Stadsnieuws Hr» Ms» „De Ruyter" vaart uit Waar gaan we heen? Woensdag 13 Januari 1937 Heldersche Courant Tweede Blad. Hr. Mts. krutoer Jte Raptor", ver iaat ome kmm, utogetekk gedaan door een groote menigte. Schout-bij-nacht Dikkers spreekt de ^bemanning toe voor het vertrek De Heldersche Weer- en Sterrenkundige kring* Hevige vechtpartij op de Weststraat Burgerlijke Stand van Den Helder Het afscheid voor het vertrek van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter Rijkspostspaarbank. Stella Maris Vele duizenden belangstellenden Hartelijke woorden van schout-bij-nacht J. J. Dikkers Een ontroer ?nd vertrek. Onderscheidingen personeel brandweer» Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 3—6 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Woensdag 13 Januari. Musis Sacrum, 8 u. Bedrijfsfilm „Maggi's voedingsmiddelenfabriek". Donderdag H Januari. Musis Sacrum, 36 u. en 812 u. Bedrijfs film „Maggi's voedingsmiddelenfabriek". oogen en zorgt, dat dat inderdaad een geluk kig weerzien kan zijn. Daarnaast wensch ik U een woord toe te voegen als opvarenden van dit schoone schip. De indienststelling heeft zeer groote belang stelling gewekt, een belangstelling, die in een tijdperk van opbloeiend nationaal bewustzijn sterk samenhangt met het besef, dat Neder land en de overzeesche gewesten één onver brekelijk geheel behooren te vormen, dat voor de instandhouding van dat geheel een goede Marine een der voornaamste factoren is, en dat daarvoor opofferingen moeten worden aanvaard. De Marine behoort daartegenover te zorgen, dat zij steeds aan de hoogste eischen kan vol doen en te allen tijde gereed staat om haar taak te vervullen. Onze groote Admiraal De Ruijter heeft eens Laat op den morgen, bij aankomst van de treinen, bleek dat een deel van Neder land inderdaad gevolg had gegeven aan de uitnoodiging, om aanwezig te zijn bij het vertrek van den kruiser. Tal van niet Jutters zagen wij verschijnen op de haven, velen van hen de revers getooid met marine-eereteekenen. Het waren oud-ge- dienden, die evenwel, ondanks hun non activiteit, blijk kwamen geven, hun marine niet te hebben vergeten. Afscheid. De wind is Zuid-Oost en staat vry straf. Echter, hoewel het licht vriest is het aan de Buitenhaven toch niet onaangenaam In dit opzicht had het schip geen gelukkiger dag tot vertrekken kunnen uitkiezen. Het loopt tegen 11 uur en vele honderden zijn reeds op de steigers en den straatweg samengegroept. Ook in de haven is het be drijvig. Een tweetal sleepbooten komt aange varen, de „Utrecht" en „Nestor", beide van de firma Wijsmuller, die zoo straks zullen zorgen, dat Hr. Ms. „De Ruyter" zonder eventueele incidenten uit de haven van Nieuwediep komt. Honderden en honderden belangstellenden en familieleden zijn thans aan boord. Overal zien wij ze opduiken. Op alle plaatsen waar men een zitplaats heeft kunnen bemachtigen, zitten ze bij elkaar. Onze Jantjes met blauwe wangen en roode neuzen van de écht-Nieuwe- diepsche kou; er wordt gefluisterd en er wordt gelachen. Tenslotte is onze Janmaat niet zoo héél sentimenteel en het is toch ook weer geen vertrek voor eeuwig! Even over 11 uur wordt het publiek met zachten drang van het schip verwijderd. „Verzamelen op 't Achterdek." Te ruim half 12 komt schout-by-nacht J. J Dikkers, vergezeld van den adjudant van het Marine-oommandement, luit. ter zee der le kl. I. W. Reynierse aan boord. Aan den valreep wordt hy verwelkomd door den commandant van het schip, kolo nel A. C. van de Sande Lacoste. derscheidingen alleen toekent bij een dienst verband van minstens 25 jaren. De Burge meester wees er evenwel op, dat de heer Mul ders een hoogere onderscheiding wel als ver diend kon beschouwen. Nadat door den heer Zegel een korte be schouwing was gegeven over de geschiedenis van de brandweer en door den heer Dokter dank was gebracht voor de steeds ondervon den aangename samenwerking, sprak de heer Mulders, namens allen, woorden van dank voor de aan de leden toegekende onderschei dingen. Bijna iedereen heeft wel eens getracht zich een oneindig lange rechte lgn voor te stellen en men ondervond daarbij onoverkomelijke moeilijkheden. De wiskunde-leeraar op school daarentegen scheen met het oneindige niet den minsten last te hebben. Deze vertelde misschien wel eens, dat twee evenwijdige rechte lijnen elkaar in het oneindige sneden; dat het oneindige van onze ruimte een plat vlak was; dat men toch in hetzelfde oneindig verre punt terecht kwam, in welke van de twee richtingen men een oneindig lange rechte lijn ook doorliep. De leerling dacht dan, dat de leeraar het inderdaad had over de hem omringende ruimte. In werkelijkheid sprak deze echter over een eenvoudig systeem van stellingen, meetkunde genaamd, dat in de beperkte ruimte, waarin de mensch metingen kan ver richten, wonderlijk goed uitkomt. Of de meet kunde in de zooveel grootere astronomische ruimte ook uitkomt, wist de leeraar niet, maar hij meende dit waarschijnlijk wel, om dat de astronomie dit inderdaad vroeger al thans stilzwijgend aannam. Dat de menschelijke geest in dit opzicht zijn kluisters verbroken heeft, is behalve van oudere wiskundigen de onsterfelijke verdienste van het Duitsche genie Einstein, den voor eenige jaren overleden Hollandschen geleerde De Sitter en den Belgischen professor Le- maïtre. Welke denkbeelden vooral deze laatste om trent de meetkundige structuur van de astro nomische ruimte heeft, zal Vrijdag aanstaande Dr. Raimond Jr., directeur van het Zeiss planetarium in Den Haag op de hem eigen eenvoudige wijze voor bovenstaande vereeni- ging vertellen. Iedereen is daarbij welkom. Omdat er veel bezoek veAvacht wordt, en de ruimte in de benedenzaal van de Zeevaart school beperkt is, doet men goed tijdig aan wezig te zijn. De lezing begint precies half acht en eindigt om half tien. Voor de leden van de vereeniging worden tot begin van de lezing plaatsen gereserveerd. Gisterenavond, te omstreeks 8 uur, heeft op de Weststraat een gevecht plaats gevon den tusschen een 3-tal personen, welke na het verlaten van een café onderling ruzie gekre gen hadden. De twist liep zeer hoog en op een gegeven moment haalde een der kemphanen zijn mes te voorschijn en gaf hiermede zijn tegenstan der een snede over den pols. Waarschijnlijk werd de slagader geraakt, daar het slacht offer zeer veel bloed verloor. Nadat door een der omstanders gepoogd was het armgedeelte af te binden, hetgeen evenwel mislukte, werd oogenblikkelijk geneeskundige hulp ingeroepen. van 12 Januari 1937. BEVALLEN: A. C. Ybes—Bontes, d.; M. W. F. Hickmannvan Arnhem, z.; F. van der VaartHollander, z. OVERLEDEN: A. Reith (m.), 66 jaar. Het bootsmansfluitje gilt over Hr. Ms. „De Ruyter"... verscheidene malen: het is het sein „Verzamelen op het achterdek", hetwelk vlot ten uitvoer gebracht wordt. Op de 8, 9 en 10 Jan. j.l. gehouden ten toonstelling van „Kanaria" behaalde de heer W. Jans, Langestraat 110, met zyn vogels het Kampioenschap 1936 eigen kweek en Meesterzanger der Tentoonstelling met 85 punten (maximum 90 punten), een mooie prestatie. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand December 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 75.577,90 en terugbetaald 92.368,79. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 16.790,89. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 54. Men schrijft ons: Hierbij deel ik u mede, dat u een onjuistheid te goeder trouw heeft overgenomen van „De Maasbode". U schrijft n.1. in uw blad van Maandag 11 Januari, dat de godsdienstige vereeniging „Stella Maris", opgericht door den WelEerw. Heer Bangert, één afdeeling heeft te Soera- baia. Dit is onjuist. De godsdienstige vereeni ging te Soerabaia is een zuivere Maria Con gregatie en verbonden met de hoofdcongre gatie „Prima Primaria" te Rome en van veel hoogere geestelijke waarde dan „Stella Maris" alhier. De godsdienstige vereeniging te Soerabaia is in Januari 1935 opgericht door den energie ken Indischen Vlootaalmoezenier, den Zeer- Eerw. Heer G. W. Litjens, onder belangstel ling van militaire autoriteiten niet alleen, maar ook van de geestelijke overheid. Deze vereeniging staat dus onafhankelijk van „Stella Maris" alhier, maar is wel opgericht onder den titel van „Stella Maris". Congre gaties kunnen evenwel een tweede titel voeren en in dit geval is de tweede titel „St. Chris- tophorus". Gistermiddag even over half één is Hr. Ms. „De Ruyter" uit de haven van Nieuwe diep vertrokken, hiermede een aanvang makende met de groote reis naar ons In- sulinde. Een menigte, welke wy zeker mogen schatten op verscheidene duizenden per sonen, woonde dit vertrek bij, een ver trek, waarbij wel zeer duideiyk naar voren kwam de bijzondere plaats, die deze krui ser, de nationale trots, in de harten der Nederlandsche bevolking inneemt. In de vroegte. Reeds vroeg in den morgen waren wij pre sent aan den buitenkant. Nog enkele uren slechts en de „De Duyter" zou zijn groote torn aanvangen. Nu, daar was reeds bedrijvigheid genoeg aan de haven; dat was me een va et vient van personen aan boord van het schip, hetwelk men alleen dén ziet, als een bodem een groote reis gaat maken: steeds weer reden die auto's en vrachtwagens voor, terwijl eveneens tientallen loopjongens steeds weer de valreep oprenden, om de laatste proviandeering aan boord te brengen. Rede Schout-by-nacht. Zoodra is de equipage op het achterdek ver- eenigd, of de schout-bij-nacht treedt in haar midden en zegt afscheid te komen nemen na mens den Marine-commandant, vice-admiraal T. L. Kruys, die wegens ziekte verhinderd is persoonlijk „Goede reis" te komen wenschen. Kolonel Van der Sande Lacoste, Kolonel Noordman, Officieren, Onder officieren en Manschappen van Hr. Ms. „De Ruyter", Het is mq een voorrecht U vóór de aan vaarding van Uw reis naar Nederlandsch- Indië toe te spreken namens den Comman dant der Marine, die door ziekte verhinderd is om hier tegenwoordig te zijn. Vooreerst dan een persoonlijk woord tot U allen. Het is immers begrijpelijk, dat op een dag als deze de persoonlijke gevoelens zich op den voorgrond dringen, omdat de aanvaarding van een reis naar Indië voor de overgroote meerderheid van U de aanvang is van een langdurige scheiding van allen, die hun lief zyn. Ik wensch U toe, dat in dien tijd goede berichten over en weer elkander kruisen en dat gij allen in de beste omstandigheden zult terugzien. Houdt dat weerzien steeds voor In verband met het in werking treden van de nieuwe organisatie van de brandweer, was door Burgemeester en Wethouders aan de leden van het personeel, werkzaam onder de oude formatie, eervol ontslag verleend. En kele leden van dit personeel zijn evenwel, met het oog op hun lange dienstverband, op eenigszins bijzondere wijze onderscheiden, waarvoor een dezer dagen op het Stadhuis een korte plechtigheid plaats had. In de trouwzaal waren daarvoor, op uitnoodiging van Burgemeester en Wethouders, in tegen woordigheid van den Burgemeester, Wethou der Smits,' den wnd. Gemeente-secretaris L. J. Daalder, den Opper-brandmeester A. Dokter en diens plaatsvervanger den heer J. Visser, samengekomen den heeren H. Zegel, J. C. v. d. Plas, J. Kiljan, M. C. v. d. Plas, R. Zeeman, C. Bakker, H. Muije, J. Warner, J. de Waard, H. de Wit, D. Ran, D. Kruk en J. B. Mulders. De Burgemeester deelde aan betrokkenen de beteekenis van de samenkomst mede en vestigde er de aandacht op, dat, nu de brand weer met nieuw materiaal is uitgerust, ook wijziging in het bedienend personeel nood zakelijk was. Het verheugde spreker, dat de Koninklijk Nederlandsche Brandweerbond, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het toekennen van de verschillende onder scheidingen was overgegaan. Achtereenvol gens reikte de Burgemeester daarna aan bo vengenoemde leden van het personeel uit de onderscheidingen, bestaande uit een verguld zilveren kruis, een zilveren kruis, een verguld zilveren medaille of een bronzen medaille; voor allen vergezeld van een diploma. Aan den heer Mulders kon de Burgemees ter, zeer tot zyn spijt, alleen een diploma uit reiken, omdat de Brandweerbond hoogere on

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 17