Bombardementen in Zuid-Spanje Onderhandelingen over Sjensi 1 H.M. de Koningin Ernstig auto-ongeluk op weg Ede-Arnhem De moord op DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Uiterst linksche partijen in Engeland te Igls aangekomen De eenheid van Ierland Charles Mattson De overstroomingen in de Ven Staten De kwestie Alexandrette Jan Kiepura naar Nederland De Hertog van Kent over de tong De toestand van den Paus UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 18 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7902 Duitsche kerkvorsten te Rome Toch dictatuur in Japan? Dc geheimzinnige vliegtuigen boven Noorwegen EiEILDERSCHE COURANT MAANDAG MALAGA OPNIEUW GEBOMBARDEERD. Regeeringsvliegtuigen laten bommen vallen op Algeciras. Terwijl Franco's vliegtuigen gisteren op nieuw bommen op Malaga hebben geworpen waarvan er overigens geen enkele is ont ploft heeft de regeeringsluchtmacht Alge ciras tot doelwit gekozen. Het Britsche con sulaat ontkwam ternauwernood aan ver woesting, maar het hotel Reine Cristina, waar generaal Queipo de Llano tijdens een inspectiereis aan het zuidelijk front gelo geerd is, werd getroffen. Na dit bezoek aan Algericas, vervolgden de vliegtuigen hun jtocht naar Estepona, waar zij eenige bom- Granadn Anhquera 0 Almerir •Rmula Estepwif^ yUklaqflj Kaïfëiia ^IgKiWfUlmea de stellingen Albanades en Saelices hebben afgeslagen. Aan het front van Madrid is in den afgeloopen nacht een felle aanval der opstandelingen op de Universiteitswijk afge slagen. In het begin van den morgen heb ben de regeeringstroepen een klein gedeelte van de hospitaalkliniek bezet. Uit tal van berichten valt af te leiden, dat de opstandelingen het zwaartepunt van hun militaire actie hebben verlegd van Madrid naar het Zuiden en dat zij er alles op zetten om de belangrijke havenplaats Malaga in handen te krijgen. Gelukt dat. dan bestaat er goede kans het regeeringsfront op te rollen, waarbij nog komt, dat de Catalonen dan zeker hun strijdkrachten om Valencia en Barceloaa zullen concentreeren, zoodat de verdediging van Madrid dan sterk zou worden verzwakt men deden neerkomen op vijandelijke voor posten. Intusschen blijven de rechtsche troepen krachtigen druk uitoefenen in de richting yan Malaga, naar in berichten van daar wordt toegegeven. Tijdens, de bombardemen ten van de afgeloopen dagen is het Ameri- kaansche consulaat vernield in zoodanige mate, dat het personeel het gebouw heeft moeten verlaten. Een protest uit Washington wordt wel verwacht, maar is nog niet bin nen gekomen. Rechtsche samenzwering te Bar- celona ontdekt. Beambten van de controle-brigade hebben te Barcelona een organisatie ontdekt, welke complotteerde ten gunste van de opstande lingen. Volgens een aan de pers verstrekte mede- deeling zouden de leden dezer organisatie de eventueele ontscheping van een opstande- lingenleger in Catalonië hebben voorbereid. Het was de bedoeling te gelegener tijd stra tegische punten in de stad en de gebouwen der openbare nutsbedrijven te bezetten. Tot nu toe zijn 14 personen gearresteerd o.w. drie kapiteins der infanterie die vermoede lijk de belangrijkste rol in de organisatie hebben gespeeld. Men verwacht nog meer arrestaties. Alle gearresteerde personen heb ben een volledige bekentenis afgelegd. In zijn radiotoespraak va.n gisterenavond verklaarde Queipo de Llano o.a.: „De berichten, welke door de regeering te Valencia zijn uitgegeven, met betrekking tot de Zuidelijke legers, zijn volkomen valseh. Op alle fronten waar wij aanvallen, bevindt de vijand zich op den terugtocht. Hij heeft aanzienlijke verliezen geleden en bijzonder heden kunnen slechts medegedeeld worden, nadat een inventaris is opgemaakt van al het materiaal, dat in onze handen is geval len. In het officieele regeeringscommuniqué wordt o.a. verklaard, dat de regeeringstroe pen aan het centrale front van Guadalajara een hevigen aanval der opstandelingen op Het gerucht gaat, dat de opstandelingen in Sjensi bereid zijn zich voorloopig te onder werpen en hun eischen voor te leggen aan de vergadering der centrale comité's van de Kwo Min tang, welke half Februari bijeen zal komen. De leiders van de provincie Kwangsi, de generaals Li Tsoen jen en Pai Tsjoeng si en de pacificatie-commissaris voor Tset- sjoean, generaal Lin Siang, hebben de regee ring telegrafisch medegedeeld, dat zij het niet eens zijn met den voortdurenden druk van de regeeringstroepen op Sianfoe. Zij vreezen dat in geval van een burgeroorlog de troepen van Tsjang Soe liang en Jang Hoe tsjeng over zouden kunnen gaan tot een wanhopige actie, waarvan de vijanden van China zouden profiteeren. Zij dringen er derhalve op aan, dat de opmarsch der re geeringstroepen wordt gestaakt en dat het conflict langs vreedzamen weg wordt ge regeld. Verder wijzen zij op het nut van een terug keer van Tsjang kaisjek naar Nanking waar hij de leiding van geheel China weer op zich kan nemen voor het algemeen welzijn des lands. Engelschen als gijzelaars. Volgens uit Sjanghai ontvangen berichten worden in Sianfoe dertig Britsche onderda nen door de communisten als gijzelaars te gen luchtaanvallen vastgehouden. 20.000 COMMUNISTEN RUKKEN NAAR SIANFOE OP. Dat het intusschen in Sjensi nog broeit, kan blijken uit een D.N.B.-berioht waaruit blijkt dat twee roode legercorpsen ter sterk te van twintig durend man van San Yoen, dertig kilometer tën Noorden van de hoofd stad van Sjensi, naar Sian Foe vertrokken zijn. De opstandige generaal Yang Hsoe Tsjeng heeft volgens dit bericht Mao Tse Toeng en Peng Teh Hoeai tot aanvoerders van de ver bonden legers benoemd. Naar de Unipress voorts nog meldt, heeft de opmarsch van de communistische troepen uit de provincie Kansoe naar Sian Foe in Kansoe en Sjensi een hevige paniek ver wekt. Sian Foe is vol vluchtelingen die zich Aaneensluiting tot stand gekomen. De Britsche socialistische liga, de com munistische partij en de onafhankelijke ar beiderspartij, die besloten hebben samen te werken in een gemeenschappelijke actie voor eenheid in de arbeidersklasse hebben een gemeenschappelijk manifest gepubli ceerd waarin o.a. gezegd wordt, dat de ge meenschappelijke actie gericht zal zijn op „eenheid van alle groepen der arbeiders wereld in den strijd tegen het fascisme, de reactie, den oorlog en tegen de nationale regeering en in den strijd voor den terug keer der arbeidersregeering als eerste schre de op den weg naar de regeering der ar beidersklasse". In het manifest wordt verder een beroep gedaan op de arbeidersklasse voor bepaal de onmiddellijke doelstellingen waaronder verzet tegen het herbewapeningsprogramma der nationale regeering. De drie partijen deelen voorts mede, dat een groot aantal persoonlijkheden van links aan het eenheidsfront hun steun hebben toe gezegd, en dat de gemeenschappelijke cam pagne weldra in het geheele land zal aan vangen. De eerste betooging zal op 24 Januari te Manchester worden gehouden, terwijl op 4 April te Londen een groote bij eenkomst zal worden georganiseerd. Een klein oponthoud onderweg. H. M. Koningin Wilhelmina is Zaterdag met haar gevolg aangekomen te Igls nabij Innsbruck in Oostenrijksch Tirol, alwaar zij eenige weken zal verblijven. Naar wij vernemen, is de reis van H.M. de Koningin naar Igls volgens ontvangen berichten, voorspoedig verloopen, behoudens een onbeduidend oponthoud bij de Neder- landsch-Duitsche grens. In het Duitsche grensplaatsje Cranen- burg bleek, dat het speciale slaaprijtuig RotterdamMunchen, waarin Hare Majes teit de reis maakte, door de spoorwegauto riteiten moest worden afgekeurd, in ver band met het feit, dat er in het onderstel een veer was gebroken. Hare Majesteit heeft toen in een gewo nen slaapwagen, welke in den trein was voor het traject Amsterdam-Bazel, de reis voortgezet tot Keulen, waar inmiddels door de goede zorgen der Duitsche spoorwegen een speciaal slaaprijtuig in gereedheid was gebracht in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van aankomst van den trein. Aangezien dit rijtuig een stoomverwar- ming had, moesten de Duitsche spoorwegen een voorziening treffen in zake de tractie, aangezien op het traject StuttgartMun chen electrische tractie bestaat. De trein werd voor deze gelegenheid daarom voor zien van stoomtractie. De Duitsche spoorwegautoriteiten hebben alle medewerking verleend, om het opont houd voor Hare Majesteit zoo weinig mo gelijk hinderlijk te doen zijn. Een der le den van de Deutsche Reichsbahnen, direc- tion Koeln, heeft de reis medegemaakt, om zich er van te vergewissen, dat alles een vlot verloop had. niet verder naar het Oosten kunnen bege ven, daar de spoorwegen en gewone wegen in Oost-Sjensi door de daar gestationneerde opstandige troepen van Yang Hsoe Tsjeng zijn afgesneden. Anderzijds durven zij ook niet naar hun woonplaatsen terug te keeren, wijl daar over al bandieten huishouden. De bekroning van De politieke loopbaan. Valera's De correspondent van de „Times" te Du blin meldt, dat de Valera zijn politieke loop baan hoopt te bekronen met de tot stand brenging van de eenheid in Ierland. Men vreest, dat dit feit een onoverkome lijke hinderpaal zal zijn voor de tot standko ming van een werkelijke overeenokmst tus- scben Ierland en Eng., maar voegt de corr. hier aan toe, bij gebrek aan een volle dig, definitief accoord zal een compromis welkom zijn, daar men vreest, dat, indien een Europeesch conflict binnenkort zou los barsten, de lersche vrijstaat, om zoo te zeg gen zonder berscherming zou zijn. Men hoopt derhalve, dat met Groot Brittan nië een overeenkomst zal tot stand komen over de nationale verdediging, welke de basis zal kunnen vormen voor een alge- meene regeling tusschen de beide landen. AUTO VERMOEDELIJK TENGE VOLGE GLADHEID VAN DEN WEG GESLIPT. EEN DOODE, TWEE GEWONDEN. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den betonnen weg EdeArnhem, een ern stig auto-ongeluk gebeurd, dat één persoon het leven heeft gekost, terwijl twee per sonen ernstig gewond worden. Een auto, bestuurd door den heer Kehrer uit Huis ter Heide, welke in de richting Arnhem reed, is vermoedelijk door de gladheid van den weg geslipt. De auto, die tegen een boom terecht kwam, welke op on geveer 20 M. afstand van den weg stond, raakte vrijwel onmiddellijk in brand. De heer Renes, die met zijn wagen ook in de richting Arnhem reed, en even te voren door den heer Kehrer was ingehaald, trachtte nog met be hulp van het toegeschoten publiek mevrouw Kehrer, die naast den be stuurder gezeten was. en reeds het bewustzijn verloren had, uit de auto te bevrijden, hetgeen echter niet mocht gelukken, zoodat mevrouw Kehrer in de vlammen omkwam. De bestuurder en nog een heer, die ach ter in den wagen gezeten was, werden beiden ernstig aan de beenen gewand. Deze beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem ver voerd. De inspecteur van politie Beemsterboer uit Arnhem en de commissaris van politie Hulsman uit Ede, waren met eenige agen ten uit beide gemeenten, spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het verkeer, dat op den met ijzel bedekten weg levensgevaarlijk was, was na het onge luk eenigen tijd gestremd. Het stoffelijk overschot van mevr. K. is naar het lijkenhuisje te Ede vervoerd. Omtrent dit ernstig ongeluk vernemen wij nog, dat het onheil plaats vond op een recht gedeelte van den weg, tusschen de woning van den heer Slagmolen en ,,'t Planken Wambuis". De wagen van den heer Kehrer had toen naar schatting een snelheid van 80 tot 90 kilometer. Onlangs heeft men de daar langs den weg staande boomen gekapt. De auto, welke door de gladheid slipte, vloog over het rijwielpad en over een droge sloot tegen een verder in de hei staanden boom, waar hij zooals gemeld terstond in brand vloog, waarvan mevrouw Kehrer het slachtoffer werd. De heer Renes, die met zijn wagen pas seerde, gelukte het den bestuurder en den achter in den auto zittenden heer Van der Heuvel uit Muehlheim a. d. Ruhr uit den brandenden wagen te trekken. Beiden had den gecompliceerde beenbreuken opgeloopen.- Pogingen, die in het werk werden gesteld om het vuur te blusschen, bleven vruchte loos, vooral nadat de benzinetank van de auto*was gesprongen. De toestand van de gewonden, die in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem zijn opge nomen, is niet levensgevaarlijk. De resten van de auto zijn naar het politie bureau te Ede vervoerd en in verband met het onderzoek in beslag genomen. Gisterenmiddag heeft de substituut-offi cier, Mr. J. Th. E. C. Baron Speyart van Woerden, zich op de plaats van het ongeluk op de hoogte gesteld, van het tragische ge beuren. Het aantal arrestaties stijgt nog steeds. Het aantal arrestaties in verband met den moord op den kleinen Charles Mattson neemt, naar Un. Press, meldt, nog steeds toe. Thans bevindt zich reeds een twaalftal verdachten in hechtenis. Op grond van nieuwe getuigenverklarin gen heeft de politie vastgesteld, dat den 6en Januari 's nachts om kwart over één een kreet van het kind, misschien wel een doods kreet, ten noorden van Everett is gehoord. In dezelfde streek werd een hol ontdekt, dat nog kort geleden bewoond moet zijn ge weest. De bodem van dit hol is van klei, waarvan men sporen onder de nagels van het vermoorde kind heeft ontdekt. Voorts is de politie er achter gekomen, dat de ontvoerders dr. Mattson tweemaal heb ben opgebeld van een tankstation in Seattle uit waar zij 's nachts hadden ingebroken. Ondanks zijn verklaring, dat hij niets met het geval heeft uit te staan, wordt de voor malige gedetineerde Haynes nog steeds door de politie in hechtenis gehouden. Steeds meer teekenen wijzen er op, dat de bevolking van Everett in het geheim maat regelen treft, om zich van de daders mees ter te maken en ze te lynchen, indien zij hier worden gearresteerd. Vooral de jeugdkwestie op het tapijt. Mgr. Conrad von Preysing, de bisschop van Berlijn, is per vliegtuig naar Rome vertrokken, waar zich reeds de kardinalen Faulhaber en Schulte en de bisschop van Munster, von Galen bevinden. United Press seint hierover uit Berlijn dat de Kerkvorsten de houding zullen be spreken, welke de katholieke Kerk in de Duitsche jeugdkwestie zal aannemen, be nevens ander moeilijkheden der Katholieke Kerk in Duitschland. Gelijk men weet, is deze kwestie onlangs verscherpt, doordat een wet werd uitge vaardigd, volgens welke alle kinderen in het rijk in één organisatie onder Baldur von Schirach moeten worden ondergebracht. Von Schirach staat, zooals bekend, onder nieuw-heidenschen invloed. Deze wet is naar Katholieke opvatting niet vereenigbaar met de bepaling van het Concordaat, volgens welke de Kerk ook het recht op de jeugdopvoeding behield, doch men hoopt, dat een compromis bereikt zal kunnen worden. Door de groote overstroomingen, veroor zaakt door den zwaren regenval der laatste weken, zijn, volgens Un. Press, in de sta ten Pennsylvanië, Ohio, Kentucky, Indiana Illinois en Missouri duizenden bewoners dakloos geworden, terwijl er voor honderd duizenden dollars schade is veroorzaakt. De vorst heeft thans de overstroomingen wat tot stilstand gebracht, doch de dakloo- zen hebben nu des te meer van de koude te lijden. Heele dorpen moesten ontruimd worden, talrijke oevermuren zijn onder den waterdruk bezweken. Velen fabrieken, mijnen en scho len zijn gesloten; landwegen zijn over honderden mijlen vernield en vele bruggen weggeslagen. Het Roode Kruis heeft omvangrijke maat regelen getroffen om den nood in de over stroomde gebieden te lenigen. Het hoogwater in Kentucky en Indiana is het ergste, sinds 1913 voorgekomen. Honderdduizend acres land zijn overstroomd Telefoon-, licht- en krachtbedrijven zijn gestoord. Het water blijft nog steeds stijgen. Regeling van het geschil aan- staande? De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Roestoe Aras, die zich op weg naar Genève bevindt, heeft tijdens een kort op onthoud van den trein te Belgrado aan de journalisten verklaard, dat alle buurlanden van Joego-Slavië en Bulgarije en in 't bijzon der Turkije zich ten zeerste verheugen over de a.s. onderteekening van een eeuwigdu rend vriendschapsverdrag tusschen de beide landen. De minister verklaarde voorts: Zoo juist heb ik van de Fransche regeering een nota ontvangen waarvan ik de inhoud overmor gen te Genève beter zal kunnen beoordeelen Ik heb goede hoop, op een eervolle en be vredigende regeling van het geschil betref fende Alexandrette. Vermoedelijk een of twee concer ten te Amsterdam. Naar het Hsbl. verneemt ligt het in de be doeling van den zanger Jan Kiepura, in wiens tel te Krynica Prinses Juliana en JAN KIEPURA. Prins Bernhard thans vertoeven, om, na zijn optreden in Scandinavië, in Nederland, vermoedelijk in Amsterdam, en wel bin nenkort, een of twee concerten voor een liefdadig doel te geven. Niet bewezen praatjes doen de ronde. Hoezeer het vertrouwen van het publiek in de Koninklijke familie is geschokt door de Simpson-affaire mag wel blijken uit de ge ruchten welke thans de ronde doen over den hertog van Kent. Men beweert dat de Hertog een verhou ding zou hebben met een zekere Mevrouw Allen, een schoone lersche, met wie hij zelfs in het laatst van verleden jaar een bezoek zou hebben gebracht aan een schedelkun dige, die er zijn werk van maakt uit den vorm van den schedel toekomstvoorspellin gen te doen. In officieele kringen ontkent men dit be zoek niet, doch geeft er een volkomen on schuldig tintje aan. Uit alles blijkt echter, dat het publiek geneigd is direct te reageeren op elk schan daalgerucht, dat over leden van de Konink lijke familie in omloop wordt gebracht. De Japansche regeering dreigt met parlement-ontbinding. De Kokumin Sjimbun" schrijft dat de re geering niet zal aarzelen het parlement te ontbinden, indien de politieke partijen trach ten de wetsontwerpen, welke de regeering heeft ingediend tot regeling van de binnen- landsche politiek na den opstand van Fe bruari jl. tegen te houden. Geen eigenlijke radio-rede 7 Februari. op Men seint uit Rome aan de Msb.: Z. H. de Paus verleende ook gisteren ver scheidene audiënties in den salon van zijn particuliere vertrekken, waar Hij in den rolstoel gezeten was, die met witte damast bedekt is. De toestand van den H. Vader is tamelijk goed, daar de pijnen in beide beenen iets minder hevig zijn. Prof. Milani bezoekt echter driemaal daags dien Paus, opdat niets verzuimd wordt bij het verplegen van den hoogen lijder, die, ondanks de geconstateerde verbetering in Zijn toestand, nog steeds aan storingen in dien bloedsomloop en van de hartswerking lijdt. Stefani meldt nog: In verband met het gerucht, dat Z. H. de Paus op 7 Februari a.s. een radiorede tot de christenheid zou houden, deelt men in ge zaghebbende kringen mede, dat de H. Vader slechts Zijn zegen zal geven bij de sluiting van het Eucharistisch Congres te Manilla. De Opperherder zal dezen zegen door eenige woorden doen voorafgaan. Wederom rookbommen gevonden Aan de kust ten Zuiden van Stavanger zijn twee rookbommen gevonden van een model, zooals bij de luchtvaart wordt ge bruikt. Zij zijn van dezelfde soort als die, welke kort geleden ten Noorden van Harstad op Trom soe werden gevonden en die bewijzen leverden voor het hestaan van de geheim zinnige vliegtuigen die, volgens talrijke be richten in de laatste jaren in het Noorden van Zweden en Noorwegen verschenen zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1