GRIEP? AKKERTJES De groote dag* De lichtstoet* Hoe onze Stad de Huwelijksdag vierde Dc aanbieding van het huldeblijk in het Timorpark» Glorine bleekt witter Hagel en wind. Licht op voor alle voertuigen Griep, Influenza. Toekenning prijzen straatversiering» Zoo'n zwaar gevoel in Uw hoofd Voelt Ge U loom, als lamgeslagen? Dat is dikwijls het begin van griep, maar zoover behoeft het niet te komen. Neemt dadelijk één of twee "AKKERTJES" en in negen van de tien gevallen wordt de griep-aanval in de kiem gesmoord 1 "AKKERTJES" zijn echte griep-bestrijders I De geneeskrachtige stoffen, waaruit zij zijn samengesteld maken de griepbacillen on schadelijk en werken koorts-verdrijvend. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun zeer snelle pijnstillende werking bijt Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS doortrok, gingen de deuren open of verschenen de bewoners achter de verlichte vensters. Het was aardig om te zien hoevelen gehoor gegeven hadden aan het verzoek van het Oranje-bestuur, om de gordijnen open te laten en daardoor bij te dragen aan het feestelijk aanzien van de stad bij avond. We zagen ook binnenshuis heel wat versieringen. Wie geen kans zag de onwillige lampionskaarsen buiten aan te steken, had de ballonnen binnen ge hangen en achter de ramen ontstoken. De jnensch is vindingrijk als het hart meespreekt. Eigenlijk was het een compléét wonder! Een wonder, omdat alle voorgaande dagen 'de regen neergegutst had, omdat het ge stormd had en omdat wij allen zeer,, zeer pes simistisch den Donderdag, den grooten dag van het Oranjefeest, hadden zien naderen. En zieen ziedaar was zoo waar, reeds vroeg op den morgen, niets jmeer en niets minder dan een Oranje zonnetje. Een zonnetje, dat oolijk en speelsch door en tusschen de wolken knip oogde en gloed en schittering bracht in de straten, waar nijvere handen nog veel van de versiering, die door het slechte weer der voorafgaande dagen hier en daar geleden had, opkalefaterden. Muziek! Reeds vroeg op dien Donderdag was er leven en beweging in de stad. Reeds te 8 uur 's morgen werden door ons Stedelijk Muziekkorps, door Winnubst en door de Oranje Harmonie-kapel marschen door de geheele stad gemaakt. Vroolijk daverden de marschen en vaderlandsche wijsjes door de straten, waar het al druk werd. Vroolijk scheen het Oranje-zonnetje in de instrumen ten en het was een allerprettigst begin van een belangrijken dag. Den geheelen morgen bleef het druk in de stad. Ieder zag er op zijn of haar Zon- dagsch uit, alles, ja letterlijk alles, was met Oranje getooid. De ouderen onder ons met een bescheiden strikje of lintje, de jongeren met breede sjerpen, met oranje- mutsen, of met Oranje jurken en strikken in het haar. Er werd gezongen, er werd gelachen en de strijkjes, waarvan er diverse op de straten aan het spelen waren, hadden succes. Schepen gepavoiseerd. Op de Buitenhaven werd door de schepen gepavoiseerd en van top gevlagd en ieder rechtgeaard Jutter gaat altijd even hier naar kijken. Het was een bijzonder aardig gezicht, al die honderden vlaggetjes en vlaggen daar te zien wapperen in den wind. Vlaggen van Hr. Ms. De Ruyter, van Hr. Ms. Hertog Hen drik, van de loodsboot, van de Dorus Rijkers en van de onderzeebooten aan het einde van de haven. Toen het naar elven liep werd de drukte gaandeweg minder. En geen wonder, alles wat thuis een radio bezat zette zich hiervoor en vertoonde zich de eerste uren niet meer op de straat. Door tal van radiozaken werd aan het ge stelde verzoek, hun toestellen te laten spe len en ook niet-toestelbezitters hiervan te laten profiteeren, voldaan en bij sommigen kon men ook aardig wat menschen ontdek ken.. 12 uur. Dan is het 12 uur. Het moment, waarop de Prinses en de Prins, voor den Staat reeds in het Huwelijk verbonden, ter kerke schrijden. 12 uur En over het Marsdiep, over de Haven en over Den Helder donderen 33 schoten, afge vuurd aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyyter". SS schoten die zwaar en imponee rend wegdreunen over Nieuwediep, die brommend over geheel Den Helder gaan en verkonden het groote feit, de gebeur tenis van allerhoogste nationale impor tantie: dat een jonge Prinses en een jonge Prins, twee menschen, die het hart van hun land reeds lang gevonden hebben, in den echt verbonden zjjn. Dat zij thans rrtan en vrouw zijn. Ons Prinsesje, ons „Juliaantje" (nietwaar, noemen wij haar héél in het geheim nog niet gaarne zoo?) gehuwd Daverend rollen de kanonschoten over het roerige Marsdiep 33 schoten: die als 33 vreugde-uitingen Den Helder vertellen van dat grootsche gebeuren, dat zoo juist in de Residentie plaats gegrepen heeft. Kanongebulder... kan het óóit schooner, machtiger en indrukwekkender beteekenis hebben Klokken beieren. Maar behalve de schoten waren daar om 12 uur de klokken. De kerkklokken, die aanvingen te beieren, eerst langzaam aan, dan sneller. Vroolijk galmen de metalen tonen over de stad. Vertellen ook van hun vreugde, doen kond de bevolking van een Oranje-gebeurte nis, zóó groot, zóó overweldigend voor ons, dat men het eigenlijk niet vatten kan. En steeds weer opnieuw galmden en zon gen de klokken hun vreugde. Ze werden mee gedragen, die klanken, over de huizen en stra ten, door heel de stad. Door heel Den Helder, die oude Oranje-veste. Den Helder, dat thans oplaait in deze dagen van warme liefde voor zijn Vorsten huis, dat geen lauwheid en geen passivi teit meer kent, Den Helder, dat zjjn plaats weet, en dat wéét wat het als Marine centrum verplicht is. Er werd op dit uur gelachen van blijd schap en daar waren ook tranen van blijdschap. Ons Prinsesje in den echt verbonden...- Is het niet ons aller, héél, héél innigste Ideaal geweest Om half drie in den namiddag had in het Timorpark de plechtige overdracht plaats van den Zonnewijzer, welke door de Oranjeverenigingen ter herinnering aan het Vorstelijk Huwelijk het Gemeentebe stuur van Den Helder aangeboden zou worden. Reeds geruimen tijd voor de overdracht zou plaats hebben, verzamelden zich nieuwsgieri gen, die zich evenwei zoo goed en zoo kwaad als dat gaat, verdekt opstelden, ter beschut ting tegen den wind, die langzamerhand weer storm-formaties ging aannemen. Ook het Oranjezonnetje verdween. Wy vermoedden evenwel dat Den Helder door deze factoren niet terug zou schrikken en, onze verwachtingen werden in dezen niet beschaamd. Van de autoriteiten, waarbij zich het nage noeg voltallige Centrale Comité bevond, noe men wij nog speciaal den garnizoensoverste J. H. H. Bentz van den Berg, den commissaris van Politie, den heer Verhoeven, wethouder W. de Boer, 'en eenige hoofden van takken van dienst. Burgemeester Ritmeester was verge zeld van zijn vrouw en dochter. Om half drie verzamelden zich de Oranje Harmoniekapel en een aantal zangers en zan geressen, welk gezelschap onder leiding van den heer J. F. Asma eenige liederen met or kestbegeleiding ten gehoore zou brengen, voor het gedenkteeken, dat nog verscholen was onder een driekleur. De heer De Jong. Het is de voorzitter van .het Centraal Co mité, de heer J. de Jong, die dé aanwezigen met een kort woord welkom heet en daarna herinnert aan het groote moment, dat men zoo juist door de radio heeft kunnen beleven. Spr. memoreert de woorden, eenige maan den geleden door onze Prinses gesproken en zegt, dat ook het Nederlandsche volk het in dagen, zéér, zéér eens geworden is Het Centraal Bestuur der beide Oranjever- eenigingen heeft gemeend op dezen dag het Gemeentebestuur iets blijvends te moeten aan bieden, iets, dat de herinnering aan al dit heerly'ke levendig zal houden. De keuze hiervoor is gevallen op een Zon newijzer, welke spr. hierbij aanbiedt aan het bestuur van Den Helder in de hoop dat deze nog vele jaren terug mag doen denken aan de gebeurtenis, welke heden geschied is. Op hetzelfde moment wordt de vlag, die den Zonnewijzer omhult, weggetrok ken en aanschouwt men het gedenkteeken: een eenvoudigen zonnewijzer, zij het met sierlijke vormen en welke geplaatst is op een steenen voetstuk. Het metselwerk is voorzien van een gedenkplaat, waarop te lozen staat: „O, so erreg, Josepne. Heel mijn schort is geel gewarde ,,Noa, maar dat komt fijn in ordei Moet je bleeken met Glorine." Dat Is zeker het beste. Gewoon wasschen en dan bleeken met Glorine. Schitterend wit wordt het goed daarvan! Glorine is zoo zuiver, dat het krachtig bleekt, zonder het goed aan te tasten. Voor 16 cent hebt U een flesch, voldoende voor 5 wasschen! HANDELSONDERNEMING EMKA - APELDOORN „Ter herinnering aan het Huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard op 7 Januari 1937, döor de Oranje-vereenigingen te Den Helder het Gemeentebestuur aangeboden." Plechtig laat de heer Asma het orkest en koor de nationale hymne spelen en zingen en ondanks den bulderenden wind, die over het park jaagt, wordt dit een moment, dat hun, die het meemaakten, zeker lang in de herinnering zal blijven Burgemeester Ritmeester aan het woord Burgemeester Ritmeester, hierna het woord nemend, begint met op de woorden van het zoo juist gezongen „Huwelijksfeestlied" „Zon nelach, zoo vol van glans en luister" te wijzen. Daar was zon en daar was luister des mor gens, toen het Huwelijk plaats vond, daar was een Oranje-zon. Thans is men weer bijeengekomen, doch de zon is weg. Dat wil zeggen: in de natuur. Maar zon en luister zijn gebleven in onze har ten en zij zullen er blijven. De burgemeester wijst op het groote en thousiasme, waarmede het Nederlandsche volk is opgegaan, wijst op de vreugde, die overal in den lande heerscht en zegt hoezeer men in deze dagen meeleeft met het Oranje- Huis. En niet in de laatste plaats met Ko ningin Wilhelmina, die er dien morgen blijde en opgewekt uitzag en die zich zoo zeer ver heugt over het huwelijk, dat thans geslo ten is. Na gewezen te hebben op het buitengewoon belangrijke van dit feit, zoowel voor het land als voor de toekomst van het Oranjehuis, zegt spr., dat men de geste der Oranjever- eenigingen op zeer hoogen prijs heeft gesteld. De herinnering aan dit alles zou zeker ge bleven zijn, doch thans heeft men iets van blijvende waarde. Een zonnewijzer... die alleen dén dienst kan doen als de zon schijnt... En hierbij spreekt de heer Ritmeester den wensch uit, dat er zoowel voor het geheele land als voor Den Helder inderdaad zeer veel zon moge zijn. Nogmaals betuigt spr. den dank na mens het gemeentebestuur en aanvaardt hierna namens dit College het Gedenk teeken. Het zijn tenslotte het orkest en koor, die nog ten gehoore brengen het „Wilt heden nu treden", waarna de plechtigheid besloten wordt. De ontvangst ten stadhuize. Een zeer drukke receptie. Het was een goede gedachte van burge meester en mevr. Ritmeester om particulieren en besturen van instellingen en vereenigingen gisterenmiddag ten stadhuize te ontvangen. Velen maakten daarvan gebruik, onder wie wij hooge militaire autoriteiten opmerkten, maar ook den eenvoudigen burger. Er waren besturen van tal van plaatselijke vereenigin gen, protestantsche zoowel als katholieke geestelijken, directeuren van bedrijven en amb. tenaren. Kortom, alle groepen, maatschappe lijk en geestelijk, waren vertegenwoordigd. Burgemeester en mevr. Ritmeesterv. d. Feen, ontvingen in de burgemeesterskamer, vanwaar men zich na aanbieding van zijn geluk- wenschen, naar de raadszaal begaf, waar een buffet was ingericht en kelners voor een verfrissching zorgden, terwijl de boden de heeren een sigaar of sigaret offreerden. In de beste stemming was hier een groot gezel schap bij elkaar en besprak natuurlijk het heugelijke feit van den dag, terwijl men er zjjn vreugde over uitdrukte, dat het weer zoo prachtig was geweest. Toen kwam de burgemeester binnen en de eerste bode, de heer De Ruiter, verzocht door handgeklap, een oogenblik stilte, onderwijl de burgemeester een podium was beklommen. Natuurlijk begon de burgemeester, die een uitstekend gevoel voor humor heeft, met te zeggen dat niet altijd de burgemeester in de raadszaal een verhooging beklimt en de bode door handgeklap stilte vraagt. De burgemeester wees er op, dat alle Ne- derlanders voor de radio naar de plechtigheid hadden geluisterd, in het binnenland, maar ook in het buitenland. Want, hoe afwijzend men soms ook mag staan ten opzichte van de nationale gedachte, merkwaardig is het dat men in het buitenland toch altijd getroffen wordt door ieder feit dat van Nederlandsche beteekenis is. Maar als het zoo in het buiten land is, dan moet het ook zoo in het binnen land zijn. Onze vlag bovenaan. Oranje in ons hart. De zon in ons hart, ook als vandaag de „Oranje zon" niet had geschenen. Wanneer je, zoo zegt de burgemeester, hier de paartjes ziet staan, die elkander trouw voor het leven beloven, dan wensch je ze zoo van harte geluk en wil hun leven zoo met je beste wenschen doen vergezellen. Toen wij vandaag door de radio het vorstelijk paar het „ja" hoorden zeggen, zijn wij zeker in gedachten naar Den Haag geweest en hebben hun het allerbeste toegewenscht. De burgemeester verzocht dan als hulde aan het Huis van Oranje, aan het jonge vorstelijk paar en aan H.M. de Koningin, een driewerf hoera aan te heffen, waaraan allen spontaan gevolg gaven. Staande worden dan nog twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Een der aanwezigen roept dan spontaan: „Leve de burgemeester" en daverend klinkt het hoera van alle aanwezigen. In gezelligen kout blijft men daarna nog eenigen tijd bijeen en maar steeds komen bur gers en bestuurders nog hun opwachting ma ken. Voor 8 uur 's avonds was de Lichtstoet voor Vereenigingen en met aansluiting hierop van particulieren vastgesteld. Toen het 7 uur was stak de wind weer eens voor de zooveelste maal dien dag met onge kende hevigheid op, schudde en trok aan de eerebogen en dennenboompjes en om de maat vol te maken begon het te hagelen. Niet maar zoo'n onschuldig hagelbuitje, maar echt op J anuari-manier Toch stroomde het volk om half acht naar de Weststraat, waar het groote appèl gehou den zou worden en reeds lang voor den tijd zag het hier zwart van de menschen. Inmid dels arriveerden ook de meeloopende vereeni gingen met hun vaandels. Er was een voorbeeldige orde, zoowel dank zij de vele ordecommissarissen als de Politie, die in grooten getal vertegenwoordigd was. Het is een aardig gezicht al deze menschen zich te zien verzamelen. Ontelbare lampions zijn er en eveneens velen, die zich in het een of ander wonderlijk habijt gestoken hebben. Even voor 8 uur vliegen tal van zoek- lichtstralen over de duistere stad, en tel kens weer laten ze helwitte en licht blauwe bundels over de in feestvreugde zich uitlevende stad vallen. Een enkele maal spat een vuurroode of rose vuurpijl ergens in duizende vonken uiteenen overal is het geluid van trommels en trompetten Zoo viert Den Helder feest. De Stoet. Om even over 8 uur vettrekt de stoet, die dan een respectabele lengte verkregen heeft. Van de Werfbrug tot aan den Kruisweg strekt zich de optocht uit. We schatten het aantal deelnemers zeker op een kleine 4000, waarvan het overgroote deel lampions bezit. Lampions, die het geheel een bijzonder feestelijk cachet gaven. Vooraan gaat het „Stedelijk Muziekcorps", geflankeerd door fakkeldragers, om gevolgd te worden door een onzer eerbiedwaardigste plaatselijke vereenigingen: „Moed, Volharding, Zelfopoffering". De mannen met de medailles. Hierop volgdenja, we zouden beter kun nen schrijven: wie volgde niet. Nagenoeg alle plaatselijke vereenigingen waren present en vele hiervan zoo goed als compleet. Wij schatten hun aantal zeker op een 30-tal. In het midden van dezen enormen stoet marcheerde de „Oranje Harmonie Kapel" en aan het einde „Winnubst". En op verschei dene plaatsen flakkerden de flambouwen en zetten het geheel den noodigen luister bij. Daar waren tal van aardige momenten, als men deze duizenden voorbij zag gaan. Daar was b.v. de „H.W.N.", de Water sportvereniging, die een complete vlet meevoerde, op het zeil waarvan geschre ven stond: „Een voorspoedige tocht"; daar was een andere vereeniging, die letterlijk liet zien hoe de geuzen den Briel inna men. Daar was de intocht van Prins Wil lem van Oranje, ook al allegorisch afge beeld, en voorts tal van andere aardige onderdeelen. Het werd een triomftocht door de stad. Al die vaandels, waarin het licht der fakkels schitterde, al die kleurige lampions, al die zin gende menschen, al dat Oranje.., Dèt was feest vieren. Duizenden en duizenden volgden den stoet, marcheerden vroolijk fnee op de klanken der korpsen, die zich gisteravond van hun beste zijde deden kennen. Op verscheidene plaatsen waar men passeerde werd Bengaalsch vuur afgestoken, wat natuurlijk den feestelijken indruk van het geheel nog eens extra accen tueerde. Vrijdag 8 Jan. 16,29 uur Al wat U noodig rheeft om spoedig te herstellen, zijn 'n paar Mijnhardt's Poeders, Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. De jury, die daarbij geen gemakkelijke taak heeft gehad, heeft de volgende prijzen toege, kend: Klasse a. Eereprijs: Reigerstraat. Eerste prijs: Molengracht. Klasse b. Eereprijs: Vlamingstraat. Eerste prijs: HoogstraatKoningdwarsstr, Klasse c. Eereprijs: Steengracht. Eerste prijs: Wagenstraat. De jury heeft gemeend aan het Oude Tuin dorp een bizondere onderscheiding te moeten toekennen voor zijn eenvoudige en smaakvolle verlichting. Voor het Stadhuis. Zoo nadert men het Stadhuis, waar zich reeds honderden en honderden verzameld hebben en waar thans een vaandelgroet aan den Burgemeester gebracht zal wor den. Onze eerste burger staat met zijn echt- genoote op het bordes en vroolijk lachend, en af en toe vriendelijk wuivend slaat hij al die vereenigingen gade, die hier hun opwachting komen maken. Telkens treden de vaandeldragers uit en scharen zich voor het Stadhuis. De vereeni gingen zelf marcheeren door, en stellen zich op den Kanaalweg op. Op het Reddingmonument wordt Ben gaalsch vuur ontstoken. Hel vlamt het op....* Purperkleurig wordt de omtrek getint. Er zijn zeker een 50-tal vaandels en als alle verzameld zijn, klinkt het Wilhelmus op. Hoe plechtig die klanken nu klinken, nu het Ben gaalsch vuur opflakkert, nu de schelleboomen in den wind tinkelen en de flambouwen hoog oplaaien. Het Wilhelmus...- de oude hymne. klinkt op dat moment wel heel plechtig! Dan de groet: zachtkens neigen al die vaandels ter aarde... langzaam, zeer lang zaam. En weer op, terwijl het lied van Marnix van St. Aldegonde in wijden om trek opklinkt. En weer néér. Zoo groet het Heldersche verenigings leven zijn burgemeester. Het volk kan zich niet meer houden. Luid juicht het op, en de jubel zet zich voort in de rijen op het Westplein, in de rijen langs den Kanaalweg. Het is een spontane demonstratie van vaderlandsliefde, van Oranjegezindheid. Zóó is Den Helder, het oude Nieuwediep, op z'n best. Dank van den Burgemeester, Nog even treedt Burgemeester Ritmeester naar voren. En tegen het loeien van den feilen storm in dankt hy de vereenigingen voor de hulde, hem hier gebracht. Hij zegt zeer erken telijk hiervoor te zijn en eveneens voor de overweldigende geestdrift, die men gedemon streerd heeft voor he Vorstelijk Huis op dezen blijden dag. De Burgemeester stelt een driewerf hoera in op het Huis van Oranje en wijd en zijd in de omgeving wordt de ovatie overgenomen. Het klinkt ver, ver over de stad heen, de roep van al die duizenden en duizenden feestgangers en het is een prachtig besluit van een wel buitengewoon geslaagd gedeelte van den dag. Verlichting aan de Buitenhaven. De verlichting van de maritieme gebouwen en van Hr. Ms. „De Ruyter" en „Hertog Hen drik", gisterenavond, was een sprookje en honderden genoten van het schouwspel. Ook hedenavond van 8—11 uur zal de ver lichting aan de Buitenhaven branden. De verdere avond. Het verloop van den verderen avond is geweest, zooals wij het ons voorgesteld hadden. H»t is een volksfeest geworden in de ware beteekenis van het woord, een feest, dat de ouderen onder ons „ouderwetsch" noemden, ouderwetsch van jolijt en ouder wetsch van enthousiasme. In het centrum der stad was er geen door komen aan. Alles verzamelde zich in de hoofd straten, waar gedanst werd op de muziek van jazbandjes, en waar vroolijke Volendammera zongen. Het was een feest, zooals Den Helder in geen jaren had meegemaakt en dat kostelijk was. Daar waren steeds weer groepen en groepjes, die verkleed langs kwamen. Zingend en joelend. Straat-in, straat-uit. Met trommels en trompetten en zingend, dat men-nog-lang- met-naar-huis-ging De politie hield een wakend oogje in het zeil, doch behoefde nagenoeg niet op te treden, ot in den nacht bleef het druk op de stra- en. Steeds weer kwam men zingend voorbij en steeds weer waren het verkleede Jutters, die in het een of ander potsierlijk habijt den lachlust der toeschouwers opwekten. Het wasja, het was „echt-ouderwetsch"! Zoo vierde Den Helder zijn Oranje-feest!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6