Stadsnieuws Abonneert U op dit blad De strijd om de „Betty Bonn" Waar gaan we heen ASTO voor Buitenritten jVïaandag 28 December Burg. Ritmeester neemt bescherm heerschap van Harmonie op zich Tocht Ouden van Dagen. Deze week verschijnt het feestprogramma Dc Kerstdagen Heldersclie Courant Helders R.K. Gemengd Koor Het militair eerbetoon op den huwelijksdag van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Kinderfeest van buurtcomité's. Inbreker op den Kanaalweg aan het werk. Levensmiddelen gestolen op een botter in de haven. Ingebroken op het Singel. Burgerlijke Stand van Den Helder Tweede Blad Licht op voor alle voertuigen TELEF. 636 Ruijghweg38 Roodkapje en de Wolf in Casino Uit het politierapport F e ullleton door Friedrich Lindem a n Onze oud-stadgenoot, de heer P. c. Geus thans onderwijzer te Breezand, is met ingane van 1 April 1937 als zoodanig benoemd aan de Dr. Kuyperschool te Maassluis. Bij het d.d. 23 December te Amsterdam gehouden examen der Federatie voor Steno grafie „Groote" slaagde Mej. R. M. Bos alhier op de volgende diploma's: Kantoorstenograaf 130 Fransch; idem 130 Duitsch; idem 130 En- gelsch; Dictaatstenograaf 165 Nederlandsch. Waar het hier z.g. „hoogere diploma's" be trof, complimenteerde de Voorzitter der exa men-commissie Mej. Bos met het door haar behaalde resultaat in verband met het ver krijgen van 4 diploma's op één dag. Voorts slaagden op denzelfden datum bii de Federatie: Voor kantoorstenograaf 100 Duitsch: de heeren P. van Strijen en A. Velthuys. Voor kantoorstenograaf 130 Nederlandsch: de dames G. de Barbanson en A. Boerdijk en de heer A. G. B. Bischoff. Allen waren leerlingen van het Instituut „Mercurius", Loodsgracht, alhier. Naar ons het bestuur der Zang- Reciteer- en Orkestver. „Harmonie" meedeelt, heeft burge meester G. Ritmeester het beschermheerschap van deze vereeniging op zich genomen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de Oranje-vereenigingen om een tocht te organiseeren voor de Ouden van Dagen door de Heldersche versierde en ver lichte straten, waarna, zijn onze inlichtingen juist, bij -de terugkomst versnaperingen in Casino zullen worden aangeboden. Men zie de advertentie. Deze week, in ieder geval voor het nieuwe jaar, verschijnt het feestprogramma van de feestvieringen op 5, 6, 7, en 8 Januari, met inbegrip van de feestelijkheden te Julianadorp. Het wordt een lijvig boekwerkje, want de feestdagen zijn van den vroegen morgen tot den avond bezet. Wij zullen dezer dagen nog bizonderheden vermelden. Het programma zal verkrijgbaar worden gesteld aan de bekende adressen, die bij verschijning in onze krant ten overvloede zullen worden afgedrukt. Als wij dit schrijven, behooren de Kerst dagen al weer tot het verleden en zijn wij de laatste phaze ingegaan van de periode, die ons nog scheidt van de jaarswisseling. Kerstfeest 1936 Er was geen sneeuw en het is al bijna een gewoonte geworden, het gemis aan het witte kleed over de daken en boomen. De sneeuw, die ons iets kan vertellen van de schoone poëzie, die mede kan werken tot de ware Kerststemming. Het was goeddeels voortreffelijk weer, niet te koud, zoodat honderden en hon derden zich op de 3 feestdagen op straat bevonden. Voornamelijk op eersten Kerst dag maakten velen gebruik om een ex cursie naar buiten te maken, zoodat zich b.v. 's middags vrij velen op Huisduinen bevonden. Zaterdag kwam in den namiddag een dikke mist opzetten, die tot den avond over de stad bleef huiven. Op sommige momenten was deze ongekend dik, zoodat men slechts enkele tien tallen meters voor zich uit kon zien. Later op zorh?V klaarde bet op en werd het uitge zocht winterweer. Ook de Zondag bleef niet ten achter, zoodat men over het algemeen zou kunnen zeggen, dat er eer een soort milde Pinkstertempera- ur heerschte, dan een vinnige Kerst. Oranje Den Helder. Bijzonderheden zijn van deze dagen na genoeg niet te vermelden, of het moesten de rijk versierde straten zijn, waaraan door velen, en dan speciaal op Tweeden Kerstdag, energiek gearbeid werd. Er heerschte een ongekende activiteit en het resultaat is thans, dat diverse buurten al geheel gereed zijn voor het komend Oranje-feest. Natuurlijk geeft dit alles zijn bijzonder cachet aan Den Helder. Overal krijgt men de geuren van frisch dennegroen, op tal van plaatsen wordt het oog geboeid door een massale Oranje- weelde, terwijl in weer andere straten ontelbare vlaggen en wimpels het hunne bijdragen tot het opgewekte karakter, dat zoo'n gedrapeerde en versierde stad uit den aard der zaak nu eenmaal biedt. Carillonconcerten. Evenals het vorige jaar zijn door onzen stadsbeiaardier ook thans weer eenige mid dagconcerten gegeven op het Monument van het Ned. Reddingswezen, iets wat men met name in deze dagen op hoogen prijs weet te stellen. Er gaat van die Kerstklokken nu eenmaal een aparte bekoring uit, een beko- ring, die zich heel moeilijk laat verwoorden, maar die toch bijna ieder in het bijzonder kan ondergaan. Kerstklokken over de stadhet hoort er bij. Het Concert van het Stedelijk Muziekkorps. Het is een schoone traditie, dat ons Stedelijk Muziekkorps op den morgen van den Eersten Kerstdag een concert in de muziektent in het Julianapark geeft, een traditie, die lang geleden ingesteld werd door den heer Ter Hall. Ook nu weer heeft „het Stedelijk", onder lei ding van den heer Pala, zich doen hooren, hoewel het opgekomen publiek niet overwel digend viel te noemen (dit in verband waar schijnlijk met het vroege uur) het kwam ons voor, dat er meerderen waren dan andere jaren, Zeer wijdingsvol klonk het uitstekend ge selecteerd concert op dat vroege uur en met groote aandacht werd er geluisterd naar de klanken van het even schoone als bekende „Heilige Nacht", het „Dankgebed" van Va- lerius, een paar Oud-Nederlandsche Kerstlie deren en Mozart's wondermooie „Ave Verum". Een kort concert, dat evenwel door hen, die het beluisterd hebben, ongetwijfeld op hoogen prijs gesteld zal zijn. Voor de kapel een woord van hulde voor het vrijwel complete opkomen op dezen feestdag. Van de overige bijeenkomsten mogen wij die nog noemen op den eersten Kerstdag in het Oudelieden-huis aan de Kerkgracht, waar ge concerteerd werd door „Helders Gemengd Koor" en waar gewijde muziek gegeven werd door den heer Van Loo Jr. en mej. Remelink, resp. viool en piano, en de Kerstzangdienst in de Luthersche Kerk. Deze Zangdienst werd gehouden door Aafje Kamp en mocht zich verheugen in een uit- stekende opkomst. Er werden diverse toepas selijke liederen gezongen door de aanwezigen, terwijl mej. Kamp, eveneens enkele solo nummers ten gehoore bracht. Een tweetal Kerst-suites van Jan Zwart werden op voor treffelijke wijze uitgevoerd, evenals het uit gebreide voorspel tot het „Hallelujah, looft den Heer". Besluiten we met te vermelden, dat door de diverse Zondagsscholen in onze stad, onder groote belangstelling van jong en oud, de Kerstfeestviering plaats had. Kerstfeest blijft toch altijd immers het groote feest voor het kind, dat maandenlang de gewijde liederen repeteert voor den grooten dag. (Dir.: A. J. Leewens). Voor den K.R.O. Bij het bestuur van bovengenoemde Veree niging is bericht binnengekomen, dat de datum van optreden voor den K.R.O.-micro- foon is vastgesteld op Zondag 31 Jan. Door buitengewone welwillendheid van het K.R.O.- bestuur werd een uitstel verkregen van 3 we ken, daar aanvankelijk de uitzending reeds was bepaald op Zondag 10 Jan., een week der halve na de uitvoering van Hubert Cuypers' Kerstoratorium, die a.s. Zondag zal plaats vinden, zoodat de tijd voor degelijke voorbe reiding ontbrak.Het programma, dat zal wor den uitgevoerd, zal in hoofdzaak overeen stemmen met het programma, dat dezen zomer ten gehoore werd gebracht bij het openluchtconcert in de muziektent in het Julianapark, dat toen zoo uitnemend ge slaagd is. „Helders R.-K. Gemengd Koor" dankt deze onderscheiding aan het succesvol optreden op 2 achtereenvolgende concoursen van den R.-K. Bond van Zangvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland. Hen, die de uitvoering van het Kerstorato rium a.s. Zondag wenschen bij te wonen, welk werk door den componist zelf aan den vleugel zal begeleid worden, verwijzen we naar de adressen in de advertentie van Donderdag 1.1. in dit blad. Omtrent het militair eerbetoon op 7 Januari, den dag van het prinselijk huwelijk, kunnen wij thans o.m. het volgende mededeelen. Eerewachten. Eerewachten ,drie in getal, zullen worden opgesteld bij het Kon. Paleis Noordeinde, bij het Stadhuis en bij de Groote Kerk. Bij de Groote Kerk zal de eerewacht zijn van de Kon, Marine en 48 man sterk zijn, namelijk een sectie mariniers en een sectie matrozen, waarbij het vaandel van het korps, terwijl de muziek hier zal verzorgd worden door de Marinekapel met 6 tamboers en pijpers. Eerbetoon in den bruidsstoet. Het eere-escorte in den bruidsstoet zal staan onder commando van Kolonel E. A. F. Baron Creutz, commandant van het 2e regiment huzaren. Eerefronteii langs den weg. Langs den weg zullen verschillende eere fronten worden gevormd. Op den Kneuterdijk zal b.v. een eerefront van gepensionneerde officieren staan. Deze zullen gekleed zijn in den unform, behoord hebbende tot het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht. Het ge heel zal onder leiding staan van gep. luit.- generaal C. A. Prins. Eereposten langs den weg. Langs den geheelen Bruidsweg zullen eere posten worden opgesteld van alle onderdeelen van de Kon. Weermacht in Europa. Eereposten in het Stadhuis. Deputatiën van het Korps Adelborsten en het Korps Cadetten, elk sterk 30 man, met een hen vergezellend officier, zullen geplaatst worden als eereposten binnen het Stadhuis. Het geheel van alle troepen langs den weg staat onder bevel van den waarnemend gar nizoenscommandant, kolonel H. D. S. Hassel- man. Uren van aanvang. De troepen die als eereposten langs den weg optreden, zullen om half 10 hun plaatsen ingenomen hebben, de eerewachten om half 11. Door de buurt-comité's van de beide Vroon straten, de Hoogstraat, Goversstraat, Oost- slootstraat en Vlamingstraat is besloten om zoo mogelijk op 4 Januari 1937 een kinderfeest te organiseeren voor de pl.m. 300 in genoemde straten wonende kinderen. Bovendien hebben de eerstgenoemde drie buurt-comité's besloten tot het houden van een feestelijk samenzijn voor de ouderen op hedenavond, 28 December, des avonds 8 uur, in het gebouw van den R.K. Volksbond, aan de Molengracht. Voor deze ge legenheid is een vroolijk programma in elkaar gezet, zoodat het een aardige avond kan wor den. Genoemde buurt-comité's verwachten, dat alle bewoners van genoemde straten deze bij eenkomst met hun aanwezigheid zullen bezoe ken en dat een eider zijn best doet om dezen avond te doen slagen. Ook de bewoners van de laatstgenoemde drie straten, zijn hartelijk welkom. Door blaffenden hond verjaagd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een ongewenscht persoon pogingen in het werk gesteld een inbraak te plegen in een perceel op den Kanaalweg. De bewoners werden evenwel gewekt door het aanslaan van een hond en beneden ge komen, zag men nog juist den ongewenschten bezoeker een veilig heenkomen zoeken. Bij nader onderzoek bleek, dat het hout van de achtedeur geforceerd was, doch dat nog geen voorwerpen ontvreemd waren. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Eveneens in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een onbevoegde zich toegang verschaft op een zich in de Buitenhaven be vindende botter en aldaar een hoeveelheid levensmiddelen ontvreemd. Ook hier stelt de politie een onderzoek in. Bewoner haalt het individu in, doch weet later te ontsnappen. De derde inbraak in den nacht van Zaterdag op Zondag werd gepleegd door een persoon in een woning aan het Singel. De bewoner werd gewekt door een gestom mel in de kamer en beneden gekomen, ont dekte hij een man, die er juist vandoor ging. De bewoner verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, doch pakte zijn fiets en zette het heerschap na. Na eenigen tijd gelukte het hem inderdaad hem te grijpen. De aanhouding mocht evenwel niet van langen duur zijn, daar de man kans zag even later de beenen te nemen. Het is waarschijnlijk, dat deze inbraak ge pleegd is door middel van een valschen sleu tel. Een onderzoek is ingesteld. van 24 December 1936. ONDERTROUWD: H. J. van Dok en G. H. Ebben; K. J. Th. Klaus en A. Willemse; P. Marcus en E. Raats. BEVALLEN M. C. A. Burgers—Karhof, z.; S. J. LomeijerVerspille, z. Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 35 u. 28 December. R. K. Volksbond, 8 u. Feestavond Buurt- comité's Hoog- en Vroonstraten. 30 December. Casino, 2.30 u. Kindervoorstelling „Rood kapje". Zondag 3 Januari. R. K. Volksbond, 8 u. Concert R. K. Ge mengd Koor. Maandag 28 Dec16.21 uur Woensdag komt de 2e opvoering van het bekende sprookje op het tooneel in Casino. De eerste maal was een groot succes en wij kun nen deze kindervoorstelling door het „Haar- lemsch kindertooneel" ten zeerste aanbevelen. „De Heldersche Courant" schreef over de vorige opvoeringen: De personen, die het sprookje voor het voetlicht gebracht hebben, hebben de honder den jeugdige toeschouwers niet teleurgesteld. Zij hebben op werkelijk vlotte en op voor de kinderen suggestieve wijze, het verhaal ver teld, zóó, dat het als het ware lééfde. Het meeste pleizier hebben we gehad om Johonny Prins, die als Jan, de onvervaarde vriend van Roodkapje, een buitengewoon aar dige rol gespeeld heeft. Hij acteerde levendig en natuurlijk en het liedje, dat hij in het eerste bedrijf met heldere stem zong, was alleraardigst. Summa summarum, een uitstekend ge slaagde opvoering, waarvan door het jonge goedje, maar stellig ook door de vele ouderen, genoten werd. Heele garderobe gestolen. Door een bewoonster van den Kanaalweg werd aangifte gedaan, dat zij van haar erf een flanel en 3 paar sokken vermist. Door een bewoonster van de Wilhelmina- straat werd eveneens aangifte gedaan van ont vreemding van waschgoed van haar erf. Rywieldief gearresteerd. Door de politie te Grootegast werd aan het Hoofdbureau van Politie een persoon gebracht, wiens opsporing, aanhouding en voorgeleiding was verzocht in verband met een gepleegden rijwieldiefstal. Schoorsteenbrand. Telefonisch werd kennisgegeven, dat er in een perceel aan de Molengracht schoorsteen brand was ontstaan. Bij de komst van de politie was de brand reeds gebluscht. 31) Hij zonk weer terug in zijn stoel, klemde z\jn handen krampachtig om de leuningen, keek met een wezenloozen blik naar buiten in het schemrige groen en schudde maar steeds met zijn hoofd. G(j ook al! Gij ook al! Ik begreep zeer goed, wat er ini hem c- ging. Hy had, zoo leek het, zijn heele hoop op mij gevestigd. De gedachte aan mij, was misschien nog het laatste geweest, wat hem steun gaf. En dat was nu ook ineen ges Alles, alles. De „groote val", zijn r Zijn terugkeer naar Londen. Alles was vo bij. Bij deze ineenstorting van een mensch zweeg ik. Ik kon geen woorden vin was er niet. be_ Het duurde zeer lang, voordat h j gon te spreken. Als zijn laatste hoop klonk niet Er moet iets Neen, neen, dat kan met de „Betty Bonn" gebeurd J - Zeker, dat ontkende ik oo ju maar Een heele bemanning niet verdwijnen. noodzake- - Zeker niet. Maar was hetjS» bij deze werkelijkheid, tegelijkertij misdaad en zelfs nog een misdaad van Spur- ling te vermoeden? Maar waar zijn die menschen dan. En hoe zijn ze verdwenen? Nu ja, men kan toch naast de beide boo ten, die nog aanwezig waren, ook wel een bij boot, een zoogenaamde Dingy aan boord heb ben? Maar daarin kunnen toch niet zes of acht menschen van boord gaan, en over den Atlantischen Oceaan roeien. Zeker, zeker, maar En waarom vindt juist Spurling dit schip Zonderling, natuurlijk, maar En waarom zegt hij niets meer, als men hem wat vraagt? Allemaal vragen, die ik mijzelf duizend maal gesteld had en zelfs met meer recht, dan Trevor vermoedde. Maar toch En waarom gelooft ge nu zoo vast aan zijn onschuld Ik twijfelde met mijn antwoord. ja... weet ge... Rijksadvocaat, als ik... de waarheid zeggen mag... daar kan ik zelf geen bepaalde oorzaak voor aanwijzen. Geen enkele andere oorzaak, dan dat ik met den man gesproken heb. Trevor ging hier onmiddellijk op in. Hebt ge hem gesproken? Alleen? Ik vertelde mijn ontmoeting in de Inter national Bar. Ik vertelde voorzichtig en met welgekozen woorden. Thompson had mij op geen enkele wijze verzocht om te zwijgen. Ik wist eigenlijk heelemaal niet goed, waar om hij mij dien avond meegenomen had. Misschien omdat hij toch nog op een artikel van mij hoopte. Ik wist het niet. In geen ge val wilde ik hier als tusschenpersoon fun- geeren. Van het gesprek tusschen Thompson en Spurling zei ik alleen dit, wat Trevor zelf trouwens al wist, dat Thompson nadrukkelijk verklaard had het bergloon te willen betalen. En het gerucht, dat heel Gibraltar gek maakt. Spurling wil van de uitbetaling van het bergloon afzien? Ik ontweek deze vraag. Is waarschijnlijk werkelijks slechts een gerucht. In ieder geval weet ik een ding ze ker: Kapitein Spurling ziet zeker niet af van de behandeling door het Admiraliteitsgerechts hof. Ik heb het hem zelf hooren zeggen: De rechtbank zal beslissen. Weer viel Trevor mij in de reden. Ja, menschenkind, twijfelt ge dan nog langer? Zijt ge dan alls weer vergeten? De beroofde dwingt den roover nog een belooning op. En de moordenaar verlangt naar recht spraak. Begrijpt ge dat dan? Ik begreep maar al te goed, wat dit alle maal voor hem te beduiden had, maar ik kon werkelijk niet anders; ik moest hem wakker schudden. Ge hebt gelijk, ook ik zou het niet be grijpen wanneer ikSpurling nog steeds voor den misdadiger hield, zooals U. Maar dat geloof ik niet meer, en ik geloof het niet meer om de volgende reden: hij is alleen niet bang voor een rechtspraak, neen, hij verlangt er naar uit een bepaalden grond van recht vaardigheidsgevoel. Ik geef gaarne toe: Ik oordeel misschien een beetje te snel. Mis schien als ik den kapitein iets beter had lee- ren kennenin ieder geval, iemand die hem zeker beter kent, heeft hem in mijn bij zijn een misdadiger genoemd, is zelfs vast overtuigd van Spurling's schuld inzake de „Betty Bonn". Een nieuw lichtpunt voor Trevos» En wie is dat?, Ik treuzelde met mijn antwoord. Toen zei ik: Mr. Thompson. Alle hoop verdween bij Trevor. Zijn hand waaide krachteloos door de lucht. Hm... Mr. ThompsonEn deze, deze juist, verklaart: Ik heb geen belang bij een onderzoek, ja, hitst Gibraltar, hitst de halve wereld tegen mij op. Hoon tegen recht en wet, opeens heeft niemand meer eenige interesse voor het geval; of liever omgekeerd: opeens interesseert het iedereen, dat hier een pro ces over bergloon verhandeld wordt en geen moordproces. Zelfs de New-Yorksche politie, die per slot toch nog wel iets zal weten, zwijgt als op bevel. Iedereen zwijgt. Alles wordt mij onder de handen weggehaald. Een maand lang heb ik mijn vingers blauw geschreven, heb hemel en hel bewogen, heb telegrammen na telegram men verzonden, heb handelskamers en haven politie, scheepskantoren en detectieves, minis teries, werfbureau en dagbladen gemobili seerd. En de uitkomst? Niets. Hoegenaamd niets. Niemand der „Betty Bonn" is te voorschijn gekomen. Geen enkel lijk is aangespoeld. Twee stoomschepen hebben de „Betty Bonn", gedurende de vier en twintig uur, dat Spurling achter het schip aangezeild is, gezien, geen enkel lid der be manning is precies opgegeven. Een officieele lijst der bemanning was valsch tot zelfs de naam van Kapitein en stuurman. Maar niet een der bemanning heeft zich gemeld. Het is waarachtig net, alsof geen enkel lid der bemanning werkelijk geleefd heeft. Vaak geloof ik werkelijk, dat zij slechts in mijn fantasie bestaan hebben, in mijn droo- men. Ach, die droomen...; Ik voel mij net als een gummibal. Ik ren met mijn hoofd tegen muren, die steeds terugwijken, ja er misschien niet eens zijn. Zijn stem werd steeds zachter, steeds ho- peloozer, gebroken. Zij hebben geen interesse meer... hm... zij hebben geen interesse meer voor het pro ces. Een tijdlang hebben zij zich laten over bluffen door Haes met zijn entermes. Dat was een kleine opflikkering, een stroovuurtje. O, ik weet maar al te goed, hoe men mij hier bekijkt, in Gibraltar, als een gedegra deerde, als een uit straf overgeplaatste. Ach!... Nu hebben ze me Douglas op mijn hals ge schoven. De Amerikanen of misschien uit Londen of nog hooger bevel. Ik weet het niet. Een fijne, voorzichtige, oude heer, die mij goedig en verschoonend aan het verstand brengen moet, wat men van mij verwacht. Hij praat lang en hij praat goed over vertegen woordigers en bewoners van een bevriende natie en over de oogen van de wereld, die op Gibraltar gericht zijn, en over diplomatieke verwikkelingen en over de ziekte van de Ko ningin. Hij spreekt over het aanbod van Kapitein Spurling om af te zien van het bergloon en over een geldinzameling, die men ten gunste der bemanning van de „Frisco" op touw ge zet heeft. Ik verzet mij sterk tegen zijn in menging; deze inzameling hield ik voor een beleediging voor het Recht, uitgesloten, dat deze menschen schadeloosstelling krijgen Maar dan praat hij nog zachter, nog milder, nog voorkomender. Hij is bang dat deze schadeloosstelling een te groot bedrag zal gaan uitmaken. (Wordt vervoegd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5