Binnenland De wet op de Dank voor de diepge voelde loyaliteit Buitenland Tragisch ongeluk te Linschoten Nieuwjaars-receptie bij Hitier De toestand van den Paus Nog steeds staking te Rijssel Hevige autobotsing onder Muiden Reflectoren in de trottoir banden Onze zwemsters niet naar Indië uitverkoopen Nekkramp te Kollum Willy den Ouden en Annie Timmermans te Oslo Diner in de Ridderzaal door de Regeering aan de Indische de putaties aangeboden. De Minister van Staat, voorzitter van den Ministerraad, heeft gisteravond in de fraai versierde Ridderzaal een honderdtal genoodigden verzameld tot een maaltijd, mede ter eere van de delegaties der Zelf besturen uit Ned. Indië, die in verband met het Vorstelijk Huwelijk hier te lande verblijven en die voltallig aanwezig waren. Tot de genoodigden behoorden o.a. de le den van het Kabinet, de Ministers van Staat, de Voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-president van den Raad van State, de Oud-Gouverneurs-Gene raal van Ned.-Indië van Limburg Stirum en de Jonge, de oud-ministers van koloniën de Graaff en Weiter, dr. Meyer Ranneft, oud-vice-president van den Raad van Ned.- Indië, en voorts tal van andere burgerlijke en militaire autoriteiten. Men had speciaal voor deze gelegenheid de versiering van het Binnenhof intact en de feestverlichting brandende gelaten. De Ridderzaal bood een schitterenden aanblik. In het geheele vierkant van de groote ruimte was een tafel opgesteld, die met donkerroode bloemen was versierd. Op het open binnenvak was, op Perzische ta pijten een ware tuin geschapen van don kerroode tulpen en groen. Nadat bij den aanvang van den maaltijd Minister Colijn een dronk op het Kon. Huis had uitgebracht, hield hij later op den avond een rede, waarin hij zich richtte tot de Soesoehoenan van Solo om hein dank te zeggen voor zijn komst in Nederland, waar mede deze als Hoofd van zijn Huis in per soon aan H. M. de Koningin hulde nad willen betuigen. Ook de andere Inlandsche gasten, den Sultan van Djokjakarta, het Hoofd van het Pakoe Alamsche Huis en den Sultan van Langkat en van den eZlf- bestuurder van Koealoe-Ledong, wilde dr. Colijn, dank brengen voor hunne aanwezig heid in Holland, welke aanwezigheid de Regeering zeer waardeert. Immers, zij ge tuigt van een bijzondere belangstelling en een diep gevoelde loyaliteit. Opnieuw aanleiding tot onge rustheid. Z. H. de Paus heeft een onrustigen nacht gehad. Gisterochtend heeft de toestand weer aanleiding gegeven tot eenige onge rustheid. Havas seint nadert De onrustige nacht, welke de H. Vader heeft doorgebracht, heeft den ziekte-toe stand lichtelijk verergerd. Professor Milani, die Z. H. vanmorgen een bezoek bracht, verbleef langen tijd aan het ziekbed en gaf den Heiligen Vader eeni ge injecties, teneinde de pijnen eenigszins te doen verminderen. Professor Milani en andere personalitei ten uit de omgeving van den Paus verber gen niet hun bezorgdheid over het bevin den van den Heiligen Vader. Gistermorgen is het aantal edel-garden, die in de particuliere appartementen van den H. Vader dienst doen verhoogd. De berichten van Zondag spraken alle nog van de verbetering, welke zich, zooals bekend, in het bevinden van den verheven Lijder, de laatste dagen had voorgedaan en welke ook gisteren aanhield. Een Stefani-telegram uit den Vaticaan- schen Staat bevestigt, dat men zich in Va- ticaansche kringen bezorgd maakt over het bevinden van den H. Vader, doch voegt er aan toe, dat van onmiddellijk gevaar nog niet kan worden gesproken. Te Kollum doen zich twee gevallen van hekkramp voor. De patiënten zijn een 36- jarige vrouw en haar 2-jarig zoontje, wonen de aan de Kellylaan te Kollum. De toestand van de moeder was gistermiddag hoogst •brgwekkend; De 0.16 verlaat de haven van Nieuwediep. Reeds is uit alle lagen der Egyptische bevolking een millioen pond sterling oij- eengebracht voor het fonds der landsver dediging, bestemd voor den aankoop van vliegtuigen en verder materieel. Nog steeds stroomen uit alle deelen des lands de bij dragen toen en men verwacht dat een totaal van twee millioen zal worden be reikt. De civiele ambtenaren hebben eer maand salaris gestort in bet fr>r>s- PROF. DR. F. A. VENING MEINESZ vertrok Maandag met de 0.16 naar den Atlantischen Oceaan tot het doen van zwaartekrachtmetingen. Bij aankomst aan boord werd Prof. Vening Meinesz verwelkomd door vice-adm. T. L. Kruys. Thans moeilijkheden met de in genieurs en meesterknechts. R ij s s e 1 11 Jan. (Havas) De prefect van Rijssel heeft Zondagavond de vertegen woordigers van de arbeiders in de metaal industrie ontvangen om de arbitrale uit spraak bekend te maken. De afgevaardigden verklaarden dat de werklieden het werk zouden hervatten. Vervolgens ontving de prefect de afgevaardigden van de werkge vers en van de meesterknechts met hetzelf de doel. De leden van den bond van ingenieurs en meesterknechts zijn gisterochtend in een vergadering bijeengeroepen om den toestand te bespreken. Een der leden deelde mede, dat zij zich niet gebonden achten door het arbitrale vonnis, aangezien zij geen scheids rechter hebben kunnen aanwijzen. Gisterochtend waren in vele metaalfabrie- ken de ingenieurs en meesterknechts niet opgekomen zoödat de directies de deuren gesloten moesten houden. De werklieden werden gewaarschuwd dat het werk niet kon worden hervat. De meeste directies de den het volgende plakaat op de fabrieks- deuren plakken: „Gedwongen door de huidige omstandighe den is het de directie niet mogelijk de deu ren te openen. Zij verontschuldigt zich bij de arbeiders en verzoekt hen zich Dinsdag ochtend te melden aangezien zij hoopt, dat dan het incident geregeld zal zijn". De arbeiders keerden naar huis terug en sommigen lieten door deurwaarders consta- teeren dat de fabrieken gesloten bleven. Ongeregeldheden deden zich niet voor en de sterke afdeelingen mobiele garde behoef den niet op te treden. TYPISCHE WEERSGESTELDHEID IN TURKIJE. Wolven verslinden een man en honderden schapen. Een groep wolven is de Karaman afge daald. Zij hebben een man en honderden schapen verslonden. Te Inebulu heeft de sneeuw een dikte van twee meter, terwijl het te Adrianopel fraai zomerweer is met een krachtige zonneschijn. RAZZIA TEGEN COMMUNISTEN IN JAPAN. Reeds 350 gearresteerd. Volgens tnededeeling van het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken zijn in verband met een thans ontdekte opstandige actie 350 communisten gearresteerd, die sinds geruimen tijd een uitgebreide revolutionaire actie voerden, zoowel in Japan, als op For- mosa, in Korea en Sjanghai. Reeds waren toebereidselen getroffen voor een gewapen- den opstand, waarbij belangrijke militaire in richtingen alsmede spoorlijnen zouden wor den vernield, radiostations bezet en banken leeggehaald. HET EGYPTISCHE VOLK GEEFT MET GULLE HAND. Voor de versterking der lands verdediging. Waarschijnlijk tengevolge van verblindend licht. Gisteravond om negen uur is een vracht auto van den Amsterdamschen kolenhan delaar Goes uit de Albert Cuijpstraat te Amsterdam, welke in zeer snellen vaart den oostelijken oprit van de Merwedebrug op reed, vermoedelijk ten gevolge van het verblindend licht van een tegenligger in botsing gekomen met dezen wagen, een per sonenauto van den heer T. uit Apeldoorn, Waarin behalve de heer en mevrouw T. iVier kinderen waren gezeten. Met een geweldigen klap vlogen de wa gens tegen elkaar. Beide auto's werden to taal vernield. De motorrijder H. M. uit Am sterdam, die vlak achter den kolenauto reed, kwam in de ruine terecht en bezeer de een knie. Ernstiger was het gesteld met den bestuurder van den kolenauto, de pl.m. 23-jarige G., Zijn linkerarm werd geheel Verbrijzeld. De zwaar bloedende man werd met een juist passeerende trein van de Gooische tram naar Diemen vervoerd, waar dr. Hartman een voorloopig verband legde. Met denzelfden tramtrein werd het slacht offer meegevoerd tot den overweg aan de Linaeusstraat, waar de geneeskundige dienst den man overnam en naar het O.L. Vrouwe-Gasthuis vervoerde. Hier heeft men den verbrijzelden arm geamputeerd. Van de zes inzittenden van den perso nenauto werd Mevrouw T. zwaar gewond. Nadat Dr. Niekerk uit Muiden haar eerste hulp had verleend, is zij naar een zieken huis vervoerd. De heer T. en de vier kin deren ,die alle kleinere snijwondjes oplie pen, zijn met een andere auto naar Apel doorn verder gereisd. Bij donker is het dikwijls uiterst moeilijk te zien, waar de grens van de wegverharding Is. Het gevolg hiervan is, dat men onwille keurig te veel naar het midden van den weg rijdt, met alle nadeelen en gevaren daaraan Verbonden. De A.N.W.B. heeft thans tot den Minister Van Waterstaat en tot Gedeputeerde Staten der Provinciën het verzoek gericht, de toe passing te willen bevorderen van een nieu we methode van geleiding van het verkeer hij avond, welke speciaal in aanmerking komt bij wegen met verhoogde zijbermen, trottoirs, e.d. Hierbij worden in de zijkanten der trottoir banden op regelmatige afstanden paarsge wijze roode en witte reflectoren aangebracht, Welke zoo geplaatst zijn dat men aan zijn rechterhand alleen de roode, aan zijn linker hand de witte ziet. Op een dergelijken weg riet de automobilist de verharding dus rechts met roode-, links met witte kaatslich- ien afgebakend. Proeven welke hiermede in Engeland wer den genomen daar men in dit land links houdt, was de volgorde der kleuren uit den aard der zaak juist andersom hebben uit gewezen, dat een dergelijke bebakening bij donker een daadwerkelijke beveiliging geeft. Beslissing van het KNZB-bestuur Naar wij vernemen heeft het dagelij ksch bestuur van den Koninklijken Nederland- schen Zwembond in zijn gisteravond gehou den bijeenkomst besloten den Nederlandsch- Indischen zwembond te berichten, dat het geen kans heeft gezien aan de eischen, door den N.I.Z.B. met betrekking tot een even- tueele tournee van Nederlandsche zwem sters naar Indië gesteld, te voldoen. Er was naar men zich herinnert geëischt, dat alle vijf uitgenoodigde meisjes onder één leidster zouden komen. De tournee zal dus thans geen doorgang vinden. Fraaie resultaten van onze landgenooten. De RDZ-zwemsters Willy den Ouden en Annie Timmermans zwommen gisterenavond te Oslo, waar zij fraaie successen boekten. Willy den Ouden wist de 100 meter vrije slag te winnen in den goeden tijd van 1 min. 6.4 sec., terwijl haar clubgenoote tweede werd in 1 min. 9.8 sec. Onze landgenooten namen ook deel aan het nummer 100 meter rugslag. Hier noteer de Willy den Ouden een tijd van 1 min. 21.7 sec., terwijl Annie Timmermans er 1 min. 26 sec. overdeed. Mag worden aangekondigd dat tegen verlaagde prijzen wordt verkocht? De kantonrechter te Amsterdam heeft onlangs de directeuren der firma Vroom en Dreesmann aldaar veroordeeld tot f5. boete subs. 2 dagen hechtenis wegens overtreding van art. 3 der wet betreffende het uitverkoopen en opruimen in het win kelbedrijf. Voor de ramen der uitstalkas ten van het magazijn in de Kalverstraat was n.1. een „recordverkoop" aangekondigd zonder dat aan de voorschriften, bij deze wet gesteld, was voldaan. Een cassatieberoep werd rechtstreeks bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. Gisteren heeft Mr. P. J. Witteman uit Amsterdam dit cassatieberoep toegelicht en erop gewezen, dat de wet betreffende het uitverkoopen en opruimen een zeer be perkte strekking heeft. Zij houdt logisch verband met jaars- en seizoenwisselingen, maar in het feitelijk ten laste gelegde en bewezenverklaarde is niet voldoende te vinden om een aankondiging van verkoo- pen in verband met jaars- of seizoens wisselingen, in den zin van art. 3, aanwezig te achten. De wet heeft den winkelier in het alge meen niet willen verbieden aan het publiek mede te deelen, dat hij tegen verlaagde prijzen verkoopt. Dit zoude ook indrui- schen tegen de redelijke vrijheid die de handel behoeft en tegen de belangen van den consument. Het vonnis a quo echter zou volgens pleiter, indien het in stand zou blijven, een dergelijk funest gevolg hebben. Indien maar een verkoop tegen lage prijzen wordt aan gekondigd en gehouden op een tijdstip waarop het hoogseizoen juist is geëindigd, zou reeds daarmede gesproken moeten worden van een verkoop in verband met een seizoenswisseling. Dit gaat zijn inziens te ver. De procureursgeneraal zal 25 Januari con clusie nemen. Man krijgt hartverlamming en geraakt in brand. Bij huiszoe king overal geld gevonden. Te Linschoten (bij Woerden) is Zondag middag een tragisch ongeluk gebeurd, meldt het „U. D.". Buren ontdekten dat er brand was ontstaan in de woning van den alleen- wonenden C. de L., een 71-jarigen man. Zij waarschuwden den veldwachter, die zich met geweld toegang verschafte tot het huisje. Daar deed hij een verschrikkelijke ontdek king; de oude man zat geheel verbrand op zijn stoel bij het vuur. Toen het nog sneulen de vuur was gebluscht, kon een ijlings ge roepen geneesheer slechts den dood consta- teeren. Het lijk bleek grootendeels verkoold. Uit het onderzoek daarna ingesteld, kwam vast te staan, dat de man een hartverlam ming had gekregen, daardoor een ietsje van zijn stoel schoof en met zijn voet in de stoof terechtkwam. Hierdoor geraakten zijn klee- ren aan het branden en binnen een paar minuten moet hij al verbrand zijn geweest. Tijdens de huiszoeking die men verrichtte, deed men een merkwaardige ontdekking. Men vond in alle hoeken en gaten van de kamer los geld en briefjes van tien en twin tig. Overal haalde men geld te voorschijn, achter de kachel, in laden, uit de lamp Totdat men tenslotte een hoop geld bij elkaar had ter waarde van niet minder dan 491 gulden. Aan zilvergeld vond men er 100 gul den. De Fuehrer heeft gisteren met het gebrui kelijke ceremonieel de nieuwjaarsreceptie gehouden in het paleis van den Duitschen rijkspresident in de Wilhelmstrasse te Ber lijn.. De vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtmacht, de halloren in hun karakte ristieke dracht, en het diplomatieke corps bo den den Fuehrer hun beste wenschen aan. HITLER. Namens het diplomatieke corps las de Fransche ambassadeur, Frangois Poncet, een rede voor, welke was opgesteld door den de ken van het corps, den pauselijken nuntius, Mgr. Orsenigo, die door ziekte verhinderd was de receptie bij te wonen. In deze rede werd de hoop uitgesproken, dat in het ko mende jaar vrede zal heerschen. In zijn antwoord dankte de Fuehrer voor deze wenschen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11