Buitenland Het Duitsche antwoord Griepepidemie Ernstige internationale toestand Het Bruidspaar verlaat het Stadhuis Drie belangrijke besluiten Minister Colijn onder scheiden in Engeland Radioprogramma Het schaak-tournooj te Hastings Marktberichten De roofoverval fe Hippolyfushoef pe deenschf. boternoteerixG. Op de Fransch-Britsche nota In zake de vrijwilligers-kwestie. Berlijn is, onder voorwaarden, tot medewerking bereid. Den Franschen en Britschen ambassadeurs is gistermiddag het antwoord op de voor stellen hunner regeeringen ten aanzien van de verhindering van het dienstnemen van vrijwilligers in Spanje overhandigd. Het Duitsche antwoord is opgesteld in overleg met de Italiaansche regeering, die tegelijkertijd een overeenkomstig antwoord heelt gegeven. Het Duitsche antwoord heeit den volgenden tekst; le De Duitsche regeering: moet er >n de eerste plaats haar verwondering over uit spreken, dat de Fransche en de Britsche re geering het noodig geoordeeld hébben, naast den arbeid van de commissie voor de niet- inmenging te Londen voor de tweede maal een buitengewoon en onmiddellijk beroep te doen op andere, in deze commissie verte genwoordigde, regeeringerh Over het onder werp van dit beroep, het vraagstuk van het verbieden van dienstneming door buiten- landsche vrijwilligers in Spanje, wordt op het oogenblik in de Londensche commissie beraadslaagd. Het is niet duidelijk, in hoe verre deze beraadslagingen bëvorderd kun nen worden door de methode van dergelijke bijzondere dinlomatieke stappen, van eenige regeerina-en. Indien men d» procedure in de commissie voor de behandeling deh Spaan- sche vraagstukken niet toereikend of doel treffend acht, dan zou het in het belang van de duidelijkheid en de eenheid van behan deling beter zijn geheel af te zien van een verdere werkzaamheid der commisie. 2. De Duitsche regeering moet er tegen opkomen, dat door den nieuwen stap der Britsche en Fransche regeeringen de indruk gewekt wordt, alsof het vraagstuk der bui- tenlandsche vrijwilligers in den Spaan- schen burgeroorlog door Duitschland ver oorzaakt of ook maar miskend is. 7.ij stelt derhalev opnieuw vast, dat zij en de Itali aansche regeering het waren, die van het begin af aan geëischt hebben, dat het ver trek van vrijwilligers naar Spanie verhin derd zou worden, en dat het anderzijds de Britsche en Fransche regeeringen zijn ge weest. die een dergelijk verbod niet wilden aanvaarden. 3. De oorspronkelijke houding van de Britsche en Fransche regeeringen in deze zaak kan slechts zóó verklaard worden, dat deze beide regeeringen in den toevloed van vrijwilligers geen ontoelaatbare inmenging in de Spaansche aangelegenheden wensoh- ten te zien. Als beide regeeringen thans een ander standpunt verdedigen, moet de Duitsche regeering zich ernstig afvragen, of het voorgestelde verbod op dit oogenblik niet feitelijk een eenzijdige bevoordeeling van de elementen, die de nationale Spaan sche regeering bestrijden, tot gevolg zou hebben. Nadat maandenlang de bolsjewis tische elementen ongehinderd zijn toegestroomd, is het werkelijk moei lijk zich te bevrijden van den in druk, dat het verbod thans alleer de bolsjewistische partij in Spanje die klaarblijkelijk voldoende met bui tenlandsche vrijwilligers aangevuld is, ten goede zou komen. Daar echter de Duitsche regeering van den beginne af op de bres heeft gestaan voor het stuiten van den vrijwilligersstroom, is zij ook thans nog bereid, alle maatregelen te steunen, dit dat doel kunnen verwezenlij ken. Zij moet daarbij echter de verwachting uitspreken, dat nu ook alle mogelijkheden voor een middellijke of onmiddellijke in menging in den Spaanschen strijd eens en voor altijd uitgesloten zijn. Zij doet derhalve haar toestemming af hankelijk zijn van de volgende voorwaarden: a. De andere belanghebbende staten ver plichten zich tot het aannemen van dezelfde houding. b. Ook de oplossing der andere, met de middellijke inmenging samenhangende, aan gelegenheden wordt onverwijld ter hand ge nomen. c. Alle belanghebbende regeeringen stem men toe in een onvoorwaardelijk doelmatig toezicht ter plaatse op de tenuitvoerlegging van het verbod waartoe men moet besluiten. De Duitsche regeering zal haar vertegen woordiger in de Londensche commissie op dragen, op dezen grondslag de onderhande lingen voort te zetten. Indien geen overeen stemming bereikt zou kunnen worden ten aanzien van de verhindering van de an dere vormen van inmenging, dan zou de Duitsche regeering zich moeten voorbehou den, ook haar standpunt ten opzichte van het probleem der vrijwilliger opnieuw te bepaien. De beste oplossing van het vrijwilligers- vraagstuk zou naar de meening der Duit sche regeering verkregen worden, indien het mogelijk zou zijn, alle niet-Spaansche deel nemers aan den strijd, en wel met inbegrip van de politieke drijvers en propagandisten, uit Spanje te verwijderen, om den toestand van Augustus van het vorige jaar te her stellen. De Duitsche regeering zou het toejuichen, indien men te Londen zou nagaan, op welke wijze een dergelijke maatregel ten uitvoer zou kunnen worden gelegd. Zij is bereid, daarbij in ieder opzicht haar medewerking te verleenen. De beoordeeling van het Duit sche antwoord te Londen. Ont spanning in den diplomatieken toestand. Het Duitsche antwoord ten aanzien van het vraagstuk der vrijwilligers wordt te Lon den vrij gunstig beoordeeld. In gezagheb bende kringen is men van meening, dat het document afgezien van de opmerkingen in den aanhef, die het karakter van een twistgeschrijf dragen bemoedigend is. De deur voor het afkondigen van een vrij wil ligersverbod aldus zegt men is niet uitgesloten. Als deze indruk door een nauw keuriger bestudeering van het antwoord be vestigd wordt, zal de Britsche regeering waarschijnlijk den belanghebbenden regee ringen verzoeken, zoo spoedig mogelijk de maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot een stuiting van den stroom van vrijwil ligers. Hoe dit zij, men gelooft reeds te kun nen zeggen, dat het Duitsche antwoord in belangrijke mate zal bijdragen tot een ont spanning in den diplomatieken toestand. Frankrijk gealarmeerd door de versterking der Franco-troepen met Duitsche vrijscharen Ka binetsraad in Engeland. De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de niet-fascistische regeeringen met toe nemende bezorgdheid de ontwikkeling van den toestand in Spanje bezien. Men heeft de volkomen bevestiging, dat voor het Kerstfeest sterke contingenten Duitschers te Cadiz zijn ontscheept. Het is natuurlijk, dat in het bijzonder Frankrijk gealarmeerd wordt, wanneer men de Duitschers het leger van Franco ziet versterken Men kan niet nalaten ongerust te worden bij het vooruitzicht Spanje onder militaire en politieke overheersching van Duitschland te zien geplaatst De recente versterkingen van Italianen en Duitschers zijn niet van een aard om de taak der Fransche diplomatie te Moskou te vergemakkelijken Zeker is, dat de Britsche regeering al wat in haar macht ligt zal doen om de stopzet ting te verkrijgen van de transporten „vrij willigers" X>e laatste uit Parijs ontvangen inlichtin- Prtes Bern hard krijgt den tHel Pms der Nederlanden en hem wordt zitting verleend in den Raad van State. Prinses Juliana ontvangt den titel Prinses van Lippe-Biester feld. In een gisteren verschenen buitengewone Nederlandsche Staatscourant is opgenomen de bekendmaking van het hooge huwelijk van Hare Koniklijke Hoogheid Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard. Daarenboven bevat deze staatcourant drie Koninklijke Besluiten. Het eerste behelst het verleenen aan Prins Bernhard van den titel Prins der Nederlanden, met het praedieaat van Koninklijke Hoogheid. Bij het tweede krijgt H. K. H. Prinses Juliana den titel Prinses van Lippe-Biesterfeld, terwijl het derde K.B. aan Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden zitting verleend in den Raad van State, Bij K. B. van 23 December 1936 is bevor derd tot Grootkruis in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: Dr. H. Colijn, Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Ministers. gen toonen aan, dat de Fransche regeering bereid is in denzelfden geest te handelen Britsche ministers op a.s. Maan dag bijeen. De „Daily Herald" deelt mede, dat mi nister Eden de leiders van de Labour party „Attlee en Greenwood, heeft ontvangen. Zij wezen hem op de onrust, welke in hun par tij is ontstaan ten gevolge van de ontwik keling van den internationalen toestand. Minister president Baldwin is gisteravond naar Londen teruggekeerd en heden zal Eden hem rapport uitbrengen Maandag a.s zullen de voornaamste Minis ters den toestand bespreken, terwijl een plenaire zitting van het kabinet op Woens dag a.s. is bepaald De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze plenaire zitting reeds „Maandagavond of Dinsdag bijeen komt De ministers zullen dan het antwoord van Duitschland en Italië op de-jongste vragen moeten bespreken en indien dit antwoord onbevredigend is zal in nauwe samenwer king met de Fransche regeering besloten worden, welke nieuwe stappen zullen moe ten worden gedaan. Zij krijgt een kwaadaardig karakter Degriepepidemie, die sinds eenigen tijd te Londen heerscht heeft in de afgeloopen week in Londen en de andere steden van Engeland en Wales 325 sterfgevallen ver oorzaakt, terwijl dit aantal in de vooraf gaande week 97 was. In Londen zelf zijn de vorige week 128 per sonen overleden aan griep, 119 aan bronchi tis en 215 aan longontsteking. VRIJDAG 8 JANUARI 1937. Hilversum I. I.30 De Palladians. 2.20 Muzikale causerie. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 „Melody Circle" en gramofoonplaten. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.00 Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonplaten. 7.30 Motettenkoor en dc-'-matie. 8.00 „Oranje en het Pi tantisme", 8.30 Vervolg concert. 9.00 Revue-fragmenten. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Jazzmuziek (gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. I.00 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.45 Gramofoonplaten. 3.00 Vioolrecital. 3.15 Gamofoonplaten. 3.45 Vervolg vioolrecital. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 De KRO-Melodisten, zang en gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 „Over kunstenaar en opdrachtgeven". 7.35 Reportage „Van tabak tot sigaar". 8.00 Berichten ANP. Gramofoonplaten. 8.15 Sted. Orkest Maastricht en zang. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 Zang en piano. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 KRO-Boys, zang en gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Eddie Csoka en zijn orkest. II.1512.00 Gramofoonplaten, Aljechin winnaar; Fine op de, tweede plaats. Zoowel Aljechin als Fine hebben hun Laat, ste partij resp. tegen Koltanowski en Vid- mar, niet kunnen winnen: remise was in beide gevallen het resultaat, zoodat Al je. chin zijn halve punt voorsprong, den dag tevoren op Fine behaald, heeft kunnen handhaven. Met acht punten Uit 9 heeft de vroegere wereldkampioen, zonder een enkele verliespartij, den eersten prijs gewonnen. Op hem volgt Fine met 7 'A, terwijl de Oostenrijker Eliskases de derde plaats in neemt met 5% punt. De Nederlanders, die in de reservegroepen hebben gespeeld, hebben een bijzonder fraai resultaat gehad. In groep a wist Prins van Cole te winnen en met 7 punten den eer» sten prijs te behalen. De Groot won met 6A punt den tweeden jn groep b won Landau den eersten prijs eveneens met 7 punten uit 9, terwijl van Seters met 6 'A hier de tweede plaats bezet-, te. Twee mannen aangehouden, In verband met den roofoverval op den landbouwer J. Snooy alhier zijn gisteren twee mannen aangehouden, n.1. de 33-jarige gehuwde H. G. L. en de 31-.jarige gehuwde M. L. Zij werden met den heer Snooy ge confronteerd, die hen als de daders herken* de. Beide mannen zijn ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Alk maar. In beroep. De heer J. A. Siesling, is in verband met zijn ontslag als onderwijzer aan de O. L, school te Westerland, bij Ged. Staten in beroep gegaan. Onderhandsche verkoop. Het in aanbouw zijnde dubbele woonhuis aan den Slingerweg alhier, eigendom van de aannemers Gcbr. Boersen, is onder hand verkocht aan den heer KI. Boor sen alhier. EIERVEILING SCHAGEN, 6 Januari. Aangevoerd; 40.000 kipeieren: 54—56 Kg. o'iS' 56—58 Kg. f 2.90—3, 58—60 Kg. 60—62 Kg. f3.10—3.20, 62—65 Kg. ',l,per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 6 December. Roode kool f 1.40—2.10, gele kool f 1.20, D. )v'"e kool fl1.10. drielingen f2.20, uien 11.40, grove uien f 1.50. Aanvoer: 37600 Kg. mode kool, 1400 Kg. gele kool, 6000 Kg. D. witte kool, 1500 Kg. uien. HOORN, 6 December. Aanvoer: l stapel kleine Fabriekskaas we gende 604 Kg., f20. Handel vlug NOORDSCHARWOUDE, 8 Januari. 1 an .f'F0,nhcimors f 2.20-2.30. uien f 1.20— drielingen f 2.20-2.50, grove f 1,40, a* f,1f0—1.50, kleine peen 80—90 ct., roo- 00'f 1-40—1.90, gele kool f 1.20, Decn- sche witte kool f 1—1.20. Kopenhagen, 7 Januari (a.N.p.) De of te ïeele deensche hoternoteering is hcdcU >astgcsteld op 185 kronen of 74 cents, M.S.V. „ZEEMACHT". Straten-race door Den Helder. yrijdag 8 Januari om twee uur wordt het startschot gelost bij de G.S.S. op de Rijkswerf voor bovengenoemden snelloop. Wel heeft het aantal inschrijvingen niet aan de verwachtin gen beantwoord, doordat nog vele athleten van de Kon. Marine zich met Winterverlof elders bevinden, maar het Bestuur heeft ge meend de race toch te moeten houden. Over wegingen van de groote militaire en propa gandistische waarde gaven bij deze beslissing den doorslag. Aan de Werf poort worden de loopers opgewacht door twee auto's, waarvan de eerste voorrijdt om den weg vrij te houden en de tweede volgt om eventueele uitvallers op te nemen. Om alsnog iederen athleet in de gelegenheid te stellen deze sportgebeurtenis mee te maken, wordt de inschrijving opengelaten tot een half uur voor den aanvang van den wedstrijd. Aanmelding: Paralelweg 34 of G.S.S. Rijks werf, waar om half twee verzameld wordt org zich te kleeden en waar ook de finish is. Wij herinneren er aan, dat de inschrijving kosteloos is en dat behalve de drie fraaie prij zen een diploma beschikbaar is voor iederen deelnemer, die het ongeveer 3,5 K.M. lange parcours in een kwartier aflegt. 'ANNA PAUL0WNA Inbraak in Ger. Kerk, Ongewenschte bezoekers hebben zich, door het- openbreken van een deur,, toegang ver schaft tot -de consistoriekamer vaa-. de Ger. Kerk aan de Molenvaart. Êen kast werd opengebroken, maar slechts een busje van de Zondagsschool met een kléin bedrag' kon hier worden buitgemaakt. Door een tusschen- deur kwam men in de kerk zelf. Waar schijnlijk heeft men gedacht hier, na de vele feestdagen, een goeden slag te slaan. De col lectegelden worden echter altijd dadelijk meegenomen. Zoo viel alleen de offerbus voor de School met den Bijbel open te bre ken, maar daar deze kort te voren was ge leegd, kan het gestolen bedrag ook hier slechts gering geweest zijn. BREEZAND. Daar in de officieele feestgids, die aan alle inwoners is verstrekt, het uur van aanvang van 't voor ieder gratis toegankelijk avond feest op heden Vrijdagavond, in de zaal van den heer Borst niet is afgedrukt, deelen wij nog even mede dat dit feest om half acht begint en de zaal om 7 uur wordt openge steld. WIERINGEN 9

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8