Vreemde hulp aan Spanje Lebaran-iocident Dc overval met roof De positie der landarbeiders* De Bilt seint Storm over de Kaspische Zee Marktberichten Uit onze Omgeving Predikbeurten Bandjir op Sumatra Gevecht na een Gods dienstoefening ÏSVlEüWliltHT^d Zal Frankrijk volgen? Dc positie van Tsjang-Sjoe-Liang Voetbalprogramma voor a*s» Zondag JULIANADORP. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Liturgische Dienst, welke hedenavond ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk wordt gehouden, aanvangt om acht uur. WIER1NGEN Een der daders ter beschikking gesteld. In yerband met den overval met roof, Svelke op Oudejaarsavond is gepleegd op Öen 50-jarigen landbouwer J. Snooij te Hip- polytushoef, heeft de politie, zooals reeds gemeld, gearresteerd de 27-jai-ige S. M. De man is ter beschikking gesteld van den Of ficier .van Justitie te Alkmaar. De gearres teerde is door Snooij herkend als een der daders. Naar de beide andere daders wordt nog gezocht. Politie. Verlorent een belastingplaat je in etui. Gevonden: een armbandhorloge. Vermist: een overhouder met groene stip t>p het schoft. Aan komen loopenf een schaap met rood imerk. Inl. bij den Gemeente-bode. Hippolytushoef begint er zoo langza merhand ook meer feestelijk uit te zien. Het Kerkplein en enkele woningen zijn reeds heel aardig versierd, maar om het geheel goed te doen slagen, moeten er nog meerde ren de hand aan de ploeg slaan. Geachte le zers, laat het er niet bij zitten, nu kan het nog. Oranjefeesten. De ïeesten, ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk op Donderdag a.s. belo ven iets bijzonders te worden en bieden elk iwat wils. Te Hippolytushoef wordt in Cinema de Haan een groot kinderfeest gehouden, waar o.m. het optreden van een goochelaar en ©enige filmen fleur aan de zaak zullen ge- rven. De kinderen zullen tevens op versna peringen worden onthaald. Voor zoover plaatsen beschikbaar, kunnen 0e begeleidende ouders der kinderen dit feest bijwonen, ook al zijn zij geen lid der ivereeniging. Het avondfeest ïs slechts toegankelijk voor leden van de Oranjevereen. met hunne ge zinnen. Burgemeester Kolff zal 't openings woord uitspreken en verder is er film, mu ziek van de Harmonie, O.K.K. en zang van Zang en Vriendschap. Een gezellig bal be sluit dezen avond. Te Den Oever zal de gecostumeerde op tocht de noodige belangstelling trekken en ook de optocht te paard met schoolkinde ren en muziek (Versierde wagens en fiet sen). Ook hier kinderfeest met poppenkast, tooneel, tableau, film. muziek en zang, ver snapering, alleen voor schoolkinderen van Oosterland en Den Oever. Bij het avondfeest alhier mandolinemu- zlek, tooneelstuk, etc. etc. Deelnemers aan genoemde feesten worden verzocht zich te tooien met Oranje en te vens de nationale driekleur van hun hui- Zen te laten wapperen. Vischafslag Den Oever. Zaterdag 2 Januari aangevoerd: 103 K.G. Spiering f 0.27 per K.G. 4 Januari: 254 K.G. spiering f 0.210.25 per K.G., 1287 K.G. wulken f24.30—27.30 per 100 K.G. WOENSDAG 6 JANUARI. Evangelisatie. Breezand, nam. 7 uur, de heer P. Boon. Dank- en bede-ure voor 't Nederlandsche Bruidspaar. Kamerlid Loerakker spreekt in zijn bond In de gister in het Bavo-gebouw te Haar lem gehouden vergadering van den R. K. landarbeidersbond hield het Tweede kamer lid de heer A. J. Loerakker als bondsvoor zitter een inleidende redevoering, waarin hij Verschillende belangrijke zaken aan de orde Btelde. Twee redenen zijn er die dringen tot de hauwste aaneensluiting der katholieke ar beiders, le om het de organisatie mogelijk te maken haar natuurlijke taak te vervul len, d.w.z. op te treden tegen nog steeds Voorkomende willekeur van werkgevers en Overeenkomstig de aanwijzingen in quadra- gesimo-anno gegeven, te bouwen aan een toieer met de christelijke beginselen overeen- Btemende samenleving 2e niet op de plaats bm sterk te staan tegenover de ondermijnen de en vernielende krachten, die de arbei- Örs weer willen terugdringen naar het tijdperk van volkomen slavernij en hun Zelfs hun godsdienst willen ontrooven. Wij moeten aldus de heer Loerakker in voorwaarden berusten die ver bene iden de grens van het redelijke liggen, maar des te krachtiger moeten wij ons dan ook verzetten tegen alles wat naar willekeur Zweemt. Ik moet dan ook een woord van protest doen hooren tegen die werkgevers die eis overleg met de arbeidersorganisaties weigerden, niet alleen omdat wij er recht op hebben, dat men met ons als gelijkwaar dige partij over de arbeidsvoorwaarden overleg pleegt, maar ook omdat juist de arbeiders organisaties steeds met alle kracht zijn opgekomen voor de instandhouding van het. bedrijf waarvan toch op de eerste plaats de ondernemer profiteert Met kracht komen wij op tegen de methode van sommige werkgevers om sommige ar beiders zonder noodzaak gedurende de uit- keeringsperiode te ontslaan en zich langs een omweg pogen meester te maken van de spaarpenningen welke de arbeiders afzon deren en van hun nooddruft hebben afgeno men, om voor zoover dat mogelijk is zelf te voorzien in de gevolgen van onontkoom bare werkloosheid. Even sterk keuren wij het af, wanneer werkgevers zonder noodzaak machines in 't veld gooien, terwijl de arbeiders aan den kant staan. Men versta ons niet verkeerd: wij openen geen strijd tegen het gebruik van de machine, maar tegen het onmensche- lijk gebruik of misbruik daarvan. Wie voor kleine, soms twijfelachtige voordeelen zijn evenmensch verbittert en zijn ellende ver groot om wat luttel gewin, misbruikt de machines. Zelfs het geringste stukje arbeidswet voor de landarbeiders bleef tot heden achterwege terwijl de kinderarbeid welig als onkruid tiert. Gunstiger staat het ta.v. de maatregelen genomen door den Minister van landbouw en visscherij. In aaneensluiting op wat reeds door vorige ministers is gedaan om de landarbeiders tegen willekeur te bescher men, heeft de minister in het afgeloopen jaar ook den tuinbouw en sierteelt in de crisis-organisatiebeschikking opgenomen. Wij waardeeren dat ten zeerste, maar er zal wel niemand zoo naief zijn te meenen, dat dergelijke maatregelen er ook zonder organisatie zouden zijn gekomen en nog minder dat er van die maatregelen ook maar iets terecht zou komen, indien de organisatie niet onafgebroken daaraan werkte. Ook de resultaten van de bedrijfsraden- wet zijn nog niet van dien aard, dat wij daaraan niet bij voortduring aandacht zul len moeten besteden. In het uitspreken van een oordeel toch meenen wij. zonder dat men ons kan be schuldigen, wel te mogen zeggen, dat zeer veel afhangt van de vraag of de overheid veel te weinig waarde zal toekennen aan 't werk van die raden. Naarmate de regeering meer acte neemt van en meer waarde toe kent aan hun adviezen en hun meer be voegdheden toekent, naar die mate zal de animo van de werkgevers cxm daar buiten te blijven wel afnemen. UIT ONZE OOST Is het een opgeblazen geval; bleef het bestuur in gebreke? Omtrent de opwinding, die in Mohamme- daansche kringen te Tasikmalaja in Ned.- Indië is gewekt door het optreden van een Europeaan, die een bedehuis binnendrong, waar tijdens de iebaran op de bedoeq gesla gen werd, schreef de Bandoengsche corres pondent van het „Nieuws van den Dag" o.a. nog het volgende: Aanleiding hiertoe was het oorverdoovend lawaai, dat in dat huis, dat nabij het erf van genoemde heer gelegen is, werd ge maakt op de „bedoeq", welk lawaai zulke afmetingen aannam, dat hij zich genoodzaakt voelde hieraan een einde te maken. Ditzelfde heeft hij vorig jaar met Lebaran gedaan. Hij trof twee inlanders, die er rustig een kopje thee zaten te drinken, terwijl kin deren bezig waren op de „bedoeq" te beu ken. De Europeaan aldus vernamen wij van hem persoonlijk maakte aanmerkin gen over het geweldige lawaai, waarbij de heide aangetroffenen de verontschuldiging maakten, dat het de kinderen waren en dat zij zouden zorgen, dat met zijn bezwaren werd rekening gehouden. Aldus het betrekkelijk onschuldig vergrijp dat aangegroeid is tot een heel relletje, met groote opwinding te Tasik-malaja, waar bij het wordt voorgesteld alsof de overtre der een godsdienstoefening in een missi- git zou hebben verstoord Dit, zoo verzekerde hij ons, is niet het geval; bedoeld huis is een gewoon kampong huis, dat door den vroegeren eigenaar, een hadji heilig is verklaard waarin een bedoeq is opgehangen. Eerst twee dagen later hoorde hij, dat hij een z.g. „langgar" was binnengedrongen en dat hem dit zeer kwalijk werd genomen. Hij heeft daarop onmiddellijk een behoorlijk Soendaneesch sprekend employee er op uit gezonden en onder aanbieding van excuses aangeboden om de „langgar", welke door zijn optreden verontreinigd zou zijn, af te breken, een geheel nieuw huis te schenken en alles te willen doen om zijn fout te herstellen wat men noodig achtte. Blijkens mededeeling van zijn personeel, had men het huis echter reeds „in orde gebracht" en was de zaak af geloopen. Intusschen bleek de zaak in het geheel niet afgeloopen en er is een kunstmatige opwin ding verwekt, culmineerend in een protest vergadering. Vast staat, dat de laatste dagen een agita tor uit Garoet in Tasik werkzaam was en dat de ontstemming tegen den Europeaan zoo hoog was opgeloopen, dat onder het bord „awas andjing" (pas op voor den hond), dat voor zijn erf was geplaatst werd geschreven „awas golok" (pas op voor den golok (kap mes) De protestvergadering en het oomité stond onder leiding van den hoofdpenghoe- loe kwam tot het besluit, dat een motie moest worden aangenomen, lakende 't op re den van den Europeaan, doch de meening uitsprekend, dat de straf aan de Overheid kon worden overgelaten. Deze uitspraak schijnt echter nog niet tot het genoegen van de bevolking van Tasikmalaja te zijn en men kon in Tasikmalaja alom de meening hooren verkondigen, dat de overtreder eigenlijk het regentschap behoorde te worden uitgezet. Deze is, zoo vernamen wij voorts, van plan voorloopig niet meer in Tasikmalaja terugte keeren en zal zijn uitgebreide zaken ter ver dere behandeling overdoen, om aldus mede te werken aan het terugkeeren van de rust aldaar. Intusschen mogen in deze zaak wel enkele vragen worden gesteld: Bijvoorbeeld: waarom dc regent verzuimd heeft aan den assistent-resident mededeeling te doen van het optreden van den Europe aan, zoodat de assistent-resident daarvan aanvankelijk geheel onkundig was. In de tweede plaats, waarom de overtre der niet met spoed voor den landrechter is gebracht om deze zaak officieel te doen be rechten. In de derde plaats, of er geen „printah aloes" meer bestaat, waardoor den hoofdpen- ghoeloe te kennen had kunnen worden ge geven, dat zijn voorzitterschap van het pro test-comité ongewenscht was, zooals ook de protest-vergadering ongewenscht was. Het komt ons voor, dat er aanleiding be staat na te gaan, waarom het vorige jaar de Lebaran tot relletjes aanleiding heeft ge geven, en waarom er ook thans gelegenheid is gegeven het onjuist optreden van den be trokkene aldus op de spits te laten drijven. Vier dooden. Tijdens een bandjir van de Batang-Kapas (rivier op Sumatra's westkust) ontwortelde een boom, waardoor een vrouw en 3 harer kinderen werden gedood Tanks van de Shell en van de Socony staan onder water. De rivier steeg tot 70 c.m. boven het normale peil Na een godsdienstoefening in de Misdjid te Oedjoengpandan bij Padang ontstond een vechtpartij tusschen Mohammedanen, n.1. die van de oude en die van de nieuwe richting. Tijdens deze vechtpartij werden de lichten gedoofd. De politie greep onmid dellijk in, doch toch moest een zwaarge wonde naar het hospitaal worden overge bracht. Zes personen werden gearresteerd. 30.000 DUITSCHERS STRIJDEN AAN DE ZIJDE VAN FRANCO, 15.000 RUS SEN AAN DEN KANT DER REGEE RING. DE WAARDE VAN HET NIEUWE OORLOGSTUIG WORDT BEPROEFD. Vergelijkt men Fransche, Engelsche, Duit- sche en Russische persberichten, critisch met elkaar, dan is het binnen zekere gren zen mogelijk, om een overzicht van de vreemde troepen in Spanje te geven. Hier bij houden we geen rekening met het Spaansche vreemdelingenlegioen, dat, sinds 10 jaren bestaande en naar het voorbeeld van het Fransche legioen georganiseerd, uit sluitend niet-S-panjaarden als manschappen heeft. Wij rekenen ook niet de „regulares" mede. Marokkanen uit de Spaansche zóne, die als koloniale troepen gedeeltelijk on der sterken drang werden aangeworven. De verovering van Spanje door deMoorenin do 20ste eeuw is een kwestie op zich zelf en is van weinig belang voor de strekking van dit artikel. Wanneer wij van „vreemde troepen" spreken, bedoelen wij aan de zijde van Franco de hulp van Duitschers Italianen, Teren, enz.; aan de zijde der Re geering de Russen en de vrijwilligers van allerlei nationaliteit. Een Franco-gezinde ooggetuige, het natio- nalistisch-conservatieve Kamerlid, de Kerril- les, die dezer dagen uit Spanje is terugge keerd, rekent het Duitsche aantal manschap pen op 25 tot 30.000. Deze bestaan uit onge veer 5000 manschappen, d-ie een speciale op leiding hebben genoten en uit twee volledi ge divisies. De Engelsche pers geeft de volgende bij zonderheden over de landing van Duitsche troepen in Spanje: op 21 November: 0.000, man; op 26 November 10.000 man, terwijl in December 12.500 man werden aangevoerd. Deze 31.500 man werden in de buurt van Cadiz ontscheept. Duitschland moet vol gens gelijkluidende, internationale persbe richten, van plan zijn. nog vijf volledige di visies, d.w.z. 62.500 man, aan generaal Fran co ter beschikking te stellen. Het is waarschijnlijk, dat alleen een krachtige demarche van Lon den en Parijs het zou kunnen belet ten, dat in Spanje een 100.000 man sterk, op de modernste wijze uitge rust expeditieleger, zijn kwartier op slaat. Dit leger zou drieërlei taak hebben te vervullen: 1. Generaal Franco de overwinning te bezorgen; 2. Spanje aan een voortdurende Duitsche bezetting te onderwerpen, waarbij: a. de Kanarische eilanden en b. Spaansch-Marokko door Duitschland bezet blijven, c. de ge zamenlijke Spaansche grondstofwin ning door Duitschers gecontroleerd, zou worden; 3. ©en voortdurende be dreiging voor Frankrijk te vormen. De Italianen wier Abessijnsche veld tocht eerst thans de begeerde diplomatieke vruchten draagt en die aan het „gentleman agreement" groote waarde hechten, trekken zich geleidelijk terug. Het is waarschijnlijk, dat nog slechts enkele honderden Italiaan- sche vliegers in Spanje werkzaam zijn, de hoogere officieren zijn allen teruggeroepen. Deze zouden door Duitschers vervangen zijn Verder zouden nog aan Franco's zijde, vol gens de opgaaf van de Kerilles vechten: 2000 Ieren, 500 Franschen en ongeveer 1500 vrij willigers van allerlei nationaliteit. Verwachting: krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke, later weer ruimende wind, zwaar bewolkt of betrokken met regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 4V2 gr. C. is 40 gr. F. De Kerilles, die natuurlijk de buitenland- sche hulp van Generaal Franco zeker niet overdrijft, zegt, dat de regeering wordt ge steun door ongeveer 15.000 Russen, welke deel uitmaken van het geregelde Russische leger, 15.000 Franschen, alsmede talrijke Duitschers (voornamelijk communisten en socialisten). HET OORLOGSMATERIAAL. De Spaansche burgeroorlog heeft het mo gelijk gemaakt, om de waarde van het nieuwe oorlogstuig practisch te onderzoeken. Samenvattend kon hierover het volgende worden gezegd: 1. De tanks hebben niet voldaan zoo wel de Duitsche als de Italiaansche als ook de Russische. De Russische tanks hebben een ernstige constructiefout: een gewelfd pantserdak, dat het mogelijk maakt, een flesch benzine op de tank te gooien en deze dan met behulp van een handgranaat aan te steken. In ieder geval is de kracht van de .pantser-divisies" niet erg groot gebleken. 2. De jachtvliegtuigen moeten het voor deel van snelheid bezitten; de Russische ja gers, die een snelheid van 500 K.M. ontwik kelen. zijn verreweg de beste. De bommen werpers zijn hulpeloos aan hen overgeleverd. Het beste vlieg-afweergeschut hebben de Duitschers. 3. De vliegtuigbommen hebben hun ver nietigende werking volkomen bewezen. Vol gens de verklaringen van de Engelsche ge deputeerden van Madrid, is ruim een derde der stad verwoest. De Fransche generaal Pouderaux schijnt helaas gelijk te hebben, als hij beweert, dat een groote stad tegen bomaanvalten niet bestand is. HET STRATEGISCH INITIATIEF. De Spaansche oorlog men kan nauwe lijks meer van een burgeroorlog spreken is bij de wisseling des jaars in zijn derde stadium getreden. In het begin kwam het tot een territoriale begrenzing der beide par tijen, waarin nu eens de regeering, dan weer Franco een succes boekte. De volgende periode stond in het teeken van het overwicht van Franco, die, in ver band met de gebrekkige of heelemaal niet opgeleide militie en de gebrekkige organisa tie van het republikeinsche opperbevel, zich bewegingen kon permitteeren, welke niet van een zoogenaamde „normale" oorlogsvoe ring weg hadden. Bij Badajoz kon Franco de zuidelijke en Noordelijke legers vereeni gen; op het einde van deze periode had Franco een grooter gebied bezet dan de re publikeinen. Nu is door het beleg van zes weken van Madrid een grondige wijziging in den toe stand gekomen. Franco heeft niet meer al leen het initiatief en de tijd is tegen hem. Wanneer Duitschland gedwongen wordt het zenden van nieuwe troepen naar Spanje te staken, en ook Italië zijn handen van Span je aftrekt, kan het verwoeste Madrid wei eens het graf van de nationalistische bewe ging worden.. Honderden visschers in levens gevaar. In de laatste dagen van December heeft een cycloon gewoed boven de Kaspische Zee. De snelheid van den wind steeg tot orkaan sierkte en de temperatuur daalde aanmer kelijk. Een driehonderdtal visschersschepen is nabij het eiland Tsjetsjene door ijs inge sloten. De raad van volkscommissarissen van Daghestan heeft een reddings-expeditie georganiseerd. Verscheidene stoomschepen en een ijsbreker zijn uitgevaren, met behulp van vliegtuigen is de plaats vastgesteld waar de visschers zich bevonden. De vlieg tuigen hebben ook levensmiddelen voor de visschers omlaag geworpen. 1 Een nader bericht uit Astrakan meldt: Honderden visschers verkeeren op de Kas pische zee in levensgevaar. Driehonderd vis scherssehepon zitten ver van de kust in het ijs vast. Vliegtuigen en ijsbrekers probeeren de ongelukkigen te hereiken, van wie een groot aantal op onvoldoende wijze voorzien is van levensmiddelen en kleeren. GEEN BRITSCHE LEENING AAN ITALIË. In strijd met zekere beweringen, die in buitenlandsche bladen zijn geformuleerd, o.a. dat Engeland Italië met groote sommen zou gaan steunen, bevestigen officieele Engelsche kringen, dat de algeheele tekst van het F.n- gelsch-Italiaansche accoord is gepubliceerd en dat er geen geheime aanvullingen op dit document bestaan. Thans oop een Fransch-Italiaansch accoord.? De Engelsch-Italiaansche verklaring is, alvorens te worden gepubiceerd, ter kennis gebracht van de regeeringen van alle Mid- deliandsche zee-mogendheden. In de bladen komt een stemming ten gunste van het sluiten van een Fransch-Italiaansche ac coord gelijk aan het tusschen Londen en Rome gesloten, tot uiting. De „Lavoro fascista" schrijft: „Uiteraard sluit het Italiaansch-Britsche accoord niet uit, dat later onder gunstige politieke omstandigheden zou kunnen wor den overgegaan tot het sluiten van andere bilaterale accoorden met andere Middelland sche zeemogendheden Onder controle en vijf jaar ver lies van burgerrechten. Uit Nanking wordt vernomen, dat eerst na levendige discussies gratie is verleend aan. Tsjang-Sjoe-Liang. T. V. Soeng heeft den eisch van maarschalk Tsjang-Kai-Sjek krach tig gesteund. Men is niet teruggekomen op de tweede veroordeeling, n.1. het ontzeggen voor den tijd van vijf jaar van de burger rechten aan Tsjang-Sjoe-Liang. Bovendien wordt Tsjang-Sjoe-Liang ge plaatst onder toezicht van een militaire com missie. Het is dus weinig waarschijnlijk, dat hij zijn officieele functies zal hervatten. De regeering heeft generaal Wang-Tsjoe-Tsjang, vroeger onder de bevelen staande van Tsjang-Sjoe-Liang naar Sit.nfoe gezonden, mét het oog op de eventueele benoeming van den commissaris voor de pacificatie van Sjensi. K.N.V.B.: Alcmaria—H.R.C. SuccesAssendelft HelderAlkm. Boys. Kinheim—Hollandia. Zaandijk—Purmersteijn. BeverwijkAlkmaar. WatervogelsSchagen. AndijkTexel. Nieuwe Niedorp—B.K.C. StrandvogelsM.F.C. N.H.V.B.: W.F.C. 4Bergen I. MFC 2Nieuwe Niedorp II. Flevo 1—Twisk 1 AtlasZeemacht H.R.C. 4—Helder 3 J.V.C.Oudesluis PettenHeldersche Boys. AMSTERDAM. 4 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 433 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren, le kw. 6270 ct., 2e kw. 5460 ct., 3e kw. 48—53 ct. per Kg. slacht.gewicht; 85 melk- en kalfkoeien f 160210 per stuk, 99 vette kalveren, 2e kw. 6068 ct., 3e kw. 50 58 ct., per Kg. levend gewicht; 74 nuch tere kalveren f711 per stuk, 67 schapen f2026 per stuk, 576 varkens, vleeschvar- kens, wegende van 90110 Kg. 5354 ct., zware varkens 5152 ct.. vette varkens 50 51 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen behoorlijke aanvoer, handel zeer stug. prijzen voor alle soorten hooger. Melkkoeien korte aanvoer, stille handel, prijzen vast. Vette kalveren matige aanvoer, zeer vlugge handel en hoogere prij zen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, vlugge handel en iets hoogere prijzen. Schapen tamelijke aanvoer, handel gedrukt en hoogere prijzen. Varkens behoorlijke aan- voe'r, vlotte handel en hoogere prijzen. AMSTERDAM, 4 Januari. Aardappelen. (Bericht van den Mak. .Tac. Knoop). Zeeuwsche bonten f22.40, idem blauwen f 1.90—2.30. id blauwe eigenheimers fl.902, idem eigenheimers f 1.902, Z. bonten en blauwen poters f1201.60, Z. of Flakkeesche eigenheimers f 2—2.10, Dito poters f 1.401.50, Noordwijker, Katwijker, Hillegommer zandaardappelen f33.40. N. IJ Blauwen f 1.80—1.90, N.H. bonten fl.90 2. Haarlemmermeer en I.Tpolder Bevelanders f 1.60—1.80, Verder per 100 kilo: Drentsche en Overijsselsche zandaardappelen f 33.40, bonken f 2.803. ALKMAAR, 4 Januari. Andijvie f 6, appelen f 13, bloemkool I f6— 0, idem II f24, boerenkool f1.802.40, bie ten. f 1.20. gele kool f 1.402, groene kool f 1 —5. knolselderie f23.60, peren f810. prei f 1.805.20, roode kool f 1.402.50, selderie f2.604.20, schorseneeren f23.50. tomaten f821, uien f12, wortelen f47, witlof I f 5.507. IT f4.25. WARMENHUIZEN. 4 Januari. Aanvoer: 1075 Kg. roode kool f 1.402.20, 350 Kg. gele kool f 1.20, 75 Kg. Deensche wit te kool f 1. ALKMAAR. 2 Januari. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwar tier. Aanvoer: 180.000 kipeieren: 5658 Kg. f 3.35—3.55. 58—60 Ke. f3.50—3.65, 60-62 Kg. f3.55—3.70. 62—64 Kg. f 3.65—4. 64—66 Kg. f3.754.15, kleine eieren f3.053.35 per 100 stuks. PURMF.REND, 5 Januari. Veemarkt, Koeien totaal 340 stuks, vette koeien 4065 ct. per Kg., geide koeien f 80 160, melkkoeien f 110—225. 14 paarden f60 130 per stuk; 65 vette kalveren 2555 ct. per Kg.. 195 nuchtere kalveren v. d. slacht f 5^-15 per stuk, 200 vette varkens voor de zouterij 4046 ct. per Kg., 35 magere var kens f 1824 per stuk, 240 biggen f 814 p. stuk. 800 schapen f 1530 per stuk, 30 bok ken f 514 per stuk. BROEK OP LANGENDTJK, 5 Januari. Aanvoer: 8000 Kg. uien f 1—1.30. drielingen f2.20—2.60. grove f 1—1.30. 2000 Kg. peen 80 —90 ct., 2000 stuks groene kool f 1.60—2.S0, 3000 Kg. kroten f 1.30—1.50. 23000 Kg. roode kool f 1.50—1.70, afw. f 1.40—1.60. 80.000 Kg. gele kool f 1.20-1.30. 2SOOO Kg. Deensche wit te kool f 1—1.20, 1100 stuks bloemkool f6.30 —-.30, dito 2e soort f 2—2.40, 2000 stuks an dijvie i 0.60—1.70.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7