Anna Paulowna in 1936 Jaaroverzicht Binnenland 1936 Het geluksvavken voor de nieuwjaarsdisch Geen verdere Inzinking. Levens peil nn al twee jaar constant. Bollenteelt gaat vooruit Wat vorig Jaar nog met eenige schroom moest worden geuit kan nu met meer vrij moedigheid worden vastgesteld: in Anna- Pauloiwna hebben we het dieptepunt achter den rug en 1936 was het tweede achtereen volgende jaar van een nieuwen toestand met gewijzigde verhoudingen in ons bestaan Elk heeft voor zich nu nog uit te maken of hij op dit nieuwe peil de touwtjes aaneen kan knoopen. Wie dit reeds gelukt is zal op dit uur van herdenken en terugzien moeten toegeven dat zijn bestaansmogelijkheid niet opnieuw op losse schroeven is komen te staan. Nu we In Anna Paulowna zoover zijn ge komen gaan we ons langzamerhand ook weer wat meer interesseeren voor datgene, wat 'n tijdlang in de knel heeft gezeten: het geestelijk en gemeenschapsleven. Treffend is wel de groote plaats dié de viering van de vorstelijke huwelijksvoltrekking in de belangstelling onzer Polderbewoners in neemt. Nu is daarvoor echter ook 'n andere reden.' We weten allen dat de Poldersche burgerlijke gemeenschap een verzameling is van zeer verschillend geaarde bevolkingsdee- len, die nog in het geheel niet in elkaar zijn versmolten, ja, zelfs een geheel van elkaar gescheiden leven leiden. In het gewone le ven komen die verschillende groepen weinig of niet met elkaar in contact: de vrijzinnigen beheerschen het neutrale gemeenschapsleven, de roomschen uiten zich in eigen kring en de reformeerden en orthodox-hervormden ook. De gemeenteraad is de eenige plaats, waar allen te zamen komen. Daar wordt dan dikwijls blijk gegeven van groote verschei denheid van opvatting. Maar tenslotte komt de gemeenteraad niet zoo vaak samen en de zaken die haar ter beoordeeling staan, zijn niet de groote levensvragen. De strijd om den voorrang is daar dus nog niet aan de orde gekomen en indien dan wel terloops behandeld, niet tot een strijd met volledige geestelijke wapenuitrusting geworden. Die strijd is nu ingetreden en woedt ter- Wijl wij dit schrijven in volle kracht. Anna Paulowna moest als één geheel feest gaan vieren en te verwachten was dat er strijd zou ontstaan over de wijze waarop dat zou moe iten ^geschieden. De gedenkwaardige vergadering in „Veer burg" op Maandag 14 December is een his torische geworden. Het vrijzinnige oude be volkingsdeel dat zich al geheel scheen te hebben prijsgegeven aan de beslissende in vloed van de kerkelijke verbondenheden van de Zuidelijke kolonisten, heeft daar een zeer krachtige houding aangenomen en er de eerbiediging van haar levensopvattingen en de waardeering van haar oordeel afgedwon gen. Die veertiende December zal een heel be langrijke datum blijven in des Polder's his torie. Gemeenschapsleven. De onderlinge vreemdheid en verdeeldheid is er intusschen oorzaak van dat we ons niet mogen verheugen in een burgerzin zooals we die elders met eenige jalouzie opmerken. Er is hier maar heel weinig op al-Polderschen grondslag gevestigd. Bijna geen vereeniging wortelt in het geheel van 5800 inwoners. Alles in aan beperkte kringen gebonden. Gelukkig wordt binnen die kringen nog wel gevoeld dat men bij brood alleen niet kan leven. We denken hier aan het prachtige werk van Pastoor van der Eem, die vooral zijn jonge parochianen tot vereenigingsleven inspireert. Een nieuwe vereeniging rees op n.1 „The Heic-boijs", welke zich toelegt op het spelen yan amusementsmuziek. De bestaande hengelclub kreeg een col lega. De nutsvereeniging te Breezand is ontlanden. Ten aanzien van hun optreden in het openbaar op uitvoeringen regelen de meeste vereenigingen hun datums onderling n.1. door middel van den bond van plaatselijke vereenigingen, hetgeen goede vruchten heeft afgeworpen. Hoogtepunt uit het vereenigingsleven was wel de tooneelwedstrijd van „Armenio", waarvan de uitslag tweede Paaschdag be kend werd gemaakt. Voetbalclubs en gymnastiekverenigingen marcheeren goed. De Chr. v. v. „ADO" kon het niet bolwerken en ging ter ziele. Het zwembad had een slechte zomer door het ongunstige weer in Juli. De zwemkam- pioenschappen van Noordelijk Noord-Hol land, die de Zwemclub „O.V." organiseerde troffen best weer en een massa toeschouwers. Het Witte Kruis, afd. Anna Paulowna be stond 20 Augustus 40 jaar. Door diverse om standigheden is dit niet feestelijk gevierd. De kermis trof uitstekend weer en werd buitengewoon druk bezocht. Er stonden vele kramen en spullen. Er is vroolijk feest ge vierd. Ordeverstoringen komen niet meer voor. De kermis-harddravêrij trof het slecht; het was de eenige middag van de drie dagen dat het regende. Kerkelijk leven. Van de Ned. 'Herv. Gemeente (kerkge bouw Kleinesluis) is geen bijzonders te melden. De Herv. Evangelisatie (van den heer Boon) te Breezand nam dezer dagen een nieuw kerkgebouw in gebruik, welke gebeurtenis met een officieele plechtigheid gepaard ging. De voorganger van de Geref. Kerk aan de Geldersche huisjes, eandidaat Jansen, is ziek geworden en wordt nu tijdelijk ver vangen door den heer Verhave die inmid dels een beroep naar elders heeft ontvan gen. De R.K. Parochie Breezand beleefde geen bijzondere gebeurtenissen. De Parochie Anna Paulowna aan de Spoorbuurt echter wel. Daar heeft allereerst het luisterrijke jubileumfeest plaats gevonden ter eere van het 25-jarig priesterschap van den ook bij andersdenkenden gezienen Pastoor Van der Eem. De heer Smits was 25 jaar kerkmeester en. ontving bij die gelegenheid een zeer zeld zaam verleende onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice (voor Kerk en Paus). In het na jaar hebben enkele zusters hun intrede ge daan in een huis nabii de kerk. Zij zijn afkomstig uit Frankrijk, behoorcn tot de orde van den Allerheiligsten Heiland en houden zich bezig met wijkverpleging, kraamverzorging, bewaarschoolonderwijs en naaionderricht. Gemeente. Het bestuur der gemeente heeft geen wij ziging ondergaan, evenmin als het admini stratief personeel. De burgemeester is eeni- gen tijd met ziekteverlof geweest. Wethou der Keuris heeft in dien tijd het burgemees terschap waargenomen. Er is nog een oogenblik kans geweest dat de eerste ambtenaar en ontvanger, de heer Baken, tot burgemeester-secretaris van Cal- lantsoog zou worden benoemd. Ieder had hem dat gegund, maar elkeen die niet geheel buiten gemeentezaken staat, wist hoe moeilijk het geweest zou zijn de zen zeer ambitieuzen ambtenaar te vervan gen. De heer de Vries nam afscheid als hoofd der openbare school in Breezand. De heer Van Dijk, voordien hoofd van de lagere school in den Oostpolder volgde hem op. In afwachting van een beslissing van den ge meenteraad is de heer Zaadnoordijk belast met de waarneming van het hoofdschap van school III. Aan de O. L. school te Kleinesluis vonden twee veranderingen plaats. De heer 't Hart, hoofd, werd in Hilversum benoemd. De raad, die ontheffing kreeg van de verplich ting om 'n wachtgelder te benoemen, stelde in diens plaats aan den heer C. J. Mol Jr. te Den Helder. Mej. Ter Bruggen, onderwijzeres, aan vaardde een benoeming te Beverwijk. Zij werd opgevolgd door mej. A. Kater te St. Het landbouwonderwijs is weer begonnen, nadat het enkele jaren niet was gehouden. De bevolking is iets toegenomen. Bedroeg deze op 1 Jan. 1936 5802 zielen, bij de jaars wisseling zal deze plus minus 5|j37 bedra gen, waarmede de teruggang ov?r 1935 ge heel zal zijn ingehaald. Het aantal bouwvergunningen, dat afge geven werd, bedroeg 46. Vergelijking met voorgaande jaren toont het volgend beeld: 1930: 122 - 1931: 75 1932 37 1933 44 1934 36 1935: 41 1936 46. Deze bouwvergunningen betroffen over 1936: 16 schuren, 1 dubbel woon- en winkel huis, 13 woonhuizen, 2 dubbele woonhuizen, 10 aan- en verbouwingen, 2 garage's 1 schoollokaal (R.K. school Breezand) en 1 kerkgebouw (Evangelisatie Breezand). Voorschotten ingevolge de landarbeiders- wet werden in twee gevallen verleend. Zij dienden echter om reeds vroeger met dit voorschot gebouwde huizen over te nemen. Het aantal voorschotten toont over de laat ste jaren het volgende beeld: 1930: 16 1931: 9 1932 3 1933 5 1934 5 1935: 0 1936 2. Wanneer de opbrengst der vermakelijk heidsbelasting een graadmeter is voor de welstand der bevolking, dan zou men moe ten concludeeren, dat er dit jaar geen voor uitgang is geweest. De opbrengst was n.1. plus minus f1340.—. Vergelijking geeft het volgende: 1930: f2796.—; 1931: f2612.—; 1932: f2034.—; 1933: f1596.—; 1934: f1350.—; 1935: f 1487.—; 1936: f1340.—.— Men overwege echter, dat de toegangs prijzen steeds lager geworden zijn. Polder. De heer C. Tijsen, heemraad, ïs in Februari overleden en opgevolgd door den heer G. J. Lovink, burgemeester van deze gemeente. De heer C. D. Rezelman is den heer Tijsen als waarn. dijkgraaf opgevolgd. Bij de dezen zomer gehouden verkiezin gen zijn de hoofdingelanden V. Kaan en P. J. Zoete herbenoemd. De vacante hoofd ingelandszetel van G. J. Lovink is door H. Wilms ingenomen. In de vacature-Lange- laan, die wegens ziekte heeft bedankt, is de heer P. Schilderman Cz. benoemd. Bij K. B. werd de heer C. Wijdenes Spaans benoemd tot dijkgraaf tot het jaar waarin hij 70 jaar wordt. Met dezelfde bepaling bekrachtigde een K. B. de benoeming van den heer C. Geerligs Sr. tot heemraad. In Mei is de eerste van de Drie-bruggen onder aannemershanden gekomen, afge broken en geheel van beton opgetrokken. De beide andere bruggen zullen eenzelfde vernieuwing ondergaan. Het bekende „eer ste bruggetje" is ook vernieuwd en zal bin nenkort in gebruik worden genomen. Verder is de polder zeer werkzaam op het gebied van wegen verbetering, stofvrij-ma ken en verharden, dat reeds op zulk een schaal is toegepast, dat ons Poldersche wegennet al in een zeer goeden staat ver keert. De machinist van de beide watergemalen, de heer Van Rijn, is dit jaar overleden. Een deel van zijn werkzaamheden is onlangs toegevoegd aan die van den Polder-opzich ter, den heer Taillie. De polderlasten bedroegen dit jaar nog 27 gld. per H.A., maar zullen het komende jaar met 1 gld. per H.A. worden verlaagd. Verkeer. Spoorwegen. Wat personenvervoer be treft, heeft 1936 geen verandering ten goede of ten kwade met 1935 laten zien. Het goe derenvervoer aan het Station Anna Paulow na is toegenomen. Voornamelijk door zeer groot haringvervoer, dat met auto's van Wieringen wordt aangebracht. Met ingang van 1 Jan. 1936 is de heer K. Verver, chef van het station geworden, in plaats van den heer Brugman. Het autobusbedrijf „Atbonta", directie Naas tepad, deelt ons mede, dat het vervoer op de dienstlijnen (Helder—Anna Paulowna— Wieringen en Kolhorn) constant bleef. Aan de daling over 1935 is een eind gekomen Het gezelschappenvervoer nam toe. Door verdere rationalisatie wist men het bedrijf en het materiaal op peil te houden, niette genstaande de opnieuw verhoogde benzine belasting. Bestaansbronnen. Akkerbouw In de toestand van den akkerbouw is weinig verandering gekomen. Evenals in 1935 gaf hij zijn beoefenaars gelegenheid tot het voeren van een sober bestaan, zonder mogelijkheden tot overhouden. De oogst is wat tarwe betreft niet zoo goed geweest als in 1935. Er was in Juli de groeitijd, te weinig zon. De oogsttijd was zeer mooi. maar de opbrengst bleef door een en and«r toch 15 A 20 procent nn der die van 1935. Door een gewijzigde prijs schaal, kwam de prijs van 10 gld. op f9.50 per 100 Kg. De opbrengst en de kwaliteit van de gerst waren ongeveer gelijk aan die van 1935. Gemiddelde opbrengst was f 8.50. Suikerbieten waren evenmin rooskleurig als in 1935. De consumptie-aardappelen brachten even als in 1935 weinig op. Op het gebied van de pootaardappelen moet onderscheid ge maakt worden tusschen de enkele bedrijven die door hun naam en de kwaliteit van hun product exportkansen hebben (zooals P. J. Waiboer) en die welke aan het bin nenland leveren. De export-pooters uit An na Paulowna staan zoo hoog aangeschre ven, dat hun opbrengst zeer behoorlijk is. Die welke voor het binnenland bestemd zijn houden nauw verband met den prijs van consumptie-aardappelen en waren daardoor matig in prijs. Veeteelt. Van de weinige uitsluitende vee-bedrijven zijn er enkele z.g.n. „weiders" die door koop manschap en veekennis tot een loonende exploitatie kunnen komen. Het meerendeel levert echter in hoofdzaak melk aan de fabrieken. Deze tak van bedrijven gaat het nog steeds bitter slecht en de verhooging der voederprijzen ten gevolge van de deva luatie. heeft de bestaansmogelijkheden nog verder beperkt. Bollenteelt. De klanken uit Breezand zijn nogal opti mistisch. Was men over 1935 al niet onte- verden, over 1936 was men zelfs eeniger- mate voldaan en voor de volgende jaren ziet men hoopvolle perspectieven. Er is in Breezand in 1936 heel wat meer aan bollen geplant dan in het jaar er voor. De oogst van 1935 was over de geheele linie goed. Van 1936 valt het volgende te vermel den. Narcissen: goed tot best. Vroege tulpen: matig. Late- en Darwintulpen: goed tot best Hyacinthen: best. Gele crocussen: goed. Irissen: slecht tot matig. Gladiolen: matig tot goed. Omtrent de prijzen kan gezegd worden dat de bij de vorige jaarswisseling uitgesproken goede verwachtingen zijn bewaarheid. Narcissen: gewoon (d.w.z. minimum prij zen). Vroege tulpen: Enkele soorten, beduidend duurder dan min. prijzen. Late- en Darwintulpen: vele soorten boven minimumprijzen. Hyacinthen: roode en witte oploopende prijzen. Crocussen: zeer slecht. Irissen: hooge prijzen door misgewas. Voor 1937 heeft men goede verwachtingen. De door de Sierteeltcentrale voorgestelde min. prijzen (welke zeer waarschijnlijk of ficieel zullen worden) zijn hoopvol. De bestuursverandering van de veiling- omzetting van Coöperatie in een N.V., kreeg in Juni zijn beslag. Er werd voor 100.000 gld. verveild (v. f. 96000 gld.). De toestand van de bollenteelt is daarom van zoo groot belang voor de gemeente, om dat deze teelt zooveel arbeid vraagt. De drie grootste bedrijven (Bergman, Homan en Van Oosten, A. v. d. Berg Gz.) verloonen onge veer een ton per jaar op een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 130 HA. De Nederlandsche export bedroeg over '36 even meer dan 20 millioen gulden. Bij een- zelfde gewicht als over 1935 beteekent dit een kleine verbetering in opbrengst Arbeidsvraagstuk. We mogen dan nog lang niet voldaan zijn over den toestand op de arbeidsmarkt, voor ontevredenheid is geen plaats. We gaan blijkbaar iets vooruit. Was voor 1935 een uit gave aan werkloozensteun noodig van f 98000 voor dit jaar kon met een bedrag van f 72000 worden volstaan en hierbij is dan nog rond f8500, die van Januari tot Mei aan toeslag is uitbetaald gedurende de werking van de per 1 Mei afgeschafte 50-procent-regeling. Een onaangename herinnering uit het voor jaar staat ons nog voor de geest: de staking in werkverschaffing, die uit de Wieringer- meer naar hier overwoei. De omvang was ten onzent echter maar gering en met een paar spannende dagen was het leed geleden. De werkloosheid was ten naaste bij gelijk aan die van 1935. Het zomer minimum was 25, het wintermaximum 474, welke cijfers beslist gunstiger zijn dan die van 1933 en 1934. In de zomermaanden zijn alle bruikl^are arbeidskrachten thans aan den slag gewéést, evenals in 1935. Het arbeidsloon is zich in opwaartsche lijn blijven bewegen. Het was dit jaar ongeveer 3 gld. per dag, in de bollenbedrijven zelfs iets meer, daar het daar vastgelegd is op 19 gld. per week in den zomer en 18 gld. per week in den winter. In den Oostpolder wordt nog heel wat ge. bruik gemaakt van tijdelijke hulp van Zeeu wen, hoewel reeds minder dan vorige jaren. Het overschot van arbeidskrachten uit den Westpolder kan daar wellicht op iets groo* tere schaal worden gebruikt. Middenstand, De beide Middenstandsvereenigingen heb« ben met groot succes een attractie georgani seerd door uitgifte van bonnen welke recht gaven geluk te beproeven op de Ballero- tafel. Dit geschiedde in de week voor Sint Nicolaas en het staat vast dat een belangrijk deel der inkoopen, welke anders elders zou den zijn gedaan, nu in de gemeente zijn ge bleven. De belangstelling voor de gooi-avon- den was groot en op den laatsten avond zelfs enorm. Slechts enkele middenstanders deden mee aan de landelijke Mica-actie in October, daar dit tijdstip niet gunstig werd geacht in ver band met de kort er op volgende Ballero- at tractie. De middenstand heeft zich in 1936 zoo goed als over de geheele lijn weten te handhaven. JANUARL Te Rotterdam wordt de kiel van de „Prin- sendam" gelegd. Landdag van de N.S.B. te Semarang. De Eerste Kamer keurt het wetsontwerp tot beteugeling van cumulatie goed. De Staat der Nederlanden besluit een nieuwe leening uit te geven ten bedrage van 104 millioen gulden. De onderwijsman J. Stamperius overlijdt. Er wordt een staatscommissie benoemd in verband met eventueele partieele herzie ning van de grondwet. FEBRUARI. Aan de Sokbonne te Parijs wordt een leer stoel gesticht in de Nederlandsche letteren en beschavingsgeschiedenis. Benoemd tot hoogleeraar op uitnoodiging van de Fran- sche regeering: dr. J. L. Walch. De Tweede Kamer aanvaardt een wets ontwerp tot instelling van een defensiefonds. Te Rotterdam wordt een permanente lucht vaarttentoonstelling geopend. MAART. De minister van landbouw besluit tot extra steun aan de tuinders. Wieringerwerf als derde woonkern in de Wieringermeer opengesteld. De Nederlandsche Roode Kruisambulance bereikt Ethiopië. Aan Mgr. j. H. G. Jansen wordt eervol ontslag als aartsbisschop van Utrecht ver leend. In verband met de Europeesche spannin gen wordt het groot verlof van de tweede ploeg van de lichting 1935 (infanterie cn wielrijders) uitgesteld. Er wordt beslist, dat de wereldjamboree der padvinders in 1937 te Bloemendaal— Vogelenzang zal worden gehouden. Overeenstemming wordt bereikt aangaan, de de ponsionneering van Spoorwegpersoneel De Eerste Kamer aanvaardt het wetsont werp tot instelling van een defensiefonds. APRIL. Dr. J. W. Meyer Ranneft vraagt ontslag als vice-president van de Raad van Indië. Opening van het telexnet van het Alge meen Nederlandsch Persbureau. Aan B. W. Th. van Slobbe wordt eervol ontslag verleend als gouverneur van Cura cao. In ziin plaats wordt benoemd G. ,T. J. Wouters. Te Soerabaja beeft het 17de congres van het Indo-Europeesch Verbond plaats. Z. Exc. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck overlijdt. De socialist en financieele expert dr. F. M. Wibaut overlijdt. MEI. De minister van binnenlandsche zaken stelt een televisiecommissie in. Sir Henry Deterding schenkt een aantal kostbare schilderijen aan Nederlandsche musea. Tot voorzitter van de Tweede Kamer wordt benoemd als opvolger van den heer Ruys de Beerenbrouck, prof. mr. P. J. M. Aalberse. De oud-aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jansen overlijdt. Te Amsterdam heeft de vrouwen-vredes gang 1936 plaats. De commissie Kravenhoff adviseert de re geering ter bevordering van het vreemdelin genverkeer in bepaalde badplaatsen het kansspel toe te staan. JUNI. Jhr. mr. A. W.L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer wordt tot gouverneur-generaal van Ned.-Oost-Indië benoemd. Rotterdam verlaagt zijn haventarieven. Rapport van de staatscommissie inzake de herziening van de grondwet. Bij Nijmegen wordt de Waalbrug geopend. Het invoerrecht op benzine wordt verhoogd De amateur-astronoom P. G. Meesters ont dekt tegelijk met Hofmeister van de sterre- wacht te Berlijn een nieuwe ster in het sterrebeeld Cepheus. De politicus Th. M. Ketelaar sterft. JULI. Het porto voor locale brieven en briefkaar ten wordt verlaagd. De Nederlandsche hotels mogen van acht uur s morgens al hun gasten versch brood aanbieden. De regeering trekt het vaste-lastenont- werp in. Als opvolger van mr. Tjarda van Starken borgh Stachouwer is mr. J, A. N. Patijn tot gezant te Brussel benoemd De regeering brengt wijzigingen in de steunregeling aan. AUGUSTUS. Pr- *Jax Eu we eindigt als tweede in het internationale schaaktournooi te Zandvoorl. Bij de XI Olympiade te Berlijn eindigt Nederland als negende van vierentachtig deelnemers en wel met zes gouden, vier z 1 veren en zeven bronzen medailles Nederland en Ierland sluiten een handels overeenkomst. nauaeis ™newlerri-n? dient aan,al wetsontwer pen tot wijziging van de grondwet in. SEPTEMBER. 7 n wo -Pri"ses JuKana verlooft zich met De f Rprnharfl von Lippe-Biesterfeld .F'ers,c Kamer keurt het ontwerp tot bod \an particuliere weercorpsen goed De Koning,n spreekt de troonrede uit minister van Financiën, mr. P. J. Oud, hoeft de rijksbegrooting ingediend. De nieuwe gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, aanvaardt het be wind. Nederland verlaat de gouden standaard in verband met de devaluatie in Frankrijk en Zwitserland; de gulden zwevend. Wets ontwerpen inzake een egalisatiefonds en tegen prijsopdrijving worden goedgekeurd. In verhand met de afschaffing van de huurtoeslag op de steun aan werkloozen zal voorloopig een overgangsbijslag verleend worden. OCTOBER. Er worden eenige nieuwe regels voor het wegverkeer ingevoerd. Plechtige overdracht van den kruiser „De Ruijter" aan de Marine in tegenwoordigheid van de Koningin. De invoerheffing op koffie wordt verlaagd. De crisis-hypotheek-aflossingswet wordt gewijzigd. Nida Senff legt de 150 yards rugslag af in 1 min. 45.4 sec. en verbetert daardoor het wereldrecord. De K.P.M.-boot „van der Wijck" slaat om op de Noordkust van Java; vele menschen- levens zijn te betreuren; de oorzaak van de ramp blijft onopgehelderd. De benzineprijs wordt verhoogd. Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld wordt benoemd tot ridder in de orde van den Ne- dorlandschen Leeuw. Groote ontploffingsramp op het Gricksche stoomschip „Petrarkis Nomikos", dat in de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam is. Dr. Ruwe en Fine winnen het schaaktour nooi te Amsterdam. NOVEMBER. De Nobelprijs 1936 voor Scheikunde wordt toegekend aan Prof. P. J. W. Debije. 1 e Haarlem wordt de eerste Nederland- SC<J? school voor luchtbescherming geopend. Sir Henry Deterding treedt af als directeur, generaal van de „Koninklijke". De oud-gouverneur van Suriname, de heer G. J. Staal, overlijdt. De Partai Indonesia In Ned.-Oost-Indië wordt opgeheven. DECEMBER. Z. H. Mangkoe Negoro VII arriveert in Den Haag met zijn familie en gevolg. De sportvlieger M.A.G van der leeuw ver ongelukt met zijn vliegtuig in de Waalhaven Pfi Lijster" het Douglas-vliegtuiK van de K.L.M. verongelukt bij Croydon; de Neder landers Verkerk (mecanicien) en A. van Donkelaar (ingenieur) kwamen hierbij om het leven, evenals de marconist van Bem- mel. De oorzaak blijft een raadsel. De Moerdijkbrug geopend door H.M. de Koningin, waarna vele feestelijkheden plaats vonden. II.K.H. Prinses Juliana en Z.D.IT. Prins Bernard gaan in ondertrouw. Prins Bernard wordt beëedigd tot officier bij de Nederlandsche weermacht.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14