dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Goering bij den Duce De Duitsche pers-campagne in Frankrijk Bedreiging van Malaga Blum spot met de Voetbalwedstrijd Duitschland - Holland Schacht toch naar Parijs? SPANJE Buiienlandsch Overzicht Duitsche pers campagne UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 ZATERDAG 16 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7901 Bevelen in Perpignan de communisten? Het Japansche Parlement Twee arrestaties in de Mattson-zaak De vliegrampen in Amerika Naar verlaging der tol muren HELDERSCHE COURANT Particulier en nog eens particu. lier. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani meldt uit Rome, dat het be doek van Goering aan Rome geheel van particulieren aard is. Hij is naar Italië ge komen, om korten tijd rust te nemen. De besprekingen omtrent het antwoord op de Britsche nota geschieden inmiddels langs gen normalen diplomatieken weg Andere be sprekingen ten aanzien van de hangende kwesties worden in de Londensche commis sie gevoerd. Het is logisch, aldus verklaart de redac teur van Stefani, dat Goering met de leiden de Italiaansche persoonlijkheden van ge dachten wisselt, doch deze gedachtenwisse- Jing Is bij normale .vriendschapsbetrekkin gen gebruikelijk. De Romeinsche correspondent van de „Ma- tin" daarentegen verneemt, blijkens een Reuter-telegram uit Rome, uit officieuse, ge woonlijk welingelichte bron, dat de gisteren tusschen Goering en Mussolini gevoerde be sprekingen bijna uitsluitend gewijd zijn ge weest aan den weerslag, welken het Spaan- sche conflict op Europa heeft. Een telefonisch onderhoud met Hitier. De correspondent meldt tenslotte nog, dat in den loop van vandaag de besprekingen worden voortgezet en dat Goering, ten einde deze voor te bereiden, een langdurig telefo nisch onderhoud heeft gehad met Hitier. In de „Ouvre" schrijft madame Tabouis, naar Havas uit Parijs meldt, betreffende Goerings reis naar Rome, dat deze naar de Italiaansche hoofdstad is gegaan, om Ita lië definitief in den Spaanschen burgeroor log te betrekken. Volgens haar heeft men de resultaten van het eerste onderhoud tus schen Goering en Mussolini reeds kunnen bemerken aan de hervatting van de aanval len der geheele Duitsche pers op Frankrijk, en is het duidelijk, dat, indien Hitier en Mus solini zouden besluiten, het Spaansche avontuur voort te zetten, zij vóór" alles'op aanemelijke gronden, het voorstel inzake het vrijwilligersverbod van de hand moeten wijzen. Men gelooft te Berlijn, dat het Duit sche antwoord waarschijnlijk vanavond of morgen in clezen geest zal worden opgesteld. De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft, naar een Havas-telegram uit Londen meldt, dat de Duitsche regeering door middel van Goering's bezoek aan Rome het door de Duitsche diplomatie na de on- derteekening van het Engelsch-Italiaansch accoord verloren terrein poogt te heroveren. Zekere punten van dit accoord hadden te Berlijn een gevoel van onbehaaglijkheid ver wekt. Vast staat, dat het wenschelijk scheen TOCH EEN GROND VAN WAARHEID? Havas meldt uit Berlijn, dat de hervatting van de anti-Fransche campagne in de Duit sche pers in diplomatieke kringen te Berlijn pijnlijke verbazing heeft gewekt. Van Fransche zijde is in een onderhoud met bevoegde Duitsche kringen gewezen op de moeilijkheden, die uit een dergelijke hou ding der Duitsche bladen kunnen voort vloeien. De Duitsche perscampagne richt zich in hoofdzaak tegen wantoestanden welke zich in de stad Perpignan (Zuid-Frankrijk) zou den voordoen. Dat hier toch niet alles in orde is, kan blij ken uit een artikel in het Fransche royalis tische blad 1'Action Fran<;aise, dat sedert ge- ruimen tijd felle kritiek oefent op de zwak heid door de autoriteiten in die streek tegen de communisten betoond. In zijn nummer Van Donderdagavond komt een bijdrage voor getiteld: „Wie beveelt te Perpignan?", waar in met vermelding van naam en plaats gevallen genoemd worden, die, indien zij juist zouden blijken, zouden aantoonen, dat °P tal van plaatsen bij de grens, de commu nisten het feitelijk gezag uitoefenen in plaats van de autoriteiten. Het blad zegt ook, dat de kamer van koop handel van Perpignan, door den naar Parijs ontboden prefect van de streek aangezocht °m mede te werken aan de tegenspraak van de berichten over die communistische actie, wel verklaard heeft, dat de Duitsche berich ten over den toestand in de streek grove ver gissingen bevatten, maar er aan toegevoegd heeft „dat helaas zekere beschuldigingen ten aanzien van het overlaten van de grenscon trole aan de communistische organisaties ge rechtvaardigd waren." Wij geven de mededeelingen van het Fran sche royalistische blad onder alle vooi be houd weer, een nieuw bewijs te leveren, dat de as Ber lijn—Rome intact blijft. Een door de „Times" uit Rome ontvangen telegram bevestigt deze veronderstelling. In dit telegram wordt gemeld, dat de bespre kingen tusschen Goering en Mussolini niet slechts gewijd zijn aan het opstellen van een antwoord op de nota inzake de vrijwilligers doch „aan een uitgebreide *estudeering van de mogelijke ontwikkeling in den algemee- nen toestand". GEEN COMMUNIQUÉ. Rome, 15 Januari (HavasA.N.P.)Geen enkel communiqué zal worden uitgegeven aan het einde van de besprekingen tusschen Goering en Mussolini, zulks op grond van het particuligre karakter van het bezoek. In Italiaansche kringen zegt men slechts, dat de besprekingen geloopen hebben over algemeene kwesties en actueele problemen en dat de algemeene internationale toestand overzien is. Hieraan voegt men toe, dat de gedachten- wisselingen in geen enkel opzicht wijziging hebben gebracht in den bestaanden politie- ken toestand en nogmaals bewijs leveren voor de voortreffelijkheid der Italiaansch— Duitsche betrekkingen. De besprekingen hadden niet ten doel spe ciale overeenkomsten tot stand te brengen, die reeds bestaan en „absoluut volledig en doelmatig zijn." Vanmiddag is op het kapitool een schitte rende receptie gegeven ter eere van Goering en zijn gevolg. Talrijke Italiaansche per soonlijkheden waren hier aanwezig. Er werd een concert ten gehoore gebracht, waaraan werd medegewerkt door Gigli en mevr. Gina Cigna van de Opera te Rome. De zitting wordt 21 dezer hervat. De zitting van het Japansche Parlement zal 21 Januari a.s. na het Nieuwjaarsreces worden hervat. Het schijnt dtt de politieke partijen geen actie tegen de Regeering zul len beginnen, zooals de dagbladen hebben aangekondigd. Zooals men weet voorspelden de bladen, dat de politieke partijen de Re geering beschuldigen zouden verantwoorde lijk te zijn voor het mislukken van de bui tenlandsche politiek, vooral ten opzichte van China en de Sovjet-Unie. De grootste partij in den Senaat, de Ren- kyukai en de hierop volgende partij, de Ko- seikai, zijn overeengekomen deze kwestie voorzichtig te behandelen. Ook de Min- seito, de grootste partij in het Lagerhuis, heeft besloten een dergelijke houding aan te nemen. Alleen de Seiyakai, op een na de grootste partij in het Lagerhuis, verklaart de Regeering verantwoordelijk te achten voor het mislukken*van de buitenlandsche politiek. De kieeren van het vermoorde kind gevonden. Op jacht naar de ontvoerders van den kleinen Charles Mattson, heb ben Amerikaansche detectives, naar United Press meldt, in een verlaten hut, vijf mijlen ten Zuiden van Everett, de kieeren van het ver moorde knaapje gevonden. In dezelf de hut vonden zij ook een bundel mannenkleeren, die, naar men ge looft, aan de ontvoerders behoorden Inmiddels zijn in verband met de ze moord-affaire twee mannen gear resteerd, die aan het in den steek- brief opgegeven signalement beant woorden. Te Caspar in den staat Wyoming werd een landlooper, Edward Wachowicz ge naamd, in hechtenis genomen. Na hem aan een uitgebreid verhoor te hebben onderwor pen, deelde de politie mede, dat Wachowicz geen samenhangend relaas kon geven over de plaatsen, waar hij den laatsten tijd ver toefd heeft. Een, tweede arrestatie werd, zooals reeds gemeld, in Sacramento verricht. Men nam daar een voormaligen verpleegde van het krankzinnigengesticht te Washington in hechtenis, die heeft toegegeven, dat hij dr. Mattson, die hem indertijd behandeld heeft, als geneesheer kent. Merkwaardig is, dat deze man sporen van krabben in zijn ge zicht heeft. Een vrouw in San José (Californië) die een foto van den voormaligen strafgevange- ne, Fred Haynes, onder het oog kreeg, ver klaarde, dat deze sterk leek op een man, die in de omgeving van Everett een klein huis gehuurd heeft. De politie stelde onmiddellijk pogingen in het werk, om Haynes op te sporen, doch deze verscheen uit eigen beweging op het politiebureau in Seattle en verklaarde daar,' dat hij met de Mattson-affaire niets uit staande had. Het „Hamburger Tageblatt", dat in de kringen der Hamburgsche exporteurs veel gelezen wordt, beschoüwt, naar Havas seint, het communiqué, waarin werd mede gedeeld, dat dr. Schacht niet naar Parijs zal gaan, nog niet definitief. Het blad schrijft o.a.: „Het is heel goed mogelijk, dat Schacht tijdens de aangekondigde econo mische onderhandelingen toch nog naar Parijs gaat. De reis van Schacht zou plaats vinden op het moment, waarop de bespre kingen der deskundigen voldoende gevor derd zijn". NOG SLECHTS 25 K.M. VAN DE STAD VERWIJDERD! United Press seint uit Gibraltari Bij de voortzetting van hun grootscheep- sohe offensief in Zuid-Spanje hebben de opstandelingen de kustplaats Guenirola, wel ke op 25 kilometer afstand van Malaga is gelegen, bereikt. Het gisteren door hen be zette Estepona hehben zij reeds 50 kilomter achter zich liggen. In La Linea en Algeciras zijn omvang rijke transporten van gevangen genomen roode soldaten aangekomen. Volgens uit Gibraltar binnengekomen be richten, woedt een hevige strijd om de ha venplaats Marbella, dat ongeveer in het midden tusschen Esepona en Fuengirola is gelegen. De opstandelingen vallen de Regeerings- troepen die Marbella verdedigen met groote energie aan en zijn op het oogenblik bezig huis na huis van scherpschutters te zuive ren. Voorloopig hebben zij slechts een deel van hun troepen in het gevecht gebracht, terwijl het gros reeds voor de poorten der stad is gearriveerd. De opperbevelhebber van de opstandelin gen in het zuiden, generaal Queipo de Llano, heeft aan boord van den kruiser „Cana- rias" Algeciras verlaten, om zich naar het tooneel van den strijd te begeven en daar persoonlijk de leiding van de operaties op zich te nemen. Duitsche en Italiaansche steun aan Franco! Volgens in politieke kringen te Londen in omloop zijnde geruchten, moet het groot- soheepsch offensief van de nationalisten tegen Malaga, onder commando van generaal Queipo de Llano, in verband worden ge bracht met den Duitschen en Italiaanschen steun aan generaal Franco. Het heet, dat Franco door inneming van Malaga, niet al leen zijn eigen troepen een moreelen rugge steun wil geven, doch ook Duitschland en Italië een tastbaar bewijs wil leveren voor de bekwaamheid van zijn mannen, om beide staten tot verdere steunverleening te bewe gen. Aanslag op kolonel Cascajo De voormalige civiele gouverneur van Ba- dajoz, heeft naar uit Madrid wordt geseind, nan het Madrileensche middagblad „Clari- dad" telegrafische een aantal bijzonderheden verstrekt over een verijdelden moord aanslag op den officier, die het commando voert over de witte troepen in Cordova. „Kortgeleden, aldus de gouverneur, is te Castuera een zekere Alfonso Velero aa' komen, die uit de streek van Cordova kon ontvluchten. Hij deelde mede, dateenige dagen geleden kolonel Cascajo, commandant van de nationalistische troepen in Cordova, ternauwernood aan een aanslag op zijn leven is ontsnapt. De aanslag was beraamd door een groep kanonniers, dieeen opstand wilden ontketenen, teneinde de controle over de stad te krijgen. De aanslag zou uitgevoerd worden tijdens een feest, doch werd een paar minuten van te voren ontdekt. De ka nonniers, zestien in getal, werden terech steld." Naar het Regeerings-agentschap Febus meldt, zou ook op generaal Queipo de Llano een aanslag beraamd zijn geweest, na ont dekking waarvan twintig personen, die bij het complot betrokken waren, voor 't mee- rendeel officieren, zouden zijn gefusilleerd. Verstrekking van benzine- Een correspondent van de Unipress is erin geslaagd, een en ander te weten komen om trent de hoeveelheden benzine, die dagelijks aan de gezantschappen te Madrid worden verstrekt. De gezantschappen van de Vereenigde Sta ten, Haiti en Ecuador, krijgen elk tien liter, België en Engeland twintig liter. Paraguay en Oostenrijk dertig liter. Argentinië, Chili, Cuba en Mexico veertig liter, Roemenië vijf en tachtig liter en Noorwegen honderdtwin tig liter per dag. De gezantschappen gebruiken de benzine voornamelijk, om per auto levensmiddelen aan te voeren voor de onder hun bescher ming staande personen. De benzine wordt verdeeld door een comité, aan het hoofd waarvan de consuls van Noorwegen en Roe menië staan. Dat aan de Vereenigde Staten zoo'n ge ringe hoeveelheid wordt verstrekt vindt zijn verklaring in de omstandigheid, dat zich bij na het geheele personeel van het Ameri kaansche gezantschap zich in Valencia be vindt. De Chileensche regeering heeft den Volken bond een nota doen toekomen, waarin zij de aandacht van den raad vestigt op den toe stand van de personen, die de wijk hebben genomen in de Madrileensche ambassades en legaties. Zij verzoekt den raad, op de agenda van de raadszitting, die 21 Janauri a.s te Genève geopend zal worden, het probleem der toe vluchtsoorden in ambassades en legaties te Madrid te plaatsen. FRANSCHE ACHTERDOCHT OVER HET BEZOEK VAN GOERING AAN ROME. Frankrijk volgt steeds met achterdochtige belangstelling de Duitsche politiek, want hoe vurig het ook wenscht, terwille v. d. vrede, een nauwere samenwerking met Duitsch land te verkrijgen, er is tusschen beide lan den geen open spel. De buitenlandsche t>oli- tiek van onzen tijd is vol duistere elemen ten, een spel achter de schermen dat het on derling wantrouwen slechts doet toenemen en mede de oorzaak is van de waanzinnige bewapening. De Duitsche minister-president, Goering, op een na de machtigste in het Duitsche rijk, brengt, zooals men weet, op het oogenblik een bezoek aan Rome. Men tracht het in Duitsche, zoowel als in Italiaansche kringen, voor te stellen of dit bezok van particulieren aard is, maar het feit dat Goering eenige langdurige gesprekken heeft gehad met Mus solini, doet met recht veronderstelen dat aan dit bezoek een sterk politieke kant zit. De Nw. Rott. Crt. schreef gisterenavond o.m.: Terecht of ten onrecht ziet men in Goering's bezoek aan Rome een po ging van Duitschland om Italië te bewegen tot het volhouden van een krachtige interventiepolitiek in Span je, tot hef scheppen min of meer van een tegenwicht tegen het Britsch- Italiaansche gentlemens agreement, voorzoover dat er toe mocht leiden Italië tot een toegeeflijker politiek in de Spaansche kwestie te bewegen. Het is dus begrijpelijk dat Frankrijk ach terdocht koestert en het is natuurlijk mevr. Tabouis, die zich in 1'Oeuvre tot tolk van die acherdocht maakt, door o.m. te wijzen op de herleving van de Duitsche perscam pagne tegen Frankrijk, die het resultaat zou zijn van de gesprekken tusschen Goering en Mussolini. t Voorts schijnt zij te verwachten, dat do heeren te Rome zullen zoeken naar aan neembare motieven voor een weigering in zake het staken van het zenden van vrij wil ligers. Frankrijk, dat zich gehaast heeft met een wetsontwerp daartoe, zal met de toepassing ervan wachten tot ook de an deren zoover zijn, zoodat het vrijwilligers verbod als men er ooit toe komen zal gelijktijdig zal worden ingevoerd. De achterdocht van Frankrijk tegenover Duitschland strekt zich echter veel verder uit dan tot het Spaansche geschil. Dat blijkt ook duidelijk uit de commentaren, welke gewekt zijn door de geruchten over de oeconomische onderhandelingen, die voor de deur staan. Kortweg gezegd komen deze daarop neer, dat Duitschland's houding op oeconomisoh gebied zoo volkomen afhan kelijk is van de algemeene politieke houding van dat land, dat politiek en oeconomie niet meer te scheiden zijn en dat, alleen al om politieke redenen, oeconomische conces sies aan Duitschland slechts mogelijk zijn als dat land daar politieke concessies te genover plaatst. Het zal waarlijk nog heel wat voeten in de aarde hebben voor dat beide landen el kaar vinden en toch is dit zoo noodig voor de bestendiging van den vrede in Europa en het is ook de ernstige wil van Frank rijk, zooals we hierboven reeds schreven om tot een vergelijk te komen met Duitschland omdat men daar eveneens diep begrijpt dat een nieuwe oorlog voor geheel Europa een ontzettende ramp zou zijn. Door het regelen der vrijwilli- gerskwestie willen wij de vrede in Europa bewaren. Gistermiddag om drie uur is de Fransche kamer bijeengekomen, om het wetsontwerp dat de regeering machtigt alle maatregelen te nemen, die noodig zijn om vrijwilligers te beletten naar Spanje te gaan, te behan delen. De vergadering werd gepresideerd door Herriot. Op de regeeringsbanken had den ministerpresident Blum en de minister van buitenlandsche zaken Delbos plaats ge nomen. Nadat de rapporteurs het woord hadden gevoerd kwam minister-president Blum aan het woord. BLUM Hij zeide dat de regeering de kamer alle inlichtingen wil geven over het wetsont werp. Het wetsontwerp is een gevolg van het verlangen van de regeering naar vrede. De regeering wenscht niet dat de burgeroorlog voortduurt en daarmede de verwarring en de strijd in Europa. Blum herinnerde aan den stap, die de Fransche en de Britsche regeeringen in de hoofdsteden v. de betrok ken landen gedaan hebben, teneinde onmid dellijke bemiddeling en controle op de le veringen van wapens en de zendingen van vrijwilligers te verkrijgen. Aangezien de vrij willigers den 2-isten December bleven toe- stroomen, deden Frankrijk en Engeland op nieuw een stap in het begin van deze maand Berlijn, Moscou, Rome en Lissabon zonden een antwoord waarin zij hun principieele be reidheid te kenen gaven, maar Londen heeft evenals wij haast om tot daden over te gaan. Blum deed opmerken, dat de Fransche re geering Londen heeft laten weten onmiddel lijk te kunnen handelen met betrekking tot het vertrek van vrijwilligers. Het gaat er om Europa buiten een oorlog te houden. Blum zette vervolgens uiteen, dat het ging om nationale maatregelen in het kader van een internationaal plan, doch dat het niet de bedoeling was om daarmede de internationale controle op te geven. De Fransche regeering wacht met ongeduld op deze controle, die haar loyaliteit duidelijk zal maken en van iedere verdenking zal bevrij den. (Applaus). De regecring te Londen werkt een eenvou dig plan voor deze controle uit, doch het moet snel gaan. Er is reden om te hopen, dat na het antwoord van Rome en Berlijn een overeenkomst bereikt zal worden. Wij zijn gereed deze overeenkomst te aanvaarden, zonder uitzondering te maken, en vervolgde Blum, een toespeling makend op de jongste Duitsche perscampagne met inbe grip van dat gedeelte van ons land, dat aan ons gezag ontsnapt is. (Hila riteit.) Blum zette vervolgens uiteen, dat het wets ontwerp de regeering slechts voor een be perkten tijd machtigingen geeft. Het geeft'de regeering de mogelijkheid om op soepele wij ze de moeilijkheden, in samenwerking met de andere mogendheden te regelen. Wederom een passagiersvliegtuig verongelukt. Gemeld wordt uit Los Angeles, dat op nieuw een vliegtuig verongelukt is, thans een dat naar Ohio was vertrokken. Men ge looft, dat de bestuurder en een passagier om het leven zijn gekomen. Vermist vliegtuig gevonden. 9 inzittenden verbrand. Te Playa Vicente (Vera Cruz) heeft men de wrakstukken gevonden van een vlieg tuig van de lijn Mexico-Merida, dat sedert eenige dagen vermist werd. Het toestel was verbrand en de negen inzittenden waren verkoold. In een rapport van een speciale commissie van de vereeniging van Britsche kamers van koophandel wordt geadviseerd tot een voor- zichige herziening der handelsverdragen met de Scandinavische landen, de Oostzeestaten en Polen, met toestemming der partijen of na voorafgaande opzegging der verdragen. Het uiteindelijke doel, zoo wordt verder in het rapport gezegd, is de verdwijning der contingenten en van de beperkingen op het handelsverkeer, zoodat slechts redelijke douanerechten overblijven. Bij het voeren van onderhandelingen over nieuwe verdra gen, zal al het mogelijke gedaan moeten worden, om voorwaarden te scheppen die een uitbreiding van het handelsverkeer mo gelijk maken. Per WACO ZONDAG 31 JANUARI naar den te Dusseldorp - Retour f 5. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Stadionkaarten verkrijgbaar. Inlichtingen Reisbureau WACO,, Kanaal- weg 137, Tel. 773, Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1