een paal raakte. De vleu gel werd beschadigd. De bestuurder heeft het vliegkamp Soes- terberg van zijn noodlanding op de hoogte gesteld, van waar een auto is vertrokken om het toestel te demonteeren. De D-17 was op weg van Gilze-Rijen naar De Kooij. Het maakt deel uit van de afdeeling Java, op Schiphol. De rivierpolitie was ter oore gekomen, dat personeel van een loods op het terrein van een stukadoorsfirma op den linker Maas oever clandestien balen veevoeder verkocht. Men stelde een onderzoek in en men vond een spoor, dat leidde naar den 49-jarigen J. F H. te Schiedam, bij wien een twintig tal balen voeder in beslag kon worden genomen. LI. had bovendien bij een expedi tiefirma vijftien balen in bewaring gegeven, welke èveneens konden achterhaald worden. H. verklaarde in totaal zestig balen vee voeder te hebben gekocht van den 64-jarigen Rotterdamschen koopman C. B., die bij de politie als heler bekend staat. Tegen drukker een jaar gerequireerd Op Maandag 20 Juli deed de eigenaar van een partij stoffen aangifte, dat inbrekers zijn goederen hadden gestolen uit de druk kerij van zijn zwager in de Rechtboomsloot, waar hij ze had opgeslagen. Uit het onder De lichtseinen bij den spoorweg overgang bij Steenwijk, De Nederlandsche Spoorwegen deelen mee, dat de lichtseinen ter beveiliging van den onbewaakten overweg bij K.M. 110.585 bij Steenwijk op Dinsdag 29 December a.s. om twaalf uur in dienst zullen worden gesteld. In aansluiting op de dezer dagen gepubli ceerde beschrijving van het nieuwe systeem kan nog worden medegedeeld, dat behalve door de lichtseinen (rood flikkerlicht met negentig wisselingen in de minuut) een trein zich bovendien aankondigt door het luiden van wekkers, welke zijn aangebracht aan dezelfde Andreas-kruisen als de licht seinen. Wanneer bij storing het permanen te oranje-licht met de aanduiding „buiten dienst" brandt, behoeven de wekkers echter niet gestoord te zijn. De bij sommige over wegen aanwezige oranje flikkerlichten, die voortdurend branden, zullen uit den aard der zaak op hetzelfde tijdstip verwijderd worden, daar anders verwarring zou kun nen ontstaan met de automatishe flikker lichten. Mussolini slaat door de camera de verfil ming gade van de historische film: „Scipio 1'Africano". Gisterenavond omstreeks half zeven is op dén Rijksstraat nabij Waardenburg een doo delijk ongeluk geschied. De 32-jarige chauffeur A. v. d. D. uit Vechel, reed met zijn vrachtauto op den straatweg, toen hij plotseling een lekken band kreeg. De bestuurder zette den wagen aan den rechterkant van den weg, teneinde den band te repareeren. Kort nadat hij hiermede was aangevangen, naderde uit de richting Utrecht een personenauto, waarvan de be stuurder noch den wagen, noch den chauf feur langs den weg zag staan. Het gevolg was, dat laatstgenoemde door de personen auto werd aangereden en vrijwel op slag werd gedood. Het lijk was ernstig verminkt In de auto, die de aanrijding veroorzaakte zat naast den chauffeur een dame, die bij de botsing haar pols brak. In de aangereden wagen bevond zich nog'n persoon die er zonder letsel is afgeko---m. De auto moest later worden wegg t ook de personenwagen werd ernsti schadigd. Onze Oost, VERSTORING VAN EEN MOSKEEDIENST. Groote verontwaardiging onder de Mohammedanen. Dinsdagmiddag is in de groote Moskee te Tasikmalaja een protest-vergadering gehou den, welke werd bijgewoond door meer dan vijfduizend Mohammedanen. In deze vergadering is besloten der regee ring te verzoeken over te willen gaan tot verwijdering van een zekeren J. K. Jacobs, die op denavond voor de Lebaran met vrouw en hónd de „Mesdjid d.jadjawai" (Moskee) betrad, de daar aanwezige Mohammedanen uitschold, en verder het slaan op de bedoeg (trom) verbood. (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 DecemJ 1 Hooge Prijzen 400.— 7636 100.— 17896 Prijzen van f 45. 2 184 930 989 1098 1190 1390 1950 2315 2508 2515 2610 3233 3381 3468 3637 3911 4106 4376 4654 4712 5737 5818 5922 6036 6204 6507 6509 6700 6746 6897 6984 7950 8016 8222 8807 9420 9439 9574 9851 10033 10106 10236 10456 10638 11048 11106 11199 11308 11961 11981 12252 12267 12429 12470 12809 13069 13228 13377 13599 13984 14298 14323 15310 15335 15341 15837 16421 16644 16934 17481 17556 17737 17745 17758 18291 18411 18414 18518 18563 18637 18713 18882 18913 18970 19342 19400 19799 19801 20074 20147 20376 20449 20479 20752 20806 20844 20939 Verbet. 3e klasse, 2e lijst; 7101 m. z. 7107. Brandend stoomschip in de haven van Sydney (Australië) In minder dan een half uur was het vaartuig geheel uitgebrand. Vele dooden en gewonden waren te betreuren*

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9