Het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Grootsche plechtigheid in de Residentie UITGAVE: M.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 8 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7894 Tienduizenden uit heel het land te 's Gravenhage bijeen HELDERSCHE COURANT LANGS DEN BRUIDSWEG Eindelijk de dag, naar welke de bevolking 'van het geheele Nederlandsche rijk in Eu ropa en Overzee en zeer velen buiten onze landsgrenzen in alle 5 de werelddeelcn sedert 8 September 1936 reikhalzend hebben uitge zien; de dag, welke een dag van vreugde is voor ons geheel volk, omdat hij een nieu wen bloei inluidt van het aloude Oranjehuis. Het huwelijk van onze Kroonprinses Julia na met Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld is op luisterrijke wijze voltrokken te midden van een jubel van tienduizenden, die uit alle deelen van ons land en zelfs van verder, naar den Haag waren getrokken om het grootsche feest mee te vieren. Sedert het huwelijk van H.M. de Koningin, in 1901, is geen uitbundiger huldebetooging en zijn geen treffender blijken van diep gewortelde aan hankelijkheid en trouw der Koninklijke Fa milie ten deel gevallen. Voor ieder die de zen dag mocht mee-beleven, hetzij dat men het voorrecht had, temidden der honderd- duizendkoppige menigte de Koninklijke Bruid en haar Bruidegom op dezen geluks dag te mogen gadeslaan; hetzij dat men bui ten de Residentie dank zij het wonder van de radio het verloop der gebeurtenissen op den voet heeft kunnen volgen, zal dit een onver getelijke dag blijven, van historische betee- kenis voor het Nederlandsche volk. De nacht vóór den grooten dag. Bioscoopbezoekende en knikke bollende feestgangers. Als in den nacht van 6 op 7 Januari de feestverlichting te ongeveer twaalf uur uit dooft, begint de diukte in de straten der Haagsche binnenstad eenigszins te luwen, doch geheel stil wordt het dezen nacht niet meer. Want velen zijn reeds naar de Resi dentie gekomen, die hier geen onderdak voor den nacht hebben kunnen of willen vinden, omdat zij er de voorkeur aan gaven, reeds tegen middernacht een plaats langs de route te bezetten, of eenige uren in een ca fé door te brengen, om dan toch in den zeer vroegen ochtend een goede plaats te gaan zoeken. De meeste café's waren tot drie uur open, doch een aantal hunner had vergunning den geheelen nacht geopend te blijven. En hier zag men in rustige hoekjes bezoekers achter een leeg bierglas knikkebollen of zelfs ongestoord dommelen. Ook een aantal bioscooptheaters verschaf te in den voornacht afleiding door het ge ven van nachtvoorstellingen, terwijl de bei de Cineacs eveneens tot drie uur doordraai den. Een zonderlinge nachtwake langs de route. Venters doen goede zaken. i zooals gezegd, sommige zeer voor zie.. .-0~n hadden reeds tegen middernacht een plaats langs de route bezet. Zij konden uiteraard nog de mooiste plaatsen innemen. Zij meenden die te vinden in de naaste om geving van het Buitenhof en nabij het Ko ninklijk Paleis aan het Noordeinde. Gehuld in jassen en bouffantes, mét dekens om zich heen gewikkeld, zaten de meesten op kleine vouwstoeltjes en sommigen op stuk ken zeil of dekens op de straat, waar zij het zich dan, zoo lang de ruimte het toeliet, ge makkelijk maakten door zich languit te strekken en zoo mogelijk een dutje te doen. Venters met stoven, waarin kooltjes vuur en met etenswaren konden dan ook na mid dernacht reeds zaken doen en de markt, die aanvankelijk weinig levendig was, werd naarmate de nacht vorderde, williger. Een geluk was het voor deze lieden, dat de regen, welke Woensdag vrijwel onafgebro ken ook des avonds had neergestroomd, te gen half twaalf was opgehouden en op al lerlei wijzen kortte men zich den tijd. Er werd kaart gespeeld, ja we zagen zelfs een enkel zakschaakbord in gebruik. Bij het licht der lantarens lazen velen hun krantje, doch hoofdzakelijk amuseerde men zich met de opmerkingen van zijn buren en met de kostelijke staaltjes van volkshumor, welke daarbij vaak ten beste werden gegeven. De spoorwegen hadden bet wel druk, maar het was niet over stelpend. Wie gisterochtend in de vroege morgen uren door de straten van de hoofdstad ging, kon in den anders zoo stillen nanacht onge woon veel taxi's en andere voertuigen zich zien bewegen in de richting van het Centraal Station. Ook de trams, die met het oog op de te verwachten drukte reeds te vier uur in dienst waren gesteld, vormden een on gewone noot in de donkere straten. Van drukte kon echter zelfs te zes uur nog niet gesproken worden. Op het Centraal Sta tion hadden de loketten weinig moeite het kalme stroompje te verwerken van de met oranje-getooide reizigers, die zich kwamen melden voor een retourbiljet naar Den Haag. De stations tusschen Amsterdam en Den Haag boden hetzelfde beeld. Wel veel rei zigers, doch geen oogenblik overstelpend druk. Op vreedzame wijze werd de Re sidentie in het stille, nachtelijke uur bezet. Tegen vier uur in den ochtend werd het levendig op en om de beide Haagsche hoofd stations. Om één uur 's nachts kwam aan het Staatsspoorstation de eerste trein bin nen, zeven minuten later reeds door een tweede gevolgd, en toen bleef het met on regelmatige tusschenpoozen zoo doorgaan. De eerste vijf binnenkomende treinen ver voerden uitsluitend militairen en wel de detachementen die deel zouden uitmaken van het afzettingscordon langs den bruids- weg. Ook aan het station Hollandsche Spoor be gonnen te ruim vier uur de treinen met mi litaire transporten binnen te komen. Na el kaar kwamen acht treinen uit verschillen de deelen van het land met troepen aan. De mariniers, die tegen vijf uur aan kwa men, trokken reeds tamelijk veel belangstel ling door hun kranig marcheeren, de mar tiale uniform hunner officieren en de schril le tonen der pijpers. Het gewone autoverkeer begon allengs toe te nemen. Tal van auto's met de registratie- letters van alle provincies kwamen langs de verschillende toegangswegen Den Haag bin nen; de meeste werden gedirigeerd in de richting van het Malieveld, dat aan den rand van de binnenstad een prachtig groot parkeerterrein vormde. Autobussen en par ticuliere auto's schaarden zich daar rij aan rij en do inzittenden trokken langs Voor hout en Vijverberg de stad in, vouwstoeltjes dekens en pakken proviand meedragend. Tegen half vijf werden de politiemannen die den nachtdienst hadden gedaan afgelost door het overgroote deel van het corps, dat een zwaren dienstdag tegemoet ging. Am bulance-posten en Roode Kruismannen bega ven zich naar de aangewezen plaatsen. Tegen vijf uur brachten de treinen, toen alle troepen waren aangekomen,de eerste groepen bezoekers uit de hofodstad, uit Rot terdam, en uit de verder afgelegen plaatsen. Regelmatig kwamen zij daarna binnen, met

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1