Stadsnieuws VAN WILLIGEN De strijd om de „Betty Bonn" Het vertrek van Hr* Ms+ ttDe Ruy ter"* ASTO voor Buitenritten Een gezonde, opgewekte feeststemming in onze stad* Vrijdag 8 Januari 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Het vertrek van Hr. Ms. „De Ruyter" is bepaald op Dinsdag 12 Januari, tusschen 12—1 uur. Om 11 uur moeten alle opva renden aan boord zijn. Feestmiddag Speeltuinkinderen. Speeltuinkinderen planten boomen op Tuindorp. Autobotsing op de Binnenhaven. Honderden langs de straat om te genieten van versiering en verlichting van onze stad. Ouden van dagen rijden door versierde straten* De Koninklijke Delftsch aardewerkfabriek „De Porseleijne Fles" WANDBORD diam. 25 cm. f 12 50 WANDBORD diam. 18 cm f 5 00 Hulpwinkel WESTSTRAAT F e ullleton door Friedrich L i n d e rn a n IHr. W. DE SITTER EERVOL ONTSLAGEN ALS PRESIDENT ZEEKRIJGSRAAD EN PLAATSVERVANGEND KANTONRECHTER Bij K.B. van 2 Januari 1937 is aan Mr W de Sitter op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1937 eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van president van den Krijgsraad voor de Zeemacht binnen het Rijk in Europa te Den Helder en kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Den Helder onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Zaterdagmiddag heeft de Speeltuinvereeni- ging voor alle kinderen van hare leden een feestmiddag in Casino georganiseerd. Dan zullen er waarschijnlijk 1800 kinderen feest Vieren, ter eere van het Vorstelijk paar. Door de afdeeling Tuindorp van de plaatse lijke Speeltuinvereeniging zijn gistermiddag door een aantal kinderen een 2-tal boomen geplant voor het clubhuis, welke men ten geschenke gekregen had van het Gemeente bestuur. Het is de bedoeling, dat in het voor jaar om dit tweetal „gedenk-boomen" een passend hekje zal komen. Naar wij vernemen, is het plan morgen middag een zelfde plechtigheid te houden voor de kinderen der afdeelingen Vischmarkt en Oude Helder. NAAR SOERABAIA, Abusievelijk werd vermeld dat de prijs was f 280.dit moet zijn f 305. ESTAFETTELOOP PRO PATRIA K.S.K. Voor dezen loop,waarvan het startschot om half vier zal vallen, wordt de medewerking van het publiek gevraagd om de rijweg vrij te houden, zoodat de loopers ongehinderd hun weg kunnen volgen. De wisselpunten zullen aangegeven worden door witte strepen hierachter wordt de stok overgenomen. Door medewerking van de politie zal de motorbrigade de loopers voorafgaan om de weg vrij te maken. De eerste prijs, de van Hooydonkbeker, is te zien bij de fa. Nijpels, Spoorstr., benevens de zes bijbehoorende draagmedailles. De kleedgelegenheid voor de starters is bovenzaal van Weelde, Koningsplein. Voor de overige loopers in Musis Sacrumhiervandaan gaan zij naar hun posten en kunnen daar hun jassen afgeven aan de controleurs, kenbaar aan de oranjecocarde. Na afloop is om vijf uur prijsuitreiking in Musis Sacrum, voor ieder toegankelijk. Verdere inlichtingen bij A. Veen, Spoorstraat 70 en L. D. de Snayer, Laan 1. TELEF. 636 Ruijghweg38 Dokter Rienks gewond. Auto zwaar beschadigd. Woensdagmorgen te kwart over elf heeft op de kruising ZuidstraatBinnenhaven een botsing plaats gevonden van de luxe auto van dokter Rienks, directeur van den gemeentelijken geneesk. dienst, en een auto van de Gemeentereiniging. De gevolgen waren met name voor dok ter Rienks vrij ernstig. Hij werd op een 2-tal plaatsen aan het hoofd gewond, ter wijl zijn auto, welke door de botsing ge kapseisd was, zwaar beschadigd bleek. Wat de toedracht der feiten betreft, het volgende. Op genoemd tijdstip kwam dokter Rienks aangereden vanaf het Ankerpark, met de be doeling rechtdoor te gaan. Op het zelfde oogen- blik wilde de vrachtwagen van de Gemeente reiniging, komende van de Zuidstraat, de Bin nenhaven oprijden. Beide voertuigen hadden, volgens ooggetuigen, slechts weinig vaart. Waarschijnlijk op het moment van de botsing niet meer dan 15 kilometer. Hoewel men over de juiste toedracht van het ongeval nog niet geheel en al zeker is, is het vermoeden gewettigd, dat de bestuurders elkander te laat ontdekt hebben, tengevolge van het slechte weer en de beslagen ruiten. De botsing was hevig, en hierbij moest met name de auto van dokter Rienks het ontgel den. Het vehikel werd omvergeworpen en kwam op de linkerzijde te liggen. Beide zij kanten werden behoorlijk ingedeukt, evenals de spatborden en de portieren, terwijl de voor ruit verbrijzeld was. Nadat men den bestuurder uit zijn benarde positie verlost had bleek, dat hij een tweetal hoofdwonden opgeloopen had. De geneesheer werd naar Hr. Ms. Schorpioen getransporteerd en aldaar verbonden. Het bleek, dat de ver wondingen niet. van ernstigen aard waren. Wat de auto van de Gemeentereiniging be treft, ook deze kwam er niet zonder kleer scheuren af. Het voorstel werd ingedeukt, de koplampen bleven in den strijd terwijl de bum per geheel verbogen werd. Er is feest in onze stad. Een gezonde, op gewekte feeststemming heeft zich van allen neester gemaakt. Men heeft de conventie een oogenblik op zij gezet, men is uit de plooi gekomen. Er is een spontaniteit die zelfs de meest nuchtere heeft aangetast. Daar was b.v. de Woensdagavond in onze stad, den dag dus vóór het groote gebeuren dat tot ieder Neder lander spreekt, een stemming in de stad die zich moeilijk beschrijven laat. Overal, vooral in de hoofdstraten, waren drommen menschen, die niet alleen genoten van de versiering en verlichting, maar in het bijzonder van de vroo- lijke stemming die zich van allen had meester gemaakt en zich het sterkst uitte bij de jonge lui, die zingend en juichend door de straten gingen en met hun uitbundigheid anderen aan tastten. Daar waren groepen verkleedde jonge lui, daar waren de Volendammer-muzikanten, die dichte drommen trokken, daar was de band van jonge muzikanten, daar was de optocht van de Emmastraatbewoners, die groote hilari teit verwekte, overal waar hij zich vertoonde. Het was een bruidsstoet, voorafgegaan door een agent van drie el lang, met vervaarlijke snorrebaarden en gevolgd door een stoet van de meest komisch toegetakelde bruilofts gasten. De politie moest telkens vrij baan maken om den stoet te laten passeeren. En dan was er de optocht uit de Vroonstraat, die eveneens de lachlust opwekte van allen die hem zagen voorbijtrekken. Dan was er het feest in de Goversstraat, de verkleede jongens en meisjes in de Middenstraat, enfin, door heel de stad heen was er een hoogstemming, die zich culmineerde in de city, waar eenige duizenden in de meest opgewekte stemming rondliepen. Het weer werkte tot dit alles ook wel bijzon der mee, het had alle grimmigheid van den morgen verloren en toonde zich van zijn meest gunstigen kant, tenminste den tijd van het jaar in aanmerking genomen. De stemming bleef er in, tot laat in den avond. Gedeeltelijk verregend Moesten wij in ons nummer van Woensdag nog melden, dat vanwege de bijzonder ongun stige weersgesteldheid de Reveille's der Pad vinders en Oranje-Gardisten geen doorgang konden vinden, ook in den loop van den mor gen bleken de weergoden geen idee te hebben van gedachten te veranderen Het blééf regenen (zelfs hard regenen) en het blééf stormen, zoodat de vernieling aan tal van waarlijk bijzonder mooi versierde stra ten doorging. Het was méér dan bedroevend. Daar lagen afgerukte dennentakken, honderden en hon derden roosjes vond men in het modderwater, terwijl de vlaggen in de 3 hoofdstraten als het ware krijgertje speelden met de spandraden. Tegen den middag knapte het weer zoowat op, ook al bleef er een behoorlijk stuk wind staan, doch dit kon niet meer verhinderen, dat de zanghulde en het défilé van de ruim 2000 kinderen voor den Burgemeester afgelast moest worden en vastgesteld op hedenmorgen half tien. De Kinderfeesten op de Scholen. Wat w e 1 doorging, (ondanks alle slecht- weer miseré) dat waren de Kinderfeesten in de scholen. Zooals men weet werd hieraan deelgenomen door alle Lagere Scholen in de Gemeente onder leiding van het onderwijzend personeel. Op alle scholenwel het was ons niet mogelijk overal even binnen te wippen, ook al hadden we dat werkelijk graag gedaan. Maar waar we het deden, wel daar bleek ons overduidelijk, dat de organisatie hiervan in beste handen was. Als wij nog 10 meter van de scholen afwaren hoorden we al de aanmoe- digingskreten en luide adhaesiebetuigingen. Het leek op iets als een internationale voet balwedstrijd. Maar dan binnen de scholen. Daar wer den onder leiding van de leerkrachten met de jongelui spelletjes gedaan, wedstrijden georga niseerd, en tenslotte maakte het Gemeentebe stuur bij jong-Den Helder een goede beurt door dit te tracteeren op tal van uitgezochte lekkernijen en eveneens te zorgen voor de prijzen en prijsjes welke men uitrijkte aan hen of haar, die zoo gelukkig was als nummero 1 te eindigen in de wedstrijden. We hebben in verscheidene klassen een kijkje genomen en geprobeerd onze leden in de ban ken te wringenZoo'n doodgewone school bankwat kan die je opeens nog een massa te vertellen hebben! Maar ter zake: daar werd me ge-wedstrijd, en daar werd me gezongen en taartjes gegeten (ja, dat ook!) dat je er zelf ook zin in kreeg. Het ging alles even vlot en prettig en de hee- ren onderwijzers of onderwijzeressen, die voor ditmaal hun dicipelen maar eens lieten uit razenhadden zelf evenveel plezier. Toen het half twaalf was gingen de scholen „uit" en velen van de jongelui kon men toen zien loopen met pakken en pakjes beladen. Dat waren de prijzen! Bekers, bordjes en andere aardige snuisterijen. Vermelden wij tenslotte nog, dat eveneens uitgereikt werd de door de Regeering beschik baar gestelde Herinneringsmedaille. Voor den tocht door de versierde straten, welke het Centraal Oranje-Comité den Ouden van Dagen, Woensdagmiddag 5 uur had aan geboden, was gerekend op ^ën honderdtal deel nemers en -sters. Helaasbehalve dat zij alle honderd op deze excursie gerekend hadden (en dat vol enthousiasme), daar was nog zoo iemand in Den Helder als „Koning Griep" en dit heer schap had het weten te klaren, niet minder dan de helft in de lappenmand te doen ver zeilen En zoodoende waren er een goede 50 over gebleven, die reeds voor 5 uur in de gezellig en smaakvol versierde Casino-zaal zaten te wachten. Velen van hen droegen hun Paasch-best (om niet te zeggen hun Oranje-best) en zij hadden er zin in. Dat was duidelijk. Om 5 uur reden de bussen van Koningsbrug- gen voor en met behulp van v»iendelijke dames en heeren stapte het bejaarde gezelschap in. En daar gingen wij, dwars door Den Helder, door al de kleurige en fleurige straten, met menschen, waarvan het overgroote deel nog weinig of niets hiervan gezien had. Ze vonden het prachtig en tal van malen gin gen er „sjonge-sjonge's" door ons vehikel, en „nee, maar kijk dóór 'sen „As je me nou, vader, hoe's mogelijk". Naast ons zat eèn oude baas van meer dan 90 jaar. Met vriendelijke oogen en een ring baardje. Hij vertelde, dat hij 2 koningen en 2 vorstinnen gediend had en dus mee kon pra ten. Maar wat ze nou voor ons Prinsesje deden, nee, dat had hij zelfs niet kunnen droomen... het was geweldig". En zoo trokken wij door de feestelijke stad en er is bijna geen versierde straat geweest, of men kwam er langs. Twee verrassingen werden nog bereid: aller eerst in de Lorentzstraat, waar het buurt- comité op chocolade en sigaren kwam tractee ren en dan in de Vroonstraat. Hier was een waarlijk vorstelijke ontvangst. De heer Hors man heette het gezelschap officieel welkom en daarna kwam er weer een ander met sigaren en bruidsuikers. Buiten zong een meisjeskoor liederen, „Onder den Oranjeboom" en de natio nale hymne en het was tenslotte de heer Coltof, die namens het Oranje-comité dankte voor deze zeer op prijs gestelde attentie. Om kwart voor zeven waren we weer in Casino, waar gewacht werd tot burgemeester Ritmeester arriveerde en waar de tijd zeer ge zellig doorgebracht werd bij het rooken van geurige sigaren, het drinken van verscheidene bakjes chocolademelk en het eonsumeeren van eenige gebakjes. Behoeven wij het speciaal te vermelden, dat het een buitengewoon prettig samenzijn was? De heer De Jong sprak nog een kort woord tot de aanwezigen en wees hierbij op de betee- kenis van den dag en op de vreugde van het Comité, voor datgene wat men den oudjes had mogen aanbieden. Met een driewerf hoera op het Vorstelijk Huis besloot hij zijn woorden. Dan beklimt de heer Fraaie, ver in de tach tig, het podium en zegt dank namens alle aan wezigen voor alles wat men aangeboden heeft. Dat was een aardige geste en het was een da verend applaus dat volgde op de zoo welge meende woorden van dezen oude-van-dagen. De burgemeester, die inmiddels gearriveerd was, wees er op, dat men den dank van den spreker natuurlijk op hoogen prijs stelde, doch dat ook het Comité zelf dankbaar is voor dat gene, wat zij had kunnen aanbieden. Dan wijst spr. er op, op welk een waarlijk alles overtreffende wijze onze stad versierd is geworden. Niet alleen de straten, waar men over vrij overvloedige geldmiddelen kon be- vervaardigt in beperkte aanmaak wand borden ter herinnering aan het Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, ontworpen door den bekenden kunstenaar LÉON SENF. Van bovenstaande schotel, diam. 35 cm. worden genummerde exemplaren verkrijg baar gesteld. Prijs f 62.50 Vroegtijdig bestellen voorkomt teleurstelling. Bestellingen worden gaarne opgenomen door hoek Kerkplein schikken, maar ook daar, waar het niet mee viel de eindjes bij elkaar te knoopen. Maar hoe men ook aan de versieringen kwam... zij kwa men er. En dat weet men op prijs te stellen. Na die instanties bedankt te hebben, die hier de behulpzame hand geboden hebben en zoo dit intermezzo mogelijk maakten, wijst de burge meester nog op het blijde van den dag van Donderdag, en spreekt de hoop uit, dat allen nog tot in lengte van jaren getuige mogen zijn van een gelukkig huwelijk van ons Vorstelijk Paar. Een driewerf hoezee op het Koninklijk Huis wordt hierna uitgebracht, weer gevolgd door een driewerf hoezee op den burgemeester. Hierna houdt de bejaarde heer Fraaie nog een voordracht (geheel geïmproviseerd) en als dan de heer De Jong nog allen bedankt heeft, speciaal den heer D. Makelaar met zijn Tehuis- Orkest, die voor zeer goede muziek gezorgd had, wordt de bijeenkomst gesloten. Wij vermelden nog, dat de vele gaven ge schonken waren door de volgende plaatsgenoo- ten: fa. Grunwald, Kanaalweg, de chocolade en suiker, „Jong Holland" en de „Centrale" de melk, de heer Polak de Casinozaal, fa. Kos- sen, Tuindorp,-de sigaren en de banketbakkers- vereeniging het gebak. Rondgang van autoriteiten. Om 8 uur vertrokken autoriteiten en Cen traal Oranje-bestuur, begeleid van 2 muziek korpsen, van Casino voor een rondgang door de versierde stad. Heel wat stadgenooten sloten zich aan, te voet evenals de burge meester en de comité-leden, die er ook een wandeling van maakten. Het werd een vroo- lijke gang, begeleid door de daverende klan ken van één van de muziekkorpsen. Het gansche repertoire vaderlandsche liederen werd gespeeld. En men begon telkens maar weer opnieuw en overal waar de feeststoet Nancy vertelde mij, dat zij halve nachten wakker lag of met haar oor tegen den wand in de kombuis gedrukt zat, in de hoop een los- weggeworpen woord of zin te kunnen opvan gen. Maar niets, niets. Het was net alsof de „Betty Bonn" ner gens vlugger en zekerder vergeten was dan juist op dit schip bij deze menschen, die er rijk door geworden waren. Maar er was nog iets anders, dat ons zeer merkwaardig scheen, hoewel het niet ge ee tot ons bewustzijn doordrong, omdat wij het voor een scheepsgebruik hielden, men ie ons streng verwijderd van het voordek. lederen keer wanneer wij, of een van ons verder dan het manschapslogies naar voien slenterden, kwam een der mannen op ons a betrok ons in een onverschillig gespre en bracht ons, zonder dat we het eigenlijk be merkten, weer naar achteren. Eens, toen het ons gelukt was op den boeg te klimmen en op den boegspriet te gaan zit ten, verscheen plotseling Ciane adem en verklaarde met een vooi em 01 wone grofheid, dat de passagiers achter op het huttendek hoorden, en dat behoorde p schip zoo. Wij stelden hem gerust. Nancy der de lachende opmerking, dat zij eigenlijk tot de bemanning hoorde, maar wij vonden het toch beter te gehoorzamen aan de onge schreven wetten van het schip. Het was net, alsof men tegen een gummi- wand aantrapte, zoodra het gesprek in de buurt van de „Betty Bonn" of Emmo Deerk- son belandde. Een derde punt viel ons op, ja dit begon ons zelfs meer en meer te drukken. Spurling werd hoe langer hoe stiller. Hij was niet onvriendelijk of slecht gehu meurd, neen, alleen werd hij steeds terugge- trokkener. Bij het eerste middageten had hij toch nog, aangestoken door Nancy's vroolijkheid, ge lachen en had zelfs een flesch wijn te voor schijn gehaald. De tweede dag was zijn hoofd alweer op zijn borst gezonken en antwoordde hij slechts wanneer het hoogst noodzakelijk was en alleen op direct tot hem gerichte vragen. Den laat- sten tijd kon hij zelfs midden onder het eten opspringen en met het een of ander waan zinnig excuus naar buiten rennen. Den derden dag b.v. sloeg ik Spurling gade door het bovenlicht, terwijl hij heel alleen aan de gedekte tafel zat, met schuwe, zachte han den over het witte goed streek, zijn blankge- poetsten lepel bekeek als een zeldzame vondst. Toen zag ik hem opstaan, de kajuit rond gaan en alle dingen bekijken, waarmee Nancy de kajuit een gezellig en bewoonbaar aanzien gegeven had; een bonte doek waarmee zij de patrijspoort afgeschoten had, een kleurig pa pier, dat zij in plooien gevouwen had en waar mee zij de nuchtere lamp een beter aanzien gegeven had, een portret, dat zij ergens opge hangen had, alle dingetjes van niks eigenlijk, maar zooals alleen een vrouw die schikken kan. En daar bleef Spurling voor staan? Toen ik de trap afkwam, zat Spurling alweer aan tafel, hield zijn hoofd naar beneden en ver roerde zich niet. Ik durfde hem niet te vra gen, waar hij zoo naar gekeken had. Zoo kon hij ook halve dagen zitten op een kleine bank aan den kant der hut, zijn han den diep in zijn zakken, zijn kin op zijn borst. Steeds meer kromp hij in elkaar. Een akelig gezicht. Ik sprak er eens met den stuurman over. Zeg, Crane, wat is er eigenlijk met Ouwen aan de hand? Maar hij maakte een geringschattende be weging met zijn hand. Laat hem maar. Die heeft zoo zijn buien. Hoe bedoelt ge? Is hij vaker zoo? Vaker? Dat nu juist niet. Eigenlijk pas een... half jaar, dat wil zeggen zoo erg als nu heeft hij het maar een keer gehad, dat was to^n op die krankzinnigen reis naar Canada. En wat was daar de oorzaak van? Ik wist het precies. Spurling had het mij zelf verteld Maar ik wilde het nog eenmaal door Crane bevestigd zien. Hij gooide het als nutteloos van zich af. Ach, de eene of andere vrouw steekt er achter. En denkt ge, dat dat nu weer de reden is? De stuurman haalde zijn schouders op. Wie weet? Voor mij was het echter niet twijfelach tig meer. Ik had Spurling gadegeslagen, toen hij voor al die kleine vrouwelijke dingen in de kajuit gestaan had. Ik had gezien, hoe hij vijf minuten, terwijl hij zich onbespied waande, zijn oogen op Nancy had laten rusten met een blik, die tegelijkertijd smart en diepen haat uitdrukte. Ik kon het niet anders uitdrukken, maar mij liepen de rillingen van afschuw over mijn rug, als ik den kapitein ineengedoken zag zit ten als een afzichtelijke kleine dwerg, waar een donkere dreiging van uitging. En dat was voor mij nog het onrustigste, op de een of andere manier had het iets uit te staan met Nancy. Zij lachte mij uit, als ik er met haar over sprak. Maar al heel snel kreeg ik de bevesti ging van mijn vermoeden, sneller en geheel anders dan ik ooit had durven denken. Het was de derde avond. „Frisco" was reeds ongeveer ter hoogte van Ajaccio. Aan stuurboordzijde waren de bergtoppen van Corsica opgedoemd en verguld door den rooden gloed der ondergaande zon. Het was koel, te koel om aan dek te zitten. Dus bleven we na het avondeten in de kajuit zitten. Nancy en ik zaten aan tafel onder de gele lamp, die zachtjes schommelde en verdreven den tijd met een spelletje kaart. Spurling was in een hoek gekropen. Daar zat hij in 't donker, zwijgend, vlak tegen den rug van den wand gedrukt. Ik voelde het in mijn rug, hoe hij elke beweging van ons gadesloeg. Ook Nancy scheen het te voelen. Onze stemmen werden, zonder dat wij het wilden, zachter, onze woorden spaarzamer, tot wij geheel zwegen en slechts het ritselen der kaarten zich mengde met het steunen en kra ken van het schip. Een nerveuze spanning heerschte plotseling in deze ruimte en kwam steeds tastbaarder .voort uit den hoek, in welks donker Spurling zat, hoewel hij niet te zien was. Tot hij plotseling begon te spreken, te spre ken met een zonderlinge weekheid in zijn an ders zoo scherpe stem. En dat, wat hij zei, deed mij met een ruk omdraaien: Wilt gij beiden trouwen Op elk ander oogenblik had ik hem om deze vraag hartelijk uitgelachen. Nu in deze om geving werkte dit woord zeer akelig. Trouwen? Ik keek Nancy aan. Zij keek mij aan. Toen onze oogen elkaar ontmoetten, keek zij in haar kaarten. Ik kon in het gele licht der lamp niet zien, of zij rood geworden was. Maar ons hart kromp ineen. Uit den mond van dit mensch, van dezen zeeman, dien wij niettegenstaande alles toch nog met een bepaalde verdenking achter volgden, moesten wij op dit spookachtig uur, de vraag vernemen, die ons zelf beangstigde en waarvoor wij eigenlijk deze reis en dit avontuur begonnen waren, om haar te ont- loopen. Wilden wij trouwen? Bij ons ging het echter allang niet meer om het willen. Wy zwegen lang. Spurling had den draad van zijn gedachten- gang verder uitgesponnen. En opnieuw kwam zijn onaardsche of eigenlijk al te aardsche stem uit den hoek: Weet ge, dat men beweert, dat een vrouw aan boord ongeluk brengt? Nancy trachtte deze vraag met een scherts te ontwijken. De aanwezige natuurlijk... Spurling ging er niet op in. Hij had deze woorden misschien niet eens gehoord. Zijn zinnen kwamen te voorschijn als steenen, die iemand uit een hoop te voorschijn haalt en ze stuk voor stuk wegsmijt. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5