DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vriendschapsver drag in de Balkan De cijns van Mars Duitsche kruisers voor Bilbao Rustige dag aan het front Het lijden van den Paus Amerikaansch postvliegtuig verongelukt Duitsche wapenfabriek met Amerikaanschen steun REIST PER WACO Buiienlandsch Overzicht dinsdag 29 DECEMBER 1936 64e JAARG. No. 7887 autobusdiensten Inlichtingen WACO, Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773 Samengaan van Noord- en Latijnsch Amerika in zaken van oorlog en vrede. SPANJE t 2ldersche courant JOEGO SLAVIË EN BULGARIJE SCHIJNEN ELKAAR TE VIN DEN. De Joego-Slavische minister-president, Sto- jadinowitsj, heeft volgens een D.N.B.'-tele- gram uit Boekarest, gistermiddag Roemenië na een verblijf van drie dagen verlaten, om zich naar Belgrado te begeven. STOJADINOWITSJ. De Roemeensche pers stelt zich tevreden met de verklaring, dat de besprekingen, die Stojadinowitsj te Reschitza met Tatarescu en Antonescu heeft gevoerd, den interna tionalen toestand, beschouwd in het licht yan de jongste Parijsche besprekingen van Antonescu, tot onderwerp hadden en dat ook economische kwesties behandeld zijn. Een officieel communiqué over de bespre kingen werd echter niet gepubliceerd. In welingelichte politieke kringen wordt aangenomen, dat het voor- naamste pnnt van de conferentie de ontwikkeling vormde van de betrek- kingen tusschen de Kleine Entente onderling en van dit statenblok tot Frankrijk. Stojadinowitsj zou ook ditmaal geen bin dend antwoord hebben gegeven op, naar men verklaart, van Ffansche zijde afkom stige voorstellén. Anderzijds meldt Havas omtrent de be sprekingen tusschen Stojadinowitsj en de Roemeensche staatslieden, dat, naar uit in lichtingen, welke uit goede bron afkomstig zijn, blijkt, onderhandeld is over een ver drag, dat binnenkort tusschen Joego-Slavië en Bulgarije zal worden gesloten en waar bij de positie van Bulgarije ten opzichte .van de van kracht zijnde verdragen gewij zigd zal zijn. De Balkanbond zal den Joe- go-Slaven en Bulgaren veroorloven, hun economische en politieke betrekkingen te verbeteren. Dit Joego-Slavisch-Bulgaarsch pact zou de bekroning en bekrachtiging worden van De 12 inzittenden omgekomen. Men verkeert in onzekerheid omtrent het lot van een postvliegtuig, dat, met ne8en passagiers aan boord en drie leden der - manning, uit San Francisco naar Los a - geles was vertrokken. Er heersent krachtige westerstorm met regen in - streek van Bakersfield. waarlangs de route van het toestel gaat. Wanneer het v®*™1®'® toestel inderdaad vergaan zou zijn, zou au het derde vliegtuig zijn, dat verdwenen is in de bergen langs de westkust loop van December. Wrak van het vliegtuig waar. genomen. Naar uit Burbank in Californié wordt ge meld, hebben vliegers op 18 mijl ten Noor den van Burbank op een bergtop stukken waargenomen van het, keersvliegtuig. De beide vleugels van het vliegtuig hingen aan een rotspunt- üe zittenden, negen passagiers en een uit Pehsonen bestaande bemanning LTMi00d de verschrikkelijke botsing op slag g JVabij het dorp Kellogg, in Idah£ rijn, naar voorts gemeld wordt, de ofge- drie postvliegers gevonden, di neer- 'oopen weck met hun machi jagen gestort. Binnen de laatste ve medcTere- ?Ün, het ongeluk bij Burbank kend, in totaal 28 slachtoffers van viieg °ngelukken te beklagen. Nader uit Burbanks: ffegaan naar De expeditie, die T^lJnfaatsis ver- het vliegtuig, dat nabij dez P R van ongelukt, is intusschen bij 1he (remeldf het. toestel aangekomen. J yn dat alle 12 inzittenden om het ieve gekomen. de geleidelijke toenadering, welke sinds 1934 tusschen beide landen wordt tot stand gebracht. öfficieeïe kringen te Belgrado verklaren nochtans, dat voor het oogenblik nog niets definitiefs hieromtrent valt mede te deelen. üen Havas-telegram uit Sofia over deze kwestie meldt, dat Bulgaarsche kringen, al ontkennen zij de berichten ten aanzien van een eventueel tot stand komen van een vriendschaps- en niet-aanvalspact tusschen Joego-Slavië en Bulgarije niet, toch hoogst gereserveerd zijn. Deze discretie, zoo heet het verder in dit telegram, is trouwens be grijpelijk, aangezien, naar het schijnt, het initiatief op het oogenblik bij Joego-Slavië hgt, dat delicate besprekingen moet voeren met de onderteekenaars van het Balkan pact, teneinde hun toestemming voor het verdrag met Bulgarije te verkrijgen. Oprichting van een groote fabriek te Hamburg. Weenen, 28 December, (ANP). Volgens het blad „Der Morgen", zou de Duitsche rijksregeering haar toestemming hebben ver leend tot de oprichting van een munitiefa briek te Hamburg, met deelneming van het Grace Syndicate te New York, dat een filiaal te Hamburg heeft. Het aandeelenkapitaal van deze onderneming zou 30 millioen B.M. groot zijn en in drie tranches worden onder gebracht, elk groot 10 millioen. De inteeke- naren zouden de aandeelen slechts tegen sperrmarken kunnen koopen. De bank für Industrie-obligationen te Berlijn zou dit ka pitaal waarborgen jegens de bezitters van sperrmarken, die hun saldi ter beschikking zouden stellen van deze onderneming. Ge durende de eerste drie jaren der exploitatie zouden de winsten aldus verdeeld worden, dat 50 pet. aan de Rijksbank en 50 pet. aan het Grace Syndicate zouden komen. Later zou het percentage van de Rijksbank terug gebracht worden tot 30 pet. Na 25 jaar ex ploitatie zou de onderneming automatisch aan den Staat vervallen. Er wordt 4 pet. rente gegarandeerd, betaal baar in goud. De financiering van deze groote affaire, die bestemd is de Duitsche munitiefabrieken te ontlasten, welke zooveel mogelijk hun pro ductie voor het buitenland zullen beperken, lijkt reeds thans verzekerd. De fabriek te Hamburg zou 1 Juli 1937 met de fabricatie beginnen. 70% van Frankrijks staatsbud get wordt opgeslokt door den oorlog van gisteren en die van morgen. Gisterenmiddag om tien minuten over drie heeft de Senaat de besprekingen over de begrooting hervat. De minister van finan cien, Vincent Auriol hield een rede over de financieele politiek der regeering. Hij zette uiteen, dat deze begrooting er eene is van oprechtheid en goede trouw. De openbare schuld eischt 48% de militaire uitgaven 18% van de uitgaven, zoodat de oorlog van gis teren en de maatregelen ter vermij ding van die van morgen 70% der landsmiddelen opslokken. In andere landen gaan deze uitgaven de 50% niet te boven. De productieve uitgaven bedragen 16 milliard en het is onmogelijk die nog meer samen te persen. De regeering heeft bij haar ramingen rekening gehou den met het economisch herstel. De econo mische crisis wordt minder scherp, het monetair accoord tusschen de drie mogend heden dementeert de geruchten van een nieuwe devaluatie. De regeering wil een groote monetaire markt in het leven roepen en stelt daarom vertrouwen in de vrijheid. Spr. kan niet gelooven, dat de kapitalen uit het land deserteeren op het oogenblik, waarop zich dit herstelt. Frankrijk zet zijn trotsch herstel voort. Weldra zal het kunnen werken aan de or ganisatie van Europa. De minister presi dent streeft daarnaar. De bewapeningswed loop kan niet voortgaan,. De feiten zullen weldra de noodzakelijkheid opleggen van een economische vereeniging der thans ver deelde volkeren. Niemand zal medewerking aan een zoodanig program kunnen weigeren Wanneer de Senaat snel de begrooting aan vaardt, zal hij eens te meer het land toonen gehecht te zijn aan de vrede en vrijheid. DUITSCH—RUSSISCH HANDELSVERDRAG VERLENGD. Het Duitsch-Russische handelsverdrag is voor den duur van een jaar verlengd krach tens een protocol, onderteekend door mini ster Schacht en den leider van de Sovjet- Russische handelsdelegatie der Sovjet unie te Berlijn. naar HOORN.EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND DE „PALOS" NOG NIET VRIJ GEGEVEN. Geen nieuwe Duitsche oorlogs schepen naar de Spaansche wa teren. Duitsche oorlogsschepen, die reeds sedert weken in de Golf van Biscaye patrouilleeren, kruisten ook giste ren, volgens Un. Press langs de Spaansche kust. Zij volgden nauw keurig het geheele Spaansche en neutrale scheepvaartverkeer naar Gi- jon, Bilbao en Santander. Het is intusschen niet duidelijk, of het hier alleen vlootdemonstraties betreft of dat de Duitschers andere bedoelingen hebben. In ieder geval werd tot dusver geen poging gedaan, om de bocht van Bil bao binnen te varen, waar het Duit sche schip „Palos" in de haven ligt vastgemeerd en onder strenge bewa king staat. Gisteravond werd medegedeeld, dat over de lading en de bemanning van het schip nog geen beslissing genomen is. Het schip blijft onder politiebewaking. Ook oorlogsschepen van de Spaansche na tionalisten ,die den nachtdienst waarne men, controleeren nauwkeurig alle in- en uitgaande schepen. Zij schenken vooral aan dacht aan de bescherming van handels schepen met ladingen voor Franco. De patrouillebooten van de Baskische autoriteiten zijn voor het meerendeel vroe gere kotters, die gewapend zijn met machi negeweren en licht geschut. Zoo'n boot heeft ook de „Palos" opgebracht. De Duitsche oorlogsschepen vor men een klein eskader, dat regel matig afgelost wordt. Een sterke vlootmacht is sedert weken aan de Spaansche noordkust moeilijk te handhaven, daar de schepen in volle zee buiten de drie mijlszone kruisen. Naar verluidt, bevinden zich thans ook het slagschip „Deutschland", de kruiser „Koelln" en tal van tor pedobooten in de omgeving van Bilbao. Naar gemeld wordt, hebben luchtstrijd krachten van de nationalisten het opbren gen van de „Palos" met verscheidene hevi ge bombardementen op Noord-Spaansche havensteden beantwoord. Geen nieuwe oorlogsschepen naar Spanje. B e r 1 ij n, 28 Dec. (A.N.P.)In officieuse Duitsche kringen verklaart men, dat geen enkel nieuw oorlogsschip naar de Spaansche wateren is gezonden en dat ook de zich op het oogenblik voor de Spaansche kusten be vindende schepen niet verplaatst werden. DE RESULTATEN VAN DE CONFERENTIE VAN BUENOS AIRES. Zooals men weet ligt het in het streven van Roosevelt, den Amerikaanschen presi dent, Amerika los te maken van alle Euro- peesche avonturen. De ervaringen, die Ame rika in deze heeft opgedaan, zijn voldoende leergeld geweest om zich niet al te nauw te verbinden aan Europa. We begrijpen de isolatie-politiek van Roosevelt, gezien de huidige omstandigheden van ons werelddeel Er is voor Amerika waarlijk niet veel begee- renswaard aan den overkant van den Oceaan. En bovendien, 19141918 heeft Amerika zooveel geleerd, dat het voorzichtig is geworden. Nog honderden millioenen krijgt het land van Uncle Sam aan oorlogs schulden. Men rept daar zelfs in Europa niet meer over, men heeft deze zaak voor afge daan beschouwd. Wij zouden daarin kunnen komen als Europa zijn kapitaal noodig had voor opbouw van oorlogsverwoestingen, voor economischen opbouw, voor productieve doeleinden. Nu het echter zijn milliarden steekt in een nieuwe bewapening, is de pil voor Amerika wel wat bitter. Amerika wil dus zijn eigen boontjes dop pen en de Pan-Amerikaansche vredes-con- ferentie, waarover we vroeger al een en ander meldden was ook bedoeld 't isolement van Amerika sterker te maken. Roosevelt had gehoopt den grondslag te kunnen leg gen voor een Amerikaanschen Volkenbond, die alle Amerikaansche staten zou omvat ten, doch de Zuid-Amerikaansche staten, die nog altijd met Genève verbonden zijn, bleken niet bereid dezen band door te snijden. Toch mag Roosevelt over het bereikte resultaat te Buenos Aires niet klagen. Drie belangrijke overeenkomsten zijn door de regeeringen van alle 21 Amerikaansche staten geteekend. De twee eerste dezer overeenkom sten geven vorm aan een stelsel van wederzijdsche veiligheid door overleg en samenwerking, de derde stelt als ontoelaatbare bedreiging van den vrede elke interventie, hetzij direct, hetzij indirect, in de zaken van een ander land. De twee vredesverdragen schrijven overleg voor in alle gevallen, waarin de vrede van het Amerikaansche continent bedreigd wordt geacht, hetzij in of buiten Amerika, evenals pogingen om eensgezindheid te verkrijgen omtrent een gemeenschappelijk gedrag/dat, hetgeen uitdrukkelijk wordt gestipuleerd, kan omvatten een embargo op de voorzie ning van wapens van of financieele hulp aan oorlogvoerende landen, zoo schreef het Hbld. hier gisteravond over. En het blad vervolgde: De verwezenlijking van het denk beeld, door bepaalde gedelegeerden verdedigd, om in een of anderen Nog geen antwoord op de Fran- sche en Britsche nota's. Gisteren is het rustig geweest. De vlieg tuigen der regeering hebben de stellingen der opstandelingen in het Casa del Campo gebombardeerd. Wat het resultaat der gevechten in deze sector betreft is alleen bekend, dat de Jun ta van verdediging tegengesproken heeft, dat de rechtsche tanks doorgedrongen wa ren tot Campo del Moro. In den sector van Usera hebben de regee- ringstroepen de gisteren veroverde stellin gen versterkt. De Madrileensche bladen schrijven: „Onze loopgraven zijn veertig meter hooger ko men te liggen" Men zal de beteekenis van dit bericht begrijpen, wanneer men weet, dat de omgeving van Madrid vrijwel ge heel vlak is. Door deze mededeeling is wel komen vast te staan, dat het offensief der opstan delingen succes heeft gehad en de regee- ringstroepen over zekere afstand zijn terug gedrongen. Echter is ook wel zeker, dat de strijd op nieuw is vastgeloopen, doordat de Franco troepen blijkbaar niet voldoende reserve krachten hadden om de successen uit te buiten. De kwestie der vrijwilligers Nog geen antwoord op de Fran- sche en Engelsche nota's Met groote belangstelling ziet men de ant woorden van Berlijn, Moskou en Rome te gemoet op het Fransch-Britsch initiatief in zake de kwestie der vrijwilligers. Officieele kringen te Londen dragen geen kennis van het te Londen gepubliceerde en uit Berlijn afkomstige bericht dat Hitier gunstig zou antwoorden op de door Frank rijk en Engeland ondernomen stappen tot staking van het zenden van vrijwilligers naar Spanje. Volgens deze inlichtingen zou Hitier echter de voorwaarde stellen, dat Engeland en Frankrijk zich garant zouden stellen voor het staken van inmenging door Moskou. Welingelichte kringen mer ken op, dat Philips de nota in de Wilhelm- strasse heeft doen overhandigen en dat hij, doordat hij geen enkel contact met de Duitsche autoriteiten heeft gehad, ook geen enkelen indruk heeft kunnen opdoen aan gaande de ontvangst, die den gedanen stap ten deel viel. Men is hier echter getroffen door verklaringen van bevoegde zijde te Berlijn, waarbij er aan herinnerd werd, dat Duitschland het eerst het staken van het zenden van vrijwilligers heeft aanbevolen. Ook uit Rome komen klanken, welke gun stige verwachtingen wekken. Men schijnt ook daar te begrijpen, dat het op de thans gevolgde manier, in Spanje spaak dreigt te Ioopen en wil minder dan ooit verwikkelin gen met Engeland uitlokken. Als Moskou nu maar bereid blijkt zijn inmengingspolitiek te wijzigen in een van non-interventie en als ook van dien kant de stroom van vrijwilligers wordt gestremd, dan bestaat er goede kans op localiseering van den burgerkrijg. Het is daarom dubbel jammer, dat Ame rika thans oorlogstuig naar de Spaansche regeering gaat verschepen. Op deze wijze kan er van controle weinig komen, omdat dan de strijd tusschen de fascistische en de mocratische landen verder kan worden ge voerd met behulp van zilveren kogels, wel ke Uncle Sam zeker gaarne zal ontvangen en omzetfen in moderne vernietigingsmidde len. Laat ons intusschen hopen, dat de kwestie der vrijwilligers grondig wordt opgelost. Dat zou zeker al veel gewonnen zijn. Ten minste als de „vredesheeren" in Noord-, Midden- of Zuid-Amerika zich dan buiten den strijd houden. vorm een Amerikaansch front te vormen, waarvan alle leden zich bij voorbaat plechtig zouden verbinden bevoorrading van landen, die in een oorlog worden gewikkeld, af te snij den stuitte af op den tegenstand van Argentinië en de andere Latijnsch- Amerikaansche staten, die lid zijn van den Volkenbond. Evenmin als deze staten geneigd bleken, ten gun ste van Washington den band met Genève te verbreken, evenmin ble ken zij bereid verplichtingen op zich te nemen, welke in strijd zouden kunnen komen aan een medelid, dat het slachtoffer in het Volken bondshandvest, om te hulp te komen aan een medelid, dat het slachtoffer wordt van een niet-uitgelokten aanval. Zuid-Amerika gaf de voorkeur aan een. overeenkomst, waarvan de toepassing kan worden afhankelijk gemaakt van de om standigheden, die zich voordoen. Noord-Amerika en Latijnsch-Amerika zullen derhalve in de toekomst in zaken van oorlog en vrede, als gelijken samen gaan. In welken vorm en tot welke hoogte is echter nog volstrekt niet duidelijk. De overeenkomsten zelf laten voldoende spe ling voor allerlei accoorden, die eventueel door belangen en sympathieën worden bepaald. Z. H. door hevige pijn aan het been geplaagd. De Msb. meldt: Oschoon de algemeene toestand van Z. H. den Paus stationnair blijft, zoo is toch het feit. dat de H. Vader hevige pijn lijdt aan Zijn been, voor Zijn omgeving een oorzaak van ernstige bekommernis. Z. H. de Paus. Prof. Milani, de lijfarts van Zijne Heilig heid. volgt met de grootste, nauwlettendheid het ziekteverloop van den H. Vader. Ver scheidene malen per dag brengt prof. Mila ni den verheven lijder een bezoek. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli is overi gens bijna de eenige, die verder nog als bezoeker wordt toegelaten, om met Zijne Heiligheid de loopende zaken te bespreken. De dag van den Paus is verder verdeeld tusschen af en toe slapen, een weinig lec tuur en veel bidden. De H. Vader gebruikt slechts licht voed sel, dat Hem goed bekomt. Wat den oorsprong van de pijnen be treft, welke de Paus te verduren heeft, deze valt toe te schrijven aan de storingen in den bloedsomloop, welke zich, zooals men weet, vooral in 's Pausen linkerbeen mani festeeren en die een zenuwontsteking tot gevolg hebben gehad. Deze nu veroorzaakt af en toe de hevige pijnaanvallen. GROOTE MEELVOORRADEN BIJ BRAND VERLOREN GEGAAN. Neurenberg, 28 Dec. (A.N.P.) Maan dagavond heeft een groote brand gewoed in een pakhuis nabij het Noorder Station. Bij dezen brand is het grootste gedeelte van de in het pakhuis opgeslagen voorraad meel verloren gegaan. Behalve het pak huis werden ook een tweetal garages ver nield. DE BRAND IN BERLIJNSCHE METRO. Kachel vermoedelijk de oorzaak. Zooals wij reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld, heeft men gisteren den brand in de tunnel van den ondergrondschen spoorweg te Berlijn geheel kunnen blus- schen. In den loop van den dag hebben man schappen van de hulpbrigade het verwoeste gedeelte van de tunnel weer vrij kunnen ma ken. Een speciale commissie van onderzoek naar de oorzaak van den brand heeft giste ren den geheelen nacht doorgewerkt, doch zij kon nog geen definitieve resultaten van haar onderzoek bekend maken. Men achtte het niettemin waarschijnlijk, dat de brand werd veroorzaakt door een te warm geworden kachel, die In de tunnel was opgesteld.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1