Het verblijf van het Prinselijk paar te Krynica I Een veldwachter, die op zijn recht staat De tribunes bij de plechtig heid te Den Haag De gemoedelijke assistent-resident Boerenknecht door hollende paarden voortgesleept A*C,0.P. tegen kinder toeslag Het gebruik van klinknagels bij den vliegtuigbouw Prijsverschil en restitutie haver -• ffe» i Bfiftg^'^-^:aagssgffSffg88gqB8Sge«8ffl0000°aeoa^ïïnn nnniiiiïïnnïïïï'iïn rrnn rr - f x i Wï Y-ïs-X''s.ss JÊ ZF& i J M&Éfe M* t - - •'<-■»» "S: Rustige, mooie omgeving. Hoewel de Poolschè autoriteiten ©en vol komen stilzwijgen in aoht hadden genomen en elk verzoek om inlichtingen van de hand wezen, wekte niettemin de aankomst van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan d* badplaats Krynica sterk op de nieuws gierigheid van de bevolking. Het Prinselijke paar, dat zooals bekend, reist onder den naam van graaf en gravin van Sterrenberg, heeft Zondag, na het noen maal, een wandeling door de plaats ge maakt, om vervolgens, in sportcostuum gekleed, met de ski's de bergen in te trek ken. Zondagavond 8 uur woonden de hooge bezoekers een wedstrijd bij van het inter nationale ijshockey-tournooi, waar zij door bet publiek werden herkend en hartelijk toegejuicht. In een onderhoud, dat Prins Bernhard heeft verleend aan een verslaggever van de „Express Poranny" verklaarde hij de keuze op Krynica te hebben laten vallen, omdat hij deze plaats prefereert wegens haar rust en omdat hij de schoonheid der omgeving had hooren roemen. „Wij zijn verrukt over ons verblijf in Krynica en Polen", verklaarde prins Bern hard, „het is de eerste maal dat de gravin op Poolsch gebied vertoeft". Prins Bernhard over do verdere reisplannen. Graaf van Sterrenberg (Prins Bernhard) heeft een vertegenwoordiger van de -Jllus- trowany Kuryer Codzienny" een onderhoud toegestaan en daarin verklaard, dat hij met zijn gemalin waarschijnlijk een bezoek zal brengen aan de Poolsche wintersportplaats Zakopane en aan Krakau, de oude hoofd stad van Polen, waarover hij zeer schoone dingen heeft hooren vertellen. Misschien zal het jonge paar eveneens een bezoek aan andere Poolsche steden brengen, doch dan pas over twee of drie Prins Bernhard verklaarde voorts, dat hij en zijn gemalin bekoring vinden in een verblijf in Polen, waar de prins reeds lan gen tijd van plan was op bezoek te gaan en waar hij vele vrienden telt. Krynica noemde hij prachtig. De Poolsche autoriteiten blijven bi] een volledig stilzwijgen. Zij verklaren niets te weten van een verblijf in Polen van PJin" ses Juliana en den Prins der Nederlanden. NOG EEN HERINNERINGSBOOM VERNIELD. Zelfs als het een oranje-hoorn betreft. Gistermorgen werd bij de politie te Soester- berg kennis gegeven, dat baldadige elemen ten de herinneringsboom staande aan ae verlengde Tempellaan en geplant op Don derdag 7 Januari ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern hard, hadden vernield. De kroon is geheel uit den boom gedraaid, terwijl alle zijtak ken zijn afgerukt. Dat deze minderwaardige daad bij de in woners van Soesterberg veel haat jegens de daders heeft gezet, behoeft geen betoog. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Krynica temidden der prachtige omgeving. Den huwelijksdag van Prinses Juliana en Prins Bernhard, werd door de schooljeugd te Dreumel, met medewerking van het feest comité een met oranje appeltjes versierde herinneringsboom geplant bij het school plein. Op last van het gemeentebestuur is de boom, omdat dit terrein te hard was, ver plaatst naar den tuin van het gemeente huis. Zondagochtend was de boom verdwenen. Het bleek later, dat de gemeenteveldwachter den boom had verwijderd. Hij had hem in beslag genomen en in een arrestantenlokaal geplaatst, aangezien hij meende, het ge bruiksrecht te bezitten van den tuin van het gemeentehuis. Tegen den voorzitter van het feest-comité zou de veldwachter proces-ver baal laten opmaken. De voorzitter van het feestcomité heeft zich in verband met deze kwestie tot den brigade-commandant van de rijksveldwacht gewend, teneinde den boom terug te krijgen. De verkoop der kaarten is op een groote mislukking uitgeloo- I>en. De prijzen waren veel te hoog Ter elfder ure werden toen gratis plaatsen beschikbaar ge steld. Finantieele stroppen. Met den verkoop van de kaarten voor de enorme tribunes, welke aan meer dan 40.000 bezoekers een goed gezicht konden bieden op den Bruidsstoet, welke door een deel der Residentie trok, is het, zooals bekend mag worden geacht, bedroevend slecht gegaan. De exploitanten besloten toen Donderdag iets over twaalven, de leege plaatsen gratis te doen bezetten, om de Koninklijke Familie den aanblik op de ontzettende leegten te be sparen. Naar wij vernemen zal de N.V. C. de Rui- ter's Handelmaatschappij te Amsterdam, die de groote Officieele tribunes aan beide zijden van de Laan Copes van Cattenburgh exploi teerde, surséance van betaling moeten aan vragen. De combinatie van ondernemers, die grond van Defensie, op het Alexanderveld voor het bouwen van de tribunes ter beschikking had, bestaande uit de naamlooze vennootschappen „Nationaal Grondbezit", ,,'t Gildenhuis" en "Padox", heeft ook een groot verlies geleden, dat echter zeer belangrijk minder is dan het verlies van de Amsterdamsche maatschappij, voor wie het gebrek aan belangstelling voor de toch zoo fraaie plaatsen, door de veel te hooge prijzen, op een financieele debacle is uitgeloopen. Uit onze Oost. PAPOEA'S BEDREIGEN PETROLEUM- BOOREXPEDITIE. Rust weer hersteld. Zestig Papoea's vertoonden zich bij een bivak van de Astro-expeditie aan de Bloe- menrivier, welke expeditie behoort tot de voorbereidende werkzaamheden van de Ne- derlandsche Nieuw-Guinea-Petroleum-Mij. De Papoea's namen een vijandige houding aan. Zij verdwenen en keerden later, 600 man in getal, terug. Door tactisch optreden voor kwam men dat tot daden werd overgegaan. Met een vliegtuig zijn 10 man van de veld politie uit Mimica naar de Bloemenrivier vervoerd. Thans is alles veilig. Het Astro-bivak wordt midden Januari we gens beëindiging van de werkzaamheden al daar opgeheven. De Bloemen-rivier ligt in ongepacificeerd gebied en is bewoond door wilde stammen die vaak een inval doen in het bestuurd ge bied. En zijn Fransche gasten. Somewhere in the jungle of West-Java, vertelt 't Bat. Nieuwsbl. zetelt een gemoede lijk assistent-resident. Hij woont met zijn ge zin in een gezellig oud-Indisch huis, gelegen in een omgeving van wuivende palmen en bosschages. Het geviel, dat tijdens een der feestdagen de „Njonja besar" jarig was, voor welke gelegenheid de notabelen uit de om geving op de rijsttafel waren genoodigd, voorafgegaan door een apéritief en een partijtje bruggen. Het gezelschap speelde dus bridge en de dames zaten gezellig te keuvelen toen een groote auto het erf opreed en onder protest van den chauffeur stopte. De auto werd bestuurd door een ouden heer. Naast hem was de chauffeur gezeten. Achter in den auto een dame en twee jon gelui. 't Bleken Franschen te zijn, zoodat de heer aan het rad het protest van den chauffeur niet begreep. Men neigde minzaam naar de andere gasten en nam plaats aan een zitje onder een grooten schaduwrijken boom. De assistent-resident begreep onmiddellijk de vergissing van zijn ongenoode gasten, doch vatte het geval gemoedelijk op. Hij greep een dienblad en servet van een zijner gedienstigen en begaf zich naar zijn „gas ten". Hij informeerde belangstellend naar hunne wenschen en noteerde intusschen een bestelling: twee whisky-soda's en twee gra- pefruit-soda's hetgeen echter niet zoo vlot van stapel liep, omdat hij het deed voor komen alsof hij geen Fransch verstond, zoodat de getallen op de vingers werden aan gegeven. Intusschen hoorde hij (de assistent resident, die als bediende fungeerde en toe vallig in jas-toetoep zonder distinctieven was gekleed) het gezelschap zijn verwonde ring uitspreken over de keurige bediening en inrichting van deze gelegenheid in de „Vignoble". Na eenigen tijd wilde het ge zelschap vertrekken en afrekenen. De Djon- gos werd op een afstand gehouden, teneinde geen roet in het eten te gooien en de A. R. begaf zich persoonlijk naar het gezelschap gewapend met dienblad en servet om voor de ontknooping te zorgen. Op de vraag hoeveel betaald moest wor den, antwoordde hij in vloeiend Fransch, dat zij zijn gasten waren geweest, waaruit tevens het protest van den chauffeur was verklaard om het erf op te rijden. De Fran schen stamelden honderden verontschuldi gingen, waarvan de gastheer echter niets wilde hooren, integendeel hij inviteerde het gezelschap op een apéritief en rijsttafel, wel ke uitnoodiging na veel plichtplegingen werd aangenomen. De rijsttafel had een al leraangenaamst verloop. Na afloop van deze eerste kennismaking in de rimboe had de Franschman de hoffelijkheid zijn gastheer en gastvrouw uit te noodigen voor een te genbezoek in hun verblijf aan de Rivièra, maar dan van iets langeren duur. (N.R.Crt.) WERKPLAATS TE GOUDA UITGEBRAND. Gisterenochtend is te Gouda brand uitge broken in de werkplaats van den rijwielher steller A. Nieuwenhuisen aan de Verloren Kost. De brand ontstond, doordat een vonk uit een stofzuiger benzine deed vlam vatten. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de werk plaats in korten tijd in brand stond, welke dan ook geheel uitbrandde. De winkel en de bovenverdieping brand den eveneens geheel uit. De rijwielhersteller is slechts laag verzekerd. DE KONINGIN NAAR HET BUITENLAND. Naar men ons meldt is H. M. de Koningin voor enkele dagen naar het Loo vertrokken. H. M. wordt morgen weer in Den Haag verwacht, en is voornemens Vrijdag 15 Jan. naar het buitenland te vertrekken, om, zoo als telkenjare, eenige weken in de bergen door te brengen. OVERSPANNENE DRINGT EEN HUIS BINNEN. Hij slaat de boel kort en klein en wil de bewoners te lijf. Gisterenochtend om elf uur, toen de fami lie V., wonende in den Bullewijk nabij Ou derkerk, rustig in haar huis vertoefde, kwam plotseling een man binnen stormen en be gon den inboedel kort en klein te slaan. Daarna wilde de man de bewoners te lijf. Op het hulpgeroep kwam een buurman bin nen en probeerde den man te overmeesteren. Kort daarop verscheen ook de politie. Een voorbijrijdende vrachtauto werd aangehou den en met zeer veel moeite werd de woeste ling met dezen wagen overgebracht naar het gemeentehuis te Ouderkerk. Vandaar had men intusschen den G.G. en G.D. gewaar schuwd. Per ziekenauto werd de overspan nen man, de 38-jarige gehuwde S. B. uit Hilversum naar de Valeriuskliniek te Am sterdam overgebracht. Toestand van het slachtoffer hopeloos. Gistermiddag is te Haarle (gem. Hellen- doorn) een ernstig ongeval gebeurd. Toen de landbouwersknecht M. in be trekking bij Wiggers, twee paarden naar de weide bracht, struikelde hij en viel, terwijl de paarden op hol sloegen. Doordat M. het touw waaraan hij de paarden leidde, om het middel had gebon den, werd hij door de voorthollende dieren over den bevroren zandweg meegesleurd. Zwaar gewond werd M. bij Wiggers bin nengedragen. Een tweetal geneesheeren uit de omgeving, die spoedig aanwezig waren, achtten den toestand van het slachtoffer hopeloos. Zij hebben een sterk loondruk- kende werking. Een dezer dagen kwam het comité ter behartiging van de algemeen© belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) in Am sterdam in vergadering bijeen. Besloten werd tot eenige wijziging van de delegatie van het A.C.O.P. in de rijks centrale commissie voor G. O. in ambtena renzaken. Naar aanleiding van een in de pers ge voerde polemiek over de kindertoeslag als onderdeel van het salarissysteem voor het overheidspersoneel, werd besloten, het in deze door het comité steeds ingenomen ab soluut afwijzende standpunt te handhaven, waartoe, naar de meening van het A.C.O.P., te meer aanleiding bestaat, nu in dezen crisistijd nog eens overduidelijk is geble ken, dat het stelsel van kindertoeslagen in. de huidige maatschappelijke verhoudingen een sterk loondrukkende werking heeft. HEFFING OP BOTER 's-Gravenhage 9 Januari D heffing op boter is voor de week van 10 tot en met 16 Januari vastgesteld op 85 cent per kilogram behoudens tusschentijdsche wijzigingen. 's-Gravenhage 9 Januari Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal het prijsverschil bij invoer en het restitutiebe drag bij uitvoer van haver, hetwelk met ingang van 21 December 1936 was gebracht op f 3,- per 100 kg. met ingang van Maandag 11 Januari 1937 f 2.50 per 100 kg. bedragen. BURGEMEESTER MAARSCHALK VEROORDEELD WEGENS DOOD DOOR SCHULD. De Hooge Raad heeft gisteren overeenkom stig de conclusie van den advocaat-generaal verworpen het cassatieberoep van C. M., bur gemeester van Haarlem, die op 22 September 1936 in hooger beroep door het Hof te Am sterdam, is veroordeeld tot f2500.boete in verband met een aanrijding, terwijl de heer M, een gemeenteauto bestuurde op den Am- sterdamschestraatweg onder Haarlemmer- liedeSpaarnwoude op 19 April 1935, waar bij zekere Sweerts uit Haarlem zoodanige verwondingen bekwam, dat hij daaraan over leed. CAFé UITGEBRAND TE ALMELO. In den afgeloopen nacht is door onbeken de oorzaak brand ontstaan in café-restau rant en uitspanning „Klein Scheveningen" gelegen aan de Noordgrens der gemeente Almelo. De brand werd ontdekt in het woonhuis door de inwonende familie P. De andere bewoners, de eigenaar G. ten Dam en zijn gezin, werden door het vuur verrast, zoo dat zij, ternauwernood gekleed, moesten vluchten. Men slaagde er nog in, eenige paarden van woonwagenbewoners, die achter het café gestald waren, en een draaiorgel in veiligheid te brengen. De brandweer wist slechts de danszaal te behouden, doch deze kreeg veel waterschade. Behalve de inboedel van den eigenaar was alles verzekerd. Bij de vervaardiging van metalen vliegtui gen vormt het klinken van de z.g.n. nieten een zeer belangrijk onderdeel van de romp- constructie. Met groote zorgvuldigheid, zegt de N. R. Ct. moeten deze nieten worden aan gebracht. Nauwkeurig werk van den klinker is daarbij een eerste voorwaarde voor de vei lige en betrouwbare constructie. Meer of min- dér goèdé uitvoering is beslissend voor bet uiterlijk bij de hoedanigheid van het vlieg tuig. Eenigen indruk van de hoeveelheid kleine klinknagels, welke men gebruikt bij den bouw van een vliegtuig krijgt men, indien men weet, dat bijv. bij een Junkersvliegtuig, type Ju 34, ongeveer 200.000, voor een Jun- kers. Ju 52 400.000 en voor de grootere Jun- kers G 38, ongeveer l.COO.OOO klinknageltjes zijn verwerkt. Het gebruik van deze nieten geschiedt niet alléén" uit overwegingen van stevigheid, maar ook uit aërodynamische overwegingen. Bij de steeds verder gaande snelheid van de ver schillende vliegtuigtypen zijn deze overwe gingen van zeer groote beteekenis. Interessante resultaten heeft het onderzoek met vliegtuigen in de windtunnel, van het Amerikaansche N.A.C.A.-instituut opgeleverd Men heeft daar draagvlakken onderzocht, welke met uitstekende nagels met ronde koppen waren voorzien en ook draagvlak ken voorzien met ingeoznken nagels. Bij 't onderzoek ging men uit van een metalen vliegtuig, met één motor van 500 pk., dat een kruissnelheid van 275 K.M. per uur heetf (300 K.M. per uur maximum). Zijn bij dit vliegtuig klinknagels gebruikt met halve ronde koppen (welke dus uitsteken) in plaats van ingezonken nieten, dan gaat er 35 pk. van het motorvermogen, dat noodig is, verloren, m.a.w. ongeveer 7 pet. van het brandstof gebruik bij kruis snelheid. Hieruit blijkt, welk een grooten invloed de vorm van klink nagels heeft ook op den aerodyna- mischen vorm van het vliegtuig zelf. Gedurende langen tijd was bij elke vlieg- tuigenfabriek een andere soort klinknagels in gebruik. Normalisatie heeft hierin aan zienlijke verandering en verbetering ge bracht, zoodat thans weinig verschil in de ge bruikte soort klinknagels bij de verschillen de vliegtuigfabrieken bestaat. Deze normalisatie heeft bij de Duitsche vliegtuigindustrie het aantal verschillende klinknagels van elf tot drie teruggebracht, n.1. verzonken nieten, zgn. paddestoelnieten en halfronde nieten. De nieten worden uit hetzelfde metaal ver vaardigd dat zij moeten verbinden. Zoo on derscheidt men nieten uit duraluminium, staal en oluminumnieien en hydrolumi- niumnieten. Al deze nieten zijn van een be paald kenteeken voorzien, zoodat vergissing door verwisseling vrijwel is uitgesloten. WOENSDAG IS JANUARI 1937. Hilversum I. VARA-Ultzendlng. 6.30 RVU. 7.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Melody Circle en literaire lezing. 11.30 „Openbare werken en hun financiering", causerie. 12.00 De Flierefluiters. 2.00 Viool en piano. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 „Winterwendefeesten in de Beeldende Kunst", causerie. 7.00 Zang. 7.30 Lezing. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest en solist. 9.00 Voordracht. 9.15 Vervolg concert. 9.40 Residentie-orkest m.m.v. solist. 10.20 Berichten ANP. 10.25 De Ramblers. 11.00 „Huwelijksverhoudingen", causerie. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II NCRV-Uitzending, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmonium en zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Kwintetconcert. 2.30 Causerie: „Russische post- 3.00—3.45 Vervolg concert. 4.00 Viool en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds v. d. scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Chr. Friesch halfuurtje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. m.m.v. solist 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Schaakcursus. 10.3011.30 Gramofoonplats Hierna: Schriftlezing.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5