koningin mary Moderevue de ideale vrouw van Engeland Stille Armen Omhoog De kroning van den Engelschen Koning Zaterdag 16 Januari 1937 Door de Jongste gebeurtenissen aan het Engelsohe Hof, heeft de belangstelling zich opnieuw ge richt op de figuur van de Ko ningin-Wed. Mary, de populairste vrouw van Engeland, over wier privé-leven wij in onderstaand artikel enkele interessante bij zonderheden weergeven. Toen Prinses Mary, dochter van den Her tog van Teek, in het jaar 1910 Koningin werd, was zij nauwelijks populair. In die dagen was zij zeer ernstig en merkwaardig schuw en zij kleedde zich zeer ouderwet9ch, een omstandigheid, die in Engeland van niet geringe beteekenis is. Haar vader was arm en de kranten schre ven van haar dat zij nauwelijks een Ko ninklijke persoonlijkheid was. Eerst gedu rende den wereldoorlog leerden de Engel- schen hun Koningin kennen en haar lief hebben. Haar door niemand verwachte schep penden arbeid als (organisatrice van den vrouwenarbeid, haar afwijzende houding tegenover al het bureaucratische en haar onvermoeid optreden in militaire hospitalen werd door elkeen bewonderd. Nu pas begreep men dat Engeland's Koningin een bewon derenswaardig energieke vrouw was, die de kunst verstond op onopvallende en beschei den wijze een massa werk te doen. Het duurde dan ook niet lang of zij was de meest geliefde vorstin van een groot rijk. Met haar groote geestdrift en steeds be reidvaardige energie gelukte het haar in die dagen om millioenen vrouwen die in de maatschappelijke industrieën werkzaam wa ren, op te roepen en te verzamelen voor het oorlogswerk. Het Centrale Comité van de Koningin nam de taak op zich om al het lijfgoed van het geheele leger te herstellen en persoonlijk was zij minstens vier uur per dag in een of ander hospitaal te zien, waar zij in het bijzonder bezoeken bracht aan oorlogs-gewonden, die in het gelaat waren getroffen en wier aanblik zoo diep droevig was, dat andere bezoekers die nauwelijks konden verdragen. De Koningin van Enge land verdroeg dien aanblik wel. Tien dagen was zij, slechts vergezeld van 'een enkele hofdame, in Frankrijk en sprak er met lederen soldaat afzonderlijk, die in een Fransch hospitaal was opgenomen. Daarbij was zij eerst recht in haar element: zij was in de gelegenheid om Engeland te (helpen. Ondertusschen werd het haar van de vorstin allengs witter. Toen zij 25 jaar Koningin was en naar aanleiding van haar zilveren jubileum aan de zijde van haar echtgenoot in vier richtin gen, naar Oost, West, Zuid en Noord door de straten van Londen trok. toen s,troomden uit alle steden en dorpen van het Engelsche rijk en uit Australië en Canada, uit Zuid- Afrika en Indië millioenen menschen tesa- nnen om ten minste eenmaal het gelaat van de geliefde vorstin te zien. En zij was uiter lijk niet veel veranderd sinds den dag van haar troonsbestijging: schuw, ernstig, voor inaam en teerhartig. (Men vertelt van haar dat zij in tranen is uitgebarsten, toen zij aan Koningin Victoria werd voorgesteld). Haar gelaat verried echter niets van haar gemoedsgesteldheid. Zij lette er altijd nauw keurig op om haar waardigheid te toonen. Zij bleef het beeld van bekoorlijke gena digheid bewaren. Aan den eenen kant was zij niet zoo ern- KONINGIN MARY. stig, dat zij dolveel hield van dansen. Wan neer zij in een bijzonder goede stemming was, kon men haar zelfs hooren fluiten in haar vertrekken. En na het eten hield zij van een cigarette. Haar zoon, de tegenwoordige Hertog van Windsor had haar het rooken geleerd. Voor de lunch dronk zij altijd een glas sherry; op geen tafel ontbroken bonbons of cake of aardbeien. Voor het overige houdt de Konin gin-Weduwe van eenvoudige Engelsche maal tijden. Des avonds, na het diner, breit zij wollen shawls, die onder de armen verdeeld worden. Zij is zeer nieuwsgierig in de goede be teekenis van het woord. Zij wil alles weten wat een Koningin behoort te weten. Wan neer zij ergens op bezoek is, bekijkt zij iedere kamer van den kelder tot den zolder. Bovendien wil zij altijd de keuken zien, wan1 zij heeft een bijzondere belangstelling voor moderne keuken-hygiëne en voor de nieuwe uitvindingen op kookgebied. Verbazingwekkend is haar geheugen. Elk stukje van haar Chineesche verzameling kent zij afzonderlijk en zoo is het ook met eiken'stoel uit de vele honderden kamers van haar paleizen. Men vertelt zelfs dat zij zich iederen gast, dien aan haar wordt voor gesteld, herinnert, waarbij men moet beden ken dat b.v. voor het jaarlijksche Koninklijke Tuinfeest ongeveer tien duizend uitnoodi- gingen worden verzonden en dat er vier maal per jaar een officieele ontvangst op het Buckingham Paleis plaats vindt. Over de eenigszins eigenaardige toiletten en hoeden van de Koningin werd al veel geschreven. Zij droeg haar hoeden namelijk in den vorm van een toque" als een kroon op het haar, vaak volkomen in strijd met de mode; dan weer volgde zij die eenigszins, maar de mo dellen bleven toch grootendeels dezelfde Ook het model van haar toiletten veranderde nauwelijks. Zij waren altijd zeer lang en van contrasteerende kleur. Wanneer Konin- ging Mary er over sprak, placht zij te zeg gen: „Zij zijn overeenkomstig de mode van Koninginnen". Haar toiletten en hoeden werden haar in het Buckingham Paleis altijd door de eigenaressen der modehuizen ge toond; nooit door mannequins. Toen de Koning nog leefde, had deze een groot aan deel in de keuze. De oude toiletten worden geschonken aan armere familieleden van 't Koninklijke Huis. In zoovele stille huizen Gaat de winter thans zijn gang. En de koudekoude dagen Duren er vaak o zoo lang! Weinig warmte, weinig voedsel. En in 't leven weinig hoop, Zoo is daar al sedert maanden Troosteloos der dagen loop. Net geplooide straatgordijnen Sluiten deze armoe toe Voor het oog der buitenwereld, Die niet weet waarom en hoe! Die zoo weinig kan vermoeden, Wat daarbinnen wordt gemist, Omdat zich 't maatschapp'lijk leven In het uiterlijk vergist! Stille armen gaan niet vragen In het wintersche seizoen, Stille armen blijven zwijgen. Want hun trots is hun fatsoen. En ze wachten en ze dulden, Tot hun stille klacht verstomt, Bij het hopen op een uitkomst, Die in dezen tijd niet komt! Gij, die weet of kunt vermoeden, Zittend in Uw warme thuis, Ga eens door den kouden avond, Bel.eens aan bij 't „stille" huis. En wanneer ge hebt begrepen Heel de droeve werkelijkheid, Dan is ook Uw hart in stilte Tot een goede daad bereid! 'h Stille arme,..,, 'n stille weldaad Maakt zoovele harten warm, Achter nette straatgordijnen Is het vaak zoo arm,... zoo arm! 'n Stille, hartelijke weldaad, Aan dit wintersche begin, Draagt haar zegen uit naar andfen, En keert weer tot Uw gezin!! (Nadruk verboden). Januari 1937, KROES. Er is maar een ding dat niet in overstem ming is met de Spartaansche levenswijze van Koningin Mary; haar voorliefde voor kostbare sieraden, die zij overigens slechts draagt om haar koninklijke waardigheid te stimuleeren. Zij is voor alles Koningin en het was derhalve haar wensch dat ook haar sieraden koninklijk waren. Haar verzameling sieraden geldt als de kostbaarste van de geheele wereld. Zij bevat drie historische kronen: twee van Koningin Mary van Modena de gemalin van Jacob I), bezet met diamanten en paarlen en de eigen koningskroon met koh-i-noor, de be roemdste diamant der wereld en twee „Stars -of-Africa"diamanten. Men zag de Koningin zelden zonder diamanten. Zij gaf de voorkeur aan paarlen en saffieren. Haar beroemde sabelpels was een geschenk van den Tsaar. In den laatsten tijd was de naam Konin gin Mary een begrip; het toonbeeld van de liefderijke echtgenoote: Haar huwelijk ver toonde een zeldzame harmonie. Zij is het ideale voorbeeld voor iedere Engelsche vrouw; afgodisch vereerd door ieder onder daan. En het is ook deze vrouw, die zich steeds weer laat geleiden door de armste wijken van Londen om daar hulp te brengen aan arme kinderen en arme moeders. Een groot aantal weldadigheidsinstellingen draagt haar naam, de naam van een vorstin die zich beijvert om een ware moeder te zij voor heel haar volk. Heele straten liet zij sloopen om nieuwe, gezondere en moderner huizen te doen neerzetten. Met volle handen gaf zij om zich heen, gedrukt door het besef, dat zij alleen niet in staat was om een betere wereld op te bouwen. Bij feestelijke gelegenheden draagt zij het paarlencollier dat Maria Stuart uit Frankrijk meebracht en waarvoor, na diens dood, Ko ningin Elisabeth 3000 Pond betaalde. Zij draagt het omdat het een Koninklijk sieraad is, wat de waarde betreft, die had zij liever onder de armen verdeeld...!! 8000 Zitplaatsen in de Westminster Abbey. •t'fi!" r-h t» f jrv vt: -.typ -.t\ r t> f. I De Westminster-kathedraal te Londen is wegens voorbereidende werkzaamheden voor de Koningskroning voor den tijd van zeven weken gesloten. Deze kathedraal is van alle Londensche kerken wel de meest beroemde en tegelijkertijd naast Temple-Church een van de mooiste Gothische bouwwerken van Engeland. De Westminster-Abbey is het re presentatieve nationale heiligdom van Groot- Brittannië, dat met de geschiedenis van zijn Koningen ten nauwste verbonden is. Hier worden de Koningen gekroond en ook vin den zij hier hun laatste rustplaats. De kroning vindt in den grooten kathe draal plaats, die in den vorm van een La- tijnsch kruis is gebouwd. De kerk is 156 me ter lang en bijna 62 meter breed. Ondanks deze groote afmetingen van de kerk is er bijna steeds te weinig plaats voor hen, die er volgens oude tradities recht op hebben tot de Koningskroning uitgenoodigd te worden. Met het oog hierop heeft men voor de kro ning in Mei bijzondere maatregelen geno men. Er zullen namelijk voor niet minder dan 8000 personen zitplaatsen gemaakt wor den. Het is inderdaad mogelijk plaats voor een dergelijk aantal toeschouwers te maken, maar hiervoor moeten natuurlijk groote ver anderingen in het innerlijk van de kerk wor den aangebracht, zoodat de Westminster- Abbey tot eind Februari gesloten zal zijn. Daarna zal men dan voor alle gerechtigden een plaatsje beschikbaar hebben. Door de nieuwe toeschouwerstribune zal intusschen veel moois aan het oog onttrok ken moeten worden. Desondanks blijft er in de kerk nog zooveel schoons over, dat de bezoekers van de Westminster-Abbey vol doende te zien zullen krijgen, zulks des te meer, wijl de eigenlijke graftombe der En gelsche Koningen geheel vrij zal blijven. Bui ten de Koningen zijn hier ook de meest voor aanstaande Engelschen van alle tijden bij gezet. Ook de onbekende soldaat uit den we reldoorlog vond temidden van de Vorsten van zijn land een laatste rustplaats. Links: VOOR BREI-LIEFHEBSTERS Deze vlotte mantel is gemaakt van hemelsblauwe wol. Er kan echter evengoed grove katoen gebruikt worden, daar de jas dan uiterst practisch voor sport of strand is, i Bovent Het is geen overbodige luxe, om bij een mantelpakje een aardige blouse te dragen, zoodat men er zonder jasje toch comme-il-faut uit ziet. Hiernevens een alleraardigste blouse van zwarte atlas met als fleurige noot citroengele stippel-strepen, Rèchtsf BALMASQUi COSTUÜM Als tegenhanger der overdreven gedi- HRHHMgIMHI' coleteerde balmasqué pakjes, die meestal totaal geestloos zijn. hier ■3X^3»JK 'twifc: eens een buitengewoon lot en aanlig kozakkenuniform. Indien dit a» i ||SgP^ gemaakt wordt van hel kleurig satijn met decoratieve randen zal JfjH het succes van de draagster zeker niet uitblijven, m

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13