Texel AKKERTJES SCHRIJFBEHOEFTEN. Texel S. PRINS ZIJN VERLEDEN EN ZIJN ECONOMISCHE TOESTAND Sport Visscherijberichten» Stoomvaartberichten Dankbetuiging van Prinses luliana en Prins Bernhard Burgerlijke Stand van Den Helder De heer C. Jonker 25 jaren Gemeente-Secrataris. Een jubileum» Marktoverzicht DOOR C. JONKER, Ziek van verkoudheid? ampo daar lucht Je van op! De haven van Nieuwediep. Zwemmen Drie wereldrecords van Nida Senff erkend Schaatsen Nieuw wereldrecord 500 m, dames ZIET ONZE ÉTALAGES s-Gravenhage, 11 Januari. Waar het Ons tot Ons leedwezen niet mogelijk is, ditmaal allen door de radio persoonlijk te bedanken voor de groote hartelijkheid en aller medeleven tijdens Onze Bruidsdagen en bij Ons Huwelijk, willen Wij langs dezen weg daar voor Onze bijzondere erkentelijk heid uitspreken. Wij zijn diep ge troffen door de algemeène vreugde en door al wat voor Ons in deze zoo gelukkige dagen werd gedaan, dat zooveel gloed en luister aan Onzen Bruidstijd bijzette. W ij betuigen allen daarvoor Onzen warmen dank, niet het minst aan hen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het Nationaal Huwelijksgeschenk of aan een der vele andere geschen ken, welke Ons uit het Vaderland of uit den Vreemde werden toege zonden. Voor den bloemenschat, die Ons wederom kwam verrassen en voor de gelukwenschen uit alle deelen van het Rijk en uit het Buitenland, betuigen \Vij langs dezen weg Onze groote erkentelijkheid, waar het Ons helaas niet mogelijk is ieder persoonlijk te beantwoorden. JULIANA. BERNHARD. Lage wulkprgzen. In vergelijking met enkele dagen geleden, toen de prijs der wulken nog liep tot om en bij de twintig gulden per baal, kunnen de tegenwoordige prijzen laag genoemd worden, want ze komen nauwelijks boven de tien gul den gemiddeld uit. Van 11 Januari 1937. BEVALLEN: M. P. E. Berkhout—Bakker, d.; A. van RinsumBlokker, z.; H. van Dorst van Dijk, z.; F. J. B. de NooijerSchmidt, z.; M. C. BiegstratenWijnen, z.; M. A. van DijkLuiten, d.; M. C. VeenstraBakker, d. OVERLEDEN: Wed. Y. van der Lippe, 84 jaar; J. van LoozenSturk, 28 jaar; A. A. Verbergt (m.), 83 jaar; H. Scholten (m.) 88 jaar; Wed. C. J. Verheij, 91 jaar F. B. Zwirs (m.), 4 jaar. De heer C. Jonker zal dit jaar zijn 25-jarig jubileum vieren als secretaris der gemeente Texel. In de Raadsvergadering van 21 Febr. 1912 werd de heer Jonker tot Secretaris van deze gemeente benoemd, en den 15en Maart d.a.v. trad hij als zoodanig in functie. Voor dien tijd was de heer Jonker reeds 10 jaren als gemeente-ambtenaar ter Secretarie werk zaam. Het spreekt vanzelf, dat deze dag niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Later komen we op dit feit terug. Zondag 17 Januari a.s. zal de heer J. P. Standaart den dag herdenken, waarop hij voor 20 jaren bij de N.V. Ph. Vlessing, goe derenhandel te Den Burg, in dienst trad. De markt begint hier even op te leven, er was althans Maandag iets meer vee aange voerd dan vorige week. De rundveeaanvoer bestond in twee gelde- koeien, prijzen ongeveer 140 tot 175 en een 10-tal kalveren. Nuchtere kalveren brach ten ongeveer 10 gulden, fokkalveren tot 16 gulden op. Wolvee was er weinig, alleen een paar ram men, die ongeveer 22 per stuk opbrachten. De wolhandel was van weinig beteekenis meer, geboden werd thans 1.05 per kg. De varkensprijzen rijzen iets, op de boer derij wordt 221/2 tot 23 cent per pond betaald. Schrammen op de markt waren niet duur, on geveer 14 per stuk; voor biggen betaalde men pl.m. 10 per stuk. Verder werden nog enkele beste ganzen ver handeld voor gem. 1-90 per stuk. Oude kippen brachten ongeveer 65 cent per stuk op. Aan de Eierenveiling liepen de prijzen ruim cent per stuk terug. Veemarkt Maandag 11 Jan 1937. 2 koeien 140- tot 175.-; 2 rammen 20— tot 23—; 10 kalveren 9— tot 16.6 schrammen 12.tot 14. biggen 8— tot 12—; 8 ganzen 1.80 tot 2.—; 40 kippen 45— tot 65— Eierenveiling Maandag 11 Jan. 1987. Aangevoerd 51000 Eieren. 5862 kg per 100 2.85 tot 3.20, kg per 100 3.10 tot 2.30; 66-70 kgper 100 3.30 tot 3.60; 50-56 kg per 100 2.50 tot 2.85. SECR. DER GEMEENTE TEXEL. V*) Rundveehouderij. Het houden van rundvee wordt in het alge meen slechts als nevenbedrijf uitgeoefend, zij het dan ook, dat er onderscheidene bedrijven worden aangetroffen, waar het melken voor de consumptie een belangrijke plaats inneemt. Dagelijks gaat ongeveer 3500 liter consumptie- melk naar Den Helder, terwijl het eiland zich mag beroemen op twee zuivelfabrieken, die zoowel kaas als boter produceeren. De rundveestapel bestaat momenteel uit rond 4600 stuks vee, waaronder 21 2200 melkkoeien. Als gevolg van de Regeerings- maatregelen, verband houdende met de econo mische ontwrichting, is de rundveestapel sinds 1933 met 25 ingekrompen. Deze gedwon gen inkrimping heeft in belangrijke mate bij gedragen om de stallen op Texel t.b.c-vrij te maken. Gelijktijdig met de beperking van den veestapel is n.l. van gemeentewege in overeleg met de plaatselijke vereeniging tot bestrijding van veeziekten een verordening in het leven geroepen, waarbij onderzoek op t.b.c. van rundvee en verwijdering van open lijders is voorgeschreven. Het verheugende resutaat is bereikt, dat op een paar na alle rundveehou ders bij de genoemde vereeniging zijn aange sloten. Texel is dan ook, wat het rundvee be> treft, practisch t.b.c. vrij. Ieder, die zijn va- cantie op het eiland doorbrengt, kan zich dus verzekerd houden, dat de inwilliging van zijn eischen slechts t.b.c.-vrije melk te willen nut tigen op geen practische moeilijkheden zal stuiten. Nergens gemakkelijker dan op een eiland kan een verordening, als waarover hier gesproken werd, worden gehandhaafd, altijd, mits, zooals dit op Texel het geval is, vol doende veterinair toezicht aanwezig is. Pluimveehouderij. Als nevenbedrijf, inzonderheid op het „oude land" van Texel, neemt de pluimveehouderij een belangrijke plaats in. Het aantal kippen door de lage eierenprijzen sterk ingekrom pen wordt thans nog geschat op 40.000. In de behoefte aan kuikens wordt plaatselijk voorzien; hoofdzakelijk worden gehouden Bar nevelders, Witte Leghorns en Red islands. Op de veiling te Den Burg werden tot voor kort jaarlijks 4% millioen eieren verhandelt; thans rond 1 millioen minder. Bloembollenteelt. Naast eenige kweekers, die in de bloem bollenteelt hun hoofdbron van bestaan vinden, treft U op het eiland bijkans 400 personen aan, die op kleine schaal dit beroep als nevenbe drijf op ruim 100 H.A. uitoefenen en tot voor kort met alleszins gunstige resultaten. Hoofd zakelijk worden geteeld narcissen en crocus- sen, in betere kwaliteit dan in de bekende bollenstreken het geval is. De narcissoorten „Dubbele Von Sion" en „Golden Spur" doen in prijs ongeveer het dubbele van de elders ge kweekte soorten. De teelt van deze soorten elders wordt dan ook door het Texelsche pro duct vrijwel verdrongen. Met vrij groote stel ligheid mag worden aangenomen, dat deze tak van bedrijf, waarmede ongeveer 30 jaar ge leden enkelen op bescheiden schaal begonnen zijn, op Texel een goede toekomst zal hebben, als door beteere tijden de bij wettelijk voor schrift opgelegde teeltbeperking zal komen te vervallen. Op Texel kunnen nog talrijke ge schikte perceelen grond voor de bloembollen cultuur worden verkregen, zonder dat men fancy prijzen behoeft te besteden. U ziet, lezeres of lezer, de varieerende bo demgesteldheid van Texel gaat gepaard met een verscheidenheid van bodemcuituur, die daarvoor niet onderdoet. Visschery. De kustvisscherij wordt voornamelijk uit geoefend door bewoners van Oudeschild en eenige anders visschers in het zuidelijk en oostelijk gebied. Deze bedrijfstaak, die verge leken bij jaren geleden van minder omvang was, is na de afsluiting van de Zuiderzee tegen de verwachting in zoo teruggeloopen, dat de betrokkenen alleszins begrijpelijk zich afvragen, of hun bedrijfjes ooit weer een be staan zullen opleveren. Velen hunner oefenen in de wintermaanden de garnalcnvisscherij uit en hielden zich in de overige maanden onledig met het visschen, drogen en persen van zee gras. Gedurende de laatste 3 jaar is het zee gras van de wierwaarden verdwenen en ont breekt op Texelstroom 's winters de garnaal. De belanghebbenden schrijven dit toe aan de gevolgen van de afsluiting der Zuiderzee. Evenwel hebben tot dusverre alle pogingen, aangewend om de visschers krachtens de Zui- derzeesteunwet finacieel tegemoet te komen, geenerlei resultaat gehad. De Minister van Waterstaat staat op het standpunt, dat de Texelsche kustvlsschers niet gerekend kun nen worden In den zin der wet hun bedrijf op de Zuiderzee uit te oefenen, omdat zy vis schen buiten den afsluitdijk. Door wetswijzi ging zou hieraan kunnen worden voorzien; evenwel kan de Minister in het feit, dat vóór de afdamming de bedoelde visscherij sinds menschenheugenis aan de visschers een be staan opleverde, nog steeds geen genoegzaam argument zien, dat de ongunstige wending aan de afslutiing van de Zuiderzee moet worden toegeschreven. Onderwijl gaan de kleine vis- schersvaartuigen zienderoogen achteruit, om dat de eigenaren over geen voldoende midde len beschikken voor een behoorlijk onderhoud zorg te dragen en zijn de visschers voor een groot deel van het jaar op voor hen ongewoon werk in de werkverschaffing aangewezen!... Industrie en handel. Een industrie-gebied is Texel niet. Er is een inrichting tot bereiding van vischmeel; tel daarbij een kleine advocaatfabriek en zoo U wilt de beide zuiverfabrieken en U hebt Texels industrie opgenoemd. De handel bepaalt zich tot den afzet van landbouwproducten en in de voorziening van de plaatselijke behoeften, zoowel voor mensch als dier. De omzet van kunstmeststoffen en krachtvoeder voor het vee nemen hierbij een belangrijke plaats in, getuige de flinke pak huizen bij de havenplaats Oudeschild en te Den Burg. Dat de winkelstand op enkele der Texelsche dorpen zich zoo goed en volledig heeft ingericht, zullen de meesten, die het eiland voor het eerst bezoeken, niet hebben gedacht. De 32 jaar geleden opgerichte Coöperatieve Boerenleenbank telt rond 800 leden en be hoort, wat het ledenaantal betreft, tot de grootste der bij de Coöperatieve Centrale Raf- feisenbank te Utrecht aangeslotenen. De N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging heeft te Den Burg een kantoor sedert 1917. Texel wordt door meerderen geprezen om zijn schitterende vergezichten; dit sluit echter geensins in, dat het eiland boschloos is. Dank zij de niet genoeg te waardeeren activiteit van het Staatsboschbeheer, dat de in 1895 door de Nederlandsche Heidemaatschappij aangevan gen proeven van duinbebossching sinds 1899 met succes voortgezet, is op de Staats duin en mientgronden een boschcomplex, hoofdza kelijk naaldhout ontstaan, ter oppervlakte van meer dan 500 H.A. Nog geregeld wint dit boschgebied aan aantrekkelijkheid, mede dooi de aanplanting van diverse soorten loofhout, welke in de laatste jaren heeft plaats gevon den. Deze bosschen, voor ieder vrij toegankelijk en gelegen in de nabijheidd van de dorpen, waar het vreemdelingenverkeer zich voor een groot deel concentreert, hebben in niet ge ringe mate het hunne bijgedragen tot het verwerven van den goeden naam, die Texel voor de zeer velen als ideaal vacantieoord heeft. Vreemdelingenbezoek. Ondanks den economischen crisis beweegt het toeristenbezoek aan Texel zich in een stijgende lijn. Verwondering kan dit alleen wekken van hem, die Texels landschapsschoon nog niet kent. Door de uitgestrektheid van het natuurreservaat en de rijke afwisseling, die daarin gevonden wordt, gaat de mensch op wonderlijke wijze geheel op in de hem omringende ongerepte natuur, waardoor de behoefte om daarnaast op andere wijze te genieten zeer gering is; dancing en mondain strandleven kunnen daarom worden gemist, terwijl men voor een invasie van dagjesmen- schen niet beducht behoeft te zijn. Texel bezit eerste klasse hotels en pensions. Bovendien leggen vele ingezetenen zich toe op het houden van pension op meer eenvou dige wijze. Tevens bestaat gelegenheid tot het huren van gemeubileerde huizen en tot het overnachten in jeugdherberg en kamphuis. Nadere inlichtingen hieromtrent worden gaarne kosteloos verstrekt door het Secreta riaat van de V.V.V. Mooi Texel, aares Den Burg op Texel. Deze vereeniging beschikt over gegevens betreffende 130 pensionhou ders. De koorts daalt onmiddellijk, De besmetting 'wordt gestuit, De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten mett Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Het vierde artikel werd opgenomen ta het nummer van Woensdag 6 Januari j.L Dam po io de neus en Dam po inademen* Po» 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. eo Drogisten, 11 Januari. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.181.08 Slips 1.04—0.98 Tarbot 0.83—0.76 Schol le soort p. kist 12.50-10.50 Schol 2e soort 6.80—4.90 Schar 5.50—5.40 Wijting w 2.90—2.70 Door garnalen visschers Gekookte garnalen p. kg 0.15 11 Jan. 1937: Aangekomen van Londen an vertrokken naar Harlingen, het Eng s.s. „Fauvette". Op de 100 meter en 150 yards rugslag. Naar wij vernemen is bij het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond van de zijde der F.I.N.A. bericht ingekomen, dat een drietal prestaties van Nida Senff op de 100 meter rugslag en de 150 yards rugslag als wereldrecords zijn erkend. Op 10 September van het vorige jaar heeft Nida Senff, de 100 meter rugslag afgelegd in 1 minuut 15.4 sec., ter gelegenheid van zwem wedstrijden, welke te Aarhus in Denemarken werden gehouden. Daarna heeft de ADZ- zwemster dezen tijd nog tweemaal geëvenaard, totdat zij op 25 October te Dusseldorf de bij zondere prestatie verrichtte de 100 meter rug slag in 1 minuut 13.6 sec. af te leggen. Beide tijden zijn door FINA als wereldrecord ge homologeerd. Men zal zich voorts herinneren, dat op 20 October 1.1., Nida Senff in het AMVJ-bad te Amsterdam over 150 yards alleen over de baan ging, waarbij zij er in slaagde een tijd van 1 minuut 45.4 sec. te maken. Ook deze tijd is door FINA als wereldrecord gehomolo geerd. Laila Schou Nielsen, de Noorsche skiloop ster, bekend o.a. van de Olypische Winter spelen te Garmisch, waar zij verraste door een schitterende prestatie in den afdalings wedstrijd, is ook een uitblinkster in het hard rijden op de schaats. Tijdens wedstrijden te Oslo verbeterde het Noorsche meisje het wereldrecord over 500 m door dezeD afstand te rijden in den tijd van 48,6 sec. Het oude wereldrecord stond eveneens op haar naam met een tijd van 49,3 sec., gemaakt op 26 Februari 1935 te Oslo. De 500 m voor heeren werd door Engnes- tangen gewonnen in 44 sec. Tweede was Georg Krogh in 44,2 sec., 3 H. Nygren 44,6, sec. Het resultaat op de 3000 meter, was 1. Haraldsen 5 minuten 1,6 sec., 2. Matbiesen 5 min. 1,8 sec., 3. Engnestangen 5 min. 6,1 sec Stoomvaart Mij. Nederland. Enggamo, t., 11 Jan. te Marseille. Moena, t., pass. 11 Jan. Gibraltar. Poelau Roebiah, u., 10 Jan. te Londen. Singkep, u., pass. 10 Jan. Dungeness. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappy. Achilles, 11 Jan. te A'dam. Agakemnon, 9 Jan. van Oran. Alkmaar, u., 8 Jan. te Valparaiso. Astrea, t., 10 Jan. Ouessant gep. Atlas, 7 Jan. te Cristobal. Aurora, pass. 11 Jan. Sagres. Bodegraven, pass. 11 Jan. Vlissingen. Bacchus, 10 Jan. van Amst. Breda, t., 10 Jan. van Cristobal. Calypso, 9 Jan. v. New-York. Crijnssen, u., 9 Jan. van Dover. Deucalion, 9 Jan. te Luxiri. Euterpe, 10 Jan. van La Pallice. Hercules, 10 Jan. van Piraeus. Langssee, pass. 10 Jan. Brunsbuttelkoog. Mars, pass. 10 Jan. Dungeness. Oberon, 10 Jan. van Hamburg. Odysseus, 12 Jan. te A'dam. Oranje Nassau, 10 Jan. van Paramaribo. Orestes, 10 Jan. te Hamburg. Orpheus, 10 Jan. van Amsterdam. Flora, 9 Jan. v. New-York. Pluto, 9 Jan. van Gothenburg. Poseidon, 10 Jan. te Genua. Rhea, 9 Jan. van Catania. Stella, 10 Jan. van Jaffa. Simon Bolivar, 7 Jan. v. Barbados. Telamon, pass. 10 Jan. Finisterre. Theseus, 10 Jan. te Kopenhagen. Titus, 10 Jan. van Catania. Trajanus, 10 Jan. te Piraeus. Ulysses, 11 Jan. v. Algiers. Vesta, 9 Jan. te Lissabon. Van Rensselaer, 9 Jan. v. New-York. Vulcanus, pass. 10 Jan. Dungeness. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, 11 Jan. te A'dam. Salland, 10 Jan. te Amsterdam. HollandAmerika Lyn. Binnendijk, 10 Jan. van Antwerpen. Burgerdijk, 9 Jan. te Roterdam. Dinteldijk, 10 Jan. te Londen. Delftdijk, 7 Jan. te A'dam. Lochmonar, 8 Jan. te Curagao. Lochkatrine, 9 Jan. v. Cristobal. Maasdam, 9 Jan. te Boston. Statendam, 9 Jan. van New York. Veendam, 10 Jan. te Boston. Volendam, 10 Jan. van Southampton. JavaNew-York Lyn. Kota Inten, 9 Jan. v. Kaapstad. Madoera, 7 Jan. v. Hampton Reds. Modjokerto, 9 Jan. v. Singapore. Rhexenor, 9 Jan. te Port Natal. Soemba, 9 Jan. v. Dakar Talisse, 8 Jan. te Halifax. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, 10 Jan. v. Genua. Djambi, pass 11 Jan. Ouessant. Dempo, t., pass. 11 Jan. Perim. Garoet, u., 11 Jan. te Belawan. Indrapoera, u., I Jan. te Marseille. Kedoe, 9 Jan. v. Batavia. Kertosono, t., 10 Jan. v. Sabang. Kota Pinang, 9 Jan. te R'dam. Palembang, t., 10 Jan. v. Port Said. Tapanoeli, u., 11 Jan te Soerabaja. RotterdamZuid-Amerika Lyn. Alchiba, 11 Jan. v. R'dam. Aludra, 10 Jan. v. Hamburg. Alwaki, pass. 10 Jan. Dungeness. Stoomvaart My. Oceaan. Antenor, 9 Jan. v. P. Said. Calchas, 9 Jan. te Singapore. Clytoneus, 9 Jan. v. Batavia. Eurymedon, pass. 9 Jan. Lizard. Hector, 10 Jan. v. Shanghai. Medon, 9 Jan. te Suez. Prometheus, 9 Jan. v. Liverpool. Emzetco Lyn. Jonge Anthony, 8 Jan. v. Jaffa. Jonge Elisabeth, 9 Jan. te Huil. Jonge Johanna, pass. 11 Jan. Gibraltar. HollandAfrika Lyn. Algorab, u., 10 Jan. te Port Natal. Bloemfontein, t., 11 Jan. v. Dunbar. Jagersfontein, 9 Jan. te R'dam. Randfontein, u., 9 Jan. v. Suez. HollandAustralië Lyn. Aludra, 11 Jan. te R'dam. Almkerk, 9 Jan. te R'dam. HollandBritsch-Indië Lyn. Hoogkerk, u., 7 Jan. v. Colombo. Streefkerk, 9 Jan. te R'dam. HollandOost-Azië Lyn. Zuiderkerk, t., 8 Jan. v. Hongkong. Gaasterkerk, u., 10 Jan. v. Livorno. Grootekerk, u., 9 Jan. te Singapore. Kon. Paketvaart-Maatschappg. Nieuw Zeeland, 9 Jan. te Melbourne. Roggeveen, 9 Jan. v. Zanzibar. JavaChinaJapan Lyn. Tjibadak, 8 Jan. v. Hongkong. Silver JavaPacific Lfln. Sembilan, 8 Jan. te Tampa. Silvermaple, 8 Jan v. Vancouver. Silverpalm, 8 Jan. te New Orleans Speelkaarten 334 et, Speelkaarten 528 Factuurhouders 34 Kwitantiehouders34 100 vel Damespost 23 6 penseelen 10 Schrijfblocs, 100 vel 10 Kleine bloes 2'/2 Gekleurde Servetten, 9 ct. per 100 Mooie Doozen Post 29 ct. Hennepenveloppen 14 ct. per 100 Briefkaarten 15 ct. p. 100 100 prima enveloppen in doos 33 ct. Nota's Kwitanties. p. 100 7 ct. p. 100 8 Schriften, reclame 4 voor 10 Dikke Zakboekjes 6 Kroontjespennen 39 ct. per gros 12 rol closetpapier 29 ct. Potlooden 7 ct. per dozijn Prima Inkt 6 ct. per flesch Schrijfmappen I ct. Prima Schrijfblocs, 200 vel 25 ct. Groote collectie Kasboeken voor lage prijzen KANAALWEG 194/5 SPOORSTRAAT 15, hoek Spaistreet

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9