AKKERTJES Brief uit Indië. Texel Texel Burgerlijke Stand van Den Helder De feestviering te Huisduinen. Oranjefeest te Bergen Woensdag 6 Januari 1937 Gemeentekantoren gesloten. Ongunstig begin van den Woensdag Reveille van Padvinders en Sprintwedstrijden Middenstraat. Musis Sacrum. Heldersche Courant Visscherij Volledig feestprogramma Den Burg Dc versiering op de Waal, Feestprogamma Oostcrend Vrijdag 8 Januari. ZIJN VERLEDEN EN ZIJN ECONOMISCHE TOESTAND DOOR C. JONKER, van 5 Jauari 1937. ONDERTROUWD: S. Broertjes en L. A. Neels; H. M. Douwes en H. C. Sanderse; M. Lips en M. Webeling; B. Edelenbos en K. M. Sehettlinger. BEVALLEN: T. ZorgeBloksma, d. OVERLEDEN: G. van Roekei (m.), 49 j. Men verzoekt ons, met het oog op aange brachte wijziging in het Feestprogramma te Huisduinen, opname van het volgende: Op 8 Jan.: Kinderfeest, vervalt. Kinderoptocht blijft, doch instede van 11 u. v.m. op 9.30 u. v.m. Op 9 Jan. n.m. van 2.4.30 u.: Meisjes, le en 2e klasse: Wedloop vlagsteken of bal op een bord dragen. Jongens, le en 2e klasse: Wedstrijd met vlie gende Hollanders of autopeds. Meisjes, 3e en 4e klasse: Zakdoekjes ophan gen met variaties. Jongens, 3e en 4e klasse: Tonkruien. Meisjes, 5e, 6e en 7e klasse: Wedloop met Poppenwagens enz. Jongens, 5e, 6e en 7e klasse: Hinderniswed loop zakloopen, eierloopen. Alle overige kinderen van het dorp Huisdui nen zrjn welkom, de wedstrijden zullen plaats vinden op het Galgeveld. Men schrijft ons: Zaterdag 9 Januari wordt in Bergen het Oranjefeest gevierd. Voor deze gelegenheid zijn de zalen van de Rustende Jager feestelijk De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten meti Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Voor de sluiting van de gemeente-kantoren op morgen, Donderdag, verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie. Viel de Dinsdag, afgezien van een uurtje motregen in den loop van den avond, wat de weersomstandigheden betreft, best mee, heel wat ongunstiger was het hedenmorgen gesteld, toen wij gewekt werden door een 18-karaat Januari-storm, die vergezeld van heerketsende regenbuien, zijn best deed veel van de ver siering in de straten te vernielen. Met name in die straten, waar men de ver sieringen niet „weer-vast" gemaakt had, viel niet onbelangrijke schade te boeken. Overal kon men de afgewaaide stukken dennentakken zien liggen, overal lagen verfomfaaide en ver scheurde Oranje-roosjes in de gooten, terwijl de storm in nagenoeg alle straten gepaard ging met roffel- en klappereffecten der vlag gen, wier kwaliteiten danig door den storm op de proef werden gesteld. Zóó het begin van den dag, het begin, dat in het programma officieel stond aangegeven als „Reveille der Padvinders en Oranje-Garde", maar welke voorafgegaan was door een andere reveilledie van den gierenden Januari-storm! Oranje-Gardisten afgelast. Om 8 uur hadden wij den moed een kijkje te gaan nemen op het Westplein, dwars door het hondenweer heen. Het was vergeefsche moeite, want de reveille ging uit den aard der zaak niet door. Wèl door ging het Carillon-concert van on zen stadsbeiaardier, Tj. J. Dito, die stipt op tijd de aloude klanken van het Wilhelmus over de stad deed klinken. Ook de reveille van de Oranje-Garde vond geen doorgang. Donderdag a.s. zullen in navolging van de Vroonstraten, door het Buurtcomité van de Middenstraat, sprintwedstrijden worden ge organiseerd. Ook hier werkt de plaatselijke Wielrenver. „D.O.K." weer mee. Er zijn eenige mooie medailles beschikbaar gesteld. Ook zijn er nog eenige andere prijsjes in den vorm van ver snaperingen. De aanvang is gesteld op des morgens 10.30 uur met het oog op de kinderfeesten, welke des middags door het buurtcomité wor den gehouden. In „Musis" wordt heden de reeks feest avonden voortgezet. Aan den vooravond van het groote gebeuren en tevens als voorproefje voor Donderdag, zullen diverse attracties worden ingelascht. O. a. de verkiezing van een Prinses van het Bal. De 100ste bezoeker(ster) wacht een verrassing. Men leze de advertentie in het Advertentieblad van heden. versierd. De Band van Siem Spruit verzorgt de balmuziek, zoowel des middags als des avonds. De burgemeester heeft gewenscht, dat er goed feest gevierd wordt en daartoe aan de ammusementsinrichtingen gelegenheid gege ven heel den nacht door te fuiven. Het schijnt in Bergen dan ook wederom als van ouds, zeer gezellig te worden, terwijl de Rustende Jager wel weder het middelpunt van de gezelligheid zal zg'n. Er bestaat gelegenheid om gratis te reserveeren, echter worden deze plaatsen niet langer geresverveerd dan tot 9 uur. Vischprjjzen. Sinds Maandag is er weer stijging in de vischprijzen merkbaar. Tong was weer hooger in prijs en noteerde Dinsdag te IJmuiden ten hoogste 1.10 per kilo. Tarbot gold iets minder, maar was toch nog hoog in prijs. Scholprrjzen waren zeer hoog. De schepen maakten dan ook dien dag goede besommingen. Spiering en haring. De vangsten van deze vischsoorten bij den afsluitdijk zijn zeer schaarsch. Spiering is daardoor zeer hoog in prijs geworden. Haring wordt in geen noemenswaardige hoeveelheid gevangen. De wulkprijzen zijn zeer hoog en klommen zelfs tot 28 per baal. Bot wordt ook weinig gevangen, hetgeen een groot verschil is met toen de afsluitdijk er nog niet lag. Maar aan deze oorzaken van vermindering der vangst van bot mag niet worden gedacht, zoo zegt men althans van zekere zijde. Contract-actie te IJmuiden. Volgens een correspondentie uit IJmuiden aan „De Telegraaf" zouden de wenschen der organisaties door de reedersvereeniging voor een groot deel zijn ingewilligd, zoodat mag worden verwacht, dat het niet tot een conflict zal komen. Wjj staan thans aan den vooravond van het feestelijk vieren van het huwelijk van onze Prinses met Prins Bernhard en overal waar men ziet is moeite gedaan om dit festijn zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn; zoo ook te Den Burg, waar bijna alle straten versierd zijn; de een nog mooier dan de andere. Veel onderlinge gezonde wedijver zal daartoe hebben bijgedragen. Ook hebben vele particu lieren werk gemaakt van de gevelversiering, welke een schitterend geheel vormen met de straatversiering. Vooral des avonds, als de verlichting is ontstoken, is het een attractie op zichzelf een „rondje" door Den Burg te maken. Is de versiering goed verzorgd, het pro gramma wat zal worden geboden, is dit even zeer en laten wij dit hieronder volledig volgen: 7 Januari: 8.15—8.45 uur: luiden van alle kerkklokken. 8.459.45 uur: wijdingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, te leiden door Ds. Visser en Ds. Vis, terwijl medewerking wordt verleend door „Texelsch Fanfarecorps" en het Ned. Herv. Kerkkoor. Uitvoerig programma aan de kerk verkrijgbaar. Er wordt gecollecteerd. 10.0011.30 uur: Optocht van alle school kinderen met versierde bogen, hoepels en an dere voorwerpen, voorafgegaan door Texelsch Fanfarecorps. Vervolgens beoordeeling der versieringen. Prijzen: 5 van 1.50; 5 van 1.—; 5 van 0.75. 25 uur: Kinderspelen in de zalen van Hötel „Texel", hotel „De Oranjeboom" en L. Eelman, waaraan alle schoolkinderen deelne men. De volgende spelletjes staan op het pro gramma: sjoelbak en ballero. Alle kindeken kunnen tien spelletjes meespelen, terwijl de winnaars van een groepje van twaalf een waardebon ontvangen. Voorts ontvangen de kinderen een bon voor limonade en een voor versnapering. In de zalen wordt muziek gegeven. De en- trée vooor het publiek u vrij. 46 uur zullen, indien de weersomstandig heden gunstig zijn, op de Groeneplaats volks spelen worden gehouden en wel: tonrollen voor gehuwde dames (leeftijd onbeperkt) en fietsen met hindernissen voor heeren. Voor ieder dezer wedstrijden bedragen de prjjzen resp. 3, 2 en 1, terwijl het inleggeld 0.10 bedraagt. 8.159.15 uur: Groote lampion-optocht, voorafgegaan door Texelsch Fanfare. Prijzen: 3 van 1.50, 3 van 1.3 van 0.75. Alle schoolkinderen kunnen hieraan deelnemen. 9.301 uur: Bonte avond in de zalen van hótel „Texel" en L. Eelman, waaraan mede werken: Ned. Herv. Kerkkoor; R.-K. Gem. Koor; Texelsch Fanfarecorps; Tooneelgezel- schap „U.D.I." en eenige leden van Texelsch Klein Tooneel. Voorts zal een beeldenreeks, het Vorstelijk Huis betreffende, worden geprojecteerd met uitgebreide toelichting. Ter aanvulling zal in iedere zaal een strijkje toepasselijke muziek ten gehoore brengen. De entrée is geheel vrij voor inwoners van Den Burg, voorzoover de zalen gelegenheid daartoe bieden. Personen beneden 17 jaar hebben geen toegang. 8 Januari. 1012.30 u. Samenzjjn van alle Texelsche schoolkinderen in de zalen van hotel „Texel", hotel „De Oranjeboom" en L. Eelman, waar, na voorafgaande toepasselijke toespraak, een of meerdere films zullen worden vertoond, beelden geprojecteerd enz. De pauzes zullen worden aangevuld met gemeenschappelijken zang, ter wijl resp. een herinnering in den vorm van een geïllustreerd liederenboekje, versnaperingen en consumptie zullen worden uitgereikt. 12.302 u. Optocht van zooveel mogelijk alle vereenigingen, en alle schoolkinderen van Texel, waaraan vermoedelijk alle muziekcorp sen zullen medewerken. Défilé voor het Raad huis. Aubade op de Groeneplaats. 3.4.30 u. Groote humoristische- en alle gorische optocht, vporafgegaan door „Texels Fanfarecorps", waarna beoordeeling op de Groeneplaats. Prijzen: voertuigen en groepen: resp. 10. 5.en 2.50. Individueele personen (13 pers.): resp. 5.—, 2.50 en 1.50. 4.306 u. Bij gunstig weer volksspelen en wel: Kinderwagenrace voor dames en strijd óm de man, resp. om prijzen van 3.2. en 1.Inleggeld 0.10. 89.30 u. Herhaling van allegorische- en humoristische optocht met fakkellicht, waarna prijsuitreiking. Tot zoover het programma, waarvan alle wij ziging wordt voorbehouden. Vereenigingen, die aan het défilé deelnemen, gelieven vijf minuten voor half één op de Groeneplaats aanwezig te zijn. De aangekondigde optochten zullen niet in eenzelfde volgorde plaats vinden, doch steeds verschillend, waarbij van de oorspronkelijke ge dachte is uitgegaan, dat zooveel mogelijk iedere versierde straat geheel of gedeeltelijk zal worden doorgetrokken. Volledigheidshalve volgt hier de vastgestelde route voor iedere optocht, ten aanzien waarvan echter ook alle wijziging wordt voorbehouden. 7 Januari. Optocht der schoolkinderen met versierde bogen, etc. 10.30 u. Opstelling: Nieuwstraat. Route: Parkstraat, Groeneplaats, Binnenburg, Kooger straat tot het Kerkhof, terug Witte Kruislaan, Waalderstraat, Hoogerstraat, Gravenstraat, Weststraat, terug Molenstraat tot einde, terug tot Zwaanstraat, verder: Zwaanstraat, War moesstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Schildereinde tot einde, terug Weverstraat, Bin nenburg, Groeneplaats. Lampion- en fakkeloptocht. 8.15 u. Opstelling: Groeneplaats. Route: Binnenburg, Koogerstraat tot Witte Kruislaan, Waalderstraat, Hoogerstraat, Gravenstraat, "Warmoesstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Schildereinde, Weverstr., Binnenburg, Nieuw straat, Parkstraat, Groeneplaats. 8 Januari. 12.30 u. Groeneplaats, Binnenburg, Kooger straat tot Witte Kruislaan, Waalderstraat, Hoogerstraat, Gasthuisstraat, Weststraat, Mo lenstraat tot Zwaanstraat, Zwaanstraat, War moesstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Schildereinde, Weverstraat, Binnenburg, Groe neplaats. Humor, en Allegorische optocht. 3 u. Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Schildereinde, Warmoesstraat, Zwaanstraat, Molenstraat, Gravenstraat, Hoogerstraat, Koogerstraat tot Witte Kruislaan, Waalderstraat, Weverstraat, Parkstraat, Nieuwstraat, Binnenburg, Groene plaats. 8 u. Dezelfde route als de optocht van 12.30 u. met uitzondei-ing van de Zwaanstraat, in- plaats daarvan Gravenstraat. PREDIKBEURTEN. Woensdag 6 Januari. Ned. Herv. Gemeente. Koog, n.m. 6.30 u., Ds. v. 't Hooft. Feestherdenking Vorstelijk Bruidspaar. Geref. Kerk. D e n B u r g (Geb. Fanfare), n.m. 7 u., Ds. V. d. Leer. Dankdienst Vorstelijk huwelijk. Oosterend, n.m. 8 u. Ds. v. d. Leer. Dankdienst Vorstelijk Huwelijk. Geref. Kerk H. V. Oosterend, n.m. 7.30 u., Ds. E. C. B. Kok. Dank- en Biduur ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk. Donderdag 7 Januari Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 8.45 u. Wijdingsdienst Ds. F. Visser en Dr. A. Vis. Met medewerking van „Tex. Fanfarecorps" en den heer J. Visser (orgel) en den heer U. Bouwsma (bügel). Waal, v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft. Feestelijke herdenking Vorstelijk Bruidspaar. Den Hoorn, v.m. 9.30 u., Ds. Moen. Herdenkingsdienst Vorstelijk Huwelijk. De W a a L Hoewel het verkeer hier op sommige pun ten versiering niet toelaat, doet de commissie nog haar uiterste best, om ook dit dorp een feestelijk aanzien te geven.Hard wordt er thans gewerkt, en het laat zich aanzien, dat een en ander, vooral in de nabijheid van school en kerk, op 7 Jan. in een passend feestgewaad zal zijn. Ook de interieurs van school en kerk zul len een speciaal cachet verkrijgen. Ieder ingezetene steke de vlag uit. Oosterend. N.m. 6 uur: Opvoering in de Geref. Kerk van het stuk „Er waren twee Koningskin deren". Om 9 uur wordt hetzelfde weer opgevoerd. 11 uur: Sluiting van de feesten door den Voorzitter der Oranjevereenlging. Beste Japik, Geleidelijk maar toch zeer merkbaar, begint Soerabaia zich in feesttooi te steken. Het begon met een paar inlanders, die op verschillende punten in de stad wat bamboes in den grond staken. De argelooze wandelaar dacht dan, dat het wel iets met landmeting te maken zou heb ben en dacht er niet verder over na. Doch dit bleken de fundamenten te zijn voor een indruk wekkende reeks eerepoorten op alle groote kruispunten. De bedoeling is om bij de Wono- kromobrug, de entree van Soerabaia dus, een lichtzuil op te richten met een zoeklicht dat langs Darmoboulevard en Reinierszboulevard zal schijnen. Op deze wijze zullen vele stille platjes plotseling in het zonnetje worden ge zet, ter contróle of een ieder wel aan de feest vreugde deelneemt. Het meest wordt er gedaan in de Tg. Perak-buurt, daar verrijst een vol ledige oud-Hollandsche kermis, met draai molens, poffertjeskramen en ik weet al niet wat. Het spreekt vanzelf, dat de marine zich ook niet onbetuigd laat. Aan de Oedjong is het doorloopend feest. Volksspelen, met ringsteken, tonloopen enz. worden georganiseerd door den overste Mackay; alle deelnemers welkom. De werf bouwt met eigen middelen en volgens eigen ontwerp een fregat uit de 17e eeuw, dat aan een optocht van versierde schepen zal mee doen. Om je een indruk te geven van de grootte moet je je voorstellen, dat de bemanning o.a. zal bestaan uit een zangkoor van dertig per sonen. Dat zijn dan nog maar de non-combat tanten, de overige bemanning moet je maar uit de bemanningslijst van een fregat halen. Waar schijnlijk is er nog wel ergens een archief, waar dat in staat. De Oedjongweg gaat ook blijvende verande ringen vertoonen, waarvan we kunnen zeggen, dat ze urgent zijn. Er verrees reeds op de Pa- siranweg een B.P.M. benzinepomp met geredu ceerd tarief, speciaal ten gerieve van de mari ne, die inderdaad een belangrijke afnemer is. De Oedjongweg wordt verbreed, de tramrails gaan een paar meter naar den kant van den weg, terwijl er aan de andere zijde een fietspad wordt gemaakt. Verder zal de beroemde brug over de kali er eindelijk komen en wel onge veer ter hoogte van de politiepost, dit is van Perak gerekend bij het pleintje met de Groene klok. (Priokplein meen ik). Uit een militair oogpunt is deze verbinding uitermate urgent. Indertijd was er een optocht ter gelegenheid van een Chineeschen feestdag. Het verkeer naar den Oedjong was toen gedu rende drie volle uren geheel gestremd. Vele hunkerende vrijgezellen bereikten op dien dag de bovenstad niet. Een dergelijke verbinding van de marinebasis met de stad Soerabaia mag wel voorwereldlijk heeten. Een groot voordeel is, dat 's middags tus- schen een en twee het tjikarverkeer wordt om gelegd, zoodat de stinksteeg op dezen tijd be rijdbaar is. Zooals je ziet allerhand verbeterin gen, die er het geheel belangrijk op vooruit doet gaan. We ontvingen onlangs Amerikaansche jagers en een Fransche aviso. Behalve het gebruike lijke ceremonieel, was er een thé dansant bij den marine-commandant, met een zeer geani meerd verloop, een instuif van de Amerikanen in de Simpangclub, tochten naar Tretes en Nongodjadjar, kortom een geslaagd program. Het eskader ligt stil op het oogenblik en zal gedurende de huwelijksfeesten hier zijn. Aan de groote parade voor het Gouverneurskantoor doen verschillende marine-compagnieën mee, het geheel onder bevel van overste von Freytag Drabbe. De „Java" vertrekt 4 Maart van Priok met bestemming naar het hooge Noorden. Ik hoop, dat er bij aankomst voor een beetje goed weer gezorgd wordt, om die thuisvaarders niet al te veel af te schrikken. Overste Van Staveren is aangewezen als commandant, de luitenant ter zee Kronenberg als eerste officier, de overige etat-major staat mij niet voldoende nauwkeurig bij om ze par coeur te citeeren. Jonge man, tot een volgende maal, succes met de studie. t.t. Piet. SECR. DER GEMEENTE TEXEL. IV*) De Schapenfokkerij is de voornaamste bron van inkomsten der be volking. Het vermoeden bestaat, dat de eiland bewoners zich reeds in het begin onzer jaar telling met de schapenhouderij bezig hielden. Volgens de overlevering hebben de Texelsche fokkers altijd met de meeste zorg de lamme ren, afkomstig van de beste fokdieren, voor de verdere fokkerij aangehouden. Ongeveer een halve eeuw geleden heeft men het oude Texelsche schaap gekruist met verschillende Engelsche soorten. Eenigen tijd later heeft men weer „teruggekruist" met rammen van het oude ras. Op deze wijze is een nieuw ras ontstaan, dat sterk afwijkt zoowei van het oude ras als van de voor de kruising gebezigde rassen. Het nieuwe Texelsche schaap, zooals men dat thans kent, munt uit door z\jn groot aanpassingsvermogen. Het is sober en kan daardoor op vrij schralen grond gehouden wor den, terwijl het bij een rijke voeding in den kortst mogeljjken tijd slachtrijp wordt en een flink gewicht bereiken kan. De wol, gemiddeld ruim 4 kg per schaap, munt uit door groote fijnheid en is voor vele doeleinden geschikt, zoowel voor de fabricatie van goed bruikbaar laken als sajet en wollen dekens. De uitstekende reputatie, die het Texelsche schaap geniet, heeft ten gevolge, dat het zich hoe langer hoe meer over ons land verspreidt: bijna in elke provincie treffen we, in navolging van Noordholland, een vereeniging aan, die zich het aanhouden van een stamboek van het Texelsche schaap tot doel stelt. Het aantal goed doorgefokte kudden is elders echter nog veel te klein om het ras daar voldoende zuiver te fokken. Import van goed fokmateriaal van Texel uit, zal daarom nog jaren noodig zijn, alvorens buiten het eiland de schapenhouderij met eigen fokmateriaal op peil zal kunnen worden gehouden. Met het oog hierop is de schapenfokkerij op Texel niet enkel van plaat selijke maar tevens van nationale betee- kenis. Daar komt nog bij, dat het op Texel gefokte lam een zeker deel van het jaar het eenige materiaal is, geschikt voor export van schapenvleesch naar het buitenland. De goede naam van het nieuwe Texelsche fokschaap is zelfs doorgedrongen tot het bui tenland: zoo lezen we in het jaarverslag van het Texelsch „schapen-stamboek", dat export van fokdieren plaats gevonden heeft naar Frankrijk, België, Spanje, Nederlansch-Indië, Brazilië, Mexico, Cuba en Zuid-Afrika. Eenige maanden geleden bevatte een Fransch blad een gunstige beoordeeling. Op Texel wordt het schaap gehouden in de eerste plaats voor het fokken van lammeren. De Texelsche boer noemt zich bjj voorkeur dan ook schapen f o k k e r en niet schapen hou der. Er worden op de goede gronden gemid deld 8 fokschapen per H.A. gehouden. Na vier maal lammeren geworpen te hebben, worden de dieren als „oude mokken" verkocht, waar- Het derde artikel werd opgenomen in ons nummer van Dinsdag 4 Jan. j.1. om een fokker jaarlijks ongeveer een vierde gedeelte van zijn volwassen dieren van de hand doet. Nergens in ons land wordt het schapenbe- drijf zoo intensief uitgeoefend als op Texel. Deze wijze van bedrijfsuitoefening maakt het noodig de dieren in den dracht- en zoogtijd krachtvoeder bij te voederen, naast hooi en gras. Per schaap bedraagt dit bijvoeder 100 kg. Op deze wijze wordt een sterk ras geteeld en de vruchtbaarheid bevorderd. Ongeveer 65 70 werpt 2 lammeren, die het moeder schaap in staat is groot te brengen. Als de jonge dieren ongeveer zeven weken oudzijn, worden ze verkocht, meerendeels via hande laren, aan vetweiders elders in het land, vooral in Noord- en Zuidholland. Het gros verwisselt van eigenaar op een der zes groote lammeren- markten, die van half Mei tot ultimo Juni in Den Burg, het hoofddorp, gehouden worden. Op die dagen kan in den voormiddag in het dorp een gezellige drukte heerschen. Vooral de tweede lammerenmarkt de grootste ken merkte zich van ouds als zoodanig. Dan kwa men de boerinnen met haar dochters mee naar de markt; het was als het ware een hoogtijdag voor de bedrijven; immers de resultaten van een jaar arbeid werden op dien dag voor een belangrijk deel in geld omgezet; de boerin deed dan haar jaarlijksche inkoopen en behoeft het verwondering te wekken, dat de boerenzoons op dien dag connecties aanknoopten met de jonge deerns voor de viering van het op handen zijnde jaarfeest, dat omstreeks St. Jan viel en nog valt? Na het afnemen van de lammeren worden de schapen eenige weken gemolken. In vroeger jaren werd de melk van een groot deel tot kaas verwerkt. De groene Texelsche schapen kaas was algemeen bekend om hare goede hoedanigheden en haar pikanten smaak, op kunstmatige wijze aangebracht. Vóór 1852 was de kaas een belangrijke bron van inkomsten voor den schapenfokker. Er werd jaarlijks 40.000 kg en meer uitgevoerd, bijna uitsluitend naar Amsterdam en Zuid holland. De kaas werd voorzien van een merk, ten bewijze, dat zij van volle melk bereid was. Reeds in 1655 treffen we een plaatselijke keur aan sedert dien herhaaldelijk bekrachtigd waarbij straf bedreigd wordt tegen het merken met het eilandswapen van kaas, die een afwijkende samenstelling had; wel een be wijs, van hoeveel belang voor de bevolking in dien tijd de kaasuitvoer was. Tegenwoordig behoort het maken van scha penkaas, evenals die van witte of groene pot- kaas, vrijwel tot het verleden. De schapenmelk, die een vetgehalte heeft ruim 2.50 maal zoo hoog als koemelk, wordt thans tot boter verwerkt en uitsluitend plaat selijk geconsumeerd. Op een bedryf van behoorlijken omvang wordt een 150-tal schapen gehouden. Jaren lang bedroeg de wolveestapel rond 30.000 stuks. In de laatste jaren is het aantal ge slonken; thans kan het aantal fokdieren, ouder dan 1 jaar, geschat worden op 26000. Sedert enkele jaren is het bedrijf n.1. niet rendabel als gevolg van den economischen crisis. Naast de prijsdaling van de lammeren en de wol zijn het de ten behoeve van de akkerbouwers geheven ,2i

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6