De Brabantsche Brief Het Agrarische vraagstuk in Amerika van Dré Heeft Amerika weer hoop 1 Duitsche aankoopen in Joego-Slavië Overstroomingen in Amerika Ulvenhout, 11 Januari 1937. Amico, Eindelijk dan toch 'n helder vinterke! Einde- ijk nou ja. Bij manier van neggen, want veur Driekoningen is nie anders dan natten duister te verwachten. Het zonneke mot eerst tot de laagste schreef gepas seerd zijn, aleer 't de lochten pro per kan gloeien! En d' eerde glorifieeren mee de witte glan- zings van 't nieuwe licht, dat uit den strak- ken hemel beeft. Gistermorgen, als Trui naar de Hoogmis was, stond den Zondag in ons huiske te glo ren als 'n wit festijn. Den blaauwen smoor van m'n pijp stond in den huis als 'n deur- chijnend plafond. En op den witten muur schaduwde in nuggendans de warmte van de zachtgloeien- de plattebuis. 't Was stil. Op den erf roerde geen windeke. Alleen wat kippenlawijt tokte deur den stillen Zon dagmorgen. De velden achter mijnen erf ver- levelden in witten zonneschemer en aan nd van die velden floerste de hreeje, pastel- daauwe streep van de bosschen. Kleuren- vonderen zijn al gebeurd in den buiten, die veer opgerezen is, uit der. kleffen duister van den Advent, 't Nieuwe jaar huivert in witten zonnegloei van de liooge lochten. Het lorre eikenblad, hard lijk porcelein, vlamt 'n bruine kleuren deur de heggen. De Mark, ólaauw als Maria's kleed, bestikt mee gou wen zonnegit kloddert hoorbaar deur dé ristalijnen stilte. Kleur, kleur van 'n teer- eid, die ge denkt dat z' aan oew vingers al gaan hangen, kleuren zoo zacht als stuif- ueel poeieren deur den wintersche buiten, vaar nou en dan werendig al 'n voorjaars- mrke te bespeuren is! 't Was n' lekker, smeuïg uur, dat Zondag- morgenuur bij de plattebuis, alleen mee de tilte en den klokketik; 'tzonneke in den iek en 't kachelvuur tusschen de knieën. Zo'n uurke van rust, dien ge kneeën kunt, lat de „blazen" tusschen oew vingers bui len. Ge kunt zo'n uurke goed gebruiken. Veur oew karkas en veur oew zielement, dat alle- ei den Zondag vieren wil. Daaraan dezelfde >ehoefte heeft. Te naauw zijn die twee ver- ionden, dan dat anders mogelijk is, al wordt lat veul gedocht! Ziel en lichaam, gedra gen zich, als 't vuur en de kachel. Brandt t vuur fel, de kachel gloeit. Smeult 't vuur, le kachel wordt koud. Gaat 't vuur uit, de cachel is dood! 't Gaat mee malkaar op-en-neer. Den geest, 't zielement zoogenaamd „ontspannen" mee uren bovenmatigen snort, is de groote gek kigheid van deuzen tijd! 't Spant den geest zóó in, 't overspant 'm zoo, dat. voetbal-scheidsrechters niet ze ker van d'r leven meer zijn! Overspannen lichamen, overspannen geesten! Want: 'n gloeiende kachel is niet te denken zonder 'n laaiend vuur Maar allez, 'k ga geenen preek veur Zondagsrust houwen, 'k heb andere dingen op m'n plan staan veur dezen brief! 'k Wilde alleen maar zeggen: na de afge- loopen, drukke week, dreef dieën amberen Zondagmorgen als zoeten olie over de moeie plekken in m'n zielement. Was den kneebaren rust als zalf veur 't moeie karkas. En dan vond ik. tusschen de kranten 'n oranje boekske, 't Ulvenhoutsche feestpro gramma; Trui scheen 't gereed te hebben gelegd, om 's middags nog 'ns deur te bla ren; ge weet: Trui is zwaar, zwaar monar chistisch. Ge moest 'ns weten, wat ze uitge- staan heeft mee dieën troonsafstand van den Edward. Ik beloof oe, hij mocht den hemel op z'n bloote kniekes bedanken, dat z'n Moeder Mary van Engeland en nie Trui van Ulvenhout was...! Neeë, onder Trui was 't nooit zoo wijd gekomen! En schudt nou nie zoo mee oewen kop, amico! Ziit gij veer tig ajren mee Trui getrouwd of ik? Ik ken heur kracht man! Ojeeja! Trui zal efkens uit den weg gaan veur madama Sirnpson Veur geen tien, als 't hetiren zoon betreft. De Gouwen Koets? Toen ze 't prenteke op differente manieren in de krant had ge zien, heeft ze 'r 's nachts van gedroomd. Fn den anderen morgen heeft ze veurgedaan, hoe ze ons prinseske uit de koets had zien schappen. Kek, zoo, zee ze. En ze verschrikte heuren denkbeeldigen bruids'boekee, den dito-sluier, klom op de stoof, de gouwen koets dus, en toen stapte ze mee aanmin nige weerdigheid van de stoof, boog, (keek dus den verkeerden kant op) en liep teugen de warme plattebuis aan..! En toen...? „Censuur", zal 'k maar zeg gen! Maar ik hen den stal ingerend en heb daar mee m'n vuisten teugen den muur staan timmeren, want ik wist van 't lachen geenen raad! Afijn. Ik zee: ik vond dan 1 boekske van de Ulvenhoutsche feesten; allebei, boekske èn feesten geregiseerd deur den Fielp. En als ik 't zoo op m'n dooie gemakske 'ps deurblaarde, al tij 'n aardig werkske na 'n feest (programma's zijn 't aardigst na de uitvoeringen naar mijn idee) dan ontdekte ik daar ineens, da 'k in 't Eere-Comité had gezeten. Nouja, den Fielp zou nie in de politiek zitten, als ie z'n dorp nie beschouwen zou als zijn eigenste schaakspul, waarop ie de stukken verzet, sjuust zooals hum 't belieft en plaziert. Eiken politieker is 'n klein dictatorke en daarom is 't zoo moeilijk om groot-dictator te worden. Ge mot eerst 'n tienduuzend dic- tatorkes mee huid en haar opfreten en daar is 'nen grooten „slaaiemmer" veur noodig. Verder zag ik, dat den Fielp z'n eigen aan den ouwen stempel had gehouwen veur wat de Volksliederen betreft. „Wien Neerlands Bloed" veurop en dan pas „Wilhelmus". Neeë, nieuwe modes gaan er hier nooit zoo greet in .Vandaar ook, dat wij veul modes kunnen -overslaan. Want 't ouwe komt altij weer terug als de nieuwste mode! Wij voelen er altij nog meer voor om te „roemen den onverbreekb'ren band tusschen Vorstin en Vaderland", dan te „eeren den Coninck van Hispanjen", die ons rustig de klompen kan kussen! In 't boekske staat nog 'n lied, waar ik den Fielp op aankijk. Hét is getiteld: „liet Koninklijk jacht vaart uit". (Wijze „De Zilveren Vloot") 't Eerste couplet zal 'k oe efkens voorzin- gen. „Heb je al gehoord van 't Prinselijk paar, Waar wij zooveel van houen, Dat viert feest: de lieve Prinses Ging met haar Prins Bernhard trouwen! Nee maar! 't Is waar! Jazeker is het waar! De huw'lijksboot ligt rêe, nu kiest ze volle zee En aan de kade juicht Holland mee! (bis) Er zijn nog twee coupletten en 't heele lied slaat tenslotte op 't trouwcadeau, 't schip! En 't is dèftrom, da 'k er den Fielp op aankijk. Want als hier 'nen jubilaris is, wat nog al 'ns voorvalt op Ulvenhout, dan dicht den Fielp bij t' cadeau altij 'n symboliek vers. En dan is de heele week, dat 't vers in den maak is, zijn brood nie te froten! Want den Fielp heeft dit met veul dichters gemeen: hij dicht schoon, maar moeizaam! Schoone geesteskinderen, zware bevallingen. En., z'n brood is slechts geweest voor ver lojen week. Trui hééft 'm don bons gegeven. Wat baar toch nie helpt.' want den Fielp komt tóch terug en legt z'n broojen dan de perste dagen na den bons, stiekum op de regenton. En Trui? Wel die vergeet 'nen anderen'bakker aan te stellen en is dan blij de broojen op de regenton te vinden! Neeë, wat dat betreft: Trui zit sjuust zoo stevig aan den Fielp z'n brood getrouwd, als aan mijn kapotte sokken! Want van den eersten dag van trouwen af, brocht den Fielp z'n brood. Mee dezelfde hardnekkig heid als waarmee ik m'n sokken verslijt in m'n klompen, heeft ie dat nou 41 jaren ge daan en zoo'n 41 jaar veegt ge maar nie uit, mee èènen grooten bek van Truië! Daar is meer veur noodig. Minstens één uitvaart, amico! Maar om op 't feest terug te komen, den korten inhoud van 't boekske luidt! Januari, 2.30 uur: Te Deum in Kerk. 7 Januari, 8 uur: Klokkengelui. 9 uur: Boomplanting in het Ulvenhoutsche Bosch door den EdelAchtb. Burgemeester. 13. uur: Ringsteken op 't Hoekje. Wedstrij den in het dorp en Nieuwe Dreef. 2 uur: Kindermatinee: Zang, film, tractatie. 0 uur: Prijsuitreiking in de „Gouden Koe". 7 uur: Opstelling fakkeloptocht bij de Jon gensschool. Ge ziet dit is de officieële opsomming van den feestgids, er was zoo nog al iets gaande op ons dorpke. Want ge mot 'nen Brabantsche feestgids zóó lezen: daar ge beurt buiten den gids om, gewoonlijk veul meer, dan vermeld wierd! B.v. om maar te beginnen bij meneer Pastooi; eigens!. Gisterepniiddag had den Fielp het er nog over, onder "t Ka'artspul, in de „Gouwen". „Nog nooit", zee-trie: „nog nooit is de kerk zóó vol gewiest, as op den Trouwdag. (En dat wil hier iets zeggen, amicö!) Meneer Pastoor bad ons verrast mee 'n Mis-met-assistentie! D'n Kuster", zee don Fielp: ,ad 't ook nooit zoo meegemokt! En daarom heeft den Driek aan meneer pastoor gezeed: ad me toch renten laten op-alen veur de stoelen!" (Ge mot weten, d'n Drielc hbeft procenten van wat le ophaalt!) „En", zee den Fielp: „hij zou 'nen goeie ge mokt ebben jongens? D'n bakker komt over 't feest niet uitgesproken! Wij, wij hebben 'm gisteren 'n paar keer tot de orde motten roepen van 't kaartspul. Da's ook nog nooit gebeurd! „En wa zeg gen guilie van mijnen haanspraak teugen den Burgemeester en den Outventer bij de boomplanting? Was ie effe tof? Ik docht zoo, ik docht, ik sleep er ok nog efkens me neer pastoor bij, docht ik, want die heeft 'n plumake verdiend. En al ad ie nie veul te maken mee dieën boom, de kwestie is deus, ik docht, ik laat meneer pastoor veur niks meerijen, docht ik. Was ik effen op dreef? Jongens, ik voelde me zoo rustig, zoo sterk ee! En wat 'n spontanerige fielsetaties kroeg ik, zagen guilie da?" ,,'t Was 'n redevoering," zee den Blauwe: „om koud van te worren!" „Ozoo! Ik eb ge-oord, nie over zabberen verder, da 'k meneer pastoor kolossaal ge troffen eib!" „Getroffen?" vroeg den Tiest streng! „Ja. Z'n, z'n, z'n gemoed tenminste." (D'n Fielp kreeg er 'n traan van in z'n oogen). Ja, amico, die feestprogramma's vermel den hier altij maar de kleinste helft! B.v. „Fakkeloptocht". Wat zee dat? Niks! Maar hier was 't dat den Fielp veur „de" verrassing gezorgd had. Dat had ie stiekum gehouwen. Maar op 'n oogenblik, allee! Daar stond, onder 'n zee van licht (meneer pastoor had voor de verlichting gezorgd.' daar stond op 'n oogenblik de heele Har monie op 't Kerkplein, teugen de Kerkdeu ren aan en midden op het plein stond... in levendon lijve., het Prinselijk Paarl Nou den Fielp: Halle menschen vonden dit moment schitterend Veural mijnen haan- spraak; ging er in as peperkoekI Ds men schen vonden 't zeer oogstaand! Speciaal Mevrouw X en de dochters van den Sjors ebben na mijn haangeving dit hallemaaJ voor malkaar gebokst. Moeite noch kosten ebben ze gespaard! Was t nie schoon. Allee, drinken jullien og maar ns uit, dierbare schaafloopers!" (Hij begint wee heel goed te praten, amico!) Afijn, ik an mee geen duvelsoh geweld alles opschrijven. Want toen om tien uur t feestprogramma was afgewerkt, toen zijn we eigenlijk pas begonnen te feesten. En als ik dat nou op ging schrijven, dan was ik vannacht nóg nie klaar en... in Holland snappen ze dat toch nie! Daar heb ik 'n stel van honderd jongelui ontmoet, dat liep gezamenlijk te., tellen! Bij tien steeg de vreugd telkens ten top. 't Was toen negen uur en 't regende geluk kig. Want stel oe veur, dat ge zoo de hon- derdduuzend mot voltellen. De feestvreugd om de 10 tellen wierd n drama in 10.000 bedrijven...! Veul groeten van Trui en als altij, geen haarke minder van oewen t a. v. DBé. Waar de zandstormen ontstaan. Een groot nationaal gevaar. i' V Meer dan 2500 km. hebben wij reeds op Amerikaanschen bodem afgelegd, als het meest westelijke punt van den reis te Kan sas City ongeveer in 't midden tusschen de beide oceanen bereikt wordt. Op onzen tocht leerden wij tot nog toe naast eenige noodlijdende gebieden vooral de beste agra rische districten van Noord-Amerika ken nen. Vergelijkt men den toestand met dien van het jaar 1932, toen ik voor het laatst in deze streken verbleef, dan valt ook op het platteland evenals in do steden een econo mische opleving waar te nemen. Tengevol ge van de droogte ,van de laatste jaren is weliswaar de veestapel aanzienlijk kleiner geworden, maar van de geldzijde gezien schijnt het den farmers niet slecht te gaan. In ieder geval is de vrees voor de crisis ver dwenen. Op het tweede gedeelte van onzen ontdek kingstocht "zullen wij ons met ernstige pro blemen bezighouden, problemen, die ook door een tijdelijke „goede conjunctuur" niet opgelost kunnen worden. Het behoud van den vruchtbaren bodem is voor het Noorde lijk (Ioq.1 van de Veréenigde Staten en Capa da ve8F mTi^der* een pëóbleem narf \?SHr 'hef zuiden en het westen. Bij een sterke specia- liseéring op den veeteelt krijgt de bodem ten slotte dat terug, wat men eraan ontnomen heeft, maar geheel anders is de situatie in de gebieden van eenzijdigen verbouw van landbouwgewassen. De 'vernieling van den bodem, die bovendien in de U.S.A. door in werking van het klimaat water en wind versterkt wordt, heëft in een zoo snel tempo plaats, dat de beste landbouwdeskun digen in deze ontwikkeling een groot natio naal gevaar zien. 1 Op de Great Plains. Om een van deze gevaren, het wegwaaien van de vruchtbare aardlaag, te leeren ken nen, willen wij in den geest een uitstapje maken naar de nog verder in het westen gelegen „Groote Vlakten "(Great Plains). De V.P.B. correspondent maakt een uitstapje naar de Great Plains in't westen waar de Wild West romantiek haar oorsprong lond. Thans zijn het de voor naamste bronnen van de Ttund- vleeschvoorziening. Ik ben daar eenige jaren geleden geweest, toen de verbouw van tarwe zich met behulp van de nieuwste technische uitvindingen, tractoren en maaimachines, tot op een hoog tepunt had gewerkt en de wereldmarkt van dit gebied uit, steeds sterker werd gedrukt Een overzicht over de agrarische problemen van Noord Amerika ware onvolledig, indien ik niet in groote trekken de geschiedenis yan dit landschap tusschen 't midden-wes ten en bet Rotsgebergte zou uiteenzetten. 5Als' .(Groote Vlakten" beschouwt men het gebied, dat zich uitstrekt tusschen den Msten lengtegraad en het Botsgehergte. Al leen in de U.S.A, heeft dit gehied in Noord- duidelijke richting reeds een uitgestrekt heid van ongeveer 2500 k,m. Maar ook in Ca na da zetten de Vlakten zich nog over een af Aand van vele honderden kilometers voort. Dit land wordt gekenmerkt doo'r drie bijzonderheden n.l. het ontbreken van hoo rnen de betrekkelijke vlakte van den bodem en het gebrek aan water. Daardoor en ook door de enorme nfstanden waarop de verbruiksmarkten zijn gelegen zijn de agrarische mogelijkheden tot zeer bepaalde gewaftsen beperkt. Tot ver in de „Groote Vlakten" strekt zich in het Noorden de Canadeesche en Amerikaansche „zomertar- we-zone" in het midden de „wintertarwe- zone" en in het zuiden de „katoenzone" uit In het uiterste zuiden bestaan weinig moge- ZONDAG 17 JANUARI 1987. Hilversum I. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.30 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 „Van staat en maatschappij", causerie. 10.00 Zondagsschool. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Orgelspel. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Ensemble Jetty Cantor en Orgelspel. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest en solisten. 4.05 Mannenkoor „Caecilia". 4.25 AVRO-Dansorkest. 4.55 Sportberichten ANP. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, 6.20 Gramofoonplaten. 7.00 Populair programma, m.m.v. de Ramblers en solisten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 AVRO-Dansorkest, Omroeporkest, Revue koor en solisten. 9.30 Radiotooneel. 10.20 Radiojournaal, 10.35 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Vervolg Kovacs Lajos. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Causerie „De Intern. Bidweek". 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 De Band tusschen Koloniën en Moeder land. 3.00 KRO-Melodisten m.m.v. solist en gramo foonplaten. 4.25 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewjjdemuziek (gramofoonplaten). 5.20 Geref. Kerkdienst. Hierna. Gewijde muziek (gramofoonplaten). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Onder de Pygmeeën van West- Equatoriaal Afrika". 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 Gramofoonplaten. 9.00 Muzikale causerie. 9.15 Sted. orkest Maastricht. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 18 JANUARI 1937. Hilversum I. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 „Melody Circle" en gramofoonplaten. I.001.45 De Flierefluiters, m.m.v. solist. 2.00 Pianorecital. 2.40 Gramofoonplaten. 3.05 Gramofoonplaten en lezing: „Boek en schoonheid". 3.30 Gramofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Ensemble Cor Meylink en gram.platen. 6.30 Muzikale causerie met illustratie. 7.10 Veiligheidskwartiertje. 7.30 De Krekeltjes en gramplaten. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten A.N.P, 8.10 Zangvoordracht. 8.40 Voordracht. 9.00 VARA-Groot-orkest en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 De Ramblers. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 1.15 Zang en piano. 2.00 Schooluitzending, 2.35 Gramofoonplaten. 3.003.40 Causerie over Kamerplanten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Chr. Kinderkoor „Jong Holland". 6.00 De Vedelaars. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage Amsterd. Chr. Jeugdcentrale. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 „De onrechtmatige overheidsdaad", cau serie. 9.30 Het Nederl. Sextet. (Om 9.55 Berichten A.N.P.). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hierna Sluiting: Schriftlezing. lijkheden tot akkerbouw, hoofdzakelijk ten gevolge van de groote verdamping. In dit gebied, vele tientallen malen grooter dan Nederland, hoeft in den tijd van 1925 tot 1930 een ongekende ontwikkeling plaatsge vonden. Hier zijn de „graanfabrieken" ont staan, waarover men zooveel gehoord heeft Eerst door de tractoren en door de maai- en dorschmachines is dit land geschikt voor den akkerbouw geworden. Er zijn hier be drijven, waarvan de eigenaars honderden kilometers van hun farm verwilderd in de steden wonen en slechts naar hun land gaan utn te zaaien en te oogsten. Dikwijls worden, duizenden morgens land met behulp van de machines door een of twee menschen be werkt. Na groote successen in de jaren 1924 —1929 is een zware crisis over dit land uit gebroken en het optimisme van deze mon- schen, die bier hun geluk zoehten, is in het diepste pe:*imisme veranderd. De natuur schijnt zich te wreken, zij verzet zich er tegen, dat de mensch haar uiterlijk veran dert. Wordt de natuurlijke grasmat verwij derd en de bodem door liet ploegen los ge maakt, dan ontstaan in dit land met zijn winden welke nergens gebroken worden de zandstormen, die in korten tijd vernielen, wat de natuur in millioencn jaren heeft op gebouwd. De Amerikaansche oostkust, die meer dan 2000 km. van deze streek verwij derd ligt, werd herhaaldelijk verduisterd door de zandmassa's die de wind met zich voert. Hier heeft de natuur den Amerika nen, die tot nog toe onbekommerd hun ak kers bebouwden, een waarschuwend teeken gegeven. De catastrophen van de laatste ja ren hebben een zoo diepen indruk op de openbare meening gemaakt, dat men waar schijnlijk in de toekomst wel voorzichtiger te werk zal gaan. Waar eens de buffels graasden De „Groote Vlakten" zijn een land-' schap, waar de enorme veranderingen, die zich in Amerika voltrokken hebben, wei zeer aanzienlijk waarneembaar zijn. On geveer 70 jaar geleden graasden hier nog de kodden buffels en de Roodhuiden op hun flinke paarden waren de heerschers van het land. Toen nu de eerste spoorwe gen het niemandsland doorkruisten en de blanke man in steeds grooter aantal ver scheen, was het afgeloopen met de buffels. De prairies met bun voedzame grassen dienden den veehouders tot weide voor hun dieren. Daar riviertjes en meertjes iu deze droge streken zeldzaam waren, be hóórden bloedige botsingen en ruzies tot de dagelijksche dingen. Er ontwikkelde zich de eigenaardige wettelooze toestand, die als „Wildwestromantiek" in onze voorstel lingen leeft. In de droge prairies voldeden de rechtsprincipes, die men uit het geze gende Engeland naar Noord Amerika had overgebracht, niet. De onverbiddelijke na tuur dwong tot een aanpassing van het recht en de maatschappelijke vormen aan de hier gegeven voorwaarden. De moderne techniek van den aanleg van bronnen, de windmotoren en het in Ame rika uitgevonden prikkeldraad verander den de economische structuur daarop voor de tweede maal. Ook in de hoomlooze prairies \yerd liet mogeluk, de weiden met behulp van prikkeldraad van elkaar te scheiden, en overal drenkplaatsen voor bet vee in te richten. Nu kon men tot een doelbewusten veeteelt over gaan en de die ren aan de bijzondere verhoudingen van het landschap aanpassen. De „Groote Vinkten" ontwikkelden zich fot een van de voornaamste bronnen van de \meriknnnsche rundvleescbvoorziening. Aan den oostelijkcn rand van de vlakten, waar de neerslag nog juist voldoende was voor den akkerbouw, loerde echter reeds de «raanboer. De vinkte van den bodem en het ontbreken van steenen spoorden hem aan, zijn trek naar het westen verder voort te zetten. In jaren met veel regen en in tijden van hooge graanprijzen trok de verbouwer van graan steeds verder naar het westen, om in de slechte jaren weer den aftocht te blazen iedere keer, vertwijfeling en nood achterlatend. Na de jaren tusschen 1925 en 1930 is dit laatste thans weer het geval. Wij beloven daarom in de landstre ken ten oosten van het Rotsgebergte een nieuwe tragedie. Niet slechts verliezen vele menschen hun bestaan, maar met de ver nieling van den bodem is een nieuw ge vaar komen opduiken, waartegen een ge weldige strijd zal moeten worden gevoerd. Worden beperkt in verband met de toeneming van de Duitsche schuld. De Joego Slavische Nationale Bank, veront rust door de sterke toeneming van de Duitsche schuld, welke nog steeds aangroeit als gevolg van de enorme aankoopen van Joego Slavische grondstoffen, overweegt de Duitsche invoeren van Joego Siavië uit te beperken. Volgens een door bankiers opgesteld plan, zou aan Duitsche koopers slechts de uitvoer worden toegestaan van grondstoffen tot een bedrag gelijk aan de waarde van de Duit sche goederen, welke de voorafgaande maand in Joego Siavië contant zijn betaald. Iedere maand zal echter 20 millioen dinar afgetrokken worden, zulks om de tegen woordige Duitsche schuld van bijna 250 mil lioen dinar in een jaar tijds te delgen. Wolkbreuken over groote gebieden. Als gevolg van hevige wolkbreuken ziJn groote gebieden van Illinois, Missouri ln- diana en Ohio overstroomd. Verscheiden dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. 7 DOODEN BIJ EEN SPOORWEGONGE LUK IN POLEN. Te Mylowitz nabij Katowitz heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij Pfrfonnn om l'pt leven zijn gekomen, ter wijl 18 personen ernstig en 25 lichter wer den gekwetst.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2